Citirile biblice in Biserica

Tot ce nu este legat de Liturghie şi Sfintele Taine
Nuica Stefan
Mesaje:83
Membru din:17 Mar 2009, 00:07
Confesiune:ortodox
Localitate:Targoviste
Contact:
Citirile biblice in Biserica

Mesaj necititde Nuica Stefan » 23 Iul 2010, 12:23

Parinte citirile in Biserica trebuiesc facute cu fata catre popor? Ma refer la paremiile vecerniei (se pot citi si de la strana??), psalmii(catismele, psalmii de la pavecernita( de asemenea si acestia se cites din mijlocul bisericii?), Imnul acatist sau acatistele? O randuiala a citirii acatistului ne spuneti si noua? Multumesc si iertati-ma daca am avut inexactitati.
'Un intelept chiar sclav, e liber; de unde rezulta ca, rege fiind un prost, tot sclav ramane' Sfantul Ambrozie al Milanului

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Citirile in Biserica

Mesaj necititde protosinghel » 23 Iul 2010, 19:19

Parinte citirile in Biserica trebuiesc facute cu fata catre popor? Ma refer la paremiile vecerniei (se pot citi si de la strana??),

Aşa cum am scris şi aici, Apostolul, Evanghelia şi Paremiile trebuie citit cu faţa spre popor.
psalmii(catismele, psalmii de la pavecernita( de asemenea si acestia se cites din mijlocul bisericii?),
Astea pot fi citite şi de la strană şi nu sunt motive sau argumente pt a fi citite în mijlocul bisericii.
Imnul acatist sau acatistele?
Cel mai normal - în faţa icoanei praznicului.
O randuiala a citirii acatistului ne spuneti si noua?
Acatistul Maicii Domnului se citeşte în Sâmbăta Săptămânii a V-a Postului Mare. Regula acolo e clară.
În restul nu sunt adreptul Acatistelor, iar cei care le citesc, pot să respecte rânduiala prevăzută în Acatistier sau Ceaslov.

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Citirile in Biserica

Mesaj necititde IEREU » 29 Iul 2010, 21:25

In multe biserici si manastiri din RM se citeste foarte repede, ca nu intelege nimeni. Cate cuvinte pe minut se cuvine de citit? :lol: ...sau poate gresesc. Ce parere aveti vs de acest subiect?
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

MarcelMN
Mesaje:52
Membru din:29 Iun 2010, 13:19
Confesiune:ortodox
Localitate:Timisoara
Contact:

Re: Citirile in Biserica

Mesaj necititde MarcelMN » 30 Iul 2010, 10:00

tare faza cu cititul repede. mie unu imi place sa vorbesc clar rar si raspicat sa inteleaga tot norodul. nu imi plac preotii vitezomani(la cuvinte ma refer :lol: )

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Citirile in Biserica

Mesaj necititde protosinghel » 30 Iul 2010, 12:51

Nu vreau să par prea "reformist", dar cred că ar fi bine să se citească (duminica, de exemplu) câte un sfert din Acatistul Mântuitorului, cât mai rar, dar nu în stil manelist. După asta să se ţină şi un scurtu cuvânt despre unul din stihurile citite acolo în Acatist.
Unele chestii, mai ales în Basarabia, se citesc mult prea repede, pt că nu se prea taie din slujbe. În România se ajunge uneori în altă extremă: se taie în stânga şi în dreapta, apoi se întind şi se lălăiesc toate cererile, încât Adrian Copil-Minune rămâne invidios...

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Citirile in Biserica

Mesaj necititde IEREU » 31 Iul 2010, 19:50

Recunosc ca ma ispiteste ideia de a fi reformist.
1. De ex mi-ar placea ca la fiecare vecernie sa se citeasca paremii. Nu sunteti de-acord?
2. O alta mica modificare ar fi ca la parohii sa se citeasca catismele in felul urmator: prima stare dupa "Fericit barbatul", urmatoarele doua - la utrenie. Duminica viitoare urmatoarea catisma si tot asa pana se citeste toata psaltirea. Ca altfel in biserica se citeste f repede doar catismele 1,2,3. Am observat ceva de acest gen la IPS Vichentie de Ecaterinburg ca se transmite privegherea in direct pe tv, numai ca se citeau cate 3 catisme, dar diferite de la o duminica la alta.
Ce parere aveti?
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Citirile in Biserica

Mesaj necititde protosinghel » 31 Iul 2010, 20:48

Recunosc ca ma ispiteste ideia de a fi reformist.
Iertată să-mi fie mândria, dar la capitolul ăsta, comparativ cu mine, sunteţi doar un începător... ;)
De ex mi-ar placea ca la fiecare vecernie sa se citeasca paremii. Nu sunteti de-acord?
Sunt de acord, numai că trebuie elaborat sistemul şi găsiţi şi predicatori corespunzători, căci cuvântul biblic trebuie tâlcuit. În vechime erau în Biserică Profitologhii, cărţi speciale pt paremii. Cred însă că Biserica nu va fi capabilă să realizeze aşa ceva...
O alta mica modificare ar fi ca la parohii sa se citeasca catismele in felul urmator: prima stare dupa "Fericit barbatul", urmatoarele doua - la utrenie. Duminica viitoare urmatoarea catisma si tot asa pana se citeste toata psaltirea. Ca altfel in biserica se citeste f repede doar catismele 1,2,3. Am observat ceva de acest gen la IPS Vichentie de Ecaterinburg ca se transmite privegherea in direct pe tv, numai ca se citeau cate 3 catisme, dar diferite de la o duminica la alta. Ce parere aveti?
Sistemul actual de repartizare este făcut pt mănăstiri, unde sunt slujbe zilnice şi timp de o săptămână se citeşte toată Psaltirea. Pentru parohii bineînţeles trebuie alt sistem şi eu chiar i-am învăţat pe studenţii mei cum să facă. Eu mă gândeam ca la Vecernie să se pună stabil Catisma 1 (întreagă, că şi aşa Vecernia e scurtă), iar la Utrenie o singură Catismă (întreagă): de la 2 la 20. Dacă este vrei slujbă în timpul săptămânii se va pune Catisma la care s-a rămas, iar duminică se va continua. Pentru parohii, 2 Catisme la Utrenie e prea mult, iar una cred că e bine şi uşor de dus evidenţa.


Înapoi la “Laudele bisericeşti. Istorie şi rânduială”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron