Sarbatoarea Sf. Gheorghe in BOR

Tot ce ţine de sărbătorile bisericeşti şi calendarul Bisericii Ortodoxe. Abordare istorico-liturgică şi exegetică
protopsalt
Mesaje:171
Membru din:11 Dec 2008, 02:49
Confesiune:ortodox
Sarbatoarea Sf. Gheorghe in BOR

Mesaj necititde protopsalt » 07 Ian 2011, 19:21

S-a uitat cineva in Calendarul Patriarhiei romane pe 2011? Daca nu, n-ar fi rau sa se uite la 23 aprilie, de praznicul Sf. Gheorghe, care anul acesta cade in Sambata Mare si e trecut (atentie!) cu rosu si cruce rosie? Ce sa inteleg? Ca se uneste Sambata Mare cu praznicul Sf. Gheorghe? Asa ceva nu exista in niciun Tipic...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sarbatoarea Sf. Gheorghe in BOR

Mesaj necititde protosinghel » 08 Ian 2011, 00:19

S-a uitat cineva in Calendarul Patriarhiei romane pe 2011? Daca nu, n-ar fi rau sa se uite la 23 aprilie, de praznicul Sf. Gheorghe, care anul acesta cade in Sambata Mare si e trecut (atentie!) cu rosu si cruce rosie? Ce sa inteleg? Ca se uneste Sambata Mare cu praznicul Sf. Gheorghe? Asa ceva nu exista in niciun Tipic...
1. Bună observaţie. Păcat că e singulară, cel puţin din cât ştiu eu.
2. Doar Praznicul Buneivestiri se suprapune cu Vinerea şi Sâmbăta Mare şi chiar cu Paştile (Kyriospasha), dar în situaţia calendaristică a BOR acest lucru este exclus.
3. Sărbătoarea Sf. Gheorghe trebuie mutată pentru Lunea din Săptămâna Luminată. În acest caz, cred că ar trebui să se scrie ceva de genul:
- 23 aprilie: Sâmbăta Mare; Sf. M. Mc. Gheorghe (prăznuirea se mută pentru ziua de luni din Săptămâna Luminată)
- 24 aprilie: Învierea Domnului
- 25 aprilie: Lunea Săptămânii Luminate; Pomenirea Sf.Mc. Gheorghe mutată din data de 23 aprilie.

dumio
Mesaje:471
Membru din:03 Aug 2010, 14:58
Confesiune:ortodox

Re: Sarbatoarea Sf. Gheorghe in BOR

Mesaj necititde dumio » 20 Ian 2011, 20:31

S-a uitat cineva in Calendarul Patriarhiei romane pe 2011? Daca nu, n-ar fi rau sa se uite la 23 aprilie, de praznicul Sf. Gheorghe, care anul acesta cade in Sambata Mare si e trecut (atentie!) cu rosu si cruce rosie? Ce sa inteleg? Ca se uneste Sambata Mare cu praznicul Sf. Gheorghe? Asa ceva nu exista in niciun Tipic...
1. Bună observaţie. Păcat că e singulară, cel puţin din cât ştiu eu.
2. Doar Praznicul Buneivestiri se suprapune cu Vinerea şi Sâmbăta Mare şi chiar cu Paştile (Kyriospasha), dar în situaţia calendaristică a BOR acest lucru este exclus.
3. Sărbătoarea Sf. Gheorghe trebuie mutată pentru Lunea din Săptămâna Luminată. În acest caz, cred că ar trebui să se scrie ceva de genul:
- 23 aprilie: Sâmbăta Mare; Sf. M. Mc. Gheorghe (prăznuirea se mută pentru ziua de luni din Săptămâna Luminată)
- 24 aprilie: Învierea Domnului
- 25 aprilie: Lunea Săptămânii Luminate; Pomenirea Sf.Mc. Gheorghe mutată din data de 23 aprilie.
In cazul acesta, ziua de sambata este o zi de lucru pentru multi dintre credinciosi, mai ales pentru gospodine! Multi de Gheorghe erau in deruta, dar i-am lamurit ca ii serbam mai cu fast in ziua de Luni dupa Pasti!


Înapoi la “Sărbători şi perioade liturgice. Slujbe specifice”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX