Manipulare şi minciună antiortodoxă

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu
Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde Doriana » 30 Oct 2010, 18:17

Jenant?
faptul de a trece la un cult neoprotestant, echivaleaza cu a-L gasi pe Dumnezeu?
.
E jenanta schimbarea de atitudine a ortodoxului fata de cel pe care pana acum il numea "parinte". Unii fosti preoti au totusi peri albi si minte mai multa decat noi...
In ce priveste gasirea lui Dumnezeu, am luat cunostinta ca numai tu L-ai gasit deoarece esti in afara vreunui cult. :roll:
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde electric77 » 30 Oct 2010, 20:09

In ce priveste gasirea lui Dumnezeu, am luat cunostinta ca numai tu L-ai gasit deoarece esti in afara vreunui cult. :roll:
Nu noi Il gasim pe Dumnezeu, ci El ne gaseste pe noi in starea deplorabila in care ne aflam si ne intinde o Mana de ajutor...

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde dumio » 31 Oct 2010, 13:49

Jenant?
faptul de a trece la un cult neoprotestant, echivaleaza cu a-L gasi pe Dumnezeu?
.
E jenanta schimbarea de atitudine a ortodoxului fata de cel pe care pana acum il numea "parinte". Unii fosti preoti au totusi peri albi si minte mai multa decat noi...
In ce priveste gasirea lui Dumnezeu, am luat cunostinta ca numai tu L-ai gasit deoarece esti in afara vreunui cult. :roll:
Au fost altii mult mai destepti decat un simplu "parinte" cu peri albi, care au fost ditamai patriarhii si episcopii si care au cazut in erezie (Nestorie- dioprosopism, Dioscur-monofizitism, Serghie si Chir-monotelisti, altii iconoclasti, inainte de asta, Eusebiu de Cezareea si Eusebiude Nicomidia-semiarieni) si au fost scosi din sanul Bisericii pierzand comuniunea. Nu pentru faptul ca a fost "parinte" si i s-a sarutat mana, dar mai apoi a trecut la nu stiu de confesiune, i se datoreaza cinstire si respect pentru ca acolo a gasit pe Dumnezeu. Este falsa aceasta supozitie! Si totusi, cum spunea Daniel, foarte putini preoti ortodocsi si chiar romano-catolici trec la p/np, fata de pastori care trec la BO sau BRC (fara sa amintesc de credinciosi. Daca cei ortodocsi au trecut prin actiuni prozelitiste, ceilalti p/np au trecut si trec de buna-voie si in mod liber, cercatand ei insisi adevarul).

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde Doriana » 31 Oct 2010, 17:05

Au fost altii mult mai destepti decat un simplu "parinte" cu peri albi, care au fost ditamai patriarhii si episcopii si care au cazut in erezie Nu pentru faptul ca a fost "parinte" si i s-a sarutat mana, dar mai apoi a trecut la nu stiu de confesiune, i se datoreaza cinstire si respect pentru ca acolo a gasit pe Dumnezeu.
Eu cred ca totusi este jenant. Si eu am parasit ortodoxia [ca denominatie, caci ca religie nu prea am cunoscut-o], dar nu as indrazni sa spun ceva impotriva celor prin care a lucrat Hristos cand eram ortodoxa. Am vazut harul coborandu-se prin anumiti preoti si ei au ramas parintii mei chiar daca anumite idei de-ale lor le consider ne-crestine. Si acum recunosc un preot cu har si respect institutia pe care o reprezinta.
Insa daca iti permiti sa-l faci eretic pe un om inseamna ca tu te consideri un crestin grozav de bun si nu-ti mai vezi mizeria in care te scalzi, asa cum invata Ortodoxia. E drept ca sunt anumiti oameni pusi de Dumnezeu sa demaste ereziile, dar ma indoiesc ca sunt prea multi pe acest forum.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde dumio » 31 Oct 2010, 18:11

Au fost altii mult mai destepti decat un simplu "parinte" cu peri albi, care au fost ditamai patriarhii si episcopii si care au cazut in erezie Nu pentru faptul ca a fost "parinte" si i s-a sarutat mana, dar mai apoi a trecut la nu stiu de confesiune, i se datoreaza cinstire si respect pentru ca acolo a gasit pe Dumnezeu.
Eu cred ca totusi este jenant. Si eu am parasit ortodoxia [ca denominatie, caci ca religie nu prea am cunoscut-o], dar nu as indrazni sa spun ceva impotriva celor prin care a lucrat Hristos cand eram ortodoxa. Am vazut harul coborandu-se prin anumiti preoti si ei au ramas parintii mei chiar daca anumite idei de-ale lor le consider ne-crestine. Si acum recunosc un preot cu har si respect institutia pe care o reprezinta.
Insa daca iti permiti sa-l faci eretic pe un om inseamna ca tu te consideri un crestin grozav de bun si nu-ti mai vezi mizeria in care te scalzi, asa cum invata Ortodoxia. E drept ca sunt anumiti oameni pusi de Dumnezeu sa demaste ereziile, dar ma indoiesc ca sunt prea multi pe acest forum.
De ce nu ai cunoscut ortodoxia? Si daca acum ai cunoscut-o (daca ai cunoscut-o) de ce nu te intorci la ea, daca intr-adevar o consideri Biserica cea adevarata care invata si indruma corect pe calea mantuirii? Despre preotii cu har si cei fara de har pot spune urmatoarele: toti preotii, indiferent de starea morala au har (ca taina a hirotoniei) prin care Insusi Hristos lucreaza spre a noastra mantuire. In aceasta consta taina. Sigur ca intervine responsabilitatea fiecarui slujitor sa faca cunoscuta calea lui Hristos nu numai cu vorba si cu slujirea corecta in Biserica, ci si cu fapta vieti sale. Pentru aceasta trebuie sa se pregateasca in mod deosebit pentru cele sfinte, are un anumit canon, se spovedeste mai des (pentru ca se impartaseste la fiecare liturghie), sa aiba o familie ordonata (sau sa fie exemplu de ascultare in manastire), sa fie smerit, sa se pregateasca si intelectual ca sa poata raspunde la toate provocarile vremii etc.etc.etc. Dar, peste toate acestea, trebuie sa asculte de episcopul sau si de sinodul Bisericii, in sensul ca respecta invatatura de credinta chiar prin juramant (si mi se pare normal sa jure odata ce vrea sa slujeasca lui Hristos asa cum militarul jura sa-su\i apere tara chiar cu pretul vietii, ca altfel si unul si altul dezerteaza foarte usor cand nu-i convine ceva) si se supune regulamentului bisericesc. Preotul trebuie sa fie exemplu de ascultare si de ordine, ca si ceilalti sa asculte de Biserica, pentru ca ascultarea este mantuitoare. In felul acesta putem explica de ce un credincios din biserica, chiar daca nu are pregatire teologica se mantuieste, pt. ca asculta si crede ceea ce Biserica il invata. Are credinta ca ceea ce primeste ii este de folos spre mantuire. Daca toti s-ar razvrati si ar parasi Biserica pt. a infinta alte confesiuni sau ar adera la alte credinte, unde am ajunge? Nu pot toti hotari si nici conduce in Biserica, ci doar cei chemati si pregatiti, dar mai ales sfintiti.
Totusi, in caz de erezie (si aici nu este nevoie de un sinod sa constate), slujitorul (preotul) cade din har si perde orice autoritate. Daca un preot are pacate (din punct de vedere moral si disciplinar) opritoare de la cele ale preotiei, el este caterisit (este oprit de a sluji, fara a-si pierde harul preotiei, care devine doar nelucrator, pentru ca nu are autoritatea din partea mai-marelui sau), dar atunci cand cade in erezie, el pierde efectiv harul preotiei. Orice slujire pe care o face este fara valabilitate. Asa se exprima canoanele Bisericii formulate in cadrul sinoadelor ecumenice (despre care spunem ca au asistenta Duhului Sfant) si fata de care trebuie sa ascultam si sa ne supunem, caci ascultand de Biserica, ascultam de Insusi Hristos, Capul ei.

Vianor
Mesaje:111
Membru din:29 Aug 2010, 20:40
Confesiune:protestant

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde Vianor » 31 Oct 2010, 22:00

Eu am scris asta sau poate eşti pregătit să recunoşti că mi-ai falsificat mesajul?
Nu am falsificat eu nimic... am făcut doar simplu copy / paste... si am deschis 2 paranteze pt a reda contextul apropiat...
Iar cât priveşte vocabularul acesta mai special, să ştii că nu-l folosesc NICIODATĂ, dar cazul imbecilului ăsta, care minte cu neruşinare şi spune lucruri total neadevărate despre Ortodoxie, pe care ar fi bine să recunoşti şi tu că sunt greşite - nu am dreptul să mă abţin. Nu mă apăr pe mine şi nu-l defaim pe el. Apăr Biserica de orice minciună şi dacă dl Filat ar fi spus aşa ceva în cadrul dezbaterilor (dar îl consider mult mai deştept ca Florea ăsta şi nu ar face-o), i-aş fi spus la fel şi ia-şi fi dat şi palemele respective, mai ales că în cazul lui sunt sigur că mi le dădea înapoi cu vârf şi îndesat cu toate centurile lui negre şi cu ura lui din copilărie când dorea moartea propriului tată. Şi atunci bucuria mea era să fie deplină în mărturisirea Adevărului.
Hai să fim în special prudenți faţă de falsa umilinţă! Este uşor să arăţi smerit prin „ficţiunile verbale” şi „gesturile prefăcute”, însă „îndurarea insultei dezvăluie pe adevăratul umil” !

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde IOACHIM » 31 Oct 2010, 22:32

Da, chiar si acestia nu le au cu ortodoxia. Ori nu au studiat destul sau serios sau chiar deloc. .
Merci, asa putem spune si noi ca np trecuti la ortodoxie nu aveau nimic comun cu np-ismul. Ma interesa un raspuns onest. Cand intalnim un preot nu-l scoatem din "Saru`mana, parinte!", "Blagosloviti", iar dupa ce Il gaseste pe Dumnezeu spunem ca nu a avut niciodata treaba cu ortodoxia . E jenant...
Mai sunt alti preoti ortodocsi din Romania trecuti la np?
.
Unele marturii de pe you-tube au disparut in mod suspect. Mai sunt cateva pe trilulilu.
- Pai daca te deranjeaza poti sa nu-i zici saru` mana! Da` nu numa` lui... nici lu` bunica, nici lu` mama.. la nimeni (nimanui). Nu e o problema! Si nici binecuvantare nu e obligatoriu sa ceri! Daca altii aleg sa o faca... ce ai tu impotriva? Pe tine te intreaba cinvea de ce nu iei cuvantul la adunare in absolut fiecare duminica iar pastorul da?
- Daca privesti Ortodoxia ca pe un cult... inteleg mirarea ta! Trebuie insa doar sa pricepi ce e Ortodoxia si te lamuresti si cum e cu apostatii! Si despre Iuda sunt unii care spun ca e cel mai mare apostol :lol: Ca abia el a inteles .. iar ceilalti erau niste ignoranti... Da` Iuda s-a sacrificat.. ca sa iasa.... cartile.... Cam asa faci si tu cand vb. despre apostati!

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde protosinghel » 31 Oct 2010, 22:37

Eu am scris asta sau poate eşti pregătit să recunoşti că mi-ai falsificat mesajul?
Nu am falsificat eu nimic... am făcut doar simplu copy / paste... si am deschis 2 paranteze pt a reda contextul apropiat...
Nu ştiu ce vă învaţă acolo, dar în cazul ăsta, după ce pui o paranteză de la tine, pe care eu nu am scris-o, trebuie să pui aşa "(xyz - Vianor)". Dar aşa cum ai pus tu, pur şi simplu mi-ai falsificat mesajul.
Hai să fim în special prudenți faţă de falsa umilinţă! Este uşor să arăţi smerit prin „ficţiunile verbale” şi „gesturile prefăcute”, însă „îndurarea insultei dezvăluie pe adevăratul umil” !
Am argumente biblice pt comportamentul meu faţă de acest individ... Nu o fac cu ură faţă de el, ci cu râvnă pentru Adevăr şi Biserica Adevărată.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde IOACHIM » 31 Oct 2010, 22:41

Jenant?
faptul de a trece la un cult neoprotestant, echivaleaza cu a-L gasi pe Dumnezeu?
.
E jenanta schimbarea de atitudine a ortodoxului fata de cel pe care pana acum il numea "parinte". Unii fosti preoti au totusi peri albi si minte mai multa decat noi...
In ce priveste gasirea lui Dumnezeu, am luat cunostinta ca numai tu L-ai gasit deoarece esti in afara vreunui cult. :roll:
Calitatea de parinte nu ti-o dau meritele personale sau meritele...prisositoare. Nu e ceva dat... sau dobandit! E un dar... si asta atârnă de STATORNICIA in credinta dar si de ASCULTAREA de Biserică.
+ credinciosul il numeste parinte in virtutea unei paternitati-filiatii duhovnicesti; daca unul din ei (preot sau credincios) se rupa de Biserica... si filiatia se sfâşie.

ESENTIAL aici e TOCMAi faptul ca atitudinea ortodoxului NU SE SCHIMBa... ci este aceeasi. El se raporteaza... cum ti+am zis deja de atatea ori.... nu la persoane... ci la ADEVARUL BISERICII. Te+ai rupt de Biserica... fie si preot sau chiar episcop fiind.... te+ai rupt de Hristos, NU MAi AVEM COMUNIUNE

Despre parul alb: de+ar sta in asta intelepciunea sau mintea cea multa... Stii si tu cum stau lucrurile de fapt... doar ai cetit Cărţile. Ce sa mai zic de Int. Solomon + cu valoarea care nu asteapta nr. anilor s.a.m.d.

Despre gasirea lui Dumnezeu si apostazia unor prelati: Pai cum ramane cu Biserica invizibila... bre`?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde IOACHIM » 31 Oct 2010, 22:56

A SE CITI IN PARALEL!
Au fost altii mult mai destepti decat un simplu "parinte" cu peri albi, care au fost ditamai patriarhii si episcopii si care au cazut in erezie
Eu cred ca totusi este jenant.
Si eu am parasit ortodoxia [ca denominatie, caci ca religie nu prea am cunoscut-o], dar nu as indrazni sa spun ceva impotriva celor prin care a lucrat Hristos cand eram ortodoxa.
- Pai si ce? Si Iuda a parasit pe Hristos [ca persoana si Invatator, caci ca Dumnezeu nu prea L-a cunoscut] si nu a indraznit sa spuna ceva impotriva celui ce candva i-a fost prieten si invatator.
Am vazut harul coborandu-se prin anumiti preoti si ei au ramas parintii mei chiar daca anumite idei de-ale lor le consider ne-crestine.
A vazut harul coborandu-se si minuni savarsindu-se chiar de catre apostoli si ei au ramas prietenii lui, chiar daca apropierea lor de Hristos nu a gasit-o de mare lauda!
Si acum recunosc un preot cu har si respect institutia pe care o reprezinta.
Si duap vanzare, Iuda a recunoscut statornicia celorlalti apostoli si a respectat invatatura Lui Hristos pe care acestia o reprezentau. - dar n-a urmat-o
Insa daca iti permiti sa-l faci eretic pe un om inseamna ca tu te consideri un crestin grozav de bun si nu-ti mai vezi mizeria in care te scalzi, asa cum invata Ortodoxia. E drept ca sunt anumiti oameni pusi de Dumnezeu sa demaste ereziile, dar ma indoiesc ca sunt prea multi pe acest forum.
- Daca iti permiti sa-l faci eretic pe un om ... nu o faci in nume personal, ca nimeni nu e un crestin grozav de bun, si toti ar trebui sa vedem mizeria in care ne scaldam, asa cum invata Ortodoxia - ci o faci in virtutea ADEVARULUI marturisit de Biserica. Cine nu marturiseste acest adevar.... e eretic si in afara Adevarului si Adevarul nu este in el.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde Doriana » 31 Oct 2010, 22:58

Ce voiam sa spun e ca avem de invatat de la David, omul dupa inima lui Dumnezeu. Desi Saul devenise un criminal nenorocit si umbla dupa el sa il omoare, si pana si Dumnezeu se lepadase de el, David nu a indraznit sa ridice mana impotriva lui. Motivul? "„Să mă ferească Dumnezeu să fac aceasta domnului meu, unsul Domnului, şi să-mi ridic mâna mea asupra lui, căci este unsul Domnului”.[1 Regi 24:7]

Era Saul eretic? Era mai mult de atat. Pana si Dumnezeu il lepadase si nu mai voia sa auda de el. Dar David a respectat ungerea care fusese peste Saul si nu s-a atins de el din pricina ungerii lui Dumnezeu. Si lui Dumnezeu i-a placut asta. Eu nu as putea sa merg la spovedanie in fata unui anumit preot, sa iau impartasania din mana lui, sa-mi plang pacatele in fata lui si peste un timp sa-l fac eretic si apostat. Chiar daca ar fi, nu e dreptul meu sa-l judec. E foarte urat sa musti mana care te-a hranit.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde IOACHIM » 31 Oct 2010, 22:59

Si eu am parasit ortodoxia [ca denominatie, caci ca religie nu prea am cunoscut-o], dar nu as indrazni sa spun ceva impotriva celor prin care a lucrat Hristos cand eram ortodoxa.
MAI... TU AI AVUT VREUN MECI CU VREUN POPA ORTODOX... sau te-ai maritat cu vreun eretic. Ori poate n-ai fost niciodata ortodoxa dar spui asa pe forum.... ca da bine! Adica e conform proiectiilor tale! :D

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde IOACHIM » 31 Oct 2010, 23:06

Ce voiam sa spun e ca avem de invatat de la David, omul dupa inima lui Dumnezeu. Desi Saul devenise un criminal nenorocit si umbla dupa el sa il omoare, si pana si Dumnezeu se lepadase de el, David nu a indraznit sa ridice mana impotriva lui. Motivul? "„Să mă ferească Dumnezeu să fac aceasta domnului meu, unsul Domnului, şi să-mi ridic mâna mea asupra lui, căci este unsul Domnului”.[1 Regi 24:7]

Era Saul eretic? Era mai mult de atat. Pana si Dumnezeu il lepadase si nu mai voia sa auda de el. Dar David a respectat ungerea care fusese peste Saul si nu s-a atins de el din pricina ungerii lui Dumnezeu. Si lui Dumnezeu i-a placut asta. Eu nu as putea sa merg la spovedanie in fata unui anumit preot, sa iau impartasania din mana lui, sa-mi plang pacatele in fata lui si peste un timp sa-l fac eretic si apostat. Chiar daca ar fi, nu e dreptul meu sa-l judec. E foarte urat sa musti mana care te-a hranit.
ASTA E F.F.F.F.F.F GRAV.

- Inseamna ca ai o MARE problema! Adica recunosti preotia si validitatea hirotoniei, a lucrarii harului... dar le refuzi cu obstinatie. Ma tem ca va trebui sa te hotarasti intr-un fel sau altul... asta pana schisma sau sfasierea interioara nu se va traduce cu timpul in alt soi de probleme de ordin interior muuuuult mai grav. La modul cel mai serios! Nu te vad deloc bine.... mai ales la vremea caruntetii si in ceasul cel de moarte.... Acolo e lupta cea mai mare!
- Vezi ca mana care te-a hranit... chiar si daca ai fi muscat-o (cu atat mai bine ca nu e cazul) te poate si aduce inapoi prin mirungere! Fie ca detinatorul mainii e un altul... fie el si carunt sau nu!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde Doriana » 01 Noi 2010, 07:18

Ma tem ca va trebui sa te hotarasti intr-un fel sau altul... asta pana schisma sau sfasierea interioara nu se va traduce cu timpul in alt soi de probleme de ordin interior muuuuult mai grav
Pana ma hotarasc eu [desi sunt foarte hotarata in convingerile mele] e bine sa nu mai va grabiti sa blamati preotii care se convertesc, muscand mana care v-a hranit. Ascultati macar la rece ce au de zis si analizati. Sau, daca nu aveti taria sa o faceti, taceti. Pana la urma, oamenii aceia au si ei problemele lor si nu au facut decat sa-si caute pacea. S-a intamplat sa nu-L gaseasca pe Hristos in Ortodoxie; nu ca n-ar fi, dar nu a fost pe intelesul lor; insa L-au gasit in alta parte, intr-o alta Biserica, dar totusi intr-o Biserica. Iar daca L-au gasit ati putea macar sa va bucurati pentru ei, caci nu se stie cand veti ajunge si voi la fel. :idea:
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Vianor
Mesaje:111
Membru din:29 Aug 2010, 20:40
Confesiune:protestant

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde Vianor » 01 Noi 2010, 09:34

Am argumente biblice pt comportamentul meu faţă de acest individ... Nu o fac cu ură faţă de el, ci cu râvnă pentru Adevăr şi Biserica Adevărată.
Care argumente biblice?
1.Şi robul Domnului nu trebuie să se certe; ci să fie blînd cu toţi, în stare să înveţe pe toţi, plin de îngăduinţă răbdătoare, să îndrepte cu blîndeţă pe potrivnici, în nădejdea că Dumnezeu le va da pocăinţa, ca să ajungă la cunoştinţa adevărului;
2. ... să nu vorbească de rău pe nimeni, să nu fie gata de ceartă, ci cumpătaţi, plini de blîndeţă faţă de toţi oamenii.
3.Ci sfinţiţi în inimile voastre pe Hristos ca Domn.” Fiţi totdeauna gata să răspundeţi oricui vă cere socoteală de nădejdea care este în voi; dar cu blîndeţă şi teamă, avînd un cuget curat; pentruca cei ce bîrfesc purtarea voastră bună în Hristos, să rămînă de ruşine tocmai în lucrurile în cari vă vorbesc de rău.
4.Căci episcopul (Sau: priveghetor.), ca econom al lui Dumnezeu, trebuie să fie fără prihană; nu încăpăţînat, nici mînios, nici dedat la vin, nici bătăuş, nici lacom de cîştig mîrşav; ci să fie primitor de oaspeţi, iubitor de bine, cumpătat, drept, sfînt, înfrînat; să se ţină de Cuvîntul adevărat, care este potrivit cu învăţătura, pentruca să fie în stare să sfătuiască în învăţătura sănătoasă, şi să înfrunte pe protivnici.
5.Dar trebuie ca episcopul (Sau: privighetor.) să fie fără prihană, bărbatul unei singure neveste, cumpătat, înţelept, vrednic de cinste, primitor de oaspeţi, în stare să înveţe pe alţii. Să nu fie nici beţiv, nici bătăuş, nici doritor de cîştig mîrşav, ci să fie blînd, nu gîlcevitor, nu iubitor de bani; să-şi chivernisească bine casa, şi să-şi ţină copiii în supunere cu toată cuviinţa.
6.Blîndeţa voastră să fie cunoscută de toţi oamenii. Domnul este aproape.


Iar despre râvnă, apostolul Pavel spunea înainte de convertire: Php 3:6 în ce priveşte rîvna, prigonitor al Bisericii;

ioana89
Mesaje:38
Membru din:30 Oct 2010, 13:42
Confesiune:ortodox

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde ioana89 » 01 Noi 2010, 12:05

e bine sa nu mai va grabiti sa blamati preotii care se convertesc, muscand mana care v-a hranit.
Pai tocmai asta a facut fostul preot cu facultatea in care a invatat.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde Doriana » 01 Noi 2010, 18:27

e bine sa nu mai va grabiti sa blamati preotii care se convertesc, muscand mana care v-a hranit.
Pai tocmai asta a facut fostul preot cu facultatea in care a invatat.
Asta e regretabil. Noi sa nu facem ca el.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde protosinghel » 01 Noi 2010, 18:57

Care argumente biblice?
Fă efort şi citeşte TOATĂ Biblia. Nu-l uita nici pe Ilie, nici pe Ioan Botezătorul, nici pe Hristos...

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde silvestru » 01 Noi 2010, 19:26

Eu nu as putea sa merg la spovedanie in fata unui anumit preot, sa iau impartasania din mana lui, sa-mi plang pacatele in fata lui si peste un timp sa-l fac eretic si apostat. Chiar daca ar fi, nu e dreptul meu sa-l judec. E foarte urat sa musti mana care te-a hranit.
Doriana,dar de ce totusi te ai lepadat de mana care tea spovedit si impartasit?
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Manipulare şi minciună antiortodoxă

Mesaj necititde IOACHIM » 01 Noi 2010, 19:44

Ma tem ca va trebui sa te hotarasti intr-un fel sau altul... asta pana schisma sau sfasierea interioara nu se va traduce cu timpul in alt soi de probleme de ordin interior muuuuult mai grav
Pana ma hotarasc eu [desi sunt foarte hotarata in convingerile mele] e bine sa nu mai va grabiti sa blamati preotii care se convertesc, muscand mana care v-a hranit. Ascultati macar la rece ce au de zis si analizati. Sau, daca nu aveti taria sa o faceti, taceti. Pana la urma, oamenii aceia au si ei problemele lor si nu au facut decat sa-si caute pacea. S-a intamplat sa nu-L gaseasca pe Hristos in Ortodoxie; nu ca n-ar fi, dar nu a fost pe intelesul lor; insa L-au gasit in alta parte, intr-o alta Biserica, dar totusi intr-o Biserica. Iar daca L-au gasit ati putea macar sa va bucurati pentru ei, caci nu se stie cand veti ajunge si voi la fel. :idea:
- Despre asta vorbim tot la topicul despre Biserica! Acolo te vei lamuri ca BISERICA este UNA singura si unica (si...evident, vizibila, nu invizibila). Deci daca au parasit Biserica... n-aveau cum sa-L gaseasca pe Hristos in alte "bisericii" - decat daca e vb. de alt....hristos!!! :D
-Doamne fereste... cum sa ajungem si noi la fel? Sa fugim dupa hristosi mincinosi? NICIODATA! Asta e semn de indracire!


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 56 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX