Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcatelor

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Re: Biblia şi Tainele Bisericii. Preoţia şi dezlegarea păcat

Mesaj necititde protosinghel » 14 Noi 2010, 16:48

Electric, noi părerea ta cu harismele deja o ştim şi suntem chiar obosiţi de insistenţa cu care vorbeşti doar de ea.
Lasă-i pe oameni să abordeze şi alte aspecte şi nu scrie mesaje de umplutură...

vasinec

Re: Pomenirea mortilor. Obiceiuri şi superstiţii

Mesaj necititde vasinec » 16 Noi 2010, 11:33

Tipic sectar. Dar cum facem cu textul de la Ioan 20:22-23
"Luaţi Duh Sfânt; Cărora veţi ierta păcatele, le vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."
Cui i-a fost dată această putere şi la ce foloseşte ea?
Puterea de a ierta pacatele a fost data tuturor. Este chiar o datorie crestina sa ierti, precum si Dumnezeu ne-a iertat, prin Domnul Iisus Hristos.

Si, daca vreti sa intelegeti mai bine cum iertau Sfintii Apostoli, uitati-va la Sfintii Apostoli (nu la traditia bisericeasca). "Iar cui îi iertati ceva, îi iert si eu"- spune Sfantul Apostol Pavel (2 Corinteni 2:10). Fac la fel si preotii de azi? Daca un om a gresit in fata unui semen, este trimis mai intai sa primeasca iertare de la cel caruia i-a gresit? Sau, da iertare "succesorul apostolic", direct, cu de la sine putere?

Mai este si subiectul legarii si dezlagarii. Ce ziceti de legarea de casatorii necrestine, intre persoane divortate (din alt motiv decat curvia sau preacurvia)? Tot prin "succesiune apostolica" sunt facute si astea? "Succesiunea apostolica" iti permite sa desconsideri invataturile si poruncile lui Hristos?

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Pomenirea mortilor. Obiceiuri şi superstiţii

Mesaj necititde dumio » 16 Noi 2010, 13:53

Puterea de a ierta pacatele a fost data tuturor. Este chiar o datorie crestina sa ierti, precum si Dumnezeu ne-a iertat, prin Domnul Iisus Hristos.

Si, daca vreti sa intelegeti mai bine cum iertau Sfintii Apostoli, uitati-va la Sfintii Apostoli (nu la traditia bisericeasca). "Iar cui îi iertati ceva, îi iert si eu"- spune Sfantul Apostol Pavel (2 Corinteni 2:10). Fac la fel si preotii de azi? Daca un om a gresit in fata unui semen, este trimis mai intai sa primeasca iertare de la cel caruia i-a gresit? Sau, da iertare "succesorul apostolic", direct, cu de la sine putere?
Cand scrie epistola, Pavel se adreseaza conducerii comunitatii (ierarhiei) si nu unor oameni in particular. Cum ar putea ca niste simpli credinciosi din Biserica sa ia atitudine si sa scoata ei din Biserica pe cine a gresit? Oare aceasta nu este judecata de conducerea Bisericiide (de sinod)? In felul acesta, Pavel spune ca daca aceia iarta (ierarhia), iarta si el. E de acord cu hotararea sinodului Bisericii.

vasinec

Re: Pomenirea mortilor. Obiceiuri şi superstiţii

Mesaj necititde vasinec » 16 Noi 2010, 15:14

Cand scrie epistola, Pavel se adreseaza conducerii comunitatii (ierarhiei) si nu unor oameni in particular. Cum ar putea ca niste simpli credinciosi din Biserica sa ia atitudine si sa scoata ei din Biserica pe cine a gresit? Oare aceasta nu este judecata de conducerea Bisericiide (de sinod)? In felul acesta, Pavel spune ca daca aceia iarta (ierarhia), iarta si el. E de acord cu hotararea sinodului Bisericii.
Citeste inceputul epistolei, ca sa vezi cui se adresa Pavel. Intregii Biserici din Corint.

Dumio, avand in vedere faptul ca obisnuiesti sa calci in strachini (vezi si gogomania cu scrierea celor zece porunci, a doua oara, de catre Moise), nu voi lua in seama postarile tale si voi dialoga doar cu cei care arat ca sunt pregatiti sau macar studiaza.

Un sfat: in loc sa pierzi timpul postand aiureli (total neacoperite), mai bine ai incepe sa studiezi Sfanta Scriptura.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Pomenirea mortilor. Obiceiuri şi superstiţii

Mesaj necititde Floryan » 17 Noi 2010, 10:38

Dumio, avand in vedere faptul ca obisnuiesti sa calci in strachini (vezi si gogomania cu scrierea celor zece porunci, a doua oara, de catre Moise), nu voi lua in seama postarile tale si voi dialoga doar cu cei care arat ca sunt pregatiti sau macar studiaza.
Tipic sectar. Fara nerusinare. Fiecare studiaza cit poate, iar tu esti nesimtit. Adica tu nu ai calcat in strachini :lol: . La ce gogomanii postezi... ar fi trebuit sa mori de singuratate pe forumul asta :lol: Adica tu ai demonstrat ca esti pregatit? :o
Un sfat: in loc sa pierzi timpul postand aiureli (total neacoperite), mai bine ai incepe sa studiezi Sfanta Scriptura.
Cita mindrie! Iaca unde statea teologul si "eruditul"
Puterea de a ierta pacatele a fost data tuturor. Este chiar o datorie crestina sa ierti, precum si Dumnezeu ne-a iertat, prin Domnul Iisus Hristos.
Faci o confuzie intre datoria fiecarui crestin de a ierta pe aproapele si harul de a lega si dezlega pacate.
Adevărat grăiesc vouă: Oricâte veţi lega pe pământ, vor fi legate şi în cer, şi oricâte veţi dezlega pe pământ, vor fi dezlegate şi în cer
(Matei 18, 18; Ioan 20, 22-23)

Din această pricină, îţi amintesc să aprinzi şi mai mult din nou harul lui Dumnezeu, care este în tine, prin punerea mâinilor mele (II Tim. 1, 6)
AZ7 mai are asa ceva? NU!!!

Dle Soal scriptura, unde scrie in Biblie ca Hristos a suflat Duh Sfant asupra tuturor oamenilor si le -a zis tuturor?
Luaţi Duh Sfânt; cărora le veţi ierta păcatele, vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (Ioan 20, 22-23).
A suflat doar apostolilor .
Citeste inceputul epistolei, ca sa vezi cui se adresa Pavel. Intregii Biserici din Corint.
Serios? NU mai spune
I-a citeste atent ce mai spune AP APvel:
Ci eu, deşi departe cu trupul, însă de faţă cu duhul, am si judecat, ca şi cum aş fi de faţă, pe cel ce a făcut una ca aceasta: în numele Domnului nostru Iisus Hristos, adunându-vă voi şi cu duhul meu, cu puterea Domnului nostru Iisus Hristos, să daţi pe unul ca acesta satanei, spre pieirea trupului, ca sufletul să se mântuiască în ziua Domnului Iisus (I Cor. 5, 3- 5), Iar mai departe: Scoateţi afară dintre voi pe cel rău (I Cor. 5, 13).
Aşadar Pavel este cel ce a judecat, iar rolul adunării a fost numai de a executa hotărârea apostolului.
Iar Bisreica nu inseamna numai adunarea credinciosilor. Numai la sectari inseamna asta.
Ca tot vorbim despre preotie: ce parere aveti despre "succesiunea apostolica" primita prin mituirea mai-marilor bisericii?

Daca vorbit de AZ7 ce-ar fi sa vorbim de E. White si de crizele ei de epilepsie. Ce spui? Si de cum minca ea carne de porc iar fraierii ca tine nu. Si de cartile ei "biblice"

Eu am un prieten preot (a terminat teologia la Sibiu, a fost hirotonit si a primit parohie in jud. Alba).

Tipic sectar. Si ce-i cu asta? Daca a fost hirotonit si a primit parohie inseamna ca a dat mita? Iarta-ma dar esti mai prost decit am crezut.
CA sa nu spun, acea persoana pe care o barfesti cu nerusinare nu este si nici nu poate sa-ti fie prieten.

Daca tot mergeti pe stergerea postarilor, mai bine stergeti userul (cu totul)

Eu sustin sa fi sters si banat. Am mai spus-o. Nu pentru ca ai alte convingeri religioase, ci petru faptul ca esti nesimtit. Asta ca sa nu te apuci de cintat ca vezi esti cumva victima si ca esti fericit ca suferi pt Hristos. Nu, suferi pt propriile prostii.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Pomenirea mortilor. Obiceiuri şi superstiţii

Mesaj necititde dumio » 17 Noi 2010, 13:15

Cand scrie epistola, Pavel se adreseaza conducerii comunitatii (ierarhiei) si nu unor oameni in particular. Cum ar putea ca niste simpli credinciosi din Biserica sa ia atitudine si sa scoata ei din Biserica pe cine a gresit? Oare aceasta nu este judecata de conducerea Bisericiide (de sinod)? In felul acesta, Pavel spune ca daca aceia iarta (ierarhia), iarta si el. E de acord cu hotararea sinodului Bisericii.
Citeste inceputul epistolei, ca sa vezi cui se adresa Pavel. Intregii Biserici din Corint.

Dumio, avand in vedere faptul ca obisnuiesti sa calci in strachini (vezi si gogomania cu scrierea celor zece porunci, a doua oara, de catre Moise), nu voi lua in seama postarile tale si voi dialoga doar cu cei care arat ca sunt pregatiti sau macar studiaza.

Un sfat: in loc sa pierzi timpul postand aiureli (total neacoperite), mai bine ai incepe sa studiezi Sfanta Scriptura.
De studiat, am studiat destul si inca studiez. Nu esti tu in masura sa-mi spui cat sa studiez. Important e ca eu o stuiez in duhul Bisericii si nu personal si eretic. Cand Pavel se adreseaza Bisericii din Corint, se adreseaza in primul rand autoritatii acesteia. Caci cine are obligatia sa citeasca sau sa prezinte cele scrise de apostol credinciosilor? Cred ca nu Vasinec adventistul. Eu sunt satul de balivernele vomate de sectari ca voi! Toata istoria exegetica a Bisericii intelege in felul acesta, tu intelegi cum te taie capul! Nu trebuie sa-mi raspunzi la postari, cum de altfel nici eu, atat timp cat nu te iei de mine personal!

vasinec

Re: Pomenirea mortilor. Obiceiuri şi superstiţii

Mesaj necititde vasinec » 17 Noi 2010, 14:22

Tipic sectar. Fara nerusinare. Fiecare studiaza cit poate, iar tu esti nesimtit.
Exprimare tipic ortodoxa.
Faci o confuzie intre datoria fiecarui crestin de a ierta pe aproapele si harul de a lega si dezlega pacate.
Adevărat grăiesc vouă: Oricâte veţi lega pe pământ, vor fi legate şi în cer, şi oricâte veţi dezlega pe pământ, vor fi dezlegate şi în cer
(Matei 18, 18; Ioan 20, 22-23)
Faceti confuzie intre iertarea pacatelor si dezlegare.

Referitor la dezlegare, am pus o intrebare, directa si clara, la care nu ati raspuns. Repet intrebarea: de ce preotii leaga casatorii necrestine, intre persoane divortate (din alt motiv in afara de curvie sau preacurvie)? Mai exact, de ce leaga si dezleaga cum ii taie capul, netinand seama de invataturile si poruncile lui Hristos? La fel au facut si Sfintii Apostoli, a caror "succesiune" au preluat-o?

Sau, aceasta "succesiune" este de la unul care obisnuieste sa nesocoteasca invataturile si poruncile lui Hristos? Stiti dvs. la cine ma refer.

Dle Soal scriptura, unde scrie in Biblie ca Hristos a suflat Duh Sfant asupra tuturor oamenilor
Credeti ca alti oameni nu pot fi plini de Duh Sfant, de la Dumnezeu?
si le -a zis tuturor?
Luaţi Duh Sfânt; cărora le veţi ierta păcatele, vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (Ioan 20, 22-23).
A suflat doar apostolilor .
Repet o intrebare (la fel de directa si clara): de ce nu iarta preotii la fel cum iertau Apostolii? Am dat si un exemplu despre felul cum ierta Sfantul Apostol Pavel.
Iar Bisreica nu inseamna numai adunarea credinciosilor. Numai la sectari inseamna asta.
Ce inseamna Biserica, pentru dvs.?
Daca vorbit de AZ7 ce-ar fi sa vorbim de E. White si de crizele ei de epilepsie. Ce spui? Si de cum minca ea carne de porc iar fraierii ca tine nu. Si de cartile ei "biblice"
Tzatza Floareo, se discuta despre "succesorii apostolilor" si puterea lor de a lega/dezlega sau de a ierta. Nu discutam despre o obsesie a dvs. si barfele aflate pe la coturi. Eu nu fac referire decat la Sfanta Scriptura. Ellen White este "pasiunea" dvs. si nu ma intereseaza acest subiect.
Tipic sectar. Si ce-i cu asta? Daca a fost hirotonit si a primit parohie inseamna ca a dat mita? Iarta-ma dar esti mai prost decit am crezut.
Daca el spune ca a dat, inseamna ca a dat. Mi-a povestit (cu indignare), mai pe scurt, ce hram poarta unii mai-mari ai bisericiii (cu care a avut de a face).
CA sa nu spun, acea persoana pe care o barfesti cu nerusinare nu este si nici nu poate sa-ti fie prieten.
Unde vezi dumneata ca mi-am barfit prietenul? I-am "barfit" pe mai-marii bisericii.
Eu sustin sa fi sters si banat. Am mai spus-o. Nu pentru ca ai alte convingeri religioase, ci petru faptul ca esti nesimtit.
"Nesimtirea" mea este un fel de reactie la fala si mandria clericala, cladita pe mizerie. Poate voi invata de la dumneata sa-mi cizelez limbajul.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Pomenirea mortilor. Obiceiuri şi superstiţii

Mesaj necititde Floryan » 17 Noi 2010, 14:59

Referitor la dezlegare, am pus o intrebare, directa si clara, la care nu ati raspuns. Repet intrebarea: de ce preotii leaga casatorii necrestine, intre persoane divortate (din alt motiv in afara de curvie sau preacurvie)? Mai exact, de ce leaga si dezleaga cum ii taie capul, netinand seama de invataturile si poruncile lui Hristos? La fel au facut si Sfintii Apostoli, a caror "succesiune" au preluat-o?
Nu cunosc astfeld e preoti care sa lege casatorii necrestine. Daca persoanele sunt divortate, trebuie cunoscut motivul divortului. Iar daca unii dezleaga aiurea, are cine sa-i judece. In nici un caz dumneata.
Matale faci pacate? Nu a spus cumva Domnul Hristos sa nu pacatuim?

Sau, aceasta "succesiune" este de la unul care obisnuieste sa nesocoteasca invataturile si poruncile lui Hristos? Stiti dvs. la cine ma refer.
Da va referiti doar la sectari.Asa ca nu poti vorbi de invataturi si porunci. Poti vorbi de doctrina AZ7.

Credeti ca alti oameni nu pot fi plini de Duh Sfant, de la Dumnezeu?
Categoric da, exista. Dar nu au harul preotiei. Cel mai bun exemplu este Sf Paisie Aghioritul care avea darul inainte vederii dar nu era preot.
si le -a zis tuturor?
Luaţi Duh Sfânt; cărora le veţi ierta păcatele, vor fi iertate şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute (Ioan 20, 22-23).
A suflat doar apostolilor .
Repet o intrebare (la fel de directa si clara): de ce nu iarta preotii la fel cum iertau Apostolii? Am dat si un exemplu despre felul cum ierta Sfantul Apostol Pavel.
Nu inteleg. Puteti detalia?

Ce inseamna Biserica, pentru dvs.?
Biserica pentru mine inseamna asa: cladire, ierarhie si credinciosi.


Tzatza Floareo, se discuta despre "succesorii apostolilor" si puterea lor de a lega/dezlega sau de a ierta. Nu discutam despre o obsesie a dvs. si barfele aflate pe la coturi. Eu nu fac referire decat la Sfanta Scriptura. Ellen White este "pasiunea" dvs. si nu ma intereseaza acest subiect.
Nene vasilica, Lenuta Albu este "piatra " pe care sta secta Az7. :lol: Pe mine nu intereseasza credinta ta, atita timp cit te numesti Az7.Daca faci referitre la Sf Scriptura sa nu uiti ca ea a fost caninzata de biserica ortodoxa, SInodul de la Hippo si Cartagina. Dar pe matale nu te intereseaza, am uitat.


Daca el spune ca a dat, inseamna ca a dat. Mi-a povestit (cu indignare), mai pe scurt, ce hram poarta unii mai-mari ai bisericiii (cu care a avut de a face).
Sa fie sanatosi. Sa se pocaiasca. Are cine-i judeca.

Unde vezi dumneata ca mi-am barfit prietenul? I-am "barfit" pe mai-marii bisericii.
Tot aia e.
Spune asa Avva Theodotos: Nu-l judeca pe curvar numai fiindcă tu te înfrânezi. Şi tu încalci legea, doar altfel. Întra-devăr: Cel care a zis „nu preacurvi“ a zis şi „nu judeca pe alţii“.


E valabil si la tine, nu.


"Nesimtirea" mea este un fel de reactie la fala si mandria clericala, cladita pe mizerie. Poate voi invata de la dumneata sa-mi cizelez limbajul.
Esti liber sa ai orice reactie. Te priveste personal.
Si sa nu uit, stai pe linga mine,e un prilej bun de a te pune la punct cu limbajul si chiar putin cu limba romana. :mrgreen:


Te intreb cu ce sunt mai buni niste predicatori aparuti dupa 19 sec de la Hristos decat Parintii Bisericii care au trait in primele sec crestine,iar unii dintre ei au fost chiar contemporani cu apostolii? Caci daca ar fi sa urmam logica voastra, ar insemna ca Biserica lui Hristos cea despre care spunea ca este Mireasa lui si despre care sustinea ca nici portile iadului nu o vor birui; a suferit un lamentabil esec imediat dupa epoca primara, apostolica, si au trecut 19 secole de intuneric , necunostinta a voii lui Dumnezeu si necredinta, pana in momentul in care apar Miller si White, si aduc invatatura crestina din nou la modelul biblic asa cum va place voua adventistilor sa spuneti. Dar atunci apar 2 intrebari:
Biserica lui Hristos a fost moarta atatea secole?
Si, este Dumnezeu drept atunci daca a lasat atatea oameni intr-o biserica neconforma cu Cuvantul si poruncile Lui, fara nicio sansa de mantuire?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

vasinec

Re: Pomenirea mortilor. Obiceiuri şi superstiţii

Mesaj necititde vasinec » 17 Noi 2010, 15:56

Nu cunosc astfeld e preoti care sa lege casatorii necrestine.
Mai sa fie. Se oficiaza, intr-o veselie, casatorii intre persoane divortate (in afara de motiv de curvie sau preacurvie) iar dumneata nu stii de preoti care sa lege casatorii necrestine. Nu stii pentru ca acest pacat a devenit un obicei, in biserica, si pare ceva normal.
Daca persoanele sunt divortate, trebuie cunoscut motivul divortului.
Domnul Iisus Hristos spune ca exista un singur motiv de divort: curvia sau preacurvia. "Eu însã vã spun cã oricine îsi lasã nevasta, afarã de pricinã de curvie, si ia pe alta de nevastã, preacurveste; si cine ia de nevastã pe cea lãsatã de bãrbat, preacurveste."(Matei 19:9) Cate neveste, lasate de barbat, nu se "marita" (cu pacatul) in biserica ortodoxa? Nu ati auzit de persoane care se afla, cu binecuvantarea preotilor, la a doua sau a treia casatorie (desi nu a fost vorba de divort din cauze de curvie)?

Va dau un exemplu dureros (pentru mine): o persoana masculina foarte aproape de inima mea, si-a lasat prima nevasta (desi nu a fost vorba de curvie) si a luat alta femeie, cu incuviintarea si binecuvantarea preotilor. Nimeni nu i-a spus ca nu este bine ceea ce face. Dimpotriva, curvia lui a fost "binecuvantata si sfintita". Poate intuiti la ce persoana ma refer. Va dau un indiciu: eu am mama vitrega, de la 5 ani.
Iar daca unii dezleaga aiurea, are cine sa-i judece. In nici un caz dumneata.
Ce simplu ne spalam pe maini. Numai ca acest pacat (cu legatul si dezlegatul prin nesocotirea invataturilor lui Hristos) este bine cunoscut si practicat in biserica.

Da va referiti doar la sectari.Asa ca nu poti vorbi de invataturi si porunci. Poti vorbi de doctrina AZ7.
Doctrina AZS este construita avand la baza Sfanta Scriptura. Orice nu este cinform cu Scriptura, poate fi contestat.
Dar nu au harul preotiei. Cel mai bun exemplu este Sf Paisie Aghioritul care avea darul inainte vederii dar nu era preot.
In crestinism, Singurul care are "harul preotiei" este Adevaratul Preot, Domnul Iisus Hristos. Daca va uitati in Noul Testament (scrierile originale grecesti) termenul "iereu" (preot) sau "arhiereu" (mare preot) este atribuit, dupa desfiintarea preotiei iudaicve, numai Domnului Iisus Hristos. Crestinii au un Singur "Iereu" si "Arhiereu".

Biserica pentru mine inseamna asa: cladire, ierarhie si credinciosi.
1.Sa inteleg ca ierarhia si credinciosii sunt doua categorii distincte? Este posibil ca ierarhii sa nu fie credinciosi?
2. Dupa cate vad, din biserica lipseste Hristos.
3. Eu stiam ca in biserica nu exista ierarhie ci slujbasi, cu diferite atributii. Cei mai mari cu sarcini mai multe (sau mai grele), cei mai mici cu sarcini mai putine (sau mai usoare), dupa darurile primite.

Cred ca va trebui sa va reconstruiti optica despre Biserica lui Hristos.

Daca faci referitre la Sf Scriptura sa nu uiti ca ea a fost caninzata de biserica ortodoxa, SInodul de la Hippo si Cartagina. Dar pe matale nu te intereseaza, am uitat.
Cand fac referire la Sfanta Scriptura, nu uit ca este Cuvantul lui Dumnezeu, daruit oamenilor de Dumnezeu. Slava sa fie a lui Dumnezeu. Punct.

Te intreb cu ce sunt mai buni niste predicatori aparuti dupa 19 sec de la Hristos decat Parintii Bisericii
De ce-i folositi pe Sfintii Parinti, ca paravan pentru ratacirile voastre? Se stie ca faceti selectie din invataturile Sfintilor Parinti si considerati ca fiind gresite unele din invataturile lor (cele care nu va convin). Zic bine? Vreti sa va dau exemple de invataturi ale Sfintilor Parinti, pe care le respingeti?

Acelasi lucru il facem si noi. Selectam. Dar o facem verificand cu Sfanta Scriptura.

Dvs. pe ce criterii selectati invataturile Sfintilor Parinti si le impartiti in invataturi bune si invataturi gresite (numite si "pareri personale").?

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Pomenirea mortilor. Obiceiuri şi superstiţii

Mesaj necititde Floryan » 18 Noi 2010, 08:31

Doctrina AZS este construita avand la baza Sfanta Scriptura. Orice nu este cinform cu Scriptura, poate fi contestat.
Care este acea Sf Scriptura VT ? Cea cu 39 +14 carti sau doar cea cu 39 carti VT.

In crestinism, Singurul care are "harul preotiei" este Adevaratul Preot, Domnul Iisus Hristos. Daca va uitati in Noul Testament (scrierile originale grecesti) termenul "iereu" (preot) sau "arhiereu" (mare preot) este atribuit, dupa desfiintarea preotiei iudaicve, numai Domnului Iisus Hristos. Crestinii au un Singur "Iereu" si "Arhiereu".
Asa, bun dovediti cu argumente istorice acest lucru.

Dupa cate vad, din biserica lipseste Hristos.
Hristos este cap al bisericii, iar biserica este Trupul Lui.

Cred ca va trebui sa va reconstruiti optica despre Biserica lui Hristos.
N-am de ce. Avem 2000 de ani de istorie, voi sectarii 200.

Cand fac referire la Sfanta Scriptura, nu uit ca este Cuvantul lui Dumnezeu, daruit oamenilor de Dumnezeu. Slava sa fie a lui Dumnezeu. Punct.
Punct si virgula si de la capat.
Te intreb, Evanghelia Adormirii Maicii Domnului, Apocalipsul lui Toma, Evanghelia lui TOma, Evanghelia Copilariei Domnului Iisus, astea de ce nu sunt in BIblia? Daca Cuvantul lui Dumnezeu este Bibia, unde este in BIblie, lista de carti insuflata?

De ce-i folositi pe Sfintii Parinti, ca paravan pentru ratacirile voastre? Se stie ca faceti selectie din invataturile Sfintilor Parinti si considerati ca fiind gresite unele din invataturile lor (cele care nu va convin). Zic bine? Vreti sa va dau exemple de invataturi ale Sfintilor Parinti, pe care le respingeti?

Acelasi lucru il facem si noi. Selectam. Dar o facem verificand cu Sfanta Scriptura.

Dvs. pe ce criterii selectati invataturile Sfintilor Parinti si le impartiti in invataturi bune si invataturi gresite (numite si "pareri personale").?

Intii raspunde la ce te-am intrebat.
Biserica nu se bazeaza pe invatatura unui om fie el si Sfant martir ci respecta ca principiu ,,ceea ce au crezut toti crestinii din toate timpurile si din toate locurile,, asa cum a precizat in sec. IV Sf Vicentiu de Lerin. Asa s-a aparat Biserica de erezii. Ce nu intelegi tu si ai tai care aveti mintea intunecata de diavolul teolog, este faptul ca Hristos care le-A promis Apostolilor si urmasilor lor ca va fi cu ei pana la sfarsitul veacurilor si ca Biserica pe care El a intemeiat-o n-o vor birui nici portile(puterile) iadului, plus ca le-a trimis Duhul Adevarului care-i va calauzi la tot Adevarul, nu e un Dumnezeu delasator si nevolnic, care si-a parasit Biserica, El care e cap al Ei. Voi ganditi ca dupa veacul I, la 2-3 generatii dupa Apostoli, crestinii au fost inghititi de paganism si gnosticism si Hristos a asistat neputincios la asta. Numai oamenii fara credinta asemenea voua pot gandi asa care, culmea, mai au si pretentia ca cunosc Biblia mai bine decat noi, ortodocsii, neluand in seama ca de cate ori a fost necesar, Dumnezeu a trimis ingeri si Arhangheli pentru a-i scapa si indruma pe Apostoli. Mai mult, a venit chiar El si l-a luminat pe Saul facandu-l din prigonitor, cel mai mare Apostol. Si voi ziceti ca credeti in El si numai in El, dar nu credeti in toate cuvintele lui si va puneti nadejdea numai in ratiunea voastra care va facut sa credeti ca singuri si fara calauza puteti talcui Biblia dupa mintea voastra, desi aceiasi Biblie opreste aceasta in multe locuri si uitand ca aceiasi Scriptura ii numeste blestemati pe cei ce-si pun nadejdea in oameni(deci si in ei insisi) si uitand ca trebuie sa ne punem nadejdea numai in Dumnezeu si in Fiul sau Iisus Hristos si in Duhul Sfant care ne va calauzi la tot Adevarul. Noi avem o multime de marturii in care se vede luminat providenta divina adica purtarea de grija a lui Dumnezeu fata de Biserica Sa.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

vasinec

Re: Pomenirea mortilor. Obiceiuri şi superstiţii

Mesaj necititde vasinec » 18 Noi 2010, 09:32

Va reamintesc ca discutam despre cei ce se intituleaza preoti ("succesori apostolici") si despre legarile si dezlegarile facute de ei, nesocotind invataturile lui Hristos. Sa revenim la subiect.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Pomenirea mortilor. Obiceiuri şi superstiţii

Mesaj necititde Floryan » 18 Noi 2010, 10:39

Va reamintesc ca discutam despre cei ce se intituleaza preoti ("succesori apostolici") si despre legarile si dezlegarile facute de ei, nesocotind invataturile lui Hristos. Sa revenim la subiect.
N-am facut decit sa-ti raspund.
Fa lista de intrebari si posteaza-le.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

vasinec

Re: Pomenirea mortilor. Obiceiuri şi superstiţii

Mesaj necititde vasinec » 18 Noi 2010, 14:37

Va reamintesc ca discutam despre cei ce se intituleaza preoti ("succesori apostolici") si despre legarile si dezlegarile facute de ei, nesocotind invataturile lui Hristos. Sa revenim la subiect.
N-am facut decit sa-ti raspund.
Fa lista de intrebari si posteaza-le.
Mai intai sa lamurim o singura problema (pe care o tot ocoliti): cum explicati legarea de casatorii necrestine (intre persoane divortate din alt motiv decat curvia), descosinderandu-se, astfel, invataturile Domnului Iisus Hristos? Va rog sa explicati acest "fenomen" care are loc la nivel de biserica (nu este vorba de cazuri particulare).

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Pomenirea mortilor. Obiceiuri şi superstiţii

Mesaj necititde Floryan » 18 Noi 2010, 14:59

Mai intai sa lamurim o singura problema (pe care o tot ocoliti): cum explicati legarea de casatorii necrestine
1.Eu unul nu o ocolesc. Nu cunosc insa niciun preot care sa fi facut acest lucru, dar asta nu inseamna ca nu exista vreo unul care ar fi facut asta.
Dar, preotul este om. Intre preot si sfant nu se pune intotdeuna semn de egalitate. Eu la dreptarul de spovedanie al Parintelui Cleopa cind am citit este scris mare acolo: m-am casatorit cu sectar, sau catolic, sau de alta religie. Mai mult, daca sa spunem sotia mea trece la vreo secta si nu vrea sa se intoarca, pot divorta de ea.


2. Citeam acum citeva zile un articol, cum biserica Az7 sustine hirotonirea femeilor. I-a sa va vedem dle Vasinec, unde scrie in Biblie ca femeile trebuiesc hirotonite. Sursa este ceva de genul adventistaffirm.org.
Dupa epuizarea acestui subiect, trecem la pozitia AZ7 fata de homosexuali, pentru ca dupa cite am citit biserica Z7 si-a revizuit pozitia fata de homosexualitate.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

vasinec

Re: Pomenirea mortilor. Obiceiuri şi superstiţii

Mesaj necititde vasinec » 18 Noi 2010, 15:46

Mai intai sa lamurim o singura problema (pe care o tot ocoliti): cum explicati legarea de casatorii necrestine
1.Eu unul nu o ocolesc. Nu cunosc insa niciun preot
1. Este un caz general (nu particular), in biserica. Preotii, la gramada, oficiaza (leaga) casatorii necrestine.
2. Domnule, sunteti extraordinar. Cum puteti spune ca nu ati auzit de nici un caz. Se divorteaza pe rupte si se oficiaza casatorii intre divortati, in nestire. Lasa pe unul ia pe altul. Se satura de una o ia pe alta. Curvasaraie cat cuprinde; cu binecuvantare de la "succesorii apostolici".

Si, dumneata spui ca nu ai auzit de asa ceva. Interesant.

Eu la dreptarul de spovedanie al Parintelui Cleopa cind am citit este scris mare acolo: m-am casatorit cu sectar, sau catolic, sau de alta religie. Mai mult, daca sa spunem sotia mea trece la vreo secta si nu vrea sa se intoarca, pot divorta de ea.
Ia auzi. Inca o nesocotire a invataturilor lui Hristos si a Apostolilo Sai. Si asta, tot cu binecuvantarea "succesorilor apostolici". Discutam si despre asta.
2. Citeam acum citeva zile un articol, cum biserica Az7 sustine hirotonirea femeilor.
Dat-mi link-ul. Miroase a minciuna.
Dupa epuizarea acestui subiect, trecem la pozitia AZ7 fata de homosexuali, pentru ca dupa cite am citit biserica Z7 si-a revizuit pozitia fata de homosexualitate.
Asta e minciuna clara. Biserica adventista nu are ce sa revizuiasca referitor la pozitia fata de homosexualitate. Da-ti link-ul.

P.S. Va reamintesc ca subiectul discutie este despre legare/dezlegare facuta de "succesorii apostolici". Nu ocoliti tema discutiei, incercand sa plasati niste minciuni diversive.

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: Pomenirea mortilor. Obiceiuri şi superstiţii

Mesaj necititde daniel tuduran » 18 Noi 2010, 18:35

Mai intai sa lamurim o singura problema (pe care o tot ocoliti): cum explicati legarea de casatorii necrestine
1.Eu unul nu o ocolesc. Nu cunosc insa niciun preot
1. Este un caz general (nu particular), in biserica. Preotii, la gramada, oficiaza (leaga) casatorii necrestine.
2. Domnule, sunteti extraordinar. Cum puteti spune ca nu ati auzit de nici un caz. Se divorteaza pe rupte si se oficiaza casatorii intre divortati, in nestire. Lasa pe unul ia pe altul. Se satura de una o ia pe alta. Curvasaraie cat cuprinde; cu binecuvantare de la "succesorii apostolici".

Si, dumneata spui ca nu ai auzit de asa ceva. Interesant.
Dragul meu,cand aduci pe forum o informatie ar fi bine sa te consulti cu cineva daca nu stapanesti subiectul,in cazul de fata era bine sa intrebi un preot ca informatia ta sa nu fie de fapt dezinformatie.
Deci in Biserica ortodoxa Taina (slujba) Cununii nu se poate savarsi decat o (una) singura data in viata pt o persoana. Prin iconomie se poate face si a doua oara pt cineva care a fost divortat si se casatoreste cu o fata(baiat) care n-a fost casatorita niciodata.
In cazul in care o persoana divortata(sau vaduva) se casatoreste cu alta persoana divortata (sau vaduva) li se face si lor ceva (o ierurgie) ca sa nu stea chiar in concubinaj.Insa si ierurgia asta se poate face doar de doua ori,iar in rest Dumnezeu cu mila. Se intampla ca ramane o fata vaduva la 20 de ani. La voi cum se procedeaza in astfel de cazuri?
Ramane vaduva pe toata viata sau ii dau adventistii o binecuvantare sa se remarite?
PS Intreba totusi un preot ca sa nu mai spui prostii pe forum.Asa cred ca ii cinstit.
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Pomenirea mortilor. Obiceiuri şi superstiţii

Mesaj necititde Floryan » 18 Noi 2010, 19:13

Dat-mi link-ul. Miroase a minciuna.


Bai baiatule, eu tot incerc sa te calmez si tu vezi numai minciuni peste tot si conspiratii si Biblii traduse mincinos. Vai de tine, in ce hal ai ajuns! Cum sa te mint!

I-a citeste aici:
http://articolecrestine.com/hirotonirea ... eilor.html

Asta e minciuna clara. Biserica adventista nu are ce sa revizuiasca referitor la pozitia fata de homosexualitate. Da-ti link-ul.


Cu multa placere iti dau tot ce-mi ceri. Mai am si altele, pastorii vostrii pacatosi, curvari si insetati de averi va fura pe voi, dar eu nu ma leg de pacatele oamenilor ca tine. Dar fac asta pentru ca tu esti mai rau ca Inchizitia. Tu si cei ca tine, vreti sa vezi pacatosii intinsi si executati. Sa plateasca, nu? Asta dragule e fanatism, nu e crestinism.

http://webcache.googleusercontent.com/s ... clnk&gl=ro
P.S. Va reamintesc ca subiectul discutie este despre legare/dezlegare facuta de "succesorii apostolici". Nu ocoliti tema discutiei, incercand sa plasati niste minciuni diversive.
Nu sunt preot, intrebati-l pe parintele.

PS - uite care e treaba, discutia asta a noastra mers prea departe. MIe unul nu-mi face bine. Daca vrei sa discutam cu argumente frumos si civilizat, de acord, dar daca se trece peste limita bunului simt, eu unul ma retrag. Am destule probleme si cred ca si tu la fel, ca sa ne certam pe forum.
Sa nu uiti ca ti-am cerut dovezi istorice, subiect evitat permanent de tine. Daca preotia a fost desfiintata, atunci cine si cand a introdus-o din nou.
In biserica AZ7 exista episcopi si diaconi?
Si de tainele bisericii? LA az7 unde sunt tainele?
Am inteles ca lucrezi in constructii, pot sa te intreb ceva pe privat?
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

vasinec

Re: Pomenirea mortilor. Obiceiuri şi superstiţii

Mesaj necititde vasinec » 19 Noi 2010, 07:27


Citeam acum citeva zile un articol, cum biserica Az7 sustine hirotonirea femeilor. I-a sa va vedem dle Vasinec, unde scrie in Biblie ca femeile trebuiesc hirotonite. Sursa este ceva de genul adventistaffirm.org.
Pai, vedeti ca mintiti? Am citit articolul dvs. Sunt unele persoane care sustin hirotonirea femeii. Nu este vorba de pozitia biserici adventiste. Eu inca nu am auzit despre hirotonirea vre-unei femei in Biserica AZS.
Dupa epuizarea acestui subiect, trecem la pozitia AZ7 fata de homosexuali, pentru ca dupa cite am citit biserica Z7 si-a revizuit pozitia fata de homosexualitate.
Pai, vedeti ca iar mintiti? Am citit si acest articol. Vorbesc unii despre hosexualitate ca despre o mostenire genetica. Si, astfel de pareri se vehiculeaza de 20 de ani ( articolul dvs. are ca titlu o afirmatie facuta acum 20 de ani - si totusi, homosexualitatea nu a patruns in biserica adventista). Dar, oficial, biserica adventista ia in considerare ce spune Sfanta Scriptura si considera homosexualitatea ca fiind un pacat. Eu nu am auzit ca vre-un homosexual sa fie membru al bisericii adventiste.

Oare, in biserica ortodoxa sunt homosexuali? Sau, unde are sanse sa patrunda homosexualitatea: in biserica ortodoxa sau in biserica adventista?

A fost o postare off topic. Sa revenim la subiect: legarile si dezlegarile facute de "succesorii apostolici".

vasinec

Re: Pomenirea mortilor. Obiceiuri şi superstiţii

Mesaj necititde vasinec » 19 Noi 2010, 07:52

Dragul meu,cand aduci pe forum o informatie ar fi bine sa te consulti cu cineva daca nu stapanesti subiectul,in cazul de fata era bine sa intrebi un preot ca informatia ta sa nu fie de fapt dezinformatie.
Astazi ma intalnesc cu un preot. Poate vom avea timp sa discutam si despre problema aceasta.
Deci in Biserica ortodoxa Taina (slujba) Cununii nu se poate savarsi decat o (una) singura data in viata pt o persoana. Prin iconomie se poate face si a doua oara pt cineva care a fost divortat si se casatoreste cu o fata(baiat) care n-a fost casatorita niciodata.
In cazul in care o persoana divortata(sau vaduva) se casatoreste cu alta persoana divortata (sau vaduva) li se face si lor ceva (o ierurgie) ca sa nu stea chiar in concubinaj.Insa si ierurgia asta se poate face doar de doua ori,iar in rest Dumnezeu cu mila. Se intampla ca ramane o fata vaduva la 20 de ani.
Spicuiesc din "Catehismul ortodox".

""""""""""214. Sunt ingaduite de Biserica a doua si a treia nunta?

A doua si a treia nunta erau privite odinioara de Biserica cu mai multa asprime si ingaduite numai ca un pogoramant facut pentru slabi-ciunea firii omenesti. De aceea, erau insotite de unele epitimii, sau canoane de pocainta (opriri de la Sf. impartasanie). Astazi insa, deoarece asemenea casatorii au devenit mai dese, Biserica e nevoita sa le ingaduie si sa le binecuvanteze, pentru a nu lasa pe cei impreunati cu legatura trupeasca, sa traiasca in pacat, fara binecuvantarea lui Dumnezeu. """""""""""""""

Nu vad nici o raportare la invataturile Mantuitorului si ale Sfintilor Apostoli. In schimb, vad multa "ingaduinta" (oficierea curviei, ca sa nu mai para un pacat si amestecarea lui Dumnezeu in aceasta "ingaduinta" ).
La voi cum se procedeaza in astfel de cazuri?
Ramane vaduva pe toata viata sau ii dau adventistii o binecuvantare sa se remarite?
PS Intreba totusi un preot ca sa nu mai spui prostii pe forum.Asa cred ca ii cinstit.
La noi se procedeaza simplu, cum ne-au invatat Hristos si Apstolii:
1. Nu se pune in discutie problema persoanelor vaduve sau divortate din pricina de curvie (din vina celuilalt). Astfel de persoane sunt dezlegate si se pot recasatori, fara nici o problema. Asa ne invata Sfanta Scriptura.
2. Daca un cuplu se desparte, din alt motiv decat curvia, este dator sa se impace (cum spune Scriptura). Nu este incurajata, sub nici o forma, recasatorirea ci rezolvarea problemelor si impacarea. Cuplul respectiv are tot sprijinul bisericii pentru a reveni la viata de familie crestina.
3. Cand se afla ca un cuplu are probleme, biserica (pastorul, slujbasii, credinciosii) actioneaza si se roaga pentru rezolvarea problemelor si interventia lui Dumnezeu pentru ca acel camin sa-si regaseasca pacea. Au loc multe discutii, consilieri si ore de rugaciune pentru rezolvarea problemelor dupa voia lui Dumnezeu ("ceea ce Dumnezeu a unit nimeni sa nu desparta"). Din pacate, cu toata aceasta preocupare pentru familia crestina, tot se mai produce cate un divort.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Pomenirea mortilor. Obiceiuri şi superstiţii

Mesaj necititde Floryan » 19 Noi 2010, 09:11

Pai, vedeti ca mintiti? Am citit articolul dvs. Sunt unele persoane care sustin hirotonirea femeii. Nu este vorba de pozitia biserici adventiste. Eu inca nu am auzit despre hirotonirea vre-unei femei in Biserica AZS.
N-am mintit cu nimic. Biserica Az7 nu exista. Si nu paote avea un punct de vedere oficial. Nu tu ai spus ca nu eixsta nicio ierarhie si ca de fapt biserica sunt credinciosii. Pai uite ce spun credinciosii tai!

Pai, vedeti ca iar mintiti? Am citit si acest articol. Vorbesc unii despre hosexualitate ca despre o mostenire genetica. Si, astfel de pareri se vehiculeaza de 20 de ani ( articolul dvs. are ca titlu o afirmatie facuta acum 20 de ani - si totusi, homosexualitatea nu a patruns in biserica adventista). Dar, oficial, biserica adventista ia in considerare ce spune Sfanta Scriptura si considera homosexualitatea ca fiind un pacat. Eu nu am auzit ca vre-un homosexual sa fie membru al bisericii adventiste.
O dai in bilbiiala, e plina secta Az7 de gay si lesbiene. Nu exista homosexualitate mostenita genetic, asa va prostesc aia pe voi.
Aporpo ce reprezinta Seventh-day Adventist Kinship International?
Oare, in biserica ortodoxa sunt homosexuali? Sau, unde are sanse sa patrunda homosexualitatea: in biserica ortodoxa sau in biserica adventista?
Exista in biserica ortodoxa, si pretutindeni, pentru ca Sf Scriptura spune ca pacatul a patruns in lume, nu scrie nicaieri, ca pacatul a patruns in lume exceptind secta AZ7; sau paote la voi scrie. :D

A fost o postare off topic. Sa revenim la subiect: legarile si dezlegarile facute de "succesorii apostolici".
Sigur, ai o lista cu intrebari, am crezut ca pe acelea le vei aborda, dar va ca tie iti place scandalul si sa judeci. Incepe prin a raspunde frumos, elegant, cu dovezi altfel eu ma retrag. Cu tine e pierdere de vreme.

Daca preotia a fost desfiintata de Domnul Hristos, atunci cine si cind a reintrodus preotia? Adu dovezi clare, scrieri, nu teoria conspiratiei sau interpretari persoanale.
La noi se procedeaza simplu, cum ne-au invatat Hristos si Apstolii:
Pe voi nu va invatat nimeni nimic. Doar ati preluat, adaptat sau furat.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 88 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX