Textul Paraclisului Maicii Domnului

Tot ce ţine de sărbătorile bisericeşti şi calendarul Bisericii Ortodoxe. Abordare istorico-liturgică şi exegetică
cristianos
Mesaje:18
Membru din:15 Mar 2011, 01:43
Confesiune:ortodox
Localitate:Dublin
Textul Paraclisului Maicii Domnului

Mesaj necititde cristianos » 04 Aug 2011, 02:06

As vrea sa ridic problema textului din Paraclisul Maicii Domnului. numesc problema pentru ca sunt pareri diferite cu privire la "corectitudinea" textului.
In Bucuresti la Patriarhie dupa cum putem observa si de pe blogul psaltilor Patriarhiei se canta dupa un anumit text, la fel aproape si cu cei de la Stavropoleos. parerile care le am auzit si pe care vreau sa le expun:
  • textul pus pe notatia psaltica este modificat si induiosat etc doar ca sa poata suna bine astfel fiind atinsa baza dogmatica
  • textul cel bun e cel din Ceaslov
  • nu e corect zis " indura-te" ci milostiveste te
si tot asa.
este gresit textul pe notatie psaltica dpdv liturgic? implica deviatii dogmatice? sau alte subintelesuri incorecte?
unde se pot gasi informatii asupra textului liturgic al Paraclisului?
va multumesc

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Textul Paraclisului Maicii Domnului

Mesaj necititde protosinghel » 05 Aug 2011, 14:44

Iată aici o variantă mai aproape de original.
După stil, pare a fi a părintelui Filotheu de la Petru Vodă.

Constantinos

Re: Textul Paraclisului Maicii Domnului

Mesaj necititde Constantinos » 05 Aug 2011, 15:14

Sfantul Varsanufie de la Optina a scris ca Teostirict care a alcatuit paraclisul s-a increzut in vise si a ajuns in iad. Oricine poate sa ia fragmente din Canoanele Maicii Domnului scrise de Sfantul Ioan Damaschin si sa alcatuiasca inca vreo 10 paraclise ,asa ca sa nu mai citeasca nimeni Canoanele Maicii Domnului. Nu ma indoiesc ca Fecioara Maria a ajutat pe unii care au citit paraclisul dar si ca se scarbeste de cei ce il considera un leac pentru pacatele trupesti fiindca nu-si dau seama ca melodia pe care se canta e plina de desfranare iar sectarii pot dansa ascultand-o.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Textul Paraclisului Maicii Domnului

Mesaj necititde protosinghel » 05 Aug 2011, 16:59

Nu ma indoiesc ca Fecioara Maria... se scarbeste de cei ce il considera un leac pentru pacatele trupesti fiindca nu-si dau seama ca melodia pe care se canta e plina de desfranare iar sectarii pot dansa ascultand-o.
Cum? Această melodie vi se pare plină de desfrânare?



Intraţi pe yotube şi veţi vedea ce show-uri au sectarii. Cum puteţi să spuneţi aşa ceva?

cristianos
Mesaje:18
Membru din:15 Mar 2011, 01:43
Confesiune:ortodox
Localitate:Dublin

Re: Textul Paraclisului Maicii Domnului

Mesaj necititde cristianos » 05 Aug 2011, 17:11

Sfantul Varsanufie de la Optina a scris ca Teostirict care a alcatuit paraclisul s-a increzut in vise si a ajuns in iad. Oricine poate sa ia fragmente din Canoanele Maicii Domnului scrise de Sfantul Ioan Damaschin si sa alcatuiasca inca vreo 10 paraclise ,asa ca sa nu mai citeasca nimeni Canoanele Maicii Domnului. Nu ma indoiesc ca Fecioara Maria a ajutat pe unii care au citit paraclisul dar si ca se scarbeste de cei ce il considera un leac pentru pacatele trupesti fiindca nu-si dau seama ca melodia pe care se canta e plina de desfranare iar sectarii pot dansa ascultand-o.
Vorbesti destul de sigur pe tine. dar ce te face sa zici ca melodia este plina de desfranare?? este putin revoltator ce zici
iar Canoanele Maicii Domnului se gasesc toate in Octoih si la Ed. Egumenita sunt scoase intr o singura carte :"Canoanele Maicii Domnului".

cristianos
Mesaje:18
Membru din:15 Mar 2011, 01:43
Confesiune:ortodox
Localitate:Dublin

Re: Textul Paraclisului Maicii Domnului

Mesaj necititde cristianos » 05 Aug 2011, 17:17

Canoanele Maicii Domului nu sunt prezente in viata personala de rugaciune a crestinilor ca si acatistele spre exemplu.
Oare care ar fi tendinta corecta? de a reintroduce sau integra aceste canoane? cu siguranta ele sunt prezente in slujbele monahale ...

Constantinos

Re: Textul Paraclisului Maicii Domnului

Mesaj necititde Constantinos » 05 Aug 2011, 18:19

E drept ca aceasta inregistrare nu este asa cum am prezentat-o , dar am vazut dansand pe o varianta mai rapida a melodiei. Parintele Paisie de la Suroti a zis cum poate influenta in rau chiar si pictura bine executata tehnic , din cauza ca pictorii erau patimasi, pictura lor dadea un aer de iubire de argint , desfranare.
Mai bine citesc paraclisul scris de Sfantul Dimitrie al Rostovului decat sa aud cum isi dau talente jumatate dintre cantaretii platiti (ajung in iad chiar de nu ar fi platiti) care in timpul liber stau prin salile de biliard , cazinouri, merg si canta manele la nunti, iar de sfinti ce sunt niciunul nu se impartaseste. Pana cand or canta cu lacrimi nu sunt decat niste asasini platiti (desigur prost platiti).

cristianos
Mesaje:18
Membru din:15 Mar 2011, 01:43
Confesiune:ortodox
Localitate:Dublin

Re: Textul Paraclisului Maicii Domnului

Mesaj necititde cristianos » 06 Aug 2011, 01:25

Constantinos hai sa nu deviem de la topic si sa aruncam cu pietre de dupa gard...
daca ai ceva constructiv de spus te rog sa o faci spre ex. fa un upload la textul Paraclisului Sf. Dimitrie de Rostov sau raspunde la unele din intrebarile pe care le am pus. de altfel cu totii ne stim cine suntem si de ce suntem in stare si cunoastem ca orice padure are uscaturi si altele nu i necesar sa ne mai arati tu cu degetul nimic

Constantinos

Re: Textul Paraclisului Maicii Domnului

Mesaj necititde Constantinos » 06 Aug 2011, 12:42

In Canoanele Maicii Domnului exista si paraclise pentru Duminica seara, eu sunt de acord cu cititul de acolo. Daca cineva are dovada ca al doilea paraclis nu este scris de Sfantul Dimitrie al Rostovului n-o sa-l mai citesc niciodata . http://www.biserica.org/Publicatii/Acat ... index.html

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Textul Paraclisului Maicii Domnului

Mesaj necititde protosinghel » 06 Aug 2011, 13:16

Daca cineva are dovada ca al doilea paraclis nu este scris de Sfantul Dimitrie al Rostovului n-o sa-l mai citesc niciodata .
Eu cred că altcineva trebuie să aducă DOVADA că ar fi scris anume de el.

Constantinos

Re: Textul Paraclisului Maicii Domnului

Mesaj necititde Constantinos » 06 Aug 2011, 13:38

In Romania in carticelele tiparite apare ca este scris de Sfantul Dimitrie al Rostovului , daca nu este adevarat atunci sunt blestemati de la sine toti care editeaza carti si adauga cate ceva de la ei, eu ma gandeam ca sunt si pe forum cunoscatori de limba rusa care pot gasi tot ce a scris Dimitrire de Rostov.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Textul Paraclisului Maicii Domnului

Mesaj necititde protosinghel » 06 Aug 2011, 13:42

Dar dvstră fără blesteme şi învinuiri puteţi? Numai ţiganii vorbesc aşa... :x11

Constantinos

Re: Textul Paraclisului Maicii Domnului

Mesaj necititde Constantinos » 06 Aug 2011, 14:50

Pai cred ca pot, ma iertati daca v-am suparat si va rog cand aveti timp sa va interesati daca este scrisa de Sf. Dimitrie al Rostovului, eu nu prea citesc nici Canoanele Maicii Domnului asa ca de ce sa ma complic cu alte paraclise chiar de ar fi bune , corect dogmatice indiferent daca sunt scrise de persoane sfinte sau pacatoase. "Dumnezeule milostiv fii mie pacatosul" a fost zisa de un pacatos, nu? Totusi la paraclisul alcatuit de Teostirict care a luat ce i-a placut mai mult din alte scrieri este ca si cum cineva ar lua cateva citate din ce ii place din Noul Testament si ar vrea sa se citeasca doar atat.

STINGA
Mesaje:1
Membru din:20 Iul 2015, 22:02
Confesiune:ortodox
Preocupări:PREOT

Re: Textul Paraclisului Maicii Domnului

Mesaj necititde STINGA » 20 Iul 2015, 22:28

Doamne ajută! a aflat cineva până la urmă cine este autorul celui de-al doilea paraclis din ceasloavele românești?


Înapoi la “Sărbători şi perioade liturgice. Slujbe specifice”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron