Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:
Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 04 Mar 2011, 14:11

Poate vreti d-le vasinec si de la sf Iustin o dovada ca sambata era incalcata in primul secol si nu se mai tinea, v-o dau ca sa va foloseasca:
Aplogeti de limba greaca, pg 102, dialog al Sf Iustin cu Trifon iudeulsf Iustin spune :— Bărbaţi prieteni, nu cumva mai este şi alt motiv pentru care ne defăimaţi, în afară de acela că nu trăim după Lege, nu ne circumcidem trupul la fel cu strămoşii voştri şi nu păstrăm sîmbăta, ca voi? Sau şi viaţa şi moravurile noastre sînt defăimate de voi ? Vreau să spun: nu cumva aţi crezut şi voi, despre noi, cum că am mînca oameni şi că, după băutură, stingînd luminile, ne tăvălim în amestecuri neîngăduite ? Sau ne condamnaţi numai pentru faptul că credem în învăţăturile noastre şi că nu credem, într-o învăţătură, după voi adevărată ?
— Faptul acesta ne miră, a zis Tryfon. Cît despre celelalte, despre care vorbesc alţii, ele nu sînt vrednice de crezare, căci sînt prea departe de natura omenească. De altfel, ştim că şi preceptele voastre din aşa numita Evanghelie, sînt atît de minunate şi de mari, încît îmi vine să cred, că nimeni nu poate să le păzească, căci am avut toată grija ca să mă îndeletnicesc şi cu ele . Mă surprinde, însă, mai ales faptul, că voi, numindu-vă pioşi şi socotind că vă deosebiţi de alţii, neseparîndu-vă însă întru nimic de ei, nici nu arătaţi o viaţă deosebită de aceea a neamurilor, prin faptul că nu păziţi nici sîmbetele, nici sărbătorile( iudaice) şi nici nu aveţi circumciziune, ci, punîndu-vă nădejdile într-un om răstignit, aveţi credinţa să dobîndiţi totuşi vreun bine de la Dumnezeu, cu toate că nu îndepliniţi poruncile Lui.
Cu mult respect.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde Floryan » 04 Mar 2011, 14:30

Dvs. cum calcati porunca a patra (referitoare la pazirea zilei a saptea)? Cu voie sau fara voie? Cand aveti de gand sa va pocaiti si sa luati decizia de a nu va mai impotrivi lui Dumnezeu si de a mai calca aceasta porunca a Sa?
Pentru mine ziua de odihna a evreilor data pt comemorarea eliberarii din robia egiptului nu inseamna nimic, dar in schimb noi crestinii, serbam duminica (adica ziua 1 sau 8 ) - prin care s-a făcut crearea din nou şi înnoirea întregii lumi - şi, totodată, ieşirea noastră din robia cea mult mai grea decât cea egipteană, adică ieşirea din robia păcatului, a satanei şi a morţii.
Eu sunt Alfa şi Omega, cel dintâi şi cel de pe urmă, începutul şi sfârşitul. APoc 22.13

Deci ce-am calcat? Porunca a IV? Pt mine ziua a 7 este duminca. Binenteles daca numaram de luni. Sau poate gasim in Biblie cum numaram.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

vasinec

Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde vasinec » 04 Mar 2011, 14:53

dar in schimb noi crestinii, serbam duminica (adica ziua 1 sau 8 ) -
Incep sa ajung la concluzia ca pentru multi ortodocsi, de pe forum (printre care si dumneata), limpezimea in idei este o slabiciune/un pacat.

Lamuriti-ma, va rog, ce este cu acesta zi intaia care este ziua a 8-a. Ziua a opta a cui? A saptamanii (sau a octomanii)?

Cine v-a invatat/poruncit sa paziti ziua 1 sau 8? Amandoi stim ca singura zi din saptamana, binecuvantata si sfintita de Dumnezeu (inca de la facerea lumii) si poruncita ca zi de odihna inchinata Domnului, este ziua a saptea (sambata - in ortodoxie).

De ce incalcati ceea ce Dumnezeu a binecuvantat, a sfintit si a poruncit?

Deci ce-am calcat? Porunca a IV? Pt mine ziua a 7 este duminca. Binenteles daca numaram de luni. Sau poate gasim in Biblie cum numaram.
Dumneata nu esti ortodox? Nu stii ca duminica este prima zi a saptamanii (conform Scripturii) iar ziua a saptea este sambata?

P.S. Din incalcitura dumitale inteleg ca pazesti trei zile a saptamanii de 8 zile : ziua 1, 7 si 8. Nu ar fi mai simplu sa pazesti singura zi a saptamanii, binecuvantata si sfintita de Dumnezeu, adica ziua a saptea (sambata).

vasinec

Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde vasinec » 04 Mar 2011, 15:05

Poate vreti d-le vasinec si de la sf Iustin o dovada ca sambata era incalcata in primul secol si nu se mai tinea, v-o dau ca sa va foloseasca:
1. Marturia Sfantului Iustin martirul este din sec. II (nu din sec I). Sfantul s-a nascut dupa anul 100 si a murit pe la anul 162 (sau dupa).
2. In sec II incepuse o diferentiere intre crestini si iudeii prigoniti. Unii crestinii se fereau sa fie confundati cu iudeii si incepusera sa nu mai pazeasca sambata. Sfantul Iustin Martirul scria in "Dialoguri": "Dumnezeu a impus sabatul asupra iudeilor ca o pecete a infamiei, spre a-i deosebi pentru pedeapsa in ochii romanilor".
3. Eu sunt adeptul scrierilor Sfintilor Apostoli (scrieri ce se gasesc numai in Sfanta Scriptura). Din scrierile Sfintilor Parinti fac selectie si aleg ce-mi convine (la fel cum faceti si dvs., ortodocsii).
4. Am o credinta crestin-apostolica. Daca vreti sa ma convingeti de ceva, incercati cu invataturile Domnului Iisus Hristos si ale Sfintilor Sai Apostoli.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde Floryan » 04 Mar 2011, 16:22

dar in schimb noi crestinii, serbam duminica (adica ziua 1 sau 8 ) -
Incep sa ajung la concluzia ca pentru multi ortodocsi, de pe forum (printre care si dumneata), limpezimea in idei este o slabiciune/un pacat.

Lamuriti-ma, va rog, ce este cu acesta zi intaia care este ziua a 8-a. Ziua a opta a cui? A saptamanii (sau a octomanii)?

Cine v-a invatat/poruncit sa paziti ziua 1 sau 8? Amandoi stim ca singura zi din saptamana, binecuvantata si sfintita de Dumnezeu (inca de la facerea lumii) si poruncita ca zi de odihna inchinata Domnului, este ziua a saptea (sambata - in ortodoxie).

De ce incalcati ceea ce Dumnezeu a binecuvantat, a sfintit si a poruncit?

Deci ce-am calcat? Porunca a IV? Pt mine ziua a 7 este duminca. Binenteles daca numaram de luni. Sau poate gasim in Biblie cum numaram.
Dumneata nu esti ortodox? Nu stii ca duminica este prima zi a saptamanii (conform Scripturii) iar ziua a saptea este sambata?[/quote]
P.S. Din incalcitura dumitale inteleg ca pazesti trei zile a saptamanii de 8 zile : ziua 1, 7 si 8. Nu ar fi mai simplu sa pazesti singura zi a saptamanii, binecuvantata si sfintita de Dumnezeu, adica ziua a saptea (sambata).
Vasinec, nu te lamuresc cu nimic. Lamureste-te singur.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 04 Mar 2011, 16:56

Poate vreti d-le vasinec si de la sf Iustin o dovada ca sambata era incalcata in primul secol si nu se mai tinea, v-o dau ca sa va foloseasca:
1. Marturia Sfantului Iustin martirul este din sec. II (nu din sec I). Sfantul s-a nascut dupa anul 100 si a murit pe la anul 162 (sau dupa).
Nu dupa, ci intre anii 100 si 162, si sf reda obiceiul existent nu cel viitor, asa ca acest obicei nu s-a impus intr-un an doi la cat de conservatori sunt ortodocsii, nici in urma decretului imparatului Constantin cum afirmati voi, ci, el exista atunci, asa ca voi nu aveti ce spune, punct ;)
2. In sec II incepuse o diferentiere intre crestini si iudeii prigoniti. Unii crestinii se fereau sa fie confundati cu iudeii si incepusera sa nu mai pazeasca sambata. Sfantul Iustin Martirul scria in "Dialoguri": "Dumnezeu a impus sabatul asupra iudeilor ca o pecete a infamiei, spre a-i deosebi pentru pedeapsa in ochii romanilor".
Nu are importanta ce incepuse, important este ca exista netinerea sabatului, marturie atat din partea iudeilor cat si a crestinilor ca, crestinii in secolul 1 si 2 nu tineau sabatul.
3. Eu sunt adeptul scrierilor Sfintilor Apostoli (scrieri ce se gasesc numai in Sfanta Scriptura). Din scrierile Sfintilor Parinti fac selectie si aleg ce-mi convine (la fel cum faceti si dvs., ortodocsii).
Daca ati fi, ati tine cont de aceste marturii, atatde apropiate crestinismului apostolic, dar nu sunteti, ci va amagiti.
4. Am o credinta crestin-apostolica. Daca vreti sa ma convingeti de ceva, incercati cu invataturile Domnului Iisus Hristos si ale Sfintilor Sai Apostoli.
Degeaba, nici Hristos nu va poate convinge sunteti prea plini de sine ca sa mai incapa si Adevarul.
Cu mult respect.

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde dumio » 04 Mar 2011, 23:50

Poate vreti d-le vasinec si de la sf Iustin o dovada ca sambata era incalcata in primul secol si nu se mai tinea, v-o dau ca sa va foloseasca:
1. Marturia Sfantului Iustin martirul este din sec. II (nu din sec I). Sfantul s-a nascut dupa anul 100 si a murit pe la anul 162 (sau dupa).
2. In sec II incepuse o diferentiere intre crestini si iudeii prigoniti. Unii crestinii se fereau sa fie confundati cu iudeii si incepusera sa nu mai pazeasca sambata. Sfantul Iustin Martirul scria in "Dialoguri": "Dumnezeu a impus sabatul asupra iudeilor ca o pecete a infamiei, spre a-i deosebi pentru pedeapsa in ochii romanilor".
3. Eu sunt adeptul scrierilor Sfintilor Apostoli (scrieri ce se gasesc numai in Sfanta Scriptura). Din scrierile Sfintilor Parinti fac selectie si aleg ce-mi convine (la fel cum faceti si dvs., ortodocsii).
4. Am o credinta crestin-apostolica. Daca vreti sa ma convingeti de ceva, incercati cu invataturile Domnului Iisus Hristos si ale Sfintilor Sai Apostoli.
De ce tot folosesti denumirea de sfant la adresa sfintilor daca esti protestant si nu recunosti sfintii?
Asta nu e nimica, anume ca folosesc apelativul de sfant! Ca sa vedeti duplicitatea lor!!! Problema si mai grava e asta: de la Sf. Iustin, de pilda, cred ce spun despre suflet, dar nu cred ce spun despre duminica. Depre suflet expune o parere personala, despre duminica expune o realitate istorica ce se intampla in vremea lui la Roma!

laodiceean

Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde laodiceean » 05 Mar 2011, 06:07

Musulmanii cred in Iisus Hristos, se mantuiesc?
Diavolii cred in Iisus Hrsitos, se mantuiesc?
Problematica în discuţie este în cadrul creştinismului. Se pune problema că eu aş discuta cu un turc ori cu un drac?
Bun. Foarte permisiva afirmatia, dar de fapt cine sunt cei care cred cu adevarat? Aceea sunt doar adventistii, ei pazesc sabatul cu sfintenie, nu mananica carne de porc.
Nu se pune problema că "doar adventiştii", ci oricine crede cu adevărat în Iisus. De fapt, trebuia să fiu mai specific spunând care e credinţa adevărată în Iisus: credinţa LUI Iisus.

"Aici este răbdarea sfinţilor, care păzesc poruncile lui Dumnezeu şi credinţa lui Iisus." (Apoc.14,12)

Observaţi vă rog că pe lângă credinţa lui Iisus, inspiraţia divină pune accentul şi pe verificarea acestei credinţe: poruncile lui Dumnezeu. Din care porunca a IV-a face parte - ca să revenim la topic. :)
I-a spuneti-mi, daca o adventista se casatoreste cu unul de alta religie este sau nu alungata din cult. Un fel de anatema. ;)
Biserica AZŞ nu se ocupă cu anateme, blesteme, afurisenii şi alungări. Oricine e binevenit în biserică şi nu va fi scos pe uşă afară. Ca să răspund direct la întrebarea dvs., în general adventista în cauză nu-şi pierde calitatea de membru, bineînţeles dacă după căsătorie păstrează în continuare principiile Bisericii.
Sau daca ar fi asa de nesemnificativ precum lasati sa se vada, orice ortodox, catolic ar veni la dv, i-ati spune crede in Iisus si te vei mintui. Se intimpla asta? Nu.
De fapt se întâmplă! Este unul dintre primele sfaturi pe care-l primeşte (cu mult înainte de sabat). Faceţi o probă: mergeţi la un pastor adventist şi întrebaţi-l ce să faceţi pentru a fi mântuit.
Fara taina pocaintei nu s-ar mantui nimeni. Caci, toti suntem calcatori (cu voie sau fara voie) ai poruncilor lui Dumnezeu.
Cam asta spun şi eu. Mai puţin folosind formula "Taina Pocăinţei", ci simplu: pocăinţa.


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX