Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâlp

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
Claudiu68
Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde Claudiu68 » 11 Noi 2011, 23:09

Semnul crucii, moartea si patimile Domnului sunt profetite inca din VT. Eu pot sa-ti arat, dumneata poti sa-ti sustii punctul de vedere?
Semnul crucii nu este profetit niciunde, pentru ca nu are nicio relevanta. Domnul putea la fel de bine sa fie lapidat. Jerfa este aceeasi, nu conteaza modul cum a fost omorat.
Semnul Crucii este profetit de Insusi Hristos,si desigur in multe alte locuri.

Matei 24,30.Atunci se va arăta pe cer semnul Fiului Omului şi vor plânge toate neamurile pământului

Crucea se va arata pe norii cerului, adusa de ingerii lui Dumnezeu cu mare şi negraita slava, a carei stralucire va intrece de mii de ori lumina soarelui.

Aceasta aratare a semnului Fiului Omului, adicA a Sfintei Cruci, va aduce mare Si nespusa bucurie tuturor binecredinciosilor crestini care au cinstit-o si s-au închinat ei, altarul cel sfintit cu sangele lui Hristos dar si mare spaima si cutremur va aduce peste cei rai si necredinciosi care n-au cinstit semnul Fiului Omului.

Unii din SfinTii Parinti zic ca odata cu aratarea Sfintei Cruci pe cer se va insemna Crucea pe fetele tuturor dreptilor, cum citim în Apocalipsă: Îngerii se sfătuiesc între ei unii cu alţii şi zic: “Să însemnăm pe robii lui Dumnezeu pe frunţile lor” (Apocalipsa 7, 3).

Fericitul Augustin zice:
“Atunci se vor tîngui şi vor plînge toate seminţiile pămîntului, văzînd pe pîrîşul lor Crucea. Căci Crucea îi va mustra pe ei şi cu arătarea sa se va cunoaşte păcatul lor şi vor mărturisi nebunia lor şi robirea lor, dar fără de folos. Vor plînge pentru că acolo nu va mai fi cu putinţă să se pocăiască, nici să scape de dreptatea lui Dumnezeu, nici de hotărîrea blestemului. De aceea se vor tîngui pentru păcatele lor din trecut, pentru înfricoşările ce le vor sta în faţă la înfăţişarea Preadreptului Judecător şi pentru muncile şi pedepsele cele veşnice care urmează să-i cuprindă. Aşa vor plînge soarta lor cea ticăloasă şi jalnică. Crucea care mai înainte era semn al dragostei şi al păcii, nădejdea celor păcătoşi, mîngîierea celor scîrbiţi, scăparea celor deznădăjduiţi, atunci cînd se va arăta pe cer, va fi semn al tuturor pedepselor şi îngrozirea tuturor păgînilor şi necredincioşilor, spaima înfricoşată a celor păcătoşi spre pierzarea celor care au fost hulitori ai Crucii.

Nu vor găsi atunci acei hulitori şi necredincioşi nici un loc de scăpare sau sprijin ca să se ascundă de vederea şi strălucirea cea preaînfricoşată a Crucii lui Hristos, care pe cer va străluci de mii de ori mai mult decît soarele. Atunci Crucea, copacul eliberării şi lumina vieţii, va străluci asupra lor, nu ca pînă acum, ca semn al eliberării şi al mîntuirii prin Iisus Hristos care S-a jertfit pe ea pentru a noastră mîntuire, ci va străluci ca un fulger şi ca un tunet spre pedeapsă şi răzbunare asupra şi răzbunare asupra celor necredincioşi şi hulitori. Şi dacă Crucea Domnului, biruinţa lui Hristos asupra iadului şi a morţii, va îngrozi lumea necredincioasă, cine altul o va mîngîia şi mîntui? Şi dacă semnul milostivirii va fi semn de pieire, cine altul îi va mai învia? Şi dacă Sîngele lui Hristos vărsat pe altarul Crucii va striga asupra lor, cine va mai apăra atunci pe cei necredincioşi şi hulitori?

Crucea atunci se va arăta spre mai mare bucurie şi veselie pentru cei credincioşi, care pentru dragostea Celui ce a sfinţit-o cu preascump Sîngele Său, au purtat-o în viaţă împotriva necazurilor şi a scîrbelor. Aceştia au sărutat semnul Sfintei Cruci cu mare evlavie, cu dragoste şi cu lacrimi spre slava lui Dumnezeu şi spre mîntuirea lumii”.

Semnul fiului mai poate insemna si altceva nu neaparat doua bete puse la 90

floryn
Mesaje:13
Membru din:23 Iul 2013, 11:21
Confesiune:ortodox
Preocupări:sa ajung in imparatia lui Dumnezeu

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde floryn » 31 Iul 2013, 13:54

Stimate domn,stimati domni prelati ortodocsi,in niciun caz discutia aceasta retrograda nu este asa din cauza mea.Eu exprim puncte de vedere cu argumente biblice,dvs.le opuneti traditii si scrieri ale unora pe care-i numiti sfinti.Astfel de scrieri,intrucat contrazic Biblia,sunt eretice si,pe cale de consecinta,eu nu le accept ca avand autoritate in cauza.Desigur insa ca,o discutie asa,paralela,nu-si are sensul.Eu voi discuta in continuare numai daca dialogul va fi autentic,cu intrebari si raspunsuri punctuale.Eu nu trebuie sa intreb pe cineva daca suntem,de pilda,"sectari".Parerea oamenilor o stiu si asa scrie in Biblie:"veti fi urati de toate neamurile,pt.Numele Meu"..." daca pe Mine m-au urat si pe voi va vor ura"...Noua nu ne pupa nimeni mana,stimabililor...Iar eu stiu ca nu sunteti sfinti,pt.ca nu puteti fi,nimeni de pe Pamant nu este ,dar nu puteti fi nici "sfintiti",pt.ca ,daca ati fi asa,ati fi sfinti...Cine sa va sfinteasca??Vreun prelat cu functie inalta care a "sifonat" de zor la Securitate??...Din epistola discipolului Iacov,fratele vitreg al lui Isus,ati citat gresit...in Biserica crestina adevarata nu exista preoti!!! Exista presbiteri (supraveghetori),episcopi (batrani) si diaconi (slujitori) nu insa si preoti.Din punct de vedere biblic,preotia dvs.nu exista!!!Daca aveti baza biblica,va rog sa-i scrieti si inginerului,care nu va cunoaste traditiile,dar cunoaste Biblia...Sa va vad cum va justificati hirotonisirea...biblic,nu dupa vreun "Gura de Aur" ori "Teologul".
Dar sa ne mentinem pe subiecte,altfel nu are sens reactivarea contului meu.Am facut o scurta digresiune doar,pt.a face legatura cu comentariile dvs."amabile".
Aici este vorba de cruce.Cand si cu ce ocazie a fost instituita in biserica inchinarea la cruce?
asa si? Amice martor, tu citesti ceea ce scrii? Te uraste cineva din pricina numelui lui Iisus Hristos? Stii tu.."veti fi urati de toate neamurile,pt.Numele Meu"...sau din pricina ereziilor voastre (asta in cazul in care cineva chiar va uraste pe bune)

stelutz
Mesaje:2
Membru din:07 Aug 2013, 17:21
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:in cautarea adevarului

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde stelutz » 07 Aug 2013, 20:09

Eu cred ca raspunsul este foarte simplu :
Martorii nu se inchina si nu cred in cruce pentru ca ei resping orice forma de idolatrie.
Conform:
Ieşirea - a doua carte a lui Moise
Cap. 20
4. Să nu-ţi faci chip cioplit şi nici un fel de asemănare a nici unui lucru din câte sunt în cer, sus, şi din câte sunt pe pământ, jos, şi din câte sunt în apele de sub pământ!

Marcu a raspuns partial la aceasta dar cred ca s-a avansat un pic prea mult ca sa argumenteze daca a fost un stalp sau nu. Asta e mai putin important.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde dimitrie » 07 Aug 2013, 23:57

Eu cred ca raspunsul este foarte simplu :
Martorii nu se inchina si nu cred in cruce pentru ca ei resping orice forma de idolatrie.
a. Definiți (de puteți) cele două feluri ale închinări: închinarea de venerare/cinstire, și închinarea de adorare! În care dintre cele două tipuri de închinare încadrați actele de închinare relatate mai jos:
"Atunci s-a sculat Avraam şi s-a închinat poporului țării aceleia, adică fiilor lui Het." Fac.7:23
"Iar el mergea în fruntea lor şi, apropiindu-se de fratele său, i s-a închinat de şapte ori până la pământ." Fac.3:33
"Iacov însă a zis: "Jură-mi!" Şi i s-a jurat Iosif. Atunci Israel s-a închinat la vârful toiagului său." Fac.31, 47, etc...

b. Definiți idolatria și dați exemplu de câte forme de idolatrie descrise de Biblie!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

stelutz
Mesaje:2
Membru din:07 Aug 2013, 17:21
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:in cautarea adevarului

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde stelutz » 08 Aug 2013, 16:05

Dimitrie,
consider ca cele trei exemple se refera la inchinarea de cinstire/venerare, asa cum le definesti tu.

Cit despre idolatrie , ea se refera in general la obiecte create pentru a fi adorate, venerate, dar poate fi vorba de persoane, vezi zei , sfinti , etc, daca aceasta o inlocuieste pe cea fata de Creator.
Sa nu uitam ca Dumnzeu a precizat ca este un dumnezeu unic si pretinde o venerare exclusiva.

In cazul discutiei noastre, crucea (sau elementul de sacificiu alui Christos) este un obiect .

Cit despre exemple de idolatrie sunt mai multe cel mai evident este cel cu vitelul de aur dar apar si forme de idolatrie pentru falsi dumnezei, etc

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde dimitrie » 09 Aug 2013, 23:28

Dimitrie,
consider ca cele trei exemple se refera la inchinarea de cinstire/venerare, asa cum le definesti tu.

Cit despre idolatrie , ea se refera in general la obiecte create pentru a fi adorate, venerate, ...
Păi aici p./np. fac grave confuzii, nefăcând diferența între tipurile de închinare descrise în Biblie:
- aceea de cinstire/venerare permise față de creatură (precum observăm în cele trei exemple biblice evocate de mine);
- închinarea de adorare cuvenită numai Creatorului, cuprinsă și definită în și prin porunca "Să iubeşti pe Domnul Dumnezeul tău din toată inima ta, din tot sufletul tău, din tot cugetul tău şi din toată puterea ta". Mc.12:30

P.S.
Vă rog, rezumați-vă la afirmații și definiții teologice bazate pe Biblie, după cum și eu fac!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Vasile46
Mesaje:46
Membru din:25 Noi 2014, 18:26
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cititul , arheologia , sant agent paza
Localitate:Toplita , jud Harghita

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde Vasile46 » 26 Noi 2014, 19:33

Analogia cu sarpele de arama ..da apa la moara ptr martori ..caci acolo era un stalp ...!
Fals. Acolo era un semn în formă de T, care mai târziu a căpătat forma alungită în sus...
Martorii nu-l recunosc pe Isus ca Dumnezeul Adevarat si viata vesnica (1Ioan 5;20)...dar problema este si la trinitari care -L fac a doua persoana din dumnezeire..care este tot o erezie precum cea a martorilor.
Nu ne interesează ce cred ei despre noi. Bine că măcar sunt sinceri şi recunosc că nu sunt creştini (Cf. "Să aducem argumente din Scripturi", Brooklyn, p.23; cartea nu are autor şi nici an al apariţiei).
Majoritatea o poarta ca obiect de vestimentatie sau amuleta ..
Decadenţa majorităţii nu schimbă doctrina... Mulţi dintre iudei nu respectau Legea, dar asta nu înseamnă că Legea era proastă!
De unde sa stim ca acolo in pustie Moise a confectionat o prajina in forma de T ? . Si sarpele ere cel care trebuia privit ,si nu prajina sau batul pe care Dumnezeu i-a spus lui Moise sa-l faca. Pentru ca evreii erau muscati de serpi in pustie. Deci punctul principal era ,,sarpele,, si nu prajina pe care au atarnat ei sarpele. Iar un argument bun dupa secole sau zeci de ani vedem in timpul lui regelui David , cand unii evrei si-au facut ei asa fara indemnul lui Dumnezeu , ca , credeau ei ca e bine asa , un sarpe de arama , numindu-l ,,Nehustan,, si inchinandu-se la el. Ce se spune acolo . Ca David a hotarat sa darame sarpele de arama .Deci era un act de inchinare gresit , fals , chiar daca acei evrei credeau ca ceea ce fac e bine. Logica este , ca asa cum evreii din pustie erau muscati de serpi , si trebuia sa priveasca tinta la sarpele de arama , TOT ASA , crestinii din secolul intai trebuiau sa priveasca tinta la Hristos , fiind muscati de ,,Duhul lumii,, reprezentat de ura ,lacomie ,idolatrie ,etc. Astfel erau vindecati. Deci sa-si exercite credinta in jertfa de rascumparare a lui Iisus Hristos.

Vasile46
Mesaje:46
Membru din:25 Noi 2014, 18:26
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cititul , arheologia , sant agent paza
Localitate:Toplita , jud Harghita

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde Vasile46 » 26 Noi 2014, 19:42

Si,indiferent cat efort depuneti cu subiectul acesta,tot nu veti putea nega faptul ca,inchinarea la orice obiect este idolatrie.
Aşa este dar noi nu ne îchinăm la obiect, ci privind obiectul ne închinăm lui Hristos cel care a pătimit pe obiect (pe Cruce).
Nu forma lui stauros este o problema stimate domn,
A, dacă nu forma e o problemă, înseamnă că acceptaţi şi forma prezentată de noi şi acceptată de absolut toată lumea, afară de iehovşti.
incepand din secolul IV,dupa visul paganului imparat Constantin cu IN HOC SIGNO VINCES,clericii au inceput sa caute motivatia introducerii cultului crucii in biserica.
Fals. În primul rând nu a fost un vis, ci o arătare în amiaza mare, pe care au văzut-o toţi. Nu minţi.
Crucea a fost cinstită de la început şi abordarea asta pseudo-istorică este totalmente falsă. Dacă nu crezi în ruinele din Pomepei (şi cu asta eu am vrut să aduc arugment anume din sec. I), nimeni nu poate contesta numeroasele semne ale Crucii din tot Imperiul Roman de atunci, din sec. II-III. Şi catacombele romane sunt pline de astfel de semne.
Crucea era folosita in inchinare de catre egipteni si de catre babilonieni deopotriva,deci Constantin a avut de unde sa se inspire in visul sau de pagan.Problema este ca pt.egipteni crucea reprezenta niscaiva organe sexuale...
Nu e ciudat ca dvs.ati preluat multe dintre obiceiurile paganilor din jurul Izraelului?
Toate aceste afirmaţii eu le-am studiat şi orice istoric serios îţi va spune că sunt nefondate.
Evreii nu se inchinau la cruce,egiptenii si banilonienii da.Si dvs.la fel.
Hristos ne spune clar că crucea a fost prefigurată în VT de şarpele de aramă la care evreii s-au închinat şi aşa s-au salvat. Cât despre egipteni şi babilonieni, afară de cărţile voastre, nici o istorie a religiilor nu vorbeşte despre aşa ceva. Sau cel puţin "crucea" lor nu era ca a noastră.
Evreii nu credeau in nemurirea sufletului,egiptenii,grecii si babilonienii da.Dvs.la fel.
:D :D :D Adu argumente biblice cu privire la evrei şi mai discutăm...
Evreii credeau intr-un singur Dumnezeu,egiptenii,babilonienii si alte popoare din zona credeau in triade de zei.Dvs.la fel.
Eşti bătut în cap, maestre. Noi credem întru-un singur Dumnezeu întreit în persoane!
Evreii nu celebrau Dies Soles,paganii din jurul lor da.Dvs.la fel,numind-o Craciun.
Mă mir că un inginer poate să fie atât de naiv la basmele cârcotaşilor de la Turnul de Veghe.
Un lucru foarte interesant , pe care l-am cercetat cu atentie in carti de cultura generala , si anume diversitatea formelor ,,Crucii,,. Daca ,,crucea,, paganilor din vechime adica : Babilonieni , egipteni , asirieni , geto-daci era diferita fata de cea a primilor crestini cum se spune, atunci de ce oare ca e interesant , multe forme ale ei ASTAZI , indiferent unde sant purtate sau din ce material , sant exact ca cele purtate de pagani , la gat ca amulete , la sacerdotii tenplelor pagane , la soldatii asirieni la gat , etc? . Daca cautati peste tot si pe Internet documente despre originea ,,crucii,, sau a ,zvasticii,, peste tot se spune ca erau clar simboluri solare , adorate in toata Europa . In cartea lui Horia Matei , ,Misterele Terrei,, in capitolul despre Constantin cel Mare , se spune ca , primii crestini au avut o repulsie de neinvins fata de obiectul rastignirii lui Hristos. Asta inseamna atunci ca ei nu au venerat nici un simbol cruciform.

Vasile46
Mesaje:46
Membru din:25 Noi 2014, 18:26
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cititul , arheologia , sant agent paza
Localitate:Toplita , jud Harghita

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde Vasile46 » 26 Noi 2014, 20:12

Eu cred ca raspunsul este foarte simplu :
Martorii nu se inchina si nu cred in cruce pentru ca ei resping orice forma de idolatrie.
a. Definiți (de puteți) cele două feluri ale închinări: închinarea de venerare/cinstire, și închinarea de adorare! În care dintre cele două tipuri de închinare încadrați actele de închinare relatate mai jos:
"Atunci s-a sculat Avraam şi s-a închinat poporului țării aceleia, adică fiilor lui Het." Fac.7:23
"Iar el mergea în fruntea lor şi, apropiindu-se de fratele său, i s-a închinat de şapte ori până la pământ." Fac.3:33
"Iacov însă a zis: "Jură-mi!" Şi i s-a jurat Iosif. Atunci Israel s-a închinat la vârful toiagului său." Fac.31, 47, etc...

b. Definiți idolatria și dați exemplu de câte forme de idolatrie descrise de Biblie!
Aici cu Avraam si Iacov si aceea aplecare inaintea cuiva era un semn evident de respect. Asa cum mai exista si azi intre oameni. Adorare , venerare , idolatrie. Vedem ca formele de idolatrie inScripturi sant multe si diferite. Idolatria nu se rezuma doar la venerarea unor statui antropomorfe sau zoomorfe. Ea se refera si la obiecte in miniatura sau amulete , medalioane in scop protector . Apar nume de zei si zeite la care se inchinau toti vecinii Israelului. Moloh , Baal , Astarte , Dagon zeul peste , Anamelec , Adramelec , Bel ,Nebo . In Noul Testament apare Artemis din Efec , Mercur sau Jupiter , steaua zeului Remfan,,, etc. Deci paganii aveau si ,,simboluri solare sau stelare sau ale lunii. Si cuvantul ,,IDOLATRIE,, dupa cum stim vine din latina , si in franceza e la fel , se refera la renumitul loc unde oamenii de la tara sau la sate il folosesc pentru a-si face necesitatile fiziologice adica ,,rahatul,, numit ,,Latrina,, Deci Idolatrie insemnan-d ceva dezgustator inaintea lui Dumnezeu. Iar in Ezechiel cap 8 , unde sant descrise multe practici idolatre ale batranilor lui Israel in templu , este descrisa o ,,mladita,, sfanta , care era dusa la nas , adica era ceva care trebuia ,,sarutat,, desigur un simbol al fertilitatii. Apoi mai era ,,orientarea catre Soare,, sau spre est ca punct cardinal de unde stim ca rasare Soarele. Si azi multe Biserici , si Manastiri sau Catedrale sant construite dupa o arhitectura bine stiuta de proiectanti , cu Altarul spre rasarit. Nu e o coincidenta. Si multe altele , e un intreg catalog care se poate face , atat de diverse ca forme sant crucile de azi , iar unele din ele sant exact ca forma ca cele purtate de pagani , soldati asirieni , sacerdotii de la multe temple pagane etc. Trist dar adevarat.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde Pr Haralambie » 26 Noi 2014, 20:18

In cartea lui Horia Matei , ,Misterele Terrei,, in capitolul despre Constantin cel Mare , se spune ca , primii crestini au avut o repulsie de neinvins fata de obiectul rastignirii lui Hristos.
Ce argumente aduce pentru susținerea acestei afirmații?
Cu mult respect.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde Pr Haralambie » 26 Noi 2014, 20:26

e un intreg catalog care se poate face , atat de diverse ca forme sant crucile de azi , iar unele din ele sant exact ca forma ca cele purtate de pagani , soldati asirieni , sacerdotii de la multe temple pagane etc. Trist dar adevarat.
Vă rog să exemplifificaţi și sa argumentați.
Cu mult respect.

Vasile46
Mesaje:46
Membru din:25 Noi 2014, 18:26
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cititul , arheologia , sant agent paza
Localitate:Toplita , jud Harghita

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde Vasile46 » 27 Noi 2014, 23:19

In cartea lui Horia Matei , ,Misterele Terrei,, in capitolul despre Constantin cel Mare , se spune ca , primii crestini au avut o repulsie de neinvins fata de obiectul rastignirii lui Hristos.
Ce argumente aduce pentru susținerea acestei afirmații?
Pai ce argumente mai trebuie , daca se spune aici in carte lucrul asta. Deci inseamna ca primii crestini adica incepan-d cu Apostolii si apoi cu cei botezati de ei nu au venerat si nu au purtat nici un obiect cruciform. Si cum se stie bine ca ,crucea de diferite forme era venerata de populatii pagane si in secolul intai , ca simbol al Soarelui , sau simbol al fertilitatii , daca ar fii venerat si primii crestini o ,,cruce,, diferita ca forma de cea a paganilor, atunci Dumnezeu trebuia sa le fii spus lor sa aiba grija ca nu cumva sa CONFUNDE, simbolul vietii , cu crucile pagane. Ori nu gasim asa ceva nicaieri. Faptul ca era un simbol atat de venerat al Soarelui la pagani , iar ,,Cultul Soarelui,, cuprindea intreaga Europa . a fost foste usor de adoptat in crestinatate. Si cu ,,crucea,, vedem ca e acelasi lucru ca si cu sarbatorirea ,,Craciunului,,La fel si aici oriunde cautam pe Internet si nu numai , si in carti de cultura generala , sau carti de Etnografie gasim urmatoarele propozitii : In primele ei secole Biserica nu a sarbatorit o astfel de sarbatoare. Si in privinta diversitatii formelor ,,crucii,, sa va raspund le putem vedea azi fiecare din noi ca sant vizibile. Sant cele mai bune argumente vizibile. Daca Hristos Iisus a foat rastignit cu adevarat pe o ,,cruce,, ca forma , indiferent din ce lemn a fost , cu bratul tranversal desigur la nivelul bratelor unui om, atunci nu ar trebui sa existe astazi ,,cruci,, duble , cruci cu bratele egale , cruci cu luna la baza ei , cruci inscrise intr-un cerc , etc. Ar trebui sa aiba doar o singura forma.Insusi faptul ca Hristos e numit in Maleahi ,,Soarele dreptatii,,a fost un mijloc bun de a se adopta elemente pagane din Cultele solare. Iata ce se spune in cartea lui Gabriel Gheorge ,,Studii de cultura si spiritualitate romaneasca,, la capitolul despre originea cuvantului ,,Craciun,,. citez : Deoarece la un moment dat Biserica nu sporea numeric , fiindca multi oameni de la sate adica taranii , nu puteau renunta la ritualurile lor pagane mostenite din mosi-stramosi , Biserica a fost nevoita sa faca ,,compromisuri,, si sa potriveasca adevarurile pe care le propovaduia, cu invataturile si obiceiurile pagane.Astfel Biserica a adoptat practici si invataturi precrestine pagane sub haina religiunii crestine.Lucru care desigur zic eu nu trebuia sa se intample.

Vasile46
Mesaje:46
Membru din:25 Noi 2014, 18:26
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cititul , arheologia , sant agent paza
Localitate:Toplita , jud Harghita

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde Vasile46 » 27 Noi 2014, 23:29

e un intreg catalog care se poate face , atat de diverse ca forme sant crucile de azi , iar unele din ele sant exact ca forma ca cele purtate de pagani , soldati asirieni , sacerdotii de la multe temple pagane etc. Trist dar adevarat.
Vă rog să exemplifificaţi și sa argumentați.
Astea sant argumentele extrabiblice cele mai vizibile , si anume pe care le poate vedea oricine. Orcine poate cauta nu numai pe Internet despre originea ,,Crucii,, sau a ,,Zvasticii,, si peste tot la origine e numita ,,simbol Solar,,.Indiferent ce forma are. Vedem ca predomina o cruce cu brate egale inscisa intr-un cerc care era si un simbol al zeului Baal prezentat in Biblie.Iar faptul ca in patrimoniul nostru cultural si spiritual ca popor s-a pastrat simbolul ,,Zvasticii,, pe monumente vechi , troite , lazi de zestre , asta ne arata originea. Nu e o rusine. Sant simbolurile noastre patrimoniale. Desigur ca ele nu au nici o legatura nici cu iudaismul dar nici cu crestinismul in sanul caruia s-a nascut. Giulgiul lui Negru-Voda de la Curtea de Arges este plin cu zvastici, In cartile lui Virgil Vasilescu despre Civilizatia ,,Tisa ,, ,,Cucuteni,, etc , peste tot sant inscriptii si gravuri care arata ca renumitul ,,simbol solar,, adica crucea era venerat de intreaga civilizatie europeana. Popular era numita ,crastat sau vartelnita. Si acolo majoritatea formelor lor sant cele cu brate egale si inscrise intr-un cerc. Astazi le vedem purtate pe acea fasie de panza care acopera hainele preotului luata in cap , numita Stola Soarelui.Eu nu cred ca aceste lucruri sa fie simple coincidente.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde dimitrie » 08 Dec 2014, 00:14

Vasile46, din câte văd, citind din cartea unui "deștept", ai prins o idee ce-ți pare că te-a amplasat pe un plan superior al cunoașterii, comparativ cu majoritatea covârșitoare a creștinilor din toate timpurile, cu toate că nu știi mai nimic despre noi. Pare că nici din Noul Testament nu ai citit vreodată.
Cât despre diferența dintre termenii adorare și venerare , nici nu ai habar, putând astfel, cu ușurință, să-l acuzi pe Iacov că l-a idolatrizat pe Isav.
Te-ai gândit până acum ce desemnează cuvintele martir/mucenic, sau mărturisitor? Citește, pentru început, din Viețile Sfinților din 4 martie, să afli motivul martirizării Sfântului Pavel. În actele martirice există fel și fel de motive pentru care creștinii erau condamnați la moarte de-a-lungul timpului, însă niciodată pentru faptul că ar fi muncit în zi de Duminică, ori că nu vroiau să venereze Crucea.

Dar ia să vedem ce spune Sfânta Scriptură în doar câteva locuri despre semnul Crucii:
- Înălţaţi pe Domnul Dumnezeul nostru şi vă închinaţi aşternutului picioarelor Lui, că sfânt este! Ps.98:5
- Intra-vom în locaşurile Lui, închina-ne-vom la locul unde au stat picioarele Lui. Ps.131:7
- În locul scaiului se va înălța chiparos, şi în locul urzicii va creşte mirtul, și va fi Domnul numit, și întru semn veșnic, și nu va lipsi. Is.55:13
- Şi i-a binecuvântat Simeon şi a zis către Maria, mama Lui: Iată, Acesta este pus spre căderea şi spre ridicarea multora din Israel şi spre semnul căruia i se va zice împotrivă. Lc.2:34
- Şi zicea către toţi: Dacă voieşte cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea în fiecare zi şi să-Mi urmeze Mie. Lc.9:23
- Şi cel ce nu-şi poartă crucea sa şi nu vine după Mine nu poate să fie ucenicul Meu. Lc.14:27
- Atunci se va arăta pe cer semnul Fiului Omului şi vor plânge toate neamurile pământului şi vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului, cu putere şi cu slavă multă. Mt.24:30
- Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu. 1Cor.1:18
- ...

PS
Te rog:
- ca de acum să scrii argumentat, mai ales când intri în polemică religioasă! Părintele Haralambie ți-a cerut același lucru, însă nu ai binevoit să o faci la modul cuvenit. Sper că nu vei ignora și pe viitor atenționările noastre, pe care din acest moment le poți considera avertisment;
- să-ți declari corect confesiunea.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Vasile46
Mesaje:46
Membru din:25 Noi 2014, 18:26
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cititul , arheologia , sant agent paza
Localitate:Toplita , jud Harghita

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde Vasile46 » 08 Dec 2014, 21:18

Vasile46, din câte văd, citind din cartea unui "deștept", ai prins o idee ce-ți pare că te-a amplasat pe un plan superior al cunoașterii, comparativ cu majoritatea covârșitoare a creștinilor din toate timpurile, cu toate că nu știi mai nimic despre noi. Pare că nici din Noul Testament nu ai citit vreodată.
Cât despre diferența dintre termenii adorare și venerare , nici nu ai habar, putând astfel, cu ușurință, să-l acuzi pe Iacov că l-a idolatrizat pe Isav.
Te-ai gândit până acum ce desemnează cuvintele martir/mucenic, sau mărturisitor? Citește, pentru început, din Viețile Sfinților din 4 martie, să afli motivul martirizării Sfântului Pavel. În actele martirice există fel și fel de motive pentru care creștinii erau condamnați la moarte de-a-lungul timpului, însă niciodată pentru faptul că ar fi muncit în zi de Duminică, ori că nu vroiau să venereze Crucea.

Dar ia să vedem ce spune Sfânta Scriptură în doar câteva locuri despre semnul Crucii:
- Înălţaţi pe Domnul Dumnezeul nostru şi vă închinaţi aşternutului picioarelor Lui, că sfânt este! Ps.98:5
- Intra-vom în locaşurile Lui, închina-ne-vom la locul unde au stat picioarele Lui. Ps.131:7
- În locul scaiului se va înălța chiparos, şi în locul urzicii va creşte mirtul, și va fi Domnul numit, și întru semn veșnic, și nu va lipsi. Is.55:13
- Şi i-a binecuvântat Simeon şi a zis către Maria, mama Lui: Iată, Acesta este pus spre căderea şi spre ridicarea multora din Israel şi spre semnul căruia i se va zice împotrivă. Lc.2:34
- Şi zicea către toţi: Dacă voieşte cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea în fiecare zi şi să-Mi urmeze Mie. Lc.9:23
- Şi cel ce nu-şi poartă crucea sa şi nu vine după Mine nu poate să fie ucenicul Meu. Lc.14:27
- Atunci se va arăta pe cer semnul Fiului Omului şi vor plânge toate neamurile pământului şi vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului, cu putere şi cu slavă multă. Mt.24:30
- Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu. 1Cor.1:18
- ...

PS
Te rog:
- ca de acum să scrii argumentat, mai ales când intri în polemică religioasă! Părintele Haralambie ți-a cerut același lucru, însă nu ai binevoit să o faci la modul cuvenit. Sper că nu vei ignora și pe viitor atenționările noastre, pe care din acest moment le poți considera avertisment;
- să-ți declari corect confesiunea.
Eu am citit si citesc si carti de cultura generala. ,,Destept,, daca numiti pe cineva care nu e mason sau sectant sau eretic cum poate credeti dumneavoastra , nu inseamna ca , cartile respective sant baliverne. Asa credeti dumneavoastra poate. Eu am analizat si am vazut si am citit , si acelasi lucru il poate face orcine despre originea venerarii ,,Crucii,, din preistorie pana astazi , si tot ceea ce vedem azi cu ochii nostrii ca diversitate a FORMELOR ei , arata clar ca ea a fost preluata cu buna stiinta , si cu un motiv anume din paganism . Daca ar fii avut azi , crucea pe care o stim cu totii decat o singura forma , indiferent din ce material al fii , atunci da ar fii autentica. Atunci am gasi si in Scripturi , avertismente date primilor crestini , ca nu cumva sa ,,confunde,, crucea lor crestina cu cea a paganilor. Si de ce exista oare argumente extrabiblice , ca si in cazul ,,Craciunului,, care spune ca ,,crucea,, a aparut in inchinare destul de tarziu . La fel ca si cu ,,Craciunul,, de abia din secolul al treilea , a inceput sa fie celebrat . Unde scrie ,,Caci ,CUVANTUL , crucii , este nebunie pentru cei care pier , dar pentru noi ,,etc.,,,, Ce inseamna sau semnifica ,,cuvantul,, acolo in text? De ce nu se spune asa ,,Caci ,,crucea,, .Nu scrie asa. Semnificatia este spus altefel ,,Caci ,,vorbirea ( cuvantul) , despre jertfa de rascumparare(crucea) , a lui Hristos este nebunie pentru cei care pier. Si la cine se refera de fapt textul de aici. Cine radeau de obicei de crestini? Cine nu credeau in ,,Inviere,,? Grecii de obicei , deoarece ei credeau in nemurirea sufletului si nu in inviere. Deci pentru ei era o nebunie sa le vorbeasca crestinii depre Hristos si jertfa lui de rascumparare. Uitati-va pe Internet peste tot , ori la originea ,,Crucii,, , ori la ,,Zvastica,, si cine o purta , unde era purtata , ce semnificatie aveau. De ce era asa raspandita la stramosii nostrii?. Chiar si acele initiale ale numelui lui Hristos , anume acel simbol a lui Constantin cel Mare purtat pe stindarede , era un vechi simbol a lui Osiris , carja lui sacerdotala. De ce spune oare pana si regretatul preot , tracolog Dumitru Balasa in una din cartile dansului ,,Dacii de-a lungul mileniilor,, ca Biserica Ortodoxa a pastrat , multe practici si obiceiuri din ,,Ofism, care era o secta gnostica .

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde Pr Haralambie » 08 Dec 2014, 22:04

In cartea lui Horia Matei , ,Misterele Terrei,, in capitolul despre Constantin cel Mare , se spune ca , primii crestini au avut o repulsie de neinvins fata de obiectul rastignirii lui Hristos.
Ce argumente aduce pentru susținerea acestei afirmații?
Pai ce argumente mai trebuie , daca se spune aici in carte lucrul asta. Deci inseamna ca primii crestini adica incepan-d cu Apostolii si apoi cu cei botezati de ei nu au venerat si nu au purtat nici un obiect cruciform. Si cum se stie bine ca ,crucea de diferite forme era venerata de populatii pagane si in secolul intai , ca simbol al Soarelui , sau simbol al fertilitatii , daca ar fii venerat si primii crestini o ,,cruce,, diferita ca forma de cea a paganilor, atunci Dumnezeu trebuia sa le fii spus lor sa aiba grija ca nu cumva sa CONFUNDE, simbolul vietii , cu crucile pagane. Ori nu gasim asa ceva nicaieri. Faptul ca era un simbol atat de venerat al Soarelui la pagani , iar ,,Cultul Soarelui,, cuprindea intreaga Europa . a fost foste usor de adoptat in crestinatate. Si cu ,,crucea,, vedem ca e acelasi lucru ca si cu sarbatorirea ,,Craciunului,,La fel si aici oriunde cautam pe Internet si nu numai , si in carti de cultura generala , sau carti de Etnografie gasim urmatoarele propozitii : In primele ei secole Biserica nu a sarbatorit o astfel de sarbatoare. Si in privinta diversitatii formelor ,,crucii,, sa va raspund le putem vedea azi fiecare din noi ca sant vizibile. Sant cele mai bune argumente vizibile. Daca Hristos Iisus a foat rastignit cu adevarat pe o ,,cruce,, ca forma , indiferent din ce lemn a fost , cu bratul tranversal desigur la nivelul bratelor unui om, atunci nu ar trebui sa existe astazi ,,cruci,, duble , cruci cu bratele egale , cruci cu luna la baza ei , cruci inscrise intr-un cerc , etc. Ar trebui sa aiba doar o singura forma.Insusi faptul ca Hristos e numit in Maleahi ,,Soarele dreptatii,,a fost un mijloc bun de a se adopta elemente pagane din Cultele solare. Iata ce se spune in cartea lui Gabriel Gheorge ,,Studii de cultura si spiritualitate romaneasca,, la capitolul despre originea cuvantului ,,Craciun,,. citez : Deoarece la un moment dat Biserica nu sporea numeric , fiindca multi oameni de la sate adica taranii , nu puteau renunta la ritualurile lor pagane mostenite din mosi-stramosi , Biserica a fost nevoita sa faca ,,compromisuri,, si sa potriveasca adevarurile pe care le propovaduia, cu invataturile si obiceiurile pagane.Astfel Biserica a adoptat practici si invataturi precrestine pagane sub haina religiunii crestine.Lucru care desigur zic eu nu trebuia sa se intample.
Ati adus o pleiada de texte dar nici un argument istoric, teologic sau de alta natura, in sustinerea afirmatiei ca, primii crestini au avut o repulsie de neinvins fata de obiectul rastignirii lui Hristos. Si daca nu stiti, aceasta este o incercare de subversiune care vrea sa strecoare ideia ca, chipurile, noi ortodocsii de azi, nu am mai avea credinta primilor crestini. Este doar parerea personala si falsa a lui Horea Matei si punct. Si nu inteleg de ce ar fi mai credibile parerile unor scelerati religiosi decat istoria Bisericii.
Pe noi nu ne intereseaza ce simbolisme a mai avut crucea inaintea lui Hristos. Ba mai mult decât obiectul unor simbolisme păgâne, crucea a fost un altar al rusinei, deoarece pe ea mureau facatorii de rele. Dar crucea a devenit cinstita si slavita si chiar o materie purtatoare de har, din momentul in care a fost altar de jertfa a lui Hristos. Oare daca altarul unor prefigurari si simboluri, din Vechiul Testament, avea o atat de mare sfintenie si rol încât, sfintea darul care era pe el, cum sa nu aiba mai mult decat acela, acesta din Noul Testament, care a devenit Altarul de jertfa a lui Hristos, plinirea prefigurarilor? Noi recunoastem si cinstim cu venerare doar acele cruci care au chipul lui Hristos pe ele, restul sunt analogice sau permisibile daca fac referire la obiectul credintei.
Va rog sa va abtineti de a propaga acuze grave referitoare la Biserica, genul ca, ar fi adoptat elemente pagane, si totodată ar trebui sa va cereti scuze. Nimeni nu contesta ca s-au strecurat elemente sau pseudo-traditii pagane care pe anumite arii sporadice dainuie si pana astazi si care NU sunt invatatura oficiala a Bisericii. Nimeni nu contesta ca ca au fost " increstinate" anumite expresii pagane. Dar cand spui "a adoptat" pui stampila de erezie asupra Bisericii, fapt neacceptat.

P.S. Sper ca n-o sa ne obositi pe viitor, strecurand subtil otrava unor eretici care pentru noi nu sunt decat, aberatii nesfarsite ale unor bolnavi psihici ale caror nume nu ne spune nimic.
Cu mult respect.

Iancu36
Mesaje:44
Membru din:18 Dec 2014, 23:22
Confesiune:ortodox
Preocupări:somer , cititul ,
Localitate:Sarmas , jud Harghita

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde Iancu36 » 29 Dec 2014, 22:48

Dezbaterea asta nu are nici un sens caci nu mijlocul prin care a fost omorat si maltrat Domnul Isus este important, ci cauza si efectul mortii Mantuitorului este edificator ptr un Crestin .Crestin vine de la Unicul Nume dat sub cer ..in care trebuie sa fim mantuiti (Fapte 4;12)..in nici un caz de la obiectul torturii .
Daca presupunem ca Domnul Isus era ucis cu pietre ..faceam semnul pietrei? Sau purtam un bolovan la gat?
1. Ai dreptate că nu mijlocul prin care a fost omorât, ci "cauza şi efectul morţii" Domnului sunt importante, dar martorii lui Iehova tocmai această acrobaţie fac, mutând accentele, pt că oricum ei nu-L cred pe Hristos drept Dumnezeu...
2. Hristos nu putea fi omorât decât prin moarte pe Cruce. Acest lucru a fost profeţit demult şi reprezentat prin şarpele de aramă înălţat pe lemn în pustie la care, atenţie!, evreii se uitau cu credinţă, ca la un obiect izbăvitor de moarte.
Haideţi deci să privim Scriptura în ansamblul ei, nu să luăm din ea doar ce ne convine, pt că aşa ne place nouă, sa avem o credinţă "cât mai simplă"...
Da aveti dreptate , numai ca Evreii muscati de serpi in pustie , SE UITAU LA SARPELE , atarnat pe o prajina sau lemn sau bat ce era , si nu la LEMNUL , pe care era atarnat el. Deci cum se spune,,Dupa cum Moise a inaltat sarpele in pustie , tot asa si Hristos va fii inaltat. Evreii trebuiau sa priveasca tinta la sarpele atarnat de Moise ca sa fie ,,VINDECATI,,, tot asa cum primii crestini , trebuia sa priveasca tinta la Hristos Iisus , adica sa aiba credinta in jertfa lui de rascumparare. Asta ca nu mai fie ,,muscati,, sa zic asa de ,,Duhul lumii,, care se manifesta prin : ura , dusmanie , invidie etc.Nu vedem sau citim in vechiul Testament ca dupa sute de ani de la sarpele in pustie , in timpul lui David unii israeliti si-au facut un sarpe de arama numindu-l ,,Nehustan,, si se inchina la el , crezand ca ceea ce fac e bine , doar asa a lasat Moise. Fals . Acel sarpe a fost daramat , cum zice Scriptura , deci era o inchinare falsa.

Iancu36
Mesaje:44
Membru din:18 Dec 2014, 23:22
Confesiune:ortodox
Preocupări:somer , cititul ,
Localitate:Sarmas , jud Harghita

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde Iancu36 » 30 Dec 2014, 19:13

Ma faceti sa rad, asta e o interpretare foarte tendentioasa si puerila. Acel "semn" pe cer nu e ceva fizic, ci o insiruire de evenimente care vor culmina cu rapirea celor credinciosi. Si eu am vazut odata o cruce pe cer, cand doua avioane si-au intersectat traiectoriile lasand urma de fum. :lol:
Aha si care ar fi acel semn? Cum ar arata? Un chip? Phiu, aia e icoana, idol, nu?
Acel semn este Crucea, deoarece ea este semnul puterii şi al biruinţei lui Hristos
Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu. 1COr 1,18
Dezbrăcând (de putere) începătoriile şi stăpâniile, le-a dat de ocară în văzul tuturor, biruind asupra lor prin cruce. COlos 2,15 ;)

I-a sa aruncam un ochi prin Sfintele Scripturi sa vevede cum stau treburile:
Crucea, ca mijloc de mântuire a oamenilor, a fost prefigurată şi în Vechiul Testament:
Şi a făcut Moise un şarpe de aramă şi l-a pus pe un stâlp; şi când un şarpe muşca vreun om, acesta privea la şarpele cel de aramă şi trăia. Num 21,9
Şi după cum Moise a înălţat şarpele în pustie, aşa trebuie să se înalţe Fiul Omului, Ioan 3,14

Crucea a fost închipuită cin Legea Veche prin semnul „T" (Tau), care-i apăra pe cei ce îl aveau pe frunte (Iez. 9, 4-6). ;)
Ucideţi şi nimiciţi pe bătrâni, tineri, fecioare, copii, femei, dar să nu vă atingeţi de nici un om, care are pe frunte semnul "T"

apoi mergi repejor la Apocalipsa si citeste acolo
Zicând: Nu vătămaţi pământul, nici marea, nici copacii, până ce nu vom pecetlui, pe frunţile lor, pe robii Dumnezeului nostru.Apoc 7,3
Si evreii domnule Floryan la ce se uitau daca au fost muscati de ,,sarpe,, , la sarpe sau la lemnul pe care era atarnat sarpele? Daca ,,lemnul,, era mai important de privit si apoi dupa mii de ani sarutat , nu mai atarna Moise nici un sarpe , desigur. Cand evreii cereau un ,,SEMN,, de la Hristos , ce a zis Hristos . Nu vi se va da decat ,,semnul ,, lui Iona. Si care era ,,semnul lui Iona? . Iar desrierea din Ezechiel cap 8 cu ,,Idolatria in Templu si uraciunile care se faceau acolo , de la un simbol falic , dus sub nas adica sarutat , pana la ,,orientarea catre est,, de unde rasare Soarele , fiind vorba de Cultul Soarelui unde se stie ca existau simboluri solare asemanatoare ,,Crucii de astazi atat de diversa ca foema , si unele construcii care respecta la construirea lor orientarea altarului catre est , sau asezarea icoanei pe peretele de la rasarit ,. ATUNCI PENTRU CARE LUCRURI ACEI EVREI RAMASI FIDELI LUI dUMNEZEU ,,SUSPINAU SI ERAU GELOSI PENTRU O INCHINARE CORECTA? Ca tocmai simboluri asemanatoare daca nu identice ,,crucilor,, de azi venerau acei batrani si copii si femei din Templu .Faceti si dvs comparatia atunci ca se potriveste bine cu descrierea din Apocalipsa unde Hristos Iisus insusi spune , ca va scrie pe ,,FRUNTE,, celor biruitori , numele sau si numele Tatalui sau. Deci despre acelasi lucru e vorba si in Ezechiel ca samn al salvarii celor care suspinau pentru dreptate. In cultul lui Baal am vazut pe Internet inscriptii sau idoli gasiti de catre arheologi , avea in inchinare o ,,cruce,, cu bratele egale .

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde dimitrie » 06 Ian 2015, 23:18

Iancu36, lasă speculațiile ieftine, și ascultă cuvintele Scripturii ce zice: "Intra-vom în locaşurile Lui, închina-ne-vom la locul unde au stat picioarele Lui." (Ps.131:7)!
Voi, iconomahii, confundați actul adorării cu cel al venerării, fapt pentru care faceți imposibilă acceptarea integrală a Sfintei Scripturi, precum și dialogul cu noi, ba chiar mai grav de atât ....
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
alexandru82
Mesaje:95
Membru din:25 Sep 2013, 17:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pacatosul
Localitate:Moldova,Soroca
Contact:

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde alexandru82 » 07 Ian 2015, 22:17

In Biblie sunt cuvintele Cruce si stalp ,interesant sunt identice aceste cuvinte in original din care este tradus Biblia ?


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron