Despre universalitatea Decalogului

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
vasinec
Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde vasinec » 08 Noi 2010, 19:17

Ati raspuns frumos, dar nu la intrebarea pusa: in Decalog fiecare "iota" este importanta si nu ma intereseaza decat aceasta. Un pagan, sa zicem, care ocazional da peste aceste table, cu ce impresie ramane cand citeste porunca 1?
Un pagan ar ramane cu impresia ca Porunca 1 este adresata strict evreilor.

De ce considerati ca Dumnezeu ii cere si lui (si noua, de vreme ce nu suntem evrei) sa le respecte, cand destinatarul este altul, identificat precis si la singular? In ce consta ascultarea noastra, daca nu tocmai in pastrarea nealterata a Cuvantului?
Nu alterez nimic. Ca sa raman "in pastrarea nealterata a Cuvantului", pot sa-mi manifest admiratia fata de Dumnezeul care i-a scos pe evrei, "cu brat puternic", din tara Egiptului. Aceeasi admiratie o are si Sfantul Apostol Pavel (care aduce slava lui Dumnezeu pentru scoaterea poporului Sau din Egipt - vedeti Fapte cap. 7 si 13). Dumnezeul evreilor este Dumnezeul Meu, iar poruncile Lui sunt valabile si pentru mine.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde Ioan Cr » 08 Noi 2010, 19:54

Un pagan ar ramane cu impresia ca Porunca 1 este adresata strict evreilor.
Ca si celelalte 9, si de altfel, ca si tot Legamantul Vechi.
Ca sa raman "in pastrarea nealterata a Cuvantului", pot sa-mi manifest admiratia fata de Dumnezeul care i-a scos pe evrei, "cu brat puternic", din tara Egiptului. Aceeasi admiratie o are si Sfantul Apostol Pavel (care aduce slava lui Dumnezeu pentru scoaterea poporului Sau din Egipt - vedeti Fapte cap. 7 si 13). Dumnezeul evreilor este Dumnezeul Meu, iar poruncile Lui sunt valabile si pentru mine.
Atentie: "admiratia" desfiinteaza porunca. Daca tineti un set de reguli pentru ca sunt "lucru bun", nu le mai tineti din obligatie, or asta faceti cand le schimbati destinatarul. Repet: daca este vesnic Decalogul, oare nu este vesnic in fiecare cuvint al lui? Cred ca cu asta veti ajunge sa intelegeti si diferenta dintre "tinere" si "implinire", ultima fiind lucrarea Duhului (prin Hristos).
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

vasinec

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde vasinec » 08 Noi 2010, 20:18


Ca si celelalte 9,
Lucru valabil pentru pagani.
Atentie: "admiratia" desfiinteaza porunca. Daca tineti un set de reguli pentru ca sunt "lucru bun", nu le mai tineti din obligatie, or asta faceti cand le schimbati destinatarul.
"Admiratia" duce si catre dragoste fata de Cel Admirat. "Si, dragostea de Dumnezeu sta in pazirea poruncilor Lui." (1 Ioan 5:3)
Repet: daca este vesnic Decalogul, oare nu este vesnic in fiecare cuvint al lui? Cred ca cu asta veti ajunge sa intelegeti si diferenta dintre "tinere" si "implinire", ultima fiind lucrarea Duhului (prin Hristos).
Cele Zece Porunci trebuiesc tinute asa cum le-a tinut si Hristos.

Alte legi s-au implinit in Hristos si s-au incheiat. Exemple: legea jertfei si legea preotiei. Acestea sunt "umbra lucrurilor viitoare iar trupul este a lui Hristos" (Coloseni 2:16) si nu fac parte din Decalog.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde Ioan Cr » 08 Noi 2010, 21:02


Ca si celelalte 9,
Lucru valabil pentru pagani.
Cum asa? Oare nu erau toate zece pe aceleasi table?
"Admiratia" duce si catre dragoste fata de Cel Admirat. "Si, dragostea de Dumnezeu sta in pazirea poruncilor Lui." (1 Ioan 5:3)
Va rog sa nu schimbati accentul: nu mai suntem in situatia lui Israel, avem alte porunci si alte obligatii. Care este porunca Lui cea noua? Oare dragostea va impinge sa judecati pe cei ce sunt liberi fata de Lege?
Cele Zece Porunci trebuiesc tinute asa cum le-a tinut si Hristos.
Amin! Adica, in libertate.
Alte legi s-au implinit in Hristos si s-au incheiat. Exemple: legea jertfei si legea preotiei. Acestea sunt "umbra lucrurilor viitoare iar trupul este a lui Hristos" (Coloseni 2:16) si nu fac parte din Decalog.
Oare atat de putin a facut Hristos?
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

vasinec

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde vasinec » 08 Noi 2010, 21:26

Cum asa? Oare nu erau toate zece pe aceleasi table?
Ma refeream la punctul de vedere al unui pagan.

Va rog sa nu schimbati accentul: nu mai suntem in situatia lui Israel, avem alte porunci si alte obligatii. Care este porunca Lui cea noua? Oare dragostea va impinge sa judecati pe cei ce sunt liberi fata de Lege?

Amin! Adica, in libertate.
1.Porunca cea noua este "sa ne iubim cum ne-a iubit El".

2. Nu judec pe nimeni. Nu pot gandi ca Dumnezeu, sa-mi permit sa judec.

3. Niciodata nu am vrut sa vorbesc despre pazirea poruncilor decat in libertate, din dragoste si din toata inima.

Am observat, si in alte discutii, cu alte persoane, ca diferentele constau mai mult in exprimare si intelegerea celuilalt.

Oare atat de putin a facut Hristos?
1. Hristos a facut totul.
2. Exprimarile mele uneori nu spun nimic.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde Ioan Cr » 08 Noi 2010, 21:50

Ma refeream la punctul de vedere al unui pagan.
Deci suntem de acord, Decalogul a fost poruncit doar evreilor? Ramane de vazut si perspectiva crestina.
1.Porunca cea noua este "sa ne iubim cum ne-a iubit El".
Si aceasta iubire este plinirea Legii si "marca" crestinului. Acum va intreb: care Lege se implineste prin iubirea in Hristos - "Legea Domnului" sau "Legea lui Moise"?
2. Nu judec pe nimeni. Nu pot gandi ca Dumnezeu, sa-mi permit sa judec.
Dar asta face confesiunea adventista cand leaga nadejdea mantuirii de tinerea sabatului.
3. Niciodata nu am vrut sa vorbesc despre pazirea poruncilor decat in libertate, din dragoste si din toata inima.
Ati uitat inca si "cu toata mintea", avand in vedere aici perspectiva crestina a lucrurilor.
1. Hristos a facut totul
Asa sa fie.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

vasinec

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde vasinec » 08 Noi 2010, 22:48


Deci suntem de acord, Decalogul a fost poruncit doar evreilor? Ramane de vazut si perspectiva crestina.
Se pare ca nu ne-am inteles. Din perspectiva pagana putem spune ca Decalogul a fost doar pentru evrei. Din perspectiva crestina , cele 10 Porunci sunt valabile si sunt scrise in inima credinciosului.

Si aceasta iubire este plinirea Legii si "marca" crestinului. Acum va intreb: care Lege se implineste prin iubirea in Hristos - "Legea Domnului" sau "Legea lui Moise"?
Legea care se refera la lucrarea Mantuitorului, a fost implinita. Legea Morala (cum numeste ortodoxia Cele 10 Porunci) a fost desavarsita de Hristos.

Dar asta face confesiunea adventista cand leaga nadejdea mantuirii de tinerea sabatului.
Aici vorbiti (scrieti) cu pacat. Unul dintre aspectele care m-au atras la biserica adventista este faptul ca adventistii cred ca nu sunt singurii mantuiti si Dumnezeu are credinciosi sinceri si in alte confesiuni religioase. Va pot da citate din Manualul Doctrinelor Biblice AZS.

Prima data cand am intrat intr-o biserica adventista, l-am auzind pe pastor predicand si spunand, la un moment dat: "dragii mei, zilele trecute stateam de vorba cu o doamna, buna crestina, dar de alta religie....". Mi-a placut. "Bun crestin, dar de alta religie (neadventist)". Cam asta este conceptia adventista despre altii. Se bazeaza pe judecata lui Dumnezeu, care vede in inima omului.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre universalitatea Decalogului

Mesaj necititde protosinghel » 08 Noi 2010, 22:51

Vasinec, la noi în forum sunt şi alte discuţii, inclusiv 2 la care ai promis că te vei implica. Văd că nu încetezi a ne tortura cu "variațiuni pe aceeași temă". :D

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde dumio » 09 Noi 2010, 00:16

De aici intelegem ca dumneata nu-L crezi pe Dumnezeu, si-L faci mincinos. Domnul spune raspicat "Eu voi scrie". Dumneata spui ca Moise a scris iar Domnul era pe acolo, de umplutura ("agentul activ este Moise").
Nu-l fac mincinos pe Dumnezeu! Este ca si in cazul cand un profet vorbeste cuvintele Domnului, exprimandu-se ca si cum Domnul le spune in mod direct. Deci profetul este agentul actiunii sau instrumentul actiunii, fara a stirbi din autoritatea cuvintelor Domnului. Ne arata aceasta ca Dumnezeu este impreuna-lucrator cu omul la mantuirea acestuia din urma si nu o face in mod fortat, privandu-l pe om de libertate. Explica-mi atunci de ce se utilizeaza in Scriptura (in peste 30 de versete) expresia: Legea lui Moise (I Cor.9,9;II Cronici 23,18 etc.) (care este scrisa de el sau data,respectiv scrisa prin el), ea fiind in acelasi timp si legea lui Dumnezeu (Neem.10,29)?

vasinec

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde vasinec » 15 Noi 2010, 14:33

De aici intelegem ca dumneata nu-L crezi pe Dumnezeu, si-L faci mincinos. Domnul spune raspicat "Eu voi scrie". Dumneata spui ca Moise a scris iar Domnul era pe acolo, de umplutura ("agentul activ este Moise").
Nu-l fac mincinos pe Dumnezeu!
Cum nu-L faceti mincinos? Discutam despre greseala dvs. in a sustine ca Moise a scris Poruncile, pe table, a doua oara. Atata timp cat nu recunoasteti ca ati facut o afirmatie gresita, inseamna ca Dumnezeu a mintit (iar dvs. aveti dreptate).

Un alt user a facut trimitere la Deuteronom cap. 10, unde se arata, din nou, ca Dumnezeu a scris Cele 10 Porunci, pe piatra, si a doua oara (asa cum a promis: "EU voi scrie"). Nicidecum Moise.

Dvs. tot incercati, prin felurite stratageme (gen "de ce scrie in cutare loc despre legea lui Moise?") sa-L faceti mincinos pe Dumnezeu si sa cadeti dvs. in picioare.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde Ioan Cr » 15 Noi 2010, 19:15

Fara Lege, nu am avea pacat si nu am avea nevoie de Jertfa iertatoare.


Cu alte cuvinte, vreti sa spuneti ca Hristos a murit numai pentru cei de sub Lege, adica iudeii? Ca altfel - dupa dvs - cei fara Lege nu ar fi avut cum sa fie pacatosi.

Sau poate ati vrut sa spuneti (impreuna cu Apostolul) ca prin Lege a venit cunostinta pacatului prin care "pacatul a devenit peste masura de pacatos" (Romani 7:13)? Si daca Hristos a murit pentru INTREAGA omenire, ce au avut de castigat cei cei nu erau sub Lege? Oare Legea? Ma tem ca ii dati o valoare nemeritata literei, oricat de "buna, dreapta si sfanta" ar fi ea.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

vasinec

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde vasinec » 16 Noi 2010, 10:36

Fara Lege, nu am avea pacat si nu am avea nevoie de Jertfa iertatoare.


Cu alte cuvinte, vreti sa spuneti ca Hristos a murit numai pentru cei de sub Lege, adica iudeii? Ca altfel - dupa dvs - cei fara Lege nu ar fi avut cum sa fie pacatosi.
Vreau sa spun exact ceea ce spune Sfanta Scriptura: Hristos a murit pentru cei pacatosi. Iar pacatul este calcarea legii ("nelegiuirea").

"Oricine fãptuieste pãcatul sãvârseste si nelegiuirea, si pãcatul este nelegiuirea (calcarea legii).
si voi stiti cã El S-a arãtat ca sã ridice pãcatele"(1 Ioan 3:4,5)

Dvs. confundati izbavirea de sub osanda legii cu abolirea legii. Hristos ne-a adus posibilitatea iertarii pentru incalcarea legii, nu a adus desfiintarea Legii lui Dumnezeu.
Si daca Hristos a murit pentru INTREAGA omenire, ce au avut de castigat cei cei nu erau sub Lege? Oare Legea? Ma tem ca ii dati o valoare nemeritata literei, oricat de "buna, dreapta si sfanta" ar fi ea.
Sfanta Scriptura ne explica foarte limpede cum vor fi judecati cei care nu au cunoscut Legea ( a nu se confunda cu "cei care resping legea", ca sa-si poata scuza faradelegile). Vedeti Romani cap. 2:9-16.

P.S. Grija mare. Cei ca dvs. nu pot spune ca nu au cunoscut Legea lui Dumnezeu. Faceti parte din categoria celor care "prin lege vor fi judecati". Daca sunteti constient ca ati calcat Legea lui Dumnezeu, fuguta la Cruce. Veti primi iertare si putere de indreptare.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde Ioan Cr » 16 Noi 2010, 13:15

P.S. Grija mare. Cei ca dvs. nu pot spune ca nu au cunoscut Legea lui Dumnezeu. Faceti parte din categoria celor care "prin lege vor fi judecati". Daca sunteti constient ca ati calcat Legea lui Dumnezeu, fuguta la Cruce. Veti primi iertare si putere de indreptare.
Prin care "Lege" vom fi judecati, stimate? "Legea si Proorocii au tinut pana la Ioan", ati uitat? Si apoi, dincolo de Cruce este si Invierea, si harul, si Noul Legamant. Ceea ce faceti dvs este ceea ce spunea Sf. Petru despre iudeii care se intorceau de la Cruce inapoi la Lege, sa va aduc aminte cum suna acea metafora?

Rom 3:19 Dar ştim că cele câte zice Legea le spune celor care sunt sub Lege, ca orice gură să fie închisă şi ca toată lumea să fie vinovată înaintea lui Dumnezeu.
Rom 3:20 Pentru că din faptele Legii nici un om nu se va îndrepta înaintea Lui, căci prin Lege vine cunoştinţa păcatului.
Rom 3:21 Dar acum, în afară de Lege, s-a arătat dreptatea lui Dumnezeu, fiind mărturisită de Lege şi de prooroci.
Rom 3:22 Dar dreptatea lui Dumnezeu vine prin credinţa în Iisus Hristos, pentru toţi şi peste toţi cei ce cred, căci nu este deosebire.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

vasinec

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde vasinec » 16 Noi 2010, 15:04


Prin care "Lege" vom fi judecati, stimate?
Prin legea pe care o cunoasteti si care este valabila. Sa nu minti, sa nu furi, sa nu curvesti sau preacurvesti, sa-ti cinsteti parintii, etc. Adica, Legea lui Dumnezeu.

Dvs. nu faceti distinctie intre ceea ce a tinut pana la Hristos si ce este valabil si azi. Hristos ne-a scapat de legea care ne ucidea si ne-a adus iertarea si puterea de indreptare.

Exemplu: porunca "sa nu curvesti" a ramas. In vechime, cel/cea care curvea era ucis/a cu pietre. Asa spunea legea. Dar, Hristos a venit cu iertarea si indreptarea (vedeti cazul femeii prinsa curvind - "nici Eu nu te osandesc; du-te si nu mai pacatui"). Legea aceea care te ucidea si nu te ierta, a desfiintat-o Hristos:
"si oricine crede, este iertat prin El de toate lucrurile de care n-ati putut fi iertati prin Legea lui Moise."(Fapte 13:39)

Exemplu practic, de actualitate: un sofer incalca o lege de circulatie si, astfel, provoaca un accident in care moare o persoana. Vinovatul este condamnat la inchisoare. Regreta foarte mult greseala pe care a facut-o. CINEVA plateste in locul celui vinovat si acesta este eliberat.
Intrebare: pentru cel iertat mai sunt valabile legile (pe care el le-a incalcat, dar a fost iertat)?

Inca un aspect: Legile lui Dumnezeu, care au fost puse in chivot, sunt in cer: "si Templul lui Dumnezeu, care este în cer, a fost deschis: si s-a vãzut chivotul legãmîntului Sãu, în Templu Sãu"(Apocalipsa 11:19). Ce ziceti daca, la judecata, veti fi pus fata in fata cu tablele Legii lui Dumnezeu? Hristos sa va scape, daca se va intampla asa.

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde dumio » 17 Noi 2010, 13:32

De aici intelegem ca dumneata nu-L crezi pe Dumnezeu, si-L faci mincinos. Domnul spune raspicat "Eu voi scrie". Dumneata spui ca Moise a scris iar Domnul era pe acolo, de umplutura ("agentul activ este Moise").
Nu-l fac mincinos pe Dumnezeu!
ost in forma acx
Cum nu-L faceti mincinos? Discutam despre greseala dvs. in a sustine ca Moise a scris Poruncile, pe table, a doua oara. Atata timp cat nu recunoasteti ca ati facut o afirmatie gresita, inseamna ca Dumnezeu a mintit (iar dvs. aveti dreptate).

Un alt user a facut trimitere la Deuteronom cap. 10, unde se arata, din nou, ca Dumnezeu a scris Cele 10 Porunci, pe piatra, si a doua oara (asa cum a promis: "EU voi scrie"). Nicidecum Moise.

Dvs. tot incercati, prin felurite stratageme (gen "de ce scrie in cutare loc despre legea lui Moise?") sa-L faceti mincinos pe Dumnezeu si sa cadeti dvs. in picioare.
Nu fac nicio stratagema! Eu inteleg ca Dumnezeu nu scrie cu degetul, pentru ca nu are maini si degete. Degetul lui Dumnezeu este Duhul Sfant. Iar cel care da legea, este Insusi Fiul lui Dumnezeu care avea sa se intrupeze, in care Moise a crezut si pe care L-a asteptat (Evr.11,24-26). Deci, Moise este doar intrumentul prin care Dumnezeu da Legea. Nu e greseala sa spui ca Dumnezeu a scris Legea prin Moise sa ca a dat legea prin Moise. Este acelasi lucru. Numai un sectar se ia de litera Scripturii si ramane la ea, blocandu-se ca si caseta din casetofon. Noi avem legea harului scrisa in inimi de Duhul, adica pecetluita prin Botez. Si aici putem sa ne contrazicem, caci prin preoti primim botezul si pecetea si legea in inimi, fara ca prin aceasta sa intelegem ca efectiv preotii scriu la propriu. Ce e asa de greu de inteles? Cand Dumnezeu a creat pe om, se spune ca l-a creat cu mana Lui. Care mana? Are Dumnezeu maini si degete? Nu e o intelegere puerila si neduhovniceasca? Cu ce e mai de pret Legea scrisa pe Muntele Sinai pe table decat intreg Deuteronomul scris de Moise? Contesti importanta si inspiratia Deuteronomului sau a altei carti fata de Legea sinaitica? Nu cred! Chiar exista exegeti si cercetatori (dintre marii biblisti p/np) care sustin ca Deuteronomul nu a fost scris in intregime de Moise sau nu a fost in forma aceasta, ca Pentateuhul si-a desavarsit forma abia prin sec. VI-IV i.d.Hr. Atunci cum se impaca traditia evreiasca se cea crestina, care atribuie scrierea Pentateuhului in mod integral lui Moise cu cea cercetarea stiintifica (de altfel obiectiva), care spune contrariul? Deci trebuie sa intelegem ca autoritatea este data de Moise care a primit sub inspiratie legea intr-o oarecare forma si mai apoi a fost desavarsita de marii-preoti pana aproape de Hristos. Hai sa-ti dau un exemplu chiar din legea sinaitica scrisa de Dumnnezeu pe lespezile de piatra! Se spune in porunca a IV-a: Iar ziua a şaptea este odihna Domnului Dumnezeului tău: să nu faci în acea zi nici un lucru: nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici sluga ta, nici slujnica ta, nici boul tău, nici asinul tău, nici orice dobitoc al tău, nici străinul care rămâne la tine... Atunci cand Dumnezeu a dat aceasta porunca, oare nu evreii erau robi sau au fost robi in pamantul Egiptului? Deci, cum puteau ei sa aiba robi sau slugi? Este evident ca Dumnezeu n-a dat porunca in forma asta, ci mult mai simplificat si ea a fost dezvoltata mai tarziu cand evreii au devenit stat puternic-regat, avand robi si slugi. Si putem sa continuam discutia ca sa-ti demonstrez ca studiez Scriptura, dar nu ca tine, eretic!

vasinec

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde vasinec » 17 Noi 2010, 15:10

Nu fac nicio stratagema! Eu inteleg ca Dumnezeu nu scrie cu degetul, pentru ca nu are maini si degete.
Chiar nu intelegi ca aceste Porunci au fost scrise de Dumnezeu, fara ajutorul nimanui (nici a lui Moise, nici a altcuiva)? Acum, il faci pe Dumnezeu neajutorat Saracul, nu are maini si degete, si, atunci cand a zis "EU voi scrie", de fapt l-a chemat pe Moise, sa le scrie.


Deuteronom 10:
1. "Atunci mi-a zis Domnul: Ciopleşte-ţi două table de piatră, ca şi cele dintâi, şi suie-te la Mine în munte şi-ţi fă un chivot de lemn;
2. Că Eu am să scriu pe tablele acelea cuvintele ce au fost pe tablele cele dintâi, pe care le-ai sfărâmat, iar tu să le pui în chivot.
3. Am făcut atunci un chivot din lemn de salcâm, am cioplit două table de piatră, ca şi cele dintâi, şi m-am suit în munte cu cele două table în mâinile mele.
4. Iar El a scris pe table, cum fusese scris şi pe cele dintâi, cele zece porunci pe care vi le spusese Domnul pe munte din mijlocul focului, în ziua adunării, şi mi le-a dat Domnul mie;
5. Iar eu m-am întors şi m-am pogorât din munte şi am pus tablele în chivotul pe care-l făcusem, ca să stea acolo, cum îmi poruncise Domnul.

Ce nu este clar?
Si putem sa continuam discutia ca sa-ti demonstrez ca studiez Scriptura, dar nu ca tine, eretic!
Stiu. Dumneata studiezi Scriptura si o intelegi "duhovniceste". De asta reusesti performanta sa ajungi la concluzii total deplasate fata de ceea ce scrie in Scriptura. Nu esti un om al literei ci al "duhului" (sau al spiritului - de la "spirt").

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde dumio » 17 Noi 2010, 15:59

Inchei aici orice discutie cu tine, fara a intelege ca iti dau dreptate! Pur si simplu nu are rost sa-mi tocesc neuronii cu unul ca tine! Daca mai multi ti-au spus ca esti ignorant si batut in cap, atunci si eu subscriu! Domnul sa te lumineze!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde electric77 » 17 Noi 2010, 17:43

Nu fac nicio stratagema! Eu inteleg ca Dumnezeu nu scrie cu degetul, pentru ca nu are maini si degete.
"degetul lui Dumnezeu" - expresie intalnita in Scripturi desemneaza Duhul Sfant. La fel si "mana Domnului" .

vasinec

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde vasinec » 17 Noi 2010, 18:17

Nu fac nicio stratagema! Eu inteleg ca Dumnezeu nu scrie cu degetul, pentru ca nu are maini si degete.
"degetul lui Dumnezeu" - expresie intalnita in Scripturi desemneaza Duhul Sfant. La fel si "mana Domnului" .
Nu va contrazic. Voiam doar sa spun ca nu Moise era "degetul lui Dumnezeu" (cum voia sa sustina dumio - in incercarea lui de a demonstra ca prima data, Cele 10 Porunci au fost scrise de Dumnezeu iar a doua oara au fost scrise de Moise).

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: DEZBATERE TEOLOGICĂ INTERCONFESIONALĂ

Mesaj necititde electric77 » 17 Noi 2010, 18:46


Nu va contrazic. Voiam doar sa spun ca nu Moise era "degetul lui Dumnezeu" (cum voia sa sustina dumio - in incercarea lui de a demonstra ca prima data, Cele 10 Porunci au fost scrise de Dumnezeu iar a doua oara au fost scrise de Moise).
Nu, asta in niciun caz. Pentru ca "degetul lui Dumnezeu" se intalneste si in alte parti ale Bibliei, si acolo nu poate fi Moise:

Luca 11:20  Dar, dacă Eu scot dracii cu degetul lui Dumnezeu, Împărăţia lui Dumnezeu a ajuns până la voi.


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX