Binecuvântarea pâinilor numite "paşti". Artosul pascal

Tot ce ţine de sărbătorile bisericeşti şi calendarul Bisericii Ortodoxe. Abordare istorico-liturgică şi exegetică
Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:
Re: Binecuvântarea pâinilor numite "paşti". Artosul pascal

Mesaj necititde Pr Haralambie » 16 Apr 2012, 11:23

Eu de fapt nu am practicat niciodată aşa ceva, în zona în care sunt eu nu s-a practicat aşa ceva.
Deşi prin influenţa unor clerici din alte zone ale ţării, a început şi pe aici să se impună, că deh, o prostie este foarte uşor s-o introduci im cult ,mai greu e să o scoţi...
Cu mult respect.

ierodumitru
Mesaje:23
Membru din:20 Aug 2011, 16:26
Confesiune:ortodox

Re: Binecuvântarea pâinilor numite "paşti". Artosul pascal

Mesaj necititde ierodumitru » 03 Mai 2012, 17:58

Din nou despre pâinea numită în popor „paști”. Cum vedeți „paharul mântuirii” de la Cununie? Există vreo congruență de conotații între cele două tipuri de pîine și vin („paștile” și „paharul mântuirii”?) Eu bănuiesc că da.
Cu drag, Dumitru

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Binecuvântarea pâinilor numite "paşti". Artosul pascal

Mesaj necititde protosinghel » 03 Mai 2012, 18:14

Din nou despre pâinea numită în popor „paști”. Cum vedeți „paharul mântuirii” de la Cununie? Există vreo congruență de conotații între cele două tipuri de pîine și vin („paștile” și „paharul mântuirii”?) Eu bănuiesc că da.
Absolut nici una. Citiţi studiul meu despre Cununie şi vă veţi lămuri.
"Paharul mântuirii" este chinonicul care se cânta în timp ce se împărtăşeau mirii. După scoaterea împărtăşirii cu Daruri Înaintesfinţite din Slujjba Cununiei, imnul a trecut pentru aşa-zisul "pahar comun al mirilor", care nu era însoţit de nici o cântare.


Înapoi la “Sărbători şi perioade liturgice. Slujbe specifice”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron