Sfântul Maslu

Toate neclaritatile legate de randuieli liturgice ale Sfintelor Taine vor fi lamurite aici!
Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:
Re: Sfântul Maslu

Mesaj necititde protosinghel » 14 Noi 2009, 15:35

grecii nu au binecuvantarea "mare" in randuiala sf. ulei. romanii au adaugat-o dintr-un complex. din mom ce e taina, inseamna ca trebuie sa aiba binecuvantare "mare". de parca sf. spovedanie are binecuvantare "mare"!
V-aş ruga pe dvstră, care locuiţi în Ellada, să concretizaţi dacă în practică această "binecuvântare mare" se spune măcar de unii, pt că TOATE ediţiile noi ale Evhologhionului, inclusiv cea athonită, au totuşi această binecuvântare, exact aşa cum este în Molitfelnicele slave şi româneşti. Doar ediţia Evhologhionului Mare, care este defapt un xerox după ediţia de la Veneţia de la sfârşitul sec. XIX, nu o are, pt că în vechime ea într-adevăr nu exista...

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sfântul Maslu

Mesaj necititde protosinghel » 20 Feb 2010, 22:09


Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sfântul Maslu

Mesaj necititde protosinghel » 22 Feb 2010, 12:35

Vă rugăm să mai descărcaţi odată acest fişier, pentru că am făcut unele corectări gramaticale, care mi-au scăpat la "prima ediţie". Vechiul fişier îl puteţi şterge.
Îmi cer scuze...

Avatar utilizator
IOACHIM
Mesaje:1113
Membru din:12 Feb 2010, 05:54
Confesiune:ortodox

Re: Sfântul Maslu

Mesaj necititde IOACHIM » 24 Feb 2010, 02:49

grecii nu au binecuvantarea "mare" in randuiala sf. ulei. romanii au adaugat-o dintr-un complex. din mom ce e taina, inseamna ca trebuie sa aiba binecuvantare "mare". de parca sf. spovedanie are binecuvantare "mare"!
acelasi complex ii face pe romani sa incurce purtarea feloanelor sau chiar a tuturor vesmintelor la toate tainele. purtarea vesmintelor nu are legatura directa cu "statutul de taina" al slujbei, ci cu tipicul propriu zis al slujbei. e ridicola indicatia romaneasca sa se imbrace preotul cu toate vesmintele la spovedanie (oricum nu o respecta nimeni) sau "la nevoie" doar cu felonul si epitrahilul, dar nicidecum fara felon. in fine, nu vreau sa sar la alte subiecte.
:lol:
Buna, eelianos! O intrebare, esti cumva din zona Moldovei si ai facut la Sibiu?
Adaug si eu la ce s-a spus o chestiune de traducere , zic eu gresita, la rug. 2 si 6 parca: Dumnezeule.... Caruia iti pare rau de rautatile/greselile noastre... Cineva sugera - Care te intristezi de rautatile noastre.

Adrian
Mesaje:39
Membru din:22 Feb 2010, 10:45
Confesiune:ortodox

Re: Sfântul Maslu

Mesaj necititde Adrian » 27 Feb 2010, 11:39

La o biserica la care umblu, se face si a 8-a ungere!!! Aceasta are loc la final, cand credinciosii saruta Sf Evanghelie si Sf Cruce, si preotul ii unge pt a 8-a oara! Ungerea se face de obicei pe frunte si pe maini. Dar stiu si multe cazuri in care, preotii folosesc "miruitorul", pe care il folosesc de n ori (pana se goleste sticluta). Ce parere aveti despre aceasta? V-as ruga sa ne spuneti randuiala Sf Maslu pe care o aveti la manastirea sfintiei voastre (schema randuielii, cate ungeri, unde anume, ce ulei folostiti, etc...)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sfântul Maslu

Mesaj necititde protosinghel » 27 Feb 2010, 17:01

V-as ruga sa ne spuneti randuiala Sf Maslu pe care o aveti la manastirea sfintiei voastre (schema randuielii, cate ungeri, unde anume, ce ulei folostiti, etc...)
Noi facem exact cum scrie Molitfelnicul, chiar dacă eu nu sunt întru totul de acord cu rânduiala şi textul de acolo (vezi studiul meu...).

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Sfântul Maslu

Mesaj necititde IEREU » 16 Mar 2010, 20:53

DEMULT VOIAM SA AFIRM CEVA PE MARGINEA ACESTUI SUBIECT. INTRE CELE 7 TAINE EXISTA O ANALOGIE. MAI ALES OBSERV INTRE BOTEZ VS SPOVEDANIE, PRECUM SI INTRE MIRUNGERE SI SF. MASLU. LA CEA URMA ANALOGIE AS VREA CINEVA SA MA LAMUREASCA. N-AM GASIT NICI UN STUDIU CARE SA FACA O ASTFEL DE RAPORTARE. SUNT FOARTE INTERESAT DE UN RASPUNS.
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sfântul Maslu

Mesaj necititde protosinghel » 16 Mar 2010, 21:16

DEMULT VOIAM SA AFIRM CEVA PE MARGINEA ACESTUI SUBIECT. INTRE CELE 7 TAINE EXISTA O ANALOGIE. MAI ALES OBSERV INTRE BOTEZ VS SPOVEDANIE, PRECUM SI INTRE MIRUNGERE SI SF. MASLU. LA CEA URMA ANALOGIE AS VREA CINEVA SA MA LAMUREASCA. N-AM GASIT NICI UN STUDIU CARE SA FACA O ASTFEL DE RAPORTARE. SUNT FOARTE INTERESAT DE UN RASPUNS.
Dpdv dogmatico-simbolic, există o asemenea analogie, chiar dacă destul de forţată.
Dpdpv liturgic nu există nici o analogie sau cel puţin eu nu o văd. Poate explicaţi la ce anume vă referiţi...

Avatar utilizator
IEREU
Mesaje:175
Membru din:10 Mar 2010, 21:23
Confesiune:ortodox
Preocupări:muzică corală, profesor de religie
Localitate:Republica Moldova

Re: Sfântul Maslu

Mesaj necititde IEREU » 21 Mar 2010, 18:11

EXISTA O STRANSA LEGATURA INTRE SPOVEDANIE SI BOTEZ, DUPA CUM VEDEM IN MOLITFELNIC: "IATA DE ACUM DE TOATE ACESTEA ESTI DATOR SA TE PAZESTI, DE VREME CE LA MARTURISIRE CA SI CU AL DOILEA BOTEZ TE-AI BOTEZAT, DUPĂ RÂNDUIALA TAINELOR CRESTINESTI..." OBSERV SAU MI SE PARE (?) CA EXISTA ACEASI ANALOGIE SI LA TAINA MIRUNGERII VS DE CEA A SF. MASLU. DACA PRIN SPOVEDANIE "SPALAM" HAINA BOTEZULUI, PRIN TAINA SF. MASLU "INNOIM" PECETEA DARULUI DUHULUI SFANT. MAI ALES CA NE UNGEM CA LA MIRUNGERE. SI INCA O REMARCA PERSONALA, NUSTIU DACA E CORECTA. LA SF. MASLU PE PALME NE MIRUIM AMBELE PARTI. IN ACEST SENS UN PREOT SPUNEA CA NE FACEM PARTASI LA PATIMILE MANTUITORUILUI, ACESTEA SIMBOLIZAND SEMNUL CUIELOR. ADEVARAT, SUNA FRUMOS, DAR ESTE OARE CORECT?
"Cele ce ochiul n-a văzut şi urechea n-a auzit, şi la inima omului nu s-au suit, pe acestea le-a gătit Dumnezeu celor ce-L iubesc pe El" (1Cor.2,9)

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sfântul Maslu

Mesaj necititde protosinghel » 21 Mar 2010, 19:27

Nu e (ne)voie să scrieţi cu litere mari şi, vă rog, cu diacritice şi mai îngrijit.
EXISTA O STRANSA LEGATURA INTRE SPOVEDANIE SI BOTEZ, DUPA CUM VEDEM IN MOLITFELNIC: "IATA DE ACUM DE TOATE ACESTEA ESTI DATOR SA TE PAZESTI, DE VREME CE LA MARTURISIRE CA SI CU AL DOILEA BOTEZ TE-AI BOTEZAT, DUPĂ RÂNDUIALA TAINELOR CRESTINESTI..."
Este o mare greşeală să tragem astfel de concluzii după nişte cuvinte introduse în Molitfelnic în sec. XVII. La urma urmei, conform teologiei ortodoxe, toate Tainele se dau spre iertarea păcatelor şi au drept scop înnoirea Botezului.
Şi totuşi, legătura dintre Botez şi Spovedanie e logică şi corectă, dar numai nu în baza acelor cuvinte aduse de sf. voastră, ci în baza scopului şi efectului Tainelor.
OBSERV SAU MI SE PARE (?) CA EXISTA ACEASI ANALOGIE SI LA TAINA MIRUNGERII VS DE CEA A SF. MASLU. DACA PRIN SPOVEDANIE "SPALAM" HAINA BOTEZULUI, PRIN TAINA SF. MASLU "INNOIM" PECETEA DARULUI DUHULUI SFANT. MAI ALES CA NE UNGEM CA LA MIRUNGERE.
De data aceasta, chiar e exagerat şi fără rost să facem o astfel de analogie. Nu găsesc argumente teologice în sprijinul acestei analogii. Nici măcar material nu este aceeaşi, pt că Sfântul şi Marele Mir nu este totuşi Ulei.
Şi chiar nu ştiu de unde aţi luat ideea că Sf. Maslu înnoieşte pecetea, despre care se spune că este "nestricată". Această pecete se înnoieşte doar atunci când cineva a trecut la erezie, apoi s-a întors la Ortodoxie şi înnoirea se face tot prin Sf. Mir. Scopul Sf. Maslu este însă cu totul altul...
SI INCA O REMARCA PERSONALA, NUSTIU DACA E CORECTA. LA SF. MASLU PE PALME NE MIRUIM AMBELE PARTI. IN ACEST SENS UN PREOT SPUNEA CA NE FACEM PARTASI LA PATIMILE MANTUITORUILUI, ACESTEA SIMBOLIZAND SEMNUL CUIELOR. ADEVARAT, SUNA FRUMOS, DAR ESTE OARE CORECT?
Dacă aş fi mai poet, aş găsi şi eu câteva sute de comentarii de astea, dar m-a păzit Dumnezeu de o astfel de ispită.

Ormylia
Mesaje:39
Membru din:25 Iul 2009, 16:01
Confesiune:ortodox
Preocupări:monahism

Re: Sfântul Maslu

Mesaj necititde Ormylia » 04 Mai 2010, 17:05

Am şi eu o întrebare legată de Taina Sfântului Maslu. Recent am citit că în trecut să făcea Maslu şi celor răposaţi. Este adevărat? Ce prevede rânduiala acestui tip de Maslu? Poate părintele Petru ne spune mai multe detalii despre această practică.

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sfântul Maslu

Mesaj necititde protosinghel » 07 Mai 2010, 12:16

Am şi eu o întrebare legată de Taina Sfântului Maslu. Recent am citit că în trecut să făcea Maslu şi celor răposaţi. Este adevărat? Ce prevede rânduiala acestui tip de Maslu?
Am scris un scurt articol la această temă pe care-l găsiţi aici.

P.S. Dacă cineva ştie mai mult, voi fi recunoscător să aflu şi eu.

cojanete
Mesaje:5
Membru din:28 Apr 2010, 13:45
Confesiune:ortodox

Re: Intrebare

Mesaj necititde cojanete » 07 Mai 2010, 14:12

Am intalnit o diferenta la taina sf maslu .La Sibiu, zona unde locuesc , se face sfintirea undelemnului si ungerea de fiecare preot cu acesta . La Bucuresti se sfinteste apa si se stropesc credinciosii cu cu aceasta .De ce aceasta diferenta?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Intrebare

Mesaj necititde protosinghel » 01 Iun 2010, 10:41

Am intalnit o diferenta la taina sf maslu .La Sibiu, zona unde locuesc , se face sfintirea undelemnului si ungerea de fiecare preot cu acesta.
Aşa e normal, să se sfinţească untdelemnul şi să fie uns fiecare bolnav de 7 ori sau cel puţin o dată la sfârşit.
La Bucuresti se sfinteste apa si se stropesc credinciosii cu cu aceasta .De ce aceasta diferenta?
Chestia cu aghiasma deja nu mai are absolut nimic cu Maslul, iar dacă anumiţi preoţi o leagă de Maslu, o fac după capul lor şi pt a plăcea oamenilor (fie şi dezinteresat).

Adrian
Mesaje:39
Membru din:22 Feb 2010, 10:45
Confesiune:ortodox

Re: Sfântul Maslu

Mesaj necititde Adrian » 22 Oct 2010, 10:29

Citind studiul sfintiei voastre despre Sf. Maslu, ma intreb, oare ce randuiala aveti acolo la manastire? :) Cate ungeri, ce rugaciuni rostiti, ce formula de binecuvantare aveti? Am vazut ca in unele locuri se citesc si "dezlegari" ... Adaugati si vin, in uleiul ce urmeaza a fi sfintit?

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sfântul Maslu

Mesaj necititde protosinghel » 22 Oct 2010, 14:18

Citind studiul sfintiei voastre despre Sf. Maslu, ma intreb, oare ce randuiala aveti acolo la manastire? :)
Avem rânduiala care o avem, nu pe cea pe care aş vrea eu să o avem. În curând voi pune pe net un text al slujbei care mi se pare mai potrivit.
Cate ungeri,
7 (şapte) - aşa cum scrie în Molitfelnic, deşi eu cred că trebuie doar pe frunte şi pe mâini (o singură parte)
ce rugaciuni rostiti
cele obişnuite, dar cu unele modificări pe care le vei găsit în textul de pe net
ce formula de binecuvantare aveti?
Cea obişnuită, numai că doar de 3 ori.
Am vazut ca in unele locuri se citesc si "dezlegari" ...
Prin unele locuri se slujeşte şi cu ţuică, dar nu-i normativ.
Adaugati si vin, in uleiul ce urmeaza a fi sfintit?
Da, după tradiţia veche şi conform cu prima Evanghelie.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Sfântul Maslu

Mesaj necititde presviter » 31 Mar 2011, 15:44

Părinte Petru,
În ce zi din Săptămâna Mare este cel mai bine să se facă Maslul de obşte ?
Ar fi posibil să se combine cu vreo Denie ? Întreb pt că dacă facem Maslul doar odată pe an,
atunci este de dorit să-l punem seara, astfel încît ora slujbei să permită tuturor să participe.

O altă întrebare este dacă se poate folosi untdelemn mai înainte sfinţit (adică în Săpt. Mare)
atunci când mergem la casele celor bolnavi ?
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sfântul Maslu

Mesaj necititde protosinghel » 31 Mar 2011, 21:01

În ce zi din Săptămâna Mare este cel mai bine să se facă Maslul de obşte ?
Ar fi posibil să se combine cu vreo Denie ? Întreb pt că dacă facem Maslul doar odată pe an, atunci este de dorit să-l punem seara, astfel încît ora slujbei să permită tuturor să participe.
În trecut el se făcea în Joia Mare, dar acum grecii îl fac miercuri, când slujba e mai scurtă (în comparaţie cu cea de joi). Se poate face şi marţi seara, în legătură cu tematica femeii care a uns picioarele Domnului.
O altă întrebare este dacă se poate folosi untdelemn mai înainte sfinţit (adică în Săpt. Mare) atunci când mergem la casele celor bolnavi ?
Nu măd motivul pt aşa ceva, din moment ce rugăciunea de sfinţire a uleiului ia doar 20-30 de secunde.

Avatar utilizator
presviter
Mesaje:592
Membru din:24 Noi 2010, 09:30
Confesiune:ortodox
Preocupări:istorie, liturgică, pastorală
Localitate:București

Re: Sfântul Maslu

Mesaj necititde presviter » 01 Apr 2011, 20:42

În trecut el se făcea în Joia Mare, dar acum grecii îl fac miercuri, când slujba e mai scurtă (în comparaţie cu cea de joi). Se poate face şi marţi seara, în legătură cu tematica femeii care a uns picioarele Domnului.
Ar fi posibil să se unească cu Denia, şi în ce fel ?
Nu văd motivul pt aşa ceva, din moment ce rugăciunea de sfinţire a uleiului ia doar 20-30 de secunde.
Dar untdelemn de la Maslul de obşte din Săptămâna Mare e bine să se păstreze în biserică, şi dacă da, cu ce scop ?

Iar credincioşii cum pot utiliza corect untdelemnul sfinţit pe care îl iau acasă ?
Părtaş sunt cu toţi cei ce se tem de Tine şi păzesc poruncile Tale. ps.118,63

Avatar utilizator
protosinghel
Mesaje:5422
Membru din:01 Apr 2008, 15:53
Confesiune:ortodox
Preocupări:liturgică, misiune
Localitate:Portugalia
Contact:

Re: Sfântul Maslu

Mesaj necititde protosinghel » 01 Apr 2011, 21:33

În trecut el se făcea în Joia Mare, dar acum grecii îl fac miercuri, când slujba e mai scurtă (în comparaţie cu cea de joi). Se poate face şi marţi seara, în legătură cu tematica femeii care a uns picioarele Domnului.
Ar fi posibil să se unească cu Denia, şi în ce fel ?
Canonul de la Maslu se pune suprapus cu Tricântarea Deniei, iar restul, începând cu binecuvântarea mare - după.
Nu văd motivul pt aşa ceva, din moment ce rugăciunea de sfinţire a uleiului ia doar 20-30 de secunde.
Dar untdelemn de la Maslul de obşte din Săptămâna Mare e bine să se păstreze în biserică, şi dacă da, cu ce scop ?
Iar credincioşii cum pot utiliza corect untdelemnul sfinţit pe care îl iau acasă ?
Nu văd motive de a păstra uleiul în biserică sau acasă decât dacă se va ajunge la practica (auto-)ungere în afara Maslului. Deocamdată Biserica nu ara aşa ceva ca "Taină" pt bolnavi.


Înapoi la “SFINTELE TAINE şi IERURGIILE: istorie, rânduială şi explicaţii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori

Crestinism Ortodox.com. Catalogul Resurselor Ortodoxe pe Internet free counters
PELERIN ORTODOX
cron