Troparele din Psaltire

Tot ce nu este legat de Liturghie şi Sfintele Taine
porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox
Troparele din Psaltire

Mesaj necititde porfirie » 06 Mai 2010, 21:29

La Sfarsitul fiecarei catisme gasim Sfinte Dumnezeule... si celelalte si o suita de tropare.In cult stiu aproape sigur stiu ca nu se folosesc si probabil mai mult la rugaciunile particulare...ce e cu ele.Am o idee dar vreau sa stiu mai documentat. :!: :!: :!:

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Troparele din Psaltire

Mesaj necititde protosinghel » 06 Mai 2010, 22:19

Am o idee dar vreau sa stiu mai documentat.
Să o auzim. Problema nu e deloc simplă... Chiar sunt curios.

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Troparele din Psaltire

Mesaj necititde porfirie » 08 Mai 2010, 13:51

Ma gandeam ca aparitia lor are acelasi scop din care s-a desprins si aparitia Ceasurilor, acela al citirii continue al Psaltirii si intrepatrunderea cu tropare in ambele cazuri confera un dinamism si o diversitate rugaciunii...la asta ma gandeam,pe scurt.istoric n-am idee... :oops:

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Troparele din Psaltire

Mesaj necititde protosinghel » 11 Mai 2010, 13:46

Deşi părerile sunt împărţite, se pare că troparele şi rugăciunile pe care le avem acum în Psaltire provin din vechea "Rânduială a Cântării" din Tipicul Constantinopolitan. Pe atunci Psaltirea în Constantinopol nu era împărţită în 20 de Catisme ca acum, ci în 76 de antifoane, dintre care unele erau fixe, iar altele mobile (în decursul unei săptămâni). Apropo, grecii şi astăzi tipăresc Psaltirea fără tropare şi rugăciuni, iar la noi, la început, erau puse toate la sfârşitul Psaltirii, nu după fiecare Catismă.

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Troparele din Psaltire

Mesaj necititde porfirie » 11 Mai 2010, 17:50

Am idei dar cu goluri, antifoane care se cantau odata pe saptamana si de 2 ori in Postul Mare?...celelalte pareri care sunt?...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Troparele din Psaltire

Mesaj necititde protosinghel » 11 Mai 2010, 19:46

Am idei dar cu goluri, antifoane care se cantau odata pe saptamana si de 2 ori in Postul Mare?
Nu, erau antifoane zilnice, atât la Vecernie cât şi la Utrenie.
celelalte pareri care sunt?
Dacă sincer, nu le ştiu. Ştiu doar că ele există... Nu prea m-a interesat subiectul.

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Troparele din Psaltire

Mesaj necititde porfirie » 11 Mai 2010, 20:21

Asa citisem in Utrenia bizantina, ca se cantau saptamanal in mediul monahal si bisaptamanal in Postul Mare.

MihaEl
Mesaje:48
Membru din:31 Aug 2014, 17:15
Confesiune:ortodox
Preocupări:student

Re: Troparele din Psaltire

Mesaj necititde MihaEl » 31 Iul 2016, 18:52

Deşi părerile sunt împărţite, se pare că troparele şi rugăciunile pe care le avem acum în Psaltire provin din vechea "Rânduială a Cântării" din Tipicul Constantinopolitan. Pe atunci Psaltirea în Constantinopol nu era împărţită în 20 de Catisme ca acum, ci în 76 de antifoane, dintre care unele erau fixe, iar altele mobile (în decursul unei săptămâni). Apropo, grecii şi astăzi tipăresc Psaltirea fără tropare şi rugăciuni, iar la noi, la început, erau puse toate la sfârşitul Psaltirii, nu după fiecare Catismă.
Cum erau psalmii distribuiți în aceste 76 de antifoane ale psaltirii?


Înapoi la “Laudele bisericeşti. Istorie şi rânduială”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron