Cum ne mantuim?

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox
Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde dumio » 05 Noi 2010, 20:29

Iar ca sa putem accede catre sfintenie si a primi harul de care vorbeam, trebuie sa-l lasam sa lucreze in viata noastra (de fapt sa impreuna-lucram la mantuirea noastra cu Dumnezeu) prin ascultarea de Biserica (Hristos, Dumnezeu)

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde Doriana » 05 Noi 2010, 20:42

Ca sa se uneasca Dumnezeu cu umanitatea in Persoana lui Hristos si a ridica osanda pacatului, a darama zidul vrajmasiei dintre noi si cer (Ef. 2,16) ca sa avem indrazneala catre Dumnezeu si putinta de a ne ridica la sfintenie!
Ei, asta este intr-adevar frumos! Deci, fara jertfa lui Hristos noi nu am fi putut sa fim iertati de pacate si uniti cu Dumnezeu; fara jertfa lui Hristos nu ar fi fost posibila nici mantuirea si nici sfintirea noastra.
Am zis bine?
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Evlavia
Mesaje:19
Membru din:06 Noi 2010, 16:14
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde Evlavia » 06 Noi 2010, 23:19

Doamna sau domnisoara Doriana, am si eu o intrebare: chiar crezi ca Mantuitorul nostru Iisus Hristos a asteptat 1800 - 1900 de ani pana ce au aparut anumite persoane care sustin ca doar la ei se afla "adevarul"?

Deci 1900 de ani s-a trait in ambiguitate si brusc au rasarit oameni plini de "duh" care au inceput sa provaduiasca "adevarata cale"?

1900 de ani nu au fost sfinti, 1900 de ani lumea nu s-a mantuit. Insa de 100 sau 200 de ani oamenii nu mai au nevoie de preoti, de Sfintele Taine, de Biserica. Omul se poate mantui doar daca crede in numele lui Iisus!?

Iisus a iertat pacatele celor care credeau il El in mod direct pana in momentul in care a spus apostolilor:

21. Si Iisus le-a zis iarasi: Pace voua! Precum M-a trimis pe Mine Tatal, va trimit si Eu pe voi.
22. Si zicand acestea, a suflat asupra lor si le-a zis: Luati Duh Sfant;
23. Carora veti ierta pacatele, le vor fi iertate si cărora le veti tine, vor fi tinute.
Sfânta Evanghelie după Ioan, Cap.20, Versetele 21-23


Multi au crezut in El cand provaduia si credinta lor i-a mantuit. Multi L-au marturisit ca Fiu al Domnului si s-au pocait si L-au urmat. Multi au avut parte de minuni deoarece au crezut in Cuvantul sau.
Talharul de pe cruce si-a marturisit direct pacatele sale si a obtinut promisiunea ca va fi iertat.

Din momentul in care apostolii ( si urmasii lor - preotii si episcopii ortodocsi ) au primit aceasta putere, iertarea de pacate Dumnezeu o da prin preoti, prin Sfanta Taina a Spovedaniei.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde Doriana » 07 Noi 2010, 07:25

Doamna/domnisoara Evlavia, pe acest topic discutam despre cum ne mantuim. Am inceput prin a incerca sa intelegem cine ne mantuieste si prin ce mecanism. Probabil vom ajunge si la dezlegarea de pacate data de preoti. Insa, faptul ca cititi la profilul meu "neo-protestant" nu inseamna ca si gandesc asa cum ati fost dvs invatata ca gandesc neo-protestantii. E bine sa nu considerati ca stiti totul dinainte si sa fiti deschisa la surprize. :idea:
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Evlavia
Mesaje:19
Membru din:06 Noi 2010, 16:14
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde Evlavia » 07 Noi 2010, 18:19

Nu exista om fara pacate si asa cum spunea Mantuitorul, chiar si pentru cuvintele rostite vom fi judecati:
36. Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii.
37. Caci din cuvintele tale vei fi gasit drept, si din cuvintele tale vei fi osandit.
Sfânta Evanghelie după Matei, Capitolul 12, Versetele 36-37

As vrea sa stiu cum se poate mantui cineva fara preot (ortodox).

Despre ce fel de surprize vorbiti? :)

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde electric77 » 07 Noi 2010, 19:35

As vrea sa stiu cum se poate mantui cineva fara preot (ortodox).
Foarte simplu, ce a raspuns apostolul Petru temnicerului din Filipi?

Evlavia
Mesaje:19
Membru din:06 Noi 2010, 16:14
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde Evlavia » 07 Noi 2010, 19:50

Era vorba despre iertarea de pacate. Da, credinta mantuieste, insa doar credinta in numele lui Iisus poate sa ierte pacatele?

14. Ce folos, fraţii mei, dacă zice cineva că are credinţă, iar fapte nu are? Oare credinţa poate să-l mântuiască?
15. Dacă un frate sau o soră sunt goi şi lipsiţi de hrana cea de toate zilele,
16. Şi cineva dintre voi le-ar zice: Mergeţi în pace! Încălziţi-vă şi vă săturaţi, dar nu le daţi cele trebuincioase trupului, care ar fi folosul?
17. Aşa şi cu credinţa: dacă nu are fapte, e moartă în ea însăşi.
18. Dar va zice cineva: Tu ai credinţă, iar eu am fapte; arată-mi credinţa ta fără fapte şi eu îţi voi arăta, din faptele mele, credinţa mea.
19. Tu crezi că unul este Dumnezeu? Bine faci; dar şi demonii cred şi se cutremură.
20. Vrei însă să înţelegi, omule nesocotit, că credinţa fără de fapte moartă este?
21. Avraam, părintele nostru, au nu din fapte s-a îndreptat, când a pus pe Isaac, fiul său, pe jertfelnic?
22. Vezi că, credinţa lucra împreună cu faptele lui şi din fapte credinţa s-a desăvârşit?
23. Şi s-a împlinit Scriptura care zice: "Şi a crezut Avraam lui Dumnezeu şi i s-a socotit lui ca dreptate" şi "a fost numit prieten al lui Dumnezeu".
24. Vedeţi dar că din fapte este îndreptat omul, iar nu numai din credinţă.
25. La fel şi Rahav, desfrânata, au nu din fapte s-a îndreptat când a primit pe cei trimişi şi i-a scos afară, pe altă cale?
26. Căci precum trupul fără suflet mort este, astfel şi credinţa fără de fapte, moartă este.

Epistola soborniceasca a Sfantului Apostol Iacov,
Capitolul 2, Versetele 14-26

Deci...nu conteaza cate pacate au unii, nu conteaza cat de mult hulesc pe Maica Domnului, pe Sfinti, Sfintele Moaste, Sfanta Cruce, pe preotii ortodocsi...ei se mantuiesc, "caci cred in numele lui Iisus"...cam asta este placa unora.
Ultima oară modificat 07 Noi 2010, 19:57 de către Evlavia, modificat 1 dată în total.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde Doriana » 07 Noi 2010, 19:52

Doamna/domnisoara Evlavia, ce intelegeti dvs prin "mantuire"?
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde electric77 » 07 Noi 2010, 19:54

Era vorba despre iertarea de pacate. Da, credinta mantuieste, insa doar credinta in numele lui Iisus poate sa ierte pacatele?
Scriptura spune clar:

Faptele Apostolilor 4:12  În nimeni altul nu este mântuire: căci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor, în care trebuie să fim mântuiţi.”

Faptele Apostolilor 4:12  Şi întru nimeni altul nu este mântuirea, căci nu este sub cer nici un alt nume, dat între oameni, în care trebuie să ne mântuim noi.


Acum, in perioada crestina, doar credinta in Isus iarta pacatele. Inainte erau alte legi si reguli.

Evlavia
Mesaje:19
Membru din:06 Noi 2010, 16:14
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde Evlavia » 07 Noi 2010, 20:08

Doamna/domnisoara Evlavia, ce intelegeti dvs prin "mantuire"?
A fi cu Dumnezeu in Biserica Dreptmaritoare si cu Dumnezeu, apoi, in Imparatia Cerurilor.

Evlavia
Mesaje:19
Membru din:06 Noi 2010, 16:14
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde Evlavia » 07 Noi 2010, 20:12

Era vorba despre iertarea de pacate. Da, credinta mantuieste, insa doar credinta in numele lui Iisus poate sa ierte pacatele?
Scriptura spune clar:

Faptele Apostolilor 4:12  În nimeni altul nu este mântuire: căci nu este sub cer nici un alt Nume dat oamenilor, în care trebuie să fim mântuiţi.”

Faptele Apostolilor 4:12  Şi întru nimeni altul nu este mântuirea, căci nu este sub cer nici un alt nume, dat între oameni, în care trebuie să ne mântuim noi.


Acum, in perioada crestina, doar credinta in Isus iarta pacatele. Inainte erau alte legi si reguli.
21. Si Iisus le-a zis iarasi: Pace voua! Precum M-a trimis pe Mine Tatal, va trimit si Eu pe voi.
22. Si zicand acestea, a suflat asupra lor si le-a zis: Luati Duh Sfant;
23. Carora veti ierta pacatele, le vor fi iertate si cărora le veti tine, vor fi tinute.
Sfânta Evanghelie după Ioan, Cap.20, Versetele 21-23

Unde vezi dumneata alte reguli daca Mantuitorul spune clar cine poate sa tina si sa ierte pacatele, aici?

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde Doriana » 07 Noi 2010, 20:15

Doamna/domnisoara Evlavia, ce intelegeti dvs prin "mantuire"?
A fi cu Dumnezeu in Biserica Dreptmaritoare si cu Dumnezeu, apoi, in Imparatia Cerurilor.
Ok, e bine. Dar ca sa fii cu Dumnezeu in cer trebuie sa fii iertat de pacate; nimeni nu poate intra in cer cu pacatele dupa el, caci cerul nu e compatibil cu pacatul. Hristos a suferit pedeapsa pacatelor noastre pentru ca noi sa nu le mai purtam si sa fim iertati de pacate. Deci mantuirea inseamna iertarea pacatelor, un loc in Biserica si un loc in cer cu Dumnezeu.
In concluzie, atunci cand dvs intrebati : "credinta mantuieste, insa doar credinta in numele lui Iisus poate sa ierte pacatele? " raspunsul e : Da. Credinta iarta pacatele si mai mult de atat: asigura un loc in Biserica si un loc in cer, deci mantuieste.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde electric77 » 07 Noi 2010, 20:16

Evlavia, cred ca ai 4 sau 5 ani, eu am scris destul de clar o idee, vad ca primesc un raspuns total pe langa.

Evlavia
Mesaje:19
Membru din:06 Noi 2010, 16:14
Confesiune:ortodox

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde Evlavia » 07 Noi 2010, 20:19

Doamna/domnisoara Evlavia, ce intelegeti dvs prin "mantuire"?
A fi cu Dumnezeu in Biserica Dreptmaritoare si cu Dumnezeu, apoi, in Imparatia Cerurilor.
Ok, e bine. Dar ca sa fii cu Dumnezeu in cer trebuie sa fii iertat de pacate; nimeni nu poate intra in cer cu pacatele dupa el, caci cerul nu e compatibil cu pacatul. Hristos a suferit pedeapsa pacatelor noastre pentru ca noi sa nu le mai purtam si sa fim iertati de pacate. Deci mantuirea inseamna iertarea pacatelor, un loc in Biserica si un loc in cer cu Dumnezeu.
In concluzie, atunci cand dvs intrebati : "credinta mantuieste, insa doar credinta in numele lui Iisus poate sa ierte pacatele? " raspunsul e : Da. Credinta iarta pacatele si mai mult de atat: asigura un loc in Biserica si un loc in cer, deci mantuieste.
Poate ca nu s-au observat versetele:

21. Si Iisus le-a zis iarasi: Pace voua! Precum M-a trimis pe Mine Tatal, va trimit si Eu pe voi.
22. Si zicand acestea, a suflat asupra lor si le-a zis: Luati Duh Sfant;
23. Carora veti ierta pacatele, le vor fi iertate si cărora le veti tine, vor fi tinute.
Sfânta Evanghelie după Ioan, Cap.20, Versetele 21-23


14. Ce folos, fraţii mei, dacă zice cineva că are credinţă, iar fapte nu are? Oare credinţa poate să-l mântuiască?
15. Dacă un frate sau o soră sunt goi şi lipsiţi de hrana cea de toate zilele,
16. Şi cineva dintre voi le-ar zice: Mergeţi în pace! Încălziţi-vă şi vă săturaţi, dar nu le daţi cele trebuincioase trupului, care ar fi folosul?
17. Aşa şi cu credinţa: dacă nu are fapte, e moartă în ea însăşi.
18. Dar va zice cineva: Tu ai credinţă, iar eu am fapte; arată-mi credinţa ta fără fapte şi eu îţi voi arăta, din faptele mele, credinţa mea.
19. Tu crezi că unul este Dumnezeu? Bine faci; dar şi demonii cred şi se cutremură.
20. Vrei însă să înţelegi, omule nesocotit, că credinţa fără de fapte moartă este?
21. Avraam, părintele nostru, au nu din fapte s-a îndreptat, când a pus pe Isaac, fiul său, pe jertfelnic?
22. Vezi că, credinţa lucra împreună cu faptele lui şi din fapte credinţa s-a desăvârşit?
23. Şi s-a împlinit Scriptura care zice: "Şi a crezut Avraam lui Dumnezeu şi i s-a socotit lui ca dreptate" şi "a fost numit prieten al lui Dumnezeu".
24. Vedeţi dar că din fapte este îndreptat omul, iar nu numai din credinţă.
25. La fel şi Rahav, desfrânata, au nu din fapte s-a îndreptat când a primit pe cei trimişi şi i-a scos afară, pe altă cale?
26. Căci precum trupul fără suflet mort este, astfel şi credinţa fără de fapte, moartă este.
Epistola soborniceasca a Sfantului Apostol Iacov,
Capitolul 2, Versetele 14-26

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde Doriana » 07 Noi 2010, 21:25


Poate ca nu s-au observat versetele:
Ioan 20
Cu cine vorbea Iisus? Cu ucenicii Lui carora le-a dat Duhul Sfant. Orice om din Biserica are Duhul Sfant, altfel nu ar mai fi membru al Bisericii. Si orice membru al Bisericii e un ucenic prin definitie, trimis in lume pentru a lumina, are autoritatea de a aduce vestea mantuirii si a ierta pacatele in virtutea Duhului Sfant care locuieste in el si lucreaza prin el..Dar, atentie, Iisus nu a spus ca oamenii nu vor fi iertati daca nu vor avea un membru al Bisericii care sa-i dezlege de pacate. Omul isi poate cere iertare direct de la Dumnezeu si poate fi iertat; cu conditia ca pacatele lui sa nu fie tinute de Biserica.

Iacov 2
Faptele sunt indispensabile, dar nu pentru mantuire. Ele sunt o consecinta a credintei, caci vin dupa ce am crezut si am primit mantuirea. Una este sa faci fapte ca sa te mantuiesti [nimeni nu a reusit asa ceva inca] si alta este sa faci fapte pentru ca ai fost mantuit, din dragoste si recunostinta, nu ca sa-ti negociezi mantuirea. Nu ai avea nici o sansa. Nici o fapta din lumea asta si nici un act de sfintenie nu poate spala marea de pacate care sunt asupra omului pacatos..

Deci, in momentul in care te nasti din nou din Duh, Duhul Sfant vine si locuieste in tine, si El te va indemna sa faci fapte placute lui Dumnezeu. Acesta va fi un semn ca ai fost nascut din nou.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde Florina » 07 Noi 2010, 21:42


Poate ca nu s-au observat versetele:
Ioan 20
Cu cine vorbea Iisus? Cu ucenicii Lui carora le-a dat Duhul Sfant. Orice om din Biserica are Duhul Sfant, altfel nu ar mai fi membru al Bisericii. Si orice membru al Bisericii e un ucenic prin definitie, trimis in lume pentru a lumina, are autoritatea de a aduce vestea mantuirii si a ierta pacatele in virtutea Duhului Sfant care locuieste in el si lucreaza prin el.
Dar de ce la Faptele Apostolilor ni se spune ca au fost hirotoniti cei 7 diaconi prin niste rugaciuni speciale? Si de ce ni se spune ca Tit si Timotei erau episcopi? Nu pentru ca DE ATUNCI, DE LA APOSTOLI, A FOST PREOTIA SACRAMENTALA? NU DUMNEZEU A LASAT PRIN MOISE SI IN VECHIUL TESTAMENT PREOTII SI LEVITII? Sincer, nu cunoasteti Scripturile si spuneti versete la intamplare, fara nicio noima.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde Doriana » 07 Noi 2010, 22:13

Imi pare rau ca v-am enervat. La fel de sincer, nu sunt interesata sa discut despre preotia sacramentala pe topicul cu mantuirea, mai ales ca nu are nici o legatura cu iertarea pacatelor. Una este sa ungi presbiteri, diaconi si episcopi , fiecare cu o slujba bine determinata, si alta este sa-i numesti pe toti preoti si sa le dai numai lor autoritatea sa ierte pacatele.

Chiar m-ar interesa o definitie ortodoxa a notiunii de mantuire, inca nu am auzit-o. Si nu ma refer la toate sensurile termenului "mantuire", ci la cel care cuprinde iertarea de pacate si cerul - scopul primordial al crestinului.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde Florina » 07 Noi 2010, 22:20


Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde Doriana » 07 Noi 2010, 22:31

Multumesc frumos. Deci:

"Mantuirea este slobozirea din robia pacatului si a mortii precum si dobandirea vietii celei vesnice, in unire cu Dumnezeu. Mantuirea ne-a fost facuta cu putinta de Dumnezeu prin Intruparea, Jertfa si Invierea Fiulul Sau, Domnul nostru Iisus Hristos, care a venit in lume "pentru noi si pentru a noastra mantuire". Adica, Mantuitorul nostru Iisus Hristos prin lucrarea Sa de mantuire a deschis pentru oameni portile imparatiei cerurilor, care erau incuiate dupa caderea in pacat. El da putinta tuturor care voiesc sa-L urmeze, in Biserica Sa, sa intre in acea Imparatie sau viata vesnica. "

Definitie perfecta; subscriu 100%.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
Florina
Mesaje:515
Membru din:02 Apr 2008, 06:16
Confesiune:ortodox
Preocupări:profesor de religie
Localitate:Bucuresti
Contact:

Re: Cum ne mantuim?

Mesaj necititde Florina » 07 Noi 2010, 22:35

Da. Iar continuarea era:

Mantuirea deci este un proces teandric complex si continuu, la care suntem angajati intreaga noastra viata, din care pricina ni se si spune: "Lucrati mantuirea voastra" (Filipeni 2, 12). Prin urmare nimeni nu poate spune in aceasta viata: Sunt mantuit.


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 58 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX