Pedeapsa cu moartea si savarsirea Slujbei Casatoriei pentru cei convertiti.

Despre cărţi, veşminte, obiecte bisericeşti şi multe alte lucruri care nu se încadrează la alte categorii
Isihason
Mesaje:3
Membru din:02 Mai 2017, 10:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:Student la Teologie Ortodoxa
Pedeapsa cu moartea si savarsirea Slujbei Casatoriei pentru cei convertiti.

Mesaj necititde Isihason » 04 Aug 2019, 15:39

Doamne ajuta,

De ceva vreme tot citesc si vad acceptarea unora din cler dar si mireni din ROCOR - Statele Unite ale Americii a:

1. Pedepsei cu moartea, cei mai multi dandu-mi sa citesc acest articol:

http://orthochristian.com/90931.html

2. Am inteles ca dupa convertire, nu se savarseste Slujba Casatoriei, ci doar un Te-Deum sau o binecuvantare, daca cei doi au fost deja "casatoriti" in cultul de dinainte. Nu prea exista motivatie pentru (ne) savarsirea slujbei, in afara de faptul ca asa s-a facut din totdeauna (?), existenta unei casatorii "naturale" - desii nimeni a putut sa aduca vreo explicatie Patristica, doar cateva versete din Scriptura cu a parut a merge si ca asa zice Ierarhia.

Sunt nedumerit in amandoua probleme, amandoua fiind in acceptarea mea ne-crestinesti.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Pedeapsa cu moartea si savarsirea Slujbei Casatoriei pentru cei convertiti.

Mesaj necititde protosinghel » 04 Aug 2019, 23:38

Am inteles ca dupa convertire, nu se savarseste Slujba Casatoriei, ci doar un Te-Deum sau o binecuvantare, daca cei doi au fost deja "casatoriti" in cultul de dinainte.
1. Ceea ce aţi auzit sau aţi înţeles Dvs nu este decât o părere a cuiva, care se practică într-un anumit loc, dar nicidecum o părere sobornicească a Bisericii.
2. Biserica nu încheie căsătorii, ci binecuvântează căsătoriile încheiate prin proceduri şi acte civile. Aşa a fost dintotdeauna.
3. Nu aşteptaţi să găsiţi argumente canonice sau patristice cu referire la cununie, pentru că aceasta s-a generalizat în Biserică abia în sec. 12. Până atunci, pentru oamenii simpli (nu şi pentru împăraţi/regi), se dădea o simplă binecuvântare în cadrul Liturghiei, unde oricum împărtăşirea mirilor era văzută ca ceva mai important decât acea binecuvântare.

Isihason
Mesaje:3
Membru din:02 Mai 2017, 10:27
Confesiune:ortodox
Preocupări:Student la Teologie Ortodoxa

Re: Pedeapsa cu moartea si savarsirea Slujbei Casatoriei pentru cei convertiti.

Mesaj necititde Isihason » 05 Aug 2019, 09:16

Cred ca nu cunosc destule ca sa am o gandire suficient de large pentru a intelege problema. In esenta, ceea ce fac poate fi considerat bine? Oamenii carora li s-a savarsit aceasta binecuvantare sunt intradevar casatoriti? Slujba casatoriei de acum e de fapt cea facuta imparatilor de demult? Dar daca practica savarsirii slujbei e cea folosita de noi acum, nu asa ar trebui desfasurate lucrurile? Am ascultat un curs al Parintelui Agapie Corbu despre asta si zicea ca bunicii dansului si cei din sat, 100 si ceva de oameni s-au casatorit la 75 de ani, si in acelasi timp.

Iertati-ma, consider casatoria si tot ce implica un subiect foarte frumos, dar foarte rar abordat in teologie.


Înapoi la “Generalităţi legate de cultul liturgic ortodox”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX