Postul Craciunului

Tot ce ţine de sărbătorile bisericeşti şi calendarul Bisericii Ortodoxe. Abordare istorico-liturgică şi exegetică
porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox
Postul Craciunului

Mesaj necititde porfirie » 15 Noi 2010, 13:08

Cum ar trebui să postim înainte de Crăciun? Pe toată perioada celor 40 de zile nu mâncăm carne, lactate şi ouă. Dar este permis să mâncăm peşte şi fructe de mare în toate zilele – fireşte, în afară de miercuri şi de vineri – de la început până pe 17 decembrie. De asemenea, dezlegăm la peşte şi de praznicul Intrării Maicii Domnului în Biserică în orice zi ar cădea.
De pe 18 până pe 24 decembrie, ajunul sărbătorii, este permisă dezlegarea doar la untdelemn şi la vin – desigur, cu excepţia zilelor de miercuri şi vineri, care s-ar întâmpla, şi în timpul cărora ţinem post fără ulei. De asemenea, ar trebui să postim cu mâncare uscată în prima zi de post, 15 noiembrie, precum şi în ajunul praznicului, desigur, în afara cazului în care ar cădea sâmbătă sau duminică
Am rupt acest fragment dintr-un articol frumusel despre Postul Craciunului.Il pun la dispozitie integral daca vrea cineva...Însa mă interesează daca e conform cu Tipikonul ceea ce am boldat.Pe la noi prin calendare nu apare asa...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Postul Craciunului

Mesaj necititde protosinghel » 20 Noi 2010, 12:44

1. Ar fi bine să pui întreg articolul (eventual între "scroll", dacă e prea lung), ca să fie de folos tuturor. Dacă va conţine careva nelămuriri îl vom comenta.
2. Despre consumul fructelor de mare s-a discutat aici. La nevoie discuţia poate fi continuată, dar, în principiu, consumarea acestora este permisă în post.
3. Cu privire la perioada de până la 17 decembrie şi după aceasta, rânduielile noastre nu cunosc o astfel de prevedere. Se ştie doar că de la 20 decembrie (inclusiv), când este înainte-prăznuirea Naşterii Domnului, nu se mănâncă peşte. O fi o regulă locală care însă nu ne priveşte...
4. În legătură cu prima zi de post şi perioada de până la Intrarea Maicii Domnului, când în BOR nu se mănâncă peşte, vreau să vă trezesc invidia şi să vă spun că în Biserica Rusă nu există o astfel de restricţie. Dacă prima zi de post este sâmbătă sau duminică, deja se mănâncă peşte, mai ales că din 1988/1992 încoace avem şi Prăznuirea Sf. Paisie Velicicovski, care are priveghere.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Postul Craciunului

Mesaj necititde Pr Haralambie » 20 Noi 2010, 14:02

Postul Nasterii Domnului ,tipicul bisericesc la noi in romania (cu precizari pt 2010),cam asa prevede :
Se cuvine să ştim că astăzi, adică în ziua a 15-a a lunii Noiembrie, se începe Postul Naşterii Domnului Hristos. Deci suntem datori, în aceste 40 de zile, să păzim în fiecare săptămână trei zile, postind fără untdelemn şi vin: luni, miercuri şi vineri, până la Ceasul al IX-lea. Iar dacă se va întâmpla vreun Sfânt cu Doxologie în aceste zile, întru pomenirea lui se face dezlegare la untdelemn şi vin, adică în zilele: a 15-a (Cuv. Paisie de la Neamţ), a 16-a (Sf. Ap. şi Ev. Matei), a 20-a (Cuv. Grigorie Decapolitul) şi a 23-a (Cuv. Antonie de la Iezerul-Vâlcea) ale lunii Noiembrie. Iar în zilele: a 4-a (Sf. M. Mc. Varvara), a 9-a (Zămislirea Sfintei Fecioare Maria de către Sf. Ana), a 20 a (Sf, Sfinţit Mc. Ignatie Teoforul)si a 22 a (Sf. Ier. Petru Movila) ale lunii Decembrie. Dacă aceste zile se vor întâmpla luni, marţi sau joi, atunci mâncam peşte, până pe 19 decembrie,iar daca va fi miercuri sau vineri, se face dezlegare numai la untdelemn si vin şi mâncăm o dată în zi, iar peşte nu mâncăm decât dacă se va întâmpla sa fie Hramul bisericii, până pe 19 decembrie. Deci, dacă se va întâmpla Hramul vreunui Sfânt dintre aceştia în mănăstire, atunci se face dczlegare la peşte, vin şi untdelemn în orice zi ar cădea. Iar de se va întâmpla miercuri sau vineri vreun Sfânt având Priveghere, dezlegam la undelemn, vin şi peşte. Astfel, la Sărbătoarea Intrării Născătoarei de Dumnezeu în Biserică (21 noiembrie), aSf M. Mc. Ecaterina (25 noiembrie) a Sf. Ap. Andrei (30 noiembrie), a Sf. Cuv. Gheorghe de la Cernica (3 decembrie), a Sf. Sava (5 decembrie), a Sf. Ier. Nicolae (6 decembrie) a Sf. Mc. Filofteia (7 decembrie), a Sf. Ier. Spiridon (12 decembrie), a Sf Ierarh Dosoftei şi Mc. Lucia (13 decembrie) şi a Sf. Daniil Sihastrul (18 decembrie), în orice zi se va întâmpla, chiar dacă vafi miercuri sau vineri, se face dezlegare şi la peşte. Iar sâmbetele şi duminicile mâncam peşte. Anul acesta, facem dezlegare la vin, untdelemn şi peşte în zilele de 21. 23. 25. 27. 28 si 30 noiembrie si 3. 4. 5. 6. 7. 9. 11. 12. 13. 18 si 19 decembrie, iar în zilele de 15, 16. 20 noiembrie si 20. 22 si 24 decembrie facem dezlegare doar la vin si untdelemn.
Să se ştie: Tipicul anual grecesc, pagina 292, prevede că din ziua a 15-a se începe Postul Naşterii Domnului, în care se îngăduie, afară de miercuri şi vineri, până pe 17 decembrie, să se mănânce peşte, iar din 18 până în 24 decembrie, numai untdelemn şi vin (conform Regulii din Pidalion, Atena, 1982, şi Explicarea Canonului 69 Apostolic, pp. 93-94, care arata „ Trebuie ca să postim acest post nu cu mâncare uscată, precum în postul Pastelul, ci cu untdelemn, vin şi peşte, afară de miercuri şi vineri"), la unele Tipice slave dau dezlegare marţi şi joi la peşte, aceasta din cauza climei şi a cantităţii de grăsime pe care trebuie să o mănânce ei, în acele condiţii climaterice.
In concluzie, chiar dacă Tipicul grecesc şi cel slavon sunt mai îngăduitoare, regula de bază pentru Biserica Ortodoxă Română rămâne cea din Pravila bisericească a lui Nicodim Sachelarie şi din Liturgica generala a P.C. Pr. Prof. Dr. Ene Branişte, cum se arată mai sus. De asemenea, din evlavie, se obişnuieşte ca până la 21 noiembrie să nu se mănânce peste. Iar din ziua a 20-a până în ziua a 25-a lunii Decembrie, chiar de va fi vreun Sfânt cu Doxologie, nu mâncăm peşte, nici daca va cădea sambăta si duminica.
Cu mult respect.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Postul Craciunului

Mesaj necititde protosinghel » 20 Noi 2010, 14:25

Cum zicea o bătrânică, există 2 posturi importante în BO: "postul Paştilor" şi "postul peştilor"... :)
Păi în Biserica Rusă (inclusiv în Basarabia, unde-i aceeaşi climă ca şi în RO, iar pe alocuri chiar mai blândă), se mănâncă peşte într-o veselie. Chiar şi miercurea şi vinerea, dacă este un sfânt cu Polieleu, dar la ruşi ei sunt cam zilnic, este dezlegare la Peşte.
Deci sfatul meu este ca în Postul Crăciunului să vă mutaţi în Basarabia. :D Dar nu uitaţi că Postul şi Crăciunul sunt pe stilul vechi şi la Revelion, în afară de o coadă de peşte şi nişte vin de ăla... :roll: , altceva nu prindeţi!

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Postul Craciunului

Mesaj necititde porfirie » 24 Noi 2010, 00:01

Eu tre sa recuperez ca vad ca n-am stiut de toate dezlegarile. :D .

vasiun
Mesaje:17
Membru din:07 Aug 2010, 00:06
Confesiune:ortodox
Localitate:R.Moldova, or.Ungheni
Contact:

Re: Postul Craciunului

Mesaj necititde vasiun » 24 Noi 2010, 23:06

La noi la manastirea din oras pr.Pantelimon a zis ca se poate de mincat peste chiar si miercurea si vinerea in timpul anului.

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Postul Craciunului

Mesaj necititde silvestru » 25 Noi 2010, 01:01

La noi la manastirea din oras pr.Pantelimon a zis ca se poate de mincat peste chiar si miercurea si vinerea in timpul anului.
E bazat,are un tipic a lui particular,parerea mea este ca sa-l lasi sa fie si personal numai al lui...
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

vasiun
Mesaje:17
Membru din:07 Aug 2010, 00:06
Confesiune:ortodox
Localitate:R.Moldova, or.Ungheni
Contact:

Re: Postul Craciunului

Mesaj necititde vasiun » 25 Noi 2010, 10:59

"pr silvestru scrie:
E bazat,are un tipic a lui particular,parerea mea este ca sa-l lasi sa fie si personal numai al lui...


pai si ce ne facem cu cei circa 100 mii de locuitori care tin la fel? Acum eu stiu ca e un tipic personal, dar bietii oameni?

silvestru
Mesaje:367
Membru din:09 Apr 2010, 14:28
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cunoaşterea, trăirea ortodoxă.

Re: Postul Craciunului

Mesaj necititde silvestru » 25 Noi 2010, 22:14

"
pai si ce ne facem cu cei circa 100 mii de locuitori care tin la fel? Acum eu stiu ca e un tipic personal, dar bietii oameni?
Dar acolo ,la o 100 de mii de oameni ,numai pr pantelimon exista? alti preoti nu mai sunt?sau oamenii astia toti acuma sunt catehizati pt prima data de pr Pantelimon?
Depinde la ce perioada sa referit,poate la aia dupa inviere pana la cincizecime;se mai intampla ca de multe ori se intelege gresit sau se traduce eronat,lai intrebat personal si el asa a spus?
Cel ce vrea sa se mantuiasca cu intrebarea sa calatoreasca.
Din zilele lui Ioan Botezătorul până acum împărăţia cerurilor se ia prin străduinţă şi cei ce se silesc pun mâna pe ea.

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Postul Craciunului

Mesaj necititde IEREU » 25 Noi 2010, 22:50

La noi la manastirea din oras pr.Pantelimon a zis ca se poate de mincat peste chiar si miercurea si vinerea in timpul anului.
Despre ce oras este vorba? Mi se pare majoritatea preotilor cu numele Pantelemon din orase au acelasi tipic schilod.
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

vasiun
Mesaje:17
Membru din:07 Aug 2010, 00:06
Confesiune:ortodox
Localitate:R.Moldova, or.Ungheni
Contact:

Re: Postul Craciunului

Mesaj necititde vasiun » 25 Noi 2010, 23:00

Dar acolo ,la o 100 de mii de oameni ,numai pr pantelimon exista? alti preoti nu mai sunt?sau oamenii astia toti acuma sunt catehizati pt prima data de pr Pantelimon?
Depinde la ce perioada sa referit,poate la aia dupa inviere pana la cincizecime;se mai intampla ca de multe ori se intelege gresit sau se traduce eronat,lai intrebat personal si el asa a spus?
Stiti la noi biserica mai nou are statut de manastire,.... si ceea ce zice duhovnicl manastire este bun celalti sunt cu familii si cauta bani si nu invata ceea ce este bine.

Anthropos
Mesaje:99
Membru din:05 Apr 2008, 14:50
Confesiune:ortodox
Preocupări:teologie, stiinte politice
Localitate:Republica Moldova

Re: Postul Craciunului

Mesaj necititde Anthropos » 26 Noi 2010, 10:35

Stiti la noi biserica mai nou are statut de manastire,.... si ceea ce zice duhovnicl manastire este bun celalti sunt cu familii si cauta bani si nu invata ceea ce este bine.
Vasiun, termin-o cu Pantelimonul tău. Eu pe părinţelul Gheorghe (acum Pantelimon) îl ştiu din ziua hirotoniei, acum vreo 20 de ani. E un duhovnic foarte slab, care-şi bate joc de oameni, şi-i amăgeşte cu zece policandre şi alte acte magice, scoţând bani din toţi. Eu cunosc zeci de cazuri de oameni traumaţi duhovniceşte de pe urma marelui duhovnic de la Ungheni, nemaivorbind de viaţa lui personală despre care nu vreau să judec, deşi am foaarete multe a spune.
Şi trebuie să ştii că aia nu-i mănăstire, unde maică-sa e stareţă, iar maici nu sunt. Eu ştiu TOTUL despre aşa-zisa mănăstire. Iar Pantelimon, ucenic al lui Petru de la Hâncu, nici nu avea de unde să fie mai răsărit.

porfirie
Mesaje:237
Membru din:13 Mai 2009, 20:24
Confesiune:ortodox

Re: Postul Craciunului

Mesaj necititde porfirie » 03 Dec 2010, 16:15

24 decembrie facem dezlegare doar la vin si untdelemn
dar de ce nu e posr aspru?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Postul Craciunului

Mesaj necititde protosinghel » 03 Dec 2010, 17:24

24 decembrie facem dezlegare doar la vin si untdelemn
dar de ce nu e posr aspru?
Ba este post aspru dacă nu e sâmbătă sau duminică.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Postul Craciunului

Mesaj necititde Pr Haralambie » 04 Dec 2010, 00:03

24 decembrie facem dezlegare doar la vin si untdelemn
dar de ce nu e posr aspru?
Pt ca in ceaslov exista dezlegare la vin si undelemn la pomenirea sf Mc Eugenia indiferent in orice zi ar cadea si(parerea mea) pt ca noi nu avem atatea dezlegari la peste in acest post cum au altii(rusii sau grecii de ex).
Iar ajunul in vechime era practic si indispensabil pt catehumenii care urmau sa se boteze in nr mare in aceasta zi,iar dupa ce s-a despartit sarbatorile (Nasterea D. de Botez )si la Botezul Domnului,pe cand acum pt noi a ramas doar la nivel de amintire,deci nu mai are rostul esential de alta data decat doar in conditiile in care si acum vor fi multi care primesc botezul.
Dar cine vrea si poate e bine asa cum a zis si pr Petru, sa ajuneze,iar cine nu nu greseste.
P.S. asa arata tipicul,eu nu am facut altceva decat un copy-past din tipic.
Ultima oară modificat 04 Dec 2010, 03:00 de către Pr Haralambie, modificat 1 dată în total.
Cu mult respect.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Postul Craciunului

Mesaj necititde protosinghel » 04 Dec 2010, 00:08

Dar ce Sf. Eugenia are Polieleu sau ce? Sau poate asocierea cu biscuiţii de acum 10-15 ani ne stârnesc mai mult evlavie!
Ziua de ajun, cu excepţia sâmbetei şi duminicii sunt zile de post aspru. (cred că se vede punctul) ;)

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Postul Craciunului

Mesaj necititde Pr Haralambie » 04 Dec 2010, 05:48

Dar ce Sf. Eugenia are Polieleu sau ce?
Nu are ,desi ar trebui sa aiba aceasta minunata, frumoasa, viteaza, vrednica de lauda fecioara, ca daca asi compara-o cu sf M Mc Dimitrie asi gasi-o nu numai la fel, dar inca mai presus in multe privinte, desi la sfantul este dezlegare (dar nu-i cazul in topicul de fata).
Cred(parerea mea) ca datorita praznicului, nu are polileu, pt ca ziua ei de praznuire/mucenicie, chiar in ziua praznicului este pe 25 cum i-a promis chiar Mantuitorul(cand este dezlegare la toate)dar datorita insemnatatii praznicului a fost mutata pe 24 in ajun si cred ca aceasta este una din ratiuni in care Biserica noastra loca i-a facut dezlegare la undelemn si vin .
Sau poate asocierea cu biscuiţii de acum 10-15 ani ne stârnesc mai mult evlavie!
Chiar nu stiu la ce va referiti, daca vreti sa-mi spuneti.
Eu in principiu impartasesc aceeasi ideie, dar tinand cont de diferentele intre Bisericile locale, regionale nu invinuiesc pe altii care au alta disciplina, de pilda nu dispretuiesc pe rusi si greci care au dezlegare tot postul pana pe 17 decembrie la peste(inafara de miercuri si vineri)dar nici pe cea din care apartin nu o desconsider daca in mare parte din zile a stabilit doar mancare de post si cred ca de aceea nu ar trebuii invinuita nici BOR daca pe 24 a stabilit dezlegare la vin si undelemn de catr Bisericile surori :)
Mai cu seama ca grecii stau cel mai bine , pe langa dezlegarea la peste pana pe 17 decembrie au si dezlegare la vin si undelemn pana pe 24 inclusiv , desi clima este mult mai blinda ca la noi.
Parerea mea este ca, fiecare sa tina/asculte cum a stabilit Biserica locala din care face parte si nu greseste .
Ziua de ajun, cu excepţia sâmbetei şi duminicii sunt zile de post aspru. (cred că se vede punctul) ;)
De acord, dar trebuie si o explicatie concreta cu rol actual, daca am ramas doar cu semnificatia amintirii catehumenilor si a amintirii postului proorocului Daniel, inseamna ca am cam ramas incremeniti in forma fara fond, din punctul asta de vedere BOR o vad mult mai realista.
Parerea mea este ca , este bine sa se ajuneze, dar pe alta parte iau aparare Bisericii din care fac parte, anume ca nu greseste; dar macar, de ar postii toti asa cu dezlegarile actuale .
Asa este pr Petru ?
Parca sf voastra erati cu ingaduinta :)
.
Ultima oară modificat 18 Apr 2011, 20:20 de către Pr Haralambie, modificat 1 dată în total.
Cu mult respect.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Postul Craciunului

Mesaj necititde protosinghel » 04 Dec 2010, 10:56

Asa este pr Petru ?
Parca sf voastra erati cu ingaduinta :)
Io? :shock:
Eu nu sunt cu îngăduinţa, ci cu conştientizarea! Deja de o mie de ani se vorbeşte în Biserica Ortodoxă că Postul aspru din ajun este o pregătire mai intensă pentru Împărtăşirea cu Hristos, ca şi Vinerea Mare. În trecut, cel puţin la 3 sărbători mari (Învierea, Naşterea şi Botezul), ca să nu se spovedească toată lumea pt nimicuri, dacă au fost spovediţi în acel post sau de curând, ţineau ultima zi mai aspru şi la praznic toată Biserica se împărtăşea.
Haideţi să vă mai spus un lucru. Probabil aţi văzut că pe la hramuri arhiereul obişnuieşte să citească o rugăciune de dezlegare pt toţi credincioşii după Liturghie. Săracii ierarhi nici nu-şi dau seama că ea tb citită după Tatăl nostru, iar tot "nărodul" trebuie să se împărtăşească, mai ales că rugăciunea chiar cer expres învrednicirea lor pt aceasta.
A ştiut Biserica să încreştineze multe sărbători păgâne, dar nu ştie să dea un alt sens unui post de o zi? Haideţi să fim serioşi.


Înapoi la “Sărbători şi perioade liturgice. Slujbe specifice”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX