Numele lui Dumnezeu. Cât de multă dreptate au iehoviştii?

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
Avatar utilizator
alexandru82
Mesaje:95
Membru din:25 Sep 2013, 17:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pacatosul
Localitate:Moldova,Soroca
Contact:
Re: Numele lui Dumnezeu. Cât de multă dreptate au iehoviştii?

Mesaj necititde alexandru82 » 03 Mai 2015, 12:17

frate Vasile ,omul nui praf in ochii lui Dumnezeu ,dar este om creat de Dumnezeu dupa CHIPUL si ASEMANAREA Lui :x1Căci aşa a iubit Dumnezeu lumea, încât pe Fiul Său Unul-Născut L-a dat, pentru ca tot cel ce crede într-Însul să nu piară, ci să aibă viaţă veşnică” (Ioan 3: 16)

" Adica pe dumneavoastra e totuna daca cineva drag sau nu , va striga pe nume , sau va zice in functie de profesia sau porecla dvs , mai zidarule sau mai portarule. Nu , nu e totuna cred. "
Daca imi va fi totuna ,inseamna ca ma smeresc,dar daca nu mii totuna inseamna ca sunt cineva (mandrie)
si apoi nu ne adresam cu "mai Dumnezeule :x1 " dar Domnul Dumnezeul meu Ioan 20-28
Sa va cred pe dvs. ca Dumnezeu are nume? sau sa cred Biserica Apostoleasca si Soborniceasca? care are 2 mii de ani

Iancu36
Mesaje:44
Membru din:18 Dec 2014, 23:22
Confesiune:ortodox
Preocupări:somer , cititul ,
Localitate:Sarmas , jud Harghita

Re: Numele lui Dumnezeu. Cât de multă dreptate au iehoviştii?

Mesaj necititde Iancu36 » 13 Mai 2015, 22:12

frate Vasile ,omul nui praf in ochii lui Dumnezeu ,dar este om creat de Dumnezeu dupa CHIPUL si ASEMANAREA Lui :x1Căci aşa a iubit Dumnezeu lumea, încât pe Fiul Său Unul-Născut L-a dat, pentru ca tot cel ce crede într-Însul să nu piară, ci să aibă viaţă veşnică” (Ioan 3: 16)

" Adica pe dumneavoastra e totuna daca cineva drag sau nu , va striga pe nume , sau va zice in functie de profesia sau porecla dvs , mai zidarule sau mai portarule. Nu , nu e totuna cred. "
Daca imi va fi totuna ,inseamna ca ma smeresc,dar daca nu mii totuna inseamna ca sunt cineva (mandrie)
si apoi nu ne adresam cu "mai Dumnezeule :x1 " dar Domnul Dumnezeul meu Ioan 20-28
Sa va cred pe dvs. ca Dumnezeu are nume? sau sa cred Biserica Apostoleasca si Soborniceasca? care are 2 mii de ani
Nu trebuie sa ma credeti pe ,,mine,, ca Dumnezeu are nume. Doar daca credeti in cuvantul lui Dumnezeu adica in Sf.Scriptura acolo apare evident numele lui Dumnezeu. Si daca e de doua mii de ani Biserica Apostoleasca oare nu a gresit cu nimic in doua mii de ani , o fii pastrat cu exactitate tot ceea ce a zis Hristos sa facem? .Atunci de ce sant atat de multe contradictii intre obiceiurile si datinile tinute de enoriasi ortodocsi, si ceea ce spune in realitate Biblia. De ce sant atat de multe lucruri pe care nu le-au facut deloc Apostolii , dar noi azi le facem . Sau le-au facut si noi azi nu le mai facem.

Avatar utilizator
alexandru82
Mesaje:95
Membru din:25 Sep 2013, 17:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pacatosul
Localitate:Moldova,Soroca
Contact:

Re: Numele lui Dumnezeu. Cât de multă dreptate au iehoviştii?

Mesaj necititde alexandru82 » 14 Mai 2015, 15:14

Iancu36
Da cred ca apare acest nume Iehova tot cum cred ca apare si Bunule,Milostive,Calea si Adevarul si multe alte nume in Biblie .Si mai cred ca daca acest nume era Numele lui Dumnezeu asa cum pe dvs. va cheama Iancu si pe mine Alexandru ,atunci de ce Iisus nu ne spune acest nume? daca ne axam pe acest nume si de dragul acestui nume ne facem un"partid" ..(uite ce scrie aici ,Iehova,si toti fugim la acel nume si celelalte nu ne intereseaza atunci cred ca gresim.

Da cred ,ca o fii pastrat cu exactitate tot ceea ce a zis Hristos sa facem si nu a gresit cu nimic in doua mii de ani ..pentru ca este de la Dumnezeu ,daca noi nu facem ceia ce spune Biserica ,cu ce e vinovat Dumnezeu? :x1

"De ce sant atat de multe lucruri pe care nu le-au facut deloc Apostolii , dar noi azi le facem"
Foarte buna intrebare,dar va pun eu o intrebare la intrebarea dvs. Intr-o viata de om ati fi reusit sa faceti tot ceia ce face astazi Biserica? ..intre iudei care nu l-au primit pe Iisus,intre pagani (batuti,chinuiti,si omorati , etc etc ,Apostolii au semanat samanta si cu timpul sa format Biserica de astazi .

"obiceiurile si datinile" .. Biserica spune ,nu fuma,nu bea ,nu umblati la discoteca ,nu stati in carciumi etc etc si enoriasul nu asculta ,ce vina are Biserica? poate si ar avea ,poate ar trebui sa faca ceva ,nustiu aici ce sa spun

Vasile46
Mesaje:46
Membru din:25 Noi 2014, 18:26
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cititul , arheologia , sant agent paza
Localitate:Toplita , jud Harghita

Re: Numele lui Dumnezeu. Cât de multă dreptate au iehoviştii?

Mesaj necititde Vasile46 » 17 Mai 2015, 16:16

Iancu36
Da cred ca apare acest nume Iehova tot cum cred ca apare si Bunule,Milostive,Calea si Adevarul si multe alte nume in Biblie .Si mai cred ca daca acest nume era Numele lui Dumnezeu asa cum pe dvs. va cheama Iancu si pe mine Alexandru ,atunci de ce Iisus nu ne spune acest nume? daca ne axam pe acest nume si de dragul acestui nume ne facem un"partid" ..(uite ce scrie aici ,Iehova,si toti fugim la acel nume si celelalte nu ne intereseaza atunci cred ca gresim.

Da cred ,ca o fii pastrat cu exactitate tot ceea ce a zis Hristos sa facem si nu a gresit cu nimic in doua mii de ani ..pentru ca este de la Dumnezeu ,daca noi nu facem ceia ce spune Biserica ,cu ce e vinovat Dumnezeu? :x1

"De ce sant atat de multe lucruri pe care nu le-au facut deloc Apostolii , dar noi azi le facem"
Foarte buna intrebare,dar va pun eu o intrebare la intrebarea dvs. Intr-o viata de om ati fi reusit sa faceti tot ceia ce face astazi Biserica? ..intre iudei care nu l-au primit pe Iisus,intre pagani (batuti,chinuiti,si omorati , etc etc ,Apostolii au semanat samanta si cu timpul sa format Biserica de astazi .

"obiceiurile si datinile" .. Biserica spune ,nu fuma,nu bea ,nu umblati la discoteca ,nu stati in carciumi etc etc si enoriasul nu asculta ,ce vina are Biserica? poate si ar avea ,poate ar trebui sa faca ceva ,nustiu aici ce sa spun
Ba da Hristos , ne spune acest nume al lui Dumnezeu , deoarece venea de acolo trimis de Tatal , si stia bine acest nume. Chiar semnificatia numelui sau in ebraica pe care insusi Tatal l-a pus printr-un inger la nastere , inseamna Iehoshua( Iesous) , ,,Iehovah este mantuire,, .Asta indicand clar spre rolul de mantuire sau salvare a Tatalui sau care l-a trimis pe pamant. Hristos a spus clar undeva,,Eu vin in numele Tatalui si voi nu ma primiti,,

Avatar utilizator
alexandru82
Mesaje:95
Membru din:25 Sep 2013, 17:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:Pacatosul
Localitate:Moldova,Soroca
Contact:

Re: Numele lui Dumnezeu. Cât de multă dreptate au iehoviştii?

Mesaj necititde alexandru82 » 17 Mai 2015, 21:00

"Eu vin in numele Tatalui " - In numele Tatalui nu iahova ,Hristos ne spune ca numele este Tatal .. si daca credeti ca doar ce este scris in Biblie este adevarat si nu ce zic sfintii ,atunci credeti asa cum spune Iisus -Evanghelia,ca numele este Tatal si nu iahova cum talcuiesc altii .
Sa nu talcuim scriptura dupa cum vrem noi ca ne putem rataci . :x1

Căci va veni o vreme când nu vor mai suferi învăţătura sănătoasă, ci - dornici să-şi desfăteze auzul - îşi vor grămădi învăţători după poftele lor,
Epistola a doua către Timotei a Sfântului Apostol Pavel 4-3

Daca ortodoxia este de 2 mii de ani ,logic nu poate ea veni sa caute invatatori dupa poftele lor nu?
In schimb - adventisti ,baptisti (care au mai multe ramuri) martori lui iahova si mai multe , nu credeti ca ei sunt acei de care zice Pavel ?
Ei au : care vreo 200 ani ,care 300 ,nici una cred ca nu are mai mult de 500 ani si se numesc PROTESTANTI de la adevar care zice Apostolul Pavel .

Frate Vasile ,sa credem ce ne spune mama Biserica ortodoxa care are temelia pe Apostoli .

Vasile25
Mesaje:38
Membru din:14 Oct 2015, 08:12
Confesiune:ortodox
Preocupări:Arheologia si Simbolistica religioasa
Localitate:Tg-Mures

Re: Numele lui Dumnezeu. Cât de multă dreptate au iehoviştii?

Mesaj necititde Vasile25 » 04 Iun 2016, 17:05

Începem cum asta. Urmează şi celelalte...
Sa-mi spuneti va rog explicatia unui text din cartea lui Horia Matei ,,Misterele Terrei,, in capitolul despre Manuscrisele de la Marea Moarta,, textul este asä : Crestinismul s-a nascut in sanul iudaismului pentru ca dintre toate religiile care alcatuiau Imperiul Roman era singura care isi afirma caracterul unic si universal in Iehova . Adica ce spuneti dumneavoasta vizavi de acest text adevarat zic eu. Si faptul ca ,,crestinismul,, si primii crestini erau considerati o secta iudaica , apatrida , care corupea alte natiuni. :!:

Vasile25
Mesaje:38
Membru din:14 Oct 2015, 08:12
Confesiune:ortodox
Preocupări:Arheologia si Simbolistica religioasa
Localitate:Tg-Mures

Re: Numele lui Dumnezeu. Cât de multă dreptate au iehoviştii?

Mesaj necititde Vasile25 » 04 Iun 2016, 17:09

nu am putut vedea tot ce s-a scris pana acum pe aceasta tema: vorbesc de numele Yahweh sau Yehova, caci am vizualizat pana la pagina 7 si mai departe nu s-a putut, desi cred ca dialogul care a existat pana la aceasta pagina a continuat, deci cateva indrumari tehnice mi-ar prinde bine. asadar, cand scriu acum cate ceva, poate repet ceea ce s-a scris sau s-a "fixat" de comun acord intre cei care au dialogat.
timpul iarasi nu-mi permite pentru a aborda pe larg vastul subiect al Teologiei numelui YHWH. dar totusi cateva lamuriri absolut necesare. La momentul aparitiei numelui Yhwh in limba ebraica nu exista nici o vocala, iar literele y,h, si w sunt toate consoane (in alfabetul ebraic).
Asadar textul ebraic avea in original forma YHWH nevocalizata. vocalizarea textului ebraic dupa intoarcerea din robie s-a facut datorita faptului ca intre timp s-a uitat citirea asa cum era inainte de robie. vocalizarea s-a facut de catre masoreti. Acum putem trage prima concluzie: Cei care pretind ca numele lui Dumnezeu in VT era Iehova sau Iahweh sau avea o alta forma gresesc din start, caci acest fapt nu se stie, si dovezile stiintifice lipsesc cu desavarsire.

La aceasta forma, dupa intoarcerea din exilul babilonic si dupa construirea celui de al doilea termen, s-au adaugat vocalele numelui generic Adonai. Insa atentie. Daca luam vocalele: catef patah (adica a), cholem (adica o in romana), kamet (a lung) de la Adonai si le trecem la YHWH rezulta forma Y (a) H (o) W (a) H ((i)) - desi i-ul final nu este vocala, am avea forma YaHoWaH(i), ceea ce nu inseamna nici Yehova si nici Yahweh. Asadar cum se explica vocala e (care este un sva) ? aici trebuie sa recurgem la qere perpetuo. insa si cu acesta nu se explica. De ce?
Pentru ca forma Iehova a provenit in literatura de specialitate intre secolele XIII-XVI, este atribuita lui Peter Galatin, confesorul papei Leon al X-lea, si poate fi urmarita pana la Raymond Martin in 1270. Mai mult, Teodoret al Cirului *secolul IV si Clement Alexandrinul in secolul al III-lea translitereaza numele ca Iav(b)e. Papirusurile egiptene de la sfarsitul secolului al III-lea d.Hr. demonstreaza ca pronuntia care s-a impus este in acord cu varianta lui Teodoret.
Asadar varianta acceptata la nivel international de majoritatea biblistilor este Yahweh, si nu Yehova.
In acest sens sa se consulte de catre cei interesati:
1.G. Johhannes Botterweck, Helmer Ringgren, Theological Dictionary of the Old testament, Volume V, William Eerdmans Publishing Company, Grand Rapids, Michigan, 1997, pp. 502-520.
2.Buttrick, Th. Kepler, John Knoks, Gordon Herbert, The interpreters dictionaryof the Bible, Neshwille, 1962, p. 409.
3.Johannes C. Moor, The rise of Yahwism, the roots of israelite monoteism, Leuven University Press, Belgium, 1997, pp. 29, 33, 39.
si titlurile pot continua cu numarul zecilor, pentru cei interesati, sa se consulte Elenchus of Bible, Pontefice Roma, pe anul 2006, si se vor edifica complet.
Da este interesant , si daca Martorii erau Martorii lui Yahweh , atunci cu siguranta se gasea oricum si se trezea cineva sa zica , atunci ca de fapt nu asta e numele , cu Iehova. Adica oricum o cotesti numai sa nu fie bine , cu toate ca se stie foarte bine de catre cei care continua , voit paganizarea crestinismului , cu toate ca cei care au facut asta sant morti de mult.


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron