Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie
Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde electric77 » 30 Oct 2010, 15:55

Deci Biserica a perceput "ziua Domnului" ca fiind duminica (ca zi a Săptămânii), pt că în această zi a înviat Hristos. "Aceasta este ziua pe care a făcut-o Domnul, să ne bucurăm şi să ne veselim întru ea", cum zice psalmistul. Nu întâmplător cântăm asta şi la Paşti.
Ei, la anul 106, adică la aproximativ 10 ani de la scrierea Apocalipsei (!), Ignatie Teoforul vorbeşte despre duminică ca "zi a Domnului". Aceasta a fost percepţia Bisericii chiar de la început. Noi rămânem pe această poziţie recunoscută de toţi creştinii, mai puţin de unele secte iudaice care doar speculează cu elemente creştine.
Nu contest aceste lucruri adevarate, dar sa ne amintim ca si pe vremea lui Pavel erau biserici care tineau zile, iar Pavel nu a fost prea incantat de acest lucru.

Gal. 4:9  Acum însă, după ce aţi cunoscut pe Dumnezeu, sau mai degrabă după ce aţi fost cunoscuţi de Dumnezeu, cum vă întoarceţi iarăşi la înţelesurile cele slabe şi sărace, cărora iarăşi voiţi să le slujiţi ca înainte?
10  Ţineţi zile şi luni şi timpuri şi ani?
11  Mă tem de voi, să nu mă fi ostenit la voi, în zadar.


Rom:  14: 5 Unul deosebeşte o zi de alta, iar altul judecă toate zilele la fel. Fiecare să fie deplin încredinţat în mintea lui.
6  Cel ce ţine ziua, o ţine pentru Domnul; şi cel ce nu ţine ziua, nu o ţine pentru Domnul. Şi cel ce mănâncă pentru Domnul mănâncă, căci mulţumeşte lui Dumnezeu; şi cel ce nu mănâncă pentru Domnul nu mănâncă, şi mulţumeşte lui Dumnezeu.


deci cine vrea sa tina o zi, duminica sau sambata, poate sa o tina, dar nu e obligatoriu.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde Ioan Cr » 30 Oct 2010, 23:32

Apropos, in porunca se specifica doar periodicitatea, dar nu si precizia astronomica a tinerii acestei zile. Adica, principial vorbind, "degetul lui Dumnezeu" pe piatra nu a scris asta (deci faptul ca la evrei - si adventisti - "ziua a saptea" cade sambata este cu totul "regional" si nu categoric si etern).
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

vasinec

Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde vasinec » 31 Oct 2010, 07:16

Abia aici intervine noţiunea de Tradiţie a Bisericii, nu atunci când adventiştii veneau cu informaţii false.
Deci Biserica a perceput "ziua Domnului" ca fiind
Indiferent de felul cum percepe biserica (prin traditie) "ziua Domnului", este datoare sa lase Sfanta Scriptura asa cum a fost scrisa. Daca, in originalul grecesc scrie "ziua Domnului", atunci "ziua Domnului" sa ramana scris. Corect?

Poate altii percep "ziua Domnului" ca insemnand singura zi din saptamana pe care Dumnezeu a sfintit-o si a binecuvantat-o (ziua a saptea).

Astept un raspuns important: Aratati-mi, in Sfanta Scriptura, unde scrie ca Dumnezeu a binecuvantat si sfintit ziua intaia si a poruncit ca acesta zi sa fie ziua de odihna inchinata Domnului. Eu stiu ca acest lucru l-a facut Dumnezeu numai in dreptul zilei a saptea. Poate gresesc. Astept sa ma luminati.
Ultima oară modificat 31 Oct 2010, 07:21 de către vasinec, modificat 1 dată în total.

vasinec

Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde vasinec » 31 Oct 2010, 07:20

Apropos, in porunca se specifica doar periodicitatea, dar nu si precizia astronomica a tinerii acestei zile. Adica, principial vorbind, "degetul lui Dumnezeu" pe piatra nu a scris asta (deci faptul ca la evrei - si adventisti - "ziua a saptea" cade sambata este cu totul "regional" si nu categoric si etern).
S-a mai discutat pe tema asta. Ziua a saptea este una si aceeasi, de la facerea lumii pana in zilele noastre. De aici, se vede grija lui Dumnezeu pentru sarbatoarea scrisa in piatra chiar de EL.

Totusi, daca nu sunteti de acord cu mine, atunci paziti ziua a saptea a ortodocsilor. Care este aceasta zi? Tot sambata.

vasinec

Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde vasinec » 31 Oct 2010, 07:36

Dacă Vasinec cunoaşte atât de bine istoria acestor manuscrise, inclusiv celui al Apocalipsei, atunci îl rog din tot sufletul să-mi demonstreze că aceste texte au fost falsificate,


1. Nu am timp pentru a studia istoria acelor manuscrise. Am lucruri mai importante de facut. Si, de vreme ce, in mod tacit, ati recunoscut ca denumirea de "dumnica" (in loc de "dies solis"-zua soarelui), a fost data oficial zilei intaia a saptamanii abia in anul 386, la sinodul de la Aquilea, rezulta ca orice "manuscris" din primele 3 secole, in care apare cuvantul "duminca", este un fals.
2. Despre Apocalpsa 1:10 (alt fals) spre ca ne-am lamurit. Repet: lasati Scriptura asa cum a fost scrisa si nu o adaptati (falsificati) dupa traditie.
3. La pagina 10 a acestui topic am arata 2 falsificari, cat se poate de urate, ale Sfintei Scripturi. Aceste falsificari sunt contrazise clar chiar de vechile traduceri ortodoxe. Va readuc in atentie acest subiect. Se refera la ziua de odihna.
Ce aveti de gand sa mai faceti in "incumetarea de a schimba legile si vremea" (Danel 7:25).

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde Pr Haralambie » 31 Oct 2010, 07:48

Am si eu o intrebare pt d-ul vasinec : unde anume in scriptura se spune ca Legea lui Moise,care,bineinteles include si porunca a IV a din Decalog (data de Dumnezeu prin Moise)este vesnica pt toate popoarele,nu numai pt poporul lui Israel?
Cu mult respect.

vasinec

Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde vasinec » 31 Oct 2010, 08:13

Am si eu o intrebare pt d-ul vasinec : unde anume in scriptura se spune ca Legea lui Moise,care,bineinteles include si porunca a IV a din Decalog (data de Dumnezeu prin Moise)este vesnica pt toate popoarele,nu numai pt poporul lui Israel?
Scriptura face distinctie intre legea lui Moise (adica, scrisa pe zapis, de Moise, tot sub inspiratie divina) si Legea lui Dumnezeu (scrisa in piatra, de Insusi Dumnezeu). In legea lui Moise, spre exemplu, erau scrise porunci referitoare la jertfe si preotie. Noul Testament ne arata clar si raspicat ca acestea s-au desfiintat(vedeti Evrei cap.4, 7-10) odata cu venirea Adevaratei Jertfe si Adevaratului Preot (cele vechitestamentare avand caracter de simbol).

Legea lui Dumnezeu (Cele 10 Porunci Dumnezeiesti), scrisa in piatra, a ramas. Aceasta Lege, scrisa pe doua table de piatra, a fost pusa in chivot (nu langa, asa cum a fost pus zapisul cu legea lui Moise). Iar chivotul, cu cele doua table ale Legii se afla in cer: "Si Templul lui Dumnezeu, care este in cer, a fost deschis; si s-a vazut chivotul legamantului Sau" (Apocalipsa 11:19).

Aveti grija ca veti fi judecat fata in fata cu aceste legi pe care vreti sa le desfiintati.

Cat priveste Cele 10 Porunci Dumnezeiesti, Catehismul Ortodox explica foarte frumos valabilitatea lor pentru un crestinism autentic. Spicuiesc din Catehismul Ortodox, cap. Legea Morala (cum mai sunt numite Cele 10 Porunci):

Citez:
""""""""20. Ce cuprinde legea Vechiului Testament?

Legea Vechiului Testament cuprinde porunci morale, ceremoniale si civile, date cu scopul de a intretine comuniunea dintre credincios si Dumnezeu si a pregati pe credinciosi pentru rascumpararea lor prin Hristos. Poruncile ceremoniale, cultul religios al poporului evreu, care doar preinchipuiau lucrarea mantuitoare a Domnului nostru Iisus Hristos, fiind - cum spune Sfanta Scriptura - numai "umbra bunurilor viitoare" (Evr. 10, 1), au incetat odata cu venirea Mantuitorului.

Au ramas insa poruncile morale, care formeaza partea cea mai insemnata a legii Vechiului Testament....Legea aceasta este cuprinsa pe scurt in cele 10 porunci dumnezeiesti - Decalogul - descoperite de Dumnezeu lui Moise, pe muntele Sinai (Iesire 20). Poruncile au fost scrise de insusi Dumnezeu, pe doua table de piatra. Prima tabla cuprinde cele dintai patru porunci, despre datoriile catre Dumnezeu, iar a doua tabla cuprinde celelalte sase porunci, despre datoriile fata de aproapele.

Decalogul este cea dintai lege scrisa a Vechiului Testament si, totodata, cea mai inalta lege morala data pana la Domnul nostru Iisus Hristos. Ea ramane valabila pentru toate timpurile,

21. Cele 10 porunci stau la temelia vietii morale a crestinului?

Da. De aceea, pentru a sti cum sa-si intocmeasca viata potrivit vointei lui Dumnezeu, pentru a-si castiga mantuirea, crestinul trebuie sa cunoasca si sa pazeasca cele 10 porunci."""""""""""""""


Intrebare: cui slujiti dvs. de intentionati sa desfiintati Poruncile Dumnezeiesti?
Ultima oară modificat 31 Oct 2010, 08:22 de către vasinec, modificat 1 dată în total.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde electric77 » 31 Oct 2010, 08:20

Cele 10 porunci au fost date numai evreilor, prin Moise. Toata Legea a trecut, si cea ceremoniala si poruncile, absolut tot.

2 Corinteni 3:7  Acum, dacă slujba aducătoare de moarte, scrisă şi săpată în pietre, era cu atâta slavă încât fiii lui Israel nu puteau să-şi pironească ochii asupra feţei lui Moise, din pricina strălucirii feţei lui, cu toate că strălucirea aceasta era trecătoare,
8  cum n-ar fi cu slavă mai degrabă slujba Duhului?
9  Dacă slujba aducătoare de osândă, a fost slăvită, cu cât mai mult o întrece în slavă slujba aducătoare de neprihănire?
10  Şi în privinţa aceasta, ce a fost slăvit nici n-a fost slăvit, din pricina slavei care o întrece cu mult.
11  În adevăr, dacă ce era trecător, era cu slavă, cu cât mai mult va rămâne în slavă ce este netrecător!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde Doriana » 31 Oct 2010, 08:27

Iesirea 31

16. Să păzească deci fiii lui Israel ziua odihnei, prăznuind ziua odihnei din neam în neam, ca un legământ veşnic.
17. Acesta este semn veşnic între Mine şi fiii lui Israel, pentru că în şase zile a făcut Domnul cerul şi pământul, iar în ziua a şaptea a încetat şi S-a odihnit”.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde electric77 » 31 Oct 2010, 08:34

si asta:


Deuteronomul 5:1  Moise a chemat pe tot Israelul şi i-a zis: „Ascultă, Israele, legile şi poruncile pe care vi le spun astăzi în auzul vostru. Învăţaţi-le şi împliniţi-le cu scumpătate.
Deuteronomul 5:3  Nu cu părinţii noştri a încheiat Domnul legământul acesta, ci cu noi, care suntem toţi vii astăzi aici.


deci cei dinainte nu aveau obligativitatea tinerii celor 10 porunci.

vasinec

Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde vasinec » 31 Oct 2010, 08:52

Cele 10 porunci au fost date numai evreilor, prin Moise. Toata Legea a trecut, si cea ceremoniala si poruncile, absolut tot.

2 Corinteni 3:7  Acum, dacă slujba aducătoare de moarte, scrisă şi săpată în pietre, era cu atâta slavă încât fiii lui Israel nu puteau să-şi pironească ochii asupra feţei lui Moise, din pricina strălucirii feţei lui, cu toate că strălucirea aceasta era trecătoare,
8  cum n-ar fi cu slavă mai degrabă slujba Duhului?
9  Dacă slujba aducătoare de osândă, a fost slăvită, cu cât mai mult o întrece în slavă slujba aducătoare de neprihănire?
10  Şi în privinţa aceasta, ce a fost slăvit nici n-a fost slăvit, din pricina slavei care o întrece cu mult.
11  În adevăr, dacă ce era trecător, era cu slavă, cu cât mai mult va rămâne în slavă ce este netrecător!

Din postarea ta vedem ca "strălucirea aceasta era trecătoare", nu legea era trecatoare. In acelasi registru (legea si osanda) Apostolul Pavel spune, in Romani cap.7:
"pãcatul nu l-am cunoscut decît prin Lege. De pildã, n-as fi cunoscut pofta, dacã Legea nu mi-ar fi spus: "Sã nu poftesti!" (vers. 7)
"si porunca, ea, care trebuia sã-mi dea viata, mi-a pricinuit moartea."(vers. 10)
"Asa cã Legea, negresit, este sfîntã, si porunca este sfîntã, dreaptã si bunã."(vers. 12)

Simplu: daca desfiintam Legea (si era vorba, in exemplul lui Pavel, chiar de una dintre Cele 10 Porunci) nu mai constientizam pacatul (traim fara griji, precum porcul in mocirla). Daca nu mai este pacat, nu mai este nevoie de Hristos si harul Sau. Legea si harul sunt strans legate. Har fara lege = har ieftin, har amagitor.

Legea are rolul de a-mi arata pacatosenia, de a ma osandi. De aceea am nevoie de Hristos: de iertarea Lui si de puterea Lui de a ma indrepta. Fara Lege, nu as avea nevoie de nimic din acestea.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde electric77 » 31 Oct 2010, 08:56



Din postarea ta vedem ca "strălucirea aceasta era trecătoare", nu legea era trecatoare.
daca trece stralucirea, trece si Legea... :roll:

vasinec

Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde vasinec » 31 Oct 2010, 09:01

Iesirea 31

16. Să păzească deci fiii lui Israel ziua odihnei, prăznuind ziua odihnei din neam în neam, ca un legământ veşnic.
17. Acesta este semn veşnic între Mine şi fiii lui Israel, pentru că în şase zile a făcut Domnul cerul şi pământul, iar în ziua a şaptea a încetat şi S-a odihnit”.
Tu, nu faci parte din acel Israel pentru care a facut Domnul cerul si pamantul (si tot ce este pe el, inclusiv pe tine)? Aici, se reia tema din Facerea cap. 2 (facerea lumii si odihna lui Dumnezeu) cand nu exista nici un evreu propriu-zis pe pamant (existau doar Adam si Eva).

Nu a facut Domnul, si pentru tine, cerurile si pamantul? Tu nu participi la aceasta sarbatoare a creatiei impreuna cu Creatorul? Atunci, sa nu te astepti sa mostenesti ceea ce Dumnezeu a creat si pregatit pentru noi. Lasa sa mosteneasca numai evreii sau cei care-L recunosc pe Dumnezeu ca Creator al cerului si pamantului.

vasinec

Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde vasinec » 31 Oct 2010, 09:02



Din postarea ta vedem ca "strălucirea aceasta era trecătoare", nu legea era trecatoare.
daca trece stralucirea, trece si Legea... :roll:
Era vorba despre stralucirea de pe fata lui Moise. Legea nu stralucea; legea osandea (si mai osandeste si astazi).

vasinec

Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde vasinec » 31 Oct 2010, 09:09

si asta:


Deuteronomul 5:1  Moise a chemat pe tot Israelul şi i-a zis: „Ascultă, Israele, legile şi poruncile pe care vi le spun astăzi în auzul vostru. Învăţaţi-le şi împliniţi-le cu scumpătate.
Deuteronomul 5:3  Nu cu părinţii noştri a încheiat Domnul legământul acesta, ci cu noi, care suntem toţi vii astăzi aici.


deci cei dinainte nu aveau obligativitatea tinerii celor 10 porunci.
Se vorbeste despre un legamant incheiat atunci. Nu se spune ca poruncile nu au fost valabile pana atunci.

Daca nu ar fi fost valabila porunca a sasea ("sa nu ucizi") Cain nu ar fi putut fi pedepsit pentru uciderea fratelui sau Abel.

Daca nu ar fi exista porunca "sa nu preacurvesti" sau "sa nu poftesti nevasta aproapelui tau", atunci Iosif (fiul lui Iacov) nu ar fi avut nici o problema in a se culca cu nevasta lui Potifar. Dar el (Iosif) a zis: "cum pot sa fac un rau asa de mare si sa pacatuiesc impotriva lui Dumnezeu?"

Deci, poruncile existau dinainte de Sinai. Doar ca nu erau scrise in piatra.
Ultima oară modificat 31 Oct 2010, 09:16 de către vasinec, modificat 1 dată în total.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde Doriana » 31 Oct 2010, 09:10

Tu, nu faci parte din acel Israel pentru care a facut Domnul cerul si pamantul (si tot ce este pe el, inclusiv pe tine)? Aici, se reia tema din Facerea cap. 2 (facerea lumii si odihna lui Dumnezeu) cand nu exista nici un evreu propriu-zis pe pamant (existau doar Adam si Eva).
Eu fac parte din poporul Israel spiritual, dar nu sunt dintre fii lui Israel [Iacov], care era un om. :idea:
Nu a facut Domnul, si pentru tine, cerurile si pamantul? Tu nu participi la aceasta sarbatoare a creatiei impreuna cu Creatorul? Atunci, sa nu te astepti sa mostenesti ceea ce Dumnezeu a creat si pregatit pentru noi. Lasa sa mosteneasca numai evreii sau cei care-L recunosc pe Dumnezeu ca Creator al cerului si pamantului.
Particip, mostenesc, dar zilnic, nu numai sambata. Bisericii i se cere mai mult decat lui Israel.
Ce spuneti dvs mai sus e foarte poetic, dar sa ramanem la ce este scris. Dumnezeu le-a poruncit sa tina sabatul fiilor biologici ai lui Israel. Punct. Restul e poezie.
Iar daca dvs va place sa va considerati evreu pentru care au fost create cerurile si pamantul si ca v-a fost poruncit sabatul, e ok din partea mea . Dar nu faceti din asta dogma sau obligatie pentru oamenii care sunt dispusi sa dea Domnului mai mult de o zi.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

vasinec

Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde vasinec » 31 Oct 2010, 09:27

. Dumnezeu le-a poruncit sa tina sabatul fiilor biologici ai lui Israel. Punct. Restul e poezie.
Inseamna ca, tot numai "fiilor bilogici a lui Israel", le-a poruncit Dumnezeu, sa-si cinsteasca parintii, sa nu minta, sa nu preacurveasca, sa nu ia in desert Numele Domnului, etc. Daca desfiintam o porunca din Cele 10, haideti sa le desfiintam pe toate si sa ne facem de cap ("cum ne mana duhul" - spus in limbaj teologic).

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde Doriana » 31 Oct 2010, 09:43

Inseamna ca, tot numai "fiilor bilogici a lui Israel", le-a poruncit Dumnezeu, sa-si cinsteasca parintii, sa nu minta, sa nu preacurveasca, sa nu ia in desert Numele Domnului, etc. Daca desfiintam o porunca din Cele 10, haideti sa le desfiintam pe toate si sa ne facem de cap ("cum ne mana duhul" - spus in limbaj teologic).
Da, numai fiilor bilogici ai lui Israel le-a poruncit acestea. Bisericii i s-a poruncit mai mult decat atat: sa iubeasca. SI asta presupune mai mult decat sa nu ucizi si sa nu furi si sa tii o zi. Inseamna sa intorci celalalt obraz, sa daruiesti si sa dai Domnului toate zilele vietii tale. Eu nu am nici o vina ca nu ma intelegeti cand spun ca Biserica respecta cele zece porunci si mai mult decat atat. Dar o face in mod natural, prin Hristos care o calauzeste. Un om in care traieste Duhul Sfant nu calca Legea, deoarece Duhul Sfant nu e calcator de Lege. Insa o traieste la modul absolut, prin Hristos.

Cele 10 porunci erau minimul de facut pentru o viata civilizata. Erau pentru oameni care atat puteau sa duca. Daca erau firesti si nestapaniti, le-a trebuit o Lege, macar o zi pe saptamana sa-si aduca aminte de Dumnezeu.
Nu e insa cazul Bisericii, care e condusa zilnic de Duhul Sfant, nu numai sambata. Biserica poate si trebuie sa se inchine Domnului in fiecare zi. Stim ca cei care sunt in Hristos sunt considerati neprihaniti. "Legea nu este facuta pentru cei neprihaniti"...va mai aduceti aminte? [1 Tim 1:9]
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde protosinghel » 31 Oct 2010, 11:05

Nu am timp pentru a studia istoria acelor manuscrise. Am lucruri mai importante de facut. Si, de vreme ce, in mod tacit, ati recunoscut ca denumirea de "dumnica" (in loc de "dies solis"-zua soarelui), a fost data oficial zilei intaia a saptamanii abia in anul 386, la sinodul de la Aquilea, rezulta ca orice "manuscris" din primele 3 secole, in care apare cuvantul "duminca", este un fals.
A mai rămas să mai recunosc un singur lucru: că dumitale eşti sectar şi eretic, iar pe deasupra şi oleacă prost. Eu am explicat toate aceste aspecte, cu citate şi trimiteri la original (nu cu abureli ca matale), dar nici nu vrei să auzi. Şi n-ai adus NICIO DOVADĂ precum că manuscrisele au fost falsificate. Şi nici nu vei putea aduce, pt că aşa ceva nu s-a întâmplat. Dacă Biserica ar fi falsificat ceva, atunci dvstră nu aţi fi avut Biblia din care oricum nu înţelegeţi mare lucru.

Şi totuşi, eu am recunoscut că oficial, adică în documentele de stat şi peste tot în viaţa cotidiană "dies solis" a fost înlocuit cu "dies Dominus". Asta e clar că nu se putea întâmpla până la 313. Dar creştinii foloseau denumirea de "dies dominus / κυριακή ημέρα" încă de la început, chiar din Apocalipstă şi dvstră nu aţi putut demostra că nu este aşa.

Şi pentru că au trecut 48 de ore (acordate pt răspuns), sunt nevoit să închid această discuţie cu constatarea că adventiştii sunt o sectă iudaică care ţine sâmbăta contrar Noului Testament, neavând nici un argument pt faptul că şi noi creştinii trebuie să o ţinem.

La revedere, Vasinec.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde protosinghel » 08 Noi 2010, 16:27

Am deschis subiectul pt a-i da dreptul la replică lui Vasinec.
Aştep răspunsul dumnealui despre falsificarea izvoarelor prin introducerea termenului de "dies dominus / κυριακή ημέρα" altfel spus DUMINICA.

Orice alt mesaj, cu un alt conţinut decât cel solicitat, indiferent din partea cui ar veni, va fi şters.
Va scrie doar Vasinec şi doar ceea ce l-am întrebat!


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron