Usile Imparatesti - deschise/inchise ?

Tot ce nu este legat de Liturghie şi Sfintele Taine
protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox
Usile Imparatesti - deschise/inchise ?

Mesaj necititde protopsalt » 20 Dec 2008, 20:39

Practica ortodoxiei romanesti prevede ca la urarea de pace sa se ridice dvera. Mai nou, se deschid si usile imparatesti in anumite locuri. De ce? Cert este ca gestul binecuvantarii care insoteste urarea "pace tuturor" este relativ recent. De ce si deschiderea usilor?!? Am observat ca in zonele cu mai mult contact cu catolicismul, cum ar fi Ardealul, se face Liturghia cu usile imparatesti deschise tot timpul, inclusiv la Epicleza sau la impartasirea clerului.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Usile Imparatesti - deschise/inchise ?

Mesaj necititde protosinghel » 21 Dec 2008, 13:14

Cert este ca gestul binecuvantarii care insoteste urarea "pace tuturor" este relativ recent.
what? :o

protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox

Re: Usile Imparatesti - deschise/inchise ?

Mesaj necititde protopsalt » 21 Dec 2008, 16:33

Exista documente care precizeaza ca se dadeau doar 2 binecuvantari cu mana (eventual o a 3-a la "Harul Dumnului nostru Iisus Hristos...") si anume la "Si sa fie milele" si la "Binecuvantarea Domnului sa fie peste voi...".

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Usile Imparatesti - deschise/inchise ?

Mesaj necititde protosinghel » 21 Dec 2008, 18:46

Exista documente care precizeaza ca...
Care-s alea, să le ştim şi noi! :D

Ai uitat să spui de "Pace tuturor!" de dinainte de Evanghelie, care e menţionată în Constituţiile Apostolice (cartea a VIII-a) - sec. IV. Tot acolo se menţionează şi despre "o pace" înainte de "sărutarea păcii" tuturor. Iar despre binecuvântarea de pace de după "Tatăl nostru" am scris în cartea mea. E şi ea destul de veche.

Cât priveşte deschiderea şi închiderea Sf. Uşi, eu cred că aceastea trebuie să fie deschise până la Heruvic, iar după aceasta să se procedeze în felul următor:
- la Ecfonisul "Prin îndurările Unuia născut..." să se deschidă perdeaua şi să se dea "Pacea", iar la "Uşile, uşile..." să se deschidă Sf. Uşi, care apoi să fie închise la începutul Anaforalei;
- După epicleză să se deschidă perdeaua (dar nu şi uşile). Perdeaua să se închidă la Ecf. "Cu harul şi cu îndurările...".
În acest fel niciodată "Pacea" nu va fi dată cu perdeaua închisă.

eelianos
Mesaje:88
Membru din:26 Noi 2008, 12:17
Localitate:Thesalonic, ortodox

Re: Usile Imparatesti - deschise/inchise ?

Mesaj necititde eelianos » 23 Iul 2009, 14:18

de ce aghioritii nu deschid nimic si nici nu ies pe nicaieri spre popor la "Harul Domnului nostru ..." etc?
cum e corect? ca ei sau ca "noi"? se mai face asa pe undeva?
cand s-a produs schimbarea si la cine?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Usile Imparatesti - deschise/inchise ?

Mesaj necititde protosinghel » 23 Iul 2009, 19:04

La momentul apariţiei indicaţiilor scrise în Liturghiere, se pare că cele 2 tradiţii erau deja clar fixate. Trebuie să mai precizăm că e vorba despre Liturghia slujită de un preot simplu.
Tradiţia cu uşile închise la dialogul preanaforal se pare că este mai veche, şi e specifică Athosului şi Bisericii Ruse. În Athos, de exemplu, atunci când slujeşte stareţul de mănăstire (nu sunt sigur că chiar peste tot), uşile se deschid şi el binecuvântează cu pocrovăţul, ca şi în restul Greciei. Asta poate e legat şi de faptul că stareţii athoniţi au şi alte privelegii "arhiereşti": mantia şi cârja arhierească, iar la Paşti - şi tricherul.
În Biserica Rusă, arhimandriţii şi preoţii mitrofori (care sunt destul de mulţi) au dreptul să slujească toată Liturghia cu Sf. Uşi deschise, cu excepţia timpului de împărtăşire a clericilor. Totuşi, la dialogul preanaforal ei binecuvântează cu mâna, ca şi preoţii mai simpli.
Deschiderea uşilor şi binecuântarea cu pocrăvăţul (la greci) sau cu Crucea (la români) eu o văd ca pe o influenţă a slujbei arhiereşti, care e mai nouă probabil decât cea cu uşile închise, dar totuşi suficient de înrădăcinată.
Nu văd în aceste diferenţe ceva foarte important. Uneori şi eu slujesc toată Liturghia cu Sfintele Uşi deschise. Cei de aici, ştiind doar tradiţia rusă, zic că "mă văd arhimandrit", dar eu o fac din anumite considerente pastoral-misionare.

P.S. Ştiaţi că în Athos, după Intrarea Mică, se închid uşile şi se deschid abia după Apostol, când începe cădirea pt Evanghelie?

eelianos
Mesaje:88
Membru din:26 Noi 2008, 12:17
Localitate:Thesalonic, ortodox

Re: Usile Imparatesti - deschise/inchise ?

Mesaj necititde eelianos » 24 Iul 2009, 12:56


P.S. Ştiaţi că în Athos, după Intrarea Mică, se închid uşile şi se deschid abia după Apostol, când începe cădirea pt Evanghelie?
dupa sau inainte de apostol?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Usile Imparatesti - deschise/inchise ?

Mesaj necititde protosinghel » 24 Iul 2009, 15:39

Am spus şi în altă parte, că tămâierea trebuie să se facă la cântarea imnului "Aliluia".

eelianos
Mesaje:88
Membru din:26 Noi 2008, 12:17
Localitate:Thesalonic, ortodox

Re: Usile Imparatesti - deschise/inchise ?

Mesaj necititde eelianos » 24 Iul 2009, 17:09

da, evident, toata lumea stie asta!
eu intrebam ca sa inteleg daca citirea apostolului se face cu usile inchise.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Usile Imparatesti - deschise/inchise ?

Mesaj necititde protosinghel » 24 Iul 2009, 19:08

eu intrebam ca sa inteleg daca citirea apostolului se face cu usile inchise.
Da, cu uşile închise... şi (ceea ce este greşit) fără "Pace tuturor" înainte, ci direct "Prochimenul Apostolului..."

eelianos
Mesaje:88
Membru din:26 Noi 2008, 12:17
Localitate:Thesalonic, ortodox

Re: Usile Imparatesti - deschise/inchise ?

Mesaj necititde eelianos » 25 Iul 2009, 11:30

aha!
mai vine citetul apostolului sa sarute mana protosului la sfarsitul apostolului?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Usile Imparatesti - deschise/inchise ?

Mesaj necititde protosinghel » 25 Iul 2009, 11:49

Da, dar el vine abia după rostirea stihurilor de la "Aliluia". Atunci Uşile sunt deschise şi cădirea este deja terminată... ;)

eelianos
Mesaje:88
Membru din:26 Noi 2008, 12:17
Localitate:Thesalonic, ortodox

Re: Usile Imparatesti - deschise/inchise ?

Mesaj necititde eelianos » 25 Iul 2009, 12:35

corect.
eu cred, insa, ca ar fi mai bine sa vina sa sarute mana batranului dupa ce acesta ii da pacea si apoi se intoarce si declanseaza cantarea aliluiariului, cu stihuri cu tot.
gresesc?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Usile Imparatesti - deschise/inchise ?

Mesaj necititde protosinghel » 25 Iul 2009, 12:55

Ar fi o variantă alternativă, dar nu prea este timp pt a o realiza, pt că citeţul trebuie să revină în mijlocul bisericii...
În Biserica Rusă citeţul intră în Altar atât înainte, cât şi după Apostol şi ia 2 binecuvântări de la protos. În alte Biserici asta s-a păstrat doar în cazul diaconului.

protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox

Re: Usile Imparatesti - deschise/inchise ?

Mesaj necititde protopsalt » 13 Apr 2010, 07:13

As dori totusi o explicatie mai... teologica pentru slujirea cu usile deschise la toata Liturghia. Aceasta este o practica generalizata la uniti nu si la ortodocsi, nu ma refer la rusi unde "decorarea" cu posibilitatea de a sluji cu usile deschise mi se pare ceva absurd fiind raportata la rangul preotului si nu la slujba Liturghiei...

In opinia mea exista o anumita logica, mai intai practica, pentru ca in anumite momente liturgice sa se inchida sau deschida Usile Imparatesti.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Usile Imparatesti - deschise/inchise ?

Mesaj necititde protosinghel » 13 Apr 2010, 12:14

As dori totusi o explicatie mai... teologica pentru slujirea cu usile deschise la toata Liturghia.
Nu există. Decât poate nişte apucături populiste în stilul lui Schmemann...

catehumen
Mesaje:72
Membru din:26 Iun 2011, 23:36
Confesiune:ortodox

Re: Usile Imparatesti - deschise/inchise ?

Mesaj necititde catehumen » 28 Dec 2012, 03:28

eu intrebam ca sa inteleg daca citirea apostolului se face cu usile inchise.
Da, cu uşile închise... şi (ceea ce este greşit) fără "Pace tuturor" înainte, ci direct "Prochimenul Apostolului..."
De ce fără ”Pace tuturor”?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Usile Imparatesti - deschise/inchise ?

Mesaj necititde protosinghel » 28 Dec 2012, 11:04

Mai întâi, prin sec. 15, grecii au introdus "Pace tuturor" înainte de Evanghelie, care în vechime nu se rostea, apoi, prin sec. 17-18 au renunţat la "Pace tuturor" înainte de Apostol - chiar dacă acesta era un element deosebit de important în vechea Liturghie. Mai mult decât atât, ei nici nu mai merg la "Locul înalt" şi n-au nici un "Scaun de sus", iar dacă-l au, nu-l folosesc niciodată.
În această privinţă, ruşii păstrează cel mai bine tradiţia legată de "synthronon".

catehumen
Mesaje:72
Membru din:26 Iun 2011, 23:36
Confesiune:ortodox

Re: Usile Imparatesti - deschise/inchise ?

Mesaj necititde catehumen » 28 Dec 2012, 19:30

Mai întâi, prin sec. 15, grecii au introdus "Pace tuturor" înainte de Evanghelie, care în vechime nu se rostea, apoi, prin sec. 17-18 au renunţat la "Pace tuturor" înainte de Apostol - chiar dacă acesta era un element deosebit de important în vechea Liturghie. Mai mult decât atât, ei nici nu mai merg la "Locul înalt" şi n-au nici un "Scaun de sus", iar dacă-l au, nu-l folosesc niciodată.
În această privinţă, ruşii păstrează cel mai bine tradiţia legată de "synthronon".
1. Vreţi să spuneţi că este necesar de a zice "Pace tuturor" înainte de Prochimenul Apostolului?
2. Dar "Pace tuturor" înainte de Prochimenul Vecerniei este şi ea o practică corectă?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Usile Imparatesti - deschise/inchise ?

Mesaj necititde protosinghel » 28 Dec 2012, 19:33

Vreţi să spuneţi că este necesar de a zice "Pace tuturor" înainte de Prochimenul Apostolului?
Da, absolut. Aclamaţia de dinaintea Evangheliei poate fi omisă
Dar "Pace tuturor" înainte de Prochimenul Vecerniei este şi ea o practică corectă?
Părerea mea e că aceasta trebuie zisă numai atunci când se face Intrare cu cădelniţa şi, după modelul Liturghiei, se merge la Locul Înalt. Adică nu şi la Vecerniile zilelor de rând. Grecii nu zic niciodată, dar asta poate fi şi din cauza că nu mai merg la Locul Înalt.


Înapoi la “Laudele bisericeşti. Istorie şi rânduială”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX