Adventistii =eretici

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
Avatar utilizator
don_razvan
Mesaje:122
Membru din:26 Sep 2009, 21:47
Confesiune:protestant
Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde don_razvan » 30 Dec 2010, 11:11

Consider ca fratii mei au oferit raspunsurile pe care le asteptati, domnule Iulian... Le multumesc pe aceasta cale, pentru ca timpul nu imi permite sa fiu la curent cu orice comentariu.

vasinec

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde vasinec » 30 Dec 2010, 11:56



Adventismul, ca multe alte erezii, poarta stampila “made in U.S.A” si este o contrafacere ordinara a invataturilor crestine,in loc sa tot “calculeze” ar fi putut sa citeasca si ei Matei 24 ,36 : “Iar de ziua şi de ceasul acela nimeni nu ştie, nici îngerii din ceruri, nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl.”
1. Puteti demonta toate ereziile adventiste, cu Sfanta Scriptura. Va invit sa faceti acest lucru.

2. Nu este nevoie sa apelati la minciuni. Adventistii stiu ca "de ziua şi de ceasul acela nimeni nu ştie, nici îngerii din ceruri, nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl". De aceea nu au calculat si nu au prezis nici o data calendaristica referitoare la revenirea Mantuitorului.

3. Va inteleg inclinatia spre minciuna. Faceti parte dintr-un curent religios obisnuit cu minciuna. Am gasit minciuni clare, despre adventisti, chiar in Pravila Bisericeasca (la primul capitol, intitulat "adventistii"). Nu mai vorbesc de alte lucrari religioase mincinoase (ex: "Ereziile apusului" de Ierom. Visarion Moldoveanu si Bogdan Mateciuc).

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde Floryan » 30 Dec 2010, 12:10

Puteti demonta toate ereziile adventiste, cu Sfanta Scriptura.
Inainte de a demonstra ceva, faceti un bine si raspundeti odata la intrebarea asta:
Cum a fost alcatuita Sf Scriptura? Va invit sa faceti asta.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde Dionysie » 30 Dec 2010, 12:15

The scriptural ordinance of the Lord’s supper had been supplanted by the idolatrous sacrifice of the mass. Papist priests pretended, by their senseless mummery, to convert the simple bread and wine into the actual body and blood of Christ. With blasphemous presumption, they openly claimed the power of “creating God, the Creator of all things.” All Christians were required, on pain of death, to avow their faith in this horrible, Heaven-insulting heresy.

sursa: Great Controversy - E.G. White - 1998 (reeditarea ediţiei din 1888), pag. 75
Acesta este un citat fundamental din care se poate vedea, după vechea vorbă că hoţii strigă "Hoţii", cum ereticii (adventişti) strigă "Ereticii"; trecem peste faptul că pasajul se referă la papistaşi ţinând cont de faptul că învăţătura de credinţă şi practica eclezială a latinilor este asemănătoare cu cea creştină (adică ortodoxă) şi putem să presupunem că pusă în faţa Liturghiei Bisericii Creştine Ellen White ar fi avut aceeaşi atitudine pe care a avut-o în ceea ce îi priveşte pe latini, atitudine sectantă şi eretică pe care le-a predat-o mai departe sectarilor adventişti.

Ceea ce ar trebui însă să răspundă ereticii adventişti, în frunte cu Ellen White, este când, unde, cine şi cum a înlocuit ceea ce adventiştii pretind că ar fi originala şi biblica Cină a Domnului cu Sfânta Euharistie a Bisericii Creştine. Pentru că textul Ellenei White spune foarte clar că "Cina Domnului scripturistică" ar fi fost înlocuită cu "jertfa idolatră a Liturghiei". Prin urmare aştepăm să ni se spună cine, când, unde şi cum ar fi făcut această pretinsă înlocuire ?? Nu de alta dar este evident că afirmaţia Ellenei White, în lipsa oricărei dovezi aduse, este una fără absolut nici un temei, fără nici un argument şi prin urmare este o afirmaţie care, neargumentată şi nesusţinută de nimic, este de natură a fi una absolut mincinoasă şi compromiţătoare pentru teoriile adventiste.

Avatar utilizator
iulianbracau
Mesaje:80
Membru din:17 Sep 2010, 23:25
Confesiune:ortodox

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde iulianbracau » 30 Dec 2010, 12:50

Razvan,profetesa nu zice ca va veni Hristos ci spune ca a si venit deja!
Astept inca acel paragraf in care sunt facute aceste afirmatii de catre Ellen White... Pana atunci mai bine taceti decat sa scoateti asemenea prostii ;)
Eu stiam ca Ellen White e adventista, nu martora?
Iata ce scrie marea profetesa in cartea "Marea lupta" la pagina 386 ca "'Mirele a venit la timpul stabilit,dar nu pe pamant,cum asteptau oamenii,ci la cel Imbatranit de zile in ceruri,la nunta,sa-si primesca Imparatia"

Ereziile astea le spuneti voi la oameni?
Adica lui Hristos iau trebui 1811 ani sa-si primesca Imparatia?
:lol: :lol: Marea ,,profeteasa,,a fost o sarlatanca si o plagiatoare voi continua sa arat ereziile ei si inclsiv cum a plagiat carti nu una ci sute .

Avatar utilizator
don_razvan
Mesaje:122
Membru din:26 Sep 2009, 21:47
Confesiune:protestant

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde don_razvan » 30 Dec 2010, 12:57

Domnule Aletheia, nu puteti scoate 2 fraze din context si sa incepeti acuzatiile la foc automat... Sunt convins ca n-ati avut curiozitatea sa va uitati putin mai sus si mai jos de acel paragraf, cu atat mai putin sa cititi capitolul intreg. Mergand pe rationamentul dvs...ajungem departe.
Si mai am o rugaminte la dvs: aduceti textele in limba romana, pentru o comunicare mai eficienta ;)

Avatar utilizator
iulianbracau
Mesaje:80
Membru din:17 Sep 2010, 23:25
Confesiune:ortodox

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde iulianbracau » 30 Dec 2010, 12:59

Iata ce scrie marea profetesa in cartea "Marea lupta" la pagina 386 ca "'Mirele a venit la timpul stabilit,dar nu pe pamant,cum asteptau oamenii,ci la cel Imbatranit de zile in ceruri,la nunta,sa-si primesca Imparatia"

Ereziile astea le spuneti voi la oameni?
Adica lui Hristos iau trebui 1811 ani sa-si primesca Imparatia?
Revin cu o nelamurire. Nu am gasit citatul dat de dvs. Am gasit, ceva asemanator (la pag. 382 - capitolul "In fata raportului vietii").
Suna putin diferit de ceea ce ati postat dvs.:
"Venirea lui Hristos descrisa aici nu este a doua Sa venire pe pamant. El vine la Cel Imbatranit de zile, in cer, pentru a primi stapanirea, slava si o Imparatie care-I va fi data la incheierea lucrarii Sale de Mijlocitor. Aceasta venire, si nu a doua Sa venire pe pamant, a fost prevestita la incheierea celor 2300 de zole, in anul 1844. Insotit de ingeri ceresti, Marele nostru Preot intra in Sfanta Sfintelor si acolo se infatiseaza inaintea lui Dumnezeu, pentru a indeplini ultimele acte ale slujirii Sale in favoarea omului".

Suna putin diferit. Si se refera la un eveniment ce are loc la sfarsitul vremurilor.

P.S. Am o rugaminte. Imi puteti indica locul de unde luati citatele? Ceva imi spune ca le luati gata spicuite si "prelucrate". V-as sugera sa citi cateva pagini (nu toata lucrarea) din locul de unde sunt luate citatele.
Va asigur domnule vasinec, cartile din care va scriu sunt cartile originale scrise de ellen white,ce ai dumneata sunt editii modificate de catre secta dumitale pentru a va spala creierele si a va ascunde adevarul.Stii domnule vasinec caci marea profeteasa a fost si o mare plagiatore?????. :?:

Avatar utilizator
don_razvan
Mesaje:122
Membru din:26 Sep 2009, 21:47
Confesiune:protestant

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde don_razvan » 30 Dec 2010, 12:59

Marea ,,profeteasa,,a fost o sarlatanca si o plagiatoare voi continua sa arat ereziile ei si inclsiv cum a plagiat carti nu una ci sute .
M-as bucura sa veniti cu citate din cartile ei, nu dupa site-ul ala mincinos ;) Si daca spuneti ca aveti cartile dansei, spuneti-mi va rog, Editura la care au aparut, anul, editia si pagina...

Avatar utilizator
iulianbracau
Mesaje:80
Membru din:17 Sep 2010, 23:25
Confesiune:ortodox

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde iulianbracau » 30 Dec 2010, 13:02

Domnule Aletheia, nu puteti scoate 2 fraze din context si sa incepeti acuzatiile la foc automat... Sunt convins ca n-ati avut curiozitatea sa va uitati putin mai sus si mai jos de acel paragraf, cu atat mai putin sa cititi capitolul intreg. Mergand pe rationamentul dvs...ajungem departe.
Si mai am o rugaminte la dvs: aduceti textele in limba romana, pentru o comunicare mai eficienta ;)
De c e nu recunoastti domnule razvan ca marea dv.,,profetareasa,,a fost o sarlatanca si o plagiatoare?

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde Dionysie » 30 Dec 2010, 13:09

Domnule Aletheia, nu puteti scoate 2 fraze din context si sa incepeti acuzatiile la foc automat... Sunt convins ca n-ati avut curiozitatea sa va uitati putin mai sus si mai jos de acel paragraf, cu atat mai putin sa cititi capitolul intreg. Mergand pe rationamentul dvs...ajungem departe.
Si mai am o rugaminte la dvs: aduceti textele in limba romana, pentru o comunicare mai eficienta ;)
Măi adventistule, acea frază nu este scoasă din nici un context ci este scoasă din textele Ellenei White. Şi ca să fiu şi sincer am mai şi citit aproape toată cartea tradusă în română cu titlul "Tragedia veacurilor" (are undeva ca la 600 de pagini într-o ediţie din 1994 de la editura Proteios) prin urmare presupunerile dumitale sunt nişte simple vorbe în vânt, nişte deşertăciuni cum ar spune eclesiastul. Şi îţi dau şi citatul în română, în cazul în care, spre deosebire de "penticostali", adventiştii nu te-au învăţat să vorbeşti în limbi.
"Rânduiala biblică a Cinei Domnului fusese înlocuită cu jertfa idolatră a liturghiei. Preoţii papali pretindeau că prin bufoneriile lor fără sens, transformă pâinea şi vinul simplu în "trupul şi sângele lui Hristos". Cu o încumetare hulitoare, ei pretindeau pe faţă că au puterea de a crea pe Dumnezeu, Creatorul tuturor lucrurilor. Creştinilor li s-a cerut, sub pedeapsa cu moartea, să manifeste credinţa în această oribilă rătăcire hulitoare a Cerului. Mulţimile care refuzau erau date flăcărilor."

sursa: Ellen G. White - Tragedia veacurilor - Editura Proteios, 1994, pag. 50

Avatar utilizator
iulianbracau
Mesaje:80
Membru din:17 Sep 2010, 23:25
Confesiune:ortodox

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde iulianbracau » 30 Dec 2010, 13:11

Marea ,,profeteasa,,a fost o sarlatanca si o plagiatoare voi continua sa arat ereziile ei si inclsiv cum a plagiat carti nu una ci sute .
M-as bucura sa veniti cu citate din cartile ei, nu dupa site-ul ala mincinos ;) Si daca spuneti ca aveti cartile dansei, spuneti-mi va rog, Editura la care au aparut, anul, editia si pagina...
:lol: :lol: nu domnul meu eu cred ce spune acel site,cartile mele si alte site-uri inclusiv ce au spus fosti si actuali adventisti. Odata ce secta dumitale a plecat din fasa pe erezie e clar ca tot eretica a ramas.Inclusiv ,,profetareasa de mina a saptea.
De ce nu recunoasteti ca a fost o plagiatoare?
Vad ca ocoliti subiectul .

vasinec

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde vasinec » 30 Dec 2010, 15:00

Va asigur domnule vasinec, cartile din care va scriu sunt cartile originale scrise de ellen white,ce ai dumneata sunt editii modificate de catre secta dumitale pentru a va spala creierele si a va ascunde adevarul.Stii domnule vasinec caci marea profeteasa a fost si o mare plagiatore?????. :?:
Nu am nevoie de asigurarile dvs. Despre Elle White se stie ca a facut si unele greseli. Nu este infailibila iar scrierile ei trebuiesc verificate cu Sfanta Scriptura. Pentru adventisti, norma de credinta este Sfanta Scriptura, nu scrierile Ellenei White. Sunt unii adventisti care nu o recunosc pe Ellen White ca profet si scriitor inspirat.

Ceea ce am nevoie de la dvs. este urmatorul lucru: dovediti ca adventistii sunt eretici, folosind Sfanta Scriptura. Nimeni nu se indoieste de valoarea Cuvantului lui Dumnezeu.

Avatar utilizator
iulianbracau
Mesaje:80
Membru din:17 Sep 2010, 23:25
Confesiune:ortodox

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde iulianbracau » 30 Dec 2010, 15:08

Va asigur domnule vasinec, cartile din care va scriu sunt cartile originale scrise de ellen white,ce ai dumneata sunt editii modificate de catre secta dumitale pentru a va spala creierele si a va ascunde adevarul.Stii domnule vasinec caci marea profeteasa a fost si o mare plagiatore?????. :?:
Nu am nevoie de asigurarile dvs. Despre Elle White se stie ca a facut si unele greseli. Nu este infailibila iar scrierile ei trebuiesc verificate cu Sfanta Scriptura. Pentru adventisti, norma de credinta este Sfanta Scriptura, nu scrierile Ellenei White. Sunt unii adventisti care nu o recunosc pe Ellen White ca profet si scriitor inspirat.

Ceea ce am nevoie de la dvs. este urmatorul lucru: dovediti ca adventistii sunt eretici, folosind Sfanta Scriptura. Nimeni nu se indoieste de valoarea Cuvantului lui Dumnezeu.
:lol: :lol: Nici nu este nevoie a mai dovedi ceva odata ce dumneata singur recunosti ca ellen white are greseli. Orice doctrina plecata fals ramane falsa .Deci iata asta am vrut sa dovedesc si am reusit sunteti eretici cu creierele spalate care ati adoptat doctrina unei femei bolnav psihic .

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde Dionysie » 30 Dec 2010, 15:13

dovediti ca adventistii sunt eretici, folosind Sfanta Scriptura. Nimeni nu se indoieste de valoarea Cuvantului lui Dumnezeu.
Chiar şi folosind Sfânta Scriptură sunteţi dovediţi ca fiind eretici, cel puţin în problema cu Euharistia. Problema este însă că nu trebuie să folosesc exclusiv Sfânta Scriptură pentru a vă dovedi ca eretici, ci mai pot folosi şi Sfânta Tradiţie, şi mă refer la Sinoadele Ecumenice şi la operele Sfinţilor Părinţi, pentru că şi în ele a lucrat Duhul Sfânt Care a fost trimis Bisericii de Tatăl şi de Fiul. Prin urmare am mai arătat cu argumente numeroase din Sfinţii Părinţi şi din Sinoade Ortodoxe că sunteţi eretici, cel puţin în ceea ce priveşte Euharistia, iar pretenţiile dumitale că trebuie făcut apel exclusiv la Sfânta Scriptură sunt deşertăciune.

vasinec

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde vasinec » 30 Dec 2010, 15:23


Ceea ce am nevoie de la dvs. este urmatorul lucru: dovediti ca adventistii sunt eretici, folosind Sfanta Scriptura. Nimeni nu se indoieste de valoarea Cuvantului lui Dumnezeu.
Nici nu este nevoie a mai dovedi ceva odata ce dumneata singur recunosti ca ellen white are greseli. Orice doctrina plecata fals ramane falsa .Deci iata asta am vrut sa dovedesc si am reusit sunteti eretici cu creierele spalate care ati adoptat doctrina unei femei bolnav psihic .
Doctrinele adventiste se bazeaza pe Biblie nu pe scrierile Ellenei White. De aceea le gasim in lucrarea intitulata "Manualul doctrinelor biblice AZS", pe care o recomand pentru studiu si critica. O gasiti aici:
http://www.adventist.ro/index/convinger ... z19bKlJgTT. Puteti alege, spre dezbatere, orice capitol din "Doctrinele biblice AZS".

Revin cu aceeasi invitatie: demonstrati ereziile adventiste folosind invataturile Domnului Iisus Hristos si ale Sfintilor Sai Apostoli (invataturi cu adevarat crestine, care se gasesc numai in Sfanta Scriptura).

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde Dionysie » 30 Dec 2010, 15:25

Revin cu aceeasi invitatie: demonstrati ereziile adventiste folosind invataturile Domnului Iisus Hristos si ale Sfintilor Sai Apostoli (invataturi cu adevarat crestine, care se gasesc numai in Sfanta Scriptura).
Chiar şi folosind Sfânta Scriptură sunteţi dovediţi ca fiind eretici, cel puţin în problema cu Euharistia. Problema este însă că nu trebuie să folosesc exclusiv Sfânta Scriptură pentru a vă dovedi ca eretici, ci mai pot folosi şi Sfânta Tradiţie, şi mă refer la Sinoadele Ecumenice şi la operele Sfinţilor Părinţi, pentru că şi în ele a lucrat Duhul Sfânt Care a fost trimis Bisericii de Tatăl şi de Fiul. Prin urmare am mai arătat cu argumente numeroase din Sfinţii Părinţi şi din Sinoade Ortodoxe că sunteţi eretici, cel puţin în ceea ce priveşte Euharistia, iar pretenţiile dumitale că trebuie făcut apel exclusiv la Sfânta Scriptură sunt deşertăciune.

vasinec

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde vasinec » 30 Dec 2010, 15:30

pretenţiile dumitale că trebuie făcut apel exclusiv la Sfânta Scriptură sunt deşertăciune.
Faptul ca fac apel exclusiv la invataturile Domnului Iisus Hristos si ale Sfintilor Sai Apostoli, se cheama desertaciune? Eu am o credinta crestin-apostolica si ma incred numai in invataturile Domnului Iisus Hristos si ale Sfintilor Apostoli.

Dumneata ce fel de credinta ai, de consideri ca fiind desertaciune apelul la invataturile Scripturii?

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde Dionysie » 30 Dec 2010, 15:42

Dumneata ce fel de credinta ai, de consideri ca fiind desertaciune apelul la invataturile Scripturii?
Măi adventistule, te văd că eşti cam surmenat. În primul rând că dumneata nu ai o credinţă apostolică, ci doar una care pare, se dă a fi apostolică dar nu este. Credinţa dumitale este adventistă şi presupune interpretarea Scripturii prin filtrul adventist, prin ceea ce au înţeles părinţii fondatori ai adventismului din Scriptură. Nu este un egal între învăţătura apostolică şi învăţătura adventistă, pentru simplul fapt că adventismul este doar o interpretare unilaterală, subiectivă a Scripturii. Credinţa creştină cea adevărată, adică aceea ortodoxă, este adevărata credinţă apostolică. Pe de altă parte, eu nu am considerat deşertăciune învăţăturile Scripturii, ba dimpotrivă ele sunt pentru mine, şi pentru creştini, dumnezeieşti, însă ceea ce am catalogat ca fiind greşit este exclusivitatea apelului la Scriptură, ca şi cum Sfântul Duh şi-ar fi oprit lucrarea de călăuzire la adevăr a Bisericii odată cu moartea sfinţilor apostoli; o asemenea pretenţie nu se susţine, Duhul Sfânt fiind încă lucrător în Sfânta Biserică a lui Hristos. Sfântul Duh, în Sfânta Tradiţie, a continuat lucrarea de călăuzire la adevăr a Bisericii, dar înăuntrul adevărului deja revelat în Iisus Hristos, şi acesta este temeiul pentru care facem apel, noi creştinii, la Sfânta Tradiţie.

Danie1

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde Danie1 » 30 Dec 2010, 15:45

Eu am o credinta crestin-apostolica si ma incred numai in invataturile Domnului Iisus Hristos si ale Sfintilor Apostoli.
:o Tu n-ai credinta de loc de unde inca si apostolica? Bai voi sinteti chia dusi de tot cu puii? Voi chiar aveti impresia ca daca spui la nivel declarativ eu am credinta apostolica chiar o ai? Si care-i lantul prin care a ajuns aceasta credinta apostolica la tine? Ca dupa istoria pocanita s-a parea ca credinta a disparut si ati inventat-o voi acum citiva ani!
Chiar nu aveti nici un pic de bun simt?

vasinec

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde vasinec » 30 Dec 2010, 16:06

Eu am o credinta crestin-apostolica si ma incred numai in invataturile Domnului Iisus Hristos si ale Sfintilor Apostoli.
:o Tu n-ai credinta de loc de unde inca si apostolica? Bai voi sinteti chia dusi de tot cu puii? Voi chiar aveti impresia ca daca spui la nivel declarativ eu am credinta apostolica chiar o ai?
Aveti la indemana invataturile Sfintilor Apostoli (se gasesc numai in Sfanta Scriptura). Verificati-ma in ce masura cred in ele si le respect (cel putin la nivel teoretic).

P.S. Dvs. (si cei asemenea) indrazniti sa va supuneti unui asemenea test?


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 46 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron