POLEMIC: ICOANĂ vs IDOL

Discuţii despre diferenţele de doctrină dintre ortodocşi şi (neo-)protestanţi
Avatar utilizator
sandoval
Mesaje:91
Membru din:03 Noi 2010, 00:10
Confesiune:martor al lui Iehova
Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde sandoval » 13 Noi 2010, 14:23

Iar eu incerc sa-ti dovedesc ca tu ai probleme dar tu nu ma crezi desi ti-am dovedit
Am probleme? cum ar fi?
Omul e cel mai important proiect al lui Dumnezeu.

daniel tuduran
Mesaje:483
Membru din:12 Iul 2009, 19:28
Confesiune:ortodox
Localitate:or Brad,Hunedoara
Contact:

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde daniel tuduran » 13 Noi 2010, 14:25

baaaaaaa tu chiar ai o problema serioasa,eu nu m-am referit la limba in adevaratul sens al cuvantului ci doar ca exemplu.
Hai, nu o mai da cotita.Zi-mi cum iti explici faptul ca a venera e sinonim cu a idolatriza. Cand nu mai aveti argumente incepeti cu "baaa, "imbecil" si "dobitoc"? In limba engleza, a venera are acelasi inteles ca si in limba romana, asa ca, nu ma lua cu dictionarul vostru teologic, ca are greutate numai pentru voi.
Dragul meu,ii bine ca te inetresezi,ia-o incetisor,pt noi a venera nu-i sinonim cu a adora, inchinarea (adorarea) este doar a lui Dumnezeu iar venerarea (adica cinstirea) o atribuim sfintilor,ingerilor,Evangheliei,Crucii,Moastelor si Icoanelor.
Caci daca cineva le atribuie acestora mai sus mentionate adorare insemna ca eretic si idolatru se numeste,dupa spuse sinoadelor si a parintilor. Inteles?
„Marea vieţii văzând-o înălţându-se de viforul ispitelor, la limanul tău cel lin alergând, strig către Tine Doamne: scoate din stricăciune viaţa mea, mult Milostive!” (din slujba înmormântării)

Avatar utilizator
sandoval
Mesaje:91
Membru din:03 Noi 2010, 00:10
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde sandoval » 13 Noi 2010, 14:30

baaaaaaa tu chiar ai o problema serioasa,eu nu m-am referit la limba in adevaratul sens al cuvantului ci doar ca exemplu.
Hai, nu o mai da cotita.Zi-mi cum iti explici faptul ca a venera e sinonim cu a idolatriza. Cand nu mai aveti argumente incepeti cu "baaa, "imbecil" si "dobitoc"? In limba engleza, a venera are acelasi inteles ca si in limba romana, asa ca, nu ma lua cu dictionarul vostru teologic, ca are greutate numai pentru voi.
Dragul meu,ii bine ca te inetresezi,ia-o incetisor,pt noi a venera nu-i sinonim cu a adora, inchinarea (adorarea) este doar a lui Dumnezeu iar venerarea (adica cinstirea) o atribuim sfintilor,ingerilor,Evangheliei,Crucii,Moastelor si Icoanelor.
Caci daca cineva le atribuie acestora mai sus mentionate adorare insemna ca eretic si idolatru se numeste,dupa spuse sinoadelor si a parintilor. Inteles?
Se povesteste despre Abraham Lincoln ca avea obiceiul sa spuna prietenilor lui urmatoarea ghicitoare: " Daca cineva ar numi coada unui caine, picior, cate picioare ar avea cainele acela?" Fara sa se gandeasca prea mult, prietenii raspundeau, "cinci". "Gresit" spunea Lincoln, zambind. "Cainele va avea doar patru picioare, indiferent daca cineva va spune despre coada sa, ca este sau nu picior."
Asa si voi..."SPUNETI" ca venerarea nu e idolatrizare, dar realitatea e alta.
Omul e cel mai important proiect al lui Dumnezeu.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde silvestru » 13 Noi 2010, 14:49

Iar eu incerc sa-ti dovedesc ca tu ai probleme dar tu nu ma crezi desi ti-am dovedit
Am probleme? cum ar fi?
de intelegere,de cultura si de credinta.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde electric77 » 13 Noi 2010, 15:05

Se povesteste despre Abraham Lincoln ca avea obiceiul sa spuna prietenilor lui urmatoarea ghicitoare: " Daca cineva ar numi coada unui caine, picior, cate picioare ar avea cainele acela?" Fara sa se gandeasca prea mult, prietenii raspundeau, "cinci". "Gresit" spunea Lincoln, zambind. "Cainele va avea doar patru picioare, indiferent daca cineva va spune despre coada sa, ca este sau nu picior."
Asa si voi..."SPUNETI" ca venerarea nu e idolatrizare, dar realitatea e alta.
Excelent mesaj.

Imagine

Avatar utilizator
sandoval
Mesaje:91
Membru din:03 Noi 2010, 00:10
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde sandoval » 13 Noi 2010, 15:09

Iar eu incerc sa-ti dovedesc ca tu ai probleme dar tu nu ma crezi desi ti-am dovedit
Am probleme? cum ar fi?
de intelegere,de cultura si de credinta.
Argumenteaza-le, pe rand, te rog. De ce am probleme de intelegere, de cultura si de credinta...
Omul e cel mai important proiect al lui Dumnezeu.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde silvestru » 13 Noi 2010, 15:18

Argumenteaza-le, pe rand, te rog. De ce am probleme de intelegere, de cultura si de credinta...
In primul rand vrei sa ne dovedesti ca noi nu avem o credinta dreapta ,fara sa ai argumente,apoi eu am adus un exemplu cu invatarea limbii cand vrei sa vb cu cineva intro alta limba, pt o inlesnire a intelegerii, iar tu ai luato caatare incercand sa-mi aduci dictionarul in fata.
te am trimis la dictionar si ti-am aratat ca are acesti termeni :venera=cinsti: ba=mai=un mod de adresare nicidecum ocara s.a. cum ai spus tu.
Daca vrei sa fi convingator argumenteaza frate,nu umbla cu abureli si acuze de 2 bani si te cred si eu.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
sandoval
Mesaje:91
Membru din:03 Noi 2010, 00:10
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde sandoval » 13 Noi 2010, 15:31

Argumenteaza-le, pe rand, te rog. De ce am probleme de intelegere, de cultura si de credinta...
In primul rand vrei sa ne dovedesti ca noi nu avem o credinta dreapta ,fara sa ai argumente,apoi eu am adus un exemplu cu invatarea limbii cand vrei sa vb cu cineva intro alta limba, pt o inlesnire a intelegerii, iar tu ai luato caatare incercand sa-mi aduci dictionarul in fata.
te am trimis la dictionar si ti-am aratat ca are acesti termeni :venera=cinsti: ba=mai=un mod de adresare nicidecum ocara s.a. cum ai spus tu.
Daca vrei sa fi convingator argumenteaza frate,nu umbla cu abureli si acuze de 2 bani si te cred si eu.
1. In prima faza, imi reprosezi ca ti-am adus dictionarul in fata,apoi, ca sa-ti argumentezi punctul de vedere, imi dai un link catre un dictionar. Am mai zis-o si repet: masoara cu ce masura vrei sa ti se masoare.
2. Zi-mi si mie care e aia "alta limba" de care vorbesti aici.
3. Baaa e mod de adresare cam golanesc. Cred ca am aratat respect pana acum,incat sa nu mi te adresezi asa.Eu nu am facut-o.
4. Am argumentat cu ghicitoarea lui Lincoln. Nu va regasiti acolo?
5. A, sa nu uit..care era "problema de cultura" pe care o am?
Omul e cel mai important proiect al lui Dumnezeu.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde silvestru » 13 Noi 2010, 15:44

1. In prima faza, imi reprosezi ca ti-am adus dictionarul in fata,apoi, ca sa-ti argumentezi punctul de vedere, imi dai un link catre un dictionar. Am mai zis-o si repet: masoara cu ce masura vrei sa ti se masoare.
Ti-am demonstrat conform dictionarului,( la care tu insuti ai zis ca trebuie sa ne raportam intro tara)ca nu ai dreptate.
2. Zi-mi si mie care e aia "alta limba" de care vorbesti aici.
Adica trebuie sa intelegi ce inteleg ortodocsi prin acest termen,asta-i limba,cand incerci sa intri modul de intelegere ortodox,daca nu, vb 2 limbi diferite si fiecare arunca cu pietre(acuze)
3. Baaa e mod de adresare cam golanesc. Cred ca am aratat respect pana acum,incat sa nu mi te adresezi asa.Eu nu am facut-o.
Ei ,daca asa ai inteles tu,imi cer scuze n-am vr sa te jignesc si o sa tin cont pe viitor sa nu mai pronunt ceea ce te jigneste.
4. Am argumentat cu ghicitoarea lui Lincoln. Nu va regasiti acolo?
Nu ,nici nici pe departe,aici e problema de intelegere,de care vb ,anume,pe noi ne intereseza Adevarul,nu apararea unei teorii,dar o data aflat,urmeaza inevitabil si apararea lui,nu ca Dumnezeu ar avea nevoie de apararea noastra,dar avem noi nevoie sa ne raportam si sa traim conform Adevarului.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde esenin » 13 Noi 2010, 15:58

Am probleme? cum ar fi?
Nu stiu cum rezistati la atata prostie frenetica....
Uita-te, biet rebut, la sensul celor doua vorbe: se VENEREAZA un batran, tatal, mama, ....un om indeobste, sau ceva de valoare, si vechi (batran). Inseamna ”a respecta profund”, ”a pretui mult”. Se venereaza cel (cea) pe care il (o) iubesti si aceasta este si originea cuvantului: avea, initial, sens amoros. se ”venera” iubita. Venera era zeita iubirii. Sensul lateral dar lateral bine de tot este ”a adora”, ad-orare ” dar deriva si acesta din ultimul zis de mine. Inseamna de fapt ”ceva facut cu gura” , cu vorba, ”a se ruga”, a implora, dar si ”a saruta”
Astfel incat in Caragiale nea Zaharia este ”venerabilul nenea Zaharia”. ”Adorabilul nea Zaharia” ar fi ridicol, ptr ca aici a aprut o nuanta care scapa neuronului unui adventist, prostentant, neo-prosti-tentanti : (aveti unul singur in comun dupa cat se pare) se adora o femeie indeobste. Sau te rogi, sau saruti (cu gura - ”os”). Nimeni nu presupune insa ca nea Zaharia ar putea fi idolatrizat. sau ”adorat”. Poate femeia, dar e emfatizarea folosintei normale a lui ”idolatriza” si ”adora”.

”Idolatriza” se refera in primul rand la reprezentarea cuiva. Se ”idolatrizeaza” reprezentarea, nu persoana in sine. Sunteti asa de parsivi incat vedeti acest sens, TRANZITIV, in topicul ”icoana vs. idol”, dar in acest topic refuzati sa-l vedeti.

Ai probleme de cinste in primul rand ! de probleme de ”cultura” nu poate fi vorba la voi. Sunteti asa terre a terre....limbricii nu au ”cultura”.
Ultima oară modificat 13 Noi 2010, 16:00 de către esenin, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
sandoval
Mesaje:91
Membru din:03 Noi 2010, 00:10
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde sandoval » 13 Noi 2010, 16:00

Acceseaza si tu link-ul pe care mi l-ai trimis si scrie in casuta "Search": a venera sau venera. Ca sa te scutesc pe tine de-a pune aici un copy/paste a ceea ce inseamna a venera/venera, o sa pun eu, ca sa nu ne mai tot invartim in jurul cozii.

A VENER//'A ~'ez tranz. (fiinţe sau lucruri) A trata cu dragoste sau admiraţie exagerată; a respecta în mod deosebit; a adora; a idolatriza; a diviniza; a zeifica; a deifica. /<fr. v'en'erer, lat. venerari
Sursă : NODEX (359020) - siveco

Sa fie clar..nu vreau sa intru in "modul de intelegere ortodox".Asta m-ar face subiectiv, ca si pe tine, sa si pe voi. Nici nu inteleg cum puteti pretinde ca totul sa cantarim si sa privim prin ochiul vostru, de vreme ce nu impartasim aceleasi crezuri..e absurd!
Omul e cel mai important proiect al lui Dumnezeu.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde esenin » 13 Noi 2010, 16:01

Pai acre e in DEX sensul principal. ? PRIMUL MENTIONAT. ”cu dragoste si admiratie”, biet caraghios. Nu vrei sa fii subiectiv, dar alegi din DEX sensul secundar, il scrii cu litere mari si ti se pare ca e cel principal.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde silvestru » 13 Noi 2010, 16:05

Acceseaza si tu link-ul pe care mi l-ai trimis si scrie in casuta "Search": a venera sau venera. Ca sa te scutesc pe tine de-a pune aici un copy/paste a ceea ce inseamna a venera/venera, o sa pun eu, ca sa nu ne mai tot invartim in jurul cozii.

A VENER//'A ~'ez tranz. (fiinţe sau lucruri) A trata cu dragoste sau admiraţie exagerată; a respecta în mod deosebit; a adora; a idolatriza; a diviniza; a zeifica; a deifica. /<fr. v'en'erer, lat. venerari
Sursă : NODEX (359020) - siveco

Sa fie clar..nu vreau sa intru in "modul de intelegere ortodox".Asta m-ar face subiectiv, ca si pe tine, sa si pe voi. Nici nu inteleg cum puteti pretinde ca totul sa cantarim si sa privim prin ochiul vostru, de vreme ce nu impartasim aceleasi crezuri..e absurd!
Da,eu nu neg ca are si acest sens,cum si dn esenin a aratat,dar il are si pe celalalt care tu nu-l recunosti,or noi in ortodoxie ne raportam la celalalt ,care tu nu trebuia sa faci altceva decat sa dai cautare in DEX-ul care te am trimis.
Stai linistit ca nimeni nu te invita sa intri in modul de intelegere ortodox,dar cand vi cu acuze mai intai documenteazata ce inteleg ortodocsii.
Ultima oară modificat 13 Noi 2010, 16:07 de către silvestru, modificat 1 dată în total.
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
sandoval
Mesaje:91
Membru din:03 Noi 2010, 00:10
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde sandoval » 13 Noi 2010, 16:06

Am probleme? cum ar fi?
Nu stiu cum rezistati la atata prostie frenetica....
Uita-te, biet rebut, la sensul celor doua vorbe: se VENEREAZA un batran, tatal, mama, ....un om indeobste, sau ceva de valoare, si vechi (batran). Inseamna ”a respecta profund”, ”a pretui mult”. Se venereaza cel (cea) pe care il (o) iubesti si aceasta este si originea cuvantului: avea, initial, sens amoros. se ”venera” iubita. Venera era zeita iubirii. Sensul lateral dar lateral bine de tot este ”a adora”, ad-orare ” dar deriva si acesta din ultimul zis de mine. Inseamna de fapt ”ceva facut cu gura” , cu vorba, ”a se ruga”, a implora, dar si ”a saruta”
Astfel incat in Caragiale nea Zaharia este ”venerabilul nenea Zaharia”. ”Adorabilul nea Zaharia” ar fi ridicol, ptr ca aici a aprut o nuanta care scapa neuronului unui adventist, prostentant, neo-prosti-tentanti : (aveti unul singur in comun dupa cat se pare) se adora o femeie indeobste. Sau te rogi, sau saruti (cu gura - ”os”). Nimeni nu presupune insa ca nea Zaharia ar putea fi idolatrizat. sau ”adorat”. Poate femeia, dar e emfatizarea folosintei normale a lui ”idolatriza” si ”adora”.

”Idolatriza” se refera in primul rand la reprezentarea cuiva. Se ”idolatrizeaza” reprezentarea, nu persoana in sine. Sunteti asa de parsivi incat vedeti acest sens, TRANZITIV, in topicul ”icoana vs. idol”, dar in acest topic refuzati sa-l vedeti.

Ai probleme de cinste in primul rand ! de probleme de ”cultura” nu poate fi vorba la voi. Sunteti asa terre a terre....limbricii nu au ”cultura”.
Oo, trebuie adaugat si "limbric" la lista;) Frumos va sade!
P.S: Gramatica nu va absolva de faptul ca va inchinati la niste icoane sau oase.
Omul e cel mai important proiect al lui Dumnezeu.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde silvestru » 13 Noi 2010, 16:09

P.S: Gramatica nu va absolva de faptul ca va inchinati la niste icoane sau oase.
Tu chiar esti pe aratura?sau nu mai ai argumente?atunci de ce o aduci in discutie daca nu ne absolva?
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde esenin » 13 Noi 2010, 16:11

mare prost!
”Os” nu are, aici nimic cu oasele:

Etymology 2
From neuter Latin word os with the genitive oris (meaning "mouth").
Edit: Noun
os (plural ora)
1. (rare) A mouth; an opening.
2. In particular, either end of the cervix, internal (to the uterus) or external (to the vagina).


(din Wikipedia, enciclopedia taratzilor)

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde electric77 » 13 Noi 2010, 16:15

Eu nu sarut icoane pentru ca mi se pare inutil si este si neigienic.

Avatar utilizator
sandoval
Mesaje:91
Membru din:03 Noi 2010, 00:10
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde sandoval » 13 Noi 2010, 16:16

mare prost!
”Os” nu are, aici nimic cu oasele:

Etymology 2
From neuter Latin word os with the genitive oris (meaning "mouth").
Edit: Noun
os (plural ora)
1. (rare) A mouth; an opening.
2. In particular, either end of the cervix, internal (to the uterus) or external (to the vagina).


(din Wikipedia, enciclopedia taratzilor)
V-ati incins, cucernicilor? Acum iasa "zeama" adevarata din voi, nu cand va gadile cineva orgoliul!
Omul e cel mai important proiect al lui Dumnezeu.

esenin
Mesaje:1252
Membru din:02 Iul 2008, 20:52
Confesiune:eterodox
Preocupări:artele vizuale, electronica

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde esenin » 13 Noi 2010, 16:17

Protosinghel,

Opriti-l pe handicapatul asta, va rog frumos. E prima data cand rog ca cineva sa fie oprit. E chestiune de igiena. Miroase urat.

M-am incins ? Uite biet tarator, reia discutia punct cu punct de unde am intrerupt-o. Punct cu punct ca sa-ti pot raspunde.

(pardon electric, nu vazusem ca sunteti dumneavoastra).
Ultima oară modificat 13 Noi 2010, 16:22 de către esenin, modificat de 2 ori în total.

Avatar utilizator
sandoval
Mesaje:91
Membru din:03 Noi 2010, 00:10
Confesiune:martor al lui Iehova

Re: ICOANĂ vs IDOL

Mesaj necititde sandoval » 13 Noi 2010, 16:19

Pai acre e in DEX sensul principal. ? PRIMUL MENTIONAT. ”cu dragoste si admiratie”, biet caraghios. Nu vrei sa fii subiectiv, dar alegi din DEX sensul secundar, il scrii cu litere mari si ti se pare ca e cel principal.
Primul e ala care l-ai pus tu, ceea ce faceti voi, se incadreaza la punctul 5.
"Nimeni nu presupune insa ca nea Zaharia ar putea fi idolatrizat. sau ”adorat”. Poate femeia, dar e emfatizarea folosintei normale a lui ”idolatriza” si ”adora”. Se faceau pelerinaje la nea Zaharia??
Omul e cel mai important proiect al lui Dumnezeu.


Înapoi la “Protestantismul şi neo-protestantismul”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 47 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron