Miscarile carismatice (harismatice)

Ei au ceva specific...
electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie
Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde electric77 » 10 Oct 2010, 18:25

Ce parere aveti de fenomenul "slain in the spirit"? adica "odihna in duhul". Eu sunt gata sa aduc argumente ca e de provenienta demonica.
Miscarile carismatice sunt si in mediile neo-protestante dar si in plin catolicism, asa incat Conciliul Vatican II le da toate drepturile acestor catolici carismatici. Cand am fost pe un forum catolic, un preot catolic mi-a spus ca miscarea catolica carismatica (unde au loc fenomene de tip "slain in the spirit"), este parte a bisericii catolice si nimeni nu are ceva impotriva ei. Asta naste confuzii. Adica daca Duhul asa se manifesta, de ce nu se manifesta si in restul bisericii catolice? Si de ce nu si in biserica ortodoxa, sora ei de la Est?

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Oct 2010, 18:32

sincer sa fiu... nu prea imi e familiar termenul/termenii. De fapt nu cunosc deloc expresia cu pricina.

Nu stiu.. traducerea e corecta? slain stiam ca inseamna ucis, killărit. Slay... slayer, ca formatia aia. Nu stiu... mai cercetez si revin.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde electric77 » 10 Oct 2010, 18:44

sincer sa fiu... nu prea imi e familiar termenul/termenii. De fapt nu cunosc deloc expresia cu pricina.

Nu stiu.. traducerea e corecta? slain stiam ca inseamna ucis, killărit. Slay... slayer, ca formatia aia. Nu stiu... mai cercetez si revin.
asa sa faceti! mai cercetati, ca aveti lacune considerabile.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde IOACHIM » 10 Oct 2010, 19:19

sincer sa fiu... nu prea imi e familiar termenul/termenii. De fapt nu cunosc deloc expresia cu pricina.
Nu stiu.. traducerea e corecta? slain stiam ca inseamna ucis, killărit. Slay... slayer, ca formatia aia. Nu stiu... mai cercetez si revin.
asa sa faceti! mai cercetati, ca aveti lacune considerabile.
Bre`... era vb. de expresia in engleza... sezi bland, sa nu faci spume!
Daca ne batem in engleza..., s-o facem live si vedem cine are lacune si cat sunt de considerabile! Cat despre lacunele limbii romane... aici esti in top 10. :lol: Tii neaparat sa-ti reamintesc?

Nu prea am timp... dar uite proof ca engleza mea nu e chiar de lepadat:
slay EN-EN = (pot., ret., glumet): a ucide, a asasina
Vedeti si:
(verb) dispatch
(verb) hit
(verb) murder
(verb) remove
verb tranzitiv

Acuma sa cau si la expresii.... numai de-as avea timp. Ca-mi face MAAAre palcere sa pun pe unii la punct. :D
Da` si cand gresesc - nu ma sfiesc s-o recunosc! :P

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde electric77 » 11 Oct 2010, 06:19

Domnule, nu am spus ca nu cunoasteti engleza, romana, ci faptul ca aveti lacune in ceea ce priveste studiul miscarilor religioase, a fenomenului crestinatatii, per ansamblu. Adica sa nu auziti de carismatici, de catolicii carismatici care sunt si in Romania, avand cateva biserici! Este chiar culmea! Nu ati auzit de carismatici precum B. Hinn, R. Bonkke? :roll:

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde IOACHIM » 11 Oct 2010, 10:44

Domnule, nu am spus ca nu cunoasteti engleza, romana, ci faptul ca aveti lacune in ceea ce priveste studiul miscarilor religioase, a fenomenului crestinatatii, per ansamblu. Adica sa nu auziti de carismatici, de catolicii carismatici care sunt si in Romania, avand cateva biserici! Este chiar culmea! Nu ati auzit de carismatici precum B. Hinn, R. Bonkke? :roll:
Iar faci ca veverita... sari de la una la alta? Pai ce te-a determinat sa crezi asta? Ceea ce am zis eu ...AICI ?
- iar ajungem la silogisme... Eu zic de expresii (care mi se par prost traduse sau necunoscute mie- dau dovada si de precautie, sa nu zic smerenie) iar el trage concluzii aiurea si intelege ce rea el ! Poftim!

- Cat despre harismatici... cineva (mai ales p/np reductionisti, si nu numai) ar putea sa-ti raspunda ca nu are nevoie sa auda decat de Hristos! Ce te faci atunci?
- In ce ma priveste... sincer sa fiu... chiar n-am auzit si mai ales cred ca nici n-o sa aud de acesti corifei pe care-i amintesti matale... Am preocupari mai serioase! Sa nu intelegi, Doamne fereste, ca n-am auzit si de harismatici sau de miscarea lor.... DA` uite... cunosc un profesor de I.R. (Istoria religiilor) care a auzit de ei... :lol: Sa-l invit pe forum?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde electric77 » 11 Oct 2010, 17:30

DA` uite... cunosc un profesor de I.R. (Istoria religiilor) care a auzit de ei... :lol: Sa-l invit pe forum?
Pentru mine nu e nevoie, eu i-am vazut la fatza locului.

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde IOACHIM » 11 Oct 2010, 19:55

DA` uite... cunosc un profesor de I.R. (Istoria religiilor) care a auzit de ei... :lol: Sa-l invit pe forum?
Pentru mine nu e nevoie, eu i-am vazut la fatza locului.
pai atunci mai zi ce stii despre ei... daca tot ai deschi topicul!

Fii constructiv.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde protosinghel » 14 Oct 2010, 21:36

Uite ce poate face "Duhul Sfânt" din oameni. Oare nu-i clar că-i DRACUL acolo?










Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde Doriana » 14 Oct 2010, 21:47

Benny Hinn a luat-o rau de tot, pacat de el, cand era tinerel incepuse bine. Insa Bonke mi se pare ok [inca]. E drept ca nu canta muzica bizantina, ci e foarte expresiv in exprimari, dar nu se compara cu Hinn. Oricum, a adus la crestinism milioane de oameni.
Pe ceilalti nu-i cunosc.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde protosinghel » 14 Oct 2010, 21:49

Iată şi "vorbire în limbi"...


Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde protosinghel » 14 Oct 2010, 21:50

Benny Hinn a luat-o rau de tot, pacat de el, cand era tinerel incepuse bine. Insa Bonke mi se pare ok [inca]. E drept ca nu canta muzica bizantina, ci e foarte expresiv in exprimari, dar nu se compara cu Hinn. Oricum, a adus la crestinism milioane de oameni.
Eu cred că i-a dus direct la Satana.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde Doriana » 14 Oct 2010, 21:55

Eu cred că i-a dus direct la Satana.
Sincer, nu ma asteptam sa credeti altceva...nu va suparati pe mine...Cel mai mare pacat al ne-ortodocsilor e ca nu sunt ortodocsi.

"Vorbirea in limbi" de mai sus imi suna cunoscut. Dar e mai mult predica.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde IOACHIM » 15 Oct 2010, 00:07

Eu cred că i-a dus direct la Satana.
Sincer, nu ma asteptam sa credeti altceva...nu va suparati pe mine...Cel mai mare pacat al ne-ortodocsilor e ca nu sunt ortodocsi.

"Vorbirea in limbi" de mai sus imi suna cunoscut. Dar e mai mult predica.
Da... adica sunt eretici. Cel mai mare pacat al ne-ortodocsilor e ca sunt eretici (adica mai rau chiar si decat necrestinii; mai bine necrestin sau ateu... decat eretic.)

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde IOACHIM » 15 Oct 2010, 00:12

Benny Hinn a luat-o rau de tot, pacat de el, cand era tinerel incepuse bine. Insa Bonke mi se pare ok [inca]. E drept ca nu canta muzica bizantina, ci e foarte expresiv in exprimari, dar nu se compara cu Hinn. Oricum, a adus la crestinism milioane de oameni.
Eu cred că i-a dus direct la Satana.
Si culmea e ca au mai si platit pentru asta! Si nu numai zeciuiala....

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde silvestru » 15 Oct 2010, 00:24

Si culmea e ca au mai si platit pentru asta! Si nu numai zeciuiala....
Da ,dar important este ca au avut ''harisme'' si propria lor direptate :D restul nu mai conteaza
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde electric77 » 15 Oct 2010, 06:05

Iată şi "vorbire în limbi"...

Sfintite protosinghel, haideti sa nu amestecam lucrurile, acest topic este despre carismatici, nu despre penticostali. Cine a studiat putin, stie ca sunt diferente mari, iar in cazul vorbirii in limbi, suna altfel. Adica penticostalii intr-un fel, carismaticii in alt fel (mai mult monosilabic, pe cand penticostalii rostesc cuvinte).

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde electric77 » 15 Oct 2010, 06:06

Benny Hinn a luat-o rau de tot, pacat de el, cand era tinerel incepuse bine. Insa Bonke mi se pare ok [inca]. E drept ca nu canta muzica bizantina, ci e foarte expresiv in exprimari, dar nu se compara cu Hinn. Oricum, a adus la crestinism milioane de oameni.
Pe ceilalti nu-i cunosc.
Acela nu e crestinism. Crestinism inseamna sa nu curvesti, sa nu te imbeti, sa nu fumezi, sa nu mergi cu arma sa ucizi etc. etc., ori Benny Hinn nu i-a invatat asa ceva, ci doar a facut teatru si spectacol ieftin.

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde electric77 » 15 Oct 2010, 06:08


Si culmea e ca au mai si platit pentru asta! Si nu numai zeciuiala....
Exact, religia a ajuns o afacere astazi.

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Miscarile carismatice (harismatice)

Mesaj necititde Doriana » 15 Oct 2010, 07:32

Electric, nu m-am referit la Benny ci la Bonke. Benny Hinn face doar spectacol. Iar Bonke nu stiu daca a venit din Germania lui bogata ca sa ia zeciuiala din Africa in mare parte tribala si pagana si oricum, cumplit de saraca. Pomul se cunoaste dupa roade. E usor de dat cu parerea de la distanta, dar ar fi interesant sa mergem in Africa sa vedem cum s-au schimbat vietile oamenilor in anii in care a misionat Bonke.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21


Înapoi la “Penticostali şi harismatici”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron