Miscarile carismatice (harismatice)

Ei au ceva specific...
Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu
Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde Doriana » 10 Mar 2011, 23:49

Nimic personal, parinte. Numai ca, de cativa ani discut cu ortodocsii si cateodata obosesc sa aud mereu fel de fel de calificative, de la sectari eretici pana la demonizati, satane, posedati si tremurici. De obicei Dumnezeu imi da putere si le duc, insa nu intotdeauna sunt atat de dispusa sa aud asa ceva. Vorba Pr Petru, mai am si altele pe cap. Insa ma intreb cand vor invata [unii] ortodocsi sa vorbeasca.

Insa acum, ca tot m-ati facut posedat fara macar sa incep sa vorbesc despre vorbirea in limbi, ma gandesc serios sa abordez acest subiect cand parintele Petru il va deschide. Asta daca ma va tine hotararea pana atunci.

Credit moral si teologic? Fiti serios, eu nu sunt pastor ca sa caut asa ceva. Sunt un simplu om, liber sa fiu eu insami fara sa depind de parerile altora. Eu pot discuta cu dvs, dar nu va pot convinge oricate dovezi as aduce. Nici Dl Iisus nu i-a convins pe toti ca e Dumnezeu. Si nici dvs nu aveti instrumentele necesare sa ii convingeti pe toti ca Ortodoxia este calea cea buna. A te lasa convins tine in ultima instanta de alegere.
In ce-l priveste pe Aletheia, din respect pentru acest forum, il las in grija administratiei. [de data aceasta]
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde dimitrie » 11 Mar 2011, 11:10

a nu intotdeauna sunt atat de dispusa sa aud asa ceva. Vorba Pr Petru, mai am si altele pe cap. Insa ma intreb cand vor invata [unii] ortodocsi sa vorbeasca.

Insa acum, ca tot m-ati facut posedat
Până la urmă vă hotărâţi ce sunteţi ca utilizator pe acest forum? Bărbat sau femeie?
Nu de alta, ci doar sunt derutat.
Am înţeles că nu abordaţi serios cele propuse de mine, nici dvs. nici un alt penticostal. OK., nu suntem la fel. Voi ţine cont de particularităţi.
Ultima oară modificat 16 Apr 2011, 23:31 de către dimitrie, modificat 1 dată în total.
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde Doriana » 11 Mar 2011, 11:24

Cand am spus "posedat" la [masculin] v-am citat pe dvs:
Posedatul rămâne tot posedat şi în biserică.
Cum am mai spus, e posibil sa raspund si la intrebarile dvs, si la altele care au ramas fara raspuns pe topicul respectiv. Numai ca aici se vorbeste despre carismatici si deja suntem off-topic de mult. Iar daca parintele a inchis topicul inseamna ca nu agreeaza discutia si vrea sa aiba un post linistit, cel putin momentan.
In rest, va asigur ca va iau foarte in serios. Sper ca si dvs pe mine.
Numai bine!
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

LivviuCazacu

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde LivviuCazacu » 18 Mar 2012, 00:59

Nu comentez ce vad acolo, deoarece nu cunosc si nu ma intereseaza. Si nu, nu este acelasi duh ca in Biserica mea.
Cum, aceaia nu vorbesc şi ei în limbi? 1Se poate să fie 2 "duhuri" diferite ce se pogoară peste aceiaşi penticostali? 2Dacă şi aceia vorbesc în limbi ca şi dvs.(că doar de aceea îşi spun penticostali), ar fi interesant să faceţi un comentariu în complexitatea situaţiei. 3
PS. Clip a postat poliţist, clip am postat şi eu. Ce este în neregulă, ori suntem luaţi de proşti?
Nu va victimizati. El a vorbit despre el insusi, incercand sa arate cum a lucrat Dumnezeu in viata lui, dvs ati pus clipuri din alte biserici ca sa denigrati credinta lui, care nu prea are legatura cu acele imagini. Vedeti vreo diferenta?
El vorbeşte de darul vorbirii în limbi, ca avându-l. Dovediţi-ne că penticostalii din America (ce fac subiectul celor 3 clipuri) nu-l au, şi atunci voi constata o diferenţă!
Apropo, înţelegeţi ce spuneţi când vă vorbiţi în limbi, sau aveţi nevoie de translator şi pentru tine însăţi?4

-Iată scopul darului vorbirii în limbi:
"Cretani şi arabi, îi auzim pe ei vorbind în limbile noastre despre faptele minunate ale lui Dumnezeu!" (FA.2:11) Acelora li se binevestea în limba lor Evanghelia, deoarece nu ştiau altă limbă bine (toţi), decât cea maternă.
"Şi erau uimiţi toţi şi se minunau zicând: Iată, nu sunt aceştia care vorbesc toţi galileieni?"(FA.2:7)
Ca galileeni, ce puteau vorbi decât ceva greceşte ori latineşte? De arabă,etc. ce să mai vorbim! Cei de la adunările penticostale sunt de naţionalităţi diferite, vorbind limbi diferite, ca glossolalia să fie singura soluţie pentru a primi descoperirea Evangheliei?5
Apoi, dacă dvs. nu înţelegeţi ce spuneţi (vorbind o limbă necunoscută atât înainte cât şi după), cum veţi mai putea dialoga în aceeaş limbă?6 Noi ştim că Apostolii dialogau în aceeaş limbă cu cei cărora le binevesteau.
Deci sunt vreo 6 puncte pe care ar trebui să ni le lămuriţi, spre a ne convinge că Acelaşi Duh care a lucrat în Apostoli glossolalia, lucreză şi în penticostali.
Vă înşelaţi dacă credeţi că nu vă iubesc. Am văzut şi ce scrieţi pe forum... E un strigăt păstoresc ceea ce fac acum.
Dacă mă înşel îndoindu-mă că ar lucra Duhul Sfânt glossolalia la penticostali, îmi veţi putea dovedi dvs. ori alt penticostal, răspunzând la cele 6 puncte de mai sus, în acest sens.

Tu esti constient despre ce vorbire in limbi vorbesc penticostalii? Banuiesc ca nu. Din ziua cand Duhul Sfant a coborat peste ucenicii Domnului, El (Duhul) a ramas pe pamant, pentru ca oricine vrea sa il poate primi. Duhul Sfant de fapt NU este un lucru obligatoriu. Duhul Sfant reprezinta o inflacarare, sau o dorinta de a dori sa te apropii mai mult de Dumnezeu.Duhul Sfant NU este o conditie a mantuirii. Cauta in Biblie darurile Duhului Sfant, mai documenteaza.te despre El, si vei vedea ca orice credincios poate avea Darul vorbirii limbilor (Duhul Sfant, sau cum o numiti voi Glossolalia) si altii pot avea darul de a talmaci vorbirea in limbi. Vorbirea in limbi nu este egala cu vorbirea in alta limba pe care o foloseau apostolii pentru a le vorbi altor neamuri despre Domnul Isus si Evanghelie. Daca spui ca Penticostalii care vorbesc in limbi necunoscute de ei sunt demonizati, sau ca au alt duh, decat pe cel Sfant, automat spui ca ucenicii Domnului au fost demonizati sau ca au avut alt duh, decat pe cel Sfant.

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde maria_andreea » 18 Mar 2012, 13:34

Duhul Sfant de fapt NU este un lucru obligatoriu. Duhul Sfant reprezinta o inflacarare, sau o dorinta de a dori sa te apropii mai mult de Dumnezeu.Duhul Sfant NU este o conditie a mantuirii.
:shock: vaai!
Cauta in Biblie darurile Duhului Sfant, mai documenteaza.te despre El, si vei vedea ca orice credincios poate avea Darul vorbirii limbilor
Numai dacă vrea Duhul Sfânt. Nu depind de credincios aceste daruri!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

LivviuCazacu

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde LivviuCazacu » 18 Mar 2012, 19:48

Darul vorbirii in limbi poate fi dat oricarui om, darul talmacirii vorbirii in limbi, nu.
Spui ca Duhul Sfant este o conditie pentru a merge in rai. Ok...cum se manifesta Duhul Sfanta la ortodocsi? Cum stiti ca il aveti?

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde maria_andreea » 18 Mar 2012, 20:11

cum se manifesta Duhul Sfant la ortodocsi?
Omul se va vedea cel mai mare păcătos, dar va zburda de bucurie pt că s-a predat pe sine Lui Dumnezeu.
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde Doriana » 18 Mar 2012, 20:41

Duhul Sfant de fapt NU este un lucru obligatoriu. Duhul Sfant reprezinta o inflacarare, sau o dorinta de a dori sa te apropii mai mult de Dumnezeu.Duhul Sfant NU este o conditie a mantuirii. .
"Cine nu are Duhul lui Hristos nu este al Lui". Suna cunoscut? Desigur ca nu-i un lucru obligatoriu sa fii al Domnului, dar e conditie a mantuirii.
Confunzi Duhul Sfant cu darurile Lui. Acelea nu sunt obligatorii, intr-adevar.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde Doriana » 19 Mar 2012, 15:24

David Wilkerson, autorul cartii "Crucea si pumnalul", demascandu-l pe Benny Hinn ca fiind condus de demoni (Multumesc stiu eu cui pentru link):



Ambii sunt penticostali americani.(de fapt Wilkerson a fost, caci a murit anul trecut) David Wilkerson si-a petrecut o buna bucata din viata prin canale si ghetouri, adunand de acolo tineri din găști si salvandu-le sufletele, pe cand Hinn se plimba si acum cu avionul personal facand show mistic.
As vrea totusi sa existe mai multi ca David, care sa spuna pacatului pacat si amagitorului amagitor...
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde dimitrie » 19 Mar 2012, 15:45

Tu esti constient despre ce vorbire in limbi vorbesc penticostalii? Banuiesc ca nu.
În primul rând, nu cred că v-am tu-tuit. Oricum, o fac de acum şi eu.
Din ziua cand Duhul Sfant a coborat peste ucenicii Domnului, El (Duhul) a ramas pe pamant, pentru ca oricine vrea sa il poate primi. Duhul Sfant de fapt NU este un lucru obligatoriu. Duhul Sfant reprezinta o inflacarare, sau o dorinta de a dori sa te apropii mai mult de Dumnezeu.Duhul Sfant NU este o conditie a mantuirii. Cauta in Biblie darurile Duhului Sfant, mai documenteaza.te despre El, si vei vedea ca orice credincios poate avea Darul vorbirii limbilor (Duhul Sfant, sau cum o numiti voi Glossolalia) si ...
În al doilea rând, ai atâta cultură..., că nici nu poţi face bine acordurile gramaticale, dar dai lecţii de Teologie.

În al treilea rând şi cel mai important, cred că ai serioase deficienţe de raţionament (lăsând la o parte cunoştinţele biblice)! Să-ţi arăt şi de ce? Uite:
-prima dată ne laşi impresia că numeşti Duhul Sfânt a fi un lucru iar nu persoană: "Duhul Sfant de fapt NU este un lucru obligatoriu.";
-mai apoi vii cu o altă dogmă eretică, numind Duhul Sfânt a fi o stare sufletească:"Duhul Sfant reprezinta o inflacarare, sau o dorinta de a dori ..." (dorinta de a dori :idea: );
-ca la final să numeşti Duhul Sfânt o lucrare a lui Dumnezeu - glossolalia (altă dogmă eretică, diferită şi contare celor dinainte, care şi acelea sunt contrare între ele):"orice credincios poate avea Darul vorbirii limbilor (Duhul Sfant, sau cum o numiti voi Glossolalia)".

PS
Dacă mă gândesc mai bine, cred că pe lângă probleme de raţionament ai ceva mai mult, din moment ce ne-ai acuzat sub formă de plângere că-i numim pe penticostali demoni, cu toate că nimeni nu a făcut acest lucru. Sper să mă înşel eu.
Te rog frăţeşte să fii atent la acestea pe viitor!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde dimitrie » 19 Mar 2012, 15:50

David Wilkerson, autorul cartii "Crucea si pumnalul", demascandu-l pe Benny Hinn ca fiind condus de demoni (Multumesc stiu eu cui pentru link):
....
As vrea totusi sa existe mai multi ca David, care sa spuna pacatului pacat si amagitorului amagitor...
Doriana, dar despre ălălalt, cu râsul, cum e? Tot penticostal veritabil rămâne? Şi în general cum numiţi căzutul pe jos, fuga şi spasmele de tot felul însoţite de grimase ale feţei, etc.? Nu aţi argumentat deloc cu Biblia, cum că "vorbirea în limbi" a penticostalilor nu este lucrare demonică, posedare. O paralelă, ceva cu ce făceau Apostolii...
Dacă nu puteţi argumenta biblic, atunci spuneţi-i o dată adevărului pe nume, jertfindu-vă egoismul speculat de demoni şi nu ne mai consumaţi timpul!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde Doriana » 19 Mar 2012, 16:16

Doriana, dar despre ălălalt, cu râsul, cum e? Tot penticostal veritabil rămâne? Şi în general cum numiţi căzutul pe jos, fuga şi spasmele de tot felul însoţite de grimase ale feţei, etc.? Nu aţi argumentat deloc cu Biblia, cum că "vorbirea în limbi" a penticostalilor nu este lucrare demonică, posedare. O paralelă, ceva cu ce făceau Apostolii...
Dacă nu puteţi argumenta biblic, atunci spuneţi-i o dată adevărului pe nume, jertfindu-vă egoismul speculat de demoni şi nu ne mai consumaţi timpul!
Ati scris un mesaj foarte confuz, amestecand mai multe teme fara legatura intre ele si cu ce am spus eu si concluzionand cu leit-motivul "demoni". Poate reusiti sa spuneti mai clar ce doriti. Dar nu e obligatoriu. Simtiti-va liber sa faceti ceva mai bun si altruist cu timpul dvs scurt si pretios, caci mereu spuneti ca nu aveti destul.
Sa zicem ca ati fost intr-o pasa proasta...

Dar numai ca sa va linistiti...aia care trantesc oamenii pe jos si-i fac sa se urce pe pereti tot demoni sunt. Asta face Benny Hinn si despre asta vorbeam.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde Pr Haralambie » 19 Mar 2012, 16:45

Doriana, nu pot să nu observ că vorbeşti cu patimă pr-lui Dimitrie. Şi ca să nu spun mai mult, ai cam lăsat deoparte fineţea şi delicateţea feminină, care te caracterizau ,componente ale bunului simţ .
Se vede clar că eşti o apărătoare înfocată a penticostalismului.
Am şi eu 2 întrebari. Mai există în Ro penticostali vorbitori în limbi? Dar nu din alea pasareşti care nu le înţelege nimeni decât un "talmaci" specializat.
Şi dacă da, unde, în ce loc?
Cu mult respect.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde Doriana » 19 Mar 2012, 17:23

Doriana, nu pot să nu observ că vorbeşti cu patimă pr-lui Dimitrie. Şi ca să nu spun mai mult, ai cam lăsat deoparte fineţea şi delicateţea feminină, care te caracterizau .
Eu nu am fost niciodata delicata, parinte, dimpotriva. Dar, afara de doua-trei intrebari pe care i le-am pus personal pr dimitrie, nu vad cu ce i-am consumat timpul prin egoismul meu speculat de demoni. Fraza asta a fost ne-la-locul ei, caci in rest, stiu ca e mai sincer si mai inimos ca altii, de aceea am zis ca a fost probabil intr-o pasa proasta. Incercati sa intelegeti si sa ganditi nepartinitor...
Si sa nu va suparti pe mine, dar nu vad sensul de a discuta despre vorbirea in limbi cu ortodocsii. Biblia ne recomanda sa evitam discutarea parerilor indoielnice si certurile de vorbe. Dvs vedeti vreun sens?

Faptul ca am postat clipuletul cu Benny Hinn a fost o reactie la discutia despre cate feluri de penticostali sunt, nu ca as fi vrut sa rapesc timpul cuiva. L-am pus insa aici deoarece pe topicul celalalt discutia era deja off-topic.
Sa ma iertati, si dvs si pr dimitrie...
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde Pr Haralambie » 19 Mar 2012, 20:40

Si sa nu va suparti pe mine, dar nu vad sensul de a discuta despre vorbirea in limbi cu ortodocsii. Biblia ne recomanda sa evitam discutarea parerilor indoielnice si certurile de vorbe. Dvs vedeti vreun sens?
Păi văd un sens, normal, dacă tot vorbim despre penticostali şi mişcări charismatice, nu vi se pare normal să vedem fundamente reale?
Cu mult respect.

AuroraBoreala

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde AuroraBoreala » 19 Mar 2012, 21:53

Cred ca mai degraba trebuie sa ne intrebam care a fost rostul vorbirii in limbi si daca mai are un rost azi.

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde dimitrie » 19 Mar 2012, 22:56

David Wilkerson, autorul cartii "Crucea si pumnalul", demascandu-l pe Benny Hinn ca fiind condus de demoni (Multumesc stiu eu cui pentru link):
....
As vrea totusi sa existe mai multi ca David, care sa spuna pacatului pacat si amagitorului amagitor...
Doriana, dar despre ălălalt, cu râsul, cum e? Tot penticostal veritabil rămâne? Şi în general cum numiţi căzutul pe jos, fuga şi spasmele de tot felul însoţite de grimase ale feţei, etc.? Nu aţi argumentat deloc cu Biblia, cum că "vorbirea în limbi" a penticostalilor nu este lucrare demonică, posedare. O paralelă, ceva cu ce făceau Apostolii...
Dacă nu puteţi argumenta biblic, atunci spuneţi-i o dată adevărului pe nume, jertfindu-vă egoismul speculat de demoni şi nu ne mai consumaţi timpul!
ălălalt, cu râsul, (Kenneth E. Hagin, care "vorbeşte" inclusiv în limbi, cu specificul cultului penticostal) este primul din al doilea aici de aici. Din celelalte (căzutul pe jos, fuga şi spasmele de tot felul însoţite de grimase ale feţei, etc.), comune multor filmuleţe ce surprind manifestări de tip penticostal, găsim peste tot şi acolo de la minutele: 1.05, 2.55, etc.

Când spun să nu ne mai consumaţi timpul, mă refer la tot felul de alte discuţii şi subiecte deschise (cum ar fi Cum ne mântuim) la care atâta insistaţi (acesta nu e un reproş), ca şi cum am fi lămurit împreună tocmai esenţa numelui de penticostal, adică noile manifestări ale "Duhului" - adevărata lor origine, înşelare spirituală sau nu?
Pe acestea din urmă trebuia să le faceţi iar pe acelea să nu le lăsaţi! :x22
Acum am fost limpede?
Unii poate au surprins esenţa discuţiilor cu dvs., alţii nu. Eu ştiu unde intraţi intenţionat în ceaţă, iar Domnul ne-a spus şi de ce:
20. Că oricine face rele urăşte Lumina şi nu vine la Lumină, pentru ca faptele lui să nu se vădească.
21. Dar cel care lucrează adevărul vine la Lumină, ca să se arate faptele lui, că în Dumnezeu sunt săvârşite. Ioan.3

PS
Acum să nu ne luaţi cu Biblia ne recomanda sa evitam discutarea parerilor indoielnice si certurile de vorbe. Dvs vedeti vreun sens?, că aceea se referă la lucruri mici (genealogii de nume, acela este a lui Pavel, celălal este al lui ..., botezul în locul celor repausaţi fără botez, etc.), ci la erezii, la cele descrise de VAI-uri:
"Vai de cei ce zic răului bine şi binelui rău; care numesc lumina întuneric şi întunericul lumină; care socotesc amarul dulce şi dulcele amar!" Is.5:20 (vezi şi Mt.12:31).
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde Doriana » 19 Mar 2012, 23:22

ălălalt, cu râsul, (Kenneth E. Hagin, care "vorbeşte" inclusiv în limbi, cu specificul cultului penticostal) este primul din al doilea aici de aici. Din celelalte (căzutul pe jos, fuga şi spasmele de tot felul însoţite de grimase ale feţei, etc.), comune multor filmuleţe ce surprind manifestări de tip penticostal, găsim peste tot şi acolo de la minutele: 1.05, 2.55, etc.
Acum l-am vazut pe omul asta. Mda...arata destul de rau, ce sa zic...Chiar mai rau ca Benny Hinn, desi Benny si blesteama, iar asta poate fi mai grav ca rasul.
Când spun să nu ne mai consumaţi timpul, mă refer la tot felul de alte discuţii şi subiecte deschise (cum ar fi Cum ne mântuim) la care atâta insistaţi (acesta nu e un reproş), ca şi cum am fi lămurit împreună tocmai esenţa numelui de penticostal, adică noile manifestări ale "Duhului" - adevărata lor origine, înşelare spirituală sau nu?
Se intampla ca eu sa vad lucrurile tocmai invers: daca nu am depasit inca problema mantuirii, care trebuie sa si-o lamureasca orice crestin de la inceput, caci e tinta insusi crestinismului si fara ea nu exista crestinism, ce rost are sa trecem mai departe la vorbirea in limbi ca dar al Duhlui Sfant, care se da cui vrea El si nu obligatoriu, dar numai celor care au demonstrat deja ca sunt in Hristos?
Unii poate au surprins esenţa discuţiilor cu dvs., alţii nu. Eu ştiu unde intraţi intenţionat în ceaţă,
Felicitari, aveti o vedere buna. Ei, nu e chiar exacta, dar e buna. Pentru mine insa este mai simplu: mantuirea este un subiect pe care il pot discuta fara sa ma cert si fara sa va fac pe dvs sa huliti, pentru ca ideea mea despre mantuire este aproape aceeasi ca in BO. Si ma intereseaza mult mai mult ca limbile. Daca vorbesc de vorbirea in limbi unii vor incepe sa se enerveze, sa strige ca fac prozelitism, ca imi imprastii veninul pe aici, ca nu respect gazdele, etc... si ce rost are? Nu-si va mai aminti nimeni ca dvs m-ati provocat insistent, si nu e prima data...
Si prin asta i-am raspuns si parintelui Haralambie.
Acum să nu ne luaţi cu Biblia ne recomanda sa evitam discutarea parerilor indoielnice si certurile de vorbe. Dvs vedeti vreun sens?, că aceea se referă la lucruri mici (genealogii de nume, acela este a lui Pavel, celălal este al lui ..., botezul în locul celor repausaţi fără botez, etc.)
S-o referi, dar tot nu are sens. Offf, imi cer iertare pentru of-topic. Noapte buna, parinte...
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
dimitrie
Mesaje:984
Membru din:03 Dec 2010, 01:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:preoţie, familie
Localitate:Craiova

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde dimitrie » 19 Mar 2012, 23:48

Mai mult nu întind coarda. Cred că mai este nevoie şi de altceva aici decât de dactilografie. Noapte bună!
Dragostea unește și străbate lumile... Răsari odată, viață veșnică!

CrestinRoman
Mesaje:24
Membru din:04 Ian 2012, 10:08
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:muzica

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde CrestinRoman » 21 Mar 2012, 22:23

Nu aţi argumentat deloc cu Biblia, cum că "vorbirea în limbi" a penticostalilor nu este lucrare demonică, posedare. O paralelă, ceva cu ce făceau Apostolii...
Vorbirea in limbi nu apartine penticostalilor ci este un dar al Duhului Sfant.
Vorbirea in limbi ca si celelalte harisme nu apartin penticostalilor ci crestinilor de orice confesiune.
Crestinii din toate confesiunile vorbesc in limbi. Inclusiv ortodocsii.

Daca nu va deranjeaza as incerca sa aduc eu cateva pasaje din Biblie care arata ca vorbirea în limbi nu este lucrare demonică ci un dar ar Duhului Sfant:
[*]Faptele apostolilor 2:4 - Şi toţi s-au umplut de Duh Sfânt şi au început să vorbească în alte limbi
[*]Faptele Apostolilor 10:46 Căci îi auzeau pe ei vorbind în limbi şi slăvind pe Dumnezeu.
[*]Faptele apostolilor 19:6 - Duhul Sfânt S-a coborât peste ei, şi vorbeau în alte limbi
[*]1 Corinteni 14:5 - Aş dori ca toţi să vorbiţi în alte limbi
[*]1 Corinteni 14:18 - Mulţumesc lui Dumnezeu că eu vorbesc în alte limbi mai mult decât voi toţi.
[*]1 Corinteni 14:39 - Astfel deci fraţilor, râvniţi după prorocire, fără să împiedicaţi vorbirea în alte limbi.


Înapoi la “Penticostali şi harismatici”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX