Zilele şi perioadele cu dezlegare la post (harţi)

Tot ce ţine de sărbătorile bisericeşti şi calendarul Bisericii Ortodoxe. Abordare istorico-liturgică şi exegetică
danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox
Zilele şi perioadele cu dezlegare la post (harţi)

Mesaj necititde danadoina » 06 Iun 2012, 17:41

Astazi 6 iunie, in calendarul bisericesc pe care il am, tiparit la Sibiu, este harti, pe site-ul parintelui Petru pentru 6 iunie, "Post aspru (pâine, apă, fructe uscate, seminţe)" cum se explica diferenta ???

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde protosinghel » 06 Iun 2012, 22:55

Astazi 6 iunie, in calendarul bisericesc pe care il am, tiparit la Sibiu, este harti, pe site-ul parintelui Petru pentru 6 iunie, "Post aspru (pâine, apă, fructe uscate, seminţe)" cum se explica diferenta ???
Calendarul de pe saitul meu nu-i făcut de mine, ci este preluat de la altcineva, care a comis şi alte greşeli. Eu l-am pus pentru că e singurul calendar pe stilul vechi în limba română (aşa cum se ţine în Basarabia). Miercurea şi Vinerea după Rusalii tot timpul este harţi, pentru că din lumea următoare începe Postul Sf. Apostoli.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde presviter » 07 Iun 2012, 08:02

Miercurea şi Vinerea după Rusalii tot timpul este harţi, pentru că din lumea următoare începe Postul Sf. Apostoli.
Eu aş zice că este harţi în cinstea Rusaliilor, aşa cum se întîmplă şi în Săptămîna Luminată în cinstea Paştilor, la fel şi în zilele de după Naşterea Domnului. În plus, Postul Naşterii Domnului şi Postul Adormirii M.D. nu au zile de harţi pregătitoare.
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde protosinghel » 12 Iun 2012, 13:54

Miercurea şi Vinerea după Rusalii tot timpul este harţi, pentru că din lumea următoare începe Postul Sf. Apostoli.
Eu aş zice că este harţi în cinstea Rusaliilor, aşa cum se întîmplă şi în Săptămîna Luminată în cinstea Paştilor, la fel şi în zilele de după Naşterea Domnului. În plus, Postul Naşterii Domnului şi Postul Adormirii M.D. nu au zile de harţi pregătitoare.
În principiu, îi dau dreptate lui "presviter". Eu am simplificat excesiv răspunsul ca să fac cititorul să înţeleagă şi să reţină mai uşor ideea.
Dar ca să fie şi mai clar (pentru toţi), cred că trebuie să precizăm următoarele:

1. În trecut, conform Tipicului Catedralei Sf. Sofia, dar şi unor mănăstiri de tradiţie studită, dezlegare în miercuri şi vineri era pe toată perioada de la Paşti până la Odovania Cincizecimii, precum şi de la Crăciun până la Odovania Theofaniei. Mai târziu, prin sec. 13-14, datorită tipicului monahal savait, aceste perioade au fost restrânse la o săptămână după Paşti, una după Cincizecime şi intervalul dintre Crăciun şi Theofanie. Scopul acestor dezlegări era unul de manifestare a bucuriei, dar şi de refacere fizică între posturile de durată. Deci aceste dezlegări tot timpul au acest dublu scop şi nu doar unul, lucru absolut firesc pentru constiuţia psiho-somatică a omului care mâncând trupeşte se veseleşte duhovniceşte (şi invers).

2. Este discutabil dacă "Săptămâna brânzei" de dinaintea Postului Mare urmăreşte scopul întăririi trupeşti prin acele dezlegări de miercuri şi vineri, din moment ce Tipicul reglementa în trecut o singură masă pe zi miercurea şi vinerea, interzicând şi astăzi Liturghia, deja fără motiv. (În acest scop vă recomand să citiţi studiul meu despre Perioada Triodului, care explică apariţia acelei săptămâni speciale.) Totuşi, de aproape 1000 de ani, creştinii percep de multe ori "Săptămâna brânzei" şi cea de după Cincizecime drept săptămâni pregătioare pentru posturile ce urmează, iar Posturile Naşterii Domnului şi cel al Adormirii Maicii Domnului nu au astfel de perioade pregătitoare din 2 motive: a) pentru că sunt cele mai târziu generalizate în Biserică (sec. XII); şi b) pentru că încep pe dată fixă şi nu au o săptămână liturgică clară înainte de începutul postului. Ambele motive sunt importante şi legate între ele, pentru că în primul mileniu, aşa cum deducem din mai multe scrieri, postul nu putea începe Sâmbăta sau Duminica, ba în unele regiuni chiar era întrerupt în fiecare Sâmbătă şi Duminică. Şi continuând această logică, nu cred că în trecut era posibil ca dacă Postul Sf. Apostoli sau al Adormirii se termina miercurea sau vinerea, să nu fie dezlegare şi în acea zi cel puţin la lactate.
Acum însă toate aceste reguli s-au încurcat foarte mult, iar una din cauze a fost influenţa şi suprapunerea diferitor reguli monahale locale, care ne împiedică să urmărim sau să fixăm din nou o logică clară a rânduielilor pentru posturi şi dezlegări.

Avatar utilizator
Andrey
Mesaje:72
Membru din:20 Iun 2011, 19:34
Confesiune:ortodox
Preocupări:dogmatică, liturgică, patristică
Localitate:Baia Mare
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde Andrey » 27 Dec 2012, 23:04

Este greșit să se postească în zi de harți?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde protosinghel » 28 Dec 2012, 01:29

Este greșit să se postească în zi de harți?
Eu cred că e foarte greşit! Trebuie să ştim să ne bucurăm şi înţelegem că Biserica pe toate le-a rânduit cu multă înţelepciune. Şi Hristos spune că trebuie să postim atunci când "Mirele nu este cu noi", dar dacă prăznuim venirea lui printre noi (prin Naştere sau Înviere), atunci trebuie să fim pe aceeaşi frecvenţă cu întreaga Biserică. Cred că dimensiunea aceasta a cam dispărut din Biserică şi ea trebuie recuperată: postul trebuie să fie post adevărat, iar dezlegările să fie dezlegări. Avem un Dumnezeu al rânduielii, care a întemeiat o Biserică cu rânduială.
Atunci când în Biserică se mai strecoară şi minunăţii, putem să şi reacţionăm la ele, dar când totul e logic şi echilibrat, noi trebuie să urmăm această cale a echilibrului.

P.S. Precizez că ştiu istoria acelor călugări care mâncau cartofi fieţi în ziua de Paşti şi refuzau orice mâncare de dulce. Eu nu sunt de acord cu ei... şi asta nu din careva pofte ale pântecelui, ci pentru că exemplul lor este o "nebunie pt Hristos", dar nu calea general valabilă...

Avatar utilizator
maria_andreea
Mesaje:1540
Membru din:23 Apr 2008, 13:33
Confesiune:ortodox
Preocupări:mecanică, finanţe, teologie, natură
Localitate:Sibiu
Contact:

Re: Intrebari scurte

Mesaj necititde maria_andreea » 28 Dec 2012, 17:37

Este greșit să se postească în zi de harți?
Eu cred că e foarte greşit! [...] Precizez că ştiu istoria acelor călugări care mâncau cartofi fieţi în ziua de Paşti şi refuzau orice mâncare de dulce.
Şi eu consider de mare importanţă trecerea prin filtrul logicii (discernământului) a celor citite din sfera Sfinţilor care s-au nevoit prin locuri pustii.

Dacă pentru unii postul continuu este pentru păstrarea smereniei, pentru alţii (în funcţie de circumnstanţe) alt mijloc îi ţin aproape de smerenie şi pocăinţă (îndreptaţi spre Dumnezeu). Am ajuns să cred că din scrieri trebuie să te hrăneşti pentru menţinere, iar nu pentru aţi însuşi modul de viaţă; lucru pe care-l consider inadecvat...

Am citit despre Sfântul Simeon noul Teolog că ajungând la o anumită treaptă a desăvârşirii spunea despre mădularele sale: "iată mâinile Lui Hristos, iată picioarele Lui Hristos [...] unde le voi aşeza, cum le voi păstra". Impresionant!
Câtă evalvie şi preţuire pentru trup, dacă el ajunge să fie al Lui Hristos!
Mântuirea se lucrează pe ruinele egoismului. (Părintele Arsenie Boca)


Înapoi la “Sărbători şi perioade liturgice. Slujbe specifice”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron