Întrebări la care "Martorii lui Iehova" nu ştiu să răspundă

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:
Întrebări la care "Martorii lui Iehova" nu ştiu să răspundă

Mesaj necititde Ioan Cr » 26 Ian 2010, 16:53

1. DE CE Apostolii, scriind în greacă Numele lui Dumnezeu, s-au folosit de traducerea "eretică" (Septuaginta) a acestuia? Oare nu ar fi pus ei peste tot Numele lui Dumnezeu în originalul ebraic sau cel puţin în calchiere grecească, dacă ar fi avut aceeaşi convingere despre "magia" lui ca şi dvs?
2. DE CE consideraţi că Numele lui Dumnezeu revelat nouă de către Hristos este anume "Iahve, Iehova" şi nu "Tatăl, Avva"? (cf Ioan Cap.17) Oare vi se pare atît de lejeră această precizare?
3. Dacă în Biblie nu scrie nimic despre forma geometrică a lui "stauros", de unde convingerea dvs că este anume "stîlp" şi nu "cruce"?

N.B. Rog să nu se răspundă în acest topic, păstrîndu-l numai pentru întrebările nerăspunse. Mulţumesc.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Întrebări la care "Martorii lui Iehova" nu ştiu să răspundă

Mesaj necititde electric77 » 04 Oct 2010, 17:51

Eu alte intrebari as pune:
1) cum se face ca Duhul Sfant este forta, cand Biblia arata clar ca Duhul vorbeste, o forta nu poate vorbi.
Fapte 13:2  Pe când slujeau Domnului şi posteau, Duhul Sfânt a zis:
2) anul 1914, anul venirii Imparatiei, cand in Biblie se arata clar ca Isus a spus ca nu putem cunoaste date si zile - aici as face o analiza a cuvantului "parousia" peste tot unde apare in Biblie si as arata ca nu se poate aplica la 1914 in niciun caz;
3) "clasa unsa", cei din Brooklyn, ramasita celor 144.000, singurii mandatati sa explice Cuvantul, este o mare inselare, a fi uns inseamna a fi botezat cu Duhul, ori cum se vede asta, nu prin darurile Duhului? iar martorii nu cred in darurile Duhului.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Întrebări la care "Martorii lui Iehova" nu ştiu să răspundă

Mesaj necititde IOACHIM » 05 Oct 2010, 00:39

1. Cum e cu imparatia de 1000 de ani daca tronul lui Dumnezeu, chiar si in Apocalipsa , se afla in ceruri si nu este in nici un caz tronul unei imparatii terestre/pe pamant 3,21; 4, 2-11; 7, 9-17 ?

2. Cum explica doctrin apostaziei? Daca evanghelia a fost pervertita, daca invataturile au fost schimbate... este de neinteles de ce mai citeaza pasaje din Sf. Scriptura; e o contradictie logica.

3. daca biserica este apostata si e manifestare a lui antihrist (1 Ioan 2, 18), cum justifica doctrina restaurationista de a reconstrui Biserica primara fara a e baza pe alta sursa sau traditie, cu exceptia Bibliei. (aici e evoie de un raspuns mai academic - ma tem ca n-au personal calificat; de fapt sunt sigur; )

4. de ce principiul aleoric nu este aplicat constant in interpretarea Scripturii iar unele pasaje sunt interpretate literal? Nu exista nici o regula logica pt. aplicarea unuia sau altuia din cele 2 principii!

5. cum e cu numeroasele amaanri si recalculari ale sfarsitului lumii?

6. martorii chiar sunt lacuste? :lol:


Spre stiinta

Iehovistii sunt:
ARIENI - pt. ca neaga Sf. Treime
GNOSTICI - ideea de eliberare a sufletului din temnita/inchisoarea trupului
MONTANISTI - pun accentul pe a doua venire
DOCHETISTI - neaga invierea

Claudiu68

Re: Întrebări la care "Martorii lui Iehova" nu ştiu să răspu

Mesaj necititde Claudiu68 » 13 Oct 2011, 21:09

Descarcati Lazar Gog aici si anume :,,perspectiva profetica 2008" in special de la minutul 8 pina la cel putin 20

Claudiu68

Re: Întrebări la care "Martorii lui Iehova" nu ştiu să răspu

Mesaj necititde Claudiu68 » 23 Oct 2011, 21:10

Numele lui Dumnezeu este IAHVE demonstrat si de tetragrama prezenta pe vitraliile din capela sixtina . A nu-l pronunta este alta problematica. Intr-o traducere a bibliei dni 1995 de la Roma a bisericii greco-catolica se pomeneste ca:,,Isus este slujitorul lui Iahve". In geneza 28:16-19 cine-l citeste fara ,,ochelari de cal " afla ce a vazut patriarhul Jacob. Pentru mai multe argumente vizionati Lazar Gog . profetia pentru 2008 minutul 7.30-20.30

Claudiu68

Re: Întrebări la care "Martorii lui Iehova" nu ştiu să răspu

Mesaj necititde Claudiu68 » 25 Oct 2011, 20:09

1. Cum e cu imparatia de 1000 de ani daca tronul lui Dumnezeu, chiar si in Apocalipsa , se afla in ceruri si nu este in nici un caz tronul unei imparatii terestre/pe pamant 3,21; 4, 2-11; 7, 9-17 ?

2. Cum explica doctrin apostaziei? Daca evanghelia a fost pervertita, daca invataturile au fost schimbate... este de neinteles de ce mai citeaza pasaje din Sf. Scriptura; e o contradictie logica.

3. daca biserica este apostata si e manifestare a lui antihrist (1 Ioan 2, 18), cum justifica doctrina restaurationista de a reconstrui Biserica primara fara a e baza pe alta sursa sau traditie, cu exceptia Bibliei. (aici e evoie de un raspuns mai academic - ma tem ca n-au personal calificat; de fapt sunt sigur; )

4. de ce principiul aleoric nu este aplicat constant in interpretarea Scripturii iar unele pasaje sunt interpretate literal? Nu exista nici o regula logica pt. aplicarea unuia sau altuia din cele 2 principii!

5. cum e cu numeroasele amaanri si recalculari ale sfarsitului lumii?

6. martorii chiar sunt lacuste? :lol:



Din pacate (si o spun cu un mare regret) biserica adevarata a disparut imediat cu aposolii.La toate popoarele crestinate , invatatura crestina s-a amestecat cu traditiile respectivelor popoare (asa au aparut doctrinele religioase) diferite de la o tara la alta . Preotii tin mai mult la traditiile locului decit la sfaturile si exemplele din biblie . Biserica adevarata va veni numai cu a doua venire a lui Isus ca rege ; atunci asa cum este promis , va fi o singura religie . ABIA ASTEPT .Sunt curios ce vor face marii prelati carora le place sa li se faca plecaciuni , sa li se pupe mana si poala si multe altele de acelasi gen care , mie imi lasa un gust foarte amar.


Spre stiinta

Iehovistii sunt:
ARIENI - pt. ca neaga Sf. Treime
GNOSTICI - ideea de eliberare a sufletului din temnita/inchisoarea trupului
MONTANISTI - pun accentul pe a doua venire
DOCHETISTI - neaga invierea

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Întrebări la care "Martorii lui Iehova" nu ştiu să răspu

Mesaj necititde dimitrie » 26 Oct 2011, 00:19


Din pacate (si o spun cu un mare regret) biserica adevarata a disparut imediat cu aposolii.La toate popoarele crestinate , invatatura crestina s-a amestecat cu traditiile respectivelor popoare (asa au aparut doctrinele religioase) diferite de la o tara la alta . Preotii tin mai mult la traditiile locului decit la sfaturile si exemplele din biblie . Biserica adevarata va veni numai cu a doua venire a lui Isus ca rege ; atunci asa cum este promis , va fi o singura religie . ABIA ASTEPT .Sunt curios ce vor face marii prelati carora le place sa li se faca plecaciuni , sa li se pupe mana si poala si multe altele de acelasi gen care , mie imi lasa un gust foarte amar.


Spre stiinta...
Dacă d-ta simţi că nu e vie biserica greco-catolică, lipsită de Duhul Sfânt (şi aşa şi este), asta nu însemnă că nu mai există Biserică. Şi din nefericire pentru d-ta, constat că nu cunoşti ce scrie în Noul Testament despre Biserica lui Hristos, nici despre cele privitoare la Parusie. Şi din acest motiv (printre altele), d-ta ai ajuns acum să aştepţi pe Anithrist crezând că este Iisus Domnul.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Claudiu68

Re: Întrebări la care "Martorii lui Iehova" nu ştiu să răspu

Mesaj necititde Claudiu68 » 26 Oct 2011, 20:19


Din pacate (si o spun cu un mare regret) biserica adevarata a disparut imediat cu aposolii.La toate popoarele crestinate , invatatura crestina s-a amestecat cu traditiile respectivelor popoare (asa au aparut doctrinele religioase) diferite de la o tara la alta . Preotii tin mai mult la traditiile locului decit la sfaturile si exemplele din biblie . Biserica adevarata va veni numai cu a doua venire a lui Isus ca rege ; atunci asa cum este promis , va fi o singura religie . ABIA ASTEPT .Sunt curios ce vor face marii prelati carora le place sa li se faca plecaciuni , sa li se pupe mana si poala si multe altele de acelasi gen care , mie imi lasa un gust foarte amar.


Spre stiinta...
Dacă d-ta simţi că nu e vie biserica greco-catolică, lipsită de Duhul Sfânt (şi aşa şi este), asta nu însemnă că nu mai există Biserică. Şi din nefericire pentru d-ta, constat că nu cunoşti ce scrie în Noul Testament despre Biserica lui Hristos, nici despre cele privitoare la Parusie. Şi din acest motiv (printre altele), d-ta ai ajuns acum să aştepţi pe Anithrist crezând că este Iisus Domnul.
Anticristul este Isus??? Nu mai inteleg nimic.Isus pe cine zice ca-si va intemeia biserica?Cind m-am referit la traditii , ginditi-va ce face biserica ortodoxa (,,sfanta traditie" .....????? sau despre ,,moaste" ce spuneti?-biserica catolica sau cea ortodoxa abereaza din acest punct de vedere ???) . Ce spune domnul Isus despre morti; sa-i veneram? in nici un caz. si multe altele . Apropo ; inainte de a doua venire este scris printre altele ca evanghelia va fi cunoscuta de toate neamurile ???(biserica ortodoxa face ceva in sensul acesta ? sau asteapta pur si simplu sa vina enoriasii in biserici ? Acesta este unul din multele motive pentru care am raspuns mai sus. Ar fi un topic nou ce ziceti?

Claudiu68

Re: Întrebări la care "Martorii lui Iehova" nu ştiu să răspu

Mesaj necititde Claudiu68 » 30 Oct 2011, 20:48

Totusi daca numele din scrierile vechie ebraice ieste IAHVE , de ce afost scos din Biblie . Nu era nici o problema si atunci probabil nici martorii lui Iehova n-ar mai fi aparut.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări la care "Martorii lui Iehova" nu ştiu să răspu

Mesaj necititde protosinghel » 31 Oct 2011, 07:49

Totusi daca numele din scrierile vechie ebraice ieste IAHVE , de ce afost scos din Biblie . Nu era nici o problema si atunci probabil nici martorii lui Iehova n-ar mai fi aparut.
Ce gândire simplistă..., de parcă "martorii lui Iehova" ar avea problema "numelui lui Dumnezeu" ca singura diferenţă doctrinară faţă de noi. Dacă ar fi aşa, ei n-ar fi introdus "YAHWE" în Noul Testament sau chiar şi în VT acolo el nu a fost niciodată şi L-ar recunoaşte pe Hristos ca Dumnezeu.

Claudiu68

Re: Întrebări la care "Martorii lui Iehova" nu ştiu să răspu

Mesaj necititde Claudiu68 » 31 Oct 2011, 18:24

Cu tot respectul pentru d-voastra dar numele divin este totusi Jahve( Jehovas, Adonai , ...) prezent in toate scrierile ebraice . De ce nu-l recunoastem ?De ce ne e frica sa-l pronuntam ? Nu vad ce problema ar fi . Este un fapt de drept . Vin cu dovezi din vechile scrieri ebraice daca este cazul , dar nu cred ca la scoala teologica nu va fost prezentat .
Multumesc pentru timpul acordat.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări la care "Martorii lui Iehova" nu ştiu să răspu

Mesaj necititde protosinghel » 31 Oct 2011, 19:15

E greu când vorbim lucruri diferite. Şi eu pot să vă dau cel puţin 3 exemple când în cultul ortodox numele Iahve este folosit, drept că în traducere:
- la începutul Anaforalei Sf. Vasile cel Mare;
- la începutul unei rugăciuni de exorcizare de la Botez;
- la sfârşitul fiecărei Vecernii şi Utrenii, unde avem "Cel ce este, binecuvântat este Hristos Dumnezeul nostru..." (aşa cum ar fi traducerea corectă a ecfonisului).

Totuşi, la Filipeni 2 se spune că "numele cel mai presus de orice nume" este Iisus Hristos şi "în numele Lui tot genunciul se pleacă".
Deci noi creştinii nu ignorăm numele "Iahve", ci doar constatăm că în NT el nu s-a mai folosit şi-atunci de ce la-m folosi noi?!

Claudiu68

Re: Întrebări la care "Martorii lui Iehova" nu ştiu să răspu

Mesaj necititde Claudiu68 » 31 Oct 2011, 19:32

Corect . Am inteles explicatia d-voastra. Multumesc

Claudiu68

Re: Întrebări la care "Martorii lui Iehova" nu ştiu să răspu

Mesaj necititde Claudiu68 » 31 Oct 2011, 19:50

Este o adevarta harababura ; adica: Culturile protestante nu folosesc din vechiul testament cele referitoare la hainele preotesti , altar ,s.a.s.m.d. dar unii folosesc numele divin , altii altele . Bun; ortodoxii si catolicii in schimb folosesc din VT cele referitoare la hainele preotesti s.a.s.m.d dar , nu mai folosesc numele divin . Fiecare parca foloseste sau nu foloseste ceea ce le convine sau nu . Ar trebui dupa spusele d-voastra ca actualii crestini sa nu mai foloseasca nimic referitor la VT . Exemplu ar fi inclusiv problema baticului la femei in biserica .In vechile tinuturi ortodoxe se poarta baticul iar in altele locuri nu . Preotii ar trebui sa foloseasca aceleasi ,, reguli" peste tot ; si multe altele ca exemple .
Mie personal imi este foarte greu sa accept ca fiecare ia din VT sau NT doar ce le convine . De aici atitea discutii contradictorii. Abia astept si ma rog ca domnul nostru Isus Cristos sa instaureze o singura religie si sunt convins in totalitate ca nu va fi nici ORTODOXA nici CATOLICA nici PROTESTANTA ci va fi cea a primilor apostoli , care din pacate nu este cunascuta.
Doamne ajuta!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări la care "Martorii lui Iehova" nu ştiu să răspu

Mesaj necititde protosinghel » 31 Oct 2011, 20:35

Vreţi să spuneţi că Biserica lui Hristos a fost buruită (de porţile iadului)? În acest caz în faceţi pe Hristos mincinos!
Iar în cele ce spuneţi despre VT şi NT nu aveţi o logică coerentă. Eu am spus că noi nu folosim numele Iahve pt că în NT ni s-a spus ALTCEVA, nu pt că aşa am vrut noi. Protestanţii însă fac ce vor ei.

Claudiu68

Re: Întrebări la care "Martorii lui Iehova" nu ştiu să răspu

Mesaj necititde Claudiu68 » 31 Oct 2011, 20:41

Niciodata n-as putea sa-l fac pe mantuitorul nostru mincinos !Va rog sa ma luminati cu :,,ni s-a spus ALTCEVA " vreau sa caut textele biblice pe care mi le veti enumera .
Va multumesc!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări la care "Martorii lui Iehova" nu ştiu să răspu

Mesaj necititde protosinghel » 31 Oct 2011, 23:25

Dar Filipeni 2:9, despre care am zis deja, nu vă este suficient? Sau faptul că Apostolii, evrei fiind (şi mai ales Pavel foarte destupat la minte) n-au menţionat numele Iahve în scrierile lor, asta tot nu vă spune nimic? Din contra, se spune că ne mântuim în numele Domnului Iisus.
Citiţi Romani 10:13 şi contextul. Veţi vedea clar numele cui ne mântuieşte. Nimic despre Iahve, iar Kyrios (Domnul) este numit peste tot Iisus Hristos, pt că, la urma urmei, tot El este şi Iahve, nu Tatăl.

Claudiu68

Re: Întrebări la care "Martorii lui Iehova" nu ştiu să răspu

Mesaj necititde Claudiu68 » 03 Noi 2011, 22:30

Eu alte intrebari as pune:
1) cum se face ca Duhul Sfant este forta, cand Biblia arata clar ca Duhul vorbeste, o forta nu poate vorbi.
Fapte 13:2  Pe când slujeau Domnului şi posteau, Duhul Sfânt a zis:
2) anul 1914, anul venirii Imparatiei, cand in Biblie se arata clar ca Isus a spus ca nu putem cunoaste date si zile - aici as face o analiza a cuvantului "parousia" peste tot unde apare in Biblie si as arata ca nu se poate aplica la 1914 in niciun caz;
3) "clasa unsa", cei din Brooklyn, ramasita celor 144.000, singurii mandatati sa explice Cuvantul, este o mare inselare, a fi uns inseamna a fi botezat cu Duhul, ori cum se vede asta, nu prin darurile Duhului? iar martorii nu cred in darurile Duhului.
De unde stim ca duhul nu poate vorbi

beni

Re: Întrebări la care "Martorii lui Iehova" nu ştiu să răspu

Mesaj necititde beni » 07 Noi 2011, 20:11

Dar Filipeni 2:9, despre care am zis deja, nu vă este suficient? Sau faptul că Apostolii, evrei fiind (şi mai ales Pavel foarte destupat la minte) n-au menţionat numele Iahve în scrierile lor, asta tot nu vă spune nimic? Din contra, se spune că ne mântuim în numele Domnului Iisus.
Citiţi Romani 10:13 şi contextul. Veţi vedea clar numele cui ne mântuieşte. Nimic despre Iahve, iar Kyrios (Domnul) este numit peste tot Iisus Hristos, pt că, la urma urmei, tot El este şi Iahve, nu Tatăl.


Iahve este Isus ? si in acelasi timp si Dumnezeu ? Hai ca-i chiar hazliu . A murit Dumnezeu pe cruce? Cind se roaga lui Dumnezeu (am vazut in film) se roaga lui insusi?
Eu despre Iahve am citit intr-un referat pe net . Acolo zicea cum ca este numele divin si ca ar fi inlocuit cu Domnul din motive nestiute doar in versiunile dupa 1800 a bibliei .

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Întrebări la care "Martorii lui Iehova" nu ştiu să răspu

Mesaj necititde protosinghel » 07 Noi 2011, 22:38

E mult mai "hazliu" (nebuneşte vorbind) să fii ateu, decât să crezi cele spuse de mine.
Păi totul e simplu: Dumnezeu este întreit în Persoane: Tatăl, Fiul şi Sfântul Duh. Nu sunt 3 dumnezei, ci Unul Singur întreit în Persoane.
Fiul S-a întrupat, a fost răstignit a murit şi a înviat. Tot El S-a rugat Tatălui, dar fiind Fiu al Tatălui, este "născut, nu făcut" şi "de o fiinţă cu El".


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron