De ce ţinem Duminica?

Despre particularităţile acestor confesiuni mai speciale
AMaria
Re: De ce ţinem Duminica?

Mesaj necititde AMaria » 02 Apr 2010, 07:22

Te deranjeaza discutia deschisa cu "schismaticii"? inseamna ca nu esti sigura pe invatatura ta. Daca ai o baza biblica corecta nu trebuie sa te deranjeze nimic. Sa discutam cu cartile pe fata , sa vedem care este adevarul lasat de Hristos si de Sfintii Apostoli si sa-l traim fiecare. Aceasta cred ca este pozitia corecta a unui crestin adevarat, drept credincios. A pune barire in comunicare este egal cu fariseism, asa cum faceau iudeii fanatici, care l-au rastignit pe Iisus pentru ideile lor gresite.
Iisus a discutat cu orice om, de orice credinta. Unde spune in biblie sa eviti pe "eretici si schismatici"? daca stii adevarul invata-i corect, biblic si vei fi o buna misionara. dumnezue iti va rasplati.
:roll: Stiu ca va place sa credeti ca acesta este motivul. In realitate insa a discuta cu ereticii sau schismaticii pe probleme de credinta este o activitate pe cit de inutila pe atit de consumatoare de timp. Este un lucru binecunoscut ca acestia sunt cronofagi: adica maninca timpul celorlalti fara sa ofere in schimb decit incapatinare, ura, razvratire, dezbinare si neascultare. Si ce vom raspunde atunci cind vom fi intrebati la Judecata pentru ce-am pierdut vremea cu oameni care au ales sa se lepede de Dumnezeu in loc sa profitam de timpul care ne-a fost dat pentru a ne ruga, a citi Sfintele Scripturi sau a lucra oricare din faptele credintei? De fapt nu numai cele ale credintei dar chiar si daca am dormi am iesi mai cistigati!

Petrus

Re: De ce ţinem Duminica?

Mesaj necititde Petrus » 03 Apr 2010, 13:30

Te deranjeaza discutia deschisa cu "schismaticii"? inseamna ca nu esti sigura pe invatatura ta. Daca ai o baza biblica corecta nu trebuie sa te deranjeze nimic. Sa discutam cu cartile pe fata , sa vedem care este adevarul lasat de Hristos si de Sfintii Apostoli si sa-l traim fiecare. Aceasta cred ca este pozitia corecta a unui crestin adevarat, drept credincios. A pune barire in comunicare este egal cu fariseism, asa cum faceau iudeii fanatici, care l-au rastignit pe Iisus pentru ideile lor gresite.
Iisus a discutat cu orice om, de orice credinta. Unde spune in biblie sa eviti pe "eretici si schismatici"? daca stii adevarul invata-i corect, biblic si vei fi o buna misionara. dumnezue iti va rasplati.
:roll: Stiu ca va place sa credeti ca acesta este motivul. In realitate insa a discuta cu ereticii sau schismaticii pe probleme de credinta este o activitate pe cit de inutila pe atit de consumatoare de timp. Este un lucru binecunoscut ca acestia sunt cronofagi: adica maninca timpul celorlalti fara sa ofere in schimb decit incapatinare, ura, razvratire, dezbinare si neascultare. Si ce vom raspunde atunci cind vom fi intrebati la Judecata pentru ce-am pierdut vremea cu oameni care au ales sa se lepede de Dumnezeu in loc sa profitam de timpul care ne-a fost dat pentru a ne ruga, a citi Sfintele Scripturi sau a lucra oricare din faptele credintei? De fapt nu numai cele ale credintei dar chiar si daca am dormi am iesi mai cistigati!
Ai impresia ca discuti in zadar cu cineva, ca pierzi timpul atunci cand:
1.El sustine un punct de vedere care tie nu-ti convine
2. Nu se lasa invatat de tine, nu accepta ceea ce spui tu
3. Are chef de contradictii.
Intr-adevar, sunt categorii de oameni cu care ar trebui sa ramai prieten dar, sa schimbi subiectul.
Acum, cand noi discutam tema aceasta se poate intampla acelasi lucru pentru ca :

1.Tu privesti problema din punctul de vedere al Traditiei si invataturii ortodoxe
2.Eu o privesc din punctul de vedere al Sfintelor Scripturi.
Si acum, se pune intrebarea: Cine are dreptate Biblia sau Traditia? Ele n-ar trebui sa se contrazica daca sunt amandoua inspirate de acelasi Dumnezeu.
As vrea sa-ti dau un citat din cartea arhimandritului Cleopa Ilie,"Despre credinta ortodoxa" in legatura cu aceasta dilema:

“Cit priveste neschimbarea si nealterarea Sfintei Traditii,aceasta se poate cunoaste daca se controleaza mentinerea urmatoarelor conditii :
Sa nu ingaduie formulari cuprinzind in sine contraziceri sau care se contrazic cu Traditia apostolica (invatatura orala a apostolilor redata in Noul Testament din Sf.Scriptura ) sigura si sa nu contrazica Sfinta Scriptura...
Cand Traditia nu indeplineste aceste conditii,ea nu poate fi adevarata,si sfanta,deci nu poate fi admisa si urmata.”
Despre credinta ortodoxa,arhim.Cleopa Ilie,
Bucuresti,1981,pag.25

Petrus

Re: De ce ţinem Duminica?

Mesaj necititde Petrus » 04 Apr 2010, 12:10


Ai impresia ca discuti in zadar cu cineva, ca pierzi timpul atunci cand:
1.El sustine un punct de vedere care tie nu-ti convine
2. Nu se lasa invatat de tine, nu accepta ceea ce spui tu
3. Are chef de contradictii.
Intr-adevar, sunt categorii de oameni cu care ar trebui sa ramai prieten dar, sa schimbi subiectul.
Acum, cand noi discutam tema aceasta se poate intampla acelasi lucru pentru ca :

1.Tu privesti problema din punctul de vedere al Traditiei si invataturii ortodoxe
2.Eu o privesc din punctul de vedere al Sfintelor Scripturi.
Si acum, se pune intrebarea: Cine are dreptate Biblia sau Traditia? Ele n-ar trebui sa se contrazica daca sunt amandoua inspirate de acelasi Dumnezeu.
As vrea sa-ti dau un citat din cartea arhimandritului Cleopa Ilie,"Despre credinta ortodoxa" in legatura cu aceasta dilema:

“Cit priveste neschimbarea si nealterarea Sfintei Traditii,aceasta se poate cunoaste daca se controleaza mentinerea urmatoarelor conditii :
Sa nu ingaduie formulari cuprinzind in sine contraziceri sau care se contrazic cu Traditia apostolica (invatatura orala a apostolilor redata in Noul Testament din Sf.Scriptura ) sigura si sa nu contrazica Sfinta Scriptura...
Cand Traditia nu indeplineste aceste conditii,ea nu poate fi adevarata,si sfanta,deci nu poate fi admisa si urmata.”
Despre credinta ortodoxa,arhim.Cleopa Ilie,
Bucuresti,1981,pag.25
Cand Sfanta Scriptura iti spune sa respecti Sambata, iar Sfanta Traditie sa respecti Duminica, de cine trebuie sa asculti?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: De ce ţinem Duminica?

Mesaj necititde protosinghel » 04 Apr 2010, 13:04

Petrus, Hristos a înviat!... duminica. ;)

Avatar utilizator
Maxy-777
Mesaje:4
Membru din:21 Apr 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: De ce ţinem Duminica?

Mesaj necititde Maxy-777 » 24 Apr 2010, 13:39

Petrus, Hristos a înviat!... duminica. ;)
Urmaresc si eu de ceva ani cu interes acesta discutie Duminica vs. Sabat si recunosc ca in timp balanta s-a inclinat destul de mult catre..Sabat, cel putin daca luam ca baza, repet ca baza de argumentatie Sf.Scriptura. Am sa mai adaug treptat cateva argumente la care eu inca nu am gasit un raspuns multumitor...
1) De ce in Matei 24:20 Hristos le spune ucenicilor (crestini) "Rugaţi-vă ca fuga voastră să nu fie iarna, nici de Sabat"
2) Mai este sau nu Delalogul, cele 10 porunci valabil ca reper moral pt. crestini? Da sau nu?
3) Ce ne poate sugera pasajul din Apoc 11:19, asemanator fiind cu cel de la Sinai de la darea Legii? "Apoi a fost deschis Templul lui Dumnezeu din cer şi în interiorul Templului a fost văzut Chivotul Legământului. Şi au fost fulgere, sunete, tunete, cutremur şi grindină mare."
4) Aici imi voi cere scuze anticipat daca va voi ofensa pe cineva dar citisem 2 articole referitoare la..ziua Invierii. Putem presupune urmatoarea ipoteza: Pastele care cadea in orice zi a sapt.14 Nisan si careia ii urma primul Mare Sabat anual al evreilor (Lev.23:5,6) deci acest Paste a picat miercurea. apoi joi era prima zi de Sabat anual (sarbatoarea azimelor), vineri ziua pregatirii si Sabatul saptamanal cand potrivit cu semnul proorocului Iona, Hristos ar fi inviat dupa 3 zile si 3 nopti.(interval cam greu de masurat de vineri la apus pana duminica dimineata, inainte de rasarit).Aceasta alternativa ar explica si aparenta contradictie din Luca 24:56 vs Marcu 16:1. Ar fi deci posibila aceasta varianta, ca Mantuitorul ar fi inviat (cam la aceiasi ora din zi cand a murit) in zi de Sambata, inainte de apus...Stiu ca si lumina aceea care se pogoara la mormantul Sfant se pogoara tot ..Sambata. Cei ce sosisera Duminica dimineata la mormant nu au facut decat sa constate ca piatra era data la o parte si mormantul gol. Stiu ca la prima vedere chiar pare o fantezie, dar luata punct cu punct aceasta explicatie nu poate fi contraargumentata. Va multumesc tuturor pt. raspuns!
Şi aceasta este viaţa veşnică: Să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, şi pe Iisus Hristos pe Care L-ai trimis[/size]. Ioan 17:3

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: De ce ţinem Duminica?

Mesaj necititde daniel tuduran » 25 Apr 2010, 11:58

Petrus, Hristos a înviat!... duminica. ;)
Urmaresc si eu de ceva ani cu interes acesta discutie Duminica vs. Sabat si recunosc ca in timp balanta s-a inclinat destul de mult catre..Sabat, cel putin daca luam ca baza, repet ca baza de argumentatie Sf.Scriptura.
Daca Scriptura vorbeste de Sabat atunci cum va explicati ca crestinii tin ,totusi ,de la Hristos incoacea Duminca?
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: De ce ţinem Duminica?

Mesaj necititde Floryan » 26 Apr 2010, 12:21

Urmaresc si eu de ceva ani cu interes acesta discutie Duminica vs. Sabat si recunosc ca in timp balanta s-a inclinat destul de mult catre..Sabat, cel putin daca luam ca baza, repet ca baza de argumentatie Sf.Scriptura.
Tot din Sf Scripturi:
9. Şi îndată omul s-a făcut sănătos, şi-a luat patul şi umbla. Dar în ziua aceea era sâmbătă.
10. Deci ziceau iudeii către cel vindecat: Este zi de sâmbătă şi nu-ţi este îngăduit să-ţi iei patul.
11. El le-a răspuns: Cel ce m-a făcut sănătos, Acela mi-a zis: Ia-ţi patul şi umblă.

Ioan 5

Ce-a vrut sa arate Hrisots cu aceasta?
De ce in Matei 24:20 Hristos le spune ucenicilor (crestini) "Rugaţi-vă ca fuga voastră să nu fie iarna, nici de Sabat"
Sfântul Efrem Sirul, tâlcuieşte «iarna» prin răceala credinţei - să nu ne apuce iarna (răceala credinţei), adică să nu fim nepregătiţi, iar «sâmbăta» - să nu fim căzuţi în eres prin întoarcerea la cele vechi.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
Maxy-777
Mesaje:4
Membru din:21 Apr 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Localitate:Bucuresti

Re: De ce ţinem Duminica?

Mesaj necititde Maxy-777 » 28 Apr 2010, 20:20

Referitor la modul corect in care trebuiau evreii sa tina acele Sabate Hristos le arata ca este drept si placut sa faci bine in ziua aceasta, iar preotii facusera din acea zi o povara, il "legasera". Dacă îţi vei opri piciorul de la a pângări Sabatul
şi de la a-ţi satisface propriile plăceri în ziua Mea sfântă,
dacă Sabatul va fi o desfătare pentru tine
şi ziua sfântă a Domnului – o zi onorată,
dacă o vei cinsti prin a nu merge pe calea ta,
prin a nu face ceea ce-ţi place
şi prin a nu vorbi lucruri fără folos,
14 atunci te vei bucura în Domnul,
te voi face să străbaţi călare înălţimile ţării
şi te voi hrăni cu moştenirea părintelui tău Iacov»,
căci gura Domnului a vorbit.
Is.58:13 NTR
Să nu socotiţi că am venit să stric Legea sau proorocii; n-am venit să stric, ci să împlinesc.
Mt 5:17 BOR
Iata ce spunea proorocul Ezechiel despre preotii din vremurile acelea, ei nu intelesesera sau nu au vrut sa sfinteasca Sabatele: Preoţii ei încalcă Legea Mea şi întinează lucrurile Mele sfinte; ei nu fac diferenţă între ce este sfânt şi ce este obişnuit şi nu învaţă pe alţii să facă diferenţă între ce este necurat şi ce este curat. De Sabatele Mele nu vor să mai audă şi astfel Eu sunt necinstit în mijlocul lorEz 22:26
In plus am mai avut vreo 2 argumente in mesajul anterior...
Şi aceasta este viaţa veşnică: Să Te cunoască pe Tine, singurul Dumnezeu adevărat, şi pe Iisus Hristos pe Care L-ai trimis[/size]. Ioan 17:3

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: De ce ţinem Duminica?

Mesaj necititde Ioan Cr » 06 Mai 2010, 00:27

Iata ce spunea proorocul Ezechiel despre preotii din vremurile acelea, ei nu intelesesera sau nu au vrut sa sfinteasca Sabatele: Preoţii ei încalcă Legea Mea şi întinează lucrurile Mele sfinte; ei nu fac diferenţă între ce este sfânt şi ce este obişnuit şi nu învaţă pe alţii să facă diferenţă între ce este necurat şi ce este curat. De Sabatele Mele nu vor să mai audă şi astfel Eu sunt necinstit în mijlocul lorEz 22:26
Ce inseamna "a tine Sabatul?" Noi suntem sub Legea Noua. Apostolul Petru a avut vedenie sa nu mai facem diferenta intre mancarurile curate si cele necurate. Apostolul Pavel invata ca toate sunt curate pentru cei cu inima curata. A mai spus sa nu mai judecam privitor la zile si sarbatori. Au necinstit ei oare pe Dumnezeu? Sau poate "lucrurile sfinte" nu mai sunt aceleasi? Cred ca punctul pe "i" il pune Mantuitorul, aratand cum implineste si nu strica Legea: fiind acuzat ca smulg spice de Sabat El si ucenicii, le-a zis iudeilor: "De-ati fi stiut ce inseamna cuvintele MILA VOIESC SI NU JERTFA". Deci Sabatul poate fi tinut si altfel. Este o mare revolutie pentru legalismul iudaic de atunci. Daca analizam toate episoadele cu Sabatul relatate in Evanghelie, cu faptele care s-au petrecut si motivatia din spatele fiecareia, ajungem la o concluzie izbitoare: iudeii cautau sa-L omoare pe Iisus ori de cate ori ii invata sa tina Sabatul ca si pe toate celelalte zile. A "banalizat" Sabatul? Nu, cred ca dimpotriva, a ridicat toate zilele la rangul de Sabat: "bine se cuvine a face sambata". Dar binele se cuvine a face intotdeauna, mai ales cu Noua Lege. Deci a tine Sabatul inseamna a-l aduce in celelalte zile, in toate zilele, ceea ce este totuna cu a nu mai face deloc diferenta de zile. Adevaratul Sabat este odihna noastra in Hristos, nu o zi sau alta a saptamanii.

In alta parte, Apostolul Pavel vorbea despre "legea harului" care o desfiinteaza pe cea veche, si opineaza tot el ca si cum din gura adversarilor: "si atunci ce, sa furam, sa ucidem, sa comitem adulter?" si raspunde: "Nicidecum!" Deci Noua Lege poate fi prost inteleasa, si anume, daca o privim ca pe un adaos la cea veche, ca o "anexa" la un cod de legi existent si actual. Dar nu este asa. Legea Noua o implineste pe cea veche si o desavarseste din temelii. Decalogul nu a fost abrogat, ci "reformulat", implinit intr-o noua dimensiune, fundamentala, intr-o porunca a poruncilor, in singura porunca noua cunoscuta de la intemeierea lumii: sa ne iubim unii pe altii asa cum Hristos ne-a iubit pe noi. Caci cine iubeste, cunoaste pe Dumnezeu, Il are pe Dumnezeu, este in El. Or, asta e tocmai finalitatea poruncilor, inclusiv a Decalogului - comuniunea cu Dumnezeu. Deci in Hristos ne odihnim cu adevarat, ca de o zi de Sabat.

Neintelegand rostul Sabatului riscam sa-l idolatrizam. "Rugati-va sa nu fie fuga voastra in zi de Sabat" era un avertisment adresat crestinilor printre iudei. Tot asa cum cautau sa-L omoare pe Iisus pentru ca "deslega" Sabatul, la fel ar fi putut patimi si ucenicii la vremea prigoanei, si tot pentru acelasi motiv - ca iudeii au incarcat Sabatul cu fel de fel de interdictii. Deci nu se poate vedea in aceasta o invitatie la a tine Sabatul, ci doar ferirea de cei care il tin cum nu se cuvine.
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: De ce ţinem Duminica?

Mesaj necititde IOACHIM » 23 Aug 2010, 22:56

Petrus, Hristos a înviat!... duminica. ;)
Urmaresc si eu de ceva ani cu interes acesta discutie Duminica vs. Sabat si recunosc ca in timp balanta s-a inclinat destul de mult catre..Sabat, cel putin daca luam ca baza, repet ca baza de argumentatie Sf.Scriptura. Am sa mai adaug treptat cateva argumente la care eu inca nu am gasit un raspuns multumitor...
1) De ce in Matei 24:20 Hristos le spune ucenicilor (crestini) "Rugaţi-vă ca fuga voastră să nu fie iarna, nici de Sabat"
2) Mai este sau nu Delalogul, cele 10 porunci valabil ca reper moral pt. crestini? Da sau nu?
3) Ce ne poate sugera pasajul din Apoc 11:19, asemanator fiind cu cel de la Sinai de la darea Legii? "Apoi a fost deschis Templul lui Dumnezeu din cer şi în interiorul Templului a fost văzut Chivotul Legământului. Şi au fost fulgere, sunete, tunete, cutremur şi grindină mare."
4) Aici imi voi cere scuze anticipat daca va voi ofensa pe cineva dar citisem 2 articole referitoare la..ziua Invierii. Putem presupune urmatoarea ipoteza: Pastele care cadea in orice zi a sapt.14 Nisan si careia ii urma primul Mare Sabat anual al evreilor (Lev.23:5,6) deci acest Paste a picat miercurea. apoi joi era prima zi de Sabat anual (sarbatoarea azimelor), vineri ziua pregatirii si Sabatul saptamanal cand potrivit cu semnul proorocului Iona, Hristos ar fi inviat dupa 3 zile si 3 nopti.(interval cam greu de masurat de vineri la apus pana duminica dimineata, inainte de rasarit).Aceasta alternativa ar explica si aparenta contradictie din Luca 24:56 vs Marcu 16:1. Ar fi deci posibila aceasta varianta, ca Mantuitorul ar fi inviat (cam la aceiasi ora din zi cand a murit) in zi de Sambata, inainte de apus...Stiu ca si lumina aceea care se pogoara la mormantul Sfant se pogoara tot ..Sambata. Cei ce sosisera Duminica dimineata la mormant nu au facut decat sa constate ca piatra era data la o parte si mormantul gol. Stiu ca la prima vedere chiar pare o fantezie, dar luata punct cu punct aceasta explicatie nu poate fi contraargumentata. Va multumesc tuturor pt. raspuns!
Maxy, ai cetit prea multe traznai neo(protestante) si nu-ti fac deloc bine. Nu fi indoielnic in credinta ci fii tare, fii darz. Sa nu crezi ca daca niscaiva eretici te poarta abil prin paginile Scripturii inventand sau sustinand diverse/diferite culte/erezii/credinte si alcatuind un simulacru de "teologie" , neaparat sunt si păstori buni. Nici pe departe, ba dimpotriva lupi, de multe ori chiar si dezbracati de pielea de oaie (vrajmasul uneori lucreaza si pe fata), laudandu-se cu atitudinea lor necrestina (v. mormonii, iehovistii s.a.)
Reia textele scripturistice oferite de protosinghel si altii, le gasesti usor si cred ca le si cunosti cat de cat, aprofundeaza-le, roaga-te mai mult si incearca un timp sa iesi din ritmul asta de gandire propagandisitca sau in cel mai fericit caz apolegetica.
Cat despre zilele cu pricina si cum se calculeaza, nu scapa din vedere unele aspecte care deja nu mai tin de Scriptura, ci de Arheologia biblica sau cel putin de cultura generala. Zilele in vechime, si pana astazi in biserica - ziua liturgica, se calculeaza ca incepand din seara zilei precedente; deci Duminica incepe de sambata seara - asa se explica de ce slujba de Inviere se face sambata noaptea spre duminica (Pt. ca atunci a inviat Hristos - si sunt aici multe simboluri si taine adanci).
Apoi... nu ai nevoie de argumente sau contraargumente ci numai de marturia apostolica si mai ales practica (apostolica) a primelor veacuri, asa cum reiese limpede din Sf.S.
A... si reiau aici cel mai fain arguument de pana acum... a trecut prea neobservat.
Unii sustin, ca Ziua a 7 din Facere este sambata. Iar pina la Moise sabatul s-a tinut. Acel Adu-ti aminte...
Dar problema sta altfel.
In Facere 1,5 gasim definitia zilei
Lumina a numit-o Dumnezeu ziuă, iar întunericul l-a numit noapte.
Lumina este numita ZIUA, nu intervalul de 9 ore sau pe timp de iarna si mai putin. Deci toata creatia este realizata in LUMINA HARICA A LUI DUMNEZEU.
Daca Dumnezeu creaza luminatorii in ziua a 4, primele 3 zile ce erau? Despre ce ZI vb Sf Scriptura?
Mai mult, este Dumnezeu marginit in timp si spatiu? NU.Atunci este pertinent sa afirmam ca nici TIMPUL sa nu fi existat.
DACA PAMINTULA FOST CREAT PRIMUL, LUMINATORII ABIA IN ZIUA A 4, PUTEM VB DE GEOCENTRISM, LUMINA EXISTA INAINTE DE SOARE (LUMINA = ZI), CREATIE ATEMPORALA, ATUNCI CUM PUTEM NOI SA AFIRMAM CA PRIMA ZI ESTE DUMINICA SI A 7 ESTE SIMBATA? PE BAZA CAROR ARGUMENTE?
Normal "biblice" . Sunt tare curios sa vad acele versete in care ni se spune cum Adam in Rai praznuia sambata, sau Noe, sau Avraam.
Mai mult dupa cadere este scris
Cu osteneală să te hrăneşti din el (din pământ) în toate zilele vieţii tale (Fac.3, 17)., deci inclusiv sambata.
Noi, crestinii sarmatorim duminica, ziua in care a inviat Domnul Hristos din morti. Daca nu exista inviere, Hristos ar fi fost un invatat, un invatator, poate un profet. Dar pt. ca a inviat s-au facut adevarata vorbele Lui: Eu sunt Calea, Adevarul si viata.

Si ca dovada, Ignatie Teoforul (107) in Epistola catre Magnezieni scrie:
"Asadar cei care au trait in randuielile cele vechi si au venit la nadejdea cea noua, sa nu mai tina sambataci duminica..."
Nu cred ca e corect (ortodox) sa te pozitionezi in felul acesta spunand ca, citez: .....
in timp balanta s-a inclinat destul de mult catre..Sabat, cel putin daca luam ca baza, repet ca baza de argumentatie Sf.Scriptura
noi aici nu umblam cu pareri personale, nu interpretam Scriptura dupa capul nostru sau, cum se exprima ereticii: dupa parerea mea; nu noi tinem/suntem/avem balanta - singura autoritate in ceea ce priveste interpretarea Scripturii este Biserica. Adica tu nesocotesti tot ce te invata Sfanta Biserica si iei drept bune nascocirile unor minti tulburate: Si ca o incununare, semn de smerenie si ascultare, mai ai si pretentia sa gasesti raspunsuri care sa te multumeasca pe tine - asta trebuie sa faca Scriptura, sa ne multumeasca pe fiecare dintre noi? Matei 10, 34. Nu socotiţi că am venit să aduc pace pe pământ; n-am venit să aduc pace, ci sabie. Evident ca sunt si multe locuri grele in S.S., evident ca si vrajmasul e puternic si, cum spun tot Sf. Parinti, diavolul este cel m. mare teolog, stiut ca fiii pierzarii asa lucreaza , dupa voia diavolului si rastalmacesc Scriptura spre a lor pierzare - tu nu uita insa principiul ala clasic: totul trebuie luat in context, nu separat, trebuie vazut ca un tot unitar... altfel... scris este:
1 - Iuda a mers si s-a spanzurat - Matei 27, 5
2 - Mergi si fa si tu asemenea - Luca 10, 37
Dupa logica asta a ta, si eu s-ar putea sa cred ca Sf. Scriptura ne indeamna spre sinucidere, pana acum ... hm-hmh... :D asa s-a inclinat balanta, cel putin daca luam ca baza, repet ca baza de argumentatie Sf.Scriptura. Am sa mai adaug treptat cateva argumente la care eu inca nu am gasit un raspuns multumitor...
Cum ar privi un om normal, ortodox la minte, o asemenea afirmatie??? Sunt gresite Scriptura si invatatura Bisericii? Ori mai curand funia mintii noastre e prea scurta spre a ajunge la adancimea invataturilor Scripturii?
Te rog din suflet, nu te supara pe mine, dar sunt sigur ca acum intelegi ce-am vrut de fapt sa zic. Stiu ca iti pui intrebari si apreciez sinceritatea ta insa uneori e bine sa nu uitam anumite aspecte, unul esential fiind dreptarul, calea Bisericii. Fara prea multe pareri personale, ca ai vazut unde duc astea - uita-te la lumea reformata/contrareformata/protestanta/neoprotestanta cam cat e de faramitata si in contradictie flagranta cu sine.

Iertaciune si... toate cele bune!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: De ce ţinem Duminica?

Mesaj necititde electric77 » 02 Oct 2010, 12:56

eu nu am gasit in Noul testament ca ar trebui tinuta vreo zi saptamanala.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: De ce ţinem Duminica?

Mesaj necititde protosinghel » 03 Oct 2010, 12:35

eu nu am gasit in Noul testament ca ar trebui tinuta vreo zi saptamanala.
Dar despre forumul nostru scrie ceva în Biblie? :lol:

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: De ce ţinem Duminica?

Mesaj necititde electric77 » 03 Oct 2010, 12:55

eu nu am gasit in Noul testament ca ar trebui tinuta vreo zi saptamanala.
Dar despre forumul nostru scrie ceva în Biblie? :lol:
da, scrie, aici:

Maleahi 3:16  Atunci şi cei ce se tem de Domnul au vorbit adesea unul cu altul; Domnul a luat aminte la lucrul acesta şi a ascultat; şi o carte de aducere aminte a fost scrisă înaintea Lui, pentru cei ce se tem de Domnul şi cinstesc Numele Lui.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: De ce ţinem Duminica?

Mesaj necititde IOACHIM » 03 Oct 2010, 16:48

eu nu am gasit in Noul testament ca ar trebui tinuta vreo zi saptamanala.
Dar despre forumul nostru scrie ceva în Biblie? :lol:
da, scrie, aici:
Maleahi 3:16  Atunci şi cei ce se tem de Domnul au vorbit adesea unul cu altul; Domnul a luat aminte la lucrul acesta şi a ascultat; şi o carte de aducere aminte a fost scrisă înaintea Lui, pentru cei ce se tem de Domnul şi cinstesc Numele Lui.
da... numa` ca e cam indirecta trimiterea, nu? Pai asa justificam orice! Eu cred ca gasim temeiuri si pt. invazii extraterestre daca o luam asa... a-la-Nostradamus.

Oricum... e de apreciat eofrtul tau. Eu n-as fi gasit citatul asta. :D
Daca e totusi sa-ti dau un raspuns as spune si ca ai si ca n-ai dreptate. Pt. ca, la urma urmei, orice zi trebuie sfintita si cinstita ca dar al lui Dumnezeu si prilej de mantuire. Deci un temei ar fi si ca Duminica este in acelasi timp ziua a opta, care atinge vesnicia si iese din timp ( si noi totodata). Asta spus asa pe scurt.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: De ce ţinem Duminica?

Mesaj necititde electric77 » 03 Oct 2010, 17:34

Pai asa justificam orice! Eu cred ca gasim temeiuri si pt. invazii extraterestre daca o luam asa... a-la-Nostradamus.
Temeiuri pentru invazii extraterestre? gasim si asa ceva:

2 Tesaloniceni 2:9  Arătarea lui se va face prin puterea Satanei, cu tot felul de minuni, de semne şi puteri mincinoase,

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: De ce ţinem Duminica?

Mesaj necititde IOACHIM » 04 Oct 2010, 13:32

Pai asa justificam orice! Eu cred ca gasim temeiuri si pt. invazii extraterestre daca o luam asa... a-la-Nostradamus.
Temeiuri pentru invazii extraterestre? gasim si asa ceva:

2 Tesaloniceni 2:9  Arătarea lui se va face prin puterea Satanei, cu tot felul de minuni, de semne şi puteri mincinoase,
Esti sigur ca ai inteles ce-am vrut sa spun? Poate gasesti si un temei pt. sinucidere !!!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: De ce ţinem Duminica?

Mesaj necititde electric77 » 04 Oct 2010, 17:17

Esti sigur ca ai inteles ce-am vrut sa spun? Poate gasesti si un temei pt. sinucidere !!!
pentru sinucidere nu gasesc temei.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: De ce ţinem Duminica?

Mesaj necititde IOACHIM » 04 Oct 2010, 18:33

am eu unul... da functioneaza numai inmodul de lucru protestant , adica daca iei scriptura la bucatelit si citezi pe sarite:

Iuda a mers si s-a spanzurat....
.... du-te si fa si tu asemenea .

La asa ceva ma refeream cand am zis ca teoretic putem demonstra ORICE din biblie (mai ales daca interpretam dupa mintea noastra). de caeea Biserica nu se abata de la TRADITIE (predanie).

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: De ce ţinem Duminica?

Mesaj necititde electric77 » 04 Oct 2010, 21:06

"De ce tinem duminica?" - argumente din Scripturi. Pentru ca, daca nu sunt argumente in Scripturi, nu tin nicio duminica. Muncesc atunci cand este cazul, nu ma opresc decat cand obosesc sau timpul imi permite, insa obligativitatea tinerii duminicii pe post de Sabat, nu o vad in Scripturi.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: De ce ţinem Duminica?

Mesaj necititde IOACHIM » 04 Oct 2010, 22:45

"De ce tinem duminica?" - argumente din Scripturi. Pentru ca, daca nu sunt argumente in Scripturi, nu tin nicio duminica. Muncesc atunci cand este cazul, nu ma opresc decat cand obosesc sau timpul imi permite, insa obligativitatea tinerii duminicii pe post de Sabat, nu o vad in Scripturi.
Pai ti-a zis protosinghel da` nu ai inteles ideea... poate a fost prea subtil. Multe lucruri nu sunt spuse in Scriptura si totusi le facem. Arata-mi unde scrie ca botezul se face prin intreita afundare/stropire !!! Si ceilalti forumisti iti mai dau exemple daca vrei neaparat.

____
Moderator: Discuţia despre Botezul printr-o afundare sau trei a fost mutată aici.


Înapoi la “Adventiştii şi "Martorii lui Iehova"”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX