despre Dumnezeirea lui Iisus Hristos

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
Avatar utilizator
cristian9898
Mesaje:8
Membru din:03 Noi 2011, 20:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie
despre Dumnezeirea lui Iisus Hristos

Mesaj necititde cristian9898 » 01 Ian 2012, 17:53

Ma iertati stiu ca a mai fost deschis un subiect pe aceasta tema.Am o intrebare in legatura cu evanghelia de la Sf ap ev Ioan cap 1.In septuanginta sau ce ce limba o fi fost scrisa evanghelia scria ??????,,Si Dumenzeu era Cuvantul"am stat de vorba cu un iehovist batut in cap si zice ca in traducere ar iesi asa ,,Si Cuvantul era o fiinta divina "dar nu Dumenzeu dc??????Sau ca in limba greaca se intelege,si cuvantul era un dumnezeu "asa-i?el imi spune ca un dumnezeu dar mai mic decat Tatal dc???cine poate sa-mi raspunda ?

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: despre Dumnezeirea lui Iisus Hristos

Mesaj necititde descoperire » 02 Ian 2012, 00:54

Ma iertati stiu ca a mai fost deschis un subiect pe aceasta tema.Am o intrebare in legatura cu evanghelia de la Sf ap ev Ioan cap 1.In septuanginta sau ce ce limba o fi fost scrisa evanghelia scria ??????,,Si Dumenzeu era Cuvantul"am stat de vorba cu un iehovist batut in cap si zice ca in traducere ar iesi asa ,,Si Cuvantul era o fiinta divina "dar nu Dumenzeu dc??????Sau ca in limba greaca se intelege,si cuvantul era un dumnezeu "asa-i?el imi spune ca un dumnezeu dar mai mic decat Tatal dc???cine poate sa-mi raspunda ?
Este un raspuns obisnuit al martorilor la aceasta intrebare care nu are nici un temei.Nu scrie nicaieri "fiinta divina".Fapt ca Iisus a spus ca "Tatal e mai mare decat mine" nu inlatura divinitatea sa ci vorbeste despre partea sa umana(Fil. 2:7-11).
Referitor la ei pot sa spun ca biblia lor(parafrazarea+falsificarea) a fost tradusa in paguba lor.Pune cap la cap urmatoarele versete(foloseste TLN) si vei oberva ceva foarte interesant:
Isaia 40:3,Luca 3:4,Ioan 1:15,23.
Este doar un mic exemplu cat de amuzant ei se dau de gol.
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

Avatar utilizator
cristian9898
Mesaje:8
Membru din:03 Noi 2011, 20:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie

Re: despre Dumnezeirea lui Iisus Hristos

Mesaj necititde cristian9898 » 02 Ian 2012, 12:26

Totusi,nu inteleg.De ce spun ,,Martori lui Iehova"ca daca traduci din limba greaca in limba romana ar iesi ,,fiinta divina "si nu Dumnezeu???

Avatar utilizator
cristian9898
Mesaje:8
Membru din:03 Noi 2011, 20:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie

Re: despre Dumnezeirea lui Iisus Hristos

Mesaj necititde cristian9898 » 02 Ian 2012, 12:35

Le-am citit versetele pe care mi le-ati recomandat si va spun sincer nu am inteles la ce va referiti?

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: despre Dumnezeirea lui Iisus Hristos

Mesaj necititde descoperire » 02 Ian 2012, 13:17

Totusi,nu inteleg.De ce spun ,,Martori lui Iehova"ca daca traduci din limba greaca in limba romana ar iesi ,,fiinta divina "si nu Dumnezeu???

Le-am citit versetele pe care mi le-ati recomandat si va spun sincer nu am inteles la ce va referiti?
Iti dau un link cu traducerea interliniara a NT din greaca in engleza ca sa vezi ca nu sta acolo "fiinta divina" ci Cuvintul a fost Dumnezeu"

Al doilea moment-In Isaia 40:3 scrie ca Ioan striga in pustie ca va gati caile Domnului,in Luca scrie pregatiti calea lui Iehova,
la Ioan-Iisus este cel ce trebuia sa vina.Este o contradictie clara la ei in scriptura.Iisus e numit si Iehova(Isaia).
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: despre Dumnezeirea lui Iisus Hristos

Mesaj necititde dimitrie » 05 Ian 2012, 02:38

Fapt ca Iisus a spus ca "Tatal e mai mare decat mine" nu inlatura divinitatea sa ci vorbeste despre partea sa umana(Fil. 2:7-11).
D-le descoperire,
Acolo se afirmă egalitatea Sa cu Tatăl păstrată în actul Întrupării. Realitatea este că Tatăl este mai mare decât Fiul doar prin calitatea de născător sau de cauză a Fiului, după cum scrie:
Domnul a zis către Mine: "Fiul Meu eşti Tu, Eu astăzi Te-am născut!... Ps.2:7
Din pântece mai înainte de luceafăr Te-am născut. Ps.109:3

Iar textele unde Domnul pune egalitate între Tatăl şi El sunt:
Iar Eu şi Tatăl Meu una suntem. Ioan.10:30, 17:10-23, 10:38.
Cuvântul "una" este folosit pentru a indica deofiinţimea Fiului cu Tatăl, şi deci egalitatea.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: despre Dumnezeirea lui Iisus Hristos

Mesaj necititde esenin » 06 Ian 2012, 00:21

Al doilea moment-In Isaia 40:3 scrie ca Ioan striga in pustie ca va gati caile Domnului,in Luca scrie pregatiti calea lui Iehova,
la Ioan-Iisus este cel ce trebuia sa vina.Este o contradictie clara la ei in scriptura.Iisus e numit si Iehova(Isaia)
.

Descoperire, daca o luati asa, In Isaia 40.3 scrie:

”Pregateste calea lui Yahwe, fa un drum drept...etc...Elohimilor (Elohimului) nostr (u)!” Asta scrie. (O sa va manance Aletheia pe paine. Nu-i plac Elohimii).

Dar din asta ar rezuta ca Yahwe fiind, eventual, o forma condensata a Elohimilor, ca mazarea in cutie, sa zicem, doar in Ioan s-ar anunta venirea lui Christos.

Dar si in luca se deschide calea ”stapanului nostru”, kuriou, care stapan este, unde vreti dumneavoasta, ”domnul nostru, Iisus Hristos! kuriou ihsou cristou. (De pilda in 1Cor. 1.3)

Rezulta ca in Luca SI Ioan se vb despre Christos, si ca trimiterea catre Isaia, a lui Luca, este catre Iahve. Deci yahwe = Cristos!

Corect?

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: despre Dumnezeirea lui Iisus Hristos

Mesaj necititde descoperire » 06 Ian 2012, 00:39

Al doilea moment-In Isaia 40:3 scrie ca Ioan striga in pustie ca va gati caile Domnului,in Luca scrie pregatiti calea lui Iehova,
la Ioan-Iisus este cel ce trebuia sa vina.Este o contradictie clara la ei in scriptura.Iisus e numit si Iehova(Isaia)
.

Descoperire, daca o luati asa, In Isaia 40.3 scrie:

”Pregateste calea lui Yahwe, fa un drum drept...etc...Elohimilor (Elohimului) nostr (u)!” Asta scrie. (O sa va manance Aletheia pe paine. Nu-i plac Elohimii).

Dar din asta ar rezuta ca Yahwe fiind, eventual, o forma condensata a Elohimilor, ca mazarea in cutie, sa zicem, doar in Ioan s-ar anunta venirea lui Christos.

Dar si in luca se deschide calea ”stapanului nostru”, kuriou, care stapan este, unde vreti dumneavoasta, ”domnul nostru, Iisus Hristos! kuriou ihsou cristou. (De pilda in 1Cor. 1.3)

Rezulta ca in Luca SI Ioan se vb despre Christos, si ca trimiterea catre Isaia, a lui Luca, este catre Iahve. Deci yahwe = Cristos!

Corect?
Exact dle Esenin.Mai ales daca folositi "batjocura lumii noi" acolo clar se observa aceasta contradictie(fara echivoc).
Mai este un moment foarte interesant daca puneti cap la cap Isaia 44:24,Ioan 1:3.(knockout pentru ei)
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: despre Dumnezeirea lui Iisus Hristos

Mesaj necititde esenin » 06 Ian 2012, 10:17

Eu nu sunt „membru de partid”. Nu o scriu ca sa contrazic pe cineva ci doar ca sa vedem ce scrie DE FAPT. Nu inteleg ce este „batjocura lumii noi”. Care este controversa? Ca eu cred ca si ortodocsii cred exact ca np in aceasta chestie. A! Cred ca inteleg! Problema este daca in Ioan se vb de Yahwe sau de Christ. Nu?
Eu cred ca se vorbeste de Yahwe care este Christ pana la „10. În lume era şi lumea prin El s-a făcut, dar lumea nu L-a cunoscut. ” si apoi despre Christ care este yahwe. E just? (nu inteleg pana la urma....pe ce va contraziceti?)

Deci la ioan zice
Jn 1:3 All things were made by him; and without him was not any thing made that was made.
Iar la Isaia 44.24
AV Isa 44:24 Thus saith the LORD, thy redeemer, and he that formed thee from the womb, I [am] the LORD that maketh all [things]; that stretcheth forth the heavens alone; that spreadeth abroad the earth by myself;

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: despre Dumnezeirea lui Iisus Hristos

Mesaj necititde descoperire » 06 Ian 2012, 14:52

Eu nu sunt „membru de partid”. Nu o scriu ca sa contrazic pe cineva ci doar ca sa vedem ce scrie DE FAPT. Nu inteleg ce este „batjocura lumii noi”. Care este controversa? Ca eu cred ca si ortodocsii cred exact ca np in aceasta chestie. A! Cred ca inteleg! Problema este daca in Ioan se vb de Yahwe sau de Christ. Nu?
Eu cred ca se vorbeste de Yahwe care este Christ pana la „10. În lume era şi lumea prin El s-a făcut, dar lumea nu L-a cunoscut. ” si apoi despre Christ care este yahwe. E just? (nu inteleg pana la urma....pe ce va contraziceti?)
De membralitatea dvs am inteles demult(candidat independent :) )."Traducerea lumii noi" nu este sustinuta nici intr-un cerc academic din lume.Ba mai mult chiar cei care au caracterizat-o au fost surprinsi cum martorii in cartile lor colorate au falsificat si comentariile lor(savantilor) cu scopul de a crea o imagine mai seriosa in ochii lumii.Da,ati inteles corect problema.Numai ca martorii sustin ca persoana divina arhanghelul Mihail a creat lumea si totul a fost creat prin el si nimic fara el.Ei afirma ca "Cuvintul" din Ioan 1:1 este arhanghelul Mihail insa in Isaia foarte clar scrie cine defapt a facut acest lucru.Prin urmare aceste contrapuneri de versete dovedesc clar natura triunica lui Dumnezeu.Spre considerare:martorii d.p.d.v. teologic nu sunt crestini ci o "organizatie"pseudocrestina.Cu p\np ei n-au treaba deloc.
Deci la ioan zice
Jn 1:3 All things were made by him; and without him was not any thing made that was made.
Iar la Isaia 44.24
AV Isa 44:24 Thus saith the LORD, thy redeemer, and he that formed thee from the womb, I [am] the LORD that maketh all [things]; that stretcheth forth the heavens alone; that spreadeth abroad the earth by myself;
Exact!!!
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: despre Dumnezeirea lui Iisus Hristos

Mesaj necititde esenin » 06 Ian 2012, 19:13

R....cu perje! Arhanghelul Mihail....bine ca n-a creat-o legiunea si Capitanul ei.

Avatar utilizator
cristian9898
Mesaje:8
Membru din:03 Noi 2011, 20:00
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teologie

Re: despre Dumnezeirea lui Iisus Hristos

Mesaj necititde cristian9898 » 09 Ian 2012, 12:55

Cine imi poate spune unde pot gasi Biblia in Septuaginta ???Va rog

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: despre Dumnezeirea lui Iisus Hristos

Mesaj necititde descoperire » 09 Ian 2012, 18:56

Greek-Septuaginta.zip
Greek septuagint
(6.04MiB)Descărcat de 1008 ori
Septuaginta online aici si aici din 2 parti
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: despre Dumnezeirea lui Iisus Hristos

Mesaj necititde ddc » 21 Ian 2012, 19:43

off-topic ma intereseaz si pe mine o versiune a Textului Masoretic in romana si engleza...

on-topic : Sunt unele guri care spun ca, crestinismul ar fi fost Arian pana prin sec IV.. Si ca Divinitatea lui Iisus este ceva inventat..

Avatar utilizator
descoperire
Mesaje:164
Membru din:27 Dec 2011, 22:55
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:teologie,internet,sport,sanatate

Re: despre Dumnezeirea lui Iisus Hristos

Mesaj necititde descoperire » 21 Ian 2012, 21:36

off-topic ma intereseaz si pe mine o versiune a Textului Masoretic in romana si engleza...

on-topic : Sunt unele guri care spun ca, crestinismul ar fi fost Arian pana prin sec IV.. Si ca Divinitatea lui Iisus este ceva inventat..
off:Foloseste site-urile de cautare.
on:Citesti Biblia?
Adă Doamne ziua aceea mai devreme!

ddc
Mesaje:217
Membru din:10 Oct 2009, 16:35
Confesiune:ortodox
Preocupări:Adevarul

Re: despre Dumnezeirea lui Iisus Hristos

Mesaj necititde ddc » 21 Ian 2012, 23:43

off-topic ma intereseaz si pe mine o versiune a Textului Masoretic in romana si engleza...

on-topic : Sunt unele guri care spun ca, crestinismul ar fi fost Arian pana prin sec IV.. Si ca Divinitatea lui Iisus este ceva inventat..
off:Foloseste site-urile de cautare.
on:Citesti Biblia?
Am citit-o de vreo cateva ori.

Avatar utilizator
Manuel
Mesaje:7
Membru din:16 Iul 2012, 18:46
Confesiune:ortodox
Preocupări:Teolog Seminarist
Contact:

Re: despre Dumnezeirea lui Iisus Hristos

Mesaj necititde Manuel » 17 Iul 2012, 13:05

Totusi, nu inteleg. De ce spun ,,Martori lui Iehova" ca daca traduci din limba greaca in limba romana ar iesi ,,fiinta divina" si nu Dumnezeu???

Pentru ca sunt asi in Lb Greaca. Autorii Bibliei lor sunt atat de importanti si luminati de Dumnezeu incat nici numele lor nu poate sa stea pe Biblia lor, de asta au autorii anonimi. Sa fim seriosi, de unde si pana unde stiu astea greaca? Niste prosti le-au facut pe acolo niste ,,hamurichii'' cu Iisus divin si altele, si au ajuns sa se considere desteptii lumi. Cred ca atat de prosti au fost autorii Noi Traduceri incat nu stiau cum se cheama, din moment ce nu are autor biblia lor. Dumnezeu sa ne ajute!
Ultima oară modificat 19 Iul 2012, 20:27 de către maria_andreea, modificat 1 dată în total.
Motiv: Am pus spaţiu după fiecare frază.

Iancu36
Mesaje:44
Membru din:18 Dec 2014, 23:22
Confesiune:ortodox
Preocupări:somer , cititul ,
Localitate:Sarmas , jud Harghita

Re: despre Dumnezeirea lui Iisus Hristos

Mesaj necititde Iancu36 » 19 Apr 2015, 14:55

Ma iertati stiu ca a mai fost deschis un subiect pe aceasta tema.Am o intrebare in legatura cu evanghelia de la Sf ap ev Ioan cap 1.In septuanginta sau ce ce limba o fi fost scrisa evanghelia scria ??????,,Si Dumenzeu era Cuvantul"am stat de vorba cu un iehovist batut in cap si zice ca in traducere ar iesi asa ,,Si Cuvantul era o fiinta divina "dar nu Dumenzeu dc??????Sau ca in limba greaca se intelege,si cuvantul era un dumnezeu "asa-i?el imi spune ca un dumnezeu dar mai mic decat Tatal dc???cine poate sa-mi raspunda ?
Este un raspuns obisnuit al martorilor la aceasta intrebare care nu are nici un temei.Nu scrie nicaieri "fiinta divina".Fapt ca Iisus a spus ca "Tatal e mai mare decat mine" nu inlatura divinitatea sa ci vorbeste despre partea sa umana(Fil. 2:7-11).
Referitor la ei pot sa spun ca biblia lor(parafrazarea+falsificarea) a fost tradusa in paguba lor.Pune cap la cap urmatoarele versete(foloseste TLN) si vei oberva ceva foarte interesant:
Isaia 40:3,Luca 3:4,Ioan 1:15,23.
Este doar un mic exemplu cat de amuzant ei se dau de gol.
Explicati-mi si mie daca stiti va rog , scopul ispitirii lui Hristos de catre Satan Diavolul. Sau de ce era nevoie ca Hristos Fiul , egal cu Tatal si Atotputerni , sa fie INVATAT , de catre Tatal ? Cum spune chiar el ,,Vorbesc dupa cum Tatal m-a invatat,,,

dmas
Mesaje:181
Membru din:30 Aug 2009, 11:42
Confesiune:ortodox
Preocupări:administrator de retea de calculatoare

Re: despre Dumnezeirea lui Iisus Hristos

Mesaj necititde dmas » 19 Apr 2015, 18:28

De ce era nevoie ca Hristos Fiul , egal cu Tatal si Atotputerni , sa fie INVATAT , de catre Tatal ? Cum spune chiar el ,,Vorbesc dupa cum Tatal m-a invatat,,,
"Deci le-a zis Iisus: Când veţi înălţa pe Fiul Omului, atunci veţi cunoaşte că Eu sunt şi că de la Mine însumi nu fac nimic, ci precum M-a învăţat Tatăl, aşa vorbesc." -- Ioan 8:28

Priveste la verset in contextul in care apare, si vei intelege de ce a spus ce a spus. Iudeii Il considerau un impostor. Prin aceste cuvinte Hristos cauta sa le spuna ca in nimic din ce spune sau face nu este in opozitie fata de Tatal, ci fiind Fiul lui Dumnezeu Tatal, face totul in colaborare cu El, voia divina a Lui si a Tatalui fiind una. Din exact acelasi motiv a spus si urmatoarele:

"A răspuns Iisus şi le-a zis: Adevărat, adevărat zic vouă: Fiul nu poate să facă nimic de la Sine, dacă nu va vedea pe Tatăl făcând; căci cele ce face Acela, acestea le face şi Fiul întocmai." -- Ioan 5:19

Iancu36
Mesaje:44
Membru din:18 Dec 2014, 23:22
Confesiune:ortodox
Preocupări:somer , cititul ,
Localitate:Sarmas , jud Harghita

Re: despre Dumnezeirea lui Iisus Hristos

Mesaj necititde Iancu36 » 19 Apr 2015, 19:04

De ce era nevoie ca Hristos Fiul , egal cu Tatal si Atotputerni , sa fie INVATAT , de catre Tatal ? Cum spune chiar el ,,Vorbesc dupa cum Tatal m-a invatat,,,
"Deci le-a zis Iisus: Când veţi înălţa pe Fiul Omului, atunci veţi cunoaşte că Eu sunt şi că de la Mine însumi nu fac nimic, ci precum M-a învăţat Tatăl, aşa vorbesc." -- Ioan 8:28

Priveste la verset in contextul in care apare, si vei intelege de ce a spus ce a spus. Iudeii Il considerau un impostor. Prin aceste cuvinte Hristos cauta sa le spuna ca in nimic din ce spune sau face nu este in opozitie fata de Tatal, ci fiind Fiul lui Dumnezeu Tatal, face totul in colaborare cu El, voia divina a Lui si a Tatalui fiind una. Din exact acelasi motiv a spus si urmatoarele:

"A răspuns Iisus şi le-a zis: Adevărat, adevărat zic vouă: Fiul nu poate să facă nimic de la Sine, dacă nu va vedea pe Tatăl făcând; căci cele ce face Acela, acestea le face şi Fiul întocmai." -- Ioan 5:19
Aici vad ca te-ai apropiat putin de intelegere dar tot nu ai inteles exact. Nu ai amintit deloc de termenul , invatare,, . Cine este ,,invatat ,, este ucenic , nu? Asa cum se poate intampla si in lumea noastra intre un Mester , si un ucenic pe care il invata meserie.


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron