De ce trebue tinut Sabatul

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie
Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde electric77 » 06 Mar 2013, 14:17

Atunci de ce apare acolo cu numele si in Evanghelii , daca nu reprezenta o zi speciala pentru crestini? De ce nu apare si a doua zi cu numele, sau a treia zi cu numele, sau a patra, sau asa mai departe ?
Nu apare cu numele, ci apare scris: "intaia zi".

MasQueNada
Mesaje:91
Membru din:04 Mar 2013, 10:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preocuparea e un pacat

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde MasQueNada » 06 Mar 2013, 14:20


Imi dai impresia a fi ignorant. Spune-mi care era rolul Templului in contextul cultului mozaic si ce se intampla acolo?
cititi pasajul, nu apare nimic ca Isus ar fi celebrat ceva.

si oricum, ce relevanta are??
Ziceai undeva ca nu sunt acceptate decat sarbatorile ce apar mentionate in Biblie in mod explicit , Sarbatoarea Hanukkai (a Innoirii Templului) nu a fost ordonata de Dumnezeu si nu apare in mod explicit in Biblie decat atunci cand Iisus merge la Templu la aceasta Sarbatoare.

MasQueNada
Mesaje:91
Membru din:04 Mar 2013, 10:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preocuparea e un pacat

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde MasQueNada » 06 Mar 2013, 14:21

Atunci de ce apare acolo cu numele si in Evanghelii , daca nu reprezenta o zi speciala pentru crestini? De ce nu apare si a doua zi cu numele, sau a treia zi cu numele, sau a patra, sau asa mai departe ?
Nu apare cu numele, ci apare scris: "intaia zi".
De ce nu apare si "a doua zi" "a treia zi" "a patra zi" s.a.m.d. ?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde electric77 » 06 Mar 2013, 14:22

Eu cred ca tu nu realizezi cate porcarii debitezi. Curul tau trebuie sa fie foarte gelos pe "gura" ta. Deci inainte sa primeasca Ioan Apocalipsa el deja se afla in Ziua Judecatii? :lol:

Exact ce am spus: oamenii prost-crescuti nu stiu decat sa arunce cu invective.

Nu meriti sa-ti mai scriu, deoarece esti cam ...badaran si nu stii sa te comporti cu o domnisoara.

sa nu va lasati clatinati asa de repede in mintea voastra si sa nu va tulburati de vreun duh, nici de vreo vorba, nici de vreo epistola, ca venind de la noi, ca si cum ziua Domnului ar fi si venit chiar. (2Tes.2:2)

aici e vorba de Duminica? evident, nu!

"Ziua Domnului" are acelasi inteles peste tot in Noul testament.

Cu cata ignoranta si slaba pregatire intelectuala, tragi concluzia ca Ioan trebuia sa fie duminica, dar textul vorbeste de viziunile pe care apostolul Ioan le primeste cand, in duhul, era in "ziua Domnului", adica primea informatii cu privire la judecatile lui Dumnezeu.
Ioan a avut "rapiri" pentru a primi "profetiile":

Numaidecat am fost rapit in Duhul. Si iata ca in cer era pus un scaun de domnie, si pe scaunul acesta de domnie sedea Cineva. (Apoc.4:2

Ai intrebat, ce reprezinta Sambata? cum ce? ziua de odihna si sfintita de Dumnezeu, in Vechiul testament, conform Legii lui Moise.

MasQueNada
Mesaje:91
Membru din:04 Mar 2013, 10:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preocuparea e un pacat

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde MasQueNada » 06 Mar 2013, 14:25

Am intrebat ce reprezinta Sambata pentru tine. Ar fi cazul sa raspunzi. Si ar mai fi cazul sa ne spui si ce denominatiune esti, nu de alta dar ca sa ne lamurim de ce ai venit aici, ca dai impresia a fi un troll agresiv, pe care nu il intereseaza decat a vorbi in contradictoriu si a se certa.

MasQueNada
Mesaje:91
Membru din:04 Mar 2013, 10:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preocuparea e un pacat

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde MasQueNada » 06 Mar 2013, 14:29


Cred ca ar fi momentul potrivit sa ne spui ce esti , asta pe langa faptul ca esti Low IQ.
Cu persoane care nu fac decat sa jigneasca, eu incetez dialogul. Si, in plus de asta, ai mari dificultati in a scrie corect romaneste...cu toate "studiile" facute! LOL !
Probabil ca ar fi cazul sa incetezi si activitatea de pe acest forum. Ia spune-ne cine esti, scopul si durata vizitei.
Ultima oară modificat 06 Mar 2013, 14:30 de către MasQueNada, modificat 1 dată în total.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde electric77 » 06 Mar 2013, 14:29

Am intrebat ce reprezinta Sambata pentru tine. Ar fi cazul sa raspunzi. Si ar mai fi cazul sa ne spui si ce denominatiune esti, nu de alta dar ca sa ne lamurim de ce ai venit aici, ca dai impresia a fi un troll agresiv, pe care nu il intereseaza decat a vorbi in contradictoriu si a se certa.
Ti-am raspuns in mesajul precedent: ziua sfintita de Dumnezeu, in Vechiul testament, conform Legii lui Moise.

In rest, esti un obraznic, incult, needucat, si nu vreau sa mai dialoghez cu unul ca tine, care nu stie ce este respectul.
Nu o sa-ti mai raspund. Asa ca nu mai insista.

MasQueNada
Mesaje:91
Membru din:04 Mar 2013, 10:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preocuparea e un pacat

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde MasQueNada » 06 Mar 2013, 14:55

Eu cred ca tu nu realizezi cate porcarii debitezi. Curul tau trebuie sa fie foarte gelos pe "gura" ta. Deci inainte sa primeasca Ioan Apocalipsa el deja se afla in Ziua Judecatii? :lol:

Exact ce am spus: oamenii prost-crescuti nu stiu decat sa arunce cu invective.

Nu meriti sa-ti mai scriu, deoarece esti cam ...badaran si nu stii sa te comporti cu o domnisoara.
Respectul se castiga nu se pretinde. Pana acum nu te-ai dovedit demna de respectul meu prin aroganta si nesinceritatea de care ai dat dovada, dand impresia ca stii mai mult decat stii (fiind in fapt o ignoranta crasa) si evitand a da raspunsuri directe mai ales cu privire la persoana ta.

"Ziua Domnului" are acelasi inteles peste tot in Noul testament.
Logica eronata.
Cu cata ignoranta si slaba pregatire intelectuala, tragi concluzia ca Ioan trebuia sa fie duminica, dar textul vorbeste de viziunile pe care apostolul Ioan le primeste cand, in duhul, era in "ziua Domnului", adica primea informatii cu privire la judecatile lui Dumnezeu.
Spune-le asta milioanelor de scolari si scolati care au zis acelasi lucru. Probabil ca si ei sunt ignoranti si au o slaba pregatire intelectuala.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde Floryan » 06 Mar 2013, 17:10

Va rog pe amindoi sa va potoliti
Daca nu subiectul se va inchide cu castig de cauza ortodocsilor.
Distinse domn, asa ati facut si acum cativa ani, cand am parasit acest forum, deoarece nu raspundeati punctual intrebarilor si inchideati topice.!


La ce anume nu am raspuns?
Repet, cu cel mai mare respect pe care vi-l port, spuneti-mi si mie, unde apare obligativitatea tinerii Duminicii in toata Scriptura? Pentru ca eu, tin sa va anunt, ma bazez doar pe Scriptura deoarece am incredere numai in cei care au facut proba ca au darul Duhului Sfant, si anume apostolii. Care nu face proba ca are Duhul sfant, nu-l iau in considerare, oricat de mare i s-ar face reclama din partea unuia sau altuia..
Ati vazut, am ajuns exact acolo unde am prevazut. Si atunci eu daca am incredere si in alte surse, de ce sa ma limitez doar la Scriptura, pt ca asa doresc az7?
Apropo Cartea lui Enoch nu e in Biblie, sau Didahia dc?
Sa tinem cont de faptul ca atunci cand Dumnezeu a avut ceva sa ne spuna, indiferent de timpul respectiv, a facut-o in mod clar, repetand cerintele, dispunand scrierea lor, pentru a nu exista dubii si fiecare sa ajunga sa cunoasca voia Sa. In cazul tinerii Duminicii, nu am gasit absolut nicio referinta, nimic!
Ciudat, caci nici despre sambata nu spune nimic, ba mai mult Hristos a sfaramat sabatul.
L-am rugat pe colegul dv duodecimus sa-mi explice si am vazut ca a evitat tare de tot, poate la dv am mai mult noroc:
Citez de pe situl az7
Daca aveti Biblia singurul dreptar demonstrati cu versete biblice
"Sabatul – O garantie a relatiei noastre cu Dumnezeu"
Unde ni se spune in NT depsre o astfel de garantie?

sau
"Sabatul se refera la intreaga noastra relatie cu Dumnezeu"

Unde spune Scriptura asa ceva?

Extras din "Desrpe sabat"

"MÃRTURII DESPRE SABAT" Ellen White

"Nu a fost schimbat
Am văzut că, dacă ar fi schimbat Sabatul din ziua a șaptea în prima zi a săptămânii, Dumnezeu ar fi schimbat și scrierea poruncii a patra de pe tablele de piatră, care se află acum în chivotul din Sfânta Sfintelor din ceruri. Atunci, această poruncă ar fi sunat așa: „Ziua întâi este Sabatul Domnului Dumnezeu.” Dar am văzut că această poruncă a rămas la fel ca atunci când a fost scrisă de degetul lui Dumnezeu pe tablele de piatră date lui Moise la Sinai: „Ziua a șaptea este Sabatul Domnului Dumnezeului tău...” Am văzut că Sabatul cel sfânt este și va fi zidul de despărţire dintre adevăratul popor al lui Dumnezeu și necredincioși"

Va rugam sa ne precizati care sunt versetele din Noul Testament care arata aceasta cinstire a sabatul si unde apare precizat ca acesta este zid intre credinciosi si necredinciosi.

"Pentru că S-a odihnit în ziua de Sabat, „Dumnezeu a binecuvântat și a sfinţit ziua a șaptea” și a pus-o deoparte pentru o întrebuinţare sfântă. Adam trebuia să o considere ca fiind o zi de odihnă. "

Unde scrie asa ceva in Facere?

"Sabatul este un semn care există între Dumnezeu și copiii Săi"
Unde scrie asa ceva in NT?

"Sabatul este marea linie de demarcaţie, iar respectarea lui ne va separa de lume. "

Argumente din NT.





Dar ma rog, hai sa zicem ca dv. Pt ca eu ma fac vinovat ca nu raspund punctual, va rugam explicati-ne de ce penticostalii, baptistii care au acelasi principiu "sola scriptura" tin duminica si nu sambata.

PS - Inca sper la acele dovezi. Dar din moment ce tot fugiti si dati raspunsuri evazive, cred cu tarie ca ele nu exista. :x1 Ma puteti contrazice?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde electric77 » 06 Mar 2013, 17:44


La ce anume nu am raspuns?
Nu ati adus dovezi scripturale care sa ateste celebrarea Duminicii, ca fiind o zi saptamanala ce trebuie sarbatorita.

Apropo Cartea lui Enoch nu e in Biblie, sau Didahia dc?
Nu sunt carti biblice, eu una nu le iau in considerare. Dupa cum nu iau in considerare nici scrierile unora care nu au facut dovada harului (umplerea cu Duhul sfant); tot Noul testament este plin de observatii si reglementari pe care apostolii le faceau bisericilor, datorita faptului ca, sub o forma sau alta, se indepartasera de invatatura corecta, cu toate ca ei, ramaneau crestini. Totusi greseau. Intr-un fel sau altul. Doar apostolii au predat invatatura pura si nealterata.
L-am rugat pe colegul dv duodecimus sa-mi explice si am vazut ca a evitat tare de tot, poate la dv am mai mult noroc:
Citez de pe situl az7
"duodecimus"? cine este? nu-l cunosc.

si in plus de asta, am spus: nu sunt adventista si nu tin sambata.
Dar ma rog, hai sa zicem ca dv. Pt ca eu ma fac vinovat ca nu raspund punctual, va rugam explicati-ne de ce penticostalii, baptistii care au acelasi principiu "sola scriptura" tin duminica si nu sambata.
Au preluat tinerea Duminicii de la catolici, din care s-au desprins.
Dar din moment ce tot fugiti si dati raspunsuri evazive, cred cu tarie ca ele nu exista. :x1 Ma puteti contrazice?
Nu fug niciunde, aici ma gasiti.

MasQueNada
Mesaje:91
Membru din:04 Mar 2013, 10:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preocuparea e un pacat

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde MasQueNada » 06 Mar 2013, 18:10

Unii ar considera ca Invierea lui Iisus intr-o zi de duminica e motiv destul pentru sarbatorirea acelei zile. :)

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde Floryan » 06 Mar 2013, 18:20

Nu ati adus dovezi scripturale care sa ateste celebrarea Duminicii, ca fiind o zi saptamanala ce trebuie sarbatorita.
Cum nu? Revedeti postarile mele.

Nu sunt carti biblice, eu una nu le iau in considerare. Dupa cum nu iau in considerare nici scrierile unora care nu au facut dovada harului (umplerea cu Duhul sfant); tot Noul testament este plin de observatii si reglementari pe care apostolii le faceau bisericilor, datorita faptului ca, sub o forma sau alta, se indepartasera de invatatura corecta, cu toate ca ei, ramaneau crestini. Totusi greseau. Intr-un fel sau altul. Doar apostolii au predat invatatura pura si nealterata...
De unde stiti ca aveti invatura pura si nealterata?
Apoi folositi cuvantul canon. Am ajuns la Canonul Scripturii. :x1 Multumesc, acum incepe adevarul sa iasa la iveala.

si in plus de asta, am spus: nu sunt adventista si nu tin sambata..
Asta e , am gresit, imi cer scuze.
Dar ma rog, hai sa zicem ca dv. Pt ca eu ma fac vinovat ca nu raspund punctual, va rugam explicati-ne de ce penticostalii, baptistii care au acelasi principiu "sola scriptura" tin duminica si nu sambata.
Au preluat tinerea Duminicii de la catolici, din care s-au desprins...
Az7 au preluat o mare parte din invataura baptistilor de ziua a 7. Nici macar ei, az7 nu au tinut sambata de la inceput. Aceasta a fost "corectata" pe parcurs.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde electric77 » 06 Mar 2013, 18:23

De unde stiti ca aveti invatura pura si nealterata?
Nu eu o am, am spus ca invatatura nealterata se gaseste in paginile Sfintelor Scripturi...ce citim acolo, este invatatura sanatoasa.

MasQueNada
Mesaje:91
Membru din:04 Mar 2013, 10:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preocuparea e un pacat

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde MasQueNada » 06 Mar 2013, 18:34

Problema e cum citim.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde dimitrie » 06 Mar 2013, 18:35

Unde scrie că Sf. Împărat și întocmai cu Apostolii, Constantin cel Mare, a impus ținerea Duminicii?
Scrie dar nu în Biblie.
Uitasem! Acest membru al forumului electric77, are un talent deosebit în a scrie multe mesaje; și pentru că are multe de spus, nu se prea obosește să-și argumenteze toate afirmațiile, mergând uneori până la tupeu, ca în cazul de față.

D-le electric77, mă supără mult bârfa, mai ales că aici este vorba de un mare sfânt al lui Hristos.
Așadar, aștept argument de ordin istoric din partea d-tale la această afirmație, ori scuzele de rigoare. Pot discuta și altfel, altfel. Aici este forum creștin ortodox, nu bălăcăreală protestantă.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde Floryan » 06 Mar 2013, 18:35

De unde stiti ca aveti invatura pura si nealterata?
Nu eu o am, am spus ca invatatura nealterata se gaseste in paginile Sfintelor Scripturi...ce citim acolo, este invatatura sanatoasa.
Fiind off topic, dv aveti cartile canonice care alcatuiesc Sf Scriptura.
Am sa va redau citeva idei de pe crestinortodox.ro depsre canon :

"Problema extensiunii canonului Noului Testament se va limpezi definitiv, la sinoadele locale din Laodiceea (306); Hippo (393) si Cartagina (397 si 419) ".
"Istoria canonului biblic demonstreaza in modul cel mai elocvent ro­lul Bisericii si al Traditiei la nasterea Sfintei Scripturi."
Deci Biblia provine din Biserica si nu invers. Ori de cate ori veti spune carti canonice veti spune Biserica ortodoxa.
Cu acelasi respect


PS - Va rog sa discutam doar la subiect, despre sabat.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

MasQueNada
Mesaje:91
Membru din:04 Mar 2013, 10:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:Preocuparea e un pacat

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde MasQueNada » 06 Mar 2013, 18:45

Unde scrie că Sf. Împărat și întocmai cu Apostolii, Constantin cel Mare, a impus ținerea Duminicii?
Scrie dar nu în Biblie.
Uitasem! Acest membru al forumului electric77, are un talent deosebit în a scrie multe mesaje; și pentru că are multe de spus, nu se prea obosește să-și argumenteze toate afirmațiile, mergând uneori până la tupeu, ca în cazul de față.

D-le electric77, mă supără mult bârfa, mai ales că aici este vorba de un mare sfânt al lui Hristos.
Așadar, aștept argument de ordin istoric din partea d-tale la această afirmație, ori scuzele de rigoare. Pot discuta și altfel, altfel. Aici este forum creștin ortodox, nu bălăcăreală protestantă.
Atunci dresati-l cumva. O gramada de afirmatii si negari ne argumentate din partea acestui user. Am impresia ca a venit aici sa faca circ.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde electric77 » 07 Mar 2013, 08:21

Unde scrie că Sf. Împărat și întocmai cu Apostolii, Constantin cel Mare, a impus ținerea Duminicii?
Scrie dar nu în Biblie.
Uitasem! Acest membru al forumului electric77, are un talent deosebit în a scrie multe mesaje; și pentru că are multe de spus, nu se prea obosește să-și argumenteze toate afirmațiile, mergând uneori până la tupeu, ca în cazul de față.

D-le electric77, mă supără mult bârfa, mai ales că aici este vorba de un mare sfânt al lui Hristos.
Așadar, aștept argument de ordin istoric din partea d-tale la această afirmație, ori scuzele de rigoare. Pot discuta și altfel, altfel. Aici este forum creștin ortodox, nu bălăcăreală protestantă.

Nu inteleg, dumneavoastra ce ati dori sa va raspund cu privire la acest aspect? si in ce consta tupeul?
Eu mi-am argumentat toate afirmatiile. Insa cu privire la imparatul Constantin, atat am de zis, nu scrie in Biblie despre el si nici despre tinerea Duminicii. Ca sa aflam ce s-a intamplat, e cazul sa apelam la cartea de Istorie ! in 323 e.n., Constantin a decretat tinerea Duminicii, ca zi de odihna. Obiectia mea este ca nu am gasit in Biblie o astfel de porunca, una la mana, doi, cine era Constantin sa formuleze doctrine de credinta??? vreun apostol, cumva? ma indoiesc! Nici macar nu era botezat !!!

Chiar daca sunt femeie pot tine piept la 10 barbati (chiar si lipsiti de un minim bun simt, precum "MasQueNada", care nu stie decat sa vorbeasca porcos, dar se pare ca pe voi ceilalti, nu va deranjeaza acest aspect, deoarece este tot ortodox ca si voi !), deoarece eu vin cu Scripturile, si nu cu basme sau alte denaturari !

Constantin cel Mare nu avea dreptul sa modifice nimic. El nu avea dreptul decat sa creada in Mantuitor. Ori, prin faptele lui, a demonstrat ca nu crede, si asta o spune istoria. Nu vreau sa intru in amanunte, cred ca le stiti si le stie oricine.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde Floryan » 07 Mar 2013, 09:00

Eu mi-am argumentat toate afirmatiile..
:x1

Va intreb cu ce sunt mai buni niste predicatori aparuti dupa 19 sec de la Hristos decat Parintii Bisericii care au trait in primele sec crestine,iar unii dintre ei au fost chiar contemporani cu apostolii?
Insa cu privire la imparatul Constantin, atat am de zis, nu scrie in Biblie despre el si nici despre tinerea Duminicii..
Dupa dv, ar insemna ca Biserica lui Hristos cea despre care spunea ca este Mireasa lui si despre care sustinea ca nici portile iadului nu o vor birui; a suferit un lamentabil esec imediat dupa epoca primara, apostolica, si au trecut 19 secole de intuneric , necunostinta a voii lui Dumnezeu si necredinta, pana in momentul in care apar Miller si White, si aduc invatatura crestina din nou la modelul biblic. Daca ar fi sa urmam logica dv, atunci si noi dorim sa gasim asta scrisa in Biblie.
Ca sa aflam ce s-a intamplat, e cazul sa apelam la cartea de Istorie ! in 323 e.n., Constantin a decretat tinerea Duminicii, ca zi de odihna. Obiectia mea este ca nu am gasit in Biblie o astfel de porunca. ..
Duminica nu mai e chiar o zi de "odiha" asa cum e la evrei. Ca sa va argumentez, tatal meu copil fiind primea bomboane de la evrei ca sa le aprinda lumina in zi de sambata.
Pt noi crestinii, duminica este chiar o zi de lucru, dar din alt punct de vedere.
una la mana, doi, cine era Constantin sa formuleze doctrine de credinta??? vreun apostol, cumva? ma indoiesc! Nici macar nu era botezat !!!
..
Ce doctrine a formulat?
Chiar daca sunt femeie pot tine piept la 10 barbati
:x1
(chiar si lipsiti de un minim bun simt, precum "MasQueNada", care nu stie decat sa vorbeasca porcos, dar se pare ca pe voi ceilalti, nu va deranjeaza acest aspect, deoarece este tot ortodox ca si voi !), deoarece eu vin cu Scripturile, si nu cu basme sau alte denaturari !..
Absolut "normal" atat de tipic, nu faceti rabat nici de la aceste prostii - Ortodocsii sunt : betvi, curvari, bineinteles isi bat nevestele, pe cand sectantii sunt toti sfinti. Ati uitat de imbulzeli.
Eu unul sincer nu stiam ca pacatul este confesional, dar se pare ca la sectanti este.
Dv, nu veniti cu nicio scriptura, veniti cu invatatura adventista.
Constantin cel Mare nu avea dreptul sa modifice nimic. El nu avea dreptul decat sa creada in Mantuitor. Ori, prin faptele lui, a demonstrat ca nu crede, si asta o spune istoria. Nu vreau sa intru in amanunte, cred ca le stiti si le stie oricine.
Noi le stim, se pare ca dv nu? Si stiti de ce, pt ca ati afirmat ca nu va intereseaza alte surse. Atunci de unde le stiti? :lol:

Mai aveti cateva ore, prezentati dovezile asa cum va-am cerut, altfel topic se inchide cu castig de cauza ortodocsilor.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: De ce trebue tinut Sabatul

Mesaj necititde electric77 » 07 Mar 2013, 09:36

Va intreb cu ce sunt mai buni niste predicatori aparuti dupa 19 sec de la Hristos decat Parintii Bisericii care au trait in primele sec crestine,iar unii dintre ei au fost chiar contemporani cu apostolii?
Nu sunt cu nimic mai buni.
Sunt buni, si unii si altii, in masura in care incearca sa faca voia lui Dumnezeu.
Dupa dv, ar insemna ca Biserica lui Hristos cea despre care spunea ca este Mireasa lui si despre care sustinea ca nici portile iadului nu o vor birui; a suferit un lamentabil esec imediat dupa epoca primara, apostolica, si au trecut 19 secole de intuneric , necunostinta a voii lui Dumnezeu si necredinta, pana in momentul in care apar Miller si White, si aduc invatatura crestina din nou la modelul biblic. Daca ar fi sa urmam logica dv, atunci si noi dorim sa gasim asta scrisa in Biblie.
Din punctul meu de vedere, Biserica lui Cristos, nu este un cult ci este formata din toti cei nascuti din nou.
Ce doctrine a formulat?
Tinerea Duminicii ! Din punctul meu de vedere, este pacat sa tii niste porunci pe care Dumnezeu nu le-a dat, este ca si cum ti-ai face un idol. Rebeliunea (vointa proprie) este ca si pacatul ghicitoriei (1 Sam cap.15).

Noi le stim, se pare ca dv nu? Si stiti de ce, pt ca ati afirmat ca nu va intereseaza alte surse. Atunci de unde le stiti? :lol:
.
Alte surse decat Biblia ma intereseaza doar sub aspect orientativ.
Mai aveti cateva ore, prezentati dovezile asa cum va-am cerut, altfel topic se inchide cu castig de cauza ortodocsilor.
Dovezi cu privire la ce? Am spus, odihna in care intra crestinul si de care vorbeste apostolul Pavel la Evrei, este un nou tip de odihna, o odihna a lui Dumnezeu, in care intra crestinul crezand in Cristos, care a facut lucrarea de Mantuire la Cruce. A tine o zi, este ca si cum am intra in vechiul tip de odihna, al lui Iosua. Sabatul exista in legea cea noua, a libertatii in Cristos, sub forma odihnei acesteia in care intra crestinul, si in care unii nu vor sa intre, si nici nu pot sa intre, din pricina neascultarii. Adica Cristos a facut totul pentru noi, si noi intram astfel in odihna. Dar unii nu vor sa intre, crezand ca mantuirea se obtine prin fapte si vor sa se justifice prin fapte. Ideea e ca nu pe baza faptelor vom primi Mantuirea ci pe baza credintei, iar cat despre fapte, ele justifica credinta pe care spunem ca o avem. In trecut, evreilor li se cerea fapte pe baza carora erau judecati, ori noi ne "odihnim" de aceste fapte.

Puteti sa inchideti topicul, oricum ortodocsii au castig de cauza, de ce nu ar avea (sunt mult mai bine pregatiti teologic, cel putin pe acest forum), dar ce rost ar avea? ar fi contraproductiv pentru forum. Mai vine un user, mai scrie ceva, mai da unul o idee etc. Pentru ce sa fie inchis? dar, ma rog, nu e treaba mea. Totusi, daca se inchide, eu ce sa mai scriu si cui sa mai raspund? nu? La fel, veti inchide toate topicele, pe rand, dupa o discutie de cateva zile...
Topicele trebuie lasate deschise, pentru oricine doreste sa scrie ceva (bineinteles, sectantii au voie numai la aceasta sectiune, eu una nu ma duc prin alte "parti" ale forumului). Dar in fine, nu e treaba mea !


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX