DESPRE SUFLET: concepţii eronate la adventişi şi iehovişti

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
DESPRE SUFLET: concepţii eronate la adventişi şi iehovişti

Mesaj necititde protosinghel » 01 Dec 2009, 19:42

Studiind acest subiect în concepţia "martorilor", am constatat o sumedenie de contradicţii în doctrina iehovistă.
Şi ca să fim corecţi, îi oferim ocazia lui Ruslan şi altor "martori" şi chiar îi rugăm să-şi expună doctrina lor cu privire la suflet, ca după aceea să avem o discuţie foarte imortantă la acest subiect.
Aşteptăm, că dacă nu o să scrieţi, o să ne creaţi impresia că sunteţi de acord cu noi şi acceptaţi concepţia creştină (a voastră nefiind una creştină şi nici măcar iudaică).

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: DESPRE SUFLET / împotriva iehoviştilor

Mesaj necititde Ioan Cr » 01 Dec 2009, 20:20

Cred ca aici pot contribui si adventistii, ca sunt dintr-o stirpa.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

marcu
Mesaje:76
Membru din:29 Noi 2009, 13:02
Confesiune:neo-protestant

Re: DESPRE SUFLET / împotriva iehoviştilor

Mesaj necititde marcu » 24 Dec 2009, 23:51

Stimate domn Petru Pruteanu,din nou dvs.ne jigniti,numindu-ne "iehovisti".Va bateti joc nu de noi,ci de Numele lui Dumnezeu.Stiu ca dvs.opinati pt.forma Iahwe sau Iahve,dar,daca doriti,deschideti un forum cu acest subiecte si discutam despre forma corecta a pronuntiei Tatragramei,sau despre forma predominanta si daca acestea doua coincid sau nu.Noi suntem martori ai lui Iehova si nu cred ca va foloseste la ceva faptul de a ne jigni permanent,atribuindu-ne porecle si invective.
Dar ce spuneti dvs.in barba:daca nu-i por nimici,macar sa-i jignesc...Duhovnicesc obicei,mon cher.
Daca totusi ati deschis acest subiect despre suflet,binevoiti a arata unde si ce anume gresim noi,cei care nu contrazicem Biblia,care nu spune decat ca :"sufletul care pacatuieste,acela va muri".Cum toate sufletele pacatuiesc,toate mor,stimate domn.Sigur ca numai acum,in aceasta lume.Noi stim ce inseamna NEPHESH si PSYKHES si,daca doriti,va explic biblic(pt.ca noi nu suntem dogmatici ca dvs.,pt.noi principiul SOLA SCRIPTURA fiind sacru).
Dogma sufletului nemuritor,chiar daca "Sfantul" Augustin a invatat-o de la Platon,adica din scrierile sale,este mult mai veche: provine din Eden,unde cineva a spus:hotarat ca nu veti muri.
Dupa trinitate,pot spune ca este pt.mine al doilea subiect predilect.Va astept cu tot dragul dar si cu milioane de argumente la comentarii despre aceasta a doua mare erezie a "crestinismului",care a provocat alte erezii:chinul vesnic,iadul,purgatoriul...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: DESPRE SUFLET / împotriva iehoviştilor

Mesaj necititde protosinghel » 25 Dec 2009, 17:20

Stimate domn Petru Pruteanu,din nou dvs.ne jigniti,numindu-ne "iehovisti".Va bateti joc nu de noi,ci de Numele lui Dumnezeu.
Eu nu vă jignesc, ci vă zic pe nume. Adevăraţii "martori ai lui Iahve", adică ai lui Hristos, suntem noi, ortodocşii. Voi sunteţi nişte...
Stiu ca dvs.opinati pt.forma Iahwe sau Iahve,dar,daca doriti,deschideti un forum cu acest subiecte si discutam despre forma corecta a pronuntiei Tatragramei,sau despre forma predominanta si daca acestea doua coincid sau nu.
Citiţi articolul meu...

Daca totusi ati deschis acest subiect despre suflet,binevoiti a arata unde si ce anume gresim noi,cei care nu contrazicem Biblia,care nu spune decat ca: "sufletul care pacatuieste,acela va muri".Cum toate sufletele pacatuiesc,toate mor,stimate domn.
Ce bine că nu dispar de tot după această "moarte"...
Noi stim ce inseamna NEPHESH si PSYKHES si,daca doriti,va explic biblic
La câtă ebraică şi greacă ştii mata, mai bine mă scutesc de explicaţiile prosteşti pe care, de altfel, le şi ştiu. V-am studiat bine...
pt.ca noi nu suntem dogmatici ca dvs.,pt.noi principiul SOLA SCRIPTURA fiind sacru
Şi voi aveţi dogme, chiar dacă nu le numiţi aşa. Fiecare confesiune are dogmele ei, aşa că las-o mai moale...
Dogma sufletului nemuritor,chiar daca "Sfantul" Augustin a invatat-o de la Platon,adica din scrierile sale,este mult mai veche: provine din Eden,unde cineva a spus:hotarat ca nu veti muri.
Dupa trinitate,pot spune ca este pt.mine al doilea subiect predilect.Va astept cu tot dragul dar si cu milioane de argumente la comentarii despre aceasta a doua mare erezie a "crestinismului",care a provocat alte erezii:chinul vesnic,iadul,purgatoriul...
Bine, dar să discutăm doar la subiect şi cu argumente serioase, nu cu basme... Şi apropo, accept doar dacă privim toată Scriptura în ansamblu...

Azi însă te las, că şi la "martori" e Crăciunul, iar adventiştii poate au indigestie de la carnea de porc... :D

marcu
Mesaje:76
Membru din:29 Noi 2009, 13:02
Confesiune:neo-protestant

Re: DESPRE SUFLET / împotriva iehoviştilor

Mesaj necititde marcu » 29 Dec 2009, 00:11

Stimate domn,iubesc ironiile fine,pozitive,datatoare de impulsuri pt.cei cu energii latente.Dar eu nu persiflez faptul ca unii nu mananca preparate din porc.Nu e pacat ca nu mananci asa ceva.Pacat este sa faci din aceasta o lege,sa pretinzi ca e si divina.Asa e si cu vinul.Nicaieri nu scrie sa nu bem cate putin (eu nu beau alcool ,sunt abstinent,dar e strict problema mea).
Este insa pacatul lor,d-le Pruteanu.Noi nu celebram Craciunul,dar nici nu avem grija dvs.pt.ca o faceti.Este problema dvs....
Iar basme,cu "aratari" spuneti dvs.,nu eu.Noi nu credem in asa ceva.O sa va fie greu,foarte greu la acest subiect.
Va las sa nu va cada greu sarmalutele....

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: DESPRE SUFLET / împotriva iehoviştilor

Mesaj necititde protosinghel » 29 Dec 2009, 23:23

Atât de bine informat despre mine sunteţi încât nici nu ştiţi că la mine Crăciunul e tocmai pe 7 ianuarie, căci ţin calendarul vechi. Ca monah nu mănânc nici un fel de carne şi vin beau doar puţin şi numai la sărbători. Sunt deacord cu dvstră că nu trebuie să facem lege din nemâncarea de carne (sau anumită cărnuri) şi din reţinerea de la vin. Adventiştii însă fac asta şi tare mă bucur că o altă persoană care-şi închipuie că merge doar după Biblie, exact ca şi "don_razvan" şi aţi sectari, îl contrazic pe acesta.

P.S. Vă rog să scrieţi mai îngrijit şi să puneţi spaţiile corespunzătoare între cuvinte şi propoziţii. Nu scrieţi SMS-uri ca să faceţi economie de caractere...

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: DESPRE SUFLET / împotriva iehoviştilor

Mesaj necititde Cosmin Florin » 30 Dec 2009, 17:00

Deşi iehoviştii afirmă că la moarte omul încetează să existe, Biblia menţionează cum Domnul Hristos, în momentul schimbării la faţă, vorbea cu Moise, mort de vreo 15 secole.
Când a murit Avraam, Biblia nu spune că a trecut în nefiinţă sau că a dispărut în neant, ci că "s-a adăugat la poporul său" - Facerea 25,8. La fel spune şi despre Isaac ("Isaac a murit şi a trecut la părinţii săi"- Facerea 35,29). Înainte de a muri, Iacob le spune fiilor săi: "Eu am să trec la poporul meu. Să mă îngropaţi lângă părinţii mei" - Facerea 49,29. La Numeri 27, 12-13 Dumnezeu îi spune lui Moise: "Suie-te pe acest munte, care este dincoace de Iordan, adică pe muntele Nebo, şi priveşte pământul Canaanului, pe care am să-l dau fiilor lui Israel de moştenire. Iar după ce-l vei vedea, te vei adăuga şi tu la poporul tău, cum s-a adăugat Aaron, fratele tău, pe muntele Hor". Regelui Iosia îi spune Domnul: "Iată te voi adăuga la părinţii tăi şi vei fi pus în gropniţa ta cu pace" - IV Regi 22,20.
Din aceste versete rezultă clar că omul nu dispare în neant, aşa cum greşit învaţă iehoviştii, ci rămâne în existenţă, pentru că: "tot ceea ce a făcut Dumnezeu va ţine în veac de veac şi nimic nu se poate adăuga, nici nu se poate micşora" - Ecclesiastul 3,14.

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: DESPRE SUFLET / împotriva iehoviştilor

Mesaj necititde andr3y » 30 Dec 2009, 22:37

Dogma sufletului nemuritor,chiar daca "Sfantul" Augustin a invatat-o de la Platon,adica din scrierile sale,este mult mai veche: provine din Eden,unde cineva a spus:hotarat ca nu veti muri.
Dupa trinitate,pot spune ca este pt.mine al doilea subiect predilect.Va astept cu tot dragul dar si cu milioane de argumente la comentarii despre aceasta a doua mare erezie a "crestinismului",care a provocat alte erezii:chinul vesnic,iadul,purgatoriul...
Cum vedeti dumneavoastra, sau ma rog ce credeti despre suflet?

marcu
Mesaje:76
Membru din:29 Noi 2009, 13:02
Confesiune:neo-protestant

Re: DESPRE SUFLET / împotriva iehoviştilor

Mesaj necititde marcu » 31 Dec 2009, 07:15

Stimate domn Cosmin Florin: Noi,Martorii lui Iehova nu sustinem nimic altceva decat ceea ce scrie in Biblie.
Iar "gaselnita" dvs.cu "tot ce a facut Dumnezeu ramane in veac" ,este de fapt un verset gresit aplicat aici.De ce?Pt.ca,daca cititi in Eclesiastul 3:18,19,vedeti ca omul moare la fel ca si animalul.
Sigur ca tot ce a creat Dumnezeu ramane in veac.De aceea noi nici nu credem ca pamantul si cerurile vor fi distruse.Insa,stimate domn,Dumnezeu nu l-a creat pe Satan,ci pe Lucifer.Satan va muri.Demonii la fel.Dumnezeu nu a creat un om pacatos.Plata pacatului este moartea,asa citim in Biblie.Scrie cumva ca plata pacatului este somnul??
Biblia ne spune fara echivoc: sufletul care pacatuieste,va muri-Ezechiel 18:3,20.In astfel de conditii,interpretarile dvs.sunt eretice.Daca moare,moare d-le Cosmin .Si observati? Nu scrie ca orice suflet va muri,ci numai acela care pacatuieste.
Cine a spus " hotarat ca nu veti muri?" A avut el dreptate? De ce sustineti si dvs.dogma satanica a nemuririi sufletului,cand Biblia ne spune ca acesta,daca pacatuieste,moare? Iar astazi,cunoasteti pe cineva fara pacat?A existat cineva pe pamant,in afara lui Isus ,care sa nu fi fost pacatos?? De aceea si apelativele cu "sfintii" si "preasfintii" dvs.sunt nebiblice,pt.ca si acestia sunt pacatosi,iar noi nu avem calitatea de a decreta cine este sfant sau nu.

marcu
Mesaje:76
Membru din:29 Noi 2009, 13:02
Confesiune:neo-protestant

Re: DESPRE SUFLET / împotriva iehoviştilor

Mesaj necititde marcu » 31 Dec 2009, 07:27

D-le Andr3Y : Ce credem noi despre suflet? Numai ce scrie in Biblie.Nephesh si psyckhe ne sunt termeni familiari,iar noi am cercetat semnificatiile lor in textele scripturale.Cu aceste termene sunt numiti sau numite:oamenii,animalele sau viata omului ori a animalului.Daca dvs.nu ati cercetat,va ofer si textele scripturale care ne arata fiecare dintre aceste semnificatii.
Iar ceea ce pleaca la Dumnezeu -numai la Dumnezeu,indiferent de ce a facut omul -este duhul sau spiritul.Adam a fost creat din tarana,Dumnezeu a suflat peste el suflare de viata,iar Adam a devenit un suflet viu.Observati? A devenit ,nu a primit.
Mie cuvantul nephesh mi-e mai familiar decat multora,din cauza originii mele.

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: DESPRE SUFLET / împotriva iehoviştilor

Mesaj necititde Cosmin Florin » 31 Dec 2009, 08:45

Stimate domn Cosmin Florin: Noi,Martorii lui Iehova nu sustinem nimic altceva decat ceea ce scrie in Biblie.
Domnule Marcu, nu evitati citatele biblice pe care vi le-am pus in evidenta si care demonstreaza ca cel putin evreii din acea vreme credeau ca dupa moarte sufletul merge in Şeol (locuinta mortilor), dar mai ales va rog sa-mi explicati cum vorbea Mantuitorul cu Moise, daca acesta din urma era "trecut in nefiinta" de 1500 de ani.

Si inca o nelamurire: Ce dumnezeu e asta care il face pe om din nimic, dar apoi isi da seama ca a facut o greseala si il intoarce inapoi in nefiinta? Oare nu stia acest dumnezeu ca fapturile pe care le va crea se vor indeparta de el?

As vrea sa stiu opinia dumnevoastra persoanala in legatura cu scopul crearii lumii; de ce a creat Dumnezeu lumea?

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: DESPRE SUFLET / împotriva iehoviştilor

Mesaj necititde Cosmin Florin » 31 Dec 2009, 09:45

Stimate domn Cosmin Florin: Noi,Martorii lui Iehova nu sustinem nimic altceva decat ceea ce scrie in Biblie.
Iar "gaselnita" dvs.cu "tot ce a facut Dumnezeu ramane in veac" ,este de fapt un verset gresit aplicat aici.De ce?Pt.ca,daca cititi in Eclesiastul 3:18,19,vedeti ca omul moare la fel ca si animalul. Sigur ca tot ce a creat Dumnezeu ramane in veac.De aceea noi nici nu credem ca pamantul si cerurile vor fi distruse.Insa,stimate domn,Dumnezeu nu l-a creat pe Satan,ci pe Lucifer.Satan va muri.Demonii la fel.Dumnezeu nu a creat un om pacatos.Plata pacatului este moartea,asa citim in Biblie.Scrie cumva ca plata pacatului este somnul??
Biblia ne spune fara echivoc: sufletul care pacatuieste,va muri-Ezechiel 18:3,20.
Dacă ar fi să iau in serios explicatiile dvs la cele doua versete ["sufletul care pacatuieste va muri"(Iez. 18:3) si "precum moare omul, moare si dobitocul" (Eccl 3,19)] atunci ar insemna ca si animalul moare tot din cauza pacatului.

Deci pamantul si cerurile nu vor fi distruse, dar oamenii, pe care Dumnezeu i-a pus sa stapaneasca peste creatie vor fi distrusi?
De ce sustineti si dvs.dogma satanica a nemuririi sufletului,cand Biblia ne spune ca acesta,daca pacatuieste,moare? Iar astazi,cunoasteti pe cineva fara pacat?A existat cineva pe pamant,in afara lui Isus ,care sa nu fi fost pacatos??
Si atunci de ce a murit Mantuitorul daca era fara de pacat?
De aceea si apelativele cu "sfintii" si "preasfintii" dvs.sunt nebiblice,pt.ca si acestia sunt pacatosi,
FA 3, 21: "Pe Care trebuie să-L primească Cerul până la vremile stabilirii din nou a tuturor celor despre care a vorbit Dumnezeu prin gura sfinţilor Săi prooroci din veac"
FA 9,32: "Şi trecând Petru pe la toţi, a coborât şi la sfinţii care locuiau în Lida"
Ap 8,4: "Şi fumul tămâiei s-a suit, din mâna îngerului, înaintea lui Dumnezeu, împreună cu rugăciunile sfinţilor"
I Cor 6, 2: "Au nu ştiţi că sfinţii vor judeca lumea?"

De ce spuneti, domnule Marcu, ca apelativul de "sfant" este nebiblic?
noi nu avem calitatea de a decreta cine este sfant sau nu.
Asa este, voi nu aveti calitatea de a hotari cine este sfant si cine nu. Cat despre Biserica lui Hristos, aceasta nu "decreteaza" pe cineva ca fiind sfant, ci doar constata sfintenia vietii acelei persoane.

andr3y
Mesaje:184
Membru din:14 Dec 2009, 14:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:ciclism, electronica, fizica, matematica
Localitate:Neamt, Romania
Contact:

Re: DESPRE SUFLET / împotriva iehoviştilor

Mesaj necititde andr3y » 31 Dec 2009, 12:08

Eu nu stiu ce inseamna "Nephesh si psyckhe". ;) Puneti detalia putin (inclusiv cu trimiteri spre Sf Scriptura)? Multumesc!
Adam a fost creat din tarana,Dumnezeu a suflat peste el suflare de viata,iar Adam a devenit un suflet viu.
Va rog frumos nu fortati prea mult sensul cuvintelor! In biblie spune destul de clar "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ţărână din pământ, a făcut pe om şi a suflat în faţa lui suflare de viaţă şi s-a făcut omul fiinţă vie. " Deci e diferenta mare intre suflet viu si fiinta vie!
Ca sufletul moare? "Aberatia "aceasta este scrisa la Ezechiel 18:3,20
Aici iarasi faceti confuzie si nu luati in considerare esentialul! Redau mai jos versetele respective:
"sufletul care a greşit va muri."
"Sufletul care păcătuieşte va muri. "
Eu cred a reiese destul de bine conditia de "moarte", daca vreti sa ii spuneti asa, si anume ca doar daca se infaptuieste pacatul intervine moartea! Nu scrie nicaieri ca toate sufletele vor "muri". Si oricum, aceasta moarte, nu cred ca se refera la nefiinta! Un suflet poate fi considerat mort, doar daca nu il are pe Dumnezeu. Oare pacatosii il vor lauda pe Dumnezeu, sau cei morti vor vesti puterea Lui? Oare Dumnezeu care este Viu poate fi un Dumnezeu al celor morti?

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: DESPRE SUFLET / împotriva iehoviştilor

Mesaj necititde Floryan » 02 Feb 2010, 12:12

Stimate domn Cosmin Florin: Noi,Martorii lui Iehova nu sustinem nimic altceva decat ceea ce scrie in Biblie.
Dle Marcu, BIblia provine din Biserica, nu a cazut din Cer. Sola Scriptura este o prostie, ca nicaieri in Biblie nu spune sa urmezi Scripturii.
Dar va intreb, cinstit, cum se face ca urmind conceptului "doar Scriptura" exista in lume peste 3000 de confesiuni crestine? Si cu toate acestea baptistii se deosebesc de penticostali sau de adventisti.


Insa,stimate domn,Dumnezeu nu l-a creat pe Satan,ci pe Lucifer.Satan va muri.Demonii la fel.
Pai ce afirmati aici contrazice ceea ce spuneti mai sus. Unde gasim ceea ce spuneti in BIblie? Lucifer, unde apare in Sf Scriptura?


Biblia ne spune fara echivoc: sufletul care pacatuieste,va muri-Ezechiel 18:3,20.In astfel de conditii,interpretarile dvs.sunt eretice.Daca moare,moare d-le Cosmin .Si observati? Nu scrie ca orice suflet va muri,ci numai acela care pacatuieste.
Da. Iar Martorii nu pacatuiesc, ei toti duc viata ingereasca, sunt toti niste sfinti.

Cine a spus " hotarat ca nu veti muri?" A avut el dreptate?
Domnul nostru Hristos o spune.

Numai asa spicund in Sf Scriptura, fara sa ma obosesc prea tare:
Şi vor merge aceştia la osândă veşnică, iar drepţii la viaţă veşnică. Mt 25,36

Apocalipsa 6. 9-11.

9. Şi când a deschis pecetea a cincea, am văzut, sub jertfelnic, --- sufletele--- celor înjunghiaţi pentru cuvântul lui Dumnezeu şi pentru mărturia pe care au dat-o.

10. Şi strigau cu glas mare şi ziceau: Până când, Stăpâne sfinte şi adevărate, nu vei judeca şi nu vei răzbuna sângele nostru, faţă de cei ce locuiesc pe pământ?

11. Şi fiecăruia dintre ei i s-a dat câte un veşmânt alb şi li s-a spus ca să stea în tihnă, încă puţină vreme, până când vor împlini numărul şi cei împreună-slujitori cu ei şi fraţii lor, cei ce aveau să fie omorâţi ca şi ei.

Cine mănâncă din pâinea aceasta, viu va fi în veci (Ioan 6, 51).
Şi iarăşi zice: Cel ce mănâncă Trupul Meu şi bea Sângele Meu are viaţă veşnică, şi Eu îl voi învia în ziua cea de apoi (Ioan 6, 54).

Dle Marcu, iertati-ma ca va intreb, dar pentru ce a murit Hristos pe Cruce?
Am sa inchei cu ce spune Ap Pavel:
Nebun ce eşti! Tu ce semeni nu dă viaţă, dacă nu va fi murit. 1cor15,36
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Petrus

Re: DESPRE SUFLET / împotriva iehoviştilor

Mesaj necititde Petrus » 02 Apr 2010, 07:07

1.BIblia provine din Biserica, nu a cazut din Cer. Sola Scriptura este o prostie, ca nicaieri in Biblie nu spune sa urmezi Scripturii.
2.cum se face ca urmind conceptului "doar Scriptura" exista in lume peste 3000 de confesiuni crestine? Si cu toate acestea baptistii se deosebesc de penticostali sau de adventisti.

Am sa caut sa raspund la aceste doua teme.
1.In Sfanta Scriptura sunt versete care te indeamna s-o urmez : Matei 4.4 (apararea lui Iisus), 22.29 (daca urmezi Scriptura nu te ratacesti), 1 Corinteni 4.6 (ramaneti la "sta scris", la Scripturi), 2 Ioan 9 (ramai la invataturile lui Hristos daca vrei sa ai pe Dmnezeu). Sunt si altele.
2. Aceasta se intampla deoarece : fiecare ia din Biblie ce-i convine. Fiecare interpreteaza biblia cu ochelarii lui. Asta e valabil si pentru ortodoxie si pentru catolicism.
Ca sa poti intelege corect afirmatiile Bibliei:
I.Las-o pe ea sa-ti spuna ce are de spus; nu veni tu cu prejudecatile si dogmele tale
II.Cheama in ajutor Duhul Sfant, care a inspirat pe scriitorii ei. Roaga-te s-o intelegi.
III.Cand vrei sa intelegi un verset sau un capitol tine cont de cultura, traditia si spiritul vremii cand a fost scris pasajul respectiv.
IV. Foloseste si materiale ajutatoare (dictionare, carti de istorie, referinte arheologice...).
V. Traieste cat ai descoperit si vei primi mai mult.
VI. Orice verset ca sal poti intelege incadreazal in context dar fa si legatura cu alte versete ale Scripturii care vorbesc de acelasi lucru, pentru a avea o privire de ansamblu asupra subiectului respectiv.
Succes.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: DESPRE SUFLET / împotriva iehoviştilor

Mesaj necititde electric77 » 02 Oct 2010, 13:12

D-le Andr3Y : Ce credem noi despre suflet? Numai ce scrie in Biblie.Nephesh si psyckhe ne sunt termeni familiari,iar noi am cercetat semnificatiile lor in textele scripturale.Cu aceste termene sunt numiti sau numite:oamenii,animalele sau viata omului ori a animalului.Daca dvs.nu ati cercetat,va ofer si textele scripturale care ne arata fiecare dintre aceste semnificatii.
Iar ceea ce pleaca la Dumnezeu -numai la Dumnezeu,indiferent de ce a facut omul -este duhul sau spiritul.Adam a fost creat din tarana,Dumnezeu a suflat peste el suflare de viata,iar Adam a devenit un suflet viu.Observati? A devenit ,nu a primit.
Mie cuvantul nephesh mi-e mai familiar decat multora,din cauza originii mele.
Pentru ca sa intelegem ce este sufletul, nu e suficient sa citim o traducere sau alta a Bibliei. Trebuie studii aprofundate de ebraica si greaca. "Omul a devenit un suflet viu" - de unde stim noi ca evreii nu aveau ambele variante, adica si aceea ca omul este un suflet dar si aceea ca omul are un suflet? pentru ca regasim ambele variante in Scripturi. Cand Pavel invie pe tanarul care cazuse de la etaj, spune ca sufletul lui este in el. Cum sa zica asa daca omul este sufletul?

Fapte 20:10  Dar Pavel s-a pogorât, s-a repezit spre el, l-a luat în braţe şi a zis: „Nu vă tulburaţi, căci sufletul lui este în el.”


Am tot cautat dar nu am gasit materiale in care sa fie detaliata credinta evreilor in aceasta privinta, ei cum considera sufletul? Poate cineva sa ma ajute in acest sens? dar vreau dovezi si scrieri din care sa rezulte. Pentru ca sunt convins ca evreii stiu ce e aia suflet/spirit si doar ei sunt in masura sa interpreteze textele biblice in mod corect.

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: DESPRE SUFLET / împotriva iehoviştilor

Mesaj necititde daniel tuduran » 02 Oct 2010, 20:33

D-le Andr3Y : Ce credem noi despre suflet? Numai ce scrie in Biblie.Nephesh si psyckhe ne sunt termeni familiari,iar noi am cercetat semnificatiile lor in textele scripturale.Cu aceste termene sunt numiti sau numite:oamenii,animalele sau viata omului ori a animalului.Daca dvs.nu ati cercetat,va ofer si textele scripturale care ne arata fiecare dintre aceste semnificatii.
Iar ceea ce pleaca la Dumnezeu -numai la Dumnezeu,indiferent de ce a facut omul -este duhul sau spiritul.Adam a fost creat din tarana,Dumnezeu a suflat peste el suflare de viata,iar Adam a devenit un suflet viu.Observati? A devenit ,nu a primit.
Mie cuvantul nephesh mi-e mai familiar decat multora,din cauza originii mele.
Pentru ca sa intelegem ce este sufletul, nu e suficient sa citim o traducere sau alta a Bibliei. Trebuie studii aprofundate de ebraica si greaca. "Omul a devenit un suflet viu" - de unde stim noi ca evreii nu aveau ambele variante, adica si aceea ca omul este un suflet dar si aceea ca omul are un suflet? pentru ca regasim ambele variante in Scripturi. Cand Pavel invie pe tanarul care cazuse de la etaj, spune ca sufletul lui este in el. Cum sa zica asa daca omul este sufletul?

Fapte 20:10  Dar Pavel s-a pogorât, s-a repezit spre el, l-a luat în braţe şi a zis: „Nu vă tulburaţi, căci sufletul lui este în el.”


Am tot cautat dar nu am gasit materiale in care sa fie detaliata credinta evreilor in aceasta privinta, ei cum considera sufletul? Poate cineva sa ma ajute in acest sens? dar vreau dovezi si scrieri din care sa rezulte. Pentru ca sunt convins ca evreii stiu ce e aia suflet/spirit si doar ei sunt in masura sa interpreteze textele biblice in mod corect.
Eu din cate stiu Hristos a talmacit total diferit Biblia decat evreii din vremea sa.Acesta interpretare/intelegere a lui Hristos in ce priveste Scripturile a fost transmisa apostolilor care l-a randul lor au transmis-o urmasilor lor.
Prin urmare cea mai sanatoasa interpretarte a textelor biblice o gasim in NT cat si la Sfintii Parinti.
Deci cam aici ar trebui sa cauti ,dupa parea mea.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: DESPRE SUFLET: împotriva "Turnului de veghe"

Mesaj necititde electric77 » 03 Oct 2010, 17:55

Ce este sufletul? doresc o definitie academica. Multumesc.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: DESPRE SUFLET: împotriva "Turnului de veghe"

Mesaj necititde protosinghel » 03 Oct 2010, 21:30

Ce este sufletul? doresc o definitie academica.
Întrucât această noţiune apare cu sensuri diferite atât în VT cât şi în NT, este imposibil să-i dai o definiţie academică. Trebuie să începi de la a ţine cont de toate aceste sensuri, fără a lăsa nici unul la o parte.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: DESPRE SUFLET: împotriva "Turnului de veghe"

Mesaj necititde electric77 » 04 Oct 2010, 20:59

Întrucât această noţiune apare cu sensuri diferite atât în VT cât şi în NT, este imposibil să-i dai o definiţie academică. Trebuie să începi de la a ţine cont de toate aceste sensuri, fără a lăsa nici unul la o parte.
Nu va incumetati sa faceti o scurta disertatie asupra subiectului?


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX