Slujbe ale sfinților români

Tot ce ţine de sărbătorile bisericeşti şi calendarul Bisericii Ortodoxe. Abordare istorico-liturgică şi exegetică
Cosmin Florin
Mesaje:133
Membru din:29 Sep 2009, 12:11
Confesiune:ortodox
Slujbe ale sfinților români

Mesaj necititde Cosmin Florin » 09 Feb 2011, 09:23

Am început de ceva vreme să strâng de pe internet slujbe ale unor sfinți români care nu se găsesc încă în Mineie, pentru uzul bisericii la care merg. Este vorba de slujbele sfinților Antim Ivireanul, Antipa de la Calapodești, Daniil Sihastrul, Dosoftei, Gheorghe de la Cernica, Ioan Casian, Ioan Iacob, Ioanichie de la Muscel, Martiri Brâncoveni, Nichita Romanul (e sfânt străromân), Onufrie de la Vorona, Pahomie de la Gledin, Paisie de la Neamț, Petru Movilă, Teodora de la Sihla, Teodosie de la Brazi, Vasile de la Poiana Mărului. Le-am pus diacritice (unora din ele), le-am aranjat în pagină și le-am dat un aspect cât mai apropiat celui din Mineie. Le puteți descărca de aici.
Dacă vreți să le printați, să aveți în vedere faptul că dimensiunile marginilor din stânga și din dreapta sunt inegale. Pentru corectare urmați schema: Page Layout - Page Setup - Margins - Gutter (aici puneți 0 cm în loc de 1 cm) - în josul ferestrei, la Apply to alegeți Whole document - OK.

Avatar utilizator
FlorinOnutu
Mesaje:16
Membru din:31 Ian 2012, 15:45
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică
Localitate:Pașcani, jud. Iași

Re: Slujbe ale sfinților români

Mesaj necititde FlorinOnutu » 01 Ian 2013, 20:20

Au inceput cei de la Patriarhie sa retipareasca mineiele cu slujbele sfintilor romani adaugate.

mixail
Mesaje:14
Membru din:16 Aug 2012, 21:41
Confesiune:ortodox
Preocupări:preot

Re: Slujbe ale sfinților români

Mesaj necititde mixail » 08 Ian 2013, 12:35

Link-ul nu mai este valabil.Se mai poate pune pentru a putea sa descarc si eu?Va multumesc

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Slujbe ale sfinților români

Mesaj necititde presviter » 16 Sep 2013, 16:44

Au inceput cei de la Patriarhie sa retipareasca mineiele cu slujbele sfintilor romani adaugate.
Pe acestea noi nu le-am văzut. Mă întrebam însă de ce pînă acum s-au adăugat slujbe ale sfinţilor români într-un mod exclusivist.
De pildă, pe 12 mai ori faci slujba sf. Epifanie, ori pe a sf. Ioan Valahul, deşi normal ar fi să se combine, pentru a da cinstea cuvenită şi unui Sfînt Părinte, şi unui fiu al Ţării Româneşti. Mai mult, pe 15 septembrie se află 3 slujbe distincte în Minei: a Sf. Nichita Romanul, a Sf. Visarion al Larisei şi a Sf. Iosif cel Nou al Banatului. Culmea este că doi dintre ei sunt sfinţi români, şi tot nu se regăsesc într-o slujbă comună. Dacă vrei să-i cinsteşti împreună, trebuie să tot frunzăreşti zeci de pagini din Minei, iar paremiile sunt cam aceleaşi în trei exemplare.

Nu ar fi mai bine să se integreze sfinţii mai vechi cu cei mai noi în cadrul aceleaşi slujbe ?
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Slujbe ale sfinților români

Mesaj necititde protosinghel » 16 Sep 2013, 17:10

Nu mai ştiu unde, dar ştiu că eu demult am scris despre asta şi anume făcând trimitere la data de 15 septembrie care, mai cade şi duminica şi încă e şi după-prăznuirea Înălţării Sf. Cruci. Trebuie să se hotărască care sfinţi sunt cu pomenire generală în toată România şi care cu pomenire locală. Că aşa e mare haos, inclusiv pe 16 august.

StefanDruga
Mesaje:13
Membru din:27 Aug 2015, 12:29
Confesiune:ortodox
Preocupări:Cântăreț la Parohia Slăveşti(Berbeşti)

Re: Slujbe ale sfinților români

Mesaj necititde StefanDruga » 14 Sep 2015, 11:27

În astfel de cazuri cred că 2 slujbe le treci la Pavecerniță într-un praznic, iar în afara praznicelor una la Pav. şi două combinate la celelalte 6 laude.


Înapoi la “Sărbători şi perioade liturgice. Slujbe specifice”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron