Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
Davieboy
Porunca a IV a din Decalog - o porunca uitata?

Mesaj necititde Davieboy » 11 Sep 2009, 13:18

Sunt foarte putine biserici astazi care inca mai sarbatoresc Sabatul Domnului prin odihna fizica si comuniune cu El. Este chiar ironic faptul asta deoarece este singura porunca care incepe cu "Adu-ti aminte de ziua de odihna, ca s-o sfintesti..." ...ca si cum insusi Dumnezeu ar fi prevazut omiterea ei. Sunt foarte multe detalii ce trebuiesc scoase in evidenta sa putem lamuri si pe ceilalti fratii ai nostri cei care ignora Porunca a IV a, pentru ca Legea lui Dumnezeu e vesnica si Dumnezeu nu se schimba. Ceea ce binecuvinteaza El ramane binecuvantat pe vecie si stim cu totii ca nu numai ca a binecuvantat ziua a Saptea (Sambata) dar a si sfintit-o!
Ultima oară modificat 11 Sep 2009, 19:30 de către Davieboy, modificat de 2 ori în total.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde protosinghel » 11 Sep 2009, 13:54

1. Porunca a IV-a din Decalog nu este uitată, ci depăşită. Sunt două lucruri diferite. Întreg Noul Testament este o depăşire a Vechiului Testament şi acest lucru l-a făcut mai întâi Hristos, apoi Apostolii şi creştinii din toate timpurile. Totul e foarte simplu.
2. Spuneţi vă rog care este primul "creştin" care a reluat problema sărbătorii sâmbetei şi când s-a întâmplat aceasta? Eu nu ştiu să se fi întâmplat aceasta decât în ultimii 200 de ani. E foarte important să dezbatem mai întâi acest aspect (istoric) nu numai atunci când ne referim la ziua sâmbetei, ci şi la cinstirea icoanelor, preoţia sacramentală etc.
3. Hristos a încălcat în mod conştient şi intenţionat ziua sâmbetei (Ioan 5:18 şi muuulte altele, atunci când majoritatea minunilor erau făcute sâmbăta). Învierea, ca moment central în istoria omenirii a avut loc în zi de duminică şi e normal ca anume aceasta zi să fie cinstită de creştini - ceea ce s-a şi întâmplat, chiar din prima duminică de după Paşti (Ioan 20:19). La fel au făcut şi Apostolii: Fapte 2:1; 20:7; I Corintheni 16:2; (şi chiar) Apocalipsa 1:10. Nu veţi găsi niciun verset în NT care să facă trimitere la faptul că creştinii au sărbătorit vreodată ziua sâmbetei.

O discuţie paralelă avem aici

Davieboy

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde Davieboy » 11 Sep 2009, 14:13

Draga Parinte, am sa incerca sa va raspund in mod disciplinat asa cum a-ti facut-o si dv-tra:

1. Porunca a IV a ESTE UITATA si intentionez sa dovedesc asta intregului forum (daca imi este permis). A-ti spus ca sunt doua lucruri diferite. La ce va referiti pentru ca nu inteleg. Vechiul Testament este o marturie asupra lui Dumnezeu si a promisiunii Lui de a veni si a fi jertfit pentru noi. La fel ca Noul Testament, VT este la fel de infailibil altfel tot ce se spune acolo nu ar mai fi adevarat si stim cu totii Cuvintul lui Dumnezeu (si Legea Sa) este vesnic/a.

2. Biblia nu da un raspuns direct asupra primului crestin care a tinut Sabatul, dar va asigur eu ca a fost Adam. Acum ramane doar de dovedit...;).

3. Hristos nu a calcat nici-o porunca. texte le respective sunt pur si simplu interpretate gresit. Isus S-a jertfit pentru noi si Dumnezeu Tatal a primit jertfa deoarece Isus a fost nepatat de pacat si neprihanit, pentru ca ne afirma Sfinta Scriptura ca El nu a pacatuit! Cei ce il acuza pe Isus ca a calcat Sabatul fac exact ceea ce faceau fariseii din timpul Sau. As putea sa trect direct la explicarea textului din Ioan 5:17-18, dar as dori sa facem o dezbatere mai amanuntita aici si sa incepem cu inceputuil, si anume Geneza unde Dumnezeu a sfintit si binecuvintat ziua a saptea (sambata).

Multumesc pentru participarea dv-tra si pentru scurta conversatie care am avut-o pe privat. Pace..:-)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde protosinghel » 11 Sep 2009, 14:43

Porunca a IV a ESTE UITATA si intentionez sa dovedesc asta intregului forum (daca imi este permis). A-ti spus ca sunt doua lucruri diferite. La ce va referiti pentru ca nu inteleg.
1. Aşteptăm să dovediţi acest lucru, dar chiar nu ştiu dacă veţi reuşi... :)
2. A uita şi a depăşi ceva, sunt două lucruri diferite...
VT este la fel de infailibil altfel tot ce se spune acolo nu ar mai fi adevarat si stim cu totii Cuvintul lui Dumnezeu (si Legea Sa) este vesnic/a.
Dvstră când mergeţi în călătorie luaţi şi o lopată în spate? Dar oare nu aşa spune "legea veşnică" a lui Dumnezeu la Deuteronom 23:13? :)
Şi oare nu spune clar Sf. Pavel că multe din prescipţiile Legii Vechi nu mai sunt valabile pt creştini? Văd că cunoaşteţi parţial şi selectiv Sf. Scriptură.
Biblia nu da un raspuns direct asupra primului crestin care a tinut Sabatul, dar va asigur eu ca a fost Adam. Acum ramane doar de dovedit...
Văd că dvstră nu ştiţi ce înseamnă a fi "creştin". De asemenea nu ştiţi că pt prima dată acest nume a fost folosit în Antiohia (Fapte 11:26), pt cei care cred în Hristos ca Dumnezeu şi Mântuitor.
Hristos nu a calcat nici-o porunca. texte le respective sunt pur si simplu interpretate gresit.
Şi cine este mai în măsură să le tâlcuiască, ortodocşii care urmează Tradiţia Apostolică de interpretare sau protestanţii care umrează tradiţia americană de interpretare?
As putea sa trect direct la explicarea textului din Ioan 5:17-18, dar as dori sa facem o dezbatere mai amanuntita aici si sa incepem cu inceputuil, si anume Geneza unde Dumnezeu a sfintit si binecuvintat ziua a saptea (sambata).
Poftim...

Davieboy

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde Davieboy » 11 Sep 2009, 14:59

D-le preot, vad ca pe dumneavoastra ve preocupa sa ne demonstrati cultura dv-tra asupra cultului care-l practicati si atacati subiectul pe toate fronturile numai pe cel frontal nu. Hai sa nu uitam ca aici discutam blasfemia adusa impotriva poruncii lui Dumnezeu, si nu cine a fost primul crestin, sau fel de fel de intrebari a caror raspuns nu participa sub nici un fel la mantuirea noastra. Cat despre cunostinta mea "parţiala şi selectiva a Sf. Scripturi." hai sa lasam timpul sa decida asta si sa lasam insultele la o parte, si daca dv-tra sunteti administratorul acestui forum va rog sa ne conduceti prin exemplu ca altfel va faceti vinovat de ce spune in Proverbe 12:16 "Nebunul îndată îşi dă pe faţă mînia, dar înţeleptul ascunde ocara".

Haide sa argumentam civilizat:
Eu v-am raspuns intr-un mod foarte disciplinat, va rog sa o faceti la fel. A-ti spus ca sunt doua lucruri diferite. La ce va referiti pentru ca nu inteleg. Unul este Sabatul, celalalt care este si de ce este diferit de Sabat?

Multumesc.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde protosinghel » 11 Sep 2009, 15:08

Proverbe 12:16 "Nebunul îndată îşi dă pe faţă mînia, dar înţeleptul ascunde ocara".
Iar la Pilde 26:5 scrie: "Răspunde nebunului după nebunia lui, ca să nu se creadă înţelept în ochii lui."
Sper totuşi ca Domnul să-mi dea putere să mă ţin de versetul 4 al aceluiaşi capitol.

Cât despre sâmbătă-duminică, se duce o discuţie paralelă şi aici.

Davieboy

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde Davieboy » 11 Sep 2009, 15:15

OKAY, vad ca nu va fost de-ajuns sa ma insultati pe email-ul privat, o mai faceti si in public. putem trece la subiect acum?..:-). Hai dovedeste-mi cat esti de educat in privinta poruncilor lui Dumnezeu. Vad ca nu vreti sa explicati afirmatia care a-ti facut-o in prima postare, OK...hai sa mergem mai departe.

1. Unde si cand a fost facuta tranzitia de la adevarata zi de odihna a Sabatului (sambata) la prima zi a saptamanii (duminica - ziua soarelui!)?

PS. Cand am devenit membru acestui forum am primit un mesaj privat in care mi sa cerut sa aduc dovezi biblice ca sa-mi suport argumentele.
Te org sa-mi aduci dovezi biblice ca Sabatul a fost transferat din a saptea zi a saptamanii la prima zi a saptamanii.
Ultima oară modificat 11 Sep 2009, 15:22 de către Davieboy, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde protosinghel » 11 Sep 2009, 15:21

Unde si cand a fost facuta tranzitia de la adevarata zi de odihna a Sabatului (sambata) la prima zi a saptamanii (duminica - ziua soarelui!)?
Trecerea s-a făcut în ziua Învierii lui Hristos, când are loc recrearea lumii, iar "Soarele dreptăţii" a răsărit în mod deplin, împlinind (cantitativ şi calitativ) toate profeţiile Vechiului Testament! Credeam că e clar.

Davieboy

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde Davieboy » 11 Sep 2009, 15:23

Unde si cand a fost facuta tranzitia de la adevarata zi de odihna a Sabatului (sambata) la prima zi a saptamanii (duminica - ziua soarelui!)?
Trecerea s-a făcut în ziua Învierii lui Hristos, când are loc recrearea lumii, iar "Soarele dreptăţii" a răsărit în mod deplin, împlinind (cantitativ şi calitativ) toate profeţiile Vechiului Testament! Credeam că e clar.

...DA-MI TEXTUL RESPECTIV TE ROG pentru ca nu ma intereseaza opinia ta proprie, vreau dovada din Scriptura!

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde ccristi » 11 Sep 2009, 15:29

Suuuuuper parinte protosinghel! Na ca mi-a ramas tasta blocata pe << U >>

Dle Davieboy, cum puteti spune ca Adam a fost primul crestin si dvs vreti sa mai discutati de doctrina crestina?
Mai studiati !
Nici eu nu am studii teologice;haideti sa facem teologia ortodoxa impreuna;banuiesc ca ati studiat scoala de bilbliologi si carturari.
Credeti-ma ca v-ar prinde bine.
Ma rog Maicii Domnului sa va lumineze creierul.

Davieboy

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde Davieboy » 11 Sep 2009, 15:46

cum puteti spune ca Adam a fost primul crestin si dvs vreti sa mai discutati de doctrina crestina?
Mai studiati !
:-)...acum depinde ce intelegi tu prin a fi crestin. Daca sa fii crestin inseamna sa urmezi pe urmele Mantuitorului atunci cred ca Adam este calificat, dar daca numesti crestin ceea ce credeti voi ca este crestin, adica cel care aduce inchinare la chipuri si la icoane atunci s-ar putea sa ai dreptate, eu nu stiu pentru ca nu am studiat problema "primului crestin" inca.
Nici eu nu am studii teologice;haideti sa facem teologia ortodoxa impreuna;banuiesc ca ati studiat scoala de bilbliologi si carturari.
Credeti-ma ca v-ar prinde bine.
ccristi, da-mi voie sa ma introduc: pentru voi vreau sa raman simplu "Davieboy", am fost ortodox pina in anul 2000, m-am botezat intr-o biserica protestanta si singurele studii care le am asupra teologiei sunt facute de mine insumi. Sunt "homeschooled" daca intelegi termenul. Dar in ciuda faptului astuia am sa va dovedesc tuturor celor care vreti sa argumentati cu dovezi biblice ca Sabatul este la fel de activ cum a fost deja din a saptea zi a creatiei sau de pe muntele Sinai.
Legat de ceea ce tu numesti teologie ortodoxa: termenul este incorect, ceea ce ai vrut sa spui este "doctrina ortodoxa" deoarece teologia este studiul Cuvintului lui Dumnezeu, nu a ceea ce unii numesc "biserica lui Dumnezeu".
Multumesc pentru participare frate, presimt ca studiul nostru va fi foarte educativ si cel putin interesant...:-)
Ultima oară modificat 11 Sep 2009, 15:52 de către Davieboy, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde protosinghel » 11 Sep 2009, 15:51

am fost ortodox pina in anul 2000
Şi ce ştii despre Ortodoxie? Cum o practicai? Te spovedeai, te împărtăşeai, ţineai posturile, te rugai în fiecare dimineaţă şi seară?

Davieboy

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde Davieboy » 11 Sep 2009, 15:57

am fost ortodox pina in anul 2000
Şi ce ştii despre Ortodoxie? Cum o practicai? Te spovedeai, te împărtăşeai, ţineai posturile, te rugai în fiecare dimineaţă şi seară?
haideti sa ramanem la subiect va rog. daca intentionati sa descoperiti tot ce stiu despre ortodoxie atunci ve-ti avea rabdare asa cum v-am sugerat pe privat (email) sa asteptati pina inchid capitolul Sabat si il deschid pe cel referitor la cultul Ortodox, si inchinarea la sfinti si la Maria care contrazice direct porunca a doua si ceea ce sustine Isus ca "El este singura cale catre Dumnezeu" si nu avem nevoie de alti mijlocitori falsi. Defapt am sa dovedesc (daca nu ma dati afara intre timp) ca cultul Catolic/Ortodox nu este alta decat urmarea cultului Babilonian, si a Mitrei...dar astea sunt subiecte prea sensibile deocamdata. Daca reusesc sa "scap cu viata" din topicul asta, le putem dezbate pe celelalte cu mai multa usurinta si fara prejudecata.
Multumesc..:-)

Davieboy

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde Davieboy » 11 Sep 2009, 15:59

PS. Domnule administrator, am incercat sa postez o poza pe avatar si am participat pe forumuri cu schema identice cu asta dar aici nu pot gasi nicicum optiunea unde imi pot posta o poza. Help, please!


V-am rugat sa mutati topicul asta inapoi acolo unde l-am deschis IN TEOLOGIE, pentru ca asta dezbatem aici...asta nu e o confesie protestanta (a mea), sau ortodoxa (a voastra).

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde ccristi » 11 Sep 2009, 16:04

Dle Davieboy
Urmarind ceea ce relatati dvs pe forum imi dau seama ca nu stiti (si nu e obligatoriu sa stiti) doctrina ortodoxa,dar nu insultati fara sa stiti in ceea ce credem noi.
Ma repet pe forum ca nu am studii de specialitate dar pot sa va spun ca dvs sunteti in confuzie mare ,nu faceti diferenta intru cinstirea celor sfintite si inchinare.
Noi nu ne inchinam decit lui D=zeu ,restul e cinstire sau preacinstire.Si totusi cred ca este pacat ca ati plecat de la ortodoxi ;dvs ati fost racolat de protestanti fara sa cunoasteti ortodoxia.Mare pacat.
Inca odata ma rog Lui D=zeu si tuturor sfintilor rugatori(mijlocitori permanenti) sa va lumineze mintea si va asteptam ACASA.
Doamne ajuta!

Davieboy

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde Davieboy » 11 Sep 2009, 16:15

nu insultati fara sa stiti in ceea ce credem noi.
te inseli ccristi, nu insult. Eventual doare adevarul care zace in "statement"-ul care l-am facut dar nu eu condamn cultul ortodox, ci cuvintul Domnului o face....stai putin, am citit aici un topic care era adus "in cinstea" sectantilor! adica voi puteti folosi cuvinte degradante, dar eu (cu Biblia in mina) nu pot?..hmmm, imi miroase a autonomie dictatoriala aici, in termeni teologi asta ar fi numita un fel de "Inchizitie" a secolului XXI.
Ma repet pe forum ca nu am studii de specialitate dar pot sa va spun ca dvs sunteti in confuzie mare ,nu faceti diferenta intru cinstirea celor sfintite si inchinare.
Te asigur ca nu trebuie sa te repeti. Faptul ca nu ai studii teologice se vede fara sa faci nici o afirmatie. Dar mai mult de atit vad ca tu nu stii care e adevarata diferenta intre a cinsti si intre a se inchina!

Va rog frumos, haideti sa ramanem la subiect. Vreau dovezi (adica texte biblice), d-le administrator si d-le ccristi ca:

1. Sabatul a fost defiintat ca zi de odihna...si

2. Duminica a fost instaurata in locul ei, prin puterea lui Dumnezeu care este singurul care o poate face.

Multumesc si pacea Domnului tuturor!


PS. Cat priveste "racolarea" mea de catre biserica protestanta, te inseli, pentru ca procesul prin care am trecut (si inca trec) in cautarea Adevarului m-a determinat sa devin membru Bisericii Protestante (nu am sa o numesc deocamdata), si acolo am inceput sa descoper adevaratele invatauri ale lui Isus, desi pe parcurs in studiul meu propriu am descoperit si "bube" (adica traditii omenesti) in biserica in care sunt membru in prezent. Deci "racolarea" a fost facuta de mine, nu de ei...sa facem diferenta, altfel cred ca m-as simti jignit..:-)

Florin Cosmin
Mesaje:26
Membru din:25 Iun 2009, 11:36
Confesiune:ortodox

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde Florin Cosmin » 11 Sep 2009, 17:50

Domnule Davieboy, dacă respectaţi prescripţiile Legii lui Moise înseamnă că, pe lângă ţinerea Şabatului şi a restricţiilor alimentare cu privire la animalele curate şi necurate, sunteţi şi circumcis, nu?

Eu credeam că Iahve a încheiat legământ doar cu poporul Israel, aşa cum scrie în Biblie (Deuteronomul 5,1-3: Moise a chemat tot Israelul şi le-a zis: „Ascultă, Israele, poruncile şi rânduielile pe care le grăiesc eu astăzi în auzul urechilor voastre; le veţi învăţa şi le veţi păzi întru faptă. Domnul, Dumnezeul vostru, a încheiat cu voi legământ în Horeb. Nu cu părinţii voştri a încheiat Domnul legământul acesta, ci cu voi, cu voi cei ce sunteţi astăzi aici cu toţii vii"), dar văd că adventiştii se comportă ca şi cum ar fi fost părtaşi la legământ.

În Faptele Apostolilor, la capitolul 15, Sfântul Luca relatează:
1. Şi unii, coborându-se din Iudeea, învăţau pe fraţi că: Dacă nu vă tăiaţi împrejur, după rânduiala lui Moise, nu puteţi să vă mântuiţi. 2.Şi făcându-se pentru ei împotrivire şi discuţie nu puţină cu Pavel şi Barnaba, au rânduit ca Pavel şi Barnaba şi alţi câţiva dintre ei să se suie la apostolii şi la preoţii din Ierusalim pentru această întrebare. 3. Deci ei, trimişi fiind de Biserică, au trecut prin Fenicia şi prin Samaria, istorisind despre convertirea neamurilor şi făceau tuturor fraţilor mare bucurie. 4. Şi sosind ei la Ierusalim, au fost primiţi de Biserică şi de apostoli şi de preoţi şi au vestit câte a făcut Dumnezeu cu ei. 5. Dar unii din eresul fariseilor, care trecuseră la credinţă, s-au ridicat zicând că trebuie să-i taie împrejur şi să le poruncească a păzi Legea lui Moise. [inclusiv ţinerea Şabatului]6. Şi apostolii şi preoţii s-au adunat ca să cerceteze despre acest cuvânt. 7. Şi făcându-se multă vorbire, s-a sculat Petru şi le-a zis: Bărbaţi fraţi, voi ştiţi că, din primele zile, Dumnezeu m-a ales între voi, ca prin gura mea neamurile să audă cuvântul Evangheliei şi să creadă. 8. Şi Dumnezeu, Cel ce cunoaşte inimile, le-a mărturisit, dându-le Duhul Sfânt, ca şi nouă. 9. Şi nimic n-a deosebit între noi şi ei, curăţind inimile lor prin credinţă. 10.Acum deci, de ce ispitiţi pe Dumnezeu şi vreţi să puneţi pe grumazul ucenicilor un jug pe care nici părinţii noştri, nici noi n-am putut să-l purtăm? 11. Ci prin harul Domnului nostru Iisus Hristos, credem că ne vom mântui în acelaşi chip ca şi aceia. 12. Şi a tăcut toată mulţimea şi asculta pe Barnaba şi pe Pavel, care istoriseau câte semne şi minuni a făcut Dumnezeu prin ei între neamuri. 13. Şi după ce au tăcut ei, a răspuns Iacob, zicând: Bărbaţi fraţi, ascultaţi-mă! 14. Simon a istorisit cum de la început a avut grijă Dumnezeu să ia dintre neamuri un popor pentru numele Său. 15.Şi cu aceasta se potrivesc cuvintele proorocilor, precum este scris: 16. "După acestea Mă voi întoarce şi voi ridica iarăşi cortul cel căzut al lui David şi cele distruse ale lui iarăşi le voi zidi şi-l voi îndrepta, 17.Ca să-L caute pe Domnul ceilalţi oameni şi toate neamurile peste care s-a chemat numele Meu asupra lor, zice Domnul, Cel ce a făcut acestea". 18. Lui Dumnezeu Îi sunt cunoscute din veac lucrurile Lui. 19. De aceea eu socotesc să nu tulburăm pe cei ce, dintre neamuri, se întorc la Dumnezeu, 20. Ci să le scriem să se ferească de întinările idolilor şi de desfrâu şi de (animale) sugrumate şi de sânge. 21. Căci Moise are din timpuri vechi prin toate cetăţile propovăduitorii săi, fiind citit în sinagogi în fiecare sâmbătă. 22. Atunci apostolii şi preoţii, cu toată Biserica, au hotărât să aleagă bărbaţi dintre ei şi să-i trimită la Antiohia, cu Pavel şi cu Barnaba: pe Iuda cel numit Barsaba, şi pe Sila, bărbaţi cu vază între fraţi. 23. Scriind prin mâinile lor acestea: Apostolii şi preoţii şi fraţii, fraţilor dintre neamuri, care sunt în Antiohia şi în Siria şi în Cilicia, salutare! 24. Deoarece am auzit că unii dintre noi, fără să fi avut porunca noastră, venind, v-au tulburat cu vorbele lor şi au răvăşit sufletele voastre, zicând că trebuie să vă tăiaţi împrejur şi să păziţi legea [printre altele, să respectaţi şi Şabatul iudaic], 25. Noi am hotărât, adunaţi într-un gând, ca să trimitem la voi bărbaţi aleşi, împreună cu iubiţii noştri Barnaba şi Pavel, 26. Oameni care şi-au pus sufletele lor pentru numele Domnului nostru Iisus Hristos. 27. Drept aceea, am trimis pe Iuda şi pe Sila, care vă vor vesti şi ei, cu cuvântul, aceleaşi lucruri. 28. Pentru că, părutu-s-a Duhului Sfânt şi nouă, să nu vi se pună nici o greutate în plus în afară de cele ce sunt necesare: 29. Să vă feriţi de cele jertfite idolilor şi de sânge şi de (animale) sugrumate şi de desfrâu, de care păzindu-vă, bine veţi face. Fiţi sănătoşi! 30. Deci cei trimişi au coborât la Antiohia şi, adunând mulţimea, au predat scrisoarea. 31. Şi citind-o s-au bucurat pentru mângâiere. (notele dintre parantezele drepte îmi aparţin)

Prin urmare, Apostolii au hotărât că nu trebuie impusă Legea lui Moise creştinilor convertii dintre păgâni, ci doar să se ferească de consumul de alimente de la jertfele idolilor, sânge, sau carne de animale sugrumate şi de desfrânare. Nu se pomeneşte de circumcizie, de ţinerea Şabatului, de animale curate şi necurate, de sărbătorile iudaice sau de alte prescripţii ale cultului mozaic.
Ultima oară modificat 11 Sep 2009, 18:29 de către Florin Cosmin, modificat de 2 ori în total.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde protosinghel » 11 Sep 2009, 17:51

Va rog frumos, haideti sa ramanem la subiect. Vreau dovezi (adica texte biblice), d-le administrator si d-le ccristi ca:
1. Sabatul a fost defiintat ca zi de odihna...si
2. Duminica a fost instaurata in locul ei, prin puterea lui Dumnezeu care este singurul care o poate face.
Mă iertaţi, dar eu am fost primul care am cerut o dovadă biblică (iar dacă aveţi - şi nebiblică), prin care să demonstraţi că după Învierea lui Hristos, cineva a mai ţinut sâmbăta!
Deci, verset pe verset! E foarte democratic, dacă vreţi...

Davieboy

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde Davieboy » 11 Sep 2009, 18:26

Hristos a încălcat în mod conştient şi intenţionat ziua sâmbetei (Ioan 5:18 şi muuulte altele, atunci când majoritatea minunilor erau făcute sâmbăta). Învierea, ca moment central în istoria omenirii a avut loc în zi de duminică şi e normal ca anume aceasta zi să fie cinstită de creştini - ceea ce s-a şi întâmplat, chiar din prima duminică de după Paşti (Ioan 20:19). La fel au făcut şi Apostolii: Fapte 2:1; 20:7; I Corintheni 16:2; (şi chiar) Apocalipsa 1:10. Nu veţi găsi niciun verset în NT care să facă trimitere la faptul că creştinii au sărbătorit vreodată ziua sâmbetei.
protosinghel, uite hai sa facem asa, eu iti arat un text unde Dumnezeu afirma sfintirea zilei a saptea si proclamarea ei ca zi de odihna, si tu la rindul tau imi arati altul unde Dumnezeu S-a razgandit si a facut acelasi lucru cu prima zi a saptamanii. Nu ma trimite sa analizez texte care le interpretati voi gresit. Adu-le aici si analizeaza-le pentru mine ca sa vad si eu MOTIVUL pentru CARE VOI CREDETI CA DUMINICA este adevarata zi de odihna.

Eu vroiam sa las la urma explicatia din Ioan 5:17-18 unde Isus afirma ca El si Tatal lucreaza. Pentru ca e adevarat, Ei lucreaza si in Sabat dar lucrarile Lui sunt divine si asta este exact motivul pentru care Sabatul a fost creat, binecuvintat, si sfintit, - pentru motive si "lucrari" divine. Daca nu ma insel eu, porunca a IV a suna asa: "Să lucrezi şase zile, şi să-ţi faci lucrul TAU."

Dar noi trebuie sa identificam care este lucrul nostru, si care este lucrul lui Dumnezeu...nu crezi? Hai sa incercam sa o facem impreuna. Uite, eu de asta m-am prezentat aici la voi pe forum ca sa va educ in privinta asta deocamdata, si apoi daca vreti si-mi ingaduiti va voi educa si in privinta cultului Babilonian din care se trage cultul Catolic si cel Ortodox.


Uite primul text in care ne explica sfintirea si binecuvintarea zilei a saptea:
Geneza 2:3

"Dumnezeu a binecuvîntat ziua a şaptea şi a sfinţit -o, pentrucă în ziua aceasta S'a odihnit de toată lucrarea Lui, pe care o zidise şi o făcuse."

...acum e randul tau sa-mi dai un text asemanator care se refera la ziua intaia a saptamanii!

Davieboy

Re: Porunca a IV a din Decalog, O Porunca Uitata?

Mesaj necititde Davieboy » 11 Sep 2009, 18:34

demonstraţi că după Învierea lui Hristos, cineva a mai ţinut sâmbăta!
Deci, verset pe verset! E foarte democratic, dacă vreţi...
Ha, ha, ha...am impresia ca domnul parinte a inceput sa-si respecte interloctorul deoarece a realizat (putin) cu cine argumenteaza. Eu nu trebuie sa-ti demonstrez nimic pentru ca porunca a IV a este cum nu se poate mai clara in Exod 20:8-11

8. Adu-ţi aminte de ziua de odihnă, ca s'o sfinţeşti.
9. Să lucrezi şase zile, şi să-ţi faci lucrul tău.
10. Dar ziua a şaptea este ziua de odihnă închinată Domnului, Dumnezeului tău: să nu faci nicio lucrare în ea, nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici robul tău, nici roaba ta, nici vita ta, nici străinul care este în casa ta.
11. Căci în şase zile a făcut Domnul cerurile, pămîntul şi marea, şi tot ce este în ele, iar în ziua a şaptea S'a odihnit: de aceea a binecuvîntat Domnul ziua de odihnă şi a sfinţit -o.


...si EU sunt cel care suporta teoria lui Dumnezeu, pentru ca astea sunt cuvintele lui Dumnezeu daca nu ma insel, asai?...pe cand TU, esti acela care tine o zi diferita si mai mult de atit mai predica si invataturi false altora ca sa faca la fel! Deci, arata-mi te rog textul respectiv, sau textele respective care te indeamna sa crezi in modul cum crezi...si te mai rog ceva...nu-mi da Fapte 15, Ioan 5, etc. etc....ci EXPLICALE!


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX