Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâlp

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:
Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâlp

Mesaj necititde andr3y » 15 Ian 2010, 23:24

Eu am adus acele marturii alea celor oameni ca sa va arat ca inca de la inceput crestinii stiau de Cruce (nu ca aceasta a fost impusa de Sf. Constantin); Se stie prea bine ca in primul secol crestinii purtau diferite semne, pentru a se cunoaste intre ei; unul dintre acestea era si forma Crucii (sau litera Tav din greaca).
Cel mai bun argument din biblie mi se pare acesta : "Însă noi propovăduim pe Hristos cel răstignit: pentru iudei, sminteală; pentru neamuri, nebunie.", ori actiunea de a rastigni, sau mai bine spus rastignirea se putea infaptui doar cu mainile intinse in forma Crucii!
Pe mine sincer sa fiu nu ma intereseaza cum au evoluat literele unei limbi si implicit cuvintele acesteia; ca si romana, slava Domnului, a trecut prin foarte multe faze de transformare ca sa ajunga la forma asta. Pe mine ma intereseaza constiinta oamenilor; faptul ca de aproximativ 2000 de ani oamenii au transmis faptul ca Hristos a murit pe o cruce, nu ma face decat sa spun ca asa este(chiar si fara sa mai caut dovezi si alte minunatii). Cuvintele se pot schimba, la fel si unele scripturi, pe cand credinta oamenilor niciodata!

marcu
Mesaje:76
Membru din:29 Noi 2009, 13:02
Confesiune:neo-protestant

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâlp

Mesaj necititde marcu » 17 Ian 2010, 20:29

Din pacate pt.dvs.,despre cruce nu exista nici o referinta biblica,forma stauros nefiind precizata.De ce?Pt .ca,la fel cu data nasterii Mantuitorului, nici acest lucru nu este important pt.noi.Ma intreb de ce ignorati in repetate randuri sa explicati cum intelegeti semnificatia celui de-al doilea termen tradus in Biblia dvs."cruce",respectiv "xylon".De ce nu vreti sa comentati
ceea ce scrie in Biblie,in schimb dati credit vorbelor unor persoane indoielnice,numai pt.ca au spus ceea ce va convine dvs.???

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâlp

Mesaj necititde protosinghel » 17 Ian 2010, 20:33

Din pacate pt.dvs.,despre cruce nu exista nici o referinta biblica,forma stauros nefiind precizata.De ce?Pt .ca,la fel cu data nasterii Mantuitorului, nici acest lucru nu este important pt.noi.Ma intreb de ce ignorati in repetate randuri sa explicati cum intelegeti semnificatia celui de-al doilea termen tradus in Biblia dvs."cruce",respectiv "xylon".
Eu nu sunt demagog ca să repet de 1000 de ori acelaşi lucru. Dacă alţii numai asta şi fac, poate încearcă să găsească un alt forum..., iar dacă poate suferiţi de amnezie, atunci să ştiţi că e din cauza ereziilor pe care le credeţi şi mărturisiţi. Vi s-au luat minţile, cum se zice la noi...

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâlp

Mesaj necititde andr3y » 17 Ian 2010, 22:52

Ma intreb de ce ignorati in repetate randuri sa explicati cum intelegeti semnificatia celui de-al doilea termen tradus in Biblia dvs."cruce",respectiv "xylon".De ce nu vreti sa comentati
ceea ce scrie in Biblie,in schimb dati credit vorbelor unor persoane indoielnice,numai pt.ca au spus ceea ce va convine dvs.???
Nu comentez pentru ca nu am cunostintele necesare de limba greaca si latina. Eu spun doar ceea ce cred! Sincer sa fiu, niciodata nu m-am gandit la aspectul acesta, al analizei termenilor din punct de vedere etimologic. Daca totusi doriti un argument, incercati sa il obtineti de la cel care a facut traducerea (daca mai traieste) sau ceva care sa explice aceasta.

Eu unul raman si cred ca tarie ca Hristos a murit pe o cruce (fara prea multa argumentatie). Eu mai stiu ca inainte unele osandiri de acest gen aveau loc cu ajutorul unul stalp pe care ridicau o barna pe orizontala de care erau legate mainile! Unii, probabil, au ramas la conceptia de stalp, fara sa mai ia in cosiderare si barna pe orizontala, care uneori era fixata si de cea verticala.

marcu
Mesaje:76
Membru din:29 Noi 2009, 13:02
Confesiune:neo-protestant

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâlp

Mesaj necititde marcu » 18 Ian 2010, 07:55

Stimate domn,sunteti liber sa credeti ce doriti.Iar atata timp cat credinta dvs.nu are baze biblice ad integrum,se cheama ca este eretica.Imi pare rau ca trag o astfel de concluzie...iar aici,intrucat nu este precizata forma stalpului de tortura,chiar o astfel de analiza se impune:una etimologica,apoi una sintactica,pt.a nu ignora contextul.Eu nu am cunostinte de limba greaca,limba ebraica mi-e mai familiara dar nu o vorbesc,insa avem la dispozitie dictionare ,dictionare explicative si documente istorice.Acestea fiind spuse,daca nu vreti sa comentam termenii si nici sa analizam cand si cum a intrat inchinarea la chipuri si obiecte in biserica,eu consider subiectul inchis.Nu am intrat aici nici sa-mi dovedesc superioritatea ,nici sa primesc laude de la cineva.Mi-e indiferent daca dvs.ma criticati.Important este ca demersul meu este in apararea Bibliei,ca unica Sursa inspirata de Dumnezeu.Va doresc toate cele bune si indeosebi sa dobanditi adevarata Intelepciune,de la singurul nostru Dumnezeu-Tatal,prin Duhul sau Sfant si cu ajutorul Regelui,Marelui Preot si singurului Mijlocitor,Christos.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâlp

Mesaj necititde protosinghel » 18 Ian 2010, 12:00

Dar ce ziceţi totuşi de argumentele logice care se desprind foarte limpede din textul biblic? Recitiţi atent articolul meu cu trimitere la textele de la Ioan ş.a.

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâlp

Mesaj necititde andr3y » 18 Ian 2010, 18:12

Iar atata timp cat credinta dvs.nu are baze biblice ad integrum,se cheama ca este eretica.Imi pare rau ca trag o astfel de concluzie...iar aici,intrucat nu este precizata forma stalpului de tortura,chiar o astfel de analiza se impune:una etimologica,apoi una sintactica,pt.a nu ignora contextul.Eu nu am cunostinte de limba greaca,limba ebraica mi-e mai familiara dar nu o vorbesc,insa avem la dispozitie dictionare ,dictionare explicative si documente istorice.
Credinta mea are baze biblice, ad integrum cum ii spuneti duneavoastra!
Sa presupunem totusi ca e valabila varianta dumneavostra si ca traducatorii bibliilor au gresit in privinta acestui "mijloc de tortura", cu toate ca apostolii au vrut sa spuna ca Hristos a murit pe un stalp. Dar ce ziceti de pasajele acestea:
Atunci L-a predat lor ca să fie răstignit. Şi ei au luat pe Iisus şi L-au dus ca să fie răstignit. Şi ducându-Şi crucea, a ieşit la locul ce se cheamă al Căpăţânii, care evreieşte se zice Golgota
Şi L-au dus afară ca să-L răstignească. Şi au silit pe un trecător, care venea din ţarină, pe Simon Cirineul, tatăl lui Alexandru şi al lui Ruf, ca să ducă crucea Lui.
Şi pe când Îl duceau, oprind pe un oarecare Simon Cirineul, care venea din ţarină, i-au pus crucea, ca s-o ducă în urma lui Iisus.
Se spune destul de clar ca Iisus si-a carat "stalpul de tortura", obicei caracteristic romanilor, deoarece la ei se practica aceasta; adica condamnatul sa isi care crucea (nu stalpul) pana la locul unde urma sa fie executat! Stalpul era la evrei! Cade deci varianta ca Hristos a murit pe un stalp. M-am uitat intr-un dictionar de limba greaca si am vazut ca stauros inseamna cruce! ;)
Deci, Hristos a murit pe o cruce!

marcu
Mesaje:76
Membru din:29 Noi 2009, 13:02
Confesiune:neo-protestant

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâlp

Mesaj necititde marcu » 19 Ian 2010, 07:58

Dialog al surzilor...Isus isi ducea stalpul de tortura,despre al carui forme Biblia nu ne vorbeste.Cruce provine din latinescul CRUX,iar cum limba latina nu este o limba biblica originala,dvs.fortati nota in van.Ignorati din nou Xylon,celalalt termen original tradus de BOR "cruce",pt.ca in acest caz eroarea se vede de la o posta...Este problema dvs.si este una tipica.Daca aveti o pozitie nebiblica ,este firesc sa aveti si o pozitie ignoranta in analiza termenilor biblici.....Continuati sa ignorati XYLON....asa se intampla cand cineva sustine o teorie absurda.
Un dictionar al limbii grecesti foloseste acum sintagma STAVROS,nu stauros.Acum,grecii,un popor in care ortodoxia este religie de stat,sigur ca traduc acum asa cum le convine.Cercetati enciclopediile si veti vedea ca,in greaca veche,varianta koyne,populara,care se vorbea in sec.I,stauros inseamna lemn,nu lemne,nu ansamblu de lemne...Consultati de exemplu Enciclopedia Britanica,editia 11,vol.14,pag.273.
Stauros are la baza verbul stauroo= a trage in teapa.Ce legatura are cu crucea ??
Imparatul Constantin,in anul 312,cand a sustinut ca a avut viziunea cu crucea peste soare,a adoptat acest semn ca simbol al Zeului -Soare,el fiind un pagan pana cand a ajuns pe patul mortii.Nici o legatura reala intre viziunea lui Constantin-Paganul si stalpul de tortura al lui Isus...

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Întrebare pentru dl Marcu

Mesaj necititde Cosmin Florin » 19 Ian 2010, 11:54

În primele trei secole creştinii au preferat să-şi piardă viaţa decât să părăsească credinţa apostolică. Dacă primele generaţii de creştini credeau că Mântuitorul a murit pe stâlp, cum au reacţionat generaţiile din secolul al patrulea când împăratul Constantin a impus cultul crucii şi credinţa că Mântuitorul a murit răstignit pe o cruce?

Deşi este off-topic, aş vrea să-mi răspundeţi şi la întrebarea: cum de au acceptat creştinii secolului al patrulea - în contradicţie cu Sfânta Scriptură şi cu Sfânta Tradiţie apostolică a secolelor anterioare - să creadă într-un dumnezeu treimic impus de puterea imperială? Cum de s-au lepădat aşa de uşor de Dumnezeul propovăduit de Mântuitorul, de apostoli şi de generaţiile anterioare de creştini?

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâlp

Mesaj necititde andr3y » 19 Ian 2010, 16:46

Dialog al surzilor...Isus isi ducea stalpul de tortura,despre al carui forme Biblia nu ne vorbeste.
DA isi cara crucea! era un obicei tipic roman, adica stalpul de tortura de care pomeniti era cruce, nu stalp. De aceea traducatorii diferitelor versiuni de biblie, au pus din prima cruce si nu stalp (traducerea gramaticala) pentru ca stiau de asta si era si traditia care sustinea ca Hristos a murit pe o cruce! Simbolul crucii nu a fost impus de Sf. Constantin! El se afla deja in constiinta primilor crestini (ignorati faptul ca primii crestini purtau diferite simboluri, printre care si crucea, pe deoparte pentru a se recunoaste unii cu altii, iar pe alta parte pentru a isi aduce aminte de Cel care s-a jertfit pe ea).
M-am uitat special la diferite versiuni de biblii din diferiti ani (incepand de la 1688 si pana azi) si am observat ca toti au tradus la fel! stauros = cruce. Toti Sfintii Parinti si scriitorii bisericesti pomenesc de Cruce si nu de stalp, de rastingnirea Domnului si nu de spanzurare sau tragere in teapa, de cararea crucii si nu de cararea stalpului de tortura .... M-am uitat si in Codex Sinaiticus si am observat ca tot "stauros (n)" se foloseste, inclusiv la versetul din Matei unde Hristos spune "Şi cel ce nu-şi ia crucea şi nu-Mi urmează Mie nu este vrednic de Mine." - "μου αξιοϲ και οϲ ου λαμβανι τον ϲταυρον αυτου και ακολουθι ο πιϲω μου ουκ ε", iar in traducerea in engleza "and he that does not take his cross and follow after me, is not worthy of me.", iar in latina vulgara "et qui non accipit crucem suam et sequitur me non est me dignus" unde putem observa ca traducatorii au optat pentru notiunea de cruce. M-am uitat la acest verset deoarece aici nu mai putem spune ca e vorba de cruce ca ceva material, deci ca mijloc de tortura! si tottusi evanghelistul a redat tot prin acest "stauros" ....
Xylon inseamna in greceste lemn, iar traducatorii au fortat, probabil, sensul acesti cuvant si au pus cruce, deoarece realitatea o cerea; cum puteau oare sa scrie stalp cand lumea stia de cand a venit apostolul ca Hristos a murit pe o cruce?! si apoi as putea spune ca apostolul s-a referit la lemnul crucii!
Foarte bine a punctat Cosmin, Sf. Traditie a jucat un rol important in mentinerea credintei, inclusiv a conceptului de Cruce... si reiau si eu intrebarea dar referindu-ma strict la subiect: cum puteau crestinii din timpul Sf. Constantin sa accepte faptul ca Hristos a murit pe o cruce, cand ei stiau din bunici ca Hristos a murit pe un stalp? (asta daca e sa spunem ca dumneavoastra ca Hristos a murit pe un stalp). Nu puteau, va spun eu! E de neconceput! Oare nu au atras apostolii atentia ca vor veni dupa ei oameni care vor schimba scripturile dupa bunul loor plac? Pai impunerea acestui lucru insemna o tagaduire a evenimentelor care sunt mentionate in evanghelii, si insemna tocmai pierderea veridicitatii lor. E total absurd acest lucru, la fel ca multe alte lucruri. Nu puteti sa traduceti evangheliile doar dupa metoda gramaticala! Ar insemna o idiotenie; unele cuvinte trebuiesc adapatate, in functie de contextul istoric, social si dupa ideea pe care vrea sa o redea acel pasaj. Din acest punct de vedere biblia in limba romana a redat cel mai bine sensul cuvintelor si se afla pe primul loc (dupa unii ar fi a doua, prima fiind cea rusa). Repet, gresiti cand spuneti ca intaietate are traducerea dupa dictionar! Eu zic sa va mai ganditi, sa cercetati mai amanuntit, sa citit inclusiv carti din Sfintii , sau domnii (dupa cum spuneti dumneavoastra) Parinti si sa nu aruncati cu gunoi in credinta cea dreapta.

Iertati si Doamne ajuta!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâlp

Mesaj necititde protosinghel » 19 Ian 2010, 17:04

Dialog al surzilor...Isus isi ducea stalpul de tortura,despre al carui forme Biblia nu ne vorbeste.Cruce provine din latinescul CRUX,iar cum limba latina nu este o limba biblica originala,dvs.fortati nota in van.
Ăsta-i argumente pt proşti, dar nu pt ortodocşi. Bine, dar slavii de unde au luat cuvântul крест, înţelegând prin aceasta anume crucea?
Ignorati din nou Xylon,celalalt termen original tradus de BOR "cruce",pt.ca in acest caz eroarea se vede de la o posta...
Eu am arătat că acest termen arată doar natura crucii, adică lemnul. Desigur mai corect ar fi să fie tradus prin lemn, dar nicidecum - stâlp. Pentru asta avem stylon, care se referă la toate tipurile de stâlpi, nu doar de beton, aşa cum credeţi dvstră.
Un dictionar al limbii grecesti foloseste acum sintagma STAVROS,nu stauros.
Citirea este irelevantă. Contează sensul...
Acum,grecii,un popor in care ortodoxia este religie de stat,sigur ca traduc acum asa cum le convine.
Ce prostii. Şi dacă eu nu am consultat un dicţionar făcut de greci, ci unul occidental? Şi ştiţi care e cel mai bun? Liddell-Scott!
Iar cu Enciclopediile dvstră vă rog să mă lăsaţi în pace. Am văzut eu cum citaţi şi după Lipsius. Acela scrie clar că Hristos a fost răstignit pe cruce (crux), iar dvstră folosindu-vă de descrierea altor tipuri de "răstignire", vorbiţi de stâlp.
Imparatul Constantin,in anul 312,cand a sustinut ca a avut viziunea cu crucea peste soare,a adoptat acest semn ca simbol al Zeului -Soare,el fiind un pagan pana cand a ajuns pe patul mortii.Nici o legatura reala intre viziunea lui Constantin-Paganul si stalpul de tortura al lui Isus...
1. Crucea nu a fost văzută peste soare, cum spuneţi dvstră. Ar fi cazul să vă mai documentaţi.
2. Rezultă că şi întreaga deducţie de mai sus, care nu are nici un fundament istoric (în sensul că împ. Constantin nu este cunoscut după 312 ca un adorator al soarelul), este totalmente greşită.

P.S. Apare întrebarea de unde dvstră aţi lucat expresia "de tortură"? Dacă sunteţi corecţi, de ce nu scrieţi doar "stâlp"?

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâlp

Mesaj necititde Ioan Cr » 20 Ian 2010, 22:58

Nedumeriri:

1. Daca in Biblie nu scrie despre forma lui "stauros" - de unde iehovistii conchid ca a fost "stalp" si nu "cruce"?
2. Chiar daca "stauros" avea la greci intelesul primar de "stalp de executie", nu grecii l-au rastignit pe Hristos, ci romanii (la indemnul iudeilor), fapt important pentru ca acel "stauros" ar fi putut asuma, prin extensie, si intelesul de "cruce" ca instrument de executie in uz la romanii vremii.
3. Aceasta din urma observatie poate explica si faptul de ce grecii crestini de mai tarziu (cinstitori ai Crucii), in loc sa prefere pentru "cruce" termenul cel mai apropiat geometric - "hiasma" - s-au referit la ea totusi cu numele "stauros", numind impropriu o forma la fel de bine cunoscuta de ei ca si cealalta?
4. Ce inseamna dupa iehovisti "semnul Fiului Omului" care se va arata in cer la Parusie? Dupa invatatura unanima a Parintilor, in linie cu elogia Crucii din scrisorile pauline, acest semn va fi Crucea. Sunt foarte curios sa aflu cum au de gand sa recunoasca "martorii" semnul stalpului pe cer - ca crucea cruce nu necesita introducere...
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâlp

Mesaj necititde andr3y » 23 Ian 2010, 17:46

Marturii despre puterea Sfintei Cruci: (extras din vol Vamile Vazduhului, de pr. Nicodim Mandita)
„Fraţilor — zice Apostolul — fiţi următori mie, şi vă uitaţi la cei ce umblă aşa precum ne aveţi pe noi (Apostolii) pildă,"pentru că mulţi umblă (altfel), despre care de multe ori v-am vorbit şi acum vă zic plîngînd (cu părere de rău), aceia sînt duşmanii Crucii lui Hristos, şi al lor sfîrşit este pierzarea" (Filip. 3 18).
Sfinţii Apostoli s-au folosit mult de Dumnezeescul Semn al Sfintei Cruci ( + ) şi au făcut prin el multe şi mari minuni. Aceasta ne-o adeveresc: Istoria Bisericească, Vieţile Sfinţilor, Cazaniile, Proloagele, Patericele, Scrierile Sfinţilor Părinţi Apostolici, patristici, medievali.
Cateva exemple:
-> Sfîntul Ap. Petru (+ 67 d. Hs.) binecuvînta popoarele cu Semnul Sfintei Cruci, şi a cerut a fi răstignit pe cruce cu capul în jos.
-> Sfîntul Ap. Iacob, fiul lui Zevedei (+ 48 d. Hs.), sfătuieşte pe arhierei şi preoţi să binecuvînteze poporul creştin cu Semnul Sfintei Cruci, în timpul Sfintei Liturghii (Aşez. Apost. Cart. VIII, c. 12; V. Sf. 30 Aprilie).
-> Sf. Ap. şi Ev. Ioan Teologul ("+ 100 d. Hs.) a salvat un creştin de la sinucidere cu otravă şi din mizerie, cu Semnul Sfintei Cruci (V. Sf. 8 mai şi 26 sept.).
-> Sfîntul Ap. Andrei (sec. I) s-a folosit de Sfînta Cruce în apostolatul său. El purta un toiag cu Semnul Crucii înfipt deasupra lui, cu care izgonea şi omora şerpi, balauri, felurite sălbăticiuni fioroase, surpa idoli şi bucura pe oamenii scoşi din idolatrie la lumina lui Hristos. Cu acest Semn Sf. Andrei a scos din temniţă. pe Sf. Ap. Matia. El a înfipt Sfînta Cruce în pămîntul Rusiei, a folosit Sf. Crupe, a lăudat-o şi a dorit a suferi mucenicie pe ea (Vezi V. Sf. 30 nov. pp. 15001564).
-> Sfîntul Ap. şi Ev. Matei (+70 d.Hs.), cu Semnul Sfintei Cruci a redat vedere unui boier orb (V. Sf. 16 nov.).
-> Sfîntul Ap. Filip (sec. I) a făcut minuni cu Sfînta Cruce, a tămăduit membrele uscate ale unui Aristarh căpetenia poporului (V. Sf. 14 nov.).
-> Sfîntul Ap. Pavel (+ 67 d. Hs), făcînd Dumnezeescul Semn al Sfintei Cruci peste ochii unui orb din naştere în Numele Min tui torului, i-a dat putere a vedea, şi a văzut (V. Sf. 3 oct. o.c. . 109).
-> Sfîntul sfinţit Mucenic Antipa (+ 83 d. Hs.), tăcând Dumne-zeescul Semn al Sfintei Cruci, a biruit puterea focului şi a ruşinat tirania întunecărilor stăpînitori idolatri (V. Sf. II aprilie).
-> Sfîntul sfinţit Mucenic Pangratie, ucenicul Sf. Ap. Petru, cu bună credincioşie şi cu mult succes strălucit s-a folosit de Dumnezeescul Semn al Sfintei Crucu Astfel, prin toiagul său cu Sf.Cruce cu Sf. Evanghelie şi Icoana Domnului nostru Iisus Hristos şi cu veşmintele arhiereşti, a făcut multe minuni.

Sfîntul sfinţit Mucenic Apolinarie, ucenicul Sf. Ap. Petru, cu rugăciuni însoţite de Sfînta Cruce, a dat vedere unui orb, a vindecat de boală veche pe soţia tribunului Ravenei şi alte minuni a făcut.
Sfîntul Părinte Apostolic Iulian, cu Sfînta Cruce a vindecat bolnavi, a dat vedere unui orb, a înviat un mort, a alungat un balaur şi alte multe minuni a făcut.
Femeia. samarineancă, păcătoasă, cu, care a vorbit Domnul la puţul lui Iacob, îndreptînduşi petrecerea şi dîndu-şi viaţa pentru El şi mărturisirea dreptei credinţe creştine, în vremea torturărilor ei, i s-a arătat Mîntuitorul, a îmbărbătat-o şi a pecetluit-o de trei ori cu Semnul Sfintei Cruci, tămăduindu-i rănile şi făcînd-o sănătoasă (V. Sf. 26 febr. o.c. p. 848).
Sfîntul Mucenic Conon, bărbat apostolic, care a fost luminat, botezat, împărtăşit şi însemnat cu Sfînta Cruce de Sf. Arhanghel Mihail, cu Numele Domnului nostru Iisus Hristos şi cu puterea Sfintei Cruci, a legat pe draci, silindu-i pe unii a-i face felurite lucrări şi slujbe: în lucrarea, în păzirea grădinii, în apărarea lui, şi pe alţii închizîndu-i în 30 de vase de lut cu plumb, pecetluindu-i cu puterea Sfintei Cruci, i-a îngropat în pămînt sub temelia casei (V. Sf. 5 martie).
Sfîntul Mucenic Leontie (+ 73 d. Hs.), rugîndu-se lui Dumnezeu cu faţa la pămînt, întins în chipul Crucii, a luminat pe păgîni cu Darul Sfîntului Duh şi cu Sf. Botez (V. Sf. 18 iunie). 96


Sfîntul Mucenic Eustatie, prin arătarea Semnului Sfintei Cruci cu însuşi Mîntuitorul cu braţele întinse, strălucind ca soarele în ea, între coarnele marelui cerb pe care voia să-1 vîneze, s-a convertit la Creştinism cu toată casa lui, devenind din idolatru, mare Mucenic împreună cu soţia sa Teofita şi fiii săi Teofit şi Aga-pic (V. Sf. 20 sept.).
Sfîntul sfinţit Mucenic Elefterie cu Dumnezeescul Semn al Sfintei Cruci a biruit puterea focului (V. Sf. 15 dec. o.c. pp. 747—750)
Sfintele Muceniţe: Pistis, Elpid, Agapi şi maica lor Sofia, cu Semnul Sfinte Crucii au ieşit biruitoare în lupta cea bună (V. Sf. 17 sept. o.c. pp. 517-542).
Sfîntul Episcop Eleu, îngrădindu-se cu Sf. Cruce, n-a ars în foc, iar vrăjitorul Darie a ars pe jumătate (V. Sf. 24 dec. pp. pp. 1219-1220).
Sfîntul Mucenic Mesip mărturiseşte înaintea paginilor că însemnarea cu Dumnezeescul Semn al Sfintei Cruci, o are din vremea jertfirii pe Cruce a Mîntuitorului (V. Sf. 16 ian. o.c. pp. 667 —687)
Sfîntul sfinţit M. Mucenic Haralambie (+ 168 d. Hs.), adevereşte, împreună cu Maica noastră duhovnicească Sf. Biserică drepteredincioasă de răsărit a Domnului, că diavolii se scutură ij se cutremură de Sfînta Cruce, apoi arată în vis fiicei împăratului păgîn, Dumnezeescul pom al Sfintei Cruci în mijlocul Raiului... şi se încununează cu strălucita cunună a muceniciei (V. Sf. 10 febr. o.c. pp. 333-362).

Sfînta Muceniţă Evdochia (+ 160 d. Hs.), împuternicindu-se cu Dumnezeescul Semn al Sfintei Cruci, părăseşte idolii cu întunericul feluritelor desfrinări, şi vieţuieşte pustniceşte, rugîndu-se cu corpul întins pe pămînt în chipul Crucii, apoi cu o scrisoare pecetluită de trei ori cu Semnul Sfintei Cruci înviază un mort, şi cu multă credincioşie slujea lui Dumnezeu pînă s-a învrednicit, prin propaganda ei religioasă, de cununa muceniciei (V. Sf. 1 martie).

Sfînta Muceniţă Glicheria (+ 141 d. Hs.), însemnîndu-se pe frunte cu Sfînta Cruce şi mergînd în capişte la idol, în mijlocul mulţimii idolatrilor şi-a descoperit fruntea sa pecetluită cu acest Semn. Atunci poporul întreg a văzut scris luminat pe fruntea ei strălucitul Semn al Crucii Domnului. La rugăciunea ci idolul Dia s-a prăbuşit la pămînt, sfărîmîndu-se în mii de bucăţi, pentru care a fost întemniţată de ighemon. Stînd în temniţă legată, roagă pe Preotul lui Dumnezeu Filocrat care a cercetat-o: „Părinte, însem-nează-mă cu Semnul Sfintei Cruci, cu acest Dumnezeesc Semn unge-mă, înfrumuseţează-mă pe mine lui Dumnezeu şi împăratului, Căruia teai făcut ostaş. Fă-mă pe mine plăcută, ca îngră-dindu-mă şi întărindu-mă cu însemnarea lui, să biruiesc răutatea diavolului". Preotul a însemnat-o cu Dumnezeescul Semn al Sfintei Cruci, binecuvîntînd-o cu Darul Domnului nostru Iisus Hristos Dumnezeu-Omul. Cu Semnul acesta al Sfintei Cruci a înrourat din cer cuptorul aprins, a suferit torturările şi a luat cununa muceniciei (V. Sf. 13 mai, o.c. pp. 705-726).

Sfîntul Mucenic Zosima, pe timpul împăratului Traian (98— 117 d. Hs.), cu puterea Dumnezeescului Semn al Sfintei Cruci, a prefăcut în rouă focul puternic aprins, a trecut prin felurite torturi şi a dobîndit fericita cunună a muceniciei (V.Sf. 19 Iunie, o.c. pp. 924—934).
Sfîntul Mucenic Potit pruncul, cu puterea Sfintei Cruci a biruit pe diavolul, pe torturători şi a dobîndit luminata cunună a muceniciei (V. Sf. 1 Iulie, o.c. pp. 16—43).
Sfîntul Mucenic Iachint ( + 108 d.Hs.), îngrădindu-se cu Dum-nezeescul Semn al Sfintei Cruci, a biruit pe diavolul, pe idolatrul împărat Traian, pe torturătorii săi, şi a dobîndit cununa muceniciei (V. Sf. 3 Iulie, o.c. pp. 61—75).
Sfînta Muceniţă Cristina (+200 d. Hs.), fiind îngrădită de îngerul luminat cu Dumnezeescul Semn al Sfintei Cruci, a biruit pe diavolul, pe turturătorii săi, a suferit multe dureri, şi a 'dobîndit cununa muceniciei (V. Sf. 24 iulie, o.c. pp. 1183 — 1197).
Sfînta Muceniţă Paraschevi (+ 140 d. Hs.), îngrădindu-se cu Dumnezeescul Semn al Sfintei Cruci, a biruit pe păgîni, a ucis un balaur, şi a dobîndit cununa muceniciei (V. Sf. 26 iulie, o.c. pp. 1322-1327).
Sfîntul Mucenic Iulian privea pururea cu ochii Sufletului la Iisus cel răstignit pe Cruce şi se lăuda în Crucea Domnului, ca şi Apostolul Pavel (V. Sf. 28 iulie, o.c. pp. 1389—1396). 97


De Dumnezeescul Semn al Sfintei Cruci s-au folosit cu mult succes Sfinţii Marii Mucenici: Gheorghe (+ 303 d. Hs.) şi Dimitrie (+896 d. Hs.), care a însemnat cu Sfînta Cruce şi a încurajat pe tînârul Nestor la luptă, contra uriaşului păgîn Lie în vremea împăratului Maximian (286-305); V. Sf. 23 aprilie; 26 şi 27 oct.).

Sfîntul Mucenic Teodor Tiron şi alţi mulţi Mucenici, Cuvioşi şi drepţi, îngrădindu-se cu Sfînta Cruce, au făcut mari şi strălucite minuni.
Dumnezeescul Semn al Sfintei Cruci s-a cinstit şi folosit cu strălucit succes de Sfinţii Apostoli, Ierarhi, Mărturisitori, Martiri, Cuvioşi şi Cuvioase, Drepţi şi de binecredincioşii Creştini din vre-mile apostolice, patristice, medievale şi din vremurile noastre. Aceasta ne-o adeveresc: Istoria Bisericească, Vieţile Sfinţilor, Cazaniile, Proloagele, Patericele, Scrierile Sfinţilor Părinţi Apostolici, patristici, medievali.
Asadar putem observa ca acest Semn nu a fost impus de imparatul Constantin, ci el a fost folosit inca de pe vremea apostolilor. Daca in privinta bibliei spuneti ca e falsa (ca nu e buna traducerea), in ceea ce priveste Sf. Traditie nu mai puteti obiecta nimic. Carti foarte importante si adevarate surse din care putem vedea modul in care s-a implinit voia lui Dumnezeu, nu le luati in considerare! Mare pacat! Acesta e pacatul impotriva Duhului Sfant de care pomeneste Mantuitorul: adica sa consideri lucrarile Duhului Sfant ca niste lucrari ale Satanei! avand astfel indoieli in ceea ce priveste puterea Acestuia!

Iertati si Doamne ajuta!

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâlp

Mesaj necititde Floryan » 01 Feb 2010, 11:36

Stimate domn,sunteti liber sa credeti ce doriti.Iar atata timp cat credinta dvs.nu are baze biblice ad integrum,se cheama ca este eretica.Imi pare rau ca trag o astfel de concluzie...iar aici,intrucat nu este precizata forma stalpului de tortura,chiar o astfel de analiza se impune:una etimologica,apoi una sintactica,pt.a nu ignora contextul.Eu nu am cunostinte de limba greaca,limba ebraica mi-e mai familiara dar nu o vorbesc,insa avem la dispozitie dictionare ,dictionare explicative si documente istorice.Acestea fiind spuse,daca nu vreti sa comentam termenii si nici sa analizam cand si cum a intrat inchinarea la chipuri si obiecte in biserica,eu consider subiectul inchis.Nu am intrat aici nici sa-mi dovedesc superioritatea ,nici sa primesc laude de la cineva.Mi-e indiferent daca dvs.ma criticati.Important este ca demersul meu este in apararea Bibliei,ca unica Sursa inspirata de Dumnezeu.Va doresc toate cele bune si indeosebi sa dobanditi adevarata Intelepciune,de la singurul nostru Dumnezeu-Tatal,prin Duhul sau Sfant si cu ajutorul Regelui,Marelui Preot si singurului Mijlocitor,Christos.
Nu va supati ca va intreb, dar ce baze biblice are secta "Martorii lui ....? Domnule Marcu, trebuie sa aveti in vedere un mic amanunt, Biblia pe care dv o aveti in mina, provine din Biserica. Cind a avut loc Canul Sf Scripturi? Va raspund eu : Canonul Scripturii a fost stabilit de sinoadele de la Cartagina (393) si Hippo (397). Deci dupa dv in plina apostazie. :D Biblia pe care dv o tot jonglati cu dibacie, provine din Biserica Ortodoxa. Mai mult Biblia provine din Biserica, nu Biserica din Biblie. Daca s-ar fi dorit introducerea unor elemente, cum le numiti dv paginesti, probabil ca si Biblia e cenzurata. Nu? Nu as mai vrea sa amintesc , prima Sf evanghelie a fost scrisa dupa 30 de ani dupa rastignire.
Cind v-am citit comentariile, singurul lucru care mi-a venit in minte, a fost intr-adevar Sfantul Imparat Constantin, mai exact Sinodul ecumenic de la Niceea. Si am mers pina la erezia lui Arie. Nu stiu, mie personal asa mi se pare, ca erezia lui Arie nu a pierit, ci o regasim si azi in sinul, sa zicem cultului dv sau organizatie. Ca de biserica nici nu poate fi vorba.
De ce are Noul Testament doar 4 Evanghelii? De ce nua are 1, sau 3, sau 7, sau 9 sau exact 12 cit apostoli au fost, sau 200? Unde scrie Dumnezeu in Biblie, forma si structura Noului Testament de exemplu, mai ales ca dv recunoasteti "Biblia,ca unica Sursa inspirata de Dumnezeu". Nu scrie. Daca recunoasteti Sf scriptura, tb sa recunoasteti si sinoadele care au canonizat Scriptura. Nu aveti cum altfel. Iar daca acelea au fost inspirate de Dumenzeu, celelalte de ce nu ar fi fost? Dupa a cui judecata? A lui Charles Taze Russell?! E cam subtirel. Dv nu vi se pare?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâlp

Mesaj necititde protosinghel » 01 Feb 2010, 14:20

Nu va supati ca va intreb, dar ce baze biblice are secta "Martorii lui ....? Domnule Marcu, trebuie sa aveti in vedere un mic amanunt, Biblia pe care dv o aveti in mina, provine din Biserica...
Despre asta se discută aici şi aici. S-a scris şi un articol.

În continuare acest subiect va vorbi doar despre forma "obiectului de tortură", cum îl numesc iehoviştii (având în vedere un stâlp), adică a "altarului de jertfă", despre care toţi creştinii (nu doar ortodocşii) spun că acesta a fost în formă de cruce.

eahel
Mesaje:10
Membru din:26 Noi 2010, 12:38
Confesiune:neo-protestant

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde eahel » 01 Dec 2010, 23:50

Dovezile scripturale si istorice arata ca Isus a fost rastignit pe cruce.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde Floryan » 02 Dec 2010, 09:27

Dovezile scripturale si istorice arata ca Isus a fost rastignit pe cruce.
Bravo. Asa este. Iar semnul crucii este profetit din Vechiu Testament, acel T
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde electric77 » 02 Dec 2010, 12:30

Iar semnul crucii este profetit din Vechiu Testament, acel T
Nu este adevarat. Profetiile sunt cu totul altceva. Sunteti exact ca martorii lui iehova, care vad "profetii" in orice secventa biblica. :lol:

In alta ordine de idei, nu are nicio importanta pe ce a fost rastignit Domnul, important este ca si-a dat viata pentru pacatele celor care cred in El.

eahel
Mesaje:10
Membru din:26 Noi 2010, 12:38
Confesiune:neo-protestant

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde eahel » 02 Dec 2010, 15:56

Poreclindu-i "Iehovisti" pe Martorii lui Iehova, nu ii veti atrage la Biserica. Nici preotilor nu le place sa li se spuna "popi".

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Cinstirea Sf. Cruci. Hristos răstignit pe cruce sau stâl

Mesaj necititde Ioan Cr » 05 Dec 2010, 18:10

Poreclindu-i "Iehovisti" pe Martorii lui Iehova, nu ii veti atrage la Biserica. Nici preotilor nu le place sa li se spuna "popi".
O facem nu cu rautate, ci ca prescurtare (asi fi folosit acronimul englez "JWs" - cum o fac pe forumurile americane - daca l-ar fi inteles credinciosul roman). Singura alternativa pentru aceasta - epitetul "martori" - este, fiti de acord, un titlu prea general si nepotrivit.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX