Imparate Ceresc

Tot ce nu este legat de Liturghie şi Sfintele Taine
bogabu
Mesaje:26
Membru din:15 Mai 2010, 19:52
Confesiune:ortodox
Imparate Ceresc

Mesaj necititde bogabu » 17 Mai 2010, 07:42

Care este originea rugaciunii "Imparate Ceresc"? Vreau sa spun, exista in crestinismul primar o rugaciune din care sa fi evoluat (de pilda, "Vino, Duhule Sfinte!" sau ceva in genul asta)?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Imparate Ceresc

Mesaj necititde protosinghel » 17 Mai 2010, 10:37

Care este originea rugaciunii "Imparate Ceresc"?
Este o stihiră de la Stihoavna Praznicului Cincizecimii. A fost aleasă anume această stihiră, pentru că a fost considerată cea mai sugestivă şi cu un conţinut mai epicletic (invocator).
O altă stihiră de la acest Praznic: "Am văzut lumina cea adevărată..." pt Liturghie, nemaivorbind de troparul Ceasului III ("Doamne, Cel ce în ceasul al III-lea..."), cu aceeaşi tematică, introdus chiar în epicleză.
Vreau sa spun, exista in crestinismul primar o rugaciune din care sa fi evoluat (de pilda, "Vino, Duhule Sfinte!" sau ceva in genul asta)?
Nu am timp să demonstrez, dar chiar şi "Tatăl nostru" are această idee. Vedeţi tâlcuirea Sf. Maxim Mărturisitorul (Filocalia II). Erau şi alte rugăciuni de acest fel, chiar dacă ele au fost date uitării.

catehumen
Mesaje:72
Membru din:26 Iun 2011, 23:36
Confesiune:ortodox

Re: Imparate Ceresc

Mesaj necititde catehumen » 10 Iul 2011, 00:12

De cînd se începe a se zice "Împărate ceresc..." în perioada Penticostarului (atît în biserică, cît şi la chilie)?
Unii preoţi consideră că se zice începînd cu Ceasul 9 din Duminica Cincizecimii. Totuşi, această rugăciune este cîntată încă la Stihoavna Vecerniei (Cincizecimii) şi apoi ca idiomelă la Polieleul Utreniei.
Reieşind din această observaţie, cred că în biserică, s-ar putea de spus "Împărate ceresc...", începînd cu Ceasul 3 (mai devreme nici nu este posibil), iar la chilie - chiar după Sujba Privegherii.
Vrea să ştiu dacă am dreptate sau nu.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Imparate Ceresc

Mesaj necititde protosinghel » 10 Iul 2011, 22:44

Şi în Biserică şi la chilie se zice începând cu Stihoavna de la Vecernia Praznicului. Nu înţeleg nedumerirea dvstră,

catehumen
Mesaje:72
Membru din:26 Iun 2011, 23:36
Confesiune:ortodox

Re: Imparate Ceresc

Mesaj necititde catehumen » 10 Iul 2011, 22:59

Şi în Biserică şi la chilie se zice începând cu Stihoavna de la Vecernia Praznicului. Nu înţeleg nedumerirea dvstră,
Nu am nedumerire, pur şi simplu la biserica pe care o frecventez, "Împărate ceresc" se spune începînd cu Ceasul 9 din Duminica Cincizecimii.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Imparate Ceresc

Mesaj necititde protosinghel » 10 Iul 2011, 23:06

la biserica pe care o frecventez, "Împărate ceresc" se spune începînd cu Ceasul 9 din Duminica Cincizecimii.
Dar la Stihoavnă, după Evanghelia Utreniei, la Ceasul 3, sau preotul în taină înainte de Liturghie?

catehumen
Mesaje:72
Membru din:26 Iun 2011, 23:36
Confesiune:ortodox

Re: Imparate Ceresc

Mesaj necititde catehumen » 11 Iul 2011, 00:13

la biserica pe care o frecventez, "Împărate ceresc" se spune începînd cu Ceasul 9 din Duminica Cincizecimii.
Dar la Stihoavnă, după Evanghelia Utreniei, la Ceasul 3, sau preotul în taină înainte de Liturghie?
La Vecernie şi Utrenie şi aşa se pune. La Ceasul 3 nu se spune, ci abia odată cu Ceasul 9 (după Liturghie).
Am observat chiar şi înainte de Liturghie, preotul nu spune "Împărate ceresc", ci începe deodată cu "Slavă întru cei de sus...". Preotul motivează aceasta prin faptul că "Împărate ceresc" trebuie de spus abia după ce se termină sărbătoarea Duminicii Cincizecimii, adică Liturghia.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Imparate Ceresc

Mesaj necititde protosinghel » 11 Iul 2011, 09:17

la biserica pe care o frecventez, "Împărate ceresc" se spune începînd cu Ceasul 9 din Duminica Cincizecimii.
Dar la Stihoavnă, după Evanghelia Utreniei, la Ceasul 3, sau preotul în taină înainte de Liturghie?
La Vecernie şi Utrenie şi aşa se pune. La Ceasul 3 nu se spune, ci abia odată cu Ceasul 9 (după Liturghie).
Am observat chiar şi înainte de Liturghie, preotul nu spune "Împărate ceresc", ci începe deodată cu "Slavă întru cei de sus...". Preotul motivează aceasta prin faptul că "Împărate ceresc" trebuie de spus abia după ce se termină sărbătoarea Duminicii Cincizecimii, adică Liturghia.
Preotul greşeşte, neştiind ce se face pe la strană... Nu este nicăieri specificată practica descrisă de dvstră.

catehumen
Mesaje:72
Membru din:26 Iun 2011, 23:36
Confesiune:ortodox

Re: Imparate Ceresc

Mesaj necititde catehumen » 12 Iul 2011, 14:23

Şi mie mi se pare această practică cam stranie, dar asta e...


Înapoi la “Laudele bisericeşti. Istorie şi rânduială”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron