Învăţătura creştin-ortodoxă despre EUHARISTIE

Expunerea învăţăturii de credinţă ortodoxă pentru cei care nu sunt ortodocşi
ioana89
Mesaje:38
Membru din:30 Oct 2010, 13:42
Confesiune:ortodox
Re: Învăţătura creştin-ortodoxă despre EUHARISTIE

Mesaj necititde ioana89 » 09 Noi 2010, 20:59

Sfantul Ioan Damaschin :
"painea si vinul se prefac in Trupul si Sangele Domnului. Iar de intrebi de modul cum se face aceasta, multumeste-te sa auzi ca prin Duhul Sfant, asa tot cum prin Duhul Sfant si-a format Domnul Sie-si si in sine trup din Sfanta Nascatoare de Dumnezeu. Mai mult nu stim. Stim numai ca Cuvantul lui Dumnezeu este adevarat si efectiv si atotputernic; cat despre mod, el este nepatruns. Mai putem spune ca, precum in natura fizica painea se transforma prin mancare, iar vinul si apa, prin bautura, in trupul si sangele celui ce mananca si bea si nu-i devine un al doilea trup pe langa cel ce-l avea inainte, tot asfel, painea punerii inainte si vinul si apa se prefac, prin chemarea si coborarea Duhului Sfant, in chip mai presus de fire; in Trupul si Sangele lui Hristos si nu mai sunt doua trupuri, ci unul si acelas".

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Învăţătura creştin-ortodoxă despre EUHARISTIE

Mesaj necititde Doriana » 09 Noi 2010, 21:21

Sfantul Ioan Damaschin :
"painea si vinul se prefac in Trupul si Sangele Domnului. Iar de intrebi de modul cum se face aceasta, multumeste-te sa auzi ca prin Duhul Sfant, asa tot cum prin Duhul Sfant si-a format Domnul Sie-si si in sine trup din Sfanta Nascatoare de Dumnezeu. ".
Eu sunt de acord cu Sf Ioan; painea se preface in trupul Domnului, dar nu spune ca in trup de carne. Cand Domnul S-a format in pantecele fecioarei Maria s-a vazut; ea a dat nastere unui copil. In cazul Euharistiei se vede paine.

Daca noi consideram ca este o minune - sa vedem ce este o minune in sensul biblic. Minunea este schimbarea naturii lucrurilor fizice in mod supranatural, prin incalcarea legilor [considerate] firesti ale naturii.. De cate ori Domnul a facut o minune s-a vazut, nu s-a presupus ca se intampla. Orbii au capatat ochi noi, painea s-a inmultit, a mers pe ape. Deci, ca Euharistia sa fie o minune in sensul adevarat al cuvantului trebuie ca sa se vada o transformare, nu numai sa se presupuna.
E drept ca este o minune in sensul metaforic si de DEX [Fenomen ieșit din comun, surprinzător, atribuit forței divine sau altor forțe supranaturale], pentru ca ne uneste cu Hristos si ne schimba viata, ceea ce poate fi mai mult decat o minune. Dar nu este o minune in sensul biblic, cum fac cei care au darul minunilor..

In ce priveste minunile de care vorbeati, intalnite in diferite colturi ale lumii si istoriei, nu am fost acolo si nu pot sa ma pronunt. Sunt multe de analizat:
1. Daca au fost intr-adevar relatate fidel
2. Ce a cerut de fapt acel preot? Conteaza foarte mult.
3. De ce a aparut un prunc? Parintele zicea ca e vorba de trupul spiritualizat al lui Hristos, nu de cel nou-nascut.
4. Scopul lui Dumnezeu cu aceste minuni si ce a rezultat in urma lor. Si minunile se recunosc dupa roade si consecinte.
5. De ce nu li s-a dat voie sa se impartaseasca cu carne si sange daca tot se impartaseau zilnic cu carne si sange?
etc.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

ioana89
Mesaje:38
Membru din:30 Oct 2010, 13:42
Confesiune:ortodox

Re: Învăţătura creştin-ortodoxă despre EUHARISTIE

Mesaj necititde ioana89 » 09 Noi 2010, 21:35

Cum explici faptul ca ucenicii au inteles la propriu,iar Iisus nu le-a spus ca ar vorbi metaforic? ba chiar le-a propus Apostolilor sa plece si ei; daca ar fi facut-o,ne-am fi pierdut mantuirea. Crezi ca ar fi permis sa ne pierdem mantuirea pentru ca nu ar fi vrut sa explice ca vorbea metaforic?

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Învăţătura creştin-ortodoxă despre EUHARISTIE

Mesaj necititde Doriana » 09 Noi 2010, 21:42

Cum explici faptul ca ucenicii au inteles la propriu,iar Iisus nu le-a spus ca ar vorbi metaforic?
Cred ca tocmai de asta au plecat, ca au inteles la propriu. Apostolii au ramas pentru ca il cunosteau pe Domnul si stiau ca intotdeauna vorbeste in pilde. Aveau incredere ca, desi nu intelegeau acum, vor intelege. Iar Domnul nu i-a oprit pentru ca nu avea nevoie de oameni care nu au incredere in El.
Nu imi imaginez ca apostolii au acceptat ideea ca L-ar fi pus pe Domnul in farfurie si L-ar fi mancat [sa-mi fie iertata exprimarea, dar uitati-va si dvs cum suna]. Pe atunci nu stiau nimic de cina cea de taina sau alte taine.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

ioana89
Mesaje:38
Membru din:30 Oct 2010, 13:42
Confesiune:ortodox

Re: Învăţătura creştin-ortodoxă despre EUHARISTIE

Mesaj necititde ioana89 » 09 Noi 2010, 22:14

Apostolii au ramas pentru ca il cunosteau pe Domnul si stiau ca intotdeauna vorbeste in pilde.
Apostolul Petru,cand a decis sa ramana,nu a zis ca a inteles ca,de fapt,ar vorbi metaforic,ci s-a increzut in El.
Nu imi imaginez ca apostolii au acceptat ideea ca L-ar fi pus pe Domnul in farfurie si L-ar fi mancat [sa-mi fie iertata exprimarea, dar uitati-va si dvs cum suna].
Tocmai de asta a zis:"Trupul nu foloseste la nimic,Duhul da viata"(painii si vinului).

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Învăţătura creştin-ortodoxă despre EUHARISTIE

Mesaj necititde Doriana » 09 Noi 2010, 22:23

Apostolul Petru,cand a decis sa ramana,nu a zis ca a inteles ca,de fapt,ar vorbi metaforic,ci s-a increzut in El.
Asa ziceam si eu:
. Aveau incredere ca, desi nu intelegeau acum, vor intelege.
Tocmai de asta a zis:"Trupul nu foloseste la nimic,Duhul da viata"(painii si vinului).
Nu sunt sigura ca am inteles unde bateti, dar sunt de acord ca viata de la impartasanie o primim prin Duhul, nu prin trupul fizic.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

ioana89
Mesaje:38
Membru din:30 Oct 2010, 13:42
Confesiune:ortodox

Re: Învăţătura creştin-ortodoxă despre EUHARISTIE

Mesaj necititde ioana89 » 09 Noi 2010, 22:30

Nu sunt sigura ca am inteles unde bateti, dar sunt de acord ca viata de la impartasanie o primim prin Duhul, nu prin trupul fizic.
Ucenicii credeau ca trebuie sa-L omoare ca sa-I manance Trupul,atunci Iisus a zis:"Dacă veţi vedea pe Fiul Omului, suindu-Se acolo unde era mai înainte? "
Eu inteleg cam asa:"Atunci cand Trupul Meu va fi in cer,cum o sa-l mancati?Nu conteaza unde va fi Trupul,pentru ca Duhul Sfant va transforma painea in Trupul Meu".(Duhul e Cel Ce da viata)

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Învăţătura creştin-ortodoxă despre EUHARISTIE

Mesaj necititde Doriana » 09 Noi 2010, 22:40

Ucenicii credeau ca trebuie sa-L omoare ca sa-I manance Trupul,atunci Iisus a zis:"Dacă veţi vedea pe Fiul Omului, suindu-Se acolo unde era mai înainte? "
Eu inteleg cam asa:"Atunci cand Trupul Meu va fi in cer,cum o sa-l mancati?Nu conteaza unde va fi Trupul,pentru ca Duhul Sfant va transforma painea in Trupul Meu".(Duhul e Cel Ce da viata)
Iisus vorbea cu cei care se poticneau in felui Lui de vorbire:
"Iar Iisus, ştiind în Sine că ucenicii Lui murmură împotriva Lui, le-a zis: Vă sminteşte aceasta?
Dacă veţi vedea pe Fiul Omului, suindu-Se acolo unde era mai înainte?"
Deci: Daca nu suportati aceste cuvinte, cum veti suferi ca Ma vedeti de-a dreapta Tatalui? [eventual ca Judecator].
Cam asa inteleg eu; e posibl sa ma insel.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

Avatar utilizator
Ioan Cr
Mesaje:1104
Membru din:07 Apr 2008, 20:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:medicină, teologie, filosofie
Localitate:Italia
Contact:

Re: Învăţătura creştin-ortodoxă despre EUHARISTIE

Mesaj necititde Ioan Cr » 09 Noi 2010, 23:09

Eu sunt de acord cu Sf Ioan; painea se preface in trupul Domnului, dar nu spune ca in trup de carne. Cand Domnul S-a format in pantecele fecioarei Maria s-a vazut; ea a dat nastere unui copil. In cazul Euharistiei se vede paine.
Atunci ar fi fost canibalism, daca era "carne sangeranda". Si nu mai este "carne", de vreme ce trupul inviat al Domnului era de alta natura (se facea nevazut, trecea prin pereti).
"Domnul mă paşte şi nimic nu-mi va lipsi." (Psalmul 23:1)

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Învăţătura creştin-ortodoxă despre EUHARISTIE

Mesaj necititde Doriana » 10 Noi 2010, 18:27

Atunci ar fi fost canibalism, daca era "carne sangeranda". Si nu mai este "carne", de vreme ce trupul inviat al Domnului era de alta natura (se facea nevazut, trecea prin pereti).
Sunt de acord cu dvs. Personal cred ca trupul actual al Domnului nu mai este format din carne si sange, deci nu mai este un corp fizic pentru simplul motiv ca Hristos nu mai locuieste acum in lumea fizica, ci in cea spirituala, la dreapta Tatalui. Adica, daca Il cauti prin Cosmos sigur nu Il vei gasi. Raiul este un loc spiritual, nu fizic.
Ramane sa vad cum impac aceasta idee cu faptul ca Iisus a mancat si avea oase... Aici am o problema. Ori trupul I s-a schimbat intr-unul de slava inainte de inaltare, asa cum s-a intamplat la Schimbarea la fata sau cum se va intampla cu Biserica atunci cand va fi schimbata la clipita ochiului, ori...sper sa ma lamuresc pe parcurs.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Învăţătura creştin-ortodoxă despre EUHARISTIE

Mesaj necititde electric77 » 10 Noi 2010, 18:38

Ramane sa vad cum impac aceasta idee cu faptul ca Iisus a mancat si avea oase... Aici am o problema. Ori trupul I s-a schimbat intr-unul de slava inainte de inaltare, asa cum s-a intamplat la Schimbarea la fata sau cum se va intampla cu Biserica atunci cand va fi schimbata la clipita ochiului, ori...sper sa ma lamuresc pe parcurs.
Dar ingerii in vechime cum au mancat un vitel ???!! pentru ca au luat trupuri omenesti, de aia. Fenomenul se cheama "materializare". Este greu pentru un spirit sa ia trup uman?

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Învăţătura creştin-ortodoxă despre EUHARISTIE

Mesaj necititde Doriana » 10 Noi 2010, 18:48

Dar ingerii in vechime cum au mancat un vitel ???!! pentru ca au luat trupuri omenesti, de aia. Fenomenul se cheama "materializare". Este greu pentru un spirit sa ia trup uman?
Iisus nu a fost numai duh. Trupul fizic al lui Hristos a disparut din mormant; trebuie sa se fi dus undeva.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Învăţătura creştin-ortodoxă despre EUHARISTIE

Mesaj necititde electric77 » 10 Noi 2010, 18:55

Iisus nu a fost numai duh. Trupul fizic al lui Hristos a disparut din mormant; trebuie sa se fi dus undeva.
big deal ! era greu pentru Tatal sa-l prefaca in praf?
De ce nu credeti ceea ce este corect, biblic si logic, ca Iisus este Dumnezeu, avand bineinteles trupul de Dumnezeu? Ce e aia om-dumnezeu? adica e un dumnezeu cu maini si gura, limba? ce sa faca cu ele?!!

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Învăţătura creştin-ortodoxă despre EUHARISTIE

Mesaj necititde Doriana » 10 Noi 2010, 20:07

big deal ! era greu pentru Tatal sa-l prefaca in praf?
De ce nu credeti ceea ce este corect, biblic si logic, ca Iisus este Dumnezeu, avand bineinteles trupul de Dumnezeu? Ce e aia om-dumnezeu? adica e un dumnezeu cu maini si gura, limba? ce sa faca cu ele?!!
Daca ar fi dupa tine Dumnezeu ar trebui sa improvizeze permanent si sa contrazica orice logica numai pentru a da dreptate ereziilor tale. Nu Dumnezeu trebuie sa se adapteze mintii tale, ci tu trebuie sa te adaptezi judecatii Lui. Dar nu ai mostenit numai invataturile eretice de pe unde ai fost; ai mostenit mai ales cerbicia. So, grow up! Cat mai ai timp.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Învăţătura creştin-ortodoxă despre EUHARISTIE

Mesaj necititde electric77 » 10 Noi 2010, 20:44

Daca ar fi dupa tine Dumnezeu ar trebui sa improvizeze permanent si sa contrazica orice logica numai pentru a da dreptate ereziilor tale. Nu Dumnezeu trebuie sa se adapteze mintii tale, ci tu trebuie sa te adaptezi judecatii Lui. Dar nu ai mostenit numai invataturile eretice de pe unde ai fost; ai mostenit mai ales cerbicia. So, grow up! Cat mai ai timp.
Deci nu trebuie sa mostenesc nimic, eu gandesc ca de aia am cap si rationamentul (care este tot de la Dumnezeu) imi spune ca un Isus cu maini, picioare, cap si limba, ochi nu-si gaseste rostul intr-un univers in care nu se mananca, nu se bea, nu se merge etc.
Cum ar fi sa-mi imaginez un tablou in care toate creaturile sunt spirite, numai Isus are si trup uman, cu maini, par in cap etc.
Dar daca voi, prostiti fiind de liderii vostri, credeti asta, e problema voastra, pe mine nu ma deranjeaza. Eu mi-am facut publica opinia mea, si atata tot.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Învăţătura creştin-ortodoxă despre EUHARISTIE

Mesaj necititde protosinghel » 10 Noi 2010, 20:50

Cum ar fi sa-mi imaginez un tablou in care toate creaturile sunt spirite, numai Isus are si trup uman, cu maini, par in cap etc.
La I Corintheni 15 (citez din memorie) scrie: "Hristos începătură, apoi cei ai lui Hristos, apoi sfârşitul". Hristos este primul înviat, dar tot aşa vom fi şi noi. Sau poate nu crezi în învierea de obşte?

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Învăţătura creştin-ortodoxă despre EUHARISTIE

Mesaj necititde electric77 » 10 Noi 2010, 20:54

La I Corintheni 15 (citez din memorie) scrie: "Hristos începătură, apoi cei ai lui Hristos, apoi sfârşitul". Hristos este primul înviat, dar tot aşa vom fi şi noi. Sau poate nu crezi în învierea de obşte?

Sfintite protosinghel, dar unde este argumentul ca Iisus are maini, picioare, deci si trup uman?
V-am spus, la Inviere vom primi trupuri ceresti, explica Pavel foarte clar. Si Iisus spune ca un duh nu are carne si oase. Vom fi duhuri (spirite), ca ingerii. Scrie in Scripturi ca ingerii sunt spirite? Scrie! este nevoie sa citez versetul? Sau credeti ca ingerii au maini si picioare ca oamenii? ca nu mai inteleg ce credeti nici dumneavoastra, nici Doriana nici Ioachim.
Deci sa recapitulam: credeti in ca in acest moment, Iisus are maini si picioare asa cum oamenii au? da sau nu?

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Învăţătura creştin-ortodoxă despre EUHARISTIE

Mesaj necititde Doriana » 10 Noi 2010, 20:56

Deci nu trebuie sa mostenesc nimic, eu gandesc ca de aia am cap .
Nu gandesti nimic; de ani de zile repeti aceleasi 4-5 variatiuni pe aceeasi tema [Sfanta Doime, pastori corupti, pacifismul, Iisus cu cap si maini, etc] si nu auzi ce spun ceilalti, nici atat Dumnezeu. Sincer, cand ai gandit ultima data ? Cand ai invatat ultima data? Cand ai evoluat intelectual ultima data? Esti ca un batran care spune aceleasi povesti de pe front si nici copiii nu-l mai asculta. Nu poti pricepe si procesa argumentele altora, dar tu ai pretentia sa-ti fie acceptate ale tale.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21

electric77
Mesaje:1072
Membru din:26 Sep 2010, 13:03
Confesiune:alta religie

Re: Învăţătura creştin-ortodoxă despre EUHARISTIE

Mesaj necititde electric77 » 10 Noi 2010, 20:59

Adica scuzati-ma, dar dumneavoastra va rugati foarte mult, doamna Doriana la fel, postiti, faceti milostenie etc. si probabil din cauza asta nu cititi Biblia.
Pavel spune foarte clar:

1 Corinteni 15:40  Tot aşa, sunt trupuri cereşti şi trupuri pământeşti; dar alta este strălucirea trupurilor cereşti şi alta a trupurilor pământeşti.
....
42  Aşa este şi învierea morţilor. Trupul este semănat în putrezire şi înviază în neputrezire;
...
44  Este semănat trup firesc şi înviază trup duhovnicesc. Dacă este un trup firesc, este şi un trup duhovnicesc.
...
47  Omul dintâi este din pământ, pământesc; omul al doilea este din cer.
48  Cum este cel pământesc, aşa sunt şi cei pământeşti; cum este Cel ceresc, aşa sunt şi cei cereşti.
49  Şi după cum am purtat chipul celui pământesc, tot aşa vom purta şi chipul Celui ceresc.
50  Ce spun eu, fraţilor, este că nu poate carnea şi sângele să moştenească Împărăţia lui Dumnezeu; şi că, putrezirea nu poate moşteni neputrezirea.
51  Iată, vă spun o taină: nu vom adormi toţi, dar toţi vom fi schimbaţi
,

deci ...mai clar de asa se poate?

Doriana
Mesaje:773
Membru din:01 Oct 2010, 21:42
Confesiune:neo-protestant
Preocupări:cunoasterea lui Dumnezeu

Re: Învăţătura creştin-ortodoxă despre EUHARISTIE

Mesaj necititde Doriana » 10 Noi 2010, 21:09

Nici macar acum nu ai inteles ce vreau sa spun.
Ma rog...ramasesem la euharistie. Imi cer iertare pentru divagari.
"Căci pe El, Care n-a cunoscut păcatul, L-a făcut pentru noi păcat, ca să dobândim, întru El, dreptatea lui Dumnezeu.". 2 cor 5:21


Înapoi la “Ortodoxia pentru ne-ortodocşi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 42 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX