Putem sari peste anumite momente din slujba?

Tot ce nu este legat de Liturghie şi Sfintele Taine
Nuica Stefan
Mesaje:83
Membru din:17 Mar 2009, 00:07
Confesiune:ortodox
Localitate:Targoviste
Contact:
Putem sari peste anumite momente din slujba?

Mesaj necititde Nuica Stefan » 25 Mar 2010, 13:45

Sarut mana parinte. Am si eu o rugaminte sa imi spuneti daca se poate sari din slujba( Vecernie, Utrenie, Sfanta Liturghie, Sfinte Taine etc)? Nu exista nicio reglementare in sensul asta pe nicaieri? Se fac niste ciopartiri din slujbele Bisericesti pe aici pe la noi si nu imi vine sa cred ca fiecare face cum il taie capul si nimeni nu se sesizeaza. VA multumesc mult.
'Un intelept chiar sclav, e liber; de unde rezulta ca, rege fiind un prost, tot sclav ramane' Sfantul Ambrozie al Milanului

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Putem sari peste anumite momente din slujba?

Mesaj necititde protosinghel » 25 Mar 2010, 15:02

Pentru asta trebuie să luăm fiecare slujbă în parte şi s-o analizăm din mai multe puncte de vedere. Care vă interesează mai mult sau mai urgent?

Nuica Stefan
Mesaje:83
Membru din:17 Mar 2009, 00:07
Confesiune:ortodox
Localitate:Targoviste
Contact:

Re: Putem sari peste anumite momente din slujba?

Mesaj necititde Nuica Stefan » 01 Apr 2010, 10:19

La Sfanta Liturghie daca se sare peste anumite ectenii(ectenia catehumenilor, ectenia cererilor), daca se sar psalmii de la inceputul antifonului 1 si 2, troparele de dupa Intrarea mica. Utrenie daca se poate sari de la canoane direct la Doxologie? Ma intreba cineva daca e pacat taierea din slujba! Se fac niste abuzuri destul de uriase.
Alt exemplu. Daca in zi cand avem Liturghia Sfantului Ioan Hrisostom unita cu vecernia facem Liturghia Sfantului ca in zi de Duminica si de Sambata? Va multumesc mult .
'Un intelept chiar sclav, e liber; de unde rezulta ca, rege fiind un prost, tot sclav ramane' Sfantul Ambrozie al Milanului

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Putem sari peste anumite momente din slujba?

Mesaj necititde protosinghel » 13 Dec 2010, 11:43

Sunt nişte întrebări foarte serioase, la care nu se poate da un răspuns clar, din cauza că:
- anumite elemente, dpdv liturgic, pot fi suprimate, dar practica şi mai ales instanţele bisericeşti (mă refer în special la Sinoadele Bisericilor Locale) nu ar permite acest lucru:
- alte elemente sunt foarte importante dpdv liturgic, dar practica, uneori cu aprobarea instanţelor bisericeşti, le suprimă, scurtează sau cel puţin modifică după cum vrea fiecare sau poate anumite persoane mai cu autoritate (şi nu neapărat cu cunoştinţe în domeniu).
Totuşi voi încerca să răspund şi-mi cer scuze că am uitat de acest topic.
La Sfanta Liturghie daca se sare peste anumite ectenii (ectenia catehumenilor, ectenia cererilor)
Despre Ectenia pt catehumeni am răspuns aici, iar cât priveşte Ectenia Cererilor, problema e foarte complicată. Ştiu că unii pun prima Ectenie a cererilor la Liturghie (înainte de Crez), ca să nu zic că uneori anumite cereri se şi repetă, pentru a reuşi "sărutarea păcii" (în cazul că slujesc foarte mulţi clerici), dar suprimă a doua Ectenie. Acest lucru este însă greşit, chiar dacă îl văd ca acceptabil în răspunsurile lui I. Foundoulis. Ar fi cazul să se suprime întreaga Ectenie dintre Heruvic (mai exact "Ca pre Împăratul") şi introducerea pentru Crez, iar a doua Ectenie a cererilor (inclusiv cererile introductive), înainte de Tatăl nostru, să se pună integral. La nevoie pot detalia acest aspect.
se sar psalmii de la inceputul antifonului 1 si 2
Asta e o problemă destul de complicată întrucât Psalmii 102 şi 145 nu reprezintă adevăratele Antifoane ale Liturghiei, ci psalmii Obedniţei. Ar fi cazul revenirea la Antifoanele tradiţionale, cântate şi astăzi la greci şi în parte la ruşi şi alte Biserici (afară de cea Română).
La urma urmei, aşa cum este deja în practica monahală românească, psalmii respectivi pot fi citiţi, iar ultima parte (după Slavă, Şi acum) cântată.
troparele de dupa Intrarea mica
Se pot lăsa fără probleme. Se poate cânta un singur tropar sau condac ("Apărătoarei Doamne", de exemplu) pentru a reuşi citirea rugăciunii "Cântării întreit-sfinte", care trebuie să se citească în acest timp şi să se termine cu ecfonisul "Că sfânt eşti..." rostit tare. Este însă şi mai important să se renunţe la "Doamne mântuieşte pe cei binecredincioşi; Şi ne auzi pe noi"!
La Utrenie daca se poate sari de la canoane direct la Doxologie?
Nu!
Ma intreba cineva daca e pacat taierea din slujba!
Depinde care.
Se fac niste abuzuri destul de uriase.

Întradevăr. Dar problema nu poate fi privită aşa de îngust. Să nu uităm că tot noi sau înaintaşii noştri au introdus tot felul de elemente care nu au ce căuta în slujbă şi o lungesc inutil. Ce să mai zic despre stilul manelist de a rosti ecteniile şi tot felul de formule inutile şi chiar prosteşti.
Daca in zi cand avem Liturghia Sfantului Ioan Hrisostom unita cu vecernia facem Liturghia Sfantului ca in zi de Duminica si de Sambata?
Această situaţie o avem doar la Bunavestire. Grecii demult au renunţat la această rânduială şi fac Liturghia obişnuită (mai ales că la ei e şi Ziua Naţională). Eu cred că se poate, dar ar fi bine să fie o hotărâre sinodală în acest sens.

Alexandru b17
Mesaje:120
Membru din:29 Mai 2010, 18:36
Confesiune:ortodox

Re: Putem sari peste anumite momente din slujba?

Mesaj necititde Alexandru b17 » 13 Dec 2010, 18:04

Asta e o problemă destul de complicată întrucât Psalmii 102 şi 145 nu reprezintă adevăratele Antifoane ale Liturghiei, ci psalmii Obedniţei. Ar fi cazul revenirea la Antifoanele tradiţionale, cântate şi astăzi la greci şi în parte la ruşi şi alte Biserici (afară de cea Română).
La urma urmei, aşa cum este deja în practica monahală românească, psalmii respectivi pot fi citiţi, iar ultima parte (după Slavă, Şi acum) cântată.
Care ar fi acele "Antifoane tradiţionale"?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Putem sari peste anumite momente din slujba?

Mesaj necititde protosinghel » 13 Dec 2010, 18:37

Psalmii 91,92 şi 94 (mai bine zis, câte 4 stihuri alese din ele), cu 3 refrene specifice: "Pentru rugăciunile Născătoarei", "Pentru rugăciunile Sfinţilor Tăi" şi "Mântuieşte-ne pe noi". La praznice refrenul Antifonului 3 trece la Antifonul 2, iar la al 3-lea se pune Praznicul, schimbându-se bineînţeles şi stihurile, în funcţie de tematica praznicului.

Nuica Stefan
Mesaje:83
Membru din:17 Mar 2009, 00:07
Confesiune:ortodox
Localitate:Targoviste
Contact:

Re: Putem sari peste anumite momente din slujba?

Mesaj necititde Nuica Stefan » 12 Ian 2011, 13:13

Eu am mai multe intrebari despre anumite momente care se sar de obicei din slujbe prin tara. Eu le scriu aici.

La Vecernie:
- rugaciunile incepatoare de la inceput nu se pun (atunci cand nu se face si ceasul 9)
- Fericit Barbatul nu se pune
- Catisma de rand nu se pune
- Doar 2-3 stihiri la`Doamne strigat-am` dupa care `Slava...` direct
- Paremii care nu se mai pun sau maxim 1
- O stihira de la Stihoavna si apoi direct `Slava...`

La Utrenie:
- Rugaciunile Incepatoare nu se pun
- Psalmi taiati (la unele biserici nu se mai pun ps. 19-20 deloc iar ceilalti 2 sau 3)
- Nu se pune polieleu cand este Sfant cu polieleu iar la marimuri 2 3 stihuri si atat
- Rugaciunea `Mantuieste Doamne de dinaintea Canoanelor` nu se mai pune
- Canoanele se sar toate, se canta doar irmoasele sau catavasiile de baza, Cantarea a 9 `Ceea ce esti mai cinstita` cu 2 3 stihuri
- Luminanda se sare
- Iar la Laude se pun 1-2 apoi `Slava...` direct

Sfanta Liturghie:
- Troparele nu se pun deloc
- Ectenii sarite ( Intreita, a cererilor )

Slujba Botezului:
- Se taie din rugaciuni(la taierea parului) si se sar cereri din ectenii

Slujba Cununiei:
- Se sar cereri din ectenie atat la Logodna cat si la Cununie
- Se sar rugaciuni
- Psalmul de dinainte de Slujba Incununarii cu `Slava Tie Dmnezeul nostru...` se sare
- Ectenia cererilor si Ectenia Intreita se sar ( Dupa Evanghelie se trece direct la Tatal nostru)

Parastas: - Nu se pune Ectenia de la inceput (`Cu pace Domnului sa ne rugam.....`)
Sfestanie: - Se sar stihiri din Canon sau nici nu se mai pune

Cam astea ar fi cele mai flagrante. Multumesc frumos.
'Un intelept chiar sclav, e liber; de unde rezulta ca, rege fiind un prost, tot sclav ramane' Sfantul Ambrozie al Milanului

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Putem sari peste anumite momente din slujba?

Mesaj necititde protosinghel » 12 Ian 2011, 14:01

Eu am mai multe intrebari despre anumite momente care se sar de obicei din slujbe prin tara. Eu le scriu aici.
E bine că aţi scris. Eu voi încerc să le iau pe rând.
Încep cu VECERNIA:
rugaciunile incepatoare de la inceput nu se pun (atunci cand nu se face si ceasul 9)
Mi se pare foarte greşit şi, la urma urmei, ce câştigi (în timp)? 1-2 minute? Greşită abordare.
Fericit Barbatul nu se pune
Totuşi tb pus. Chiar dacă e vorba de sâmbătă seara, tb să se pună măcar prima stare, adică acele 6+2 stihuri cântate.
Catisma de rand nu se pune
Catismă de rând, alta decât "Fericit bărbatul" se pune doar în zilele de rând, de luni seara până vineri seara. Şi dacă tot slujeşti în zilele de rând, de ce să nu citeşti psalmii insuflaţi de Dumnezeu? La urma urmei, să se facă o împărţire schematica ca să se citească măcar vreo 3 psalmi "mai frumoşi".
Doar 2-3 stihiri la`Doamne strigat-am` dupa care `Slava...` direct
În Basarabia şi chiar întreaga Biserică Rusă, se preferă citirea a 10, decât cântarea a 2-3. Tradiţia moscovită este ca primele 2 să se cânte, iar restul să se citească, apoi Slavă... Şi acum..., iarăşi cântate.
Paremii care nu se mai pun sau maxim 1
Problemă complicată. Uneori nici mie nu-mi vine să le pun aşa cum apar, fără nicio legătură cu subiectul sau foarte prost traduse. Totuşi 3 Paremii tb puse, inclusiv atunci când avem 8, 13 sau 15 Paremii.
O stihira de la Stihoavna si apoi direct `Slava...`
Mai bine să se citească toate, că sunt frumoase şi duhovniceşti, decât să se lălăiască una f. lung, iar restul să se taie.

Totuşi nu înţeleg de ce atâta grabă? Scurtările astea se fac doar când este vreun Campionat mondial sau european de fotbal sau permanent?

Nuica Stefan
Mesaje:83
Membru din:17 Mar 2009, 00:07
Confesiune:ortodox
Localitate:Targoviste
Contact:

Re: Putem sari peste anumite momente din slujba?

Mesaj necititde Nuica Stefan » 12 Ian 2011, 14:18

Totuşi nu înţeleg de ce atâta grabă? Scurtările astea se fac doar când este vreun Campionat mondial sau european de fotbal sau permanent?
Din pacate, permanent. Nu mai este rabdare din partea slujitorilor. Cand puteti raspunde si la celelalte randuieli, va multumim frumos. Sarut mana
'Un intelept chiar sclav, e liber; de unde rezulta ca, rege fiind un prost, tot sclav ramane' Sfantul Ambrozie al Milanului

catehumen
Mesaje:72
Membru din:26 Iun 2011, 23:36
Confesiune:ortodox

Re: Putem sari peste anumite momente din slujba?

Mesaj necititde catehumen » 16 Iul 2011, 00:15

Este însă şi mai important să se renunţe la "Doamne mântuieşte pe cei binecredincioşi; Şi ne auzi pe noi"!
Puteţi să ne explicaţi de ce ar trebui să se renunţe?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Putem sari peste anumite momente din slujba?

Mesaj necititde protosinghel » 16 Iul 2011, 11:05

Este însă şi mai important să se renunţe la "Doamne mântuieşte pe cei binecredincioşi; Şi ne auzi pe noi"!
Puteţi să ne explicaţi de ce ar trebui să se renunţe?
Pentru că este o relicvă bizantină care nu are nicio actualitate. Aceste cuvinte pot avea sens doar în ţările ortodoxe monarhice, dar chiar şi aşa nu trebuie puse la mijlocul unui ecfonis.

paterdaniil
Mesaje:14
Membru din:12 Apr 2011, 22:32
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie, muzică vizantină
Localitate:Satu Mare

Re: Putem sari peste anumite momente din slujba?

Mesaj necititde paterdaniil » 22 Mar 2012, 17:00

Este însă şi mai important să se renunţe la "Doamne mântuieşte pe cei binecredincioşi; Şi ne auzi pe noi"!
Puteţi să ne explicaţi de ce ar trebui să se renunţe?
Pentru că este o relicvă bizantină care nu are nicio actualitate. Aceste cuvinte pot avea sens doar în ţările ortodoxe monarhice, dar chiar şi aşa nu trebuie puse la mijlocul unui ecfonis.
In Athos, din cate tin minte, sunt puse nu inainte, ci dupa "Sfinte Dumnezeule" si doar la Liturghiile arhieresti.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Putem sari peste anumite momente din slujba?

Mesaj necititde protosinghel » 22 Mar 2012, 22:18

Este însă şi mai important să se renunţe la "Doamne mântuieşte pe cei binecredincioşi; Şi ne auzi pe noi"!
In Athos, din cate tin minte, sunt puse nu inainte, ci dupa "Sfinte Dumnezeule" si doar la Liturghiile arhieresti.
Exact (şi nu numai în Athos, ci în toată Grecia), dar şi în acel moment ca o relicvă, numai că una pusă la un loc mai potrivit. Intercalarea acestor cereri în textul ecfonisului "Că sfânt eşti Dumnezeul nostru..." este o aberaţie în plus.

OLGA

Re: Putem sari peste anumite momente din slujba?

Mesaj necititde OLGA » 23 Mar 2012, 01:56

Unul dintre preoţii noştri, de cele mai multe ori, nu mai zice "Slavă Tatălui şi Fiului şi Sfântului Duh", Când trebuie să le zică, cască şi continuă cu "şi acum şi pururea şi in vecii vecilor. Amin.".
A zis cineva că e bine când cască popa. :?:

Constantinos

Re: Putem sari peste anumite momente din slujba?

Mesaj necititde Constantinos » 23 Mar 2012, 07:34

Sfantul Macarie Egipteanul pdf , pagina 54 :

Unii dintre demoni stau pururea în preajma celor ce citesc şi încearcă, luînd adesea motive din chiar Sfintele Scripturi, să le distragă mintea şi să
le strecoare gînduri viclene. Uneori îi împing la căscat şi la somn greu, mai mult ca de obicei... In gura lărgită, împotriva firii, ca o prăpastie, intră, subţiindu-se, diavolul... Acestea îmi spunea Sfîntul Macarie şi aducea ca dovadă faptul că, (pentru a evita acest lucru), cei ce cască, îşi pecetluiesc gura cu semnul Sfintei Cruci,urmînd o veche tradiţie...

La fel facea si Sfantul Nifon al Constantianei si se impotrivea pentru a nu casca la rugaciune. Crucea aceasta are forma de plus , o cinstesc daca este pe vesmantul unui preot dar o calc in picioare daca este pusa pe jos intr-o biserica . Cascatul poate lua nastere si din lipsa de oxigen sau dupa altiii pentru a se racori creierul de temperatura acumulata nu doar din pricina vrajmasului.

OLGA

Re: Putem sari peste anumite momente din slujba?

Mesaj necititde OLGA » 23 Mar 2012, 12:07

Sfantul Macarie Egipteanul pdf , pagina 54 :

Unii dintre demoni stau pururea în preajma celor ce citesc şi încearcă, luînd adesea motive din chiar Sfintele Scripturi, să le distragă mintea şi să
le strecoare gînduri viclene. Uneori îi împing la căscat şi la somn greu, mai mult ca de obicei... In gura lărgită, împotriva firii, ca o prăpastie, intră, subţiindu-se, diavolul... Acestea îmi spunea Sfîntul Macarie şi aducea ca dovadă faptul că, (pentru a evita acest lucru), cei ce cască, îşi pecetluiesc gura cu semnul Sfintei Cruci,urmînd o veche tradiţie...

La fel facea si Sfantul Nifon al Constantianei si se impotrivea pentru a nu casca la rugaciune. Crucea aceasta are forma de plus , o cinstesc daca este pe vesmantul unui preot dar o calc in picioare daca este pusa pe jos intr-o biserica . Cascatul poate lua nastere si din lipsa de oxigen sau dupa altiii pentru a se racori creierul de temperatura acumulata nu doar din pricina vrajmasului.
L-am văzut odată căscând pe profesorul de fizică. Poate nu mi-aş fi dat seama de ce văd, dacă nu îmi atrăgea atenţia colega de bancă. Şi ea îl admira foarte mult. Eram mulţi, poate chiar toţi, care îl credeam nu doar un profesor fără cusur, deşi era scund, ci o mare minune. Doar atunci l-am văzut căscând şi, şi atunci cu gura închisă. Părea un om care nu poate fi leneş sau trist.

GeorgeChirita
Mesaje:52
Membru din:18 Apr 2012, 20:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:Dumnezeu si oamenii
Localitate:Piatra Neamt

Re: Putem sari peste anumite momente din slujba?

Mesaj necititde GeorgeChirita » 19 Apr 2012, 00:26

La inceput slujeam cum se slujeste, de un an nu mai tai nimic,
Ultima oară modificat 21 Apr 2012, 20:41 de către GeorgeChirita, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Putem sari peste anumite momente din slujba?

Mesaj necititde protosinghel » 21 Apr 2012, 14:52

Eu am o altă părere, şi cred că Sinoadele noatre trebuie să crească mult ca să se învrednicească să fie ascultate, mai ales că nu ele au hotărât să fie aşa cum este. De ce ele trebuie să hotărască modificările?

GeorgeChirita
Mesaje:52
Membru din:18 Apr 2012, 20:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:Dumnezeu si oamenii
Localitate:Piatra Neamt

Re: Putem sari peste anumite momente din slujba?

Mesaj necititde GeorgeChirita » 01 Mai 2012, 15:55

cu noul Liturghier, o sa inceapa sa fie interesant cine si cum slujeste, cine si cat pricepe, cine si unde se scandalizeaza.


Înapoi la “Laudele bisericeşti. Istorie şi rânduială”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX