Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
vasinec
Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde vasinec » 09 Noi 2010, 07:21

Am deschis subiectul pt a-i da dreptul la replică lui Vasinec.
Aştep răspunsul dumnealui despre falsificarea izvoarelor prin introducerea termenului de "dies dominus / κυριακή ημέρα" altfel spus DUMINICA.

Orice alt mesaj, cu un alt conţinut decât cel solicitat, indiferent din partea cui ar veni, va fi şters.
Va scrie doar Vasinec şi doar ceea ce l-am întrebat!
Desi nu sunt edificatoare acele asa-zise "izvoare", totusi m-am apucat sa cercetez despre ele. Am aflat ca "Epistola catre magnezieni" a Sfantului Ignatie Teoforul, exista in doua variante (una mai lunga si alta mai scurta) si ca a fost corectata prin sec. V. Adevarat?

Avand in vedere marea incertitudine privind originalitatea "izvoarelor" pe care le-ati adus in discutie, cred ca trebuie sa aveti putintica rabdare, sa ma documentez.

In plus, sunt nevoit sa cercetez din alte surse decat cele ortodoxe. Dupa ce am vazut ca ortodoxia nu s-a dat inapoi de la falsificarea Bibliei, sunt sigur ca nu s-ar da inapoi nici de la falsificarea altor scrieri.

P.S. Totusi, nu inteleg ce vreti sa demonstrati agatandu-va de aceste "izvoare" de provenienta cam dubioasa. Nu va este pe plac Sfanta Scriptura, unde gasim invataturile Domnului Iisus Hristos si ale Sfintilor Sai Apostoli.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde Floryan » 09 Noi 2010, 08:50

In plus, sunt nevoit sa cercetez din alte surse decat cele ortodoxe. Dupa ce am vazut ca ortodoxia nu s-a dat inapoi de la falsificarea Bibliei, sunt sigur ca nu s-ar da inapoi nici de la falsificarea altor scrieri.
Ori de cate ori veti aduce astfel de acuze, va rog cu tot respectul sa aduceti si dovezile corespunzatoare. Deocamdata secta adventista se numare printre cele mai mari falsificatoare. Ati incurcat borcanele. Chiar daca dv nu o recunoasteti pe E White, fiind printre putinii care fac acest lucru, marea majoritate a AZ7 o recunosc. Poate sta biserica lui Hristos pe o asa zisa profetesa? Nu demult, pe aici s-a perindat un personaj dat afara de parintele, Davieboy, care afirma cum conform doctrinei Az7 nicio biseica nu detine adevarul. Deci cum stau lucrurile dle Vasinec?
Nu as vrea sa va intreb cam cite chixuri au dat cei din cultul dv cu anuntarea datei sfarsitului lumii. Sa nu-mi spuneti ca aceia erau ortodocsi.
Va rog sa aveti macar bunul simt sa faceti ce va rugat parintele Protosinghel, sa aduceti dovezi, nu teoria conspiratiei. Pt asta ii avem pe Erich von Däniken si altii.
Ma simt obligat sa va repet
De fiecare dată când veţi mai vorbi de coruperea Bisericii lui Hristos pe acest forum, domnule vasinec va trebui să comentaţi pertinent următoarele versete biblice.
Hristos spune:
Matei 28.19-20 “învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh, Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârşitul veacului. Amin.
Aşadar Hristos va purta de grijă Bisericii sale TOT TIMPUL, nu scrie nicăieri că trupul lui Hristos, Adică sfânta Biserică va funcţiona în primul veac apoi va fi coruptă până în veacul al 19-lea când se vor naşte diferite secte care “să o reformeze”.
P.S. Totusi, nu inteleg ce vreti sa demonstrati agatandu-va de aceste "izvoare" de provenienta cam dubioasa. Nu va este pe plac Sfanta Scriptura, unde gasim invataturile Domnului Iisus Hristos si ale Sfintilor Sai Apostoli.
1. Doar cu Sf Scriptura nu mi-ati demostrat ca ziua a saptea din Geneza e sambata. Punct.
2. In afara de secta dv si inca citiva, nimeni nu tine sabatul evreiesc.
3. Dv v-ati taiat imprejur? PT ca acesta este tot legamint vesnic. Fac.17 10-13
Ultima oară modificat 09 Noi 2010, 21:40 de către Floryan, modificat de 2 ori în total.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde protosinghel » 09 Noi 2010, 10:11

Dupa ce am vazut ca ortodoxia nu s-a dat inapoi de la falsificarea Bibliei, sunt sigur ca nu s-ar da inapoi nici de la falsificarea altor scrieri.
Vasinec, nu te supăra, dar abarezi serios. Tot spui un lucru greşit, chiar dacă lumea ţi-a demonstrat că nu este adevărat.
Demonstrează unde Ortodoxia a falsificat textul original al Bibliei, că despre traduceri nu vorbim! Asta e o altă problemă, care nu se mai numeşte "falsificare", ci "traducere greşită". Tu însă intenţionat repeţi nişte tâmpenii.
Ultima oară modificat 09 Noi 2010, 18:24 de către protosinghel, modificat 1 dată în total.
Motiv: Îmi cer scuze pentru comportament inadecvat!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde protosinghel » 09 Noi 2010, 10:27

Am aflat ca "Epistola catre magnezieni" a Sfantului Ignatie Teoforul, exista in doua variante (una mai lunga si alta mai scurta) si ca a fost corectata prin sec. V. Adevarat?
Fals. Există colecţii mai lungi şi mai scurte a Epistolelor Sf. Ignatie:
a) colecţia scurtă, de provenienţă siriacă - doar 3 epistole;
b) colecţia mijlocie, autentică - din 7 Epistole, la care se referă şi Sf. Policarp al Smirnei;
c) colecţia extinsă, din 13 epistole, dintre care doar 7 sunt autentice, iar restul sunt un fals apărut prin sec. V în mediul ereziei apolinariste.

Nu există nicio dovadă, decât speculaţii aberante, că textul Epistolei către Magnezieni a fost falsificată vreodată.

vasinec

Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde vasinec » 12 Noi 2010, 07:25

Deocamdata secta adventista se numare printre cele mai mari falsificatoare.
Deocamdata, Biserica Adventista este printre putinele a caror credinciosi "pazesc poruncile lui Dumnezeu si tin marturia lui Iisus Hristos."
Chiar daca dv nu o recunoasteti pe E White, fiind printre putinii care fac acest lucru, marea majoritate a AZ7 o recunosc.
Unii adventistii o recunosc pe Ellen White, altii nu. Dar, toti adventistii recunosc, in totalitate, Sfanta Scriptura.
Poate sta biserica lui Hristos pe o asa zisa profetesa?
Nu.
Nu demult, pe aici s-a perindat un personaj dat afara de parintele, Davieboy, care afirma cum conform doctrinei Az7 nicio biseica nu detine adevarul. Deci cum stau lucrurile dle Vasinec?
Biserica Adventista mai face si greseli. Dar, le recunoaste si le corecteaza. Intr-adevar, nici o biserica nu detine adevarul absolut.
Nu as vrea sa va intreb cam cite chixuri au dat cei din cultul dv cu anuntarea datei sfarsitului lumii.
Lele Floareo, adventistii de ziua a saptea nu au anuntat nici o data calendaristica referitoare la sfarsitul lumii. Lasati informatiile barfitoare, culese pe la colturi.
Va rog sa aveti macar bunul simt sa faceti ce va rugat parintele Protosinghel,
Putintica rabdare. Este vreme frumoasa, mai am o zi de concediu si muncesc (construiesc un gard), intr-o localitate care se afla la 1 ora de mers cu masina, de dimineata pana se intuneca. Apoi, ma intorc acasa pe intuneric, rupt de oboseala.
1. Doar cu Sf Scriptura nu mi-ati demostrat ca ziua a saptea din Geneza e sambata. Punct.
Bine,. Sa zicem ca nu am demonstrat. Atunci, respectati ziua a saptea recunoscuta de ortodoxie si Biblia Ortodoxa. Tot la ziua de sambata ajungeti.
2. In afara de secta dv si inca citiva, nimeni nu tine sabatul evreiesc.
Are vre-o importanta acest lucru?
3. Dv v-ati taiat imprejur? PT ca acesta este tot legamint vesnic. Fac.17 10-13
"Taierea imprejur nu este nimic si netaierea imprejur nu este nimic, ci pazirea poruncilor lui Dumnezeu."- spune Sfantul Apostol Pavel in 1 Corinteni 7:19.

Eu am ales sa pazesc poruncile lui Dumnezeu. Dvs. va ramane sa va taiati imprejur (si asa tineti unele legi vechi, cum ar fi cea a preotie pamantesti si diferitelor slujbe).

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde Floryan » 12 Noi 2010, 08:10

Deocamdata, Biserica Adventista este printre putinele a caror credinciosi "pazesc poruncile lui Dumnezeu si tin marturia lui Iisus Hristos."
Da, cum?

Unii adventistii o recunosc pe Ellen White, altii nu. Dar, toti adventistii recunosc, in totalitate, Sfanta Scriptura.
Deci recunoasteti si sinoadele de la Hippo si Cartagina. Bine.


Biserica Adventista mai face si greseli. Dar, le recunoaste si le corecteaza. Intr-adevar, nici o biserica nu detine adevarul absolut.
Deci deja nu mai recuoasteti Sf Scriptura. Biserica este stalp si temelie al ADEVARULUI, iar portile iadului nu o va birui.
Nu as vrea sa va intreb cam cite chixuri au dat cei din cultul dv cu anuntarea datei sfarsitului lumii.
Lele Floareo, adventistii de ziua a saptea nu au anuntat nici o data calendaristica referitoare la sfarsitul lumii. Lasati informatiile barfitoare, culese pe la colturi.
Lele Floareo,
Canti muzica populara?

William Miller, S Snow ce zici ? :D Ce frumos stateau az7 ca dumneata, imbracati in alb cu prorpietatile vandute si in asteptarea lui Hristos si supriza, nimic nu s-a intimplat.
Bine,. Sa zicem ca nu am demonstrat. Atunci, respectati ziua a saptea recunoscuta de ortodoxie si Biblia Ortodoxa. Tot la ziua de sambata ajungeti.
Hai sa-ti zic un secret, biserica ortodoxa "tine sabatul", fi atent cum:
În această zi se slujeşte Sfânta Liturghie (ca şi Duminica), postul e interzis şi se pomenesc cei intraţi în odihna Domnului. Nu demult am sărbătorit Sâmbăta Mare, în care Hristos s-a odihnit în mormânt cu trupul şi a coborât la iad, cu moartea pe moarte călcând.


3. Dv v-ati taiat imprejur? PT ca acesta este tot legamint vesnic. Fac.17 10-13
"Taierea imprejur nu este nimic si netaierea imprejur nu este nimic, ci pazirea poruncilor lui Dumnezeu."- spune Sfantul Apostol Pavel in 1 Corinteni 7:19.
Acelasi apostol spune mai :
Nimeni deci să nu vă judece pentru mâncare sau băutură, sau cu privire la vreo sărbătoare sau lună nouă sau la sâmbete, care sunt umbră celor viitoare, iar trupul (este) al lui Hristos (Col. 2, 16-17).
Eu am ales sa pazesc poruncile lui Dumnezeu. Dvs. va ramane sa va taiati imprejur (si asa tineti unele legi vechi, cum ar fi cea a preotie pamantesti si diferitelor slujbe).
Ati gresit topicul.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

vasinec

Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde vasinec » 12 Noi 2010, 19:03

Da, cum?
In acelasi mod cum le-a pazit Modelul nostru, Domnul Iisus Hristos.
Deci recunoasteti si sinoadele de la Hippo si Cartagina. Bine.
Nu stiu mai nimic despre aceste sinoade si nici nu ma intereseaza.

Deci deja nu mai recuoasteti Sf Scriptura. Biserica este stalp si temelie al ADEVARULUI, iar portile iadului nu o va birui.
Biserica ortodoxa nu este, in nici un caz, "stalp si temelia Adevarului" (cred ca asta voia sa induceti). Eu am gasit minciuni grosolane, pana si in Pravila Bisericeasca. O biserica, cu o astfel de pravila, mai are vre-o legatura cu Adevarul?

P.S. Traducerea de care va folositi este incorecta. In verset se vorbeste despre o Biserica care este loiala Adevarului. Nu se foloseste termenul "temelion" (temelie). Dar, acest subiect vi-l poate detalia parintele protosinghel (s-a discutat in dezbaterea cu baptistii).

Canti muzica populara?
Nu, si nici nu o ard cu folclorul.

William Miller, S Snow ce zici ? :D Ce frumos stateau az7 ca dumneata, imbracati in alb cu prorpietatile vandute si in asteptarea lui Hristos si supriza, nimic nu s-a intimplat.
Tzatza Floareo, William Miller a vorbit despre revenirea Mantuitorului in anul 1844 (anul cand a avut loc o mare miscare religioasa, pe tot globul, nu numai in jurul lui Miller). Biserica adventista de ziua a saptea a aparut abia prin anul 1860. Asa ca, mergi matale si batele obrazul celorlalte tzatze care te-au invatat minciuni (cum ca AZS ar fi asteptat, la o data calendaristica, revenirea Mantuitorului). Adventistii stiu foarte bine ca "nimeni nu cunoaste ceasul acela, ci numai Tatal."

P.S. Ca sa ataci Biserica Adventista de Ziua a Saptea, trebuie sa minti. Am constatat acest lucru activand si pe alt forum ortodox (mult mai mare decat acesta).

P.S. 2. Am o nedumerire. Adventistii au destule bube reale. De ce oare, nu va legati de acestea si trebuie sa inventati si sa mintiti?

Hai sa-ti zic un secret, biserica ortodoxa "tine sabatul", fi atent cum:
În această zi se slujeşte Sfânta Liturghie (ca şi Duminica), postul e interzis şi se pomenesc cei intraţi în odihna Domnului. Nu demult am sărbătorit Sâmbăta Mare, în care Hristos s-a odihnit în mormânt cu trupul şi a coborât la iad, cu moartea pe moarte călcând.
Hai sa va zic si eu un secret: unii ortodocsi pazesc sambata, asa cum scrie in Scriptura. Sunt oameni care nu vor sa-si paraseasca biserica, dar pazesc ziua a saptea asa cum spune porunca.
Acelasi apostol spune mai :
Nimeni deci să nu vă judece pentru mâncare sau băutură, sau cu privire la vreo sărbătoare sau lună nouă sau la sâmbete, care sunt umbră celor viitoare, iar trupul (este) al lui Hristos (Col. 2, 16-17).
Versetul acesta a fost explicat de multe ori. In plus, folositi o traducere falsificata. Este vorba despre sabate, nu despre sambete. Va mai spun un secret: in Vechiul Testament existau, de-a lungul anului, vre-o sapte sabate ceremoniale (care cuprindeau reguli referitoare la mancaruri si bauturi) si care prefigurau lucrarea Mantuitorului ("care sunt umbră celor viitoare, iar trupul (este) al lui Hristos"). Asa ca, nu despre sambete este vorba in propozitie.
Ati gresit topicul.
Ati gresit partenerul de discutie.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde Floryan » 12 Noi 2010, 20:45

Tzatza Floareo,
Esti un gunoi, nu raspund unuia ca tine.



Parinte Protosinghel, acest individ, vasinec, nu a adus dovezile cerute,cu toate ca a promis, a deviat de la subiectul topicurilor si a spus destule cuvinte jignitoare la adresa bisericii ortodoxe, preotilor si a credintei noastre ortodoxe. Cred ca mai bine ar sa-l blocati.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde Ioan Cr » 12 Noi 2010, 23:43

Cred ca dialogul cu adventistii este inutil. Sa ne rugam pentru iluminarea lor...
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

vasinec

Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde vasinec » 13 Noi 2010, 06:57

Esti un gunoi, nu raspund unuia ca tine.
Foarte bine.

Parinte Protosinghel, acest individ, vasinec, nu a adus dovezile cerute,cu toate ca a promis, a deviat de la subiectul topicurilor si a spus destule cuvinte jignitoare la adresa bisericii ortodoxe, preotilor si a credintei noastre ortodoxe. Cred ca mai bine ar sa-l blocati.
1. Voi raspunde parintelui protosinghel, dar am nevoie de putin timp pentru documentare. Zilelel acestea nu am avut timp decat pentru o postare, in fuga. V-am preferat pe dvs. Ar trebui sa va simtiti flatat.

2. Pot spune "cuvinte jignitoare" si la adresa bisericii adventiste. Fiecare biserica are ceva de indreptat. Faptul ca o anumita biserica ar fi "fara pata si fara zbarcitura" este o iluzie, o inselare care ne adoarme.

3.Eu sunt un mai bun ortodox decat dvs. Eu nu periez pe nimeni si nu acopar ce este gresit. Cei ca dvs. au dus Biserica Ortodoxa (preamarind-o si preaslavind-o) in starea in care se afla. Ar trebui sa va ganditi la o reforma in Biserica, nu sa va smiorcaiti cand cineva arata ce este rau.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde electric77 » 13 Noi 2010, 07:14

Cred ca mai bine ar sa-l blocati.
:lol:
Imagine

daca Vasinec va tacea, pietrele vor striga: "sabat, sabat, sabat" :lol:

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde Floryan » 13 Noi 2010, 09:49

Esti un gunoi, nu raspund unuia ca tine.
Foarte bine.

Parinte Protosinghel, acest individ, vasinec, nu a adus dovezile cerute,cu toate ca a promis, a deviat de la subiectul topicurilor si a spus destule cuvinte jignitoare la adresa bisericii ortodoxe, preotilor si a credintei noastre ortodoxe. Cred ca mai bine ar sa-l blocati.
1. Voi raspunde parintelui protosinghel, dar am nevoie de putin timp pentru documentare. Zilelel acestea nu am avut timp decat pentru o postare, in fuga. V-am preferat pe dvs. Ar trebui sa va simtiti flatat.

2. Pot spune "cuvinte jignitoare" si la adresa bisericii adventiste. Fiecare biserica are ceva de indreptat. Faptul ca o anumita biserica ar fi "fara pata si fara zbarcitura" este o iluzie, o inselare care ne adoarme.

3.Eu sunt un mai bun ortodox decat dvs. Eu nu periez pe nimeni si nu acopar ce este gresit. Cei ca dvs. au dus Biserica Ortodoxa (preamarind-o si preaslavind-o) in starea in care se afla. Ar trebui sa va ganditi la o reforma in Biserica, nu sa va smiorcaiti cand cineva arata ce este rau.

Esti si mincinos. Cum sa te documentezi cind ai spus ca nu te intereseaza nimic.
Timp sa te documentezi? Ai nevoie de ani, pina atunci tine-ti acasa jignirile.
Esti ortodox? (Cata mandrie!!!) Toti sectarii se considera ortodocsi. Mai trebuie sa si devina. Deocamdata sunteti niste sectari eretici, inainte mergatorii lui antihrist. Asta sunteti
La ce reforma sa ne gindim bai visinec? Să spunem că nu există suflet conştient după moarte nici chinurile veşnice ale Iadului cum te-au învăţat adventiştii tăi? Să nu o mai cinstim pe fecioara Maria şi pe sfinţii?
În schimb să cinstim “spiritul profetic” Ellen White, fondatoarea sectei adventiste, citindu-i cărţile plagiate şi respectându-i doctrina pentru că e “biblică”?
Matei 28.19-20 “învăţaţi toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui şi al Fiului şi al Sfântului Duh, Învăţându-le să păzească toate câte v-am poruncit vouă, şi iată Eu cu voi sunt în toate zilele, până la sfârşitul veacului. Amin.
Aşadar Hristos va purta de grijă Bisericii sale TOT TIMPUL, nu scrie nicăieri că trupul lui Hristos, Adică sfânta Biserică va funcţiona în primul veac apoi va fi coruptă până în veacul al 19-lea când se vor naşte diferite secte care “să o reformeze”.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

vasinec

Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde vasinec » 13 Noi 2010, 13:17

:lol:
Imagine

daca Vasinec va tacea, pietrele vor striga: "sabat, sabat, sabat" :lol:
Frate "electric", chiar esti spiritual. M-ai curentat frumos.

Referitor la sabat: sper ca nu crezi ca sunt obsedat. Imi place acest subiect pentru ca este controversat si toata lumea ii arata cu degetul pe adventisti.

Pe de alta parte, stiu foarte bine si cred ca vor fi mantuiti multi credinciosi care nu au pazit sabatul. Si, totodata, vor fi pierduti multi pazitori ai sabatului. Dumnezeu va judeca pe fiecare, cu dreptate, dupa inima lui si dupa cunostinta pe care a avut-o.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde protosinghel » 13 Noi 2010, 13:22

stiu foarte bine si cred ca vor fi mantuiti multi credinciosi care nu au pazit sabatul. Si, totodata, vor fi pierduti multi pazitori ai sabatului. Dumnezeu va judeca pe fiecare, cu dreptate, dupa inima lui si dupa cunostinta pe care a avut-o.
:) "Slavă Ţie Doamne, slavă Ţie!"

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde Ioan Cr » 13 Noi 2010, 22:42

Frate "electric", chiar esti spiritual. M-ai curentat frumos.
:lol:
Referitor la sabat: sper ca nu crezi ca sunt obsedat. Imi place acest subiect pentru ca este controversat si toata lumea ii arata cu degetul pe adventisti.
Si mie imi place, de aceea l-asi continua cu placere (daca pr. Petru imi permite) :roll:
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde protosinghel » 13 Noi 2010, 22:56

Si mie imi place, de aceea l-asi continua cu placere (daca pr. Petru imi permite) :roll:
Sigur că da. Eu însă chiar nu am timp. Poate doar ocazional mă voi implica...
Corect ar fi însă, ca Vasinec să se implice şi în alte dezbateri interconfesionale, că aşa îmi întăreşte convingerea că în afară de "sabat" şi "suflet" nu ştie nimic.

vasinec

Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde vasinec » 15 Noi 2010, 12:10

Sigur că da. Eu însă chiar nu am timp. Poate doar ocazional mă voi implica...
Corect ar fi însă, ca Vasinec să se implice şi în alte dezbateri interconfesionale, că aşa îmi întăreşte convingerea că în afară de "sabat" şi "suflet" nu ştie nimic.

Nu stiu mai nimic despre felacuri; adica, tot felul de scrieri a caror original s-a pierdut iar in zilele noastre avem variante ale acelor scrieri.

In schimb, putem discuta orice subiect pe marginea invataturilor Domnului Iisus Hristos si a Sfintilor Sai Apostoli. Iar aceste invataturi se gasesc numai in Sfanta Scriptura (Cartea care va deranjeaza cel mai mult; se vede acest lucru din incercarile repetate de a devia discutiile spre scrieri indoielnice).

Mi-ati propus, spre alegere, trei subiecte de discutie. Eu le-am acceptata pe toate trei. De fapt, accept orice subiect, cu conditia sa fie raportate la invataturile Mantuitorului si ale Sfintilor Apostoli.

Nu ati deschis nici o discutie (din cele trei). In schimb ati ramas setat pe scrierile acelela din sec. II-V, care nu pot demonstra mare lucru (avand mari indoieli asupra conformitatii cu originalul).

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde protosinghel » 15 Noi 2010, 13:14

Nu ati deschis nici o discutie (din cele trei).
Ele demult sunt deschise şi eu de o săptămână tot te invit să te implici. Caută în forum şi ai să vezi...
Nu stiu mai nimic despre felacuri; adica, tot felul de scrieri a caror original s-a pierdut iar in zilele noastre avem variante ale acelor scrieri.
...Ati ramas setat pe scrierile acelela din sec. II-V, care nu pot demonstra mare lucru (avand mari indoieli asupra conformitatii cu originalul).
:o Mai josnic şi mai neştiinţific nu cred că se mai poate. Pur şi simplu n-am cuvinte...

vasinec

Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde vasinec » 15 Noi 2010, 14:38

Ele demult sunt deschise şi eu de o săptămână tot te invit să te implici. Caută în forum şi ai să vezi...
Cred ca de acum o sa am ceva timp sa caut si sa va raspund.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde IOACHIM » 28 Ian 2011, 03:17

si uite-asa au trecut sarbatorile de iarna... si adventistu` a uitat sa mai raspunda! Auzi.... da` poate n-o mai fi advent, bre`.... poate s-o taiat imprejur si s-o facut iudeu, israelit, evreu :D

multi fulgi o sa mai cada pe desktopu` asta pana-si mai arata lupu` coltii pe aici. Nu mai dati si voi cu bâta chiar asa mai oameni buni... mai finutz , mai finutz ca se descurajeaza de tot!


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX