Despre GLOSSOLALIE

Ei au ceva specific...
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Re: Despre GLOSSOLALIE

Mesaj necititde protosinghel » 08 Mar 2011, 12:49

Cazul unui preot misionar din Rusia este chiar amuzant la această temă. Dar e şi foarte grăitor.

Pe când era student, pr. Oleg Steniaev se îndeletnicea cu studiul limbilor semite. A mers la un mare "profet" penticostal şi a început să spună o rugăciune pentru morţi (atenţie neoprotestanţilor!) din tradiţia iudaică; bineîneţeles în limba ebraică. Acesta "tâlcuia" nişte prostii fără legătură cu subiectul. Apoi a rostit prima sura din Coran în arabă şi acelaşi iar "tâlcuia" prostii. Şi atunci el a strigat în auzul tuturor că pastorul este minciunos şi nu ştie să tâlcuiască limbile. S-a iscat un scandal, iar câţiva dintre penticostali chiar atunci au părăsit "Biserica Penticostală" şi au reveni la Ortodoxie.

politistul

Re: Despre GLOSSOLALIE

Mesaj necititde politistul » 08 Mar 2011, 13:15

Prezbiterul de la biserica la care sunt membru a fost in toata lumea.Nu pentru ca vorbeste in limbi ci pentru ca oamenii il cheama sa faca rugaciuni pentru bolnavi,se roaga pentru oamenii posedati de duhuri necurate si proroceste.La rugaciunile sale Dumnezeu vindeca oamenii(nu pe toti dar majoritatea).Acum construieste o biserica in Africa in Burundi de 3.000 de locuri.Eu nu ma uit la oameni,ma uit la Dumnezeu.Dumnezeu a avut intotdeauna oamenii sai.
Dvs.va rugati pentru oameni demonizati si acestia primesc eliberare?Dvs.va rugati pentru oameni bolnavi si acestia se vindeca?Dvs.va releva Dumnezeu anumite lucruri tainice cu privire la o persoana,familie sau biserica?

Marcu 16
15 Apoi le-a zis: „Duceţi-vă în toată lumea şi propovăduiţi Evanghelia la orice făptură.
16 Cine va crede şi se va boteza va fi mântuit; dar cine nu va crede va fi osândit.
17 Iată semnele care vor însoţi pe cei ce vor crede: în Numele Meu vor scoate draci; vor vorbi în limbi noi;
18 vor lua în mână şerpi; dacă vor bea ceva de moarte, nu-i va vătăma; îşi vor pune mâinile peste bolnavi, şi bolnavii se vor însănătoşi.”

Eu multumesc lui Dumnezeu ca am fost martor ocular la multe vindecari divine si 2 eliberari de duhuri necurate care s-au facut in numele Domnului Isus,prin rugaciune cu punereamainilor si ungere cu untdelemn.Eu spun ce am vazut meritul si lauda este a Domnului Isus pentru ca El le face.
Ioan 14:12
Adevărat, adevărat vă spun că cine crede în Mine va face şi el lucrările pe care le fac Eu; ba încă va face altele şi mai mari decât acestea, pentru că Eu Mă duc la Tatăl;
http://www.cornelurs.com/Marturii.html
http://www.cornelurs.com

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Despre GLOSSOLALIE

Mesaj necititde Dionysie » 08 Mar 2011, 13:20

Domnule "poliţist", aici este o secţiune despre "vorbirea" în limbi, nu pentru a face reclamă "penticostalilor".

Domnule "poliţist", poţi să ne dai nişte linkuri pe internet ca să vedem şi noi nişte vorbiri în limbi la penticostali, care să fie ori cele pe care dumneata le-ai văzut sau ţi se pare că le-ai fi văzut şi le-ai "vorbit" sau ţi se pare că le-ai fi vorbit, ori, dacă nu se poate din experienţa personală a dumitale, ceva din alte localităţi sau din alte ţări dar care să semene sau să fie identice cu experienţele pe care dumneata susţii că le-ai văzut şi le-ai trăit sau doar ţi se pare că le-ai fi văzut sau că le-ai fi trăit ?

vasileos
Mesaje:36
Membru din:11 Sep 2008, 15:24
Confesiune:ortodox
Localitate:Moldova
Contact:

Re: Despre GLOSSOLALIE

Mesaj necititde vasileos » 08 Mar 2011, 13:26

Acest "poliţist" să cunoască spiritualitatea ortodoxă ar fi un creştin bun, mai bun ca mulţi dintre noi. Are credinţa că mărturiseşte adevărul, i-a rămas doar să caute unde trebuie cu râvnă, iar dacă va căuta şi cu sinceritate Dumnezeu o să-i arate calea.

politistul

Re: Despre GLOSSOLALIE

Mesaj necititde politistul » 08 Mar 2011, 13:48


Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Despre GLOSSOLALIE

Mesaj necititde Dionysie » 08 Mar 2011, 14:03

Domnule "poliţist", aici este o secţiune despre "vorbirea" în limbi, nu pentru a face reclamă "penticostalilor".

Domnule "poliţist", poţi să ne dai nişte linkuri pe internet ca să vedem şi noi nişte vorbiri în limbi la penticostali, care să fie ori cele pe care dumneata le-ai văzut sau ţi se pare că le-ai fi văzut şi le-ai "vorbit" sau ţi se pare că le-ai fi vorbit, ori, dacă nu se poate din experienţa personală a dumitale, ceva din alte localităţi sau din alte ţări dar care să semene sau să fie identice cu experienţele pe care dumneata susţii că le-ai văzut şi le-ai trăit sau doar ţi se pare că le-ai fi văzut sau că le-ai fi trăit ?

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Despre GLOSSOLALIE

Mesaj necititde Floryan » 08 Mar 2011, 14:57

Dle politist, am ascultat "marturia" dvstra si vreau sa va zic ca si eu am fost satanist, am cantat rock satanist, am facut astrologie, va reamintesc topicul este depsre vorbitul in limbi nu despre cum x si y s-au intors la Dumnezeu doar aderand la nu stiu ce confesiune religioasa. Cunuoastem preabine textele np...de genul inainte cand eram ortodox,eram betiv, curvar si-mi bateam neavasta, dar acuma m-am pocait, adica am aderat la cultul respectiv.
Va rugam da-ti niste filme cu vorbitul in limbi, daca vreti. Cu pagini eventual musulmani, care brusc cred in Hristos cind aud prezbiterul acela.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Despre GLOSSOLALIE

Mesaj necititde protosinghel » 08 Mar 2011, 15:28

Floryane, tu-ţi dai seama ce faci?! Ţi-ai propus să-i faci pe neoprotestanţi să gândească, dar ştii prea bine că ei nu au acest exerciţiu... ;)

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Despre GLOSSOLALIE

Mesaj necititde Dionysie » 08 Mar 2011, 15:40

Părerea mea personală, până când îmi va fi contrazisă de domnul "poliţist" este că dumnealui nu este "botezat cu Duhul Sfânt" aşa cum pretinde, nu a avut nici o "vorbire în limbi" ca semn al "botezului cu Duhul Sfânt" şi prin urmare nu ştie să discearnă între o adevărată vorbire în limbi şi una falsă sau maimuţărită; nu ştiu însă ce duh a simţit el sau îşi face iluzia sau închipuirea că ar fi simţit. Oricum, tânărul, probabil datorită unei lipse de atenţii cu care a fost tratat când era mai mic, "suferă" de un deficit de stimă de sine şi a încercat şi el, dacă altfel nu s-a putut şi prin altceva nu a fost capabil sau nu a avut oportunitatea în viaţă să se remarce în ochii altora, să îşi smulgă deci aprecierea în ochii altora, aşa încât s-a vrut filmat şi publicat pe internet pentru ca să îl vadă lumea, să îl laude, să îl aprecieze, să îl considere ca o valoare. Cât priveşte botezul cu Duhul Sfânt, părerea mea personală că habar nu are despre ce vorbeşte, iar dacă tot ia în derâdere şi în deşert numele sfinţilor Bisericii lui Hristos, îi recomand să citească sfântul Simeon Noul Teolog cu privire la botezul cu Duhul Sfânt, şi numai după aceea să mai deschidă gura dacă nu vrea să se facă singur de râs în continuare.
Ultima oară modificat 08 Mar 2011, 16:01 de către Dionysie, modificat de 2 ori în total.

politistul

Re: Despre GLOSSOLALIE

Mesaj necititde politistul » 08 Mar 2011, 15:49

Vedeti acolo in Africa oamenii sunt mai simpli, mai redusi sa zic asa si inainte sa fie botezati in apa sunt pusi sa staruiasca dupa Duhul Sfant.Cei care primesc botezul cu Duhul Sfant indentificati prin faptul ca vorbesc in limbi sunt acceptati ca si candidati la botezul in apa.
Fapte 10
44 Pe când rostea Petru cuvintele acestea, S-a coborât Duhul Sfânt peste toţi cei ce ascultau Cuvântul.
45 Toţi credincioşii tăiaţi împrejur care veniseră cu Petru au rămas uimiţi când au văzut că darul Duhului Sfânt s-a vărsat şi peste Neamuri.
46 Căci îi auzeau vorbind în limbi şi mărind pe Dumnezeu. Atunci Petru a zis:
47 „Se poate opri apa ca să nu fie botezaţi aceştia care au primit Duhul Sfânt ca şi noi?”

Prezbiterul de care vorbesc a primit botezul cu Duhul Sfant la 8 ani.Sa organizat o seara de rugaciune si staruinta dupa Duhul Sfant in casa parintilor sai,copii erau in alta camera dar au hotarat si ei sa se roage si atunci a primit.Mai cunosc un baiat de 12 ani din Nadlac care a primit botezul cu Duhul Sfant.

politistul

Re: Despre GLOSSOLALIE

Mesaj necititde politistul » 08 Mar 2011, 15:56

Părerea mea personală, până când îmi va fi contrazisă de domnul "poliţist" este că dumnealui nu este "botezat cu Duhul Sfânt" aşa cum pretinde, nu a avut nici o "vorbire în limbi" ca semn al "botezului cu Duhul Sfânt" şi prin urmare nu ştie să discearnă între o adevărată vorbire în limbi şi una falsă sau maimuţărită; nu ştiu însă ce duh a simţit el sau îşi face iluzia sau închipuirea că ar fi simţit. Oricum, tânărul, probabil datorită unei lipse de atenţii cu care a fost tratat când era mai mic, "suferă" de un deficit de stimă de sine şi a încercat şi el, dacă altfel nu s-a putut şi prin altceva nu a fost capabil sau nu a avut oportunitatea în viaţă să se remarce în ochii altora, să îşi smulgă deci aprecierea în ochii altora, aşa încât s-a vrut filmat şi publicat pe internet pentru ca să îl vadă lumea, să îl laude, să îl aprecieze, să îl considere ca o valoare. Cât priveşte botezul cu Duhul Sfânt, părerea mea presonală că habar nu are despre ce vorbeşte, iar dacă tot ia în derâdere şi în deşert numele sfinţilor Bisericii lui Hristos, îi recomand să citească sfântul Simeon Noul Teolog cu privire la botezul cu Duhul Sfânt, şi numai după aceea să mai deschidă gura dacă nu vrea să se facă singur de râs în continuare.
D-le eu nu contrazic pe nimeni eu iti spun experienta mea traita nu pot sa cred ca ma insel pentru ca mai sunt si celelate semne ale credintei respectiv vindecare si eliberare de demoni.
Dvs.sunteti botezat cu Duhul Sfant?
Dvs.va rugati pentru bolnavi si bolnavi se vindeca?
Dvs,va rugati pentru cei cu duhuri necurate si ei sunt eliberati?
Dvs.vorbiti in limbi?
Care este dupa dvs.semnul exterior al botezului cu Duhul Sfant?
Multumesc pentru raspunsurile sincere.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Despre GLOSSOLALIE

Mesaj necititde dimitrie » 08 Mar 2011, 15:58

Dacă link-urile d-lui poliţist, cu vorbitul în limbi, seamănă cu ce-am postat eu ca prostul?
În această situaţie, îi înţeleg ezitarea...
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Despre GLOSSOLALIE

Mesaj necititde Dionysie » 08 Mar 2011, 16:10

Dvs.vorbiti in limbi?
Care este dupa dvs.semnul exterior al botezului cu Duhul Sfant?
Domnule, dacă într-adevăr pretinzi că vorbeşti în limbi şi ştii despre ce vorbeşti, te rog încă o dată: poţi să ne dai nişte linkuri pe internet ca să vedem şi noi nişte vorbiri în limbi la penticostali, care să fie ori cele pe care dumneata le-ai văzut sau ţi se pare că le-ai fi văzut şi le-ai "vorbit" sau ţi se pare că le-ai fi vorbit, ori, dacă nu se poate din experienţa personală a dumitale, ceva din alte localităţi sau din alte ţări dar care să semene sau să fie identice cu experienţele pe care dumneata susţii că le-ai văzut şi le-ai trăit sau doar ţi se pare că le-ai fi văzut sau că le-ai fi trăit ?

politistul

Re: Despre GLOSSOLALIE

Mesaj necititde politistul » 08 Mar 2011, 18:20

Faptele apostolilor 2
4 Şi toţi s-au umplut de Duh Sfânt şi au început să vorbească în alte limbi, după cum le dădea Duhul să vorbească.


Întâia epistolă a lui Pavel către Corinteni
Capitolul 14
1 Urmăriţi dragostea. Umblaţi şi după darurile duhovniceşti, dar mai ales să prorociţi.
2 În adevăr, cine vorbeşte în altă limbă nu vorbeşte oamenilor, ci lui Dumnezeu; căci nimeni nu-l înţelege şi, cu duhul, el spune taine.
3 Cine proroceşte, dimpotrivă, vorbeşte oamenilor, spre zidire, sfătuire şi mângâiere.
4 Cine vorbeşte în altă limbă se zideşte pe sine însuşi; dar cine proroceşte zideşte sufleteşte Biserica.
5 Aş dori ca toţi să vorbiţi în alte limbi, dar mai ales să prorociţi. Cine proroceşte este mai mare decât cine vorbeşte în alte limbi;

D-l vrei ca eu sa-ti explic cum lucreaza Duhul Sfant.Cum se vindeca un om cand se roaga pentru el un om a lui Dumnezeu?Habar n-am,dar slava Domnului ca e vindecat.
Eu zic ca credinta presupune increderea puternica in ceva, fara a fi demonstrat pentru ca atunci nu e credinta e certitudine.

Evrei 11
1 Şi credinţa este o încredere neclintită în lucrurile nădăjduite, o puternică încredinţare despre lucrurile care nu se văd.
2 Pentru că, prin aceasta, cei din vechime au căpătat o bună mărturie.
3 Prin credinţă pricepem că lumea a fost făcută prin Cuvântul lui Dumnezeu, aşa că tot ce se vede n-a fost făcut din lucruri care se văd.

Eu nu am scoala dvs. dar am credinta biblica aplicata in viata personala.

D-l care este semnul exterior al botezului cu Duhul Sfant?Vreau sa cunosc parerea dvs.bineinteles argumentata cu NT.

Avatar utilizator
Floryan
Mesaje:652
Membru din:15 Ian 2010, 07:59
Confesiune:ortodox
Preocupări:Viata la tara
Localitate:Bacau

Re: Despre GLOSSOLALIE

Mesaj necititde Floryan » 08 Mar 2011, 18:44

Asta e socrul meu :D


Asta e tot "glosolalie"
Oare as avea succes cu el la penticostali? Ar fi si el vreun prezbiter "sfant" ?
Ultima oară modificat 08 Mar 2011, 19:22 de către protosinghel, modificat 1 dată în total.
Motiv: Între parantezele "youtube" se pune doar codul care se află între semnul = şi &. De asta nu vă merg filuleţele, dând bătaie de cap moderatorilor.
Dumnezeu este totul întru toate si întru nimenea nimic

politistul

Re: Despre GLOSSOLALIE

Mesaj necititde politistul » 08 Mar 2011, 19:22

Matei 12:31
De aceea vă spun: orice păcat şi orice hulă vor fi iertate oamenilor; dar hula împotriva Duhului Sfânt nu le va fi iertată.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Despre GLOSSOLALIE

Mesaj necititde Doriana » 08 Mar 2011, 19:55

Floryane, tu-ţi dai seama ce faci?! Ţi-ai propus să-i faci pe neoprotestanţi să gândească, dar ştii prea bine că ei nu au acest exerciţiu... ;)
:roll:
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

politistul

Re: Despre GLOSSOLALIE

Mesaj necititde politistul » 08 Mar 2011, 19:59

Un alt semn personal al credintei este ascultarea rugaciunilor,raspunsul la rugaciuni.
Un evanghelist intr-un oras vb.unui nr.de 10.000 de oameni despre Dumnezeu iar un sfant izolat in vf.unui munte vb.despre Dumnezeu la 10 oameni in decurs de un an.

Matei 13:23
Iar sămânţa căzută în pământ bun este cel ce aude Cuvântul şi-l înţelege; el aduce rod: un grăunte dă o sută, altul şaizeci, altul treizeci.”

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Despre GLOSSOLALIE

Mesaj necititde dumio » 08 Mar 2011, 20:27

Imi aduc aminte de o caseta inregistrata la Sihastria, care cuprindea vorbirea dracilor printr-o femeie, pe nume Maria! La un moment dat, in cadrul SF. Maslu, dracii rosteau urmatoarele: "preotii mare har are!" De ce am adus in discutie textul acesta? Ca sa arat ca dracii sunt analfabeti vorbind in romana! Ce sa mai zic de limbi moarte sau "angelice"! (cu toate ca dracul e cu mult mai inteligent decat credem noi. Ma gandesc ca el se raporteaza la mintea celui prin care lucreaza).

Dionysie
Mesaje:695
Membru din:20 Dec 2010, 20:57
Confesiune:ortodox
Preocupări:înţelegerea
Localitate:fost: "aletheia"

Re: Despre GLOSSOLALIE

Mesaj necititde Dionysie » 08 Mar 2011, 21:10

Eu nu am scoala dvs. dar am credinta biblica aplicata in viata personala.
Vezi că nu-i obligatoriu să strigi în gura mare că eşti poliţist :lol: Cât priveşte credinţa biblică, cine eşti tu mă garcea de ştii tu că eu nu am credinţa biblică aplicată în viaţa personală ? Ai cumva impresia că, dacă nu mă dau în spectacol pe internet ca să mă vadă lumea şi să mă laude pentru credinţa mea "biblică" aşa cum faci tu mă garcea, nu am credinţa biblică aplicată în viaţa persoanală şi chiar credinţă mai mare decât a ta mă garcea şi mai bine aplicată ? Unde scrie în Biblie că trebuie să te filmezi ca să te pui pe internet ca să te aplaude şi să te ovaţioneze lumea pentru "credinţa" ta şi să ţi se închine ţie ca unui "mare reformator religios", să ţi se închine până la pământ şi să te adore ca pe un dumnezeu pe pământ, ca pe un erou civilizator ? :lol: Şi ca să închei, prostia nu-i o virtute, mă şcolatule, ba dimpotrivă. :lol:


Înapoi la “Penticostali şi harismatici”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX