Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâlp

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
Iancu36
Mesaje:44
Membru din:18 Dec 2014, 23:22
Confesiune:ortodox
Preocupări:somer , cititul ,
Localitate:Sarmas , jud Harghita
Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde Iancu36 » 14 Ian 2015, 22:03

Vasile46, din câte văd, citind din cartea unui "deștept", ai prins o idee ce-ți pare că te-a amplasat pe un plan superior al cunoașterii, comparativ cu majoritatea covârșitoare a creștinilor din toate timpurile, cu toate că nu știi mai nimic despre noi. Pare că nici din Noul Testament nu ai citit vreodată.
Cât despre diferența dintre termenii adorare și venerare , nici nu ai habar, putând astfel, cu ușurință, să-l acuzi pe Iacov că l-a idolatrizat pe Isav.
Te-ai gândit până acum ce desemnează cuvintele martir/mucenic, sau mărturisitor? Citește, pentru început, din Viețile Sfinților din 4 martie, să afli motivul martirizării Sfântului Pavel. În actele martirice există fel și fel de motive pentru care creștinii erau condamnați la moarte de-a-lungul timpului, însă niciodată pentru faptul că ar fi muncit în zi de Duminică, ori că nu vroiau să venereze Crucea.

Dar ia să vedem ce spune Sfânta Scriptură în doar câteva locuri despre semnul Crucii:
- Înălţaţi pe Domnul Dumnezeul nostru şi vă închinaţi aşternutului picioarelor Lui, că sfânt este! Ps.98:5
- Intra-vom în locaşurile Lui, închina-ne-vom la locul unde au stat picioarele Lui. Ps.131:7
- În locul scaiului se va înălța chiparos, şi în locul urzicii va creşte mirtul, și va fi Domnul numit, și întru semn veșnic, și nu va lipsi. Is.55:13
- Şi i-a binecuvântat Simeon şi a zis către Maria, mama Lui: Iată, Acesta este pus spre căderea şi spre ridicarea multora din Israel şi spre semnul căruia i se va zice împotrivă. Lc.2:34
- Şi zicea către toţi: Dacă voieşte cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea în fiecare zi şi să-Mi urmeze Mie. Lc.9:23
- Şi cel ce nu-şi poartă crucea sa şi nu vine după Mine nu poate să fie ucenicul Meu. Lc.14:27
- Atunci se va arăta pe cer semnul Fiului Omului şi vor plânge toate neamurile pământului şi vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului, cu putere şi cu slavă multă. Mt.24:30
- Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu. 1Cor.1:18
- ...

PS
Te rog:
- ca de acum să scrii argumentat, mai ales când intri în polemică religioasă! Părintele Haralambie ți-a cerut același lucru, însă nu ai binevoit să o faci la modul cuvenit. Sper că nu vei ignora și pe viitor atenționările noastre, pe care din acest moment le poți considera avertisment;
- să-ți declari corect confesiunea.
Eu am citit si citesc si carti de cultura generala. ,,Destept,, daca numiti pe cineva care nu e mason sau sectant sau eretic cum poate credeti dumneavoastra , nu inseamna ca , cartile respective sant baliverne. Asa credeti dumneavoastra poate. Eu am analizat si am vazut si am citit , si acelasi lucru il poate face orcine despre originea venerarii ,,Crucii,, din preistorie pana astazi , si tot ceea ce vedem azi cu ochii nostrii ca diversitate a FORMELOR ei , arata clar ca ea a fost preluata cu buna stiinta , si cu un motiv anume din paganism . Daca ar fii avut azi , crucea pe care o stim cu totii decat o singura forma , indiferent din ce material al fii , atunci da ar fii autentica. Atunci am gasi si in Scripturi , avertismente date primilor crestini , ca nu cumva sa ,,confunde,, crucea lor crestina cu cea a paganilor. Si de ce exista oare argumente extrabiblice , ca si in cazul ,,Craciunului,, care spune ca ,,crucea,, a aparut in inchinare destul de tarziu . La fel ca si cu ,,Craciunul,, de abia din secolul al treilea , a inceput sa fie celebrat . Unde scrie ,,Caci ,CUVANTUL , crucii , este nebunie pentru cei care pier , dar pentru noi ,,etc.,,,, Ce inseamna sau semnifica ,,cuvantul,, acolo in text? De ce nu se spune asa ,,Caci ,,crucea,, .Nu scrie asa. Semnificatia este spus altefel ,,Caci ,,vorbirea ( cuvantul) , despre jertfa de rascumparare(crucea) , a lui Hristos este nebunie pentru cei care pier. Si la cine se refera de fapt textul de aici. Cine radeau de obicei de crestini? Cine nu credeau in ,,Inviere,,? Grecii de obicei , deoarece ei credeau in nemurirea sufletului si nu in inviere. Deci pentru ei era o nebunie sa le vorbeasca crestinii depre Hristos si jertfa lui de rascumparare. Uitati-va pe Internet peste tot , ori la originea ,,Crucii,, , ori la ,,Zvastica,, si cine o purta , unde era purtata , ce semnificatie aveau. De ce era asa raspandita la stramosii nostrii?. Chiar si acele initiale ale numelui lui Hristos , anume acel simbol a lui Constantin cel Mare purtat pe stindarede , era un vechi simbol a lui Osiris , carja lui sacerdotala. De ce spune oare pana si regretatul preot , tracolog Dumitru Balasa in una din cartile dansului ,,Dacii de-a lungul mileniilor,, ca Biserica Ortodoxa a pastrat , multe practici si obiceiuri din ,,Ofism, care era o secta gnostica .
Astea sant carti de cultura generala domnule , si nu sant cartile unor ,,destepti,, cum ii numiti dumneavoastra , ca si cand sant ,,eretici,, si ,,sectanti,, in ochii dumneavoastra. Daca cineva scrie ceva argumente in unele carti de cultura generala , si ating vezi Doamne , Ortodoxia , si practicile precrestine, aceia sant eretici , sau ,,destepti. Daca renumitul Etnolog Simion Florea Marian care era sau mai este si preot, in cartea dansului ,,Mitologie Romana,, a spus , ca intreg ritul ortodox e pagan, inseamna ca e ,,destept,,? .Nu , are perfecta dreptate , pentru ca asa si este in urma tuturor argumentelor descoperite. Poate ati uitat sa cititi si carti de Etnografie , domnule , nu e obligatoriu , dar nu puteti oprii pe cineva sa le citeasca . Ele tocmai vorbesc despre originea atator obiceiuri si sarbatori din Ortodoxie , care au trecut pagan , precrestin. Nu degeaba au fost adoptate cu buna stiinta . :D

Iancu36
Mesaje:44
Membru din:18 Dec 2014, 23:22
Confesiune:ortodox
Preocupări:somer , cititul ,
Localitate:Sarmas , jud Harghita

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde Iancu36 » 14 Ian 2015, 22:15

Dovezile scripturale si istorice arata ca Isus a fost rastignit pe cruce.
Da , corect , si aceleasi dovezi scripturale si istorice arata clar ca ,,primii crestini,, adica Apostolii , si cei pe care ei i-au botezat , nu au avut si venerat nici un obiect cruciform. Asa cum se stie si se spune despre ,,Craciun,, sau nasterea Mantuitorului , ca primii crestini nu au sarbatorit ,,DELOC,, nasterea Mantuitorului , tot asa primii crestini au avut o ,,repulsie,, de neinvins fata de obiectul rastignirii lui Hristos. Crucea apare intr-un tarziu , ca si sarbatorirea Craciunului. Eu intreb , daca ar fii fost sa zicem Hristos rastignit cu adevarat pe o cruce , de ce exista ASTAZI , atatea forme ale crucii? Cine a hotarat sa fie atata de modificate ca forma , unele din ele fiind exact ca cele purtate de pagani in preistorie. Nu e clar o preluare cu buna stiinta a unui simbol Solar , sau falic de la popoarele pagane , si transformat intr-un simbol crestin , pentru a putea fii dus mai departe si venerat si sarutat. Ba da . Uitati-va peste tot pe Internet la originea crucii , si o sa vedeti ce forme avea in Antichitate , si era un renumit simbol solar , si asa a si ramas. Cele mai multe forme ale ei sant cele cu BRATELE EGALE. Asa cum purtau la gat regii Asirieni sau Babilonieni fiind un simbol a lui Baal. Iar o cruce cu doua raze de soare incrucisate era un simbol a lui Mithra. Este un semn sau simbol patrimonial care era venerat in intreaga Europa. Toti stramosii nostrii traco-geto-dacii au avut crucea ca simbol solar in inchinare. Deci era foarte usor sa fie preluata . :x22

Vasile46
Mesaje:46
Membru din:25 Noi 2014, 18:26
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cititul , arheologia , sant agent paza
Localitate:Toplita , jud Harghita

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde Vasile46 » 28 Apr 2015, 22:27

Nu este adevarat. Profetiile sunt cu totul altceva. Sunteti exact ca martorii lui iehova, care vad "profetii" in orice secventa biblica. :lol:
Frumos si elegant din partea dumitale inainte de a-mi pune eticata de "martor "era sa spui si ce anume crezi ca spun acele profetii, sa argumentezi.
Semnul crucii, moartea si patimile Domnului sunt profetite inca din VT. Eu pot sa-ti arat, dumneata poti sa-ti sustii punctul de vedere?
Nu a fost profetit nimic in Vechiul Testament cu privire la vreun obiect cruciform . Ba dimpotriva , cu toate ca stiti acest lucru , crucea ca simbol solar si falic il aveau toate popoarele pagane vecine cu poporul Israel.Poporul evreu a fost un popor monoteist , iar Dumnezeu mereu avertiza poporul ca nu cumva sa se i-a dupa practicile , pagane ale vecinilor lor. Iar dupa cum stim cultul Soarelui care cuprindea intreaga Europa , si stramosii nostrii geto-daci, avea ca obiect de inchinare cruci de diferite forme. Faptul ca si azi intalnim atat de multe forme ale crucii , venerate in Crestinatate , ca simbol crestin(?), demonstreaza ca el a ramas un vechi simbol precrestin pagan , adoptat cu buna stiinta de Biserica deoarece era prea venerat de populatiile rurale.Preotii lui Baal dar si asirienii soldati aveau la gat cruci cu brate egale , exact ca si cele purtate azi de preoti catolici sau ortodocsi pe acele stole peste vesmintele preotesti.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde Floryan » 29 Apr 2015, 08:24

Ba dimpotriva , cu toate ca stiti acest lucru , crucea ca simbol solar si falic il aveau toate popoarele pagane vecine cu poporul Israel.Poporul evreu a fost un popor monoteist , iar Dumnezeu mereu avertiza poporul ca nu cumva sa se i-a dupa practicile , pagane ale vecinilor lor. Iar dupa cum stim cultul Soarelui care cuprindea intreaga Europa , si stramosii nostrii geto-daci, avea ca obiect de inchinare cruci de diferite forme. Faptul ca si azi intalnim atat de multe forme ale crucii , venerate in Crestinatate , ca simbol crestin(?), demonstreaza ca el a ramas un vechi simbol precrestin pagan , adoptat cu buna stiinta de Biserica deoarece era prea venerat de populatiile rurale.Preotii lui Baal dar si asirienii soldati aveau la gat cruci cu brate egale , exact ca si cele purtate azi de preoti catolici sau ortodocsi pe acele stole peste vesmintele preotesti.


Imi cer iertare, dar sincer n-am timp pt asemenea discutii, mai ales ca subiectul a fost foarte discutat.

Daca e simbol falic, atunci Hristos cand spune asta, conform logicii dv ar trebui sa ne gandim la o prostie ?
Şi chemând la Sine mulţimea, împreună cu ucenicii Săi, le-a zis: Oricine voieşte să vină după Mine să se lepede de sine, să-şi ia crucea şi să-Mi urmeze Mie. Mc 8,34.

Crucea este prefigurata inca din VT
De ex Conf Bibliei vers Cornilescu: Domnul i-a zis: „Treci prin mijlocul cetăţii, prin mijlocul Ierusalimului, şi fă un* semn pe fruntea oamenilor care suspină** şi gem din pricina tuturor urâciunilor care se săvârşesc acolo.”Ezech 9,4

Ei bine acel semn este o litera ; cunoasteti aceasta litera, caci despre asta e vorba?


http://www.ancient-hebrew.org/3_taw.html
In Apocalipsa gasim zicând: „Nu* vătămaţi pământul, nici marea, nici copacii până nu vom pune pecetea** pe fruntea† slujitorilor Dumnezeului nostru!”

Mai departe gasim Ei vor* vedea faţa Lui şi** Numele Lui va fi pe frunţile lor. Apoc 22, 4

In concluzie Semnul crucii este numele lui Dumnezeu.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Vasile46
Mesaje:46
Membru din:25 Noi 2014, 18:26
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cititul , arheologia , sant agent paza
Localitate:Toplita , jud Harghita

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde Vasile46 » 29 Apr 2015, 21:38

Ba dimpotriva , cu toate ca stiti acest lucru , crucea ca simbol solar si falic il aveau toate popoarele pagane vecine cu poporul Israel.Poporul evreu a fost un popor monoteist , iar Dumnezeu mereu avertiza poporul ca nu cumva sa se i-a dupa practicile , pagane ale vecinilor lor. Iar dupa cum stim cultul Soarelui care cuprindea intreaga Europa , si stramosii nostrii geto-daci, avea ca obiect de inchinare cruci de diferite forme. Faptul ca si azi intalnim atat de multe forme ale crucii , venerate in Crestinatate , ca simbol crestin(?), demonstreaza ca el a ramas un vechi simbol precrestin pagan , adoptat cu buna stiinta de Biserica deoarece era prea venerat de populatiile rurale.Preotii lui Baal dar si asirienii soldati aveau la gat cruci cu brate egale , exact ca si cele purtate azi de preoti catolici sau ortodocsi pe acele stole peste vesmintele preotesti.


Imi cer iertare, dar sincer n-am timp pt asemenea discutii, mai ales ca subiectul a fost foarte discutat.

Daca e simbol falic, atunci Hristos cand spune asta, conform logicii dv ar trebui sa ne gandim la o prostie ?
Şi chemând la Sine mulţimea, împreună cu ucenicii Săi, le-a zis: Oricine voieşte să vină după Mine să se lepede de sine, să-şi ia crucea şi să-Mi urmeze Mie. Mc 8,34.

Crucea este prefigurata inca din VT
De ex Conf Bibliei vers Cornilescu: Domnul i-a zis: „Treci prin mijlocul cetăţii, prin mijlocul Ierusalimului, şi fă un* semn pe fruntea oamenilor care suspină** şi gem din pricina tuturor urâciunilor care se săvârşesc acolo.”Ezech 9,4

Ei bine acel semn este o litera ; cunoasteti aceasta litera, caci despre asta e vorba?


http://www.ancient-hebrew.org/3_taw.html
In Apocalipsa gasim zicând: „Nu* vătămaţi pământul, nici marea, nici copacii până nu vom pune pecetea** pe fruntea† slujitorilor Dumnezeului nostru!”

Mai departe gasim Ei vor* vedea faţa Lui şi** Numele Lui va fi pe frunţile lor. Apoc 22, 4

In concluzie Semnul crucii este numele lui Dumnezeu.
Tocmai ca subiectul , nu prea este discutat in lumina Scripturii si idolatriei asa cum este prezentata in ea. Sigur ca este si a ramas atat un simbol solar cat si falic , daca ne gandim azi la Biserica Copta , care poarta si azi in maini si venereaza exact un simbol falic pe care il avea Egiptul antic ( Crux Ansata). Daca Hristos sa zicem a fost rastignit pe o cruce unde bara transversala este la nivelul bratelor omului , atunci de ce e nevoie de cruci cu brate egale , de Crux Ansata , etc? De ce exista atat de multe cruci azi in crestinatate ca forme , daca ,,crucea,, pe care a fost Hristos rastignit avea doar o forma aparte , indiferent din ce lemn era?. Cuvintele lui Hristos ,,Cine voieste sa vina dupa mine , ,,,,sa-si ia crucea si sa ma urmeze,,,nu se refera nicidecum la a purta ca si crestin la gat , ca medalion sau amuleta o cruciulita, ci al urma in tot ce a facut si a spus el sa facem. Ce a zis Hristos,,,Hrana mea este sa fac voia Tatalui meu,,,.De hrana avem nevoie zilnic ,deci.,,,Si tema principala a Scripturii care este , nu Imparatia lui Dumnezeu,,,? Iar la Ezechiel cap 9 , cei care suspinau din cauza idolatriei din Templu , suspinau printre altele tocmai ca erau venerate si sarutate si simboluri solare sau falice( iata ca isi duc ramurica ,sau mladita la nas,,deci era un simbol care il venerau si sarutau,,). Ati zis ceva da ,dar nu bine , cu ,,numele lui Dumnezeu,, .Preotii de la Temnplu din Ierusalim , aveau pe frunte desigur numele lui Dumnezeu. Deci acei oameni care suspinau din cauza idolatriei din Templu , erau inscrisi pe frunte cu numele lui Dumnezeu , care nu are nici o legatura cu vreun obiect cruciform.Iar acel Tau ca litera , nu era o cruce , cine a zis si in ce moment al istoriei, sa coboare bara de deasupra mai jos sa arate ca o cruce? Acei israeliti care nu s-au amestecat cu batranii si copii si femeile care il parasise pe Dumnezeul adevarat , erau insemnati cu numele lui Dumnezeu. Crucea in inchinare au avut-o si populatii care nici nu s-au cunoscut intre ele la mare distanta unele fata de altele. Cand au ajuns conchistadorii spanioli sa crestineze bastinasii , s-au mirat ca si ei venerau o cruce asemanatoare cu a lor , crezan-d ca cineva a ajuns inaintea lor sa-i crestineze.Nu e o rusne , este simbolul nostru patrimonial , din preistorie , un renumit simbol solar.Deci se stie clar ,ca ,,primii crestini,, au avut o REPULSIE , de neinvins fata de obiectul rastignirii lui Hristos. Asta cu Semnul crucii este numele lui Dumnezeu , chiar ca nu am mai auzit-o pana acum. Nicaieri in nici o carte sau pe Internet nu vom gasi asa ceva. Este o noutate . demna de cartea recordurilor , ca si unele perle ale elevilor la Bacalaureat.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde Floryan » 30 Apr 2015, 23:14

,,Cine voieste sa vina dupa mine , ,,,,sa-si ia crucea si sa ma urmeze,,,nu se refera nicidecum la a purta ca si crestin la gat , ca medalion sau amuleta o cruciulita, ci al urma in tot ce a facut si a spus el sa facem. Ce a zis Hristos,,,Hrana mea este sa fac voia Tatalui meu,,,.De hrana avem nevoie zilnic ,deci.,,,Si tema principala a Scripturii care este , nu Imparatia lui Dumnezeu,,,? Iar la Ezechiel cap 9 , cei care suspinau din cauza idolatriei din Templu , suspinau printre altele tocmai ca erau venerate si sarutate si simboluri solare sau falice( iata ca isi duc ramurica ,sau mladita la nas,,deci era un simbol care il venerau si sarutau,,)

Dumneata gasesti vreo logica in textul de mai sus?
Crucea inainte de toate este un instrument de tortura, dar care a fost sfintit de sangele Mantuitorului.

.Deci se stie clar ,ca ,,primii crestini,, au avut o REPULSIE , de neinvins fata de obiectul rastignirii lui Hristos.
Au avut o asa "repusie" .... Sf AP Pavel spune asa:
În ce mă priveşte*, departe de mine gândul să mă laud cu altceva decât cu crucea Domnului nostru Isus Hristos, prin care lumea este răstignită** faţă de mine şi eu, faţă de lume! Galat 6,14

"Cuvîntul Cruce, pentru cei ce pier este nebunie, iar pentru noi, cei ce ne mîntuim, este puterea lui Dumnezeu."(I Cor. 1,18)

Căci mulţi, despre care v-am vorbit adeseori, iar acum vă spun şi plângând, se poartă ca duşmani ai crucii lui Hristos. Filip3, 18

Pt dumneata inteleg ca e nebunie si te porti si ca un dusman al crucii!

Asta cu Semnul crucii este numele lui Dumnezeu , chiar ca nu am mai auzit-o pana acum. Nicaieri in nici o carte sau pe Internet nu vom gasi asa ceva. Este o noutate . demna de cartea recordurilor , ca si unele perle ale elevilor la Bacalaureat.
Uite aici: http://www.crestinortodox.ro/religie/sc ... 69332.html

Dar mai recititi aceste versete din Biblie:

Şi i-a zis Domnul: Treci prin mijlocul cetăţii, prin Ierusalim, şi însemnează cu semnul crucii (litera "tau" care în alfabetul vechi grec avea forma unei cruci) pe frunte, pe oamenii care gem şi care plâng din cauza multor ticăloşii care se săvârşesc în mijlocul lui"
...

Ucideţi şi nimiciţi pe bătrâni, tineri, fecioare, copii, femei, dar să nu vă atingeţi de nici un om, care are pe frunte semnul "+"! Ezec 9-4,6

Zicând: Nu vătămaţi pământul, nici marea, nici copacii, până ce nu vom pecetlui, pe frunţile lor, pe robii Dumnezeului nostru. Apoc 7,3
Şi vor vedea faţa Lui şi numele Lui va fi pe frunţile lor. Apoc 22,4

PS- va rog sa modificati confesiunea dv. Nu e frumos sa mintim.
Postati mai ingrijit, adica nu postati tot citatul, faceti referire la o parte anume. Nu faceti postari multiple.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Vasile46
Mesaje:46
Membru din:25 Noi 2014, 18:26
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cititul , arheologia , sant agent paza
Localitate:Toplita , jud Harghita

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde Vasile46 » 01 Mai 2015, 05:27

,,Cine voieste sa vina dupa mine , ,,,,sa-si ia crucea si sa ma urmeze,,,nu se refera nicidecum la a purta ca si crestin la gat , ca medalion sau amuleta o cruciulita, ci al urma in tot ce a facut si a spus el sa facem. Ce a zis Hristos,,,Hrana mea este sa fac voia Tatalui meu,,,.De hrana avem nevoie zilnic ,deci.,,,Si tema principala a Scripturii care este , nu Imparatia lui Dumnezeu,,,? Iar la Ezechiel cap 9 , cei care suspinau din cauza idolatriei din Templu , suspinau printre altele tocmai ca erau venerate si sarutate si simboluri solare sau falice( iata ca isi duc ramurica ,sau mladita la nas,,deci era un simbol care il venerau si sarutau,,)

Dumneata gasesti vreo logica in textul de mai sus?
Crucea inainte de toate este un instrument de tortura, dar care a fost sfintit de sangele Mantuitorului.

.Deci se stie clar ,ca ,,primii crestini,, au avut o REPULSIE , de neinvins fata de obiectul rastignirii lui Hristos.
Au avut o asa "repusie" .... Sf AP Pavel spune asa:
În ce mă priveşte*, departe de mine gândul să mă laud cu altceva decât cu crucea Domnului nostru Isus Hristos, prin care lumea este răstignită** faţă de mine şi eu, faţă de lume! Galat 6,14

"Cuvîntul Cruce, pentru cei ce pier este nebunie, iar pentru noi, cei ce ne mîntuim, este puterea lui Dumnezeu."(I Cor. 1,18)

Căci mulţi, despre care v-am vorbit adeseori, iar acum vă spun şi plângând, se poartă ca duşmani ai crucii lui Hristos. Filip3, 18

Pt dumneata inteleg ca e nebunie si te porti si ca un dusman al crucii!

Asta cu Semnul crucii este numele lui Dumnezeu , chiar ca nu am mai auzit-o pana acum. Nicaieri in nici o carte sau pe Internet nu vom gasi asa ceva. Este o noutate . demna de cartea recordurilor , ca si unele perle ale elevilor la Bacalaureat.
Uite aici: http://www.crestinortodox.ro/religie/sc ... 69332.html

Dar mai recititi aceste versete din Biblie:

Şi i-a zis Domnul: Treci prin mijlocul cetăţii, prin Ierusalim, şi însemnează cu semnul crucii (litera "tau" care în alfabetul vechi grec avea forma unei cruci) pe frunte, pe oamenii care gem şi care plâng din cauza multor ticăloşii care se săvârşesc în mijlocul lui"
...

Ucideţi şi nimiciţi pe bătrâni, tineri, fecioare, copii, femei, dar să nu vă atingeţi de nici un om, care are pe frunte semnul "+"! Ezec 9-4,6

Zicând: Nu vătămaţi pământul, nici marea, nici copacii, până ce nu vom pecetlui, pe frunţile lor, pe robii Dumnezeului nostru. Apoc 7,3
Şi vor vedea faţa Lui şi numele Lui va fi pe frunţile lor. Apoc 22,4

PS- va rog sa modificati confesiunea dv. Nu e frumos sa mintim.
Postati mai ingrijit, adica nu postati tot citatul, faceti referire la o parte anume. Nu faceti postari multiple.
Domnule dumneata poti sa intelegi , clar ca sant ortodox , dar din tot ceea ce am citit din cartile mele din biblioteca ( care nu sant carti ale vreunui cult altul decat cel ortodox) , am constatat ca atat in cartile de Etnografie , cat si in cele care vorbesc despre Simbolistica Crucii ca simbol precrestin , si in cartile care vorbesc despre spiritualitatea stramosilor nostrii , rezulta clar ca Ortodoxia sau ,Biserica Ortodoxa a adoptat cu buna stiinta practici , obiceiuri , invataturi si simboluri pagane precrestine , lucru care nu trebuia sa se intample , daca urmau exact la fel invataturile Apostolilor asa cum au fost ele in secolul intai. Nu trebuie sa fii profesor la Teologie sau istoric sa stii sau sa vezu lucrurile astea. Nu nua ma port ca un dusman al crucii deloc. Unde spune Pavel ca el se ..lauda cu crucea lui Hristos,, el se refera la jertfa lui Hristos si a vorbi de invierea lui oamenilor , deoarece mai ales grecii dar si romanii nu credeau in inviere , la asta se refera si nu ,LA A PURTA LA GAT , o amuleta in scop protector. Pai cuvantul ,,semn ,, e semn , pecete, e pecete , si ,,nume,, e nume , nu sant acelasi lucru. Deci daca se stie ca primii crestini (adica Apostolii) , au avut o repulsie de neinvins fata de obiectul rastignirii lui Hristos , inseamna clar ca ei nu au venerat nici un obiect cruciform. Si Biserica de fapt spune ca ,,crucea,, a APARUT,, ca simbol intr-un tarziu. Cum sa sfinteasca Hristos un obiect de tortura pe care a suferit? Crestinarea unor sarbatori sau practici pagane , INSEMNA ,nemaitinerea lor , si nu sfintirea si adaugarea lor la cultul crestin. Daca nu aveti in casa in biblioteca nici o carte despre spiritualitatea stramosilor nostrii , sau carti de Etnografie nu aveti de unde sa stiti exact aceste lucruri.Argumentele nu mint. Cum am mai zis, paganizarea crestinismului s-a facut cu un anume scop.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde Floryan » 01 Mai 2015, 09:10

rezulta clar ca Ortodoxia sau ,Biserica Ortodoxa a adoptat cu buna stiinta practici , obiceiuri , invataturi si simboluri pagane precrestine
Precrestin sau pagan? Moise era pagan?
Nunta este precrestina, preotia etc. Iar crucea este obiect de tortura. Moartea pe cruce era una dintre cele mai injositoare. Dar aceasta a devenit altar prin jertfa Mantuitorului.
Iata Mielul lui Dumnezeu care ridica pacatul lumii Ioan1:29,36
el se refera la jertfa lui Hristos
Jertfa care a avut loc pe cruce, da?
De ce spune cruce si nu jertfa? :)

Cum sa sfinteasca Hristos un obiect de tortura pe care a suferit?
Prin sangele Lui
Crestinarea unor sarbatori sau practici pagane , INSEMNA ,nemaitinerea lor
Nemaintalnirea lor unde?
Daca nu aveti in casa in biblioteca nici o carte despre spiritualitatea stramosilor nostrii , sau carti de Etnografie nu aveti de unde sa stiti exact aceste lucruri.
Carti scrise de Sfintii Parinti aveti? Daca nu, eu va spun sa va vedeti de treaba!
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Vasile46
Mesaje:46
Membru din:25 Noi 2014, 18:26
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cititul , arheologia , sant agent paza
Localitate:Toplita , jud Harghita

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde Vasile46 » 02 Mai 2015, 14:29

rezulta clar ca Ortodoxia sau ,Biserica Ortodoxa a adoptat cu buna stiinta practici , obiceiuri , invataturi si simboluri pagane precrestine
Precrestin sau pagan? Moise era pagan?
Nunta este precrestina, preotia etc. Iar crucea este obiect de tortura. Moartea pe cruce era una dintre cele mai injositoare. Dar aceasta a devenit altar prin jertfa Mantuitorului.
Iata Mielul lui Dumnezeu care ridica pacatul lumii Ioan1:29,36
el se refera la jertfa lui Hristos
Jertfa care a avut loc pe cruce, da?
De ce spune cruce si nu jertfa? :)

Cum sa sfinteasca Hristos un obiect de tortura pe care a suferit?
Prin sangele Lui
Crestinarea unor sarbatori sau practici pagane , INSEMNA ,nemaitinerea lor
Nemaintalnirea lor unde?
Daca nu aveti in casa in biblioteca nici o carte despre spiritualitatea stramosilor nostrii , sau carti de Etnografie nu aveti de unde sa stiti exact aceste lucruri.
Carti scrise de Sfintii Parinti aveti? Daca nu, eu va spun sa va vedeti de treaba!
Pai aici cuvintele ,,precrestin,, sau ,,pagan,, sant aceleasi si nu se refera nicidecum la iudaism(Moise) , din care s-a nascut crestinismul. Cum de nu puteti distinge aceste lucruri. Practici , invataturi , simboluri precrestine , pagane , m-am referit la popoarele pagane care inconjurau Israelui antic , si nu numai. Evreii fiind inconjurati de popoare pagane , trebuiau sa aiba mare grija sa nu se contamineze cu practicile si ritualirile lor. De asta erau mereu avertizati. Faptul de a-ti lua ,,crucea,, cum spune Hristos , si sa-l urmam, insemna a vorbi si a trai exact cum a trait Hristos. Despre ce a vorbit Hristos? . Nu nunta este precrestina , sau preotia , ci anumite practici , ritualuri , gesturi , simboluri etc. Sa vedeti ce scrie in cartea renumitului si regretatului preot cercetator istoric Dumitru Balasa carte intitulata ,,Dacii de-a lungul mileniilor,, la pag 163 un capitol despre Gnosticismul ofit ( cultul sarpelui) ,, citez ; Se pastreaza si azi urme clare de ofism in Biserica Ortodoxa Romana .Jeturile cel arhieresc si al puterii de Stat , sant impodobite cu draconi si alte fiinte similare..Bisericile de lemn sant inconjurate , cu un brau in torsada care e format din doi serpi rasuciti ale caror capete se ridica pe stalpii usilor de la intrare. Dar si carja arhiereasca care are sus brate ce se termina cu cate un cap de sarpe.Toate nu sant decat niste reminiscente gnostice , ofite care incep cu Zamolxis si se pastreaza si azi in Biserica. Nemaitinerea lor si nu nemaiintalnirea lor adica daca cineva era vrajitor si el de bunavoie vroia sa devina crestin , trebuia sa renunte la practicile lui numai asa putea deveni ,,crestin,,.Nu Biserica sa-i crestineze practicile pagane sub o masca crestina. Daca eu nu am carti scrise de Sfinti Parinti , asa cum dumneavoastra nu aveti probabil carti de Etnografie sau Simbolistica sau despre Spiritualitatea stramosilor nostrii , nu inseamna ca , cartile de Etnografie , sau celelante de cultura generala sant eretice asa cum probabil si credeti. In cartile Sfintilor Parinti nu o sa gasim nicaieri cuvinte despre originea cutarei sarbatori sau ritual sau simbol din Ortodoxie. Dar in aceste carti da. Ramane la latitudinea fiecaruia care le citeste , ca de aia au fost scrise , daca intelege ceva sau nu. Dar oricum am vazut acum clar ca atunci cand sant amintite cu citate din astfel de carti , probleme care demasca intr-un fel multe practici si invataturi si ritualuri din Ortodoxie, ele sant carti sectante ,masonice , sau ale unor nestiutori.

Vasile46
Mesaje:46
Membru din:25 Noi 2014, 18:26
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cititul , arheologia , sant agent paza
Localitate:Toplita , jud Harghita

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde Vasile46 » 17 Mai 2015, 16:28

Vasile46, din câte văd, citind din cartea unui "deștept", ai prins o idee ce-ți pare că te-a amplasat pe un plan superior al cunoașterii, comparativ cu majoritatea covârșitoare a creștinilor din toate timpurile, cu toate că nu știi mai nimic despre noi. Pare că nici din Noul Testament nu ai citit vreodată.
Cât despre diferența dintre termenii adorare și venerare , nici nu ai habar, putând astfel, cu ușurință, să-l acuzi pe Iacov că l-a idolatrizat pe Isav.
Te-ai gândit până acum ce desemnează cuvintele martir/mucenic, sau mărturisitor? Citește, pentru început, din Viețile Sfinților din 4 martie, să afli motivul martirizării Sfântului Pavel. În actele martirice există fel și fel de motive pentru care creștinii erau condamnați la moarte de-a-lungul timpului, însă niciodată pentru faptul că ar fi muncit în zi de Duminică, ori că nu vroiau să venereze Crucea.

Dar ia să vedem ce spune Sfânta Scriptură în doar câteva locuri despre semnul Crucii:
- Înălţaţi pe Domnul Dumnezeul nostru şi vă închinaţi aşternutului picioarelor Lui, că sfânt este! Ps.98:5
- Intra-vom în locaşurile Lui, închina-ne-vom la locul unde au stat picioarele Lui. Ps.131:7
- În locul scaiului se va înălța chiparos, şi în locul urzicii va creşte mirtul, și va fi Domnul numit, și întru semn veșnic, și nu va lipsi. Is.55:13
- Şi i-a binecuvântat Simeon şi a zis către Maria, mama Lui: Iată, Acesta este pus spre căderea şi spre ridicarea multora din Israel şi spre semnul căruia i se va zice împotrivă. Lc.2:34
- Şi zicea către toţi: Dacă voieşte cineva să vină după Mine, să se lepede de sine, să-şi ia crucea în fiecare zi şi să-Mi urmeze Mie. Lc.9:23
- Şi cel ce nu-şi poartă crucea sa şi nu vine după Mine nu poate să fie ucenicul Meu. Lc.14:27
- Atunci se va arăta pe cer semnul Fiului Omului şi vor plânge toate neamurile pământului şi vor vedea pe Fiul Omului venind pe norii cerului, cu putere şi cu slavă multă. Mt.24:30
- Căci cuvântul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mântuim, este puterea lui Dumnezeu. 1Cor.1:18
- ...

PS
Te rog:
- ca de acum să scrii argumentat, mai ales când intri în polemică religioasă! Părintele Haralambie ți-a cerut același lucru, însă nu ai binevoit să o faci la modul cuvenit. Sper că nu vei ignora și pe viitor atenționările noastre, pe care din acest moment le poți considera avertisment;
- să-ți declari corect confesiunea.
Cartea ,,unui destept,, cum ziceti dvs are dreptate , pentru ca astea domnule sant argumente extrabiblice care sustin ceea ce spune in realitate Scrisptura. Si asemenea argumente sant destule , si in ceea ce priveste originea invataturii despre Trinitate , cultul icoanelor , orientarea catre est de unde rasare Soarele a altarelor , Bisericilor si Catedralelor , forma diversa a crucii , nemurirea sufletului , credinta in strigoi , moroi , varcolaci etc. Asta am mostenit din strabuni , nu e o rusine . Doar ca Biserica trebuia atunci la inceput sa nu faca compromisuri , si sa boteze oamenii exact ca la startul crestinismului . Cand crestinismul incepea sa se paganizeze , totul s-a stricat . Bariera care statea in fata paganizarii s-a ridicat.

Avatar utilizator
alexandru82
Mesaje:95
Membru din:25 Sep 2013, 17:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pacatosul
Localitate:Moldova,Soroca
Contact:

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâlp

Mesaj necititde alexandru82 » 17 Mai 2015, 21:45

Cartea ,,unui destept,, cum ziceti dvs are dreptate
Dreptatea este Dumnezeu ,ca sa aflam si noi dreptatea ,sa-L intrebam pe Cel ce a facut cerul si pamantul si tot ce este in cer si pe pamant ,care este dreptatea.

Calea si adevarul este Dumnezeu ,ca sa ajungem la El trebuie sa facem ce zice Cuvantul lui Dumnezeu si ca sa nu ne ratacim ,Dumnezeu ne-a dat Biserica Lui ,de Ea sa ascultam nu carti scrise de oameni neluminati de Duhul sfant .

Daca vreti cu adevarat ,dar cu adevarat sa intelegeti pe Dumnezeu Cel ce a facut cerul si pamantul si tot ce este in cer si pe pamant ,Cititi Biblia,vietile sfintilor ,predici ale Preotilor ,daca nu puteti merge la Biserica eu va recomand de pe youtube predici ale pr.Calistrat care sunt pe intelesul tuturor. Dar nu carti scrise de nustiu cine ,ca altfel ne ratacim .

Iancu36
Mesaje:44
Membru din:18 Dec 2014, 23:22
Confesiune:ortodox
Preocupări:somer , cititul ,
Localitate:Sarmas , jud Harghita

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde Iancu36 » 03 Iun 2015, 09:15

Ba dimpotriva , cu toate ca stiti acest lucru , crucea ca simbol solar si falic il aveau toate popoarele pagane vecine cu poporul Israel.Poporul evreu a fost un popor monoteist , iar Dumnezeu mereu avertiza poporul ca nu cumva sa se i-a dupa practicile , pagane ale vecinilor lor. Iar dupa cum stim cultul Soarelui care cuprindea intreaga Europa , si stramosii nostrii geto-daci, avea ca obiect de inchinare cruci de diferite forme. Faptul ca si azi intalnim atat de multe forme ale crucii , venerate in Crestinatate , ca simbol crestin(?), demonstreaza ca el a ramas un vechi simbol precrestin pagan , adoptat cu buna stiinta de Biserica deoarece era prea venerat de populatiile rurale.Preotii lui Baal dar si asirienii soldati aveau la gat cruci cu brate egale , exact ca si cele purtate azi de preoti catolici sau ortodocsi pe acele stole peste vesmintele preotesti.


Imi cer iertare, dar sincer n-am timp pt asemenea discutii, mai ales ca subiectul a fost foarte discutat.

Daca e simbol falic, atunci Hristos cand spune asta, conform logicii dv ar trebui sa ne gandim la o prostie ?
Şi chemând la Sine mulţimea, împreună cu ucenicii Săi, le-a zis: Oricine voieşte să vină după Mine să se lepede de sine, să-şi ia crucea şi să-Mi urmeze Mie. Mc 8,34.

Crucea este prefigurata inca din VT
De ex Conf Bibliei vers Cornilescu: Domnul i-a zis: „Treci prin mijlocul cetăţii, prin mijlocul Ierusalimului, şi fă un* semn pe fruntea oamenilor care suspină** şi gem din pricina tuturor urâciunilor care se săvârşesc acolo.”Ezech 9,4

Ei bine acel semn este o litera ; cunoasteti aceasta litera, caci despre asta e vorba?


http://www.ancient-hebrew.org/3_taw.html
In Apocalipsa gasim zicând: „Nu* vătămaţi pământul, nici marea, nici copacii până nu vom pune pecetea** pe fruntea† slujitorilor Dumnezeului nostru!”

Mai departe gasim Ei vor* vedea faţa Lui şi** Numele Lui va fi pe frunţile lor. Apoc 22, 4

In concluzie Semnul crucii este numele lui Dumnezeu.
Iar ,,pecetea,, sau semnul descris in Apocalipsa nu este altceva decat numele Fiului si numele Tatalui cum spune tot Apocalipsa.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde dimitrie » 05 Iun 2015, 17:14

Iar ,,pecetea,, sau semnul descris in Apocalipsa nu este altceva decat numele Fiului si numele Tatalui cum spune tot Apocalipsa.
Iancu36, se vede că nu ți-ai făcut niciodată cruce, deși îți spui "ortodox". Vouă eterodocșilor, tare mult vă convine să folosiți tehnica patului lui Procust cu cuvintele Scripturii, spre a vă ieși dogmele cele mincinoase și hulitoare. Deși Scriptura numește ce este pe fruntea celor aleși ca fiind și pecete (Apoc.9:4), și semn (Iez.9:4, Mt.24:30), și numele lui Dumnezeu (Apoc.22:4), voi tăiați cuvintele Scripturii, cele ce realizați că vă pun în încurcătură, lăsându-l numai pe unul, cel care pare a vă îndreptăți. Care este adevărul cu privire la acestea? Cunoști răspunsul?
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Petcu46
Mesaje:12
Membru din:06 Sep 2015, 09:09
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cititul , plante medicinale , etnografia
Localitate:Reghin

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâlp

Mesaj necititde Petcu46 » 07 Sep 2015, 20:20

Trebuie remarcat că nu doar Martorii lui Iehova, ci şi alţi sectari nu cinstesc Sf. Cruce, chiar dacă recunosc că Hristos a fost răstignit pe un astfel de obiect. Şi polemica cu aceştia este uneori anevoiasă. Despre aceasta îi las şi pe alţii să scrie. Eu dau doar nişte trimiteri biblice importante:
Versete directe: Ioan 3:14-15 (cu referire la Numerii 21:8-9); I Cor. 1:18; Filipeni 3:18-19; Galateni 6:14.
Alte texte, care necesită interpetare: Psalm 98:5; Efeseni 2:16; Col. 1:20; Evrei 12:2. Se poate folosi şi Înţ. Solomon 14:7.
Vreau sa va intreb domnule , ce intelegeti dumneavoastra conform capitolului 8 din Ezechiel cu batranii din Templu si idolatria , si insemnarea pe frunte a celor ce suspinau din pricina uraciunilor ce se faceau acolo , cu semnul ,,Tau,, cruce , si anume faptul ca ,,Crucea,, este numele lui Dumnezeu. Era un articol dezbatut pe un site ortodox cu privire la ,,Cruce,, si venerarea ei. Un lucru pe care il aud pentru prima data pana acum , anume ca ,,Crucea,, este numele lui Dumnezeu. :D

Petcu46
Mesaje:12
Membru din:06 Sep 2015, 09:09
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cititul , plante medicinale , etnografia
Localitate:Reghin

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde Petcu46 » 11 Sep 2015, 07:57

Iar ,,pecetea,, sau semnul descris in Apocalipsa nu este altceva decat numele Fiului si numele Tatalui cum spune tot Apocalipsa.
Iancu36, se vede că nu ți-ai făcut niciodată cruce, deși îți spui "ortodox". Vouă eterodocșilor, tare mult vă convine să folosiți tehnica patului lui Procust cu cuvintele Scripturii, spre a vă ieși dogmele cele mincinoase și hulitoare. Deși Scriptura numește ce este pe fruntea celor aleși ca fiind și pecete (Apoc.9:4), și semn (Iez.9:4, Mt.24:30), și numele lui Dumnezeu (Apoc.22:4), voi tăiați cuvintele Scripturii, cele ce realizați că vă pun în încurcătură, lăsându-l numai pe unul, cel care pare a vă îndreptăți. Care este adevărul cu privire la acestea? Cunoști răspunsul?
Pai ori e ,,semn,, adica o cruce , ori e ,,numele lui Dumnezeu,, ca nu e totuna. Numele lui Dumnezeu apara in Scripturi , iar crucea ca simbol e altceva. Si care era ,,SEMNUL,, lui Iona cum zice Hristos fariseilor ?

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde dimitrie » 14 Sep 2015, 21:59

Si care era ,,SEMNUL,, lui Iona cum zice Hristos fariseilor ?
Faceți un efort, vă rog, și arătați respect pe acest forum, recitindu-vă cele ce ați scris, înainte de a le publica!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Petcu46
Mesaje:12
Membru din:06 Sep 2015, 09:09
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cititul , plante medicinale , etnografia
Localitate:Reghin

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde Petcu46 » 15 Sep 2015, 15:56

Si care era ,,SEMNUL,, lui Iona cum zice Hristos fariseilor ?
Faceți un efort, vă rog, și arătați respect pe acest forum, recitindu-vă cele ce ați scris, înainte de a le publica!
Dumneavoastra nu ati inteles ce am intrebat eu ? Am pus o intrebare deoarece tot pe acest forum cineva zicea ca ,,crucea,, este numele lui Dumnezeu , facand referire la capitolul 8 din cartea Ezechiel acolo cu idolatria in templu.Si cu insemnarea pe frunte cu litera Tau , a celor care suspinau pentru uraciunile ce se faceau acolo. Si eram mirat deoarece pana acum nu am mai auzit la nimeni ca numele lui Dumnezeu este ,,crucea,,. Si oare nu e o diferenta intre numele lui Dumnezeu , si ,,cruce,, ca simbol ?. Ce e asa de greu de inteles.

Petcu46
Mesaje:12
Membru din:06 Sep 2015, 09:09
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cititul , plante medicinale , etnografia
Localitate:Reghin

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâlp

Mesaj necititde Petcu46 » 16 Sep 2015, 20:11

Dezbaterea asta nu are nici un sens caci nu mijlocul prin care a fost omorat si maltrat Domnul Isus este important, ci cauza si efectul mortii Mantuitorului este edificator ptr un Crestin .Crestin vine de la Unicul Nume dat sub cer ..in care trebuie sa fim mantuiti (Fapte 4;12)..in nici un caz de la obiectul torturii .
Daca presupunem ca Domnul Isus era ucis cu pietre ..faceam semnul pietrei? Sau purtam un bolovan la gat?
1. Ai dreptate că nu mijlocul prin care a fost omorât, ci "cauza şi efectul morţii" Domnului sunt importante, dar martorii lui Iehova tocmai această acrobaţie fac, mutând accentele, pt că oricum ei nu-L cred pe Hristos drept Dumnezeu...
2. Hristos nu putea fi omorât decât prin moarte pe Cruce. Acest lucru a fost profeţit demult şi reprezentat prin şarpele de aramă înălţat pe lemn în pustie la care, atenţie!, evreii se uitau cu credinţă, ca la un obiect izbăvitor de moarte.
Haideţi deci să privim Scriptura în ansamblul ei, nu să luăm din ea doar ce ne convine, pt că aşa ne place nouă, sa avem o credinţă "cât mai simplă"...
Deci daca sarpele a fost inaltat pe un lemn , sau bat sau prajina , si nu ,,LEMNUL SAU BATUL SAU PRAJINA ACEEA ERA IMPORTANTA CI SARPELE , la la care ei trebuia sa priveasca , atunci cum se face ca tocmai popoarele pagane care inconjurau poporul Israel aveau in inchinare un obiect cruciform , simbol solar atat de venerat in Antichitate. Si putem sa observam, ca se spune undeva dupa un timp indelungat cum unii israeliti si-au facut un sarpe( deci nu prajina sau lemnul) , din arama numindu-l ,,Nehustan,, inchinandu-se la el. Care a fost reactia lui Dumnezeu ? Daramati sarpele , deci era o inchinare falsa si ei nu trebuiau nicidecum sa faca lucrul asta chiar daca ei credeau ca ceea ce fac e bine.

Petcu46
Mesaje:12
Membru din:06 Sep 2015, 09:09
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cititul , plante medicinale , etnografia
Localitate:Reghin

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde Petcu46 » 16 Sep 2015, 20:23

,,Cine voieste sa vina dupa mine , ,,,,sa-si ia crucea si sa ma urmeze,,,nu se refera nicidecum la a purta ca si crestin la gat , ca medalion sau amuleta o cruciulita, ci al urma in tot ce a facut si a spus el sa facem. Ce a zis Hristos,,,Hrana mea este sa fac voia Tatalui meu,,,.De hrana avem nevoie zilnic ,deci.,,,Si tema principala a Scripturii care este , nu Imparatia lui Dumnezeu,,,? Iar la Ezechiel cap 9 , cei care suspinau din cauza idolatriei din Templu , suspinau printre altele tocmai ca erau venerate si sarutate si simboluri solare sau falice( iata ca isi duc ramurica ,sau mladita la nas,,deci era un simbol care il venerau si sarutau,,)

Dumneata gasesti vreo logica in textul de mai sus?
Crucea inainte de toate este un instrument de tortura, dar care a fost sfintit de sangele Mantuitorului.

.Deci se stie clar ,ca ,,primii crestini,, au avut o REPULSIE , de neinvins fata de obiectul rastignirii lui Hristos.
Au avut o asa "repusie" .... Sf AP Pavel spune asa:
În ce mă priveşte*, departe de mine gândul să mă laud cu altceva decât cu crucea Domnului nostru Isus Hristos, prin care lumea este răstignită** faţă de mine şi eu, faţă de lume! Galat 6,14

"Cuvîntul Cruce, pentru cei ce pier este nebunie, iar pentru noi, cei ce ne mîntuim, este puterea lui Dumnezeu."(I Cor. 1,18)

Căci mulţi, despre care v-am vorbit adeseori, iar acum vă spun şi plângând, se poartă ca duşmani ai crucii lui Hristos. Filip3, 18

Pt dumneata inteleg ca e nebunie si te porti si ca un dusman al crucii!

Asta cu Semnul crucii este numele lui Dumnezeu , chiar ca nu am mai auzit-o pana acum. Nicaieri in nici o carte sau pe Internet nu vom gasi asa ceva. Este o noutate . demna de cartea recordurilor , ca si unele perle ale elevilor la Bacalaureat.
Uite aici: http://www.crestinortodox.ro/religie/sc ... 69332.html

Dar mai recititi aceste versete din Biblie:

Şi i-a zis Domnul: Treci prin mijlocul cetăţii, prin Ierusalim, şi însemnează cu semnul crucii (litera "tau" care în alfabetul vechi grec avea forma unei cruci) pe frunte, pe oamenii care gem şi care plâng din cauza multor ticăloşii care se săvârşesc în mijlocul lui"
...

Ucideţi şi nimiciţi pe bătrâni, tineri, fecioare, copii, femei, dar să nu vă atingeţi de nici un om, care are pe frunte semnul "+"! Ezec 9-4,6

Zicând: Nu vătămaţi pământul, nici marea, nici copacii, până ce nu vom pecetlui, pe frunţile lor, pe robii Dumnezeului nostru. Apoc 7,3
Şi vor vedea faţa Lui şi numele Lui va fi pe frunţile lor. Apoc 22,4

PS- va rog sa modificati confesiunea dv. Nu e frumos sa mintim.
Postati mai ingrijit, adica nu postati tot citatul, faceti referire la o parte anume. Nu faceti postari multiple.
Dar cum poate sa fie sfintit domnule un obiect de tortura(crucea) ? . Din moment ce el adica Hristos Iisus a suferit pe el. Crestinarea unor obiceiuri sau sarbatori sau simboluri pagane in secolul intai ,INSEMNA,, nemaitinerea lor , si nu adoptarea lor dandu-le o forma crestina.

Petcu46
Mesaje:12
Membru din:06 Sep 2015, 09:09
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cititul , plante medicinale , etnografia
Localitate:Reghin

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâlp

Mesaj necititde Petcu46 » 17 Sep 2015, 21:38

Si,indiferent cat efort depuneti cu subiectul acesta,tot nu veti putea nega faptul ca,inchinarea la orice obiect este idolatrie.
Aşa este dar noi nu ne îchinăm la obiect, ci privind obiectul ne închinăm lui Hristos cel care a pătimit pe obiect (pe Cruce).
Nu forma lui stauros este o problema stimate domn,
A, dacă nu forma e o problemă, înseamnă că acceptaţi şi forma prezentată de noi şi acceptată de absolut toată lumea, afară de iehovşti.
incepand din secolul IV,dupa visul paganului imparat Constantin cu IN HOC SIGNO VINCES,clericii au inceput sa caute motivatia introducerii cultului crucii in biserica.
Fals. În primul rând nu a fost un vis, ci o arătare în amiaza mare, pe care au văzut-o toţi. Nu minţi.
Crucea a fost cinstită de la început şi abordarea asta pseudo-istorică este totalmente falsă. Dacă nu crezi în ruinele din Pomepei (şi cu asta eu am vrut să aduc arugment anume din sec. I), nimeni nu poate contesta numeroasele semne ale Crucii din tot Imperiul Roman de atunci, din sec. II-III. Şi catacombele romane sunt pline de astfel de semne.
Crucea era folosita in inchinare de catre egipteni si de catre babilonieni deopotriva,deci Constantin a avut de unde sa se inspire in visul sau de pagan.Problema este ca pt.egipteni crucea reprezenta niscaiva organe sexuale...
Nu e ciudat ca dvs.ati preluat multe dintre obiceiurile paganilor din jurul Izraelului?
Toate aceste afirmaţii eu le-am studiat şi orice istoric serios îţi va spune că sunt nefondate.
Evreii nu se inchinau la cruce,egiptenii si banilonienii da.Si dvs.la fel.
Hristos ne spune clar că crucea a fost prefigurată în VT de şarpele de aramă la care evreii s-au închinat şi aşa s-au salvat. Cât despre egipteni şi babilonieni, afară de cărţile voastre, nici o istorie a religiilor nu vorbeşte despre aşa ceva. Sau cel puţin "crucea" lor nu era ca a noastră.
Evreii nu credeau in nemurirea sufletului,egiptenii,grecii si babilonienii da.Dvs.la fel.
:D :D :D Adu argumente biblice cu privire la evrei şi mai discutăm...
Evreii credeau intr-un singur Dumnezeu,egiptenii,babilonienii si alte popoare din zona credeau in triade de zei.Dvs.la fel.
Eşti bătut în cap, maestre. Noi credem întru-un singur Dumnezeu întreit în persoane!
Evreii nu celebrau Dies Soles,paganii din jurul lor da.Dvs.la fel,numind-o Craciun.
Mă mir că un inginer poate să fie atât de naiv la basmele cârcotaşilor de la Turnul de Veghe.
Eu nu cred ca a fost prefigurata nici o ,,CRUCE,, in vechiul Testament. Poporul evreu fiind monoteist, si se inchina la un Dumnezeu pe care nu-l putea vedea , si de asta radeau paganii de ei , chiar numindu-i ciudati sau atei. Crucea ca simbol Solar dimpotriva este veche din preistorie si se intalneste la toate popoarele pe tot globul. Deoarece era un simbol foarte venerat al luminii deci al Soarelui , a fost foarte usor ca in secolul intai dupa ce a inceput ,,paganizarea crestinismului,, sa fie adoptat ca fiind un simbol crestin al biruintei sau al vietii. Forma atat DE VARIATA astazi , care este la fel ca si in trecut ,cand era purtata la gat de sacerdotii pagani , sau de soldati in scop protector , ne spune totul. Pana si orientarea Bisericilor , si a Catedralelor care se face cu Altarul spre EST , ca de acolo rasare Soarele sfant , este tot o reminiscenta a ,,Cultului Solar,,


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX