Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde protosinghel » 06 Apr 2010, 13:56

Cartea Înţelepciunii lui Solomon, cap. 31. Sufletele drepţilor sunt în mâna lui Dumnezeu şi chinul nu se va atinge de ele.
2. În ochii celor fără de minte, drepţii sunt morţi cu desăvârşire şi ieşirea lor din lume li se pare mare nenorocire.
3. Şi plecarea lor dintre noi, un prăpăd, dar ei sunt în pace.
4. Chiar dacă, în faţa oamenilor, ei au îndurat suferinţe, nădejdea lor este plină de nemurire.
5. Şi fiind pedepsiţi cu puţin, mare răsplată vor primi, căci Dumnezeu i-a pus la încercare şi i-a găsit vrednici de El.
6. Ca pe aur în topitoare, aşa i-a lămurit, şi ca pe o jertfă de ardere întreagă i-a primit.
7. Străluci-vor în ziua răsplătirii şi ca nişte scântei care se lasă pe mirişte, aşa vor fi.
Cred că nu are rost să arătăm cu degetul cine sunt "cei fără de minte", căci şi aşa se vede clar că acelaşi Solomon înţelege altceva prin moarte, decât ereticii care mişună prin lume, inclusiv pe forumul nostru (ca să nu zic "al meu").

Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde Cosmin Florin » 08 Apr 2010, 11:57

Poate un mort sa mai faca ceva?
Da.
Marcu 9,2-4: Şi după şase zile a luat Iisus cu Sine pe Petru şi pe Iacov şi pe Ioan şi i-a dus într-un munte înalt, de o parte, pe ei singuri, şi S-a schimbat la faţă înaintea lor. Şi veşmintele Lui s-au făcut strălucitoare, albe foarte, ca zăpada, cum nu poate înălbi aşa pe pământ înălbitorul. Şi li s-a arătat Ilie împreună cu Moise şi vorbeau cu Iisus.
Cum vorbea Moise cu Iisus dacă morții nu pot să facă nimic?

Ioan 11,25-26: Eu sunt învierea şi viaţa; cel ce crede în Mine, chiar dacă va muri, va trăi. Şi oricine trăieşte şi crede în Mine nu va muri în veac. Crezi tu aceasta?

Ioan 8,51-52: Dacă cineva va păzi cuvântul Meu, nu va vedea moartea în veac. Iudeii I-au zis: Acum am cunoscut că ai demon. Avraam a murit, de asemenea şi proorocii; şi Tu zici: Dacă cineva va păzi cuvântul Meu, nu va gusta moartea în veac.

Apocalipsa 6,9-10: Şi când a deschis pecetea a cincea, am văzut, sub jertfelnic, sufletele celor înjunghiaţi pentru cuvântul lui Dumnezeu şi pentru mărturia pe care au dat-o. Şi strigau cu glas mare şi ziceau: Până când, Stăpâne sfinte şi adevărate, nu vei judeca şi nu vei răzbuna sângele nostru, faţă de cei ce locuiesc pe pământ?

Avatar utilizator
sashio
Mesaje:31
Membru din:15 Dec 2009, 13:19
Confesiune:ortodox

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde sashio » 03 Iul 2010, 13:31

o intîmplare:
A venit ieri un cunoscut la mine cu o rugaminte. Ei, și acel frate ii baptist. A văzut el la mine icoane pe pereți, candelă și o început atacul: idolatrie, "pochii" îs mincinoși, Maica Domnului nu-i fecioară (el de fapt nici n-a numito Maica Domnului ci mama pamîntească a lui Iisus și că ea nu știa că ceea ce sa zămeslit în pîntecele ei era Dumnezeu), că noi ortodocșii ne rugam sfinților (și multe altele). La urmă cînd să se ducă îmi zice roagate pentru mine :o . O progresat, sa rugat unui păcătos. Da eu dacă mă rog sfinților îs idolatru. Săracii de dînșii, de mulțimea copacilor nu văd pădurea. Să ne ierte Dumnezeu pe toți. Amin.

hodor cristiuc
Mesaje:86
Membru din:30 Mai 2010, 21:26
Confesiune:ortodox
Localitate:Dorna

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde hodor cristiuc » 03 Iul 2010, 21:17

o intîmplare:
A venit ieri un cunoscut la mine cu o rugaminte. Ei, și acel frate ii baptist. A văzut el la mine icoane pe pereți, candelă și o început atacul: idolatrie, "pochii" îs mincinoși, Maica Domnului nu-i fecioară (el de fapt nici n-a numito Maica Domnului ci mama pamîntească a lui Iisus și că ea nu știa că ceea ce sa zămeslit în pîntecele ei era Dumnezeu), că noi ortodocșii ne rugam sfinților (și multe altele). La urmă cînd să se ducă îmi zice roagate pentru mine :o . O progresat, sa rugat unui păcătos. Da eu dacă mă rog sfinților îs idolatru. Săracii de dînșii, de mulțimea copacilor nu văd pădurea. Să ne ierte Dumnezeu pe toți. Amin.
Ce contraargumente aducem celor rataciti,in ce priveste(pe rand),icoanele,Maica Domnului,sfintii ca mijlocitori pt.noi?
Cred ca a tacea cand "te ataca"un eretic,nu cred ca e bine.Sunteti deacord cu mine?

Avatar utilizator
sashio
Mesaje:31
Membru din:15 Dec 2009, 13:19
Confesiune:ortodox

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde sashio » 04 Iul 2010, 12:27

Ce contraargumente aducem celor rataciti,in ce priveste(pe rand),icoanele,Maica Domnului,sfintii ca mijlocitori pt.noi?
Cred ca a tacea cand "te ataca"un eretic,nu cred ca e bine.Sunteti deacord cu mine?
îi forte greu sa le raspunzi lor, chir dacă le aduci argumente ei nu le cred, sau schimbă tema, sunt agresivi și foarte bine îndoctrinați. Chiar se socot sfinți. Ce poți sa-i spui unui "sfînt", nici cu prăjina nu ajungi la nasul lor. Cel mai bine e sa termini discuțiile pe tema aceastasta și să le dai ceva să citească, să faca cunoștință cu spiritualitatea ortodoxă.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde electric77 » 01 Oct 2010, 16:54


îi forte greu sa le raspunzi lor, chir dacă le aduci argumente ei nu le cred, sau schimbă tema, sunt agresivi și foarte bine îndoctrinați. Chiar se socot sfinți. Ce poți sa-i spui unui "sfînt", nici cu prăjina nu ajungi la nasul lor. Cel mai bine e sa termini discuțiile pe tema aceastasta și să le dai ceva să citească, să faca cunoștință cu spiritualitatea ortodoxă.
Biblic ar fi sa le aratati semne si minuni de la Duhul Sfant, nu sa le dati sa citeasca nu stiu ce publicatii. Daca nu sunt semne, minuni si darurile Duhului Sfant, nu este nicio spiritualitate ci numai o spoiala.


1 Corinteni 2:4  Şi învăţătura şi propovăduirea mea nu stăteau în vorbirile înduplecătoare ale înţelepciunii, ci într-o dovadă dată de Duhul şi de putere,

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde IOACHIM » 06 Oct 2010, 00:51


îi forte greu sa le raspunzi lor, chir dacă le aduci argumente ei nu le cred, sau schimbă tema, sunt agresivi și foarte bine îndoctrinați. Chiar se socot sfinți. Ce poți sa-i spui unui "sfînt", nici cu prăjina nu ajungi la nasul lor. Cel mai bine e sa termini discuțiile pe tema aceastasta și să le dai ceva să citească, să faca cunoștință cu spiritualitatea ortodoxă.
Biblic ar fi sa le aratati semne si minuni de la Duhul Sfant, nu sa le dati sa citeasca nu stiu ce publicatii. Daca nu sunt semne, minuni si darurile Duhului Sfant, nu este nicio spiritualitate ci numai o spoiala.
1 Corinteni 2:4  Şi învăţătura şi propovăduirea mea nu stăteau în vorbirile înduplecătoare ale înţelepciunii, ci într-o dovadă dată de Duhul şi de putere,
Da! Numai ca tu nu intelegi ca minunile nu se fac la comanda :lol: tocmai pt. ca NU le face omul... ci Domnul! Ar trebui numai cu asta sa se ocupe saracu` crestin ortodox si de-ar face 3 la minut... tot nu ar crede ratacitii de eretici (doar avem atatea cazuri in Scriptura)!
- ce putem face in schimb, in ceea ce priveste minunile? Pai zi tu cam cate minuni cunosti/ai facut/ai fost martor/ai auzit... si dupa aia.... dupa aia ... iti povestim si noi (numai timp si rabdare sa ai)!

cat despre lipsa minunilor ca semn ca tot ce-i acolo e spoiala ... ABIA ASTA-I PROSTIE CURATA. Pai Hristos inseamna ca trebuia sa faca minuni cu orice chip pe cruce sau in fata lui pilat? Da stii tu vreun caz de sfant care nu a facut nici o minune si totusi e sfant? Eu stiu! Talharul de pe cruce!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde electric77 » 07 Oct 2010, 16:22


Da! Numai ca tu nu intelegi ca minunile nu se fac la comanda :lol: tocmai pt. ca NU le face omul... ci Domnul! Ar trebui numai cu asta sa se ocupe saracu` crestin ortodox si de-ar face 3 la minut... tot nu ar crede ratacitii de eretici (doar avem atatea cazuri in Scriptura)!
- ce putem face in schimb, in ceea ce priveste minunile? Pai zi tu cam cate minuni cunosti/ai facut/ai fost martor/ai auzit... si dupa aia.... dupa aia ... iti povestim si noi (numai timp si rabdare sa ai)!

cat despre lipsa minunilor ca semn ca tot ce-i acolo e spoiala ... ABIA ASTA-I PROSTIE CURATA. Pai Hristos inseamna ca trebuia sa faca minuni cu orice chip pe cruce sau in fata lui pilat? Da stii tu vreun caz de sfant care nu a facut nici o minune si totusi e sfant? Eu stiu! Talharul de pe cruce!
nu doar minuni, dar trebuie ca Duhul sa se manifeste prin darurile enumerate la 1 Corinteni cap.12 de Pavel.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde IOACHIM » 07 Oct 2010, 21:16

bun. da` cu minunile ne-am lamurit?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde IOACHIM » 07 Oct 2010, 21:26

nu doar minuni, dar trebuie ca Duhul sa se manifeste prin darurile enumerate la 1 Corinteni cap.12 de Pavel.
Capitolul 12
1. Iar cât priveşte darurile duhovniceşti nu vreau, fraţilor, să fiţi în necunoştinţă.
2. Ştiţi că, pe când eraţi păgâni, vă duceaţi la idolii cei muţi, ca şi cum eraţi mânaţi.
3. De aceea, vă fac cunoscut că precum nimeni, grăind în Duhul lui Dumnezeu, nu zice: Anatema fie Iisus! - tot aşa nimeni nu poate să zică: Domn este Iisus, - decât în Duhul Sfânt.
4. Darurile sunt felurite, dar acelaşi Duh.
5. Şi felurite slujiri sunt, dar acelaşi Domn.
6. Şi lucrările sunt felurite, dar este acelaşi Dumnezeu, care lucrează toate în toţi.
7. Şi fiecăruia se dă arătarea Duhului spre folos.
8. Că unuia i se dă prin Duhul Sfânt cuvânt de înţelepciune, iar altuia, după acelaşi Duh, cuvântul cunoştinţei.
9. Şi unuia i se dă întru acelaşi Duh credinţă, iar altuia, darurile vindecărilor, întru acelaşi Duh;
10. Unuia faceri de minuni, iar altuia proorocie; unuia deosebirea duhurilor, iar altuia feluri de limbi şi altuia tălmăcirea limbilor.
11. Şi toate acestea le lucrează unul şi acelaşi Duh, împărţind fiecăruia deosebi, după cum voieşte.
12. Căci precum trupul unul este, şi are mădulare multe, iar toate mădularele trupului, multe fiind, sunt un trup, aşa şi Hristos.

Sper sa fie suficienta sublinerea. Ce spun eu de fapt e ca tu nu cauti/nu te intereseaza lucrarea sau prezenta Duhului... Tu cauti ceva anume - vrei tu neaparat vorbiri in limbi si prorocii. Ce sa-ti fac daca DUHUl lucreazadupa cum voieste EL si nu tu sau eu sau altul!!!???!

DECI - sa lasam lucrurile astea...cautarile exotice. UITE ce temei iti dau eu despre darurile Duhului Sfant:

Galateni cap. 5
22. Iar roada Duhului este dragostea, bucuria, pacea, îndelungă-răbdarea, bunătatea, facerea de bine, credinţa,
23. Blândeţea, înfrânarea, curăţia
; împotriva unora ca acestea nu este lege.


Mai zi ceva! ca... impotriva unora ca acestea nu este lege sau cuvant! Zice ceva de limbi sau prorociri?
MULTUMESC!

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde electric77 » 09 Oct 2010, 11:48

bun. da` cu minunile ne-am lamurit?

Cred ca dumneavoastra mai aveti de studiat la acest capitol, si aveti un minus considerabil, pentru ca Biblia este clara:

Galateni3:5  Deci Cel care vă dă vouă Duhul şi săvârşeşte minuni la voi
Galateni 3:5  Cel ce vă dă Duhul şi face minuni printre voi


eu cred Scripturile, adica pe Pavel, nu pe Ioachim.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Oct 2010, 15:53

bun. da` cu minunile ne-am lamurit?

Cred ca dumneavoastra mai aveti de studiat la acest capitol, si aveti un minus considerabil, pentru ca Biblia este clara:

Galateni3:5  Deci Cel care vă dă vouă Duhul şi săvârşeşte minuni la voi
Galateni 3:5  Cel ce vă dă Duhul şi face minuni printre voi


eu cred Scripturile, adica pe Pavel, nu pe Ioachim.
Dar eu n-am zis ca NU se fac minuni.... Dimpotriva (si-ti dadeam exemple cu Sf. LUmina, Norul de pe tabor, intoarcerea Iordanului... te provocam cu aghiazam - cum, ai uitat as arepede?).
Eu am zis ca NU MINUNILE sunt criteriul - adica nu trebuie sa cautam minuni. Si am mai zis ca sunt si false minuni! Si am mai zis multe - te invit sa reiei.


La cealalta postare sa inteleg ca ai ramas IAR fara raspuns. Cum e cu limbile sau prorocirile?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde electric77 » 10 Oct 2010, 16:39


Dar eu n-am zis ca NU se fac minuni.... Dimpotriva (si-ti dadeam exemple cu Sf. LUmina, Norul de pe tabor, intoarcerea Iordanului... te provocam cu aghiazam - cum, ai uitat as arepede?).
Eu am zis ca NU MINUNILE sunt criteriul - adica nu trebuie sa cautam minuni. Si am mai zis ca sunt si false minuni! Si am mai zis multe - te invit sa reiei.
minunile astea ma lasa rece, daca nu se fac exorcizari si vindecari, sunt foaie verde.

La cealalta postare sa inteleg ca ai ramas IAR fara raspuns. Cum e cu limbile sau prorocirile?
ce anume doriti sa stiti despre limbi sau proorocii? fiti va rog mai explicit.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Oct 2010, 17:50

La cealalta postare sa inteleg ca ai ramas IAR fara raspuns. Cum e cu limbile sau prorocirile?
ce anume doriti sa stiti despre limbi sau proorocii? fiti va rog mai explicit.[/quote]

Ai zis ca sunt NEAPARAT semne ale prezentei Duhului in Biserica!
Citez: ... trebuie ca Duhul sa se manifeste prin darurile enumerate la 1 Corinteni cap.12 de Pavel.
Eu ti-am raspuns si in text (am sublinat).. si ti-am adus si alt temei unde nici macar nu mai sunt pomenite cele 2.

... cu materialul clientului! :)

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde electric77 » 10 Oct 2010, 18:41

Eu ti-am raspuns si in text (am sublinat).. si ti-am adus si alt temei unde nici macar nu mai sunt pomenite cele 2.

... cu materialul clientului! :)
nu confundati roadele cu darurile Duhului, trebuie sa existe si unele si altele.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Oct 2010, 19:13

Eu ti-am raspuns si in text (am sublinat).. si ti-am adus si alt temei unde nici macar nu mai sunt pomenite cele 2.

... cu materialul clientului! :)
nu confundati roadele cu darurile Duhului, trebuie sa existe si unele si altele.
Putem face si distinctia asta, daca tii neaparat... INSA... tot ce este si are omul sunt daruri ale lui Dumnezeu

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde dumio » 11 Oct 2010, 22:53

[quote="electric77"]
Biblic ar fi sa le aratati semne si minuni de la Duhul Sfant, nu sa le dati sa citeasca nu stiu ce publicatii. Daca nu sunt semne, minuni si darurile Duhului Sfant, nu este nicio spiritualitate ci numai o spoiala.

Tocmai ca adevarata spiritualitate nu sta in minuni, ci in trairea dupa Hristos. Minunile sunt pentru necredinciosi, pentru cei slabi. Hristos n-a savarsit minuni la cerere, ci din mila fata de suferinzi, dar prin aceasta ca sa arate ca El este Dumnezeu intrupat care mantuieste. Tot ce a facut, a facut cu scopul de a ne mantui, si nu a-si face publicitate, nici a spori uimirea prostilor, nici a face pe oameni sa urmaresca senzationalul. De aceea, de multe ori porunceste celor vindecati sa nu spuna despre aceasta, iar de multe ori refuza sa faca minuni la cerere. Cea mai mare minune pe care trebuie sa o cautam, este aceea de a primi harul lui Hristos, prin Duhul in noi si sa lucram potrivit harului spre mantuirea noastra si a celor din jurul nostru.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde IOACHIM » 11 Oct 2010, 23:14

sa nu ne acuze electricu` de... redundanta, dumio... :lol:
- Deja a recunoscut omu` (nu mai stiu daca aici sau pe alt topic) ca minunile (in sine) nu sunt un criteriu (in sine) de verificare a adevaratei spiritualitati sau a prezentei Duhului.
- vad ca nu mai indrazneste sa zica nici de sfinti nimic... deci a priceput si distinctia moarte-moarte ; mort - mort ; Inchinare-inchinare Nici nu era asa greu la urma urmei.

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde dumio » 11 Oct 2010, 23:24

sa nu ne acuze electricu` de... redundanta, dumio... :lol:
- Deja a recunoscut omu` (nu mai stiu daca aici sau pe alt topic) ca minunile (in sine) nu sunt un criteriu (in sine) de verificare a adevaratei spiritualitati sau a prezentei Duhului.
- vad ca nu mai indrazneste sa zica nici de sfinti nimic... deci a priceput si distinctia moarte-moarte ; mort - mort ; Inchinare-inchinare Nici nu era asa greu la urma urmei.
Poate nu am citit eu totul, dar am observat ca tot o tinea cu minunile Duhului ca adevaratul criteriu al spiritualitatii.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Rolul Sfinţilor şi puterea lor de a mijloci...

Mesaj necititde IOACHIM » 11 Oct 2010, 23:27

exact. Acum l-ai lamurit. Numa` ca o sa revina... ca in Terminator. :lol:


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX