"Dogmatica glasului"

Tot ce nu este legat de Liturghie şi Sfintele Taine
Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:
"Dogmatica glasului"

Mesaj necititde Ioan Cr » 31 Ian 2009, 10:58

Am intalnit aceasta expresie (ca indicatie la inceputul unui capitol) in Triodiu, editia 1897. Poate sa-mi explice cineva ce va sa zica aceasta?

Va multumesc!
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: "Dogmatica glasului"

Mesaj necititde protosinghel » 31 Ian 2009, 15:59

Pentru fiecare din cele 8 glasuri, Octoihul are prevăzută o stihiră specială ce preaslăveşte dogma Întrupării lui Hristos şi atributul "Theotokos" al Macii Domnului. Ele sunt foarte profunde dpdv dogmatic, de aceea au şi fost numite "dogmatici ale glasului". Sunt alcătuite de Sf. Ioan Damaschis în prima jumătate a secol. VIII.
Aceste dogmatici se cântă sâmbătă seara la Vecernia Mare, înainte de "Lumină lină", la "Şi acum..." sau la "Slavă...; Şi acum...", dacă Sfântul zilei nu are stihiră la "Slavă".
De asemenea, aceeaşi stihiră se repetă vineri seara la Vecernia, făcând în felul acesta un fel de Odovanie a glasului care a fost pe parcursul întregii săptămâni.
Sper că am lămurit destul de clar. Întrebaţi dacă nu aţi înţeles.

Avatar utilizator
Administrator3
Mesaje:135
Membru din:14 Dec 2008, 14:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:ajuta la administrare
Localitate:RO

Re: "Dogmatica glasului"

Mesaj necititde Administrator3 » 31 Ian 2009, 16:06

Exista opt glasuri in muzica psaltica (ceva comparativ cu tonalitati majore si minore ale muzicii "pe solfegiu"). Slujbele din saptamana se canta "pe anumite glasuri"; exista cantari care sa numesc dogmatica (denumire primita de la cuprinsul dogmatic din text); fiecare glas are o "dogmatica a lui". Lamuriri suplimentare de la liturghisti. :)

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: "Dogmatica glasului"

Mesaj necititde Ioan Cr » 31 Ian 2009, 21:10

Va multumesc! Presupuneam eu ca tine de dogmatica, doar ca mi sa parut stranie formularea: "dogmatica (cui?) glasului (???)". Mai putin confuz, poate, era sa se spuna "dogmatica, (virgula) glas (cutare)". Sau nu am inteles eu bine? :)
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: "Dogmatica glasului"

Mesaj necititde protosinghel » 17 Feb 2009, 02:05

Corul Patriarhiei cântă Dogmatica gl. 1.


eelianos
Mesaje:88
Membru din:26 Noi 2008, 12:17
Localitate:Thesalonic, ortodox

Re: "Dogmatica glasului"

Mesaj necititde eelianos » 01 Dec 2009, 13:12

dogmatica glasului este stihira "si acum" de la VECERNIA MICA, nu de la vecernia mare. cea de la vecernia mare care gresit se numeste dogmatica glasului este "primul theotokion al glasului" de aceea se pune din nou la vecernia de vineri seara, adica la odovania glasului.
dealtfel, faceti comparatie intre cele doua si veti vedea care are continut dogmatic.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: "Dogmatica glasului"

Mesaj necititde protosinghel » 01 Dec 2009, 15:14

Staţi puţin. Dacă vreţi un răspuns mai extins (ştiinţific), atunci trebuie să spunem că fiecare glas, la Vecerniile de Sâmbătă seara, are câte 3 "Dogmatici" (în total 24 pt toate cele 8 glasuri):
- a Născătoarei de la "Doamne strigat-am" de la Vecernia Mică;
- a Născătoarei de la Stihoavna Vecerniei Mici; şi
- a Născătoarei de la "Doamne strigat-am" de la Vecernia Mare.
Întrucât Vecernia Mare e mai importantă ca cea Mică, iar această stihira ei se cântă mai des, inclusiv la slujbele unor Sfinţi cu Polieleu, se consideră "Dogmatică" principală anume cea de la Vecernia Mare, aşa cum am spus şi mai sus. Şi apropo de cele spune de dvstră, nu se poate spune că aceasta nu ar avea un conţinut dogmatic foarte pronunţat chiar.
Există vechi mss ale Octoihului care prezintă mai multe "Dogmatici", care se cântau, probabil, la alegere.

Drept autor al acestor "Dogmatici" se consideră Sf. Ioan Damaschin.


Înapoi la “Laudele bisericeşti. Istorie şi rânduială”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX