Adventistii =eretici

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
Avatar utilizator
don_razvan
Mesaje:122
Membru din:26 Sep 2009, 21:47
Confesiune:protestant
Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde don_razvan » 03 Ian 2011, 10:14

Caci episcopul, ca econom al lui Dumnezeu, trebuie sa fie fara prihana; nu incapatanat, nici manios, nici dedat la vin, nici bataus, nici lacom de castig marsav; ci sa fie primitor de oaspeti, iubitor de bine, cumpatat, drept, sfant, infranat; sa se tina de Cuvantul adevarat, care este potrivit cu invatatura, pentru ca sa fie in stare sa sfatuiasca in invatatura sanatoasa si sa infrunte pe potrivnici. Tit 1:7-9
Domnule Aletheia, in calitate de slujbas al bisericii, va regasiti in portretul prezentat de ap.Pavel ? Cred ca este un text nou pt dvs...

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde Dionysie » 03 Ian 2011, 10:15

Motivul pentru care ma aflu pe acest forum, este combaterea minciunilor spuse despre noi.
Se vede totuşi că adevăratul motiv nu este acesta, mai ales că minciunile sau erorile în ceea ce vă priveşte sunt foarte puţine şi nesemnificative, şi că adevăratul vostru scop este răspândirea de minciuni împotriva Bisericii lui Christos.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde Dionysie » 03 Ian 2011, 10:17

Domnule Aletheia, in calitate de slujbas al bisericii, va regasiti in portretul prezentat de ap.Pavel ? Cred ca este un text nou pt dvs...
Sunt slujbaş al Bisericii din poziţie de creştin botezat şi nimic mai mult în ceea ce priveşte punerea deoparte pentru Dumnezeu.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde Dionysie » 03 Ian 2011, 10:50

Domnule Daniel, este adevarat lucrul asta ! Nu ocoleste nimeni intrebarea... Iar DA-ul nostru este conforma Scripturii ;)
Multumesc pt raspuns,ma bucur ca gasesc in tine un om deschis care ai curajul sa-ti asumi raspundere pt credinta ta,vezi ca ceilalti tatoneaza mai intai terenul sa vada in ce directie s-o ia.

Deci daca aceptati acesta teorie trebuie sa intelegeti ca sunteti unici in lume,ca o grupare de cateva mii de persoane a primt o revelatie necunoscuta in istorie,o revelatie in contradictie mare cu Sf Scriptura,cu parintii si martiri Bisericii,cu catolici dar si cu toate gruparile protestante,neoprotestante.
Inclusiv liderii vostri au recunoscut public in dese randuri ca acesta teorie a Sanctuarului ii diferenteaza total de ce a crezut lumea crestina.

Unicitatea Adventismului de Ziua a Saptea nu este nici serbarea Sabatului zilei a saptea, nici credinta în iminenta revenire a lui Isus. Mai exista si alte biserici care serbeaza Sabatul, si altele care cred ca Domnul Isus va reveni curând înainte de mileniu. Unicitatea miscarii Advente este întelegerea soliei sanctuarului în tip si antitip. LeRoy Froom, istoric si apologist al bisericii, a scris ca adevarul despre sanctuar a fost "adevarul distinctiv, deosebit si fundamental - singura învatatura doctrinala care îi identifica si îi desparte pe adventistii de ziua a saptea de ceilalti crestini." ("Miscarea Destinului," pag. 541)

Intrebare :cum va explicati dv ca sfintii apostoli,sfinti parinti si mari dascali ai lumii,celelalte grupari p-np ca acestia au trait in ignoranta totala iar o grupare obscura de credinciosi la 1811 ani de la invierea lui Hristos a inteles ca in ceruri se petrec lucruri marete,in cer se petrece a doua faza a "ispasirii"?
Nu vi se pare ridicol de absurda o asemenea pretentie?
Nu credeti cumva ca acesta teorie a Sanctuarului a fost nascocita ca o scuza ca Mirele n-a venit la 1844 cum i-au prezis proroci adventi?


Primul credincios adventist care a LANSAT aceasta teorie a fost Hiram Edson, un predicator fermier:

"Asteptarile noastre erau mari, si de aceea am asteptat revenirea Domnului pâna când ceasul a sunat miezul noptii. Ziua trecuse atunci, iar dezamagirea noastra a devenit o certitudine. Cele mai scumpe asteptari si sperante ale noastre, au fost distruse, si ne-a apucat un asemenea plâns ca niciodata. Se parea ca pierderea tuturor prietenilor pamântesti nu se putea compara. Am plâns si am plâns, pâna când ziua a trecut…
M-am gândit în inima mea, spunând: ‚Experienta mea adventa a fost cea mai stralucitoare din întreaga mea experienta crestina. S-a dovedit Biblia a fi falsa? Nu exista Dumnezeu în cer, nici un oras de aur, nici Paradis? Toate acestea nu sunt decât o fabula inteligent ticluita? Nu exista nimic real în cele mai mari sperante si asteptari ale noastre?'…
Am început sa simt ca trebuie sa existe lumina si ajutor pentru noi în durerea noastra. Am spus unor frati: ‚Sa mergem la hambar.' Am intrat în grânar, am închis usile dupa noi, si am îngenuncheat înaintea Domnului. Ne-am rugat cu seriozitate, caci ne-am simtit slabiciunea. Am continuat în rugaciune staruitoare pâna când dovada Spiritului a fost oferita ca rugaciunile noastre au fost acceptate, si ca lumina va veni - dezamagirea noastra va fi explicata, facuta clara si satisfacatoare.
Dupa micul dejun, am spus unuia dintre fratii mei: ‚Sa mergem pentru a vizita si încuraja pe unii dintre fratii nostri.' Am plecat, si în timp ce treceam printr-un câmp mare, m-am oprit în mijlocul acestuia. Cerul parea deschis privirii mele, si am vazut într-un mod clar si distinct ca în loc ca Marele nostru Preot sa iasa din sfânta sfintelor a sanctuarului ceresc pentru a veni pe acest pamânt în ziua a zecea a celei de-a saptea luni, la sfârsitul celor 2300 de zile, El, pentru prima data, a intrat în ziua aceea în a doua parte a sanctuarului, si ca avea o lucrare de îndeplinit în sfânta sfintelor înainte de a veni pe pamânt; ca El a venit la nunta, sau, cu alte cuvinte, la Îmbatrânitul de zile, pentru a primi împaratia, stapânirea si slava; si ca noi trebuie sa asteptam întoarcerea Sa de la nunta."
(R&H, 23 iunie 1921. Citat din "Viziuni Ceresti," pag. 111.)

Nu vi se pare putin stupid ca un fermier oarecare din America sec 19 sa priceapa lucruri pe care nu le-a priceput Biserica lui Hristos timp de 1800 de ani?

Si inca ceva foarte important,toti liderii adventi care au preluat acesta teza nici macar nu erau crestini,nu credeau in Sf Treime ci respingeau cu tarie pe Dumnezeul crestinilor.
Doctrina adventistă a sanctuarului este cea mai mare inepţie concepută vreodată, de unde se vede şi falsitatea acestei aberaţii numită ADVENTISM. Lucrul se poate vedea din versetele de la Evrei 9:24-25 de unde se poate vedea că Christos ca Mare Arhiereu a intrat în Sfânta Sfintelor, chiar dacă în versetele respective se numeşte Sfânta. Aşa cum marele arhiereu de la templul iudaic intra an de an, o dată pe an, în "Sfânta" (vezi Evrei 9:24), tot aşa şi Christos ca Mare Arhiereu a intrat o dată în "Sfânta" (vezi Evrei 9:25). Prin urmare teoria cu sanctuarul inventată de adventişti este o simplă figură falsă de stil, o simplă ipoteză falsă de travaliu.

Danie1

lasati-ne

Mesaj necititde Danie1 » 03 Ian 2011, 10:54

quote="don_razvan"]
Domnule Daniel, va deranjeaza prezenta noastra aici ? Puteti vorbi cu administratorii sa ne stearga conturile. N-ar fi prima oara...
Motivul pentru care ma aflu pe acest forum, este combaterea minciunilor spuse despre noi.
Pai mai nene uite despre ortodocsi puteti spune orice ca noi nu intram pe forumurile voastre, nici in casele voastre, nici in casele de rugaciuni, noi nu dorim amestec! Chiar nu mai trebuie sa lupti la propia mintuire. Sau esti aparatorul sectei desemnat?
incercati din rasputeri sa stricati si viata noastra
Nu incearca nimeni sa faca lucrul asta...
Ba da, pe mine ma tulburati cu ideeile voastre, si probabil nu doar pe mine. Noi avem o credinta voi alta sa asteptam judecata! Daca ati fi siguri ati face-o, n-at cere tot timpul sa va incuvintam noi ideile.
„Noi am demonstrat!“pai cine va-a cerut sa faceti demonstrati?
Prietenii dvs de adevar... Aruncati o privire in postarile anterioare, unde ni se cere tot timpul sa demonstram ceea ce spunem, sa argumentam. Asta am si facut pana acum...
.Frati nu prietenii, dar stiti ceva retrageti-va si lasatii nelamuriti !
Se doreste a fi o comparatie a Legii Vechi si a celei noi, insa sunteti departe... Nu tine comparatia dvs. Mai incercati...
Ma asteptam , e tipic cind nu aveti argumente o scaldati! Va cunosc de cind veniti pe la usii. Pai ce sa fac daca nu intru in schema invatata de voi?
Ati uitat un lucru: NU OMUL STABILESTE ZIUA DE ODIHNA, CI DUMNEZEU !
Adevarat! Nu era Iisus Dumnezeu? El a inviat duminica! Nu noi oameni am ales cind sa o faca!
Pai dece sa-l boteze Ioan ? Nu erau si altii care aveau autoritatea aceasta ?
Desigur dupa parerea ta, Sf. Ioan Botezatorul a fost trimis ca erau prea multe lacuste si miere pe pamint!
Aproape fiecare, parintii „teleghidati“ pocaniti saracii nu mai au discernamint.
ce inseamna "pocanit" ? Are o conotatie noua, introdusa de dvs ?
Parintii adventisti nu mai au discernamant pentru ca nu isi boteaza copiii in pruncie ? Domnule Daniel, chiar si in randul credinciosilor ortodocsi am auzit tot mai multe glasuri care spun ca nu este normal sa se incalce dreptul omului de a-si alege credinta, crezul, calea pe care vrea sa mearga.
Da, se pare ca „pocanit“ imi apartine. Ma gindesc sa pun copy-right pe el! Pentru mine este cuvintul care explica cel mai bine starea sectantilor, pocait fiind cu totul altceva.
Desigur exista orodocsi care gindesc asa, nu fiecare este scris in Cartea Vietii, unii renunta de buna voie si se arunca in pierzanie devenint pocaniti, atei, musulmani sau mai stiu eu ce!

Off...domnule Daniel, daca ar fi sa vorbeasca fiecare de "uscaturile" lui, nu ne-ar ajunge timpul...
Dvs v-ati obisnuit ca in termenul "pocait" sa includeti baptisti, penticostali, adventisti
Pentru mine sint tot o apa si-un pamint! Fara icoane, fara Maica Domnului, fara Euharistie, fara spovedanie, inafara bisericii originale nu prea cred ca e mare diferenta intre unii si altii. Voua va place la fiecare dintre secte sa credeti ca voi si nu altii sinteti cei „buni“ pentru noi sinteti toti la fel! Sincer mi-e mila de voi dar nu va pot ajuta asa ca nici nu incerc.Mi-ar face mare placere ca si voi sa procedati la fel cu mine. Vedeti-va de viata voastra. Nu trebuie sa va aparati secta nici aici nici altundeva. Daca secta e biserica adevarata nu o va darima nici portile iadului asa ca nu-i nevoie de soldatii din voi.Un pic de rabdare ca in citeva clipe o sa vedem cu totii cine a gresit sau nu. Daca sufletul vostru ar fi linistit ati avea aceasta rabdare dar findca nu-i cautati sa-l linistiti cumva, sa v a confirmam noi gresala. Daca ati convertii citiva din noi si mai bine de parca adevarul ar avea ceva de aface cu cantitatea!
Sa vorbim despre crezul, doctrina unei biserici, nu despre anumiti oameni, care oricum nu onoreaza bisericile din care fac parte prin comportamentul lor...
Are Dumnezeu grija de acestia...[/quote]
Pai nu va cer decit acelasi lucru sub alta forma: Lasati-ne in pace, iesiti de aici, plecati vedeti-va de mintuirea voastra ca are Dumnezeu grije de noi!
Ce sa vorbim? De ce sa vorbim? Mai sint citeva clipe si fiecare o sa vada daca a avut dreptate sau nu! De ce nu aveti curajul sa asteptati in liniste aceste clipe? Noi avem! Lasati-ne!

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde Dionysie » 03 Ian 2011, 12:25

Doctrina adventistă a sanctuarului este cea mai mare inepţie concepută vreodată, de unde se vede şi falsitatea acestei aberaţii numită ADVENTISM. Lucrul se poate vedea din versetele de la Evrei 9:24-26 de unde se poate vedea că Hristos ca Mare Preot a intrat în Sfânta Sfintelor, chiar dacă în versetele respective se numeşte Sfânta. Aşa cum marele preot de la templul iudaic intra an de an, o dată pe an, în "Sfânta" (vezi Evrei 9:25), tot aşa şi Hristos ca Mare Preot a intrat o dată în "Sfânta" (vezi Evrei 9:24,26). Prin urmare teoria cu sanctuarul inventată de adventişti este o simplă figură falsă de stil, o simplă ipoteză falsă de travaliu.

După teoria advenţilor, cică Hristos ar fi intrat în sfânta sfintelor cerească abia la 1844, pentru că aşa au calculat ei pe baze biblice şi că până atunci Hristos "zăbovea", după părerile lor, doar în "sfânta" cerească.
So when Christ entered the holy of holies to perform the closing work of the atonement, He ceased His ministration in the first apartment. But when the ministration in the first apartment ended, the ministration in the second apartment began. (Ellen White - Great Controversy)
Însă după cum se vede la Evrei 9:24-26, intrarea lui Hristos este în Sfânta cerească (însă este vorba despre "Sfânta Sfintelor") o singură dată, în comparaţie cu intrarea marelui preot iudaic o singură dată pe an. Însăşi din această comparaţie între marele preot iudaic şi Marele Preot Hristos făcută la Evrei 9:24-26 arată că teoria despre intrarea lui Hristos la 1844 în "sfânta sfintelor" este o aberaţie; chiar dacă în versetele de la Evrei 9:24-26 se vorbeşte despre "sfânta", din contextul despre care se vorbeşte, anume intrarea anuală a arhiereului iudaic în sfânta sfintelor, este limpede că autorul epistolei se referă la "sfânta sfintelor" pentru că aici era locul din Cort în care arhiereul intra o dată anual pentru jertfa de ispăşire anuală. Tot aşa, prin analogie, este evident că intrarea lui Hristos ca Mare Preot s-a făcut în "sfânta sfintelor" cerească, chiar dacă este numită "sfânta" în acele versete, prin urmare pretinsa "intrare" a lui Hristos în "sfânta sfintelor" cerească abia la 1844 nu este mai mult decât o speculaţie hazardată, ridicolă, puerilă, eretică.
For Christ is not entered into the holy places made with hands, which are the figures of the true; but into heaven itself, now to appear in the presence of God for us: Nor yet that he should offer himself often, as the high priest entereth into the holy place every year with blood of others; For then must he often have suffered since the foundation of the world: but now once in the end of the world hath he appeared to put away sin by the sacrifice of himself. (Hebrews 9:24-26), KJV
Aberaţia adventistă mai poate fi demonstrată şi din faptul că (folosind tot o paralelă, o analogie), aşa cum Dumnezeu Se arăta în sfânta sfintelor, în nor, deasupra capacului ispăşirii (Levitic 16:2) (vezi de asemenea şi Ieşirea 25:22) tot aşa, dar în alt sens, Hristos a intrat în locul sfânt ceresc înaintea (în prezenţa) lui Dumnezeu, pentru noi (Evrei 9:24); şi această analogie arată încă o dată că teoria adventistă cu intrarea lui Hristos în sfânta sfintelor cerească la 1844 nu este mai mult decât o falsă lumină, o falsă teorie, o falsă pretenţie, o erezie în toată regula, complet ne- şi anti-scripturistică, fără temeiuri biblice, ci doar cu temeiuri în aiurelile sectanţilor advenţi made in USA. Este încă un aspect care demonstrează că adventiştii sunt eretici.

laodiceean

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde laodiceean » 03 Ian 2011, 13:35

Doctrina adventistă a sanctuarului este cea mai mare inepţie concepută vreodată, de unde se vede şi falsitatea acestei aberaţii numită ADVENTISM. Lucrul se poate vedea din versetele de la Evrei 9:24-26 de unde se poate vedea că Hristos ca Mare Preot a intrat în Sfânta Sfintelor, chiar dacă în versetele respective se numeşte Sfânta. Aşa cum marele preot de la templul iudaic intra an de an, o dată pe an, în "Sfânta" (vezi Evrei 9:25), tot aşa şi Hristos ca Mare Preot a intrat o dată în "Sfânta" (vezi Evrei 9:24,26). Prin urmare teoria cu sanctuarul inventată de adventişti este o simplă figură falsă de stil, o simplă ipoteză falsă de travaliu.
Se vede din avion că nu aveţi habar de doctrina sanctuarului. Marele preot evreu intra o dată pe an în Sfânta Sfintelor, nu în Sfânta. După acelaşi tipic, Hristos a intra în a doua etapă a lucrării Sale din ceruri numită "Sfânta Sfintelor". Bineînţeles nu a intrat într-un "cort ceresc" acoperit cu piei de viţel unde să cădelniţeze cu o cădelniţă evreo-ortodoxă timp de 1800 de ani cum se pare că aţi înţeles...

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde Dionysie » 03 Ian 2011, 13:41

Se vede din avion că nu aveţi habar de doctrina sanctuarului. Marele preot evreu intra o dată pe an în Sfânta Sfintelor, nu în Sfânta. După acelaşi tipic, Hristos a intra în a doua etapă a lucrării Sale din ceruri numită "Sfânta Sfintelor". Bineînţeles nu a intrat într-un "cort ceresc" acoperit cu piei de viţel unde să cădelniţeze cu o cădelniţă evreo-ortodoxă timp de 1800 de ani cum se pare că aţi înţeles...
Măi nefârtate, te înţeleg că ţi s-au cam oprit rotiţele creierului, probabil din pricina îndoctrinării de tip sectar, însă mai citeşte şi reciteşte tot mesajul (deşi ştiu că nu îţi vine pur şi simplu să crezi !!) şi o să vezi că la 1844 nu a intrat Hristos în nici o sfântă a sfintelor cerească, pentru că deja era acolo !! ADVENTISMUL ESTE EREZIE DOVEDITĂ !!! Adventişti sunt rugaţi să vină cu contraargumente la ceea ce am spus, nu cu vorbe goale.

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde daniel tuduran » 03 Ian 2011, 14:39

Intrebare :cum va explicati dv ca sfintii apostoli,sfinti parinti si mari dascali ai lumii,celelalte grupari p-np ca acestia au trait in ignoranta totala iar o grupare obscura de credinciosi la 1811 ani de la invierea lui Hristos a inteles ca in ceruri se petrec lucruri marete,in cer se petrece a doua faza a "ispasirii"?]

Poate ca aceasta biserica a luat fiinta tocmai pentru proclamarea acestei solii, solie care nu era de actualitate în anii de dinainte. Profetia exista în Scriptura, dar nu sosise înca momentul sa fie transmisa lumii.
Pai de ce era nevoie sa apara inca o "biserica" nu era suficent Biserica lui Hristos pe pamant? Nu ne spune Scriptura ca Biserica "este stalpul si temelia adevarului" ,de ce am crede ca adevarul se regaseste dincolo de portile Bisericii?
Si de ce am crede ca adevarul s-a revelat in "biserica" adventista si nu in celelalte mii de "biserici" p-np care erau in lume?
Ne trebuie o doza imensa de naivitate sa acceptam acest lucru.De aceea eu ii invit pe adventisti sa faca un studiu critic macar a sectelor p-np din Romania si vor vede ca fiecare secta a proclamat solia ei,fiecare secta a inovat,fiecare secta a inventat ceva.De ce n-ar fi si solia adventista o simpla inventie omeneasca mai ales ca vedem ca acesta teorie a Sanctuarului n-a adus nici un efect pozitiv in viata credinciosilor si nimeni nu sa ingramadit sa accepte acesta inovatie.
Chiar si adventistii incet,incet incep sa renunte la inspiratia acestei solii.
Nu vi se pare putin stupid ca un fermier oarecare din America sec 19 sa priceapa lucruri pe care nu le-a priceput Biserica lui Hristos timp de 1800 de ani?]
Vi se pare "stupid" ca majoritatea adevarurilor biblice au fost trasmise prin niste tarani, ciobani si pescari?
Pardon! Pescarii au fost instruiti de Insusi Hristos,n-au ajuns invatatori peste nopate ci dupa multa experienta si totodata dupa ce au fost "umpluti" de Duhul Sfant.Acest fermier se afirma ca invatator in urma studiului biblic in hambar ;) .Mi se pare ciudat ca revelatia sa vina in urma studiului biblic,daca imi zicea ca s-a impartasit cu Trupul si Sangele Domnului,ca a trait in asceza si ascultare de Biserica,ca a avut o viata de rugaciune desavarsita poate il mai credeam dar in rest nu pot sa cred despre el decat ca este unul din multele mii de inselati din intunecatul secol 19 al Americii.
Si inca ceva foarte important,toti liderii adventi care au preluat acesta teza nici macar nu erau crestini,nu credeau in Sf Treime ci respingeau cu tarie pe Dumnezeul crestinilor.
Totusi sa nu exageram... toti acestia erau crestini, nu musulmani! Cum sa-L respinga (si înca "cu tarie") pe Dumnezeul crestinilor? Haideti sa pastram putin masura cuvintelor.
Care exagerare? Ellen White era ariana.
Barbatii de frunte ai miscarii Advente erau fara exceptie anti-trinitarieni.Enumer pe Joseph Bates, James White, J. H. Waggoner, R. F. Cottrell, J. N. Loughborough, J. N. Stephenson, Uriah Smith si A. T. Jones ,J. N. Andrews, B. L. Whitney, E. J. Waggoner din 1888, Washington Morse, D. M. Canright, James Matteson, A. C. Bourdeau, J. B. Frisbie, S. B. Whitney, A. J. Dennis, M. C. Wilcox, si James Edson White (fiul Ellenei White)
Eu cred ca inainte de a discuta teoria Sanctuarului mai bine ar fi sa vedem credinta celor care au lansat acesta ipoteza.
Ma mira faptul ca voi treceti atat de usor peste doctrina Treimii,chiar nu stiti voi ca cei care nu cred in Sf Treime sn sunt crestini?
Si ce este mai rau ca acesti lideri au hulit Sf Treime la fel ca iudeii si musulmanii?
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde daniel tuduran » 03 Ian 2011, 14:51

daca adventistii mint o fac fie pt ca sunt platiti sa intre pe forumuri si sa provoace zazanie fie mint din dragoste pt credinta lor adventista
Domnule Daniel, ma asteptam la mai mult de la dvs... Nu ma gandeam ca o sa aud asemenea aberatii. Credeti ca ma plateste cineva sa stau pe acest forum ? Am vreun castig financiar ca relationez cu persoane de alte denominatiuni ? Lansati niste acuzatii banale, ieftine si absurde. Va rog frumos...
Eu nu cred despre tine ca scrii pt un interes financiar ci sunt de parere ca iti exprimi propria ta credinta,motiv pt care te-am si laudat si as fi ingaduitor cu tine chiar daca ai mintii din dragoste pt credinta ta.
poate ar fi mai de folos sa le demascam ereziile adventiste dar si sa le propunem dogma ortodoxa.
chiar va rog sa faceti asta... Suntem aici pentru un schimb de idei, de convingeri.
Ma straduiesc dupa puterile mele si dupa timpul liber pe care il am la dispozitie.
Cat priveste atitudinea domnului Iulian si a lui Aletheia, nu stiu ce sa zic...
Nici eu nu stiu ce sa zic,poate dansii au ceva experiente negative cu eterodocsii si poate se descarca pe voi. :)
Daca au si slujbe in bisericile dvs, ma gandesc ca asa se poarta si cu enoriasii dumnealor.
Daca au slujbe sa ne spuna si noua ca sa stim :D dar banuiesc ca sunt doar simpli enoriasi.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

laodiceean

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde laodiceean » 03 Ian 2011, 16:41

Se vede din avion că nu aveţi habar de doctrina sanctuarului. Marele preot evreu intra o dată pe an în Sfânta Sfintelor, nu în Sfânta. După acelaşi tipic, Hristos a intra în a doua etapă a lucrării Sale din ceruri numită "Sfânta Sfintelor". Bineînţeles nu a intrat într-un "cort ceresc" acoperit cu piei de viţel unde să cădelniţeze cu o cădelniţă evreo-ortodoxă timp de 1800 de ani cum se pare că aţi înţeles...
Măi nefârtate, te înţeleg că ţi s-au cam oprit rotiţele creierului, probabil din pricina îndoctrinării de tip sectar, însă mai citeşte şi reciteşte tot mesajul (deşi ştiu că nu îţi vine pur şi simplu să crezi !!) şi o să vezi că la 1844 nu a intrat Hristos în nici o sfântă a sfintelor cerească, pentru că deja era acolo !! ADVENTISMUL ESTE EREZIE DOVEDITĂ !!! Adventişti sunt rugaţi să vină cu contraargumente la ceea ce am spus, nu cu vorbe goale.
Acum e clar: se vede şi din satelit cât cunoaşteţi din doctrina Sanctuarului! În Sfânta Sfintelor nu se intra toată ziua, decât o dată pe an. Domnul Hristos a intrat în Sfânta Templului Ceresc atunci când S-a înălţat de pe pământ, căci atunci şi-a început lucrarea Sa (ca Preot) de mijlocire pentru pământeni. Însă lucrurile acestea sunt prea grele de digerat pentru unul care se încrede în mijlocirea unui preot pământesc şi nu în cea a Singurului Mijlocitor şi Mântuitor- Iisus Hristos.

laodiceean

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde laodiceean » 03 Ian 2011, 16:47

Si de ce am crede ca adevarul s-a revelat in "biserica" adventista si nu in celelalte mii de "biserici" p-np care erau in lume? Ne trebuie o doza imensa de naivitate sa acceptam acest lucru.
Doza aceeea imensă de naivitate aţi dovedit-o deja în momentul în care aţi preluat pe neverificate povestea asta cu "mii de biserici p-np". Căci [mai mult decât] naiv trebuie să fi să confunzi bisericile NP cu miile de secte existente în lume. Iar aceste secte să le numeşti -culmea- "biserici"!
De aceea eu ii invit pe adventisti sa faca un studiu critic macar a sectelor p-np din Romania si vor vede ca fiecare secta a proclamat solia ei,fiecare secta a inovat,fiecare secta a inventat ceva.De ce n-ar fi si solia adventista o simpla inventie omeneasca mai ales ca vedem ca acesta teorie a Sanctuarului n-a adus nici un efect pozitiv in viata credinciosilor si nimeni nu sa ingramadit sa accepte acesta inovatie.
Nimeni fiind bineînţeles Biserica Ortodoxă ;) Păi nici nu ne aşteptam la aşa ceva din partea unei biserici care practică preoţia sacramentală desfiinţată la Cruce şi respinge unicitatea lucrării de mijlocire a Domnului Iisus în ceruri.
Chiar si adventistii incet,incet incep sa renunte la inspiratia acestei solii.
Îi invitaţi pe adventişti să facă "un studiu critic" asupra neoprotestantismului românesc, iar dvs. ne tot fluturaţi ideea aceasta preluată de aiurea în mod "necritic"...
Pardon! Pescarii au fost instruiti de Insusi Hristos,n-au ajuns invatatori peste nopate ci dupa multa experienta si totodata dupa ce au fost "umpluti" de Duhul Sfant.Acest fermier se afirma ca invatator in urma studiului biblic in hambar ;) .Mi se pare ciudat ca revelatia sa vina in urma studiului biblic,daca imi zicea ca s-a impartasit cu Trupul si Sangele Domnului,ca a trait in asceza si ascultare de Biserica,ca a avut o viata de rugaciune desavarsita poate il mai credeam dar in rest nu pot sa cred despre el decat ca este unul din multele mii de inselati din intunecatul secol 19 al Americii.
Dumneavoastră vi se pare ciudat şi degradant probabil ca studiul şi consacrarea să fie exercitate în hambar, în catacombe, ori în mijlocul naturii şi nu în catedrale daurite unde "Duhul Sfânt" se ia mistico-magic prin apă busuiocită şi hap vrăjit. Să-L lăsăm pe Domnul să aprecieze viaţa de rugăciune, asceza şi ascultarea după criteriile Lui şi nu după lungimea bărbii. Cât priveşte revirimentul spiritual al unei naţiuni este evident prin roadele prin care le produce. Ce roade a produs "întunecatul secol 19" în România ortodoxă?
Care exagerare? Ellen White era ariana.
Barbatii de frunte ai miscarii Advente erau fara exceptie anti-trinitarieni.Enumer pe Joseph Bates, James White, J. H. Waggoner, R. F. Cottrell, J. N. Loughborough, J. N. Stephenson, Uriah Smith si A. T. Jones ,J. N. Andrews, B. L. Whitney, E. J. Waggoner din 1888, Washington Morse, D. M. Canright, James Matteson, A. C. Bourdeau, J. B. Frisbie, S. B. Whitney, A. J. Dennis, M. C. Wilcox, si James Edson White (fiul Ellenei White)
A numi "arianism" semi-arianismul perioadei incipiente a Bisericii AZŞ (care a fost corectat odată cu stabilirea dcctrinei) este totuna cu a numi "idolatrie" şi "păgânism" perioada iconodulă de început a Bisericii Ortodoxe (care a rămas în vigoare până astăzi). V-ar surâde o asemenea caracterizare? Eu cred că nu.
Eu cred ca inainte de a discuta teoria Sanctuarului mai bine ar fi sa vedem credinta celor care au lansat acesta ipoteza.
Ma mira faptul ca voi treceti atat de usor peste doctrina Treimii,chiar nu stiti voi ca cei care nu cred in Sf Treime sn sunt crestini?
Si ce este mai rau ca acesti lideri au hulit Sf Treime la fel ca iudeii si musulmanii?
În această privinţă aveţi curajul să faceţi un studiu serios şi critic aşa cum ne sfătuiaţi pe noi, ori e mai facil să preluaţi fără discernământ gunoaie gata mestecate de pe saitul acela ?

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde Dionysie » 03 Ian 2011, 16:50

Fiule de sectă, despre care dintre "sfinte" este vorba la Evrei 9:25 ??

laodiceean

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde laodiceean » 03 Ian 2011, 16:51

Si de ce am crede ca adevarul s-a revelat in "biserica" adventista si nu in celelalte mii de "biserici" p-np care erau in lume? Ne trebuie o doza imensa de naivitate sa acceptam acest lucru.
Doza aceeea imensă de naivitate aţi dovedit-o deja în momentul în care aţi preluat pe neverificate povestea asta cu "mii de biserici p-np". Căci [mai mult decât] naiv trebuie să fi să confunzi bisericile NP cu miile de secte existente în lume. Iar aceste secte să le numeşti -culmea- "biserici"!
De aceea eu ii invit pe adventisti sa faca un studiu critic macar a sectelor p-np din Romania si vor vede ca fiecare secta a proclamat solia ei,fiecare secta a inovat,fiecare secta a inventat ceva.De ce n-ar fi si solia adventista o simpla inventie omeneasca mai ales ca vedem ca acesta teorie a Sanctuarului n-a adus nici un efect pozitiv in viata credinciosilor si nimeni nu sa ingramadit sa accepte acesta inovatie.
Nimeni fiind bineînţeles Biserica Ortodoxă ;) Păi nici nu ne aşteptam la aşa ceva din partea unei biserici care practică preoţia sacramentală desfiinţată la Cruce şi respinge unicitatea lucrării de mijlocire a Domnului Iisus în ceruri.
Chiar si adventistii incet,incet incep sa renunte la inspiratia acestei solii.
Îi invitaţi pe adventişti să facă "un studiu critic" asupra neoprotestantismului românesc, iar dvs. ne tot fluturaţi ideea aceasta preluată de aiurea în mod "necritic"...
Pardon! Pescarii au fost instruiti de Insusi Hristos,n-au ajuns invatatori peste nopate ci dupa multa experienta si totodata dupa ce au fost "umpluti" de Duhul Sfant.Acest fermier se afirma ca invatator in urma studiului biblic in hambar ;) .Mi se pare ciudat ca revelatia sa vina in urma studiului biblic,daca imi zicea ca s-a impartasit cu Trupul si Sangele Domnului,ca a trait in asceza si ascultare de Biserica,ca a avut o viata de rugaciune desavarsita poate il mai credeam dar in rest nu pot sa cred despre el decat ca este unul din multele mii de inselati din intunecatul secol 19 al Americii.
Dumneavoastră vi se pare ciudat şi degradant probabil ca studiul şi consacrarea să fie exercitate în hambar, în catacombe, ori în mijlocul naturii şi nu în catedrale daurite unde "Duhul Sfânt" se ia mistico-magic prin apă busuiocită şi hap vrăjit. Să-L lăsăm pe Domnul să aprecieze viaţa de rugăciune, asceza şi ascultarea după criteriile Lui şi nu după lungimea bărbii. Cât priveşte revirimentul spiritual al unei naţiuni este evident prin roadele pe care le produce. Ce roade a produs "întunecatul secol 19" în România ortodoxă?
Care exagerare? Ellen White era ariana.
Barbatii de frunte ai miscarii Advente erau fara exceptie anti-trinitarieni.Enumer pe Joseph Bates, James White, J. H. Waggoner, R. F. Cottrell, J. N. Loughborough, J. N. Stephenson, Uriah Smith si A. T. Jones ,J. N. Andrews, B. L. Whitney, E. J. Waggoner din 1888, Washington Morse, D. M. Canright, James Matteson, A. C. Bourdeau, J. B. Frisbie, S. B. Whitney, A. J. Dennis, M. C. Wilcox, si James Edson White (fiul Ellenei White)
A numi "arianism" semi-arianismul perioadei incipiente a Bisericii AZŞ (care a fost corectat odată cu stabilirea doctrinei) este totuna cu a numi "idolatrie" şi "păgânism" perioada iconodulă de început a Bisericii Ortodoxe (care a rămas în vigoare până astăzi). V-ar surâde o asemenea caracterizare? Eu cred că nu.
Eu cred ca inainte de a discuta teoria Sanctuarului mai bine ar fi sa vedem credinta celor care au lansat acesta ipoteza.
Ma mira faptul ca voi treceti atat de usor peste doctrina Treimii,chiar nu stiti voi ca cei care nu cred in Sf Treime sn sunt crestini?
Si ce este mai rau ca acesti lideri au hulit Sf Treime la fel ca iudeii si musulmanii?
În această privinţă aveţi curajul să faceţi un studiu serios şi critic aşa cum ne sfătuiaţi pe noi, ori e mai facil să preluaţi fără discernământ gunoaie gata mestecate de pe saitul acela ?

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde Dionysie » 03 Ian 2011, 16:53

Fiule de sectă, despre care dintre "sfinte" este vorba la Evrei 9:25 ??

laodiceean

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde laodiceean » 03 Ian 2011, 16:59

Fiule de sectă
Doctore, ai uitat prea repede că tu însuţi ai fost numit sectant şi nu ţi-a convenit... n-ai învăţat nimic din experienţa asta.
despre care dintre "sfinte" este vorba la Evrei 9:25 ??
Despre Sfânta Sfintelor, însă în contextul versetului τά αγια poate să facă referire într-un sens mai general, la sanctuar ca un tot, precum în cap. 8,2.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde Dionysie » 03 Ian 2011, 17:13

Despre Sfânta Sfintelor, însă în contextul versetului τά αγια poate să facă referire într-un sens mai general, la sanctuar ca un tot, precum în cap. 8,2.
O să reţin acest răspuns: despre sfânta sfintelor, pentru că aşa şi este !! Însă după cum vezi şi dumneata în acest verset sfânta sfintelor este exprimată prin τά αγια. După cum vezi din paralela care se face între arhiereul iudaic şi arhiereul Hristos la Evrei 9:24-25 şi din contextul acestei paralele este evident că Hristos chiar dacă a intrat tot într-o "sfântă", El de fapt a intrat în Sfânta Sfintelor pentru că asta spune contextul acelei paralele între arhiereu şi Hristos. Spre deosebire de arhiereul iudeu, care intra odată pe an cu sânge străin, arhiereul Hristos a intrat tot o dată în sfânta sfintelor, chiar dacă e exprimată cu "sfânta", cu propriul Său sânge.

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde Dionysie » 03 Ian 2011, 17:38

Prin urmare este evident că la anul 1844 nu a avut loc nici o intrare a lui Hristos în sfânta sfintelor cerească, pentru că El era deja de mult timp intrat. Toată interpretarea fantasmagorică şi plină de bolnavă fantezie a advenţilor nu este altceva decât rodul inflamării la cap, iar în cazul unora chiar al loviturilor la propriu primite la cap (vezi cazul Ellenei White).

Avatar utilizator
don_razvan
Mesaje:122
Membru din:26 Sep 2009, 21:47
Confesiune:protestant

Re: lasati-ne

Mesaj necititde don_razvan » 03 Ian 2011, 17:40

pe mine ma tulburati cu ideeile voastre, si probabil nu doar pe mine
"Fiti totdeauna gata sa raspundeti oricui va cere socoteala de nadejdea care este in voi; dar cu blandete si teama, avand un cuget curat" 1 Petru 3:15
Poate ca Duhul Sfant lucreaza la constiinta dvs, si nu trebuie sa va opuneti Lui!
dar stiti ceva retrageti-va si lasati-i nelamuriti !
decizia imi apartine
Adevarat! Nu era Iisus Dumnezeu? El a inviat duminica! Nu noi oameni am ales cind sa o faca!
Ba da, Isus era Dumnezeu, dar Legea morala nu s-a desfiintat. Invierea nu desfiinteza Legea Morala !
Constat ca dvs considerati Invierea cel mai important eveniment in cadrul Planului de Mantuire, insa va intreb, pe ce baza credeti asta ? Ce ar fi fost invierea fara inaltare ? NIMIC! De asemenea, fara moartea Domnului Isus nu ar fi fost posibila Invierea.
In concluzie, toate cele 3 evenimente sunt importante in egala masura. Dupa parerea dvs, Dumnezeu lasa ziua de odihna la aprecierea noastra: daca unii considera Invierea ca fiind cel mai important eveniment, sa serbeze ziua invierii (Duminica). Daca altii considera Moartea Domnului Hristos ca fiind cea mai importanta din cele trei, vor fi indreptatiti sa pazeasca ziua mortii Lui (vineri).
Urmand rationamentul dvs, musulmanii sunt indreptatiti sa pazeasca ziua de vineri, fiind in totul in acord cu Scriptura... Au aceleasi argumente ca si dvs ! Sunt curios cum ati convinge un musulman ca Duminica este ziua de odihna a Domnului! El zice ca moartea este mai importanta decat invierea, iar dvs spuneti ca invierea este mai importanta decat moartea, drept urmare, Duminica este "adevarata zi de Odihna". Si, cand 2 se bat, "al treilea castiga": vine altul si spune ca inaltarea e cea mai importanta... :lol: Pana la urma, toti au dreptate! N-ar fi inviere fara moarte, si n-ar fi inaltare fara inviere si fara moarte. Deci...ce sa facem? Dam cu banul sa vedem care zi o serbam ? :lol:
Domnule Daniel, CERCETATI SCRIPTURILE !!!
Desigur dupa parerea ta, Sf. Ioan Botezatorul a fost trimis ca erau prea multe lacuste si miere pe pamint!
Aceasta este parerea dvs, nu a mea. Daca credeti ca Ioan Botezatorul era singurul in masura sa-L boteze pe Domnul Isus in vremea aceea, va inselati...
Mai era si Simeon, om "calauzit de Duhul Sfant", proorocita Ana, mai era marele preot de atunci... erau destui, insa Hristos n-a fost botezat in pruncie, tocmai sa ne lase un model de botez, si anume BOTEZUL LA MATURITATE.
Pentru mine sint tot o apa si-un pamint!...... Voua va place la fiecare dintre secte sa credeti ca voi si nu altii sinteti cei „buni“ pentru noi sinteti toti la fel!
Nu spunem ca noi suntem cei buni, pentru ca nu suntem in masura sa facem aceasta distinctie... In ochii lui Dumnezeu suntem toti egali !
Daca sufletul vostru ar fi linistit ati avea aceasta rabdare dar findca nu-i cautati sa-l linistiti cumva
Domnule Daniel, am o mare liniste in suflet, liniste ce mi-ar place sa o aveti si dvs, datorita Domnului Isus Hristos si a Cuvantului Sau!

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Adventistii =eretici

Mesaj necititde daniel tuduran » 03 Ian 2011, 17:45

Eu cred ca inainte de a discuta teoria Sanctuarului mai bine ar fi sa vedem credinta celor care au lansat acesta ipoteza.
Ma mira faptul ca voi treceti atat de usor peste doctrina Treimii,chiar nu stiti voi ca cei care nu cred in Sf Treime sn sunt crestini?
Si ce este mai rau ca acesti lideri au hulit Sf Treime la fel ca iudeii si musulmanii?
În această privinţă aveţi curajul să faceţi un studiu serios şi critic aşa cum ne sfătuiaţi pe noi, ori e mai facil să preluaţi fără discernământ gunoaie gata mestecate de pe saitul acela ?
Daca ati fi dispusi sa renuntati la secta adventista intrucat pionerii acestei secte au hulit Sf Treime,deci nici macar n-au fost crestini,as face un studiu impreuna cu dv dar vad ca dv sunteti mai degraba hotarati sa lansati "teoria conspiratiei" decat la renuntati la acesta secta.Acesta teorie a conspiratiei este de fapt cunoscuta si la alte grupari np care incerca sa-si ascunda matrapazlacurile teologice.
Sa revenim sa subiect si sa prezentam credinta despre Dumnezeu a liderilor adventi

Joseph Bates,scrie:" În ceea ce priveste trinitatea, am concluzionat ca era o imposibilitate pentru mine sa cred ca Domnul Isus Hristos, Fiul Tatalui, era de asemenea Atotputernicul Dumnezeu, Tatal, una si aceeasi fiinta. I-am spus tatalui meu: ‚Daca ma poti convinge ca noi suntem una în acest sens, ca tu esti tatal meu, iar eu sunt fiul tau; si de asemenea ca eu sunt tatal tau, iar tu fiul meu, atunci voi putea crede în trinitate.'" ("Autobiografia Prezbiterului Joseph Bates", pag. 204, 205)(Ellen White recomanda cu caldura aceasta lucrare tinerilor nostri, numind-o "o comoara." - vezi R&H 11 decembrie 1879.)
Joseph Bates nu a crezut în Trinitate!
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX