Staretul Efrem de la Vatopedu : arest preventiv

Ştiri din lumea ortodoxă şi nu numai. Orice informaţie cu tematică religioasă care este de interes comun


danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Staretul Efrem de la Vatopedu : arest preventiv

Mesaj necititde danadoina » 28 Dec 2011, 22:17

Intrebare : stie cineva daca exista o reactie oficiala a Patriarhiei Romane ?

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... Ct2yCatJ3c la sosirea in Atena, multimea striga : Axios !

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

In Cipru ortodocsii demonstreaza pentru staretul Efrem

Mesaj necititde danadoina » 29 Dec 2011, 11:44

http://www.impantokratoros.gr/protest_in_cipru.ro.aspx

exista reactii in Romania ? chiar nu intereseaza pe nimeni ce se intampla cu staretul Efrem ? :( ...parca nu am fi "un trup" :(

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Staretul Efrem de la Vatopedu : arest preventiv

Mesaj necititde danadoina » 30 Dec 2011, 12:37

o senzatie foarte ciudata ....parca as "vorbi" cu peretii....exista un consemn de ignorare pentru tema asta si eu nu il stiu ... :shock: , 91 de vizualizari si nimeni nu are nimic de spus ???
:(

Constantinos

Re: Staretul Efrem de la Vatopedu : arest preventiv

Mesaj necititde Constantinos » 30 Dec 2011, 14:14

Nu stiu daca te multumeste , eu sunt de acord cu arestarea lui fiindca oricum ar fi, dreapta sau nedreapta ,i se iarta din pacate . Mai mult ma intereseaza daca o sa primeasca sau a primit Impartasania fiind intemnitat, dar aflam cu timpul fara graba.

Pr Haralambie
Mesaje:895
Membru din:14 Ian 2010, 19:54
Confesiune:ortodox
Preocupări:Sensul vieţii
Localitate:BOR
Contact:

Re: Staretul Efrem de la Vatopedu : arest preventiv

Mesaj necititde Pr Haralambie » 30 Dec 2011, 14:42

Eu nu sunt de acord cu întemniţarea lui, dar ce pot să fac înafară de faptul că mă rog pt el şi.l pomenesc?
Cu mult respect.

Marcus89

Re: Staretul Efrem de la Vatopedu : arest preventiv

Mesaj necititde Marcus89 » 30 Dec 2011, 15:10

o senzatie foarte ciudata ....parca as "vorbi" cu peretii....exista un consemn de ignorare pentru tema asta si eu nu il stiu ... :shock: , 91 de vizualizari si nimeni nu are nimic de spus ???
:(
Ce ai vrea să spună lumea? Să ne expunem un punct de vedere asupra unui proces care necesită cunoașterea legislației străine și a normelor de aplicare a acesteia, sau cum înțeleg grecii să-și aplice propriile legi?
__________________________off-topic______________________________
În fond și la urma urmei, și în România, judecătorul decide dacă trebuie luată sau nu măsura arestării preventive, pe care o motivează (condițiile și cazurile prev. de art 148 C.pr.pen.); Art. 148 lit. f C.pr.pen. care menționează că dacă: "inculpatul a săvârșit o infracțiune pentru care legea prevede pedeapsa detențiunii pe viață sau pedeapsa închisorii mai mare de 4 ani și există probe că lăsarea în libertate prezintă un pericol concret pentru ordinea publică." cred este cel mai "folosit" motiv de arest preventiv în România(deși s-ar putea să greșesc, și îmi cer scuze dacă am făcut-o, pt că nu doresc să induc pe nimeni în eroare).

Dacă am înțeles bine, procesul care îl privește pe starețul în speță are ca obiect "schimburile imobiliare dintre mănăstire și stat", și în România, zic la modul cât mai general pentru că nu poți spune o părere până nu vezi toate proble de la dosar, nu ar fi necesară o asemenea măsură; poate "obligare de a nu părăsi țara" ar fi mai adecvată dar cum am spus totul depinde de proble de la dosar.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Staretul Efrem de la Vatopedu : arest preventiv

Mesaj necititde danadoina » 30 Dec 2011, 19:35

...
Ce ai vrea să spună lumea? ....
Am asteptat o reactie, oarecare... lipsa de mesaje am interpretat-o ca o lipsa de interes. In sensul asta mi se pare foarte bun cuvantul Mitropolitului de Limasol cu privire la cele intamplate si reactia cipriotilor...
"Desigur, fapta aceasta o lăsăm în mâinile lui Dumnezeu. Nu suntem noi cei care vom lua dreptatea în mâinile noastre, dar să nu creadă ei că nu avem măcar logica bunului simţ ca să înţelegem ce se întâmplă, să înţelegem că vor să scoată ţapi ispăşitori. Să nu creadă că nu înţelegem că aceia care l-au băgat în puşcărie pe Gheronda au făcut-o ca să îndrepte atenţia poporului grec spre altceva, să-l facă să uite problemele lui reale şi să-i orienteze atenţia în altă parte."
si
"Vă mulţumesc că în aceste zile sfinte, zile de familie, zile de iarnă, v-aţi adunat aici ca să vă manifestaţi dragostea faţă de Gheronda, faţă de Sfântul Munte, faţă de credinţa Ortodoxă şi faţă de Biserică şi doresc ca harul Domnului, în scurt timp, să ne dea bucuria să îl avem pe Gheronda alături de noi şi să ne bucure cu prezenţa lui. "
http://www.impantokratoros.gr/cuvantul_ ... ie.ro.aspx, lipsa reactiei la aceasta arestare poate fi interpretata sau ca dezinteres sau ca un acord tacit, de aceea ei au iesit in strada.

Marcus89

Re: Staretul Efrem de la Vatopedu : arest preventiv

Mesaj necititde Marcus89 » 30 Dec 2011, 21:09

danadoina, ai uitat să citezi esența acelui discurs:
"cei care judecă nu sunt infailibili, pentru că şi ei, la rândul lor, va trebui să fie judecaţi, pentru că şi pe ei, în fond, poporul i-a pus pe aceste locuri, poporul îi plăteşte, poporul îi ţine acolo, ca să facă dreptate în mod imparţial faţă de toţi oamenii, fără excepţie. Nu să găsească pe cel mai nevinovat, pe cel care nu se poate apăra, un smerit monah aghiorit şi să-l arunce în puşcărie, ca să arate că au făcut şi ei ceva. Unde sunt toţi aceia care au distrus Grecia, care au distrus bogăţia publică? Toţi aceşti oameni unde se află acum? Şi dacă au avut loc infracţiuni, pe acestea le-a săvârşit Gheronda singur? Toţi ceilalţi unde se găsesc? În palate şi castele! Războiţi de griji cu toţii, ţinând fiecare de averea lui şi trăgând foloase de pe urma acesteia."

De fapt, Atanasie, transmite un mesaj subtil, pe care îl voi traduce astfel: "și dacă au avut loc infracțiuni, au fost săvârșite doar de unul din reprezentanții noștrii?... să moară și capra vecinului, nu numai a noastră (scuze, nu am găsit o exprimare mai adecvată)". De asemenea, nu se ferește să le "amintească" judecătorilor, anumite aspecte, care probabil, se gândea că le-ar influența deciziile în favoarea inculpatului.

În drept, justiția nu caută pe cei mai vinovați sau pe cei mai puțin vinovați, căci aceste concepte sunt străine de justiție. Toți autorii, complicii, tăinuitorii au săvârșit aceeași infracțiune, și sunt pasibili de aceeași pedeapsă prevăzută pentru autorii faptei; diferența este în individualizarea pedepsei între limitele maxime și minime.
Desigur, există întotdeauna și posibilitatea că împotriva unor făptuitori să nu existe dovezi, iar atunci omul de rând repede trece la concluzia: "judecătorul a fost corupt" sau "justiția nu este aceeași pentru toți" :x11 , o părere cât se poate de slab argumentată, pe atât de comodă celui ce se consideră lezat în drepturi/interese. Ca să simplific ceea ce am subliniat anterior: un profesor de-al meu zicea, "toți oamenii sunt suspecți/toți suspecții sunt nevinovați, până la când există o hotărâre de condamnare definitivă și irevocabilă".
Și ca să nu sară pe mine repede vulturii ce bântuie pe aici, pe acolo... știu că există și corupție în justiție, nu sunt ipocrit nici naiv, dar mere stricate găsim peste tot, și nu cred că trebuie să sărim să facem acuzații, în lipsa unor dovezi care să ateste cele spuse de noi.
P.S. am subliniat și am uitat de cel ce nu se poate apăra, unde doream să adaug faptul că toți avem dreptul să ne apărăm cu privire la orice acuzații ce ni se aduc, chiar și în justiție (surprinzător, nu?) fie noi pe cont propriu, fie printr-un apărător ales/ din oficiu.
Ultima oară modificat 30 Dec 2011, 23:22 de către Marcus89, modificat de 2 ori în total.

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Staretul Efrem de la Vatopedu : arest preventiv

Mesaj necititde danadoina » 30 Dec 2011, 21:28

danadoina, ai uitat să citezi esența acelui discurs: ...
e ca si cu o floare frumoasa, unul ii sesizeaza culoarea, altul mireasma, altul forma...

danadoina
Mesaje:471
Membru din:01 Apr 2008, 22:26
Confesiune:ortodox

Re: Staretul Efrem de la Vatopedu : arest preventiv

Mesaj necititde danadoina » 30 Dec 2011, 21:34

Acum a scris un grec pe un forum german ortodox ca staretul, dupa relatarile de astazi din ziare, este in inchisoare in arest preventiv, insa este tratat foarte bine, spovedeste si detinuti si paznici. :)


Înapoi la “Ştiri şi anunţuri generale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX