De ce ţinem Duminica?

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
adinel84
Mesaje:59
Membru din:24 Sep 2009, 13:37
Confesiune:protestant
Re: De ce ţinem Duminica?

Mesaj necititde adinel84 » 30 Sep 2009, 17:28

Din experienţe anterioare ştiu că discuţiile cu sectanţii pe internet nu au nicio finalitate, aşa că le voi abandona odată cu această postare. Mai vreau doar câteva precizări să fac:

- timp de 4000 de ani, de la Adam la Moise, nimănui nu i-a poruncit Dumnezeu să serbeze Şabatul;

- serbarea Şabatului (fie lege morală, fie lege ceremonială) face parte din Legământul încheiat între Iahve şi poporul evreu (Legământul acesta nu l-a încheiat Domnul cu părinţii noştri, ci cu noi, cei ce suntem astăzi cu toţii vii aici - Deuteromonul 5,3; "Adu-ţi aminte că slugă ai fost în ţara Egiptului şi că Domnul, Dumnezeul tău, te-a scos de acolo cu mână tare şi cu braţ înalt; iată de ce ţi-a poruncit ţie Domnul, Dumnezeul tău, să păzeşti ziua odihnei şi s'o sfinţeşti - Deuteromon 5,15), şi nici eu, nici vreunul din înaintaşii mei nu a luat parte la acest Legământ;

- porunca a patra din Decalog nu spune că ziua a şaptea din săptămână este sâmbăta; se numărau pe atunci zilele săptămânii în aşa fel încât ziua a şaptea să corespundă cu sâmbăta de azi? Nu. De unde ştiu adventiştii că ziua în care a început Dumnezeu să creeze lumea văzută era duminică (de unde ar rezulta că ziua a şaptea este sâmbătă) din moment ce Sfânta Scriptură nu spune cum se numesc zilele săptămânii?

- porunca a patra din Decalog, redată la Ieşire 20,8-11, cere omului "să fie, prin despărţirea de grijile materiale, liber spre a se aduna către Dumnezeu, ca să-şi petreacă toată ziua a şaptea în psalmi, în imne, în cântări duhovniceşti, în studiul dumnezeieştilor Scripturi şi să se odihnească în Dumnezeu" (Sf. Ioan Damaschin, Dogmatica), lucru pe care mă străduiesc să-l împlinesc în fiecare Duminică.
Pt Florin
Il limitezi pe Dumnezeu. Daca evreii nu stiau care zi e Sabatul...........atunci Dumnezeu ar fi fost nedrept. Da uite ca stiau:Matei 28:1 La sfârşitul zilei Sabatului, când începea să se lumineze înspre ziua dintâi a săptămânii, Maria Magdalena şi cealaltă Marie au venit să vadă mormântul.
Iar cu privire la Sabat si legamantul vechi ti-am dat destule texte da vad ca nu le iei in seama. Si nu uita ca Adam nu a fost evreu. Parca tu sau cine venea cu argumentul ca:Marcu 2:27 "Sabatul a fost făcut pentru om, iar nu omul pentru Sabat;
Scuze....dar tu prin om intelegi evreu?
Geneza 2:2 În ziua a şaptea Dumnezeu Şi-a sfârşit lucrarea, pe care o făcuse; şi în ziua a şaptea S-a odihnit de toată lucrarea Lui pe care o făcuse.
Geneza 2:3 Dumnezeu a binecuvântat ziua a şaptea şi a sfinţit-o, pentru că în ziua aceasta S-a odihnit de toată lucrarea Lui, pe care o zidise şi o făcuse.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: De ce ţinem Duminica?

Mesaj necititde Ioan Cr » 30 Sep 2009, 21:30

Daca evreii nu stiau care zi e Sabatul...........atunci Dumnezeu ar fi fost nedrept. Da uite ca stiau:Matei 28:1 La sfârşitul zilei Sabatului, când începea să se lumineze înspre ziua dintâi a săptămânii, Maria Magdalena şi cealaltă Marie au venit să vadă mormântul.
Sunt de acord ca stiau (scrie si in VT undeva "maine va fi sabatul" etc). Dar au fost evrei. Si il tineau cat au fost evrei. Dar ce spuneti despre "neamuri"? Un fost pagan, la convertirea lui trebuia sa se ia dupa evrei pentru a tine sabatul in mod corect sau sa-i urmeze pe Apostoli care cu referinta la Legea Veche spuneau (Fapte 15):

28. Pentru că, părutu-s-a Duhului Sfânt şi nouă, să nu vi se pună nici o greutate în plus în afară de cele ce sunt necesare:
29. Să vă feriţi de cele jertfite idolilor şi de sânge şi de (animale) sugrumate şi de desfrâu, de care păzindu-vă, bine veţi face. Fiţi sănătoşi!


Observati, nu e vorba numai de legea "ceremoniala": "cele jertfite idolilor" si "desfraul" tin direct de poruncile din Decalog. Inseamna deci ca suntem dezlegati de toate celelalte porunci? si sa ucidem, sa furam etc? Nu, evident (o zice si Apostolul in alta parte). Care sunt atunci acele lucruri necesare fata de care ne vom raporta? Oare si sabatul? Depinde mantuirea noastra de sabat?
Si nu uita ca Adam nu a fost evreu. Parca tu sau cine venea cu argumentul ca:Marcu 2:27 "Sabatul a fost făcut pentru om, iar nu omul pentru Sabat;
Scuze....dar tu prin om intelegi evreu?
Geneza 2:2 În ziua a şaptea Dumnezeu Şi-a sfârşit lucrarea, pe care o făcuse; şi în ziua a şaptea S-a odihnit de toată lucrarea Lui pe care o făcuse.
Geneza 2:3 Dumnezeu a binecuvântat ziua a şaptea şi a sfinţit-o, pentru că în ziua aceasta S-a odihnit de toată lucrarea Lui, pe care o zidise şi o făcuse.[/color]
Adica porunca sabatului nu a fost noua, asta vrei sa spui? Il tineau si pana la Moise? In afara de textul citat ai si probe scripturistice directe in sprijinul acestei ipoteze?

Ceea ce ma amuza este ca textul din Marcu citat de tine este o afirmatie prin care Mantuitorul tocmai dezlega sabatul. In Ioan 5:18 scrie clar de tot:

18. Deci pentru aceasta căutau mai mult iudeii să-L omoare, nu numai pentru că dezlega sâmbăta, ci şi pentru că zicea că Dumnezeu este Tatăl Său, făcându-Se pe Sine deopotrivă cu Dumnezeu.

Sfantul Ioan, Apostolul iubit, spune asta. Nu zice "il acuzau ca dezleaga" ci ca dezleaga, si atat. De ce? Pentru ca si sabatul este umbra a celor viitoare, implinite in Hristos. Apostolul Ioan a stiut, Sf. Pavel la fel. Cred ca avem destui martori.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
don_razvan
Mesaje:122
Membru din:26 Sep 2009, 21:47
Confesiune:protestant

Re: De ce ţinem Duminica?

Mesaj necititde don_razvan » 30 Sep 2009, 21:38

Mi se pare absurd, din persectiva celei mai banale logici, ca noua, adventistilor, ni se cere sa demonstram ca trebuie sa sfintim Simbata si nu Duminica. In Biblie nu se spune absolut nimic despre schimbarea Simbetei in Duminica, ceea ce inseamna ca cei care astazi tin Duminica trebuie sa demonstreze de ce, si nu invers. Si se poate demonstra, dar facind apel la orice alta sursa decit Scriptura. Orice incercare de a demonstra pe baza Bibliei ca noul Sabat e Duminica, e din start sortita esecului, cum, in virtutea arogantei pentru care e renumita, recunoaste Biserica Catolica. Dar macar e sincera si corecta.
Dar si ortodoxia cea mai lucida spune ca noul Sabat nu este intemeiat pe baza Bibliei, ci pe baza noii sarbatori a Crestinismului, Invierea Domnului nostru. Nu-i asa? Deci, cea mai autentica ortodoxie, renunta din start la incercarea de a argumenta biblic pazirea Sabatului biblic, adica simbata, propunind in schimb Traditia. Despre relatia dintre Scriptura si Traditie as avea multe de spus, dar nu e locul aici.
Ce se ignora cu nonsalanta si cu dezarmanta nevinovatie e totalitatea organica a legii morale. Nu se poate inchipui o lume in care Cele zece porunci nu mai sint valide, dar din totul organic care e Legea morala, este decupata cu mare usurinta si infricosatoare indrazneala, doar porunca a patra, aceea cu privire la Sabat. Din nu stiu ce motiv, porunca asta e tratata ca si cum ar fi de pe alta planeta, ca si cum si-ar avea radacinile in alt univers, in alt Dumnezue decit acela care a spus ca legea Lui e vesnica. Astfel, nimeni nu isi poate inchipui ca astazi, dupa ce Christos ne-a liberat de lege, putem sa ucidem si sa ne inselam sotiile, dar toata lumea isi inchipuie ca poate sa uite de porunca cu privire la Simbata. Pe ce baza ? Doar in virtutea acelei decupari, in opinia mea gratuita si in niciun fel legitimabila, a poruncii a patra din totul celor zece.

Cineva vorbea despre ingustimea mintii adventiste, care spune ca lumea va fi judecata dupa tinerea Simbetei. Respectivul demonstra o intelegere cel putin extrem de fragmentara a teologiei adventiste. Problema sigiliului lui Dumnezeu, caci despre asta era vorba, e cu totul deosebita si nu poate fi discutata aici. Dar e foarte adevarat ca lumea va fi judecata dupa Legea lui Dumnezeu, lege din care porunca a patra nu a incetat niciodata sa faca parte. Cel putin in Scriptura. Caci in decuparile pe care le-au facut oamenii in legea asta- dintre care cea mai celebra e a Bisericii Catolice, care s-a jucat cu poruncile ca si cum ar fi fost desemnata editorul lor, taind, completind, inlocuind- Sabatul poate fi vazut ca periferic adevaratelor probleme teologice.
Consider ca stimabilii preoti n-au citit asta, de aceea am postat-o si eu.

Avatar utilizator
Administrator3
Mesaje:135
Membru din:14 Dec 2008, 14:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:ajuta la administrare
Localitate:RO

Re: de ce Duminica?

Mesaj necititde Administrator3 » 30 Sep 2009, 21:56

Cele 10 porunci au fost scrise de Dumnezeu pe table de piatra pentru a nu le putea modifica nimeni.
Stii care e culmea culmilor in toata treaba asta spusa de tine? In Scriptura cele zece porunci sunt prezentate in cel putin trei locuri: Iesire XX, 2-17; Deuteronom V, 6-21 si Iesire XXXIV, 12-26. Desi intre primele doua "relatari" nu prea exista diferente, a treia versiune este prezentata total diferit. Oare cine le-a modificat? Si daca nu putea sa le modifice nimeni, de ce sunt mai multe variante in Biblie?

Sabatul (a saptea zi din saptamana) a fost creat pentru odihna oamenilor caci sâmbăta a fost făcut pentru om, iar nu omul pentru sâmbătă. (Marcu II, 27). Iar daca sambata a fost facuta pentru om, oare omul nu este mai importand decat o oarecare zi a saptamanii? Tot de aceea a zis Iisus: Cine va fi între voi omul care va avea o oaie şi, de va cădea ea sâmbăta în groapă, nu o va apuca şi o va scoate? (Matei XII, 11). Asadar, pana si oaia merita sa renunti la sambata.

Stiu ca veti gasi contra-argumente si veti spune ca cutare verset se refera la altceva, si acolo Iisus a vrut sa zice nu-stiu-ce! Eu totusi inchei discutia pe aceasta tema spunandu-va ca raman "fidel" duminicii. Se ma justific? Ok: Fiul Omului este domn şi al sâmbetei (Marcu II, 28) iar eu pastrez ziua amintirii invierii Domnului, Domn ce stapaneste peste ziua ta de odihna! Consider astfel ca mai mult respect arat eu lui Hristos, respectand ziua in care a biruit el moartea, decat tine, care respecti ziua in care consideri ca Dumnezeu a avut nevoie sa se odihneaca de munca depusa la facerea lumii.

Avatar utilizator
don_razvan
Mesaje:122
Membru din:26 Sep 2009, 21:47
Confesiune:protestant

Re: De ce ţinem Duminica?

Mesaj necititde don_razvan » 30 Sep 2009, 22:35

Fratilor, imi dau seama ca ma lupt cu morile de vand aici. De-acum, nu voi mai putea accesa acest forum, pentru ca timpul nu imi permite (din pacate). Mi-ar fi placut totusi sa particip la discutiile dvs, pentru ca stiu ca Duhul Sfant inca lucreaza si poate va da mai multa lumina celor spuse. Sper totusi ca v-ati pus niste semne serioase de intrebare si mai sper in mustrarile constiintei dvs. Domnule administrator, esti liber sa faci ce vrei. Dumnezeu nu va forta niciodata pe nimeni sa faca voia Sa. Am discutat intens despre Sabat - Duminica si solidele argumente sunt ignorate cu usurinta.
Am mai observat ca aceia care nu sunt de acord cu traditia dvs atat de absurda, sunt jigniti huiduiti. De ce, n-am inteles, insa stiu ca ura aceasta se intensifica, in nici un caz nu va dispare. Sabatul va provoaca atata "greata", incat va deranjeaza simpla pronuntie a Lui. Dumnezeu spune ca nu tine cont de vremurile de nestiinta, insa e grav daca ai stiut adevarul si "i-ai dat cu piciorul" ramanand puternic inradacinat in aroganta si mandrie, in traditie si prejudecati. Istoria acestui pamant se apropie de final (fie ca sunteti de acord, fie ca nu sunteti de acord) iar Isus va reveni a doua oara. Un ultim text as vrea sa mai dau, text care se gaseste in Apocalipsa 14:12 - "Aici este rabdarea sfintilor care pazesc poruncile lui Dumnezeu si credinta lui Isus". Care porunci ? Ale lui Dumnezeu, nu ale lui Moise; ale lui Dumnezeu, adica Decalogul. Decalogul este format din 10 porunci, nu 9, iar cine se face vinovat de una, se face vinovat de toate; asa scrie in Biblie.
Ce credinta tin sfintii ? Credinta lui Isus. Nu credinta ortodoxa, nu credinta adventista, catolica, sau eu mai stiu care alta. Credinta lui Isus. Care a fost credinta lui Isus ? Cititi in Evanghelii si veti descoperi. In credinta lui Isus nu gasim inchinarea la moaste, nu gasim inchinarea la icoane, nu gasim jigniri adresate celorlalti, nu gasim nici o aberatie din cate sunt astazi in asa-numitele religii descendente apostolilor. Referitor la fecioara Maria, de asemeni Isus nu face nici o declaratie. Ingerul din viziunea lui Ioan ii spune acestuia cui ar trebui sa se inchine: "Inchina-te numai lui Dumnezeu" (Apoc 22:9). Ce mai vreti fratilor ? Lucrurile sunt foarte clare.
Dumnezeu sa va ajute sa urmati adevarul, iar Duhul Sfant sa va calauzeasca pe calea cea dreapta. Ramas bun.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: De ce ţinem Duminica?

Mesaj necititde Ioan Cr » 01 Oct 2009, 09:55

Mi se pare absurd, din persectiva celei mai banale logici, ca noua, adventistilor, ni se cere sa demonstram ca trebuie sa sfintim Simbata si nu Duminica. In Biblie nu se spune absolut nimic despre schimbarea Simbetei in Duminica, ceea ce inseamna ca cei care astazi tin Duminica trebuie sa demonstreze de ce, si nu invers. Si se poate demonstra, dar facind apel la orice alta sursa decit Scriptura. Orice incercare de a demonstra pe baza Bibliei ca noul Sabat e Duminica, e din start sortita esecului, cum, in virtutea arogantei pentru care e renumita, recunoaste Biserica Catolica. Dar macar e sincera si corecta.
Dar si ortodoxia cea mai lucida spune ca noul Sabat nu este intemeiat pe baza Bibliei, ci pe baza noii sarbatori a Crestinismului, Invierea Domnului nostru. Nu-i asa? Deci, cea mai autentica ortodoxie, renunta din start la incercarea de a argumenta biblic pazirea Sabatului biblic, adica simbata, propunind in schimb Traditia. Despre relatia dintre Scriptura si Traditie as avea multe de spus, dar nu e locul aici.
Ce se ignora cu nonsalanta si cu dezarmanta nevinovatie e totalitatea organica a legii morale. Nu se poate inchipui o lume in care Cele zece porunci nu mai sint valide, dar din totul organic care e Legea morala, este decupata cu mare usurinta si infricosatoare indrazneala, doar porunca a patra, aceea cu privire la Sabat. Din nu stiu ce motiv, porunca asta e tratata ca si cum ar fi de pe alta planeta, ca si cum si-ar avea radacinile in alt univers, in alt Dumnezue decit acela care a spus ca legea Lui e vesnica. Astfel, nimeni nu isi poate inchipui ca astazi, dupa ce Christos ne-a liberat de lege, putem sa ucidem si sa ne inselam sotiile, dar toata lumea isi inchipuie ca poate sa uite de porunca cu privire la Simbata. Pe ce baza ? Doar in virtutea acelei decupari, in opinia mea gratuita si in niciun fel legitimabila, a poruncii a patra din totul celor zece.

Cineva vorbea despre ingustimea mintii adventiste, care spune ca lumea va fi judecata dupa tinerea Simbetei. Respectivul demonstra o intelegere cel putin extrem de fragmentara a teologiei adventiste. Problema sigiliului lui Dumnezeu, caci despre asta era vorba, e cu totul deosebita si nu poate fi discutata aici. Dar e foarte adevarat ca lumea va fi judecata dupa Legea lui Dumnezeu, lege din care porunca a patra nu a incetat niciodata sa faca parte. Cel putin in Scriptura. Caci in decuparile pe care le-au facut oamenii in legea asta- dintre care cea mai celebra e a Bisericii Catolice, care s-a jucat cu poruncile ca si cum ar fi fost desemnata editorul lor, taind, completind, inlocuind- Sabatul poate fi vazut ca periferic adevaratelor probleme teologice.
Consider ca stimabilii preoti n-au citit asta, de aceea am postat-o si eu.
Nu sunt preot, am citit-o. Aceiasi poezioara pe care o ascultam la conferintele adventiste si eu, odata. Demagogie. Da, si lipsa de dialog.

Doamne ajuta
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: De ce ţinem Duminica?

Mesaj necititde protosinghel » 01 Oct 2009, 18:17

Văd că unii iubesc să bată câmpii. Eu cred că tot ce a fost mai important la acest subiect s-a spus!

claudel84ro
Mesaje:5
Membru din:25 Sep 2009, 09:50
Confesiune:neo-protestant

Re: de ce Duminica?

Mesaj necititde claudel84ro » 02 Oct 2009, 09:01

X. DESPRE SERBAREA DUMINICII IN LOCUL SAMBETEI

Si dezlegand sambata in intelesul ei desavarsit, vindecand pe slabanogul de la lacul Vitezda in ziua sambetei si invatand ca :

" Se cade a face bine sambata " ( Matei 12, 12 ).
Nu pot intelege in ce sens a dezlegat Mantuitorul sambata atunci cand a zis ca "Se cade a face bine sambata"...prin asta eu cred ca a vrut sa spuna oamenilor din timpul acela ca nu este nici un pacat a face bine sambata, caci evreii erau foarte stricti in tinerea Sabatului...
Pentru ca :

" Sambata a fost facuta pentru om, iar nu omul pentru sambata " ( Marcu 2, 27 ).
Dupa parerea mea, textul acesta este foarte clar, Sabatul a fost dat omului la creatiune si nu este nici un verset in Biblie care sa spuna ca Dumnezeu ar fi schimbat aceasta zi...
Noi serbam Duminica pentru ca in aceasta zi a inviat Mantuitorul Iisus Hristos :

" Dis-de-dimineata, in prima zi a saptamanii " ( Marcu 16, 12 ).
Nu inteleg un lucru...care este ziua a saptea si care este prima zi a saptamanii....din cate stiu in zilele noastre se socoteste duminica fiind ziua a saptea...insa in textul dat se spune, in prima zi a saptamanii a invitat IIsus...

ccristi
Mesaje:204
Membru din:25 Iun 2009, 13:05
Confesiune:ortodox

Re: De ce ţinem Duminica?

Mesaj necititde ccristi » 02 Oct 2009, 09:23

claudel84ro nu esti cumva adinel84?
VAd ca scrii cu aceleasi............!!!

claudel84ro
Mesaje:5
Membru din:25 Sep 2009, 09:50
Confesiune:neo-protestant

Re: De ce ţinem Duminica?

Mesaj necititde claudel84ro » 02 Oct 2009, 09:50

claudel84ro nu esti cumva adinel84?
VAd ca scrii cu aceleasi............!!!
Daca vezi pe strada mai multe masini la fel, inseamna ca sunt conduse de acelasi om? eu ma numesc claudiu si am urmarit discutiile, insa nu am intervenit pana acum. ceea ce am scris mai sus erau doar niste intrebari la care vreau sa mi se raspunda!

Va multumesc!

dmas
Mesaje:181
Membru din:30 Aug 2009, 11:42
Confesiune:ortodox
Preocupări:administrator de retea de calculatoare

Re: De ce ţinem Duminica?

Mesaj necititde dmas » 02 Oct 2009, 12:56

Pentru ca :

" Sambata a fost facuta pentru om, iar nu omul pentru sambata " ( Marcu 2, 27 ).
Dupa parerea mea, textul acesta este foarte clar, Sabatul a fost dat omului la creatiune si nu este nici un verset in Biblie care sa spuna ca Dumnezeu ar fi schimbat aceasta zi...
NU, NU, NU si iar NU. De 1000 de ori NU. Ti-am spus sa-mi arati clar ca Sabatul a fost dat la creatiune. Unde scrie in Scriptura, inainte sa fi dat Dumnezeu prin Moise Legea la Sinai, de vreun Sabat ? Astept sa-mi arati unde, citandu-mi verset/versete din Scriptura. Mantuitorul nu spune nicaieri *cand* a fost instituit Sabatul, te rog nu-I rastalmaci cuvintele. Asadar, vreau dovezi.

Multimesc.

claudel84ro
Mesaje:5
Membru din:25 Sep 2009, 09:50
Confesiune:neo-protestant

Re: De ce ţinem Duminica?

Mesaj necititde claudel84ro » 02 Oct 2009, 13:27

Sunt mai multe locuri in care scrie despre Sabat pana la Moise, sa incepem de la creatiune...
Geneza 2,2.3. "2. În ziua a şaptea, Dumnezeu Şi-a sfârşit lucrarea pe care o făcuse; şi în ziua a şaptea S-a odihnit de toată lucrarea Lui pe care o făcuse.
3. Dumnezeu a binecuvântat ziua a şaptea şi a sfinţit-o, pentru că în ziua aceasta S-a odihnit de toată lucrarea Lui pe care o zidise şi o făcuse."


Deci Dumnezeu a binecuvantat si a sfintit ziua a saptea inca de la creatiune, apoi la aceeasi zi se face referire in Exodul 20 , in Porunca a-IV-a.

Mergem mai departe la Avraam care a pazit Legile si Poruncile lui Dumnezeu...
Geneza 26,4.5
"4. Îţi voi înmulţi sămânţa, ca stelele cerului; voi da seminţei tale toate ţinuturile acestea; şi toate neamurile pământului vor fi binecuvântate în sămânţa ta, ca răsplată,
5. pentru că Avraam a ascultat de porunca Mea şi a păzit ce i-am cerut, a păzit poruncile Mele, orânduirile Mele şi legile Mele."


Avraam a pazit Legile si Poruncile lui Dumnezeu, dupa parerea ta care erau legile si poruncile pe care le-a pazit Avraam?

Apoi revenind la poruncile date lui Moise:
Exodul 20,8.9.10.11
"8. Adu-ţi aminte de ziua de odihnă, ca s-o sfinţeşti.
9. Să lucrezi şase zile şi să-ţi faci lucrul tău.
10. Dar ziua a şaptea este ziua de odihnă închinată Domnului Dumnezeului tău: să nu faci nicio lucrare în ea, nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici robul tău, nici roaba ta, nici vita ta, nici străinul care este în casa ta.
11. Căci în şase zile a făcut Domnul cerurile, pământul şi marea, şi tot ce este în ele, iar în ziua a şaptea S-a odihnit: de aceea a binecuvântat Domnul ziua de odihnă şi a sfinţit-o."


De ce a binecuvantat si a sfintit Dumnezeu ziua a saptea de la creatiune ca sa o dea, dupa cum spui tu, tocmai la Moise? Putea sa o binecuvinteze si sa o sfinteasca atunci cand a dat poruncile la Sinai.

Si ne putem gandi la vremea lui Noe:
Geneza 6,5 "5. Domnul a văzut că răutatea omului era mare pe pământ şi că toate întocmirile gândurilor din inima lui erau îndreptate în fiecare zi numai spre rău."
Geneza 6,9 "9. Iată care sunt urmaşii lui Noe. Noe era un om neprihănit şi fără pată între cei din vremea lui: Noe umbla cu Dumnezeu."

Dupa ce criteriu s-a facut deosebirea intre ceilalti oameni si Noe? Trebuie sa existe o lege clara pentru a putea face o diferenta intre cei buni si cei rai. Legea este ca o oglinda, doar in comparatie cu Legea poti vedea daca esti murdar sau daca esti curat. Trebuie sa ai un sistem de referinta cand spui ca un om este rau sau bun. Este ca si cum spunem ca Varful Omu are 2505 m, insa inaltimea asta o are in comparatie cu ce? este un nivel 0 de la care se porneste masuratoarea. Si asa este si cu problema aceasta, au existat legi si porunci pe care Dumnezeu le-a pus in inimile oamenilor de atunci, pentru ca altfel nu ar fi putut spune ca un om este bun si un om este rau!

Asta este parerea mea, astept si alte pareri!

dmas
Mesaje:181
Membru din:30 Aug 2009, 11:42
Confesiune:ortodox
Preocupări:administrator de retea de calculatoare

Re: De ce ţinem Duminica?

Mesaj necititde dmas » 02 Oct 2009, 13:40

Hristos a trait dupa Legea iudaica, in oranduirile ei, incluzand Sabatul, tocmai ca s-o desfiinteze in El insusi, in trupul Lui, sa schimbe umbra vetero-testamentara cu realitatea, sa-i scape pe iudei din blestemul Legii facandu-se El Insusi blestem pentru ei.

N-ai citit Galateni ?

"Tot aşa şi ,,Avraam a crezut pe Dumnezeu, şi credinţa aceasta i-a fost socotită ca neprihănire." (Galateni 3:6)

"Fericirea aceasta este numai pentru cei tăiaţi împrejur sau şi pentru cei netăiaţi împrejur? Căci zicem că lui Avraam credinţa ,,i -a fost socotită ca neprihănire.`` Dar cum i-a fost socotită? După, sau înainte de tăierea lui împrejur? Nu cînd era tăiat împrejur, ci cînd era netăiat împrejur." (Romani 9:10)

"Apoi a primit ca semn tăierea împrejur, ca o pecete a acelei neprihăniri, pe care o căpătase prin credinţă, cînd era netăiat împrejur. Şi aceasta, pentru ca să fie tatăl tuturor celor cari cred, măcar că nu sînt tăiaţi împrejur; ca, adică, să li se socotească şi lor neprihănirea aceasta; şi pentru ca să fie şi tatăl celor tăiaţi împrejur, adică al acelora cari, nu numai că sînt tăiaţi împrejur, dar şi calcă pe urmele credinţei aceleia, pe care o avea tatăl nostru Avraam, cînd nu era tăiat împrejur." (Romani 4:9-11)

"În adevăr, făgăduinţa făcută lui Avraam sau seminţei lui, că va moşteni lumea, n'a fost făcută pe temeiul Legii, ci pe temeiul acelei neprihăniri, care se capătă prin credinţă." (Romani 4:13)

"Înţelegeţi şi voi dar, că fii ai lui Avraam sînt cei ce au credinţă." (Galateni 3:7)

"Aşa că cei ce se bizuiesc pe credinţă, sînt binecuvîntaţi împreună cu Avraam cel credincios. Căci toţi cei ce se bizuiesc pe faptele Legii, sînt supt blestem; pentrucă este scris: ,,Blestemat este oricine nu stăruieşte în toate lucrurile scrise în cartea Legii, ca să le facă.``" (Galateni 3:9-10)

"Hristos ne -a răscumpărat din blestemul Legii, făcîndu-Se blestem pentru noi, -fiindcă este scris: ,,Blestemat e oricine este atîrnat pe lemn`` (Galateni 3:13)

"Iată ce vreau să zic: un testament, pe care l a întărit Dumnezeu mai înainte, nu poate fi desfiinţat, aşa ca făgăduinţa să fie nimicită, de Legea venită după patru sute trei zeci de ani." (Galateni 3:17)

Tot nu ti-e clar ? Vrei sa ramai sub blestem tinand Legea vetero-testamentara, in loc sa te lipesti de Hristos ? Nu te inteleg.
Ultima oară modificat 02 Oct 2009, 14:35 de către dmas, modificat 1 dată în total.

dmas
Mesaje:181
Membru din:30 Aug 2009, 11:42
Confesiune:ortodox
Preocupări:administrator de retea de calculatoare

Re: De ce ţinem Duminica?

Mesaj necititde dmas » 02 Oct 2009, 14:18

Dumnezeu a binecuvantat ziua a saptea inca de la creatiune "pentru că în ziua aceasta S-a odihnit de toată lucrarea Lui pe care o zidise şi o făcuse", dar nu a si dat-o ca si porunca universala omenirii, ci numai iudeilor, cand le-a dat Legea prin Moise. Cel putin nu ai nici un temei pe care sa te bazezi cand afirmi contrariul. In privinta legilor, randuielilor si poruncilor pe care le-a tinut Avraam, n-ai nici un temei scriptural sa spui ca ele includeau Sabatul, asta e pura speculatie, nu dovada. In Scriptura scrie de-o singura randuiala pe care Dumnezeu i-a poruncit [lui Avraam] s-o tina, si anume taierea imprejur. Dovedeste-mi ca mai exista alta (in Scriptura). Bineinteles ca nu e nimic anormal in faptul ca Dumnezeu i-a dat legi si porunci lui Avraam, doar Avraam vorbea cu Dumnezeu.
Dupa ce criteriu s-a facut deosebirea intre ceilalti oameni si Noe? Trebuie sa existe o lege clara pentru a putea face o diferenta intre cei buni si cei rai. Legea este ca o oglinda, doar in comparatie cu Legea poti vedea daca esti murdar sau daca esti curat. Trebuie sa ai un sistem de referinta cand spui ca un om este rau sau bun. Este ca si cum spunem ca Varful Omu are 2505 m, insa inaltimea asta o are in comparatie cu ce? este un nivel 0 de la care se porneste masuratoarea.
Si asa este si cu problema aceasta, au existat legi si porunci pe care Dumnezeu le-a pus in inimile oamenilor de atunci, pentru ca altfel nu ar fi putut spune ca un om este bun si un om este rau!
La intrebarea asta ti-ai raspuns singur. Sper ca n-o sa sustii ca Dumnezeu a scris Sabatul in inimile oamenilor. Sabatul e clar o lege care intra in aceeasi categorie cu taierea imprejur, n-are nici o legatura cu moralitatea, ea a fost data pentru un anumit popor, intr-un anumit legamant, pentru ca asa a vrut Dumnezeu, nu stim de ce. Hristos a pironit toate aceste oranduiri ceremoniale pe cruce, schimband umbra cu realitatea.

"Dar acum, dupăce aţi cunoscut pe Dumnezeu, sau mai bine zis, dupăce aţi fost cunoscuţi de Dumnezeu, cum vă mai întoarceţi iarăş la acele învăţături începătoare, slabe şi sărăcăcioase, cărora vreţi să vă supuneţi din nou? Voi păziţi zile, luni, vremi şi ani. Mă tem să nu mă fi ostenit degeaba pentru voi." (Galateni 4:9-11)

claudel84ro
Mesaje:5
Membru din:25 Sep 2009, 09:50
Confesiune:neo-protestant

Re: De ce ţinem Duminica?

Mesaj necititde claudel84ro » 02 Oct 2009, 14:37

S-a pus accentul in postul precedent pe credinta si nu pe faptele legii. Sunt de acord. Insa credinta si ascultatea de Dumnezeu ce inseamna? cum imi dau eu seama ca ascult si cred in Dumnezeu? Dupa cum spuneam si mai devreme ne trebuie un sistem de referinta in urma carui sa ne dam seama daca ascultam si credem in Dumnezeu si acest sistem de referinta este tocmai legea.
"În adevăr, făgăduinţa făcută lui Avraam sau seminţei lui, că va moşteni lumea, n'a fost făcută pe temeiul Legii, ci pe temeiul acelei neprihăniri, care se capătă prin credinţă." (Romani 4:13)

"Înţelegeţi şi voi dar, că fii ai lui Avraam sînt cei ce au credinţă." (Galateni 3:7)
Eu nu inteleg ce inseamna aceasta credinta. Credinta fara fapte este moarta. Degeaba spunem ca avem credinta in Dumnezeu daca viata noastra arata altceva.
"Aşa că cei ce se bizuiesc pe credinţă, sînt binecuvîntaţi împreună cu Avraam cel credincios. Căci toţi cei ce se bizuiesc pe faptele Legii, sînt supt blestem; pentrucă este scris: ,,Blestemat este oricine nu stăruieşte în toate lucrurile scrise în cartea Legii, ca să le facă.``" (Galateni 3:9-10)
si as mai adauga aici continuarea versetul 12 din Galateni.
"12. Însă Legea nu se întemeiază pe credinţă; ci ea zice: "Cine va face aceste lucruri va trăi prin ele."
Deci nu Legea se intemeiaza pe credinta, adica eu cred ca este bine sa pazesc orice zi a saptamanii, ci credinta se intemeiaza pe Lege...
"Hristos ne -a răscumpărat din blestemul Legii, făcîndu-Se blestem pentru noi, -fiindcă este scris: ,,Blestemat e oricine este atîrnat pe lemn`` (Galateni 3:13)
Hristos ne-a rascumparat de blestemul Legii, insa care lege era un blestem pentru noi?
si asta putem afla tot in noul testament in Coloseni 2,14: "14. A şters zapisul cu poruncile lui, care stătea împotriva noastră şi ne era potrivnic, şi l-a nimicit, pironindu-l pe cruce.
Hristos a pironit si a nimicit la cruce legea ceremoniala, legea jertfelor, pentru ca El Insusi a fost Mielul de jertfa care a ridicat pacatul lumii. Aceasta lege era impotriva noastra lucru spus in Deuteronomul 31.26
"26. "Luaţi cartea aceasta a Legii şi puneţi-o lângă chivotul legământului Domnului Dumnezeului vostru, ca să fie acolo ca martoră împotriva ta.
Deci cartea Legii care era impotriva noastra era langa chivotul legamantului, iar legea morala, cele 10 porunci stim cu toti ca erau in interiorul chivotului!

Cred ca trebuie sa studiem Biblia in ansamblul ei!

claudel84ro
Mesaje:5
Membru din:25 Sep 2009, 09:50
Confesiune:neo-protestant

Re: De ce ţinem Duminica?

Mesaj necititde claudel84ro » 02 Oct 2009, 14:43

Sabatul e clar o lege care intra in aceeasi categorie cu taierea imprejur, n-are nici o legatura cu moralitatea, ea a fost data pentru un anumit popor, intr-un anumit legamant, pentru ca asa a vrut Dumnezeu, nu stim de ce. Hristos a pironit toate aceste oranduiri ceremoniale pe cruce, schimband umbra cu realitatea.
Daca Sabatul nu are nici o legatura cu moralitatea, care este legea morala si care este legea ceremoniala? care s-a desfiintat si care a ramas?

dmas
Mesaje:181
Membru din:30 Aug 2009, 11:42
Confesiune:ortodox
Preocupări:administrator de retea de calculatoare

Re: De ce ţinem Duminica?

Mesaj necititde dmas » 02 Oct 2009, 15:08

Sa nu deviem discutia spre alte plaiuri. Expresia "faptele legii" e folosita de Pavel in Galateni cu accentul pus cu precadere pe acele legi mozaice care-i deosebeau pe evrei de celelalte neamuri, legile cu care se mandreau evreii, si din cauza carora se vedeau pe ei insisi mai importanti decat "cainii", adica neamurile.
Însă Legea nu se întemeiază pe credinţă; ci ea zice: "Cine va face aceste lucruri va trăi prin ele."
Deci nu Legea se intemeiaza pe credinta, adica eu cred ca este bine sa pazesc orice zi a saptamanii, ci credinta se intemeiaza pe Lege...
NU ! Credinta crestina nu se intemeiaza pe Legea iudaica in oranduirile ei, adica Legea non-morala (gen Sabat, taiere imprejur, etc). De fapt, credinta in Hristos nu se intemeiaza pe vreo lege (ex: poti sa asculti de cate legi vrei, si sa nu crezi in Hristos), ci este un har primit de la Dumnezeu. Nici credinta evreilor in sangele mielului pascal cu care trebuiau sa-si unga usorii usii ca sa nu fie nimicit fiecare prunc de parte barbateasca de catre Dumnezeu in ziua cand a lovit Egiptul nu se intemeia pe vreo lege. Nu. Cine a crezut ca Dumnezeu va ucide pe toti cei care nu-si ung usorii usii cu sange au scapat cu viata (ungandu-si usorii usii cu sange). Dumnezeu le-a dat abia apoi Legea, la Sinai, ca legamantul cu ei sa fie conditionat de ascultarea lor de Lege. Asa-i si in Noul Testament. Noul Legamant nu se intemeiaza pe lege. ci pe credinta in Hristos, pe care, cine o are, accepta sa fie botezat, ca sa fie scapat initial de mania lui Dumnezeu (ca si evreii care si-au uns usorii usii). Apoi ramanerea in relatie cu Dumnezeu (adica scaparea asta continua de mania lui Dumnezeu, ramanerea "in har") e posibil sa fie continuata numai atata timp cat continui sa crezi in Hristos si cat timp asculti de legea morala a lui Dumnezeu, iar daca din greseala se intampla sa pacatuiesti, sa-ti marturisesti pacatul ca sa primesti iertare si relatia cu Dumnezeu sa se refaca (vezi Cortul Intalnirii). Toate legile non-morale le-a rastignit Hristos pe cruce, inlaturand vrajmasia dintre evrei si neamuri, si unindu-i pe toti in acelasi Trup prin credinta lor in El.

"Căci El este pacea noastră, care din doi a făcut unul, şi a surpat zidul dela mijloc care -i despărţea, şi, în trupul Lui, a înlăturat vrăjmăşia dintre ei, Legea poruncilor, în orînduirile ei, ca să facă pe cei doi să fie în El însuş un singur om nou, făcînd astfel pace; şi a împăcat pe cei doi cu Dumnezeu într'un singur trup, prin cruce, prin care a nimicit vrăjmăşia." (Efeseni 2:14-16)

Intelege ca noi nu mai avem nici o treaba cu nici o lege cu care se mandreau evreii in fata neamurilor. Astea le-a desfiintat Hristos pe cruce.
A şters zapisul cu poruncile lui, care stătea împotriva noastră şi ne era potrivnic, şi l-a nimicit, pironindu-l pe cruce.
A sters zapisul cu toate calcarile mele de lege caci aveam legea scrisa in inima mea, cat si zapisul cu calcarile de lege ale iudeului. Pentru evreu a calca Sabatul era pacat, pentru mine nu era. Acum, in Noul Legamant, nu e nici pentru mine pacat a calca Sabatul, nici pentru iudeu, pentru ca Hristos a distrus pe cruce aceste legi, date numai pana la o vreme.

Ca sa ramanem in Hristos, noua ni s-au dat de implinit porunci morale care le adancesc cu mult pe cele vetero-testamentare (vezi Predica de pe Munte si toata invatatura Mantuitorului), dar ni s-au dat si resurse mult mai bune decat lor, si anume Duhul Sfant.

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: De ce ţinem Duminica?

Mesaj necititde Ioan Cr » 02 Oct 2009, 20:08

Ca sa ramanem in Hristos, noua ni s-au dat de implinit porunci morale care le adancesc cu mult pe cele vetero-testamentare (vezi Predica de pe Munte si toata invatatura Mantuitorului), dar ni s-au dat si resurse mult mai bune decat lor, si anume Duhul Sfant.
Amin ! Foarte buna apologie. :)
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

iosca_deva
Mesaje:5
Membru din:27 Noi 2009, 12:55
Confesiune:ortodox

Re: De ce ţinem Duminica?

Mesaj necititde iosca_deva » 27 Noi 2009, 18:16

Мa salut pe toti si vreau sa stiti ca nu sunt confesat la ortotocsi ci doar m-am nascut ortodox.
Îmi face o deosebita placere sa intru pe forumurile ortodoxe deoarece stiu ca pot invata multe despre cuvantul domnului cel sfant din ceruri. Despre faptul ca ziua de odihna a fost sambata iar acum adevaratii crestini o tin duminica nu vad nimic gresit. Nu am nimic special cu sectantii deoarece ei nu poarta atata vina cat poarta asa zisii conducatori ale asa ziselor biserici din care fac ei parte.Eu din ceea ce am citit pina acum din aceste discutii intre ortodocsi si sectanti si din ceea ce am citit eu din biblia pe care sectantii considera ca o cunosc pe de rost am observat cata dreptate au ortodocsii si ca nu spun altceva decat adevarul.
tot timpul sectantii se iau si se leaga de traditii dar ei nu stiu sa faca deosebire intre o traditie lumeasca (babeasca) si una bisericeasca. Intradevar aceste traditii bisericesti care nu sunt altceva decat invataturi ale Sfintilor Apostoli fac parte intradevar din cuvantul domnului.De ce?Ptr ca Sfintii Apostoli pe linga faptul ca au propovaduit evanghelia cu puterea Duhului Sfant ceea ce inseamna ca dumnezeu vorbea prin ei, nu vorbeau ei de capul lor, au si lasat legi si invataturi bisericesti ptr adevaratii crestini care sa le fie de ajutor in lupta ptr mintuirea sufletului.Iar aceste invataturi bisericesti nu trebuie sa fie neaparat scrise in biblie ca sa credem ca sunt drepte deoarece stim foarte bine cu totii ce credinta aveau Sfintii apostoli in dumnezeu din moment ce i-au slujit chiar lui Hristos in persoana in carne si oase si au vazut cu ochii lor ce putere mare are,deci este clar ca acesti Sfinti nu puteau sa vbsca de la ei ci tot ceea ce vbeau era de la dumnezeu adica cuvantul domnului in gura lor. Tot asa este clar ca nu exista alta invatatura dreapta in afara de cea ortodoxa deoarece ei au fost primii crestini DH. Nu trebuie sa intelegem gresit adevarata credinta ptr ca este clar ca nu pot exista mai multe religii din moment ce biblia ne invata clar ca este un singur Domn, singura Credinta si un singur Botez. Si atunci imi pun singur intrebarea cine sunt eu sa ma lepad de credinta mea stramoseasca care dateaza de cel putin 2000 de ani ca sa primesc o alta asa zisa (credinta)aparuta de 2 sau 3 secole in urma inventate de oameni simpli carora nu le convenea faptul ca nu puteau ei predica in biserica cea dreapta,ceea ce vedeau ei in viziunile lor care veneau de la altcineva nu de la dumnezeu cel sfant sau oameni simpli care au avut viziuni ca daca inventeaza o noua secta castiga o multime de bani. Eu nu judec pe nimeni doar spun ceea ce cred ca este adevarat. Deci din moment ce credinta ortodoxa e cea dreapta atunci este clar ca ziua de Duminica a devenit zi de odihna datorita invataturii celor 12 Apostoli prin care vb insusi dumnezeu din ceruri. Ceea ce spuneti voi sectantii tot timpul sustineti ca spuneti din biblie dar eu din cate stiu nu oricine citeste biblia o si intelege. Atunci cum puteti voi sectantii sa sustineti ca voi detineti adevarul si ca voi sunteti cei care inteleg biblia?
Ultima oară modificat 28 Noi 2009, 16:54 de către protosinghel, modificat 1 dată în total.
Motiv: OAMENI BUNI! PUNEŢI SPAŢII ÎNTRE PROPOZIŢII ŞI SCRIEŢI CORECT.

iosca_deva
Mesaje:5
Membru din:27 Noi 2009, 12:55
Confesiune:ortodox

Re: De ce ţinem Duminica?

Mesaj necititde iosca_deva » 27 Noi 2009, 18:30

si mai stiu ca atunci cand dumnezeu spune ca aceasta este o lege pe care nu o voi schimba in veci inseamna ca asa este si asa va ramane in veci. Deci Dumnezeu i-a spus clar lui Moise la cum sa fie imbracati preotii care faceau slujbele sfinte si asta se refera la imbracamintea preotilor din zilele noastre aceeasi imbracaminte o purtau si preotii din vechiul testament asta fiind o lege ptr preotime in veci pe care dumnezeu a spus ca nu o va schimba in veci.
Daca vine cineva si imi spune ca nu e adevarat atunci e ca si cum l-ar face pe Dumnezeu mincinos. Eu daca vad ca la ortotocsi Preotii poarta acele haine de care scrie in biblie atunci e normal sa cred ca e adevarata credinta deoarece pastreaza cuvantul domnului. Cum se imbraca la voi sectantii cei care tin asa zisa slujba in biserica?
Ultima oară modificat 28 Noi 2009, 16:55 de către protosinghel, modificat 1 dată în total.
Motiv: OAMENI BUNI! PUNEŢI SPAŢII ÎNTRE PROPOZIŢII ŞI SCRIEŢI CORECT.


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX