Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde protosinghel » 11 Sep 2009, 18:38

Eu am adus textul de la Ioan 5:18 pt aţi demonstra că Iisus dezlega sâmbăta. Anume aşa scrie acolo. Lasă tu ideea cu lucrul de la versetul 17. Ţi-am dat şi aşte texte în care ţi-am arătat practica primilor creştini. Tu toate astea le ignori.
Iar acum să trecem la cea mai gravă frază pe care ai spus-o:
...eu de asta m-am prezentat aici la voi pe forum ca sa va educ in privinta asta deocamdata, si apoi daca vreti si-mi ingaduiti va voi educa si in privinta cultului Babilonian din care se trage cultul Catolic si cel Ortodox.
Dacă nu-ţi revizuieşti poziţia, eu îţi blochez contul.

Tu nu ai nicio o autoritate să afirmi acest lucru şi eu nu am nevoie să fiu educat de un apostat de la credinţă, care calcă în picioare Scriptura, Tradiţia şi istoria unei Bisericii de 2000 de ani. Noi suntem o confesiune creştină, iar tu reprezinţi o confesiune (sectă) iudaică, care se foloseşte de Noul Testament şi de Hristos, doar pt a înşela (la voi se zice "a educa") pe alţii.
Mergi mai întâi şi învaţă istoria, dar nu cea falsă în care numai despre inchiziţie şi cruciade îţi spune, ci cea adevărată, cu toate plusurile şi minusurile ei...
După aia discutăm.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde protosinghel » 11 Sep 2009, 18:43

Eu nu trebuie sa-ti demonstrez nimic pentru ca porunca a IV a este cum nu se poate mai clara in Exod 20:8-11
....
Deci, arata-mi te rog textul respectiv, sau textele respective care te indeamna sa crezi in modul cum crezi...si te mai rog ceva...nu-mi da Fapte 15, Ioan 5, etc. etc....ci EXPLICALE!
Frate, nu posezi nici cea mai elementară cultură a dialogului.
Eu nu ţi-am dat niciodată vreun text de la Fapte 15...
Cât despre explicaţii, cred că-ţi dai seama că ele nu pot fi decât subiective, din punctul tău de vedere. Noi ortodocşii, avem o tradiţie de 2000 de ani de explicare a Bibliei, voi doar una de 200 de ani. În cazul acesta tu eşti picat din start.
Pentru aţi demonstra, te rog să-mi scrii cu litere numărul pe care ţi-l scriu aici: 2,999!

Davieboy

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde Davieboy » 11 Sep 2009, 18:44

Domnule Davieboy, dacă respectaţi prescripţiile Legii lui Moise înseamnă că, pe lângă ţinerea Şabatului şi a restricţiilor alimentare cu privire la animalele curate şi necurate, sunteţi şi circumcis, nu?
................................................................................................................................................................................................................
Prin urmare, Apostolii au hotărât că nu trebuie impusă Legea lui Moise creştinilor convertii dintre păgâni, ci doar să se ferească de consumul de alimente de la jertfele idolilor, sânge, sau carne de animale sugrumate şi de desfrânare. Nu se pomeneşte de circumcizie, de ţinerea Şabatului, de animale curate şi necurate, de sărbătorile iudaice sau de alte prescripţii ale cultului mozaic.
Draga Florin, eu apreciez zelul tau de tinar crestin care vrea sa-si apere doctrina, dar credema ca nu asa vei reusi. Am intalnit tineri ca tine care mi-au facut capul calendar cu copy/paste din Scriptura care ei singuri nu o intelegeau.
Eu am descoperit adevarul Sabatuli si sunt gata sa vi-l dezvalui si voua, dar va rog sa ramaneti la subiect. Am sa ajung si la ceea ce au spus apostolii pentru ca Pavel este unul dintre cei mai neintelesi autori din scriptura si majoritatea invataturilor gresite provin din interpretarea gresita care ii este data a celor ce spunea Pavel.
Am sa las deocamdata ce au spus apostolii deoparte, dar nu au spus ca Sabatul a fost schimbat...SI CHIAR DACA AR FI SPUS-O, CINE E MAI MARE, DUMNEZEU SAU PAVEL?

Dupa cum am spus, ITI PROMIT ca am sa iau fiecare text in parte din Noul Testament si o sa-l analizam impreuna, si vei vedea ca interpretezi gresit...dar pina atunci cautati-mi textele care vi le-am cerut!
Multumesc

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde protosinghel » 11 Sep 2009, 18:56

Dle protestant!
Poate spre bucuria ta (dar nu te bucura înainte de vreme), noi nu avem texte directe care să arate anularea sabatului, ci doar avem mărturii care arată că Hristos (chiar Cel care a dat Legea în VT), apoi Ucenicii Lui, nu au ţinut sâmbăta, ci duminica. Ortodoxia este o religie practică, care ţine cont de istoria înaintaşilor.
Multe alte învăţături noi le avem nu din Scriptură, ci din Tradiţie (a nu se confunda cu obiceiurile populare). Pentru noi tradiţia ESTE LA FEL DE IMPORTANTĂ ca şi Scriptura. Iată de ce noi nu ne putem înţelege sau mai bine zis, iată de ce tu nu poţi înţelege, pt că ai la dispoziţie doar o parte din Cuvântul viu al lui Dumnezeu.

Davieboy

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde Davieboy » 11 Sep 2009, 18:59

Noi ortodocşii, avem o tradiţie de 2000 de ani de explicare a Bibliei, voi doar una de 200 de ani. În cazul acesta tu eşti picat din start.
longevitatea voastra nu are nici o legatura cu adevarul lui Isus. Ajungem la tema discutata de mine pe topicul cu botezul copiilor. Multa cantitate dar calitate prea putina.
Modul tau in care eviti argumentul direct si ma ameninti cu banarea sunt sub orice critica a unui protocol de forum crestin care pretinde ca este biserica lui Hristos!

Eu ti-am cerut texte care coincid cu afirmarea care o faci asupra Sabatului, si sa mi le explici. Tot ce ai facut pina acuma e sa-mi dai cateva texte si sa pretinzi ca ele spun ceea ce sustii tu ca spun! Uite ca ti-am intins o mina si ti-am explicat, in putin detaliu dar asa ca sa ai ideea despre ce vorbeste Isus in Ioan 5:17-18, pentru ca Dumnezeu nu adezlegat nici un Sabat, asta era afirmatia lui Ioan asupra presupunerilor fariseilor!
Ai vazut tu undeva in Biblie vre-un exemplu unde poti sa-i atribui mult cunoscuta zicala "Dumnezeu nu linge unde scuipa"!?

Draga preotas, sau care tie tie ocaputia adevarata. Dumnezeu nu este un ipocrit, NU O SA GASESTI NICAIERI IN BIBLIE UNDE ITI SPUNE CA E "ALBA" SI IN ALTA PARTE CA E "NEAGRA". Daca tu crezi asta, este doar opinia ta, dar nu mai invata si pe altii pentru ca vei fi tras la socoteala pentru asta.

Acum, daca vrei sa ramai la subiect, ca sa-ti pot dovedi cu Biblia in minutele tale, CA GRESESTI, atunci fa-o! daca nu, nu-mi mai irosi timpul pe forumul tau "crestin" ca sincer iti spun placerea de a fi aici nu e de partea mea!....
Ultima oară modificat 11 Sep 2009, 19:04 de către Davieboy, modificat 1 dată în total.

Davieboy

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde Davieboy » 11 Sep 2009, 19:03

Poate spre bucuria ta (dar nu te bucura înainte de vreme), noi nu avem texte directe care să arate anularea sabatului, ci doar avem mărturii care arată că Hristos (chiar Cel care a dat Legea în VT), apoi Ucenicii Lui, nu au ţinut sâmbăta, ci duminica. Ortodoxia este o religie practică, care ţine cont de istoria înaintaşilor.
Multe alte învăţături noi le avem nu din Scriptură, ci din Tradiţie (a nu se confunda cu obiceiurile populare). Pentru noi tradiţia ESTE LA FEL DE IMPORTANTĂ ca şi Scriptura. Iată de ce noi nu ne putem înţelege sau mai bine zis, iată de ce tu nu poţi înţelege, pt că ai la dispoziţie doar o parte din Cuvântul viu al lui Dumnezeu.
Pai daca iti amintesti, in mesajele private care am dialogat inainte sa deschid topicul, ai mentionat "dovezi biblice", te intreb acum: Regulile astea sunt valabile numai pentru "noi", cei care va contrazicem, sau si pentru voi?

Daca tu sustii ceva, e OK, ai dreptul la opinia ta proprie, dar daca spui ca Dumnezeu sustine acelasi obiectiv, atunci adumi dovezi daca nu da-mi pace ca poate sunt interlocutori pe acest forum care isi respecta adversarii si contribuie intr-un mod civilizat.
Multumesc

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde protosinghel » 11 Sep 2009, 19:04

Eu te-am rugat, la modul cel mai serios, să scrii cu litere numărul 2,999 !

Davieboy

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde Davieboy » 11 Sep 2009, 19:05

Eu te-am rugat, la modul cel mai serios, să scrii cu litere numărul 2,999 !
deschide un topic separat pentru ca asta nu are nimic de-aface cu Sabatul, si daca ma va interesa copilariile si flecariile in care te-ai lasat atras, atunci am sa particip si eu.

Avatar utilizator
apologet
Mesaje:99
Membru din:22 Aug 2008, 21:17
Confesiune:ortodox
Preocupări:scot balastul din teologie
Localitate:România

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde apologet » 11 Sep 2009, 19:11

Parinte, Petru.
Nu pierdeti timpul cu acest tip schizofrenic. Oare nu v-ati convins de atatea ori ca toti sectarii sunt asa?
Nu vedeti ca el nu cauta dialog, ci ca sa ne convinga pe noi de nustiu ce prostii, pe care ei le-au inventat acum 200 de ani.
Il intreb eu: oare nu s-a schimbat nimic pe lumea asta dupa venirea lui Hristos? Poate ca trebuie sa aducem si jertfe de boi si tapi, si sa rezidim tot noi si Templul din Ierusalim?

Davieboy

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde Davieboy » 11 Sep 2009, 19:16

Parinte, Petru.
Nu pierdeti timpul cu acest tip schizofrenic. Oare nu v-ati convins de atatea ori ca toti sectarii sunt asa?
Nu vedeti ca el nu cauta dialog, ci ca sa ne convinga pe noi de nustiu ce prostii, pe care ei le-au inventat acum 200 de ani.
Il intreb eu: oare nu s-a schimbat nimic pe lumea asta dupa venirea lui Hristos? Poate ca trebuie sa aducem si jertfe de boi si tapi, si sa rezidim tot noi si Templul din Ierusalim?
Singurul motiv pentru care va simtiti ofensati este teama asupra adevarului care vi-l pot prezenta aici, si asta este alegerea voastra...vreti sa il ascultati, il ascultati, nu vreti - atunci ici nu-mi face placere sa vi-l aduc la cunostinta!...:)
Good day!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde protosinghel » 11 Sep 2009, 19:24

Frate, eu nu ştiu de ce eşti atât de naiv şi ai crezut că noi o să ascultăm prostiile astea cu mare plăcere?!
Inepţiile astea noi le-am mai auzit şi ştim că nu au nici un temei.
De asemenea sunt convins, că tu nici nu ai încercat să intri în esenţa vreunui argument adus de mine sau de ceilalţi, ţi o ţii numai pe a ta, cu porunca din Decalog.

Eu ţi-o spun franc:

BISERICA ORTODOXĂ (ADICĂ CREŞTINISMUL AUTENTIC) CONSIDERĂ DECALOGUL DEPĂŞIT. NOI CREDEM ASTA PENTRU CĂ AŞA NE-A LĂSAT HRISTOS ŞI APOSTOLII, ATÂT ÎN SCRIPTURĂ (diresct şi indirect) CÂT ŞI ÎN TRADIŢIA BIMILENARĂ A BISERICII NOASTRE UNICE MÂNTUITOARE.

Mai avem ce discuta? :)

Florin Cosmin
Mesaje:26
Membru din:25 Iun 2009, 11:36
Confesiune:ortodox

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde Florin Cosmin » 11 Sep 2009, 19:48

Draga Florin, eu apreciez zelul tau de tinar crestin ......bla bla bla....
Dragă Davie, eu te-am întrebat, dar tu nu ai răspuns: te-ai circumcis, aşa cum porunceşte Dumnezeu în Legea lui Moise?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde protosinghel » 11 Sep 2009, 19:59

Nu-ţi va mai putea răspunde, pt că i-a fost dezactivat contul.
Nu a încetat însă să mă batjocorească în cel mai groaznic mod (pe email). Nimeni şi niciodată nu mi-a zis astfel de cuvinte...
Ce să mai zic că ele erau nu doar la adresa mea, ci mai ales la adresa Sfintei noastre Ortodoxii.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde Ioan Cr » 11 Sep 2009, 20:08

demonstraţi că după Învierea lui Hristos, cineva a mai ţinut sâmbăta!
asta e tare!

Eu asi adauga: cu dovezi din Noul Testament.

Ca fost adventist de ziua a saptea asi avea ce spune la acest capitol (parinte, dar nu mai sunt topicurile celea despre Ziua a Saptea, ca stiu ca au fost, si ca am scris destule acolo?)
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde protosinghel » 11 Sep 2009, 20:15

Clar că la dovezile din NT m-am referit, dar m-aş fi bucurat şi de altele, care să se referă la creştini.
Nu ştiu alte discuţii despre sabat decât cele două de aici.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde protosinghel » 11 Sep 2009, 20:20

Eu te-am rugat, la modul cel mai serios, să scrii cu litere numărul 2,999 !
deschide un topic separat pentru ca asta nu are nimic de-aface cu Sabatul, si daca ma va interesa copilariile si flecariile in care te-ai lasat atras, atunci am sa particip si eu.
Nu degeaba l-am întrebat asta pe acest sectar, mai ales că e din SUA.
Există două tradiţii în ce priveşte virgula. Aici putem avea:
- doi întreg şi 999 de miimi, dar putem avea şi
- două mii, 999.

În funcţie de răspunsul pe care-l dădea, îl pocneam de nu se vedea... :)
A fost însă sub orice aşteptare!

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde Ioan Cr » 11 Sep 2009, 20:24

Nu ştiu alte discuţii despre sabat decât cele două de aici.
Au fost pe forumul vechi, cred, pacat ca s-au sters...
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

adinel84
Mesaje:59
Membru din:24 Sep 2009, 13:37
Confesiune:protestant

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde adinel84 » 24 Sep 2009, 14:06

Sabatul a fost dat omului nu iudeului. Si apostolii mergeau in fiecare Sabat la sinagoga si vorbeau oamenilor despre Dumnezeu.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde protosinghel » 24 Sep 2009, 15:06

Apostolii au continuat să meargă sâmbăta la Templu /Sinagogă, pt că doar atunci îi găseau pe iudei. Era singurul raţionament. Fiţi sigur că le zicea să ţină mai departe sâmbăta pe care nici Hristos nu a ţinut-o. N-avem nici un argument să apostolii sau vreun creştin, după Învierea lui Hristos, a ţinut sâmbăta, aşa cum a fost ea poruncită în Vechiul Testament. Fiţi sigur, că atunci când apostolii le propovăduiau păgânilor (ellinilor) nu o făceau tot sâmbăta, ci "cu timp şi fără timp"... Ba chiar au "luptat" ca prescripţiile iudaice să nu mai fie obligatorie pt nimeni, pentru că între Dumnezeu şi oameni (inclusiv iudei) s-a stabilit un Nou Legământ (Testament).
Cei care ţin sâmbăta, nu sunt creştini autentici, pt că nu recunosct valoarea şi noutatea lucrării mântuitoare a lui Hristos. Bineînţeles, asta nu înseamnă că toţi ceilalţi care o recunosc, deja sunt creştini autentici...
Şi e de mirare de ce doar o mică parte din neo-protestanţi au fixul ăsta cu sâmbăta?! Îmi puteţi răspunde la această întrebare? Care e vechimea acestei dispute în ultimii 2000 de ani?

adinel84
Mesaje:59
Membru din:24 Sep 2009, 13:37
Confesiune:protestant

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde adinel84 » 24 Sep 2009, 18:59

Sabatul a fost tinut si de apostoli in mod sigur pentru ca daca Dumnezeu credea de cuviinta sa schimbe Ziua de Odihna, pe care a sfintit-o nu la Sinai si de la facerea lumii, atunci cu siguranta aceasta era trecuta in paginile Sfintelor Scripturi (de exemplu am vazut ca cineva a scris ca de ce nu a mai ramas si circumciziunea.. Aceasta problema a fost rezolvata de apostoli...)
Va dau si textul urmator: ISAIA 66:22-23.......Daca pe Noul Paman se va serba Sabatul si in aceasta zi Dumnezeu de va chema sa ne intalnim cu EL... atunci aceasta zi a ramas sfintita de la creatiune, iar porunca nu s-a schimbat. Adu-ti aminte .......
Referitor la problema ca suntem putini si de putina vreme.....
Vreau sa va intreb parinte? Cati oameni l-au asteptat pe ISUS cand a venit prima data pe Pamant? Cati s-au dus sa i se inchine? Matei 11 cu 25 si va mai dau un text: Ioan 14 cu versetul 15 care zice: "Daca Ma iubiti veti pazi poruncile mele." Cum intelegeti Dvs textul asta? Si mai e si textul Intrati pe poarta cea stramta.....caci larga este cale care duce la pierzare si multi sunt cei ce umbla pe ea, dar stramta este poarta, ingusta este calea care duce la viata si putini sunt cei ce o afla".


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX